موزه زمان تهران کجاست؟ معرفی اولین موزه زمان ایران

موزه زمان، اولین موزه ساعت در ایران

1 864

تهران، همیشه همان شهر شلوغ و پر سر و صدایی نیست که ما در فیلم ها و تصاویر می بینیم. نقاطی از این کلان شهر، آرامشی دارد که در هیچ کجای ایران نمی توان آن را یافت. موزه زمان، دقیقا همان جایی است که شما می توانید، ساعت ها در آن وقت بگذرانید، بدون این که گذر زمان را متوجه شوید. موزه ساعت یکی از زیباترین و پر مخاطب ترین مکان هایی در تهران است، که بازدید از آن می تواند ساعت ها شما را به فکر فرو ببرد.

شمال شهر تهران به مقر کاخ ها و باغ موزه های پادشاهان قدیم تبدیل شده است و ما امروز قصد داریم که از بین همه ی این کاخ ها، به تماشای این موزه  20 ساله برویم.

شرحی کوتاه در باب موزه زمان

این موزه به عنوان اولین موزه ساعت ایران در خیابان زعفرانیه تهران، در حدود ۱۷ سال پیش تاسیس شد. سبک معماری و تزیینات موزه زمان بسیار جالب و منحصر به فرد می باشد و تلفیق معماری ایرانی و فرنگی در هر یک از پیچ و قوس گچبری هایش، کاملا مشهود و واضح می باشد. معماری هر دوره از تاریخ، تصویر کاملی از علایق و سلایق پیشینیان را به ما نمایش می دهد و موزه زمان اوج شاهکار معماری دوره پهلوی است. وجه تسمیه این موزه، به وجود ساعت های گرانبها و آنتیکی که در این مجموعه عظیم قرار دارد، باز می گردد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی های این موزه و ذکر وقایعی که از زمان ساخت آن، تا زمان حال اتفاق افتاده است، آشنا کنیم.

پیشینه ساخت موزه تماشاگه زمان در تهران

پیشینه ساخت موزه تماشاگه زمان در تهران

زمان ساخت موزه زمان تهران به دوره قاجاریه باز می گردد و مربوط به دوره حکومت پادشاهانی از جمله، محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار می باشد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حسین خداداد صنعتگر و بازرگان معروف ایرانی، این ملک را خریداری نمود و تغییرات بسیاری در ساختمان آن به وجود آورد. پس از پیروزی جمهوری اسلامی، این ملک در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و کاربری آن از یک ملک مسکونی به موزه تبدیل شد.

معماری داخلی موزه زمان

تماشاگه زیبای تهران، در تاریخ ۲ ام بهمن ماه سال 1382،  با شماره ثبت ۱۰۸۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان موزه زمان تهران دارای قدمتی ۸۰ ساله است. این ساختمان دارای 700 متر زیر بنای مفید، و در یک محوطه سر سبز 5000 متری قرار دارد. سرگذشت موزه زمان فراز و فرود های بسیاری داشته است و جزو اراضی باغ فردوس بوده که پس از چندی در اختیار معیر الممالک، داماد ناصرالدین شاه قاجار قرار می گیرد و پس از مرگ پدر، این باغ هم مانند بقیه املاک موجود به آن فرزندش درآمده است؛ از آن جا که نوه ناصر الدین شاه علاقه زیادی به باغ و رسیدگی به آن را نداشت، درختان آن را قطع کرد و سرنوشت سرمایه سبز این باغ را به دست کوره های آتش سپرد.

دریاچه های اطراف تهران | چند لحظه آرامش در کنار شلوغی پایتخت
اینم بخون!

بازسازی موزه تماشاگه زمان

در حدود سال های ۱۳۴۷-۱۳۴۶ حسین خداداد این باغ خزان زده را خریداری نمود که در آن زمان عمارت داخل باغ دارای اسکلتی چوبی و نمای خشت و گلی بود و به همین جهت حسین خداداد برای بازسازی و سرپا کردن این باغ زحمت زیادی کشید، ایشان با مقاوم سازی و ایجاد تغییرات چشم گیر و اساسی در این ساختمان، دستور داد تا به جای اسکلت چوبی –که قسمت های زیادی از این اسکلت در طی سال ها، زیر باران و آفتاب و هجوم موریانه ها فرسوده شده بود- از اسکلت آهنی برای ساخت این ساختمان استفاده شود. اسکلت آهنی اگرچه جلوه ی قدیمی و خاطره انگیز ایام دیرین را زنده نمی کرد اما در برابر حوادث طبیعی مقاوم و محکم بود، همچنین پوششی زیبا از تلفیق معماری فرنگی و ایرانی را به تن کرد.

بازسازی موزه تماشاگه زمان

همان طور که گفته شد این تغییرات، اساسی و وقت گیر بود، به طوری که حدود 12 سال به طول انجامید؛ علاوه بر مرمت و بازسازی موزه زمان، طبقه دیگری بر روی طبقه همکف آن احداث شد. در آن زمان، حسین خداداد از بهترین استادان و معماران در برپایی و ساخت این عمارت بهره برد، برای زیبا سازی موزه زمان از استاد کاشی به عنوان معمار بنا و مهندس ابتکار به عنوان مشاور ساختمان کمک گرفت و حاج رمضان عباسیان نیز اقداماتی جهت ظریف کاری انجام داد. از طراحان به نام و مشهور گچ بری این عمارت زیبا حاج عبدالکریم نوید تهرانی، حاج علی شیخی و استاد فرهاد یحیی پور می توان نام برد، که کارهای بسیار زیادی انجام دادند تا این بنا مانند سابق زیبا شود و به شکل و شمایل امروزش در بیاید. قریب به ۱۲ سال، کار گچ بری این خانه به طول انجامید و در نهایت در سال ۱۳۵۶ به یک اثر هنری جذاب و بی بدیل تبدیل شد.

ویدیوی جذاب از موزه زمان

معماری داخلی این خانه ترکیبی از معماری ایرانی و فرنگی است؛ در گوشه و کنار و سر در های این موزه می توانید ترکیبی از سبک دوره قاجاریه و پهلوی را در کنار هم مشاهده نمایید.

دکوراسیون داخلی موزه زمان

دکوراسیون داخلی موزه زمان

بعد از سال ها تلاش برای ساخت موزه زمان، مالک آن یعنی حسین خداداد، تنها یک سال از باقی عمرش را در آن زندگی کرد و قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران، برای شرکت در مراسم ازدواج دخترش سفر به آمریکا داشت که هم زمان با این اتفاق، جمهوری اسلامی ایران به پیروزی رسید و این ملک به مصادره انقلاب اسلامی در آمد. پس از آن، این ساختمان چندین سال خالی از سکنه بود تا این که جمهوری اسلامی تصمیم گرفت این خانه را در اختیار بنیاد مستضعفان قرار دهد.

سد لفور | دریاچه‌ای در آغوش جنگل
اینم بخون!

موزه ساعت در خرداد ماه سال ۱۳۷۸ به عنوان اولین موزه زمان در ایران، فعالیت خودش را آغاز کرد.

امکانات تفریحی در مجموعه موزه زمان

در ساختمان موزه زمان، انواع ساعت های قدیمی از شروع قرن هفدهم تا پایان قرن بیستم میلادی به چشم می‌خورد. در طبقه اول ساختمان، ساعت های وزنه ای، کوکی و مکانیکی زیادی نگه داری می شوند. این ساعت های آنتیک شامل انواع خاصی هستند و می توان شکل های مختلف ساعت های دیواری، رومیزی، ایستاده، شاهینی و آونگی که هر کدام در نوع خود بسیار زیبا و چشم نواز هستند، را تماشا کرد. در طبقه دوم مجموعه‌ای از انواع ساعت های مچی و جیبی دیده می شود، ساعت هایی که هر کدام برای کار خاصی از جمله کارت زنی استفاده می شده است و یا ساعت هایی که متعلق به اشخاص بسیار مشهور می باشد. از جمله ساعت های مچی اشخاص معروف، می توان به پروفسور محمود حسابی و محمد علی کشاورز اشاره کرد. در موزه زمان این شمایید که تصمیم می گیرید وقت خود را با چه ساعتی بگذرانید، ساعت شنی یا ساعت شاهینی یا …

امکانات تفریحی

در قسمتی از محوطه باغ موزه ساعت، یک کافی شاپ زیبا می باشد که روز شما را می تواند خاطره انگیز کند. شایان ذکر است که عکس برداری در این موزه آزاد می باشد و شما می توانید یک آرشیو زیبا از گردش یک روز زیبا و به یاد ماندنی در موزه زمان ثبت نمایید.

اطلاعات بازدید از موزه زمان در تهران

  • شش ماه اول سال شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹:00 صبح تا ۱۹:00 عصر. همچنین بازدید در روز های پنج شنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا 7 عصر می باشد.
  • شش ماه دوم سال شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا 17:00عصر. همچنین بازدید در روز های پنج شنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا 5 عصر می باشد.
روزهای بازدیدهمه روزه به جز روزهای تعطیلقیمت بلیط برای گردشگران ایرانی۶۰۰۰ تومان
آدرستهران خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان سر لشکر فلاحی (زعفرانیه)،
نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲
قیمت بلیط برای گردشگران خارجی۲۰۰۰۰ تومان
شماره تماس۲۲۴۱۷۳۳۶_۰۲۱
۲۲۴۱۷۳۳۷_۰۲۱
قیمت بلیط برای دانشجویان و دانش آموزان۳۰۰۰ تومان

آدرس موزه زمان

5/5 (2 نظر)
1 نظر
  1. Arshia ghasemi می گوید

    من تهران زندگی میکنم ولی متاسفانه تا حالا نرفتم موزه زمان!مطلب و که خوندم فهمیدم ک حتما باید یکبار برم:-)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.