راهنمای سفر شیراز | شهر شعر و شور و شیرینی

0

اگر بخواهیم در بین شهرهای ایران شهری پیدا کنیم که مثل یک دختر شوخ و شنگ و خوش‌زبان، حتی سخنان و حرکاتش ما را به وجد بیاورد، بی‌شک سراغ شیراز فریبا می‌رویم. از خوبی‌های شیراز همین بس که باغ و خیابان و درخت و بناهای تاریخی‌اش، در عین بی‌زبانی، هزاران قصه لطیف برایتان دارند. از بهارنارنجی که با وزش باد مثل نقل عروس روی سرتان می‌ریزد و روح و جانتان را با عطر مسیحایی‌اش جوان و تازه می‌کند گرفته تا پنجره‌های رنگی و جذابش که شما را به هزارتوی رؤیای کودکی و حوض خانه مادربزرگ می‌سپارد و هزاران ناز و کرشمه دیگری که از مردم و در و دیوار این شهر می‌بارد، ناخودآگاه شما را ترغیب می‌کند که بار سفر ببندید و به شیراز جان‌فزای زیبا سفر کنید. نمی‌دانیم قبلاً تجربه این سفر را داشته‌اید یا نه؛ اما امروز در مجله ره بال آسمان تصمیم گرفته‌ایم خودمان را مهمان شیراز افسانه‌ای کنیم. امروز می‌خواهیم در کوچه‌هایی قدم بزنیم که روزگاری سعدی و حافظ قدم زدند و روحمان را دخیل امامزاده‌ای کنیم که یاد و خاطره امام مهربانمان را برایمان تداعی می‌کند. این سفر بسیار جذاب و زیباست؛ پس با ما باشید.

فهرست مطالب

شیراز کجاست؟

اگر اهل شعر و ادب باشید، بی‌شک می‌دانید که شیراز کجاست. این شهر دلبر مثل یک کودک شاد در میان کوه‌های دراک، قلعه بندر، باباکوهی، قره باغ و… مشغول آوازخوانی و بازیگوشی است. شیراز یا همان مرکز استان فارس، از سمت شمال با شهرستان‌های سپیدان و مرودشت، از سوی شرق با شهرستان‌های فسا و استهبان، از غرب با کازرون و از سمت جنوب با شهرستان‌های جهرم و فیروزآباد همسایه است.

سعدیه آرامگاه سعدی در شهر شیراز

مردم شیراز، فارسی را با لهجه زیبای شیرازی صحبت می‌کنند. کافی است پای صحبت یکی از شهروندان شیرازی بنشینید، تا ساعت‌ها مجذوب لهجه زیبایش شوید. در هم‌کلامی با یک شیرازی، بی‌شک لحظه‌ای نمی‌خواهید سخنانش قطع شود.

خرید بلیط هواپیما شیراز

شیراز تا تهران۸۲۸ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه
شیراز تا اصفهان۳۴۸ کیلومتر | هوایی ۳۵ دقیقه
شیراز تا سمنان۹۵۵ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه
شیراز تا مشهد۱۲۰۳ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
شیراز تا کیش۵۸۷ کیلومتر | هوایی ۴۵ دقیقه
شیراز تا گرگانحدود ۱۲۰۴ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
شیراز تا زاهدانحدود ۸۰۰ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
شیراز تا یزد۴۶۸ کیلومتر | هوایی ۳۰ دقیقه
شیراز تا کرمان۴۴۵ کیلومتر | ۱ ساعت و ۵ دقیقه
شیراز تا قم۶۹۲ کیلومتر
شیراز تا بوشهر۲۸۴ کیلومتر | هوایی ۱۵ دقیقه
شیراز تا اهواز۵۱۵ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه
شیراز تا بیرجند۱۰۶۲ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه
شیراز تا بجنورد۱۴۲۳ کیلومتر
شیراز تا اراک۶۷۴ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
شیراز تا رشت۱۰۲۹ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
شیراز تا ساری۱۰۷۳ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
شیراز تا اردبیل۱۲۴۹ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
شیراز تا تبریز۱۱۰۳ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
شیراز تا ارومیه۱۴۲۴ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
شیراز تا سنندجحدود ۱۰۴۲ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه
شیراز تا یاسوج۱۸۲ کیلومتر | هوایی ۲ ساعت و ۱۲ دقیقه
شیراز تا قزوین۹۵۰ کیلومتر
شیراز تا ایلام۹۴۴ کیلومتر
شیراز تا خرم آباد۷۵۵ کیلومتر
شیراز تا همدان۸۷۰ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
شیراز تا زنجان۹۹۴ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
شیراز تا شهرکرد ۴۳۵ کیلومتر
شیراز تا قشم۵۹۴ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۲۵ دقیقه
شیراز تا کرمانشاه۹۳۵ کیلومتر | هوایی ۱ ساعت و ۵ دقیقه

طبیعت شیراز | زیبا و دلربا

در بخش قبلی گفتیم که شهر شیراز در بین کوه‌های منطقه کوهستانی زاگرس محصور است. به همین دلیل هم هست که زمستان‌های شیراز هوایی نسبتاً کوهستانی دارد. هوای معتدل و بارندگی‌های نسبتاً زیاد از ویژگی‌های اصلی این آب و هواست.

آب و هوای شیراز | توی چمدانم چه چیزهایی باشد؟

آب و هوای شیراز

شیراز با وجود اینکه در منطقه‌ای با آب‌وهوایی تقریباً خشک واقع شده، از آب‌وهوای مطبوع‌تر و متفاوت‌تری در مقایسه با دیگر شهرهای استان فارس برخوردار است. میزان بارندگی‌ برف و باران در طول سال در شهری مثل شیراز زیاد نیست. اگر از شیرازی‌ها بپرسید می‌گویند فقط یک یا دوبار در سال رنگ برف را می‌بینند.

آب و هوای شیراز

آب و هوای شیراز در تابستان‌ها گرم و خشک است؛ اما همین وضعیت در زمستان‌ها جایش را به سوز و سرمای تقریباً سخت می‌دهد. گردشگران پروپاقرص و همیشگی فارس آن را به شهر گل‌ و بلبل می‌شناسند. آن‌ها می‌گویند دلداده عطر شکوفه‌های نارنج در بهار و رقص برگ‌های رنگارنگ درختان در پاییز هستند.

از اواسط اسفند تا اواسط فروردینبین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد
از اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشتبین ۱۹ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد
از اواسط اردیبهشت تا اواسط تیربین ۲۳ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد
از اواسط تیر تا اواسط شهریوربین ۲۸ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد
از اواسط شهریور تا اواسط آبانبین ۲۲ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد
از اواسط آبان تا اواسط دیبین ۱۴ تا ۲۸درجه سانتی‌گراد
از اواسط دی تا اواسط اسفندبین ۱۱ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد

بهترین زمان سفر به شیراز | چه وقت از سال سفر بیشتر خوش می‌گذرد؟

بهترین زمان سفر به شیراز

خیلی از مسافران چون وصف نیمه‌حشکی و کم‌بارانی شهر شیراز را شنیده‌اند، تصور می‌کنند همه روز سال این شهر گرم و آفتابی است؛ پس از سفر به شیراز منصرف می‌شوند؛ اما جالب است بدانید میانگین دمای شیراز در طول سال 18 درجه سانتی‌گراد است و این نشان‌دهنده آب‌وهوای معتدل و مطبوع این شهر است. اگر می‌خواهید بهترین فرصت سفر به شیراز را پیدا کنید باید هدفتان از سفر را بدانید. در ادامه بهترین زمان سفر به شیراز را از زوایای مختلف بررسی کرده‌ایم.

بهترین زمان سفر به شیراز با قیمت مناسب

بهترین زمان سفر به شیراز

ماه‌های گرم سال برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری شیراز و طبیعت‌گردی در آن چندان مناسب نیستند. به همین خاطر کمتر مسافری در روزهای اواخر تیر تا پایان مرداد راهی سفر شیراز می‌شود. کاهش تقاضای مسافران، ارزانی خدمات سفر مثل اقامت و هزینه بلیط را به دنبال دارد؛ به‌طوری که اگر ماه‌های تیر تا مرداد را برای سفر به شیراز انتخاب کنید، هزینه رفت‌وبرگشت و اقامتتان به شکل چشمگیری ارزان تمام می‌شود.

بهترین زمان سفر به شیراز

اگر قصد دارید برای سفر تابستانه به شیراز بروید، سعی کنید تا هفته‌ اول و دوم تیر ماه خودتان را به شیراز برسانید تا به گرمای هوا نخورید یا سفرتان را تا آخر تابستان به تأخیر بیندازید.

بهترین زمان سفر لاکچری

بهترین زمان سفر شیراز

فاصله نوروز تا نیمه اردیبهشت ماه و اواخر تابستان تا ابتدای پاییز زمان طلایی سفر به شیراز است. در این زمان آب‌وهوای معتدل و خنک شیراز در بازدید از طبیعت و جاذبه‌های تاریخی شیراز همراه شماست؛ درنتیجه بدون نگرانی راجع‌به گرمی و سردی هوا به شیرازگردی‌تان می‌رسید. بهترین فرصت برای گردش در طبیعت شیراز شامل پیاده‌روی تا آبشارها، تماشای دشت‌ها، سرزدن به باغ‌های باطراوت شیراز و اتراق در کنار دریاچه‌ای مثل دریاچه مهارلو هم مناسب همین روزهاست.

بهترین زمان سفر به شیراز

اوایل بهار و اواخر تابستان شلوغ‌ترین فصل سفر به شیراز هم است؛ در نتیجه اگر قصد سفر به شیراز در این ماه‌های سال را دارید، حواستان به رزرو هتل‌ها و خرید بلیط از یک هفته تا چند روز پیش از سفر باشد. بالاخره چندین و چند هزار مسافر دیگر همزمان با شما به شیراز می‌روند و شما باید گوی سبقت را از آن‌ها بربایید.

بهترین زمان سفر به شیراز

پانزدهم اردیبهشت روز ملی شیراز است و به همین مناسبت جشنواره فرهنگی شیراز برگزار می‌شود تا گردشگران را با آداب‌ورسوم این شهر آشنا کند. در برنامه‌های جذاب جشنواره شیراز، گردشگران فرصت دارند تا سوار بر بالن بر فراز آسمان شهر پرواز کنند.

پوشش گیاهی و جانوری شیراز | متنوع و کاربردی

رشته کوه زاگرس و پوشش گیاهی شهر شیراز

رشته کوه زاگرس مثل یک حامی مهربان، محبتش را از شیراز هم دریغ نکرده است. این کوه‌ها پوشیده از درختان بلوط، افرا، فندق و کاج است. پارک ملی «بمو» در شمال شهر شیراز حدود ۲۸۰ گونه گیاهی غنی و متنوع را در آغوش خود گرفته است. همچنین گیاهان علفی و بوته‌ای در طبیعت شیراز بسیار دیده می‌شوند. آویشن معطری که بوی خوشش آدم را سر حال می‌آورد، ریشه در این شهر دارد. خاکشیر هم در این منطقه پیدا می‌شود.

معروف‌‌ترین جانداران این منطقه را در همان پارک ملی «بمو» که پیش از این با آن آشنا شدیم، می‌توان دید. مهم‌ترین نکته درباره جانداران اطراف شهر شیراز، وجود انواعی از حیوانات در حال انقراض در طبیعت این منطقه است که گوزن زرد، کاراکال (نوعی گربه‌‎سان)، آهو، پلیکان خاکستری و هوبره از جمله آن‌هاست؛ اما مهم‌‌ترین موجود در حال انقراض در این منطقه را می‌توان پلنگ ایرانی دانست. در پارک ملی «بمو»، تعداد این حیوان را حدود ده قلاده، تخمین زده‌اند.

جاذبه های طبیعی | لطف طبیعت به انسان

همیشه زیباترین و کم‌هزینه‌ترین جاذبه‌ها را طبیعت مهربان در اختیارمان می‌گذارد. فقط کافی است تا ما هم مثل او مهربان باشیم و ردی از زباله و آتش به جا نگذاریم تا مادرانه برایمان بهترین‌ها را نثار کند. در این قسمت می‌خواهیم زیباترین جاذبه های طبیعی شیراز را برایتان بیاوریم.

 • روستاهای سنتی

شیراز شهری است که هیچ گردشگری را دست خالی یا پشیمان از خود برنمی‌گرداند. از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا تاریخی و جاهای دیدنی بی‌شمار در شیراز است که هر سلیقه‌ای را راضی نگه می‌دارد. روستاهایی مثل روستای قلات در ۳۶کیلومتری شمال غرب شیراز، با حفظ بافت سنتی خود و داشتن آبشار معروف قلات، طبیعتی مثال‌زدنی را برای مسافران فراهم کرده است. روستای رکن آباد در ۱۲کیلومتری شمال شیراز و روستای مظفرآباد هم از دیگر روستا‌های اطراف این شهر هستند که دیدنشان ارزش تحمل رنج سفر را دارد.

 • دشت ارژن

اگر می‌خواهید مجموعه‌ای از پدیده‌های زمین‌شناختی مختلف را در یک جا ببینید به ۶۰کیلومتری غرب شیراز بروید. بازدید از دشت ارژن برای هر گردشگری می‌تواند جذاب باشد. آبشار دشت ارژن، دریاچه و تالاب ارژن با وسعت ۲هزار هکتار، محل زندگی بسیاری از پرندگان است. علاوه بر این‌ها دالان‌های طبیعی و غار‌ها از جاهای دیدنی دشت ارژن هستند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این دشت در گذشته، محل زندگی شیر ایرانی بوده و کتیبه‌هایی تاریخی متعددی هم در آن دشت کشف شده است.

 • دریاچه مهارلو

اگر دوست دارید دریاچه سرخ رنگ را از نزدیک ببینید، به ۲۰کیلومتری جنوب شرق شیراز بروید. دریاچه مهارلو یکی از جاذبه های طبیعی معروف شیراز و مشابه با تالاب لیپار چابهار است. این دریاچه با ۲۵۷ کیلومترمربع مساحت، یکی از مناطق تفریحی استان فارس به حساب می‌آید. آب دریاچه از رودهای خشک، حمزه و سروستان و آب‌های جاری از کوه‌های زاگرس تأمین می‌شود. همچنین لایه‌ای از نمک، بستر آن را فرا گرفته است.

آنچه مهارلو را از سایر دریاچه‌ها متمایز کرده، رنگ قرمز آن ‌است. این رنگ ناشی از وجود نوعی جلبک قرمز در آب دریاچه است. البته این زیبایی گاهی خطرناک هم هست؛ چون افزایش این جلبک‌ها مانع تبادل هوا با آب و کاهش اکسیژن آب شده و در نتیجه باعث به‌خطر‌افتادن جان جانداران دریاچه می‌شود. نکته جالب دیگر اینکه بخشی از نمک استان فارس از دریاچه مهارلو تأمین می‌شود.

 • آبشار دم اسب

از آبشار‌های دیدنی اطراف شهر شیراز، آبشار دم اسب در ۳۰کیلومتری غرب شیراز، نزدیک روستای قلات و آبشار رمقان در ۳۵کیلومتری بعد از ورودی جاده کوهمره را می‌توان نام برد.

 • غارهای شیراز

غارهای شیراز

یکی دیگر از پدیده های طبیعی که در اطراف شهر شیراز بسیار دیده می‌شود، غار‌های مختلف است. غار پری یاغی در ۳۰کیلومتری شرق شیراز، غار ابوالنصر، غار بلعزار، غار چاه دختر، غار قلعه بندر (روبه‌روی باغ دلگشا) و غیره از جمله غارهای معروف این شهر هستند. اگر به غارنوردی علاقه دارید، مقاله غارهای ایران را بخوانید تا با تعدادی از تماشایی‌ترین غارها در ایران آشنا شوید.

 • چشمه جوشک

چشمه جوشک در روستای قصرقمش از چشمه‌های بزرگی است که باغ‌های روستاهای بسیاری را آبیاری می‌کند. رودخانه قره آغاج، تفرجگاه میان کتل که محل زندگی پرندگان مهاجر است، تالاب برم دلک و پارک بمو که به آن اشاره شد، از دیگر جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌آیند.

تاریخچه | گذر زمان بر شیراز

به گفته برخی از مورخان، پیشینه تاریخی شهر شیراز را باید در لوحی گلی که مربوط به ۴هزارسال پیش است جست‌وجو کرد. کاوش‌های باستان‌شناسی، قدمت این شهر تاریخی را تا ۶۵۰۰ سال پیش نیز تخمین زده است. این شهر در زمان ساسانیان، محل سکونت بوده و به گفته بسیاری از مورخان، قدمت مسکونی‌بودن آن به پیش از دوره اسلامی برمی‌گردد.

البته اکثر تاریخ‌نویسان معتقدند که قرن اول هجری، تاریخ بنیان‌گذاری شهر شیراز است. این مورخان، شیرازی که پیش از این تاریخ وجود داشته را قلعه‌ای در نزدیکی شیراز فعلی می‌دانند. این شهر در طول تاریخ بارها اهمیت سیاسی پیدا کرده و به‌عنوان پایتخت برگزیده شده است؛ اما بیشترین اهمیت و اعتبار را در دوره زندیه به دست آورده و بسیاری از بناهای باقی‌مانده در این شهر نیز از همان دوران است.

مشاهیر | اختر چرخ ادب

جاذبه دیدنی شهر شیراز آرامگاه حافظ حافظیه

هنگام گفت‌وگو درباره مشاهیر شیرازی شاید اولین نام‌هایی که به ذهن برسد حافظ و سعدی باشد. البته در صحت این حرف تردیدی نیست. آوازه‌ حافظ، غزل‌سرای بزرگ شیرازی در قرن هشتم، نه‌تنها در ایران، بلکه در جهان  پیچیده‌ است. سعدی شیرازی هم با دو اثر معروف خود با نام‌های «گلستان» و «بوستان» پای ادبیات فارسی را به باغ جدیدی از نثر و نظم باز کرد.

نام قطب‌الدین شیرازی که در قرن هفتم و هشتم هجری می‌زیسته و در فلسفه و حکمت سرآمد بوده نیز در فهرست مشاهیر شیرازی قرار دارد؛ اما پرورش بلندآوازه‌هایی همچون افراد نام‌برده، محدود به گذشته این شهر نیست. در روزگار معاصر هم مشاهیر فراوانی از این خاک برخاسته‌اند. افرادی مثل علی اصغر حکمت سیاست‌مدار و ادیب دوره پهلوی، ابراهیم گلستان کارگردان و نویسنده خوش‌نام ایرانی و سیمین دانشور نویسنده رمان معروف سووشون از این دسته‌اند.

جاهای دیدنی | جاذبه های بی‌نظیر

شیراز شهری دلرباست که جای‌جایش زیبا و دل‌فریب است. جاذبه های گردشگری این شهر، یکی دو تا نیستند. این شهر آنقدر مکان تاریخی و فرهنگی دارد که اگر روزها در آن‌ها به گردش بپردازید، باز هم برای بازدید از همه آن‌ها زمان کم می‌آورید. جاهای دیدنی شیراز مثل مردمان مهربان و شوخ و طنازش، چنان از گردشگران دلبری می‌کنند که خداحافظی با آن‌ها مثل ترک عزیزان دلبند می‌شود.

البته در مقاله‌های قبلی همین بلاگ به‌طور مفصل به معرفی باغ جهان نما، خانه زینت الملوک، عمارت شاپوری، باغ نارنجستان قوام و باغ ارم شیراز پرداخته‌ایم و در این بخش فقط به یادآوری چند محل معروف‌تر می‌پردازیم.

 • دروازه قرآن

نمای دروازه قرآن در شب

گردشگرانی که از مسیر شمال یعنی از سمت اصفهان، وارد شهر می‌شوند، در ورودی شهر از دروازه قرآن عبور می‌کنند. این دروازه باقی‌مانده از دوره دیلمیان، در طول تاریخ بارها تخریب و بازسازی شده است. دروازه قرآن مثل مادری مهربان گوشه‌ای ایستاده است تا با آب و آیینه از مهمانش استقبال کرده یا مسافرش را بدرقه کند. البته شیراز در گذشته ۶ دروازه داشته و این دروازه تنها بازمانده از آن شش‌تای دیگر است.

 • بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل

بازار، حمام و مسجد وکیل؛ از آثار شکوهمند و یادگارهای سلسله زندیه در شیراز هستند. ساخت بازار وکیل حدود ۲۰ سال طول کشید و متأسفانه این روزها در قسمت انتهایی خود که به کاروانسرا ختم می‌شود، خرابی‌هایی دیده است؛ اما هنوز سرپاست. حمام وکیل هم مثل بسیاری از آثار تاریخی مشابه دیگر به موزه‌ای با حدود ۳۰مجسمه برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. آنچه بر شگفتی مسجد وکیل افزوده است، سنگ تراشی هنرمندانه آن و به‌ویژه منبر آن است که از جنس سنگ مرمر ساخته شده است.

 • حافظیه

حافظیه، قلب شیراز و قرار دل عاشقانی است که از دور و نزدیک به آنجا می‌روند. در یک نگاه سطحی آرامگاه حافظ، یکی از گورستان‌های کهن و مشهور شهر شیراز است که علاوه بر بارگاه خود حافظ، مقبره‌هایی از خاندان‌های مهم و قدیمی شهر شیراز در آن وجود دارد. از جمله مشهورترین آن‌ها مقبره خاندان قوام‌السلطنه و شاعران و بزرگانی مثل مهدی حمیدی شیرازی و دیگران است. اما در نگاهی عمیق‌تر این مکان، آهن‌ربایی است که هر عاشق دلباخته‌ای را اسیر زیبایی خود می‌کند.

 • سعدیه

آرامگاه و بارگاه سعدی، در باغی قرار دارد که خانقاه خود او بوده است. در این باغ قناتی کهن وجود دارد که سرنوشتش به افسانه‌ها گره خورده است. هنوز هم دختران و پسران برای گشایش بخت، سکه درون حوض قنات می‌اندازند. در بهار که به شیراز بروید، بوی خوش بهارنارنج در سعدیه شما را ساعت‌ها مسحور و دلباخته خود می‌کند.

 • نارنجستان قوام

نارنجستان قوام، باغ و عمارتی بازمانده از دوره قاجاریه است که ساخت آن در سال ۱۲۵۷ آغاز شده و پس از وقفه‌ای چند ساله، سرانجام در سال ۱۳۰۰ به دست نوه قوام‌الملک تکمیل شده است. فقط باید در این نارنجستان باشید و غرق در آینه‌کاری‌ها و تصاویر زیبایش شوید که عمق زیبایی‌اش را درک کنید.

آثار مذهبی | میعادگاه زائران

 • حرم شاهچراغ(ع)

مشهور‌‌ترین بنای مذهبی شیراز، بارگاه برادر بزرگ‌تر امام رضا(ع)، احمد‌بن‌موسی‌الکاظم (شاهچراغ)، است. بعید است کسی به شیراز برود و در این حرم ساده و آرام و بی‌آلایش، استخوان سبک نکند. آرامش و سادگی این بنا، هر دل بی‌قراری را به قرار و سکون می‌رساند.

 • مسجد نصیر الملک

شما هم عاشق بازتاب نور از پنجره‌های رنگی در ساختمان‌های قدیمی هستید؟ پس دوربینتان را بردارید و به سمت مسجد نصیرالملک بروید. در این مسجد غرق تماشای بازی نور می‌شوید و زبان به تحسین معماران با‌سلیقه و خوش‌ذوق گذشته می‌گشایید. مسجد نصیرالملک نمادی از شیراز است، یعنی اگر همه یزد را به میدان میرچخماق می‌شناسند، این مسجد نیز شناسنامه شیراز حتی در جست‌وجوهای گوگل است.

غذاهای شیراز | خوشمزه های دلربا

مهم‌‌ترین ویژگی مشترک بیشتر غذاهای محلی شیراز، استفاده از گوشت چرخ‌شده به جای گوشت تکه‌ای در آن‌هاست. از نمونه غذاهای محلی که با این نوع گوشت تهیه می‌شود، کلم پلوی شیرازی است. به شما پیشنهاد می‌کنیم در سفر به شیراز حتماً یک بار هم شده این غذای لذیذ را امتحان کنید. کلم، گوشت چرخ‌شده و سبزی مواد اصلی این غذا را تشکیل می‌دهند.

رب پلوی، پیشنهاد بعدی ما به شماست که ماده اصلی آن رب انار است. در کنار این‌ها لوبیا پلوی شیرازی که تفاوت آن با لوبیا پلوی معمولی، در استفاده از لوبیای چشم بلبلی است، پاچه پلو که ویژگی اصلی آن، استفاده از سرکه شیره و کشمش است و شکرپلوی شیرازی که از زعفران و خلال بادام در آن استفاده می‌شود نیز از غذاهای معروف و سنتی شیراز هستند. در خوبی فالوده شیرازی هم جایی برای صحبت نیست. این خوراکی خوشمزه انگار از بهشت آمده که تجربه عطر و طعمش سفر شما را به گلگشتی رؤیایی تبدیل می‌کند.

اقامت | بر اساس بودجه‌ام کجا بروم؟

شیراز با توجه به اهمیت زیادی که در صنعت گردشگری کشور دارد، طبیعتاً باید هتل‌های مناسبی هم داشته باشد. از جمله هتل‌های مجلل و البته نسبتاً گران‌قیمت شیراز، هتل هما، هتل چمران، هتل زندیه، هتل پارس، هتل بزرگ شیراز و هتل آپارتمان شمس را می‌توان نام برد. البته بهترین هتل های شیراز به این هتل‌های لوکس خلاصه نمی‌شود و هتل‌های میان‌رده دیگری هم یافت می‌شوند که مبلغ رزرو اتاق در آن‌ها کمتر است. از جمله این هتل‌ها می‌توان به هتل ساسان، هتل ارگ، هتل کوثر و آناهیتا اشاره کرد.

یکی دیگر از بهترین گزینه‌ها برای اقامت در هر سفری انتخاب خانه‌های بومگردی است که منعکس‌کننده بافت سنتی شهر هستند. از خانه‌های بومگردی شیراز می‌توان این نمونه‌ها را نام برد: اقامتگاه بومگردی خانه باغ ایرانی، اقامتگاه بومگردی سووشون و اقامتگاه بومگردی طاها.

نام هتلتعداد ستاره‌هاقیمت هر شب اقامتآدرس
هتل بزرگ شیراز۵ ستارهاز 2.640.000 تا 4.580.000 تومانشیراز، بلوار آیت‌الله ربانی، دروازه قرآن
هتل چمران شیراز۵ ستارهاز 2.500.000 تا 5.700.000شیراز، بلوار شهید چمران، هتل چمران شیراز
هتل زندیه شیراز۵ ستارهاز 2.530.000 تا 5.980.000 تومانشیراز، خیابان هجرت، پشت ارگ کریم‌خان
هتل پارس شیراز4 ستارهاز 1.230.000 تا 2.940.000 تومانشیراز، خیابان زند، هتل بین المللی پارس شیراز
هتل هما شیراز5 ستارهاز 2.530.000 تا 5.975.000 تومانشیراز، خيابان مشکين فام، جنب پارک آزادی، هتل هما شیراز
هتل ارگ شیراز3 ستارهاز 1.530.000 تا 2.490.000 تومانشیراز، خیابان تختی، بالاتر از چهار راه راهنمایی
هتل نیایش شیراز3 ستارهاز 900.000 تا 2.450.000 تومانشیراز، سه راه نمازی به سمت شاهچراغ، کوچه کلانتری عباسی
هتل جهانگردی شیراز۳ ستارهاز 1.330.000 تا 2.300.000 تومانشیراز، کلبه سعدی، ابتدای بلوار ابونصر

رستوران های شیراز | تجربه طعم‌های جدید

 • ترکیبی از رستوران سنتی و فست فود

اگر صرف هزینه برایتان محدودیتی ندارد و می‌خواهید در یکی از بهترین رستوران های شیراز همه خدمات غذاهای سنتی و بین‌المللی،‌ فست فود، کافه و بوفه را تجربه کنید، به رستوران هفت خوان شیراز بروید. این رستوران در بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم قرار دارد.

در خیابان عفیف آباد و کنار بانک ملت هم رستوران سنتی صوفی قرار دارد که انواع غذاهای ایتالیایی و ایرانی را در کنار هم سرو می‌کند. این رستوران در گذشته به سبک معماری قاجاریه طراحی شد بود که از سال ۸۳ با تغییر دکور به شکل معماری دوره زندیه، مخاطبان بیشتری به خود جذب کرد. نمای داخلی و بیرونی این رستوران شما را شگفت‌زده می‌کند. امکان سفارش نان داغ و چند نوع آش محلی هم در کنار سفارش غذاهای دیگر فراهم است.

 • رستوران کاملاً ایرانی

اگر هوس انواع کباب ایرانی همراه با نان داغ محلی کرده‌اید، سراغ رستوران شرزه در خیابان طالقانی بروید. کیفیت غذاهای این رستوران بنا به گزارش مردم شیراز، بسیار عالی است و شیوه متفاوت سرو کباب در این مکان، آن را خاص و متمایز کرده است.

اگر هم دوست دارید کلم پلوی شیرازی را امتحان کنید، به خانه سنتی پرهامی بروید. این رستوران قبلاً یک خانه قدیمی بوده و این روزها تغییر کاربری داده است. برای رفتن به این رستوران مسیر خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه احمدی، گود عربان را پیش بگیرید. توجه داشته باشید که در این مکان هر روز فقط ۴ مدل غذای سنتی سرو می‌شود؛ بنابراین اگر ذايقه‌تان با غذای دیگری سازگار است، زحمت رفتن به آنجا را به خود ندهید.

 • رستوران‌های بین المللی

علاوه بر دو رستوران خاصی که در ابتدای مطلب برایتان گفتیم و اشاره کردیم که غذای فرنگی هم سرو می‌کنند، سه رستوران زیر هم به‌طور اختصاصی به طبخ غذاهای ملت خاصی می‌پردازند. رستوران چینی اژدها، رستوران هندی تاج محل و رستوران آفریقایی آکاسیا هر کدام طراحی محیط و غذای متناسب با نام خود را دارند.

نام رستورانشماره تماسآدرسمحدوده قیمت
رستوران هفت خوان07132270000شیراز، بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم، رستوران هفت خوانلوکس
رستوران خانه پرهامی09177008058شیراز، خیابان لطف‌علی خان زند، بعد از سه راه احمدی گود عربان، ضلع مقابل مسجد نصیرالملک، رستوران خانه پرهامیلوکس
رستوران برنتین 07136282007شیراز، بلوار ستارخان، مقابل 20 متری نمازی، نبش کوچه 12، رستوران برنتینمتوسط
رستوران باغ عمارت شاپوری07132347491شیراز، بلوار کریم‌خان، خیابان انوری، باغ و عمارت شاپوریلوکس
رستوران صوفی07136261573شیراز، خیابان ستارخانلوکس
رستوران باغ راز07136234000شیراز، قصردشت، بلوار شاهد، رستوران باغ رازلوکس
رستوران شرزه07132241963شیراز، خیابان زند، خیابان مسجد وکیل، رستوران شرزهلوکس
پیتزا ناپل 07136540921شیراز، خیابان نارون، حد فاصل چهارراه چنچنه و خاک‌شناسی، پیتزا ناپلمتوسط
رستوران کته ماس07132241963شیراز، خیابان زند، خیابان مسجد وکیل، رستوران کته ماسمتوسط
رستوران شاطر عباس شیراز 07132270914شیراز، بلوار آزادی، خیابان خاک‌شناسی، رستوران شاطر عباسمتوسط
رستوران قوام شیراز07132359271شیراز، بلوار زند، خیابان رودکی، چهارراه فردوسی، رستوران قوام شیرازیمتوسط
رستوران بالو09385632003شیراز، خیابان لطف‌علی خان زند، بلوار دستغیب، خیابان سنگ سیاه، رستوران بالومتوسط
رستوران خوشا 07136504324شیراز، بلوار صنایع، روبروی گل‌دشت حافظ، رستوران خوشالوکس
رستوران دالاهو 09904342049شیراز، سپیدان، بعد از پلیس راه، فرعی دوم سمت راست، کوچه دالاهو، رستوران دالاهولوکس
رستوران سرای فرهنگی تجار07132229572شیراز، خیابان طالقانی، روبروی مسجد وکیل، سرای فرهنگی تجارلوکس

بازارهای شیراز | لذت خرید سوغاتی و یادگاری

 • بازار وکیل

اگر می‌خواهید همزمان هم گردش تاریخی کنید و هم سوغاتی‌های شیراز را ببینید و بخرید، به بازار وکیل سری بزنید. بافت تاریخی بازار به یک سو و جاذبه رنگ‌های محصولات و صنایع دستی شیراز در سوی دیگر ساعت‌ها شما را مجذوب و مشغول خود خواهد کرد. در این بازار می‌توانید انواع عرقیجات گیاهی و شیرینی‌های مختلف شیرازی را با قیمت نسبتاً مناسب تهیه کنید.

 • سرای مشیر

اگر می‌خواهید به دیدن صنایع دستی بروید و روزتان را با گشت‌وگذار در میان هنر دست مردم استان فارس بگذرانید، به انتهای بازار وکیل رفته و وارد سرای مشیر شوید. اینجا، مکان خوبی برای عکس‌گرفتن است. البته می‌دانیم که حواستان هست که در جاهای شلوغ مراقب دوربین گران‌بهایتان هم باشید.

بازار حاجی و بازار مسگرهای شیراز هم ارزش دیدن دارند. البته نوع پارچه‌ها و صنایعی که در این دو بازار قدیمی و زیبا به فروش می‌رسند، متناسب با سلیقه‌های خاصی هستند.

 • مجتمع تجاری خلیج فارس

اگر می‌خواهید یک روز کامل را بدون هیچ خستگی در یک مجموعه تجاری بگذرانید، به مجتمع تجاری خلیج فارس بروید. در این مجموعه از فروشگاه‌های مختلف گرفته تا هایپرمارکت، خانه بازی کودکان، سالن بیلیارد، سالن سینما، رستوران، کافی شاپ، بوفه های مختلف و در مجموع همه امکانات تفریحی و رفاهی وجود دارد. به‌راحتی می‌توان گفت شهر کوچکی در این مجتمع قرار گرفته است.

 • مجتمع زیتون فارس

در این مجتمع ۱۲طبقه می‌توانید همه مایحتاج خود از جمله پوشاک زنانه و مردانه و بچگانه، لوازم لوکس و تزئینی، کیف، کفش، عینک، لوازم بهداشتی و آرایشی، لوازم منزل و غیره را خرید کنید. این مجتمع بزرگ سه طبقه پارکینگ دارد که خیال شما را بابت پارک ماشینتان راحت می‌کند. مجتمع زیتون فارس، بلندترین برج تجاری شیراز است.

سوغات شیراز | یادگار سفر به شهر دلبر

خوراکی‌های شیرازی گزینه خوبی برای خرید به‌عنوان سوغات هستند. شیرینی‌های شیرازی مثل رنگینک، مسقطی، حلوای شیرازی، کلوچه و…، عرق بهارنارنج و سایر عرقیات گیاهی و لیموی شیرازی نمونه‌هایی از سوغاتی‌های خوشمزه این دیار هستند.

البته قسمت دیگری از سوغات شیراز، صنایع دستی آن مانند خاتم کاری یا همان هنر ظریف روی چوب است. منبت کاری که آن نیز روی چوب انجام می‌شود، هنر دست روی ظروف نقره، قلم زنی، مینا کاری، فرش‌های نمدی و… از جمله صنایع دستی یادگار دوره صفویه هستند.

حمل و نقل در شیراز | با چی برویم دور دور؟

از اصلی‌ترین دغدغه‌های گردشگران پس از رسیدن به شیراز این است که چطور بین محل اقامت تا جاهای دیدنی، رستوران‌ها و مراکز خرید و مکان‌های تفریحی جابه‌جا شوند. البته که تنوعی از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس، مترو و تاکسی در سطح شهر شیراز وجود دارد؛ اما باز هم برای اینکه هزینه اضافی برای حمل‌ونقل در این شهر نپردازید بهتر است یکی از این روش‌ها را متناسب با بودجه و موقعیت محل اقامتتان انتخاب کنید. در ادامه رایج‌ترین راه‌های حمل‌ونقل ارزان در شیراز را معرفی کرده‌ایم.

کارت شهروندی شیراز

برای اینکه بتوانید فقط با یک کارت بانکی تمامی هزینه‌ها از جمله خرید بلیط اتوبوس درون‌شهری، مترو، پارکینگ، شارژ اینترنتی را انجام دهید، بهترین راه استفاده از کارت شهروندی شیراز است. کارت شهروندی شیراز با همکاری بانک شهر پیاده‌سازی شده است و دقیقاً مثل یک کارت بانکی عمل می‌کتد.

برای شارژ این کارت باید به باجه‌های فروش بلیط در ایستگاه‌های اتوبوس، شعبه‌های بانک شهر و باجه‌های شارژ مترو مراجعه کنید. سقف اعتبار شارژ کارت شهروندی شیراز (اسفند ۱۴۰۲)، دویست هزار تومان تعیین شده است.

اتوبوس درون شهری

اتوبوس درون شهری شیراز

۶۸ خط اتوبوس‌رانی مختلف داخل شهر شیراز که در مسیرهای پرمسافر فعالیت دارند. شمایی که مسافر شیراز می‌شوید بدون نیاز به تهیه بلیط و فقط با استفاده از کارت شهروندی می‌توانید به هر جای شهر که خواستید رفت‌وآمد کنید.

اتوبوس درون شهری شیراز

اگر تهیه کارت شهروندی برایتان ممکن نبود، کرایه اتوبوس را نقدی بپردازید. حمل‌ونقل با اتوبوس درون‌شهری ارزان‌ترین راه جابه‌جایی در شهر شیراز است. علاوه بر این در شیرازگردی با اتوبوس فرصت بیشتری دارید تا با مردم این شهر خوش‌وبش کنید و خاطره بسازید.

مترو

مترو شیراز

اولین خط مترو شیراز در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد تا رفت‌وآمد گردشگران و شهروندان شیرازی را تا حد امکان سریع و راحت کند. شعار کارکنان مترو شیراز این است: «ساعت خودتان را با مترو کوک کنید». همین شعار نشان می‌دهد که مسئولان این شهر نمی‌خواهند حتی برای دقیقه‌ای در ایستگاه‌های مترو معطل شوید و خدای نکرده برنامه سفرتان به هم بخورد.

مترو شیراز

شش خط فعال متروی شیراز هم از این حکایت دارد که شما برای دسترسی به هر نقطه شیراز می‌توانید از مترو استفاده کنید، بی اینکه نیاز باشد هزینه اضافی تاکسی بپردازید یا مسیر طولانی پیاده‌روی کنید. البته در حال حاضر فقط خط یک مترو شیراز فعال است و سایر خطوط هنوز در حال ساخت هستند.

انواع تاکسی

انواع تاکسی شیراز

انواعی از تاکسی‌های شهری مثل تاکسی فرودگاه، تاکسی‌ون، تاکسی اینترنتی، تاکسی بی‌سیم، تاکسی ترمینال و راه‌آهن، تاکسی گردشگری و تاکسی خطی در سطح شهر شیراز در رفت‌وآمد هستند. این تاکسی‌ها در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز فعالیت دارند و خیالتان را از بابت حمل‌ونقل از فرودگاه، ترمینال و راه‌آهن تا هتل یا جابه‌جایی شما بین هتل و مقصد دلخواهتان راحت می‌کنند.

انواع تاکسی شیراز

تاکسی گردشگری طرحی است که به‌تازگی در شیراز آغاز به کار کرده است. در این طرح رانندگان موظفند به یک زبان خارجی مسلط باشند و دوره‌های آموزشی خاصی بگذرانند. احتمالاً تاکسی‌هایی با رنگ سبز و سفید را دور و اطراف آثار دیدنی یا ورودی‌های شیراز دیده باشید. این تاکسی‌ها همان تاکسی گردشگری هستند و آماده‌اند تا گردشگران ایرانی و خارجی را به نقاط دل‌خواهشان در سطح شیراز برسانند. ورودی تاکسی گردشگری (اردیبهشت ۱۴۰۳)، شش‌هزار تومان تعیین شده است.

انواع تاکسی شیراز

تاکسی ون برای گردشگرانی است که گروهی یا خانوادگی به شیراز آمده‌اند. این تاکسی‌ها تا ۱۱ نفر ظرفیت دارند و کرایه کمتری در مقایسه با دیگر انواع تاکسی شیراز دریافت می‌کنند. اگر قرار است چند ساعت پیوسته در شیراز بگردید و نمی‌خواهید دغدغه گرفتن تاکسی گریبانگیرتان شود، تاکسی‌ون پیشنهاد بهتری برای شماست.

انواع تاکسی شیراز

از مزایای کرایه تاکسی‌ون این است که اگر مسافر معلول یا کم‌توانی همراهتان باشد، به‌راحتی امکان دارید تا برای جابه‌جایی او از آن‌ها استفاده کنید. این تاکسی‌‌ها هم با شمار‌ه‌گیری ۱۳۳ در دسترس قرار می‌گیرند. در هر گوشه شهر شیراز که باشید تاکسی‌های خطی را با تماس با شماره تلفن ۱۳۳ پیدا می‌کنید. سر و کله تاکسی‌های اینترنتی هم با چند کلیک ساده روی گوشی موبایلتان پیدا می‌شود.

دوچرخه‌های اشتراکی

دوچرخه سواری در شیراز

حتی خیال اینکه با دوچرخه دورتادور شهر شیراز را بگردید و شش‌هایتان را سرشار از هوای تازه و مطبوع اردیبهشت ماه کنید، حالتان را سر جا می‌آورد. طرح دوچرخه بیدود با در اختیار داشتن بیشتر از ۲هزار دوچرخه اشتراکی، امکان رفت‌وآمد درون‌شهری را برایتان فراهم می‌کند.

دوچرخه سواری در شیراز

مسیرهای دوچرخه‌سواری در شیراز هم مشخص است و فهرست آن‌ها را با یک جست‌وجوی کوتاه پیدا می‌کنید. حواستان باشد که برای استفاده از دوچرخه‌‌های بیدود باید نرم‌افزار آن را روی گوشی‌تان نصب کرده و درون برنامه ثبت‌نام کنید. سپس با اسکن QRcode روی فرمان یا بدنه دوچرخه، دوچرخه را برای استفاده خودتان کرایه کنید و راهی خیابان‌های شیراز شوید.

دوچرخه سواری شیراز

وقتی دوردورتان با دوچرخه تمام شد، آن را در نزدیک‌ترین ایستگاه بیدود پارک کرده و با محاسبه هزینه، مبلغ کرایه‌تان را بپردازید. برای اجاره دوچرخه‌های بیدود باید عضویت سالانه یا ساعتی بخرید. کرایه در روش عضویت ساعتی به ازای هر ۳۰ دقیقه محاسبه می‌شود.

اجاره خودرو، مینی‌بوس یا ون

اجاره خودرو شیراز

اگر طوری برنامه شیرازگردی را چیده‌اید که برای چند روز طولانی میهمان شیراز هستید، اجاره خودرو یا ون راه‌حل ارزان‌تر و راحت‌تری برای شماست. بسته به بودجه‌ای که برای حمل‌ونقل در شیراز کنار گذاشته‌اید می‌توانید مدل ماشین و تعداد ساعت اجاره آن را انتخاب کنید.

اجاره ون شیراز

وبسایت‌های مثل سادات رنت و ناواران، مدل خودروهای سواری یا ون و قیمت اجاره هر کدام از آن‌ها را ارائه کرده‌اند. کافی است قبل از سفر با شماره تماس شرکت‌های اجاره خودرو ارتباط بگیرید و قیمت اجاره پیشنهادی‌شان را جویا شوید تا چند و چون ماجرا دستتان بیاید.

هزینه های سفر به شیراز | چقدر باید خرج کنم و چطور خرجم کمتر شود؟

هزینه های سفر به شیراز

شهر شیراز در طول تاریخ بارها به‌عنوان پایتخت کشور انتخاب شد. از مهم‌ترین دلایل انتخاب شیراز به‌عنوان پایتخت، فعالیت این شهر در نقش یک شاه‌راه حیاتی قوی و وجود منابع غنی طبیعی و اجتماعی در آن بود. همین دو عامل باعث شده تا رفتن به شیراز ساده و بی‌دغدغه برگزار شود و هزینه‌های سفر به این شهر به شدت کاهش یابد.

هزینه های سفر به شیراز

هزینه های سفر به شیراز کاملاً به نوع استفاده شما از مسیرهای حمل‌ونقل، اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های لوکس یا اقتصادی، خریدگردی در مراکز ويژه یا ارزان و تهیه غذا بستگی دارد.

سفر اقتصادی به شیراز

اگر با بودجه محدودی برای شیرازگردی می‌روید باید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید؛ اما اگر گردشگری دست‌‌ودلباز در سفر به شیراز هستید بهتر است علاقه‌مندی‌ها و ضروری‌ترین هزینه‌هایتان را اولویت‌بندی کنید تا در مقابل هزینه پرداختی بهترین خدمات را دریافت کنید. در ادامه مهم‌ترین هزینه‌های مشترک سفر به شیراز را فهرست کرده‌ایم. مطالعه این قسمت کمکتان می‌کند تا در سفر به شیراز برنامه‌ریزی مالی دقیقی داشته باشید.

بررسی هزینه سفر به شیراز از نظر حمل و نقل

سفر با اتوبوس به شیراز

در میان روش‌های حمل‌ونقل شیراز، سفر با هواپیما از همه گران‌تر است؛ اما سریع‌ترین راه رسیدن به این شهر است. سفر با قطار، اتوبوس و خودروی شخصی از نظر ارزانی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

سفر به شیراز از نظر حمل و نقل

بسته به اینکه در کدام فصل از سال باشیم، موجودی بلیط هواپیما و قطار و قیمت آن‌ها متفاوت می‌شود؛ اما در صورتی که انتخابتان برای سفر به شیراز وسیله‌ای مثل اتوبوس است، فرقی نمی‌کند چه روز و چه ساعتی از سال راهی سفر شیراز شوید. سفر با تاکسی بین‌شهری هم اگرچه قیمت بیشتری در مقایسه با اتوبوس دارد؛ اما سریع‌تر و راحت‌تر است.

هزینه بلیط هواپیما شیراز از مبدأ شهرهای مختلف

تهراناز ۱.۲۵۳.۰۰۰ تومان تا ۴.۱۶۷.۰۰۰ تومان
مشهداز ۱.۹۷۴.۰۰۰ تومان تا ۲.۷۴۲.۰۰۰ تومان
کرماناز ۹۰۶.۰۰۰ تومان
رشتاز ۱.۸۰۳.۰۰۰ تومان تا ۲.۰۵۸.۰۰۰ تومان
ساریاز ۲.۳۲۰.۰۰۰ تومان
اهوازاز ۹۰۶.۰۰۰ تومان
بندرعباساز ۹۰۶.۰۰۰ تومان

 

بررسی هزینه سفر به شیراز با تور

سفر به شیراز با تور

با خرید تور شیراز، تهیه بلیط هواپیما رفت و برگشت شیراز و تعیین هتل را به صورت همزمان انجام می‌دهید؛ درنتیجه دیگر در روزهای پیک سفر خیالتان از تکمیل‌شدن ظرفیت پرواز یا پرشدن هتل‌‌ها راحت است. همچنین چون آژانس‌های خرید تور با هتل‌ها و ایرلاین‌ها قرارداد همکاری دارند، بلیط هواپیما و اقامت هتل را با نرخ اقتصادی‌تری ارائه می‌دهند.

هزینه تور شیراز

البته توجه داشته باشید وقتی در روزهای پرمسافر سال مثل نوروز هستیم، قیمت تور شیراز هم به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند؛ پس با شنیدن قیمت تورها در فصل پیک سفر غافل‌گیر نشوید.

بررسی هزینه سفر به شیراز از نظر هتل

ممکن است برحسب سلیقه‌تان برای رزرو یکی از هتل‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی یا مسافرخانه‌ها و سوئیت‌ها در سفر به شیراز هزینه کنید. هریک از این مراکز اقامتی قیمت و امکانات رفاهی متناسب با خودش دارد که تأثیر مستقیمی روی هزینه اقامتتان خواهد داشت. اگر برایتان دیدن بناهای قدیمی و اقامت در خانه‌هایی با معماری قدیم شیراز جذاب است، نباید به‌راحتی از خیر اقامت در اقامتگاه‌های بومگردی بگذرید.

هزینه هتل شیراز

در صورتی که دوست دارید بیشتر در هتل بمانید و از خدمات و پذیرایی و آرامش هتل حظ ببرید، هتل‌های چندستاره و لوکس برای شماست؛ اما باید پس‌انداز قابل‌توجهی برایش کنار بگذارید. سوئیت‌ها و مسافرخانه‌ها هم اقامتی مقرون‌به‌صرفه برایتان می‌سازند تا به این وسیله در هزینه‌های اقامتتان صرفه‌جویی کنید.

بررسی هزینه سفر به شیراز از نظر خورد و خوراک

هزینه خورد و خوراک شیراز

معمولاً گردشگران وقتی هتل و اقامتگاهشان را در شیراز جستجو می‌کنند به دنبال هتل یا اقامتگاهی هستند که سرو وعده‌های غذایی را هم داشته باشد. در این حالت هزینه خوردوخوراک روی هزینه هتل حساب می‌شود و هزینه اضافی زیادی نمی‌پردازید. اگر هم به اقامتگاه‌های بومگردی بروید باز به‌خاطر اینکه سرو انواع غذاهای محلی در آن‌ها برقرار است و کافه هم دارند، تخفیف خوبی در رزرو وعده‌های غذایی نصیبتان می‌شود.

هزینه خورد و خوراک در شیراز

حالت سوم هم این است که بخواهید برای شکم‌گردی، رستوران‌ها و کافه‌های شیراز را انتخاب کنید. در این حالت طیف وسیعی از رستوران‌های لوکس گرفته تا غذاخوری‌های محلی پیش روی شماست. بسته به بودجه‌ای که در نظر دارید خودتان را به چشیدن طعم غذایی لذیذ و دلچسب در این رستوران‌ها مهمان کنید.

بررسی هزینه سفر به شیراز از نظر تفریحات

هزینه تفریحات شیراز

با یک حساب سرانگشتی دستتان می‌آید که برای اقامت و حمل‌ونقل شیراز چقدر باید پس‌انداز داشته باشید؛ اما سوال اساسی این است که زمانی که به شیراز رسیدید برای بازدید از جاهای دیدنی، پارک‌ها و شهربازی‌ها چقدر باید دست‌به‌جیب شوید.

هزینه تفریحات شیراز

خبر خوشحال‌کننده اینکه برای اطلاع از قیمت بلیط ورودی هرکدام از این مراکز می‌توانید به سایت آن‌ها مراجعه کنید. با مشاهده قیمت‌ها و آشنایی با امکانات تفریحی هر مجموعه می‌توانید تصمیم بگیرید که رفتن به کدام جای دیدنی برایتان اولویت دارد یا بهتر است از بازدید کدام یک چشم‌پوشی کنید.

بررسی هزینه سفر به شیراز از نظر سوغات

خیلی‌ از مسافران شیراز به قصد خرید سوغات خاص این شهر آماده سفر می‌شوند. صنایع‌دستی مثل خاتم‌کاری، منبت‌کاری، قلم‌زنی و فرش‌های نمدی از باارزش‌ترین سوغات شیراز هستند؛ بنابراین تعجبی ندارد که قیمت این نوع سوغات بیشتر از سوغات خوراکی باشد.

اگر قصد خرید صنایع‌دستی اصیل شیراز را دارید باید مبلغ قابل‌توجهی را برای هزینه آن در نظر داشته باشید؛ اما اگر فقط می‌خواهید سوغات خوراکی شیراز را تهیه کنید، نگران هزینه‌اش نباشید چون چندان به خرج نمی‌افتید.

روش های کاهش هزینه سفر

روش های کاهش هزینه سفر شیراز

از آنجایی که شیراز پنجمین شهر پرگردشگر ایران است، تنوعی از هتل‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی، مراکز خرید لوکس و ارزان و رستوران‌های لاکچری تا غذاخوری‌های خوش‌قیمت در آن آماده پذیرایی از مسافران هستند.

روش های کاهش هزینه سفر شیراز

پس در انتخاب هر کدام از این مراکز اقامتی یا رستوران‌ها دستتان باز است و با توجه به سلیقه و مبلغی که برای هر کدام در نظر گرفته‌اید می‌توانید اقامتگاه یا رستوران دلخواه خودتان را داشته باشید؛ اما اگر هنوز هم به دنبال راه و روشی هستید که شیرازگردی‌تان اقتصادی‌تر بگذرد، رعایت نکات زیر کارگشاست.

 • اگر خانوادگی یا با جمعی از دوستان برای سفر شیراز می‌روید، اجاره سوئیت یا اقامتگاه بومگردی کوچک برایتان به‌صرفه‌تر از هتل‌های چندستاره است.
 • ترجیحاً اگر در اقامتگاه بومگردی یا سوئیت ساکن شدید، برای یکی‌دو وعده خودتان غذا بپزید تا هزینه زیادی بابت صرف غذا در رستوران‌ها نپردازید.
 • متوسط هزینه ورودی برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شیراز ۱۰هزار تومان است؛ پس هر گردشگری با پرداخت مبلغی ناچیز تماشاگر هنر و فرهنگ این شهر خواهد بود.
 • بیشتر جاهای دیدنی شیراز در محدوده داخلی این شهر قرار دارند؛ در نتیجه با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی مثل مترو، اتوبوس و تاکسی به‌راحتی و با کمترین هزینه از جاذبه‌ها بازدید می‌کنید.

راه های دسترسی | پیش به سوی شیراز

شیراز از آن دست شهر‌هایی است که به خاطر اهمیت فراوانش، دسترسی به آن آسان شده است.

مسیر جاده ای

اگر گردشگران بخواهند به‌صورت زمینی و با اتومبیل‌های شخصی به شیراز بروند، آزادراه شماره ۶۵ یا آزادراه اصفهان شیراز که از سمت شمال به شیراز می‌رسد، معروف‌ترین مسیر شیراز است و برای شهرهای شمالی مثل اصفهان و تهران و آباده مناسب است. فاصله تهران تا شیراز حدود ۹۲۴ کیلومتر است و شهرهای مهمی مثل قم، کاشان، اصفهان، شهرضا و مرودشت بر سر راه آن قرار دارند.

جاده‌ شماره ۶۷ به یاسوج منتهی می‌شود و گذرگاه شهرهای غربی کشور است. جاده شیراز بوشهر یا جاده شماره ۸۶ به شهرهای دشت ارژن، کازرون و نهایتاً استان بوشهر منتهی می‌شود. امتداد جاده ۸۶ که از سمت جنوب شرقی شیراز از شهر خارج می‌شود، به شهرهایی مثل فسا و جهرم می‌رسد و در نهایت شیراز را به بندرعباس وصل می‌کند. همچنین می‌توانید با خرید بلیط اتوبوس شیراز خود را از هر کجای ایران با قیمتی مناسب به این شهر برسانید.

 • راه آهن

راه دیگر برای سفر به شیراز، خرید بلیط قطار شیراز و استفاده از قطار است. ایستگاه راه آهن شیراز به خطوط راه آهن سراسری متصل است. خط راه آهن شیراز در سال ۹۰ به بهره‌برداری کامل رسید و در حال حاضر از ایستگاه‌های مهم کشور است.

 • مسیر هوایی

شیراز به اکثر شهر‌های داخلی که دارای فرودگاه هستند، خط هوایی دارد. در کنار پروازهای داخلی، پروازهای خارجی هم از این فرودگاه انجام می‌شود.

بهترین مقاصد سفر از شیراز | سفر از مهد شعر به گستره ایران

به پایان تفرج در شهر شیراز رسیدیم. همه می دانیم که حرف و سخن درباره جاهای دیدنی شیراز و جاذبه های گردشگری و تاریخی آن بسیار زیاد است و در یک مقاله نمی‌گنجد. اگر تجربه سفر به شیراز را دارید، برایمان بگویید که از بین همه این آثار، کدام اثر نظر شما را بیشتر جلب کرده است تا در سفرهای بعدی ره بال آسمان به آن بپردازیم.

۱. بهترین زمان سفر به شیراز چه فصلی است؟

در فصل بهار و مخصوصاً اردیبهشت، هوای شیراز عالی است.

۲. جاذبه های طبیعی شیراز کدامند؟

جاذبه های طبیعی شیراز: دشت ارژن، روستاهای سنتی، دریاچه مهارلو، آبشارها، چشمه‌ها و غارهای شیراز.

۳. جاهای دیدنی تاریخی شیراز کدامند؟

حمام، بازار و مسجد وکیل، مسجد نصیرالملک، دروازه قرآن، حافظیه، سعدیه، نارنجستان قوام، باغ دلگشا، باغ ارم و ده‌ها اثر تاریخی زیبایدیگر در شیراز وجود دارد که هر کدام از دیگری زیباتر است.

۴. اماکن مذهبی شیراز کدامند؟

امامزاده شاهچراغ، برادر بزرگ‌تر امام رضا و چندین مسجد دیگر از جمله مکان های مذهبی پرطرف‌دار در شیراز هستند.

۵. بهترین رستوران های شیراز کدامند؟

رستوران هفت خوان شیراز، رستوران سنتی صوفی، رستوران شرزه، خانه سنتی پرهامی، رستوران چینی اژدها، رستوران هندی تاج محل و رستوران آفریقایی آکاسیا و چندین فست فود دیگر در شیراز وجود دارد که هر کدام غذاهای مختلفی سرو می‌کنند.

۶. سوغات شیراز کدامند؟

صنایع دستی مثل خاتم کاری، میناکاری، قلم‌زنی، فرش‌های نمدی در کنار شیرینی‌های شیرازی مثل رنگینک، مسقطی، حلوای شیرازی، کلوچه، همچنین عرق بهارنارنج و سایر عرقیات گیاهی و لیموی شیرازی نمونه‌هایی از سوغاتی‌ها خوشمزه این دیار هستند.

فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.