راهنمای سفر مشهد | از زیارت امام رضا تا دیدنی ها و اقامت

0 122

مشهد

مشهد مرکز استان خراسان رضوی، دومین کلان‌شهر بزرگ ایران و مهم‌ترین قطب گردشگری مذهبی در ایران است. به محض اینکه نام مشهد را میشنویم، اکثر ما یاد بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و زیارت از آن می افتیم که حال و هوای آدم را دگرگون می کند و وجود آدمی را لبریز از حس آرامش می سازد. البته در سال های اخیر جدا از جاذبه مذهبی، جاذبه های دیدنی دیگری نیز هستند که میتوانند دلیل قانع کننده ای برای سفر به مشهد باشند. هر سال بیش از 27 میلیون نفر از هموطنانمان در کنار دو میلیون خارجی به مشهد سفر می کنند. در ادامه با ما در ره بال آسمان همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر راهنمای سفر به مشهد را به اتفاق یکدیگر بررسی نماییم.

راه‌های ارتباطی به مشهد

جاده‌های مواصلاتی

از آن‌جایی‌که بخش عمده‌‌ای از زائرین از مسیر‌های جاده‌‌ای به مشهد سفر ‌‌می‌کنند، این استان دارای اتوبان‌های مناسب در مسیر‌های اصلی است. مسافرینی که از شمال به مشهد سفر می‌کنند معمولاً از خراسان شمالی و اتوبان قوچان- مشهد عبور ‌‌می‌کنند. این مسیر از پارک ملی گلستان عبور ‌‌می‌کند و مناظر دلپذیری دارد. مسیر مشهد از سمت تهران، جاده‌ی مشهد-ملک‌آباد- نیشابور است که کمی‌ خسته‌کننده ولی کوتاه‌تر از مسیر شمال است. مسافرانی که از جنوب کشور سفر می‌کنند از مسیرِ حیدریه- ملک‌آباد- مشهد عبور ‌‌می‌کنند که مسیری بیابانی است.

راه‌آهن

ایستگاه راه‌آهن مشهد واقع در ضلع شمالی شهر قدیم مشهد و در فاصله‌ی ۲ کیلومتری از حرم قرار دارد. ساختمان ایستگاه توسط معمار ایرانی حیدر غیایی طراحی شده ‌است و از سال ۱۳۴۵ به بهره‌برداری رسیده‌است. بنا، با سقفی معلّق و عظیم در زمینی به مساحت 12000 متر ساخته شده است و ساختمان ایستگاه از زاویه‌ی دید قطار‌های ورودی مشابهِ فروَهر ‌‌‌‌است. ایستگاه مشهد به دو ایستگاه باری و مسافری تفکیک شده و دارای ۷ خطِّ قبول و اعزام مسافری و خطِّ مربوط به ایستگاه باری و خطوط تخلیه و بارگیری در محوّطه‌ی گمرک و خطوط تعمیرات است.

مسیر هوایی

شهر مشهد دارای فرودگاهِ بین‌المللی با نام «فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد» است؛ این فرودگاه دارای مسیرهای پروازی داخلی و خارجی متعدّدی است و دومین فرودگاه پر رفت‌وآمد ایران است.

  

جغرافیای مشهد

 

آب و هوا

مشهد در منطقه‌ی مرزی بین شمال و جنوب خراسان قرار دارد و این امر موجب تداخل جبهه‌های مختلف آب و هوایی ‌‌می‌شود. آب و هوای مشهد با وجود موقعیّت جغرافیای خاص، متغیّر است و در کل آب و هوای معتدلِ متمایل به سرد و خشک دارد. این شهر زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک دارد. در بهار هوا معتدل و در پاییز نسبتاً سرد و خشک است.

مشهد - 09 April
-1°

Overcast

-2°

 • Fri

 • Sat

 • Sun

 • Mon

پوشش گیاهی

استان خراسان رضوی جزئی از ناحیه‌ی رویشی ایرانی- تورانی است و در گستره‌ی خود، 2482 گونه‌ی گیاهی از 585 جنس، و 115 خانواده را جای داده است. از مهم‌ترین گیاهان این سرزمین می‌توان گَوَن، کلاه میرحسن، چوبک، اشنیان، اسپرس، ارس، بنه، گز، زرشک و رُز ایرانی را نام بُرد.

جانداران منطقه

حیوانات وحشی‌ای که در این اقلیم زیست می‌کنند شامل بز کوهی‌‌‌، باز، پلنگ، گراز، گرگ، شغال، روباه، خرگوش‌‌‌، آهو، لاکپشت، مار کبری و افعی ‌‌می‌شود. همچنین پرندگانی مثل کور کور‌‌‌، عقاب دشتی‌‌‌‌، کرکس‌‌‌، هما‌‌‌، مرغ حق‌‌‌، هدهد‌‌‌، کبک‌‌‌، تیهو‌‌‌، بلدرچین‌‌‌، کبوتر چاهی‌‌‌، سار، زاغ‌‌‌، کلاغ ابلق‌‌‌، سینه سرخ و… در اطراف مشهد مشاهده شده‌اند.

بهترین زمان سفر به مشهد

مسافرت غالبا به عنوان تفریح برای ایرانی ها تعریف شده و حتی اگر سفر کاری باشد باز هم با یک هیجان برای دیدن مکانهای نو، تجربیات جدید و یا تجربه مجدد از یک خاطره همراه است. مشهد یکی از شهر های وسیع و به یادماندنی برای تمام مسافران سیاحتی و زیارتی است. جنبه های تاریخی ، مذهبی و مناظر بکر در طبیعت هر مسافری را جذب خود می‌کند.

اگر اقدام سفر به مشهد مصادف با مناسبت‌های خاص مذهبی تقویم باشد، می‌توانید در کنار جاذبه‌‌های طبیعی و تاریخی در مراسم با شکوه، با حال و هوای خاص این شهر حتی در زمان هم سفر کنید بدون شک تجربیات جدیدی را بدست خواهید آورد که به سفر شما ارزش معنوی بسیار لذت بخشی می‌دهد. اما فقط شما نیستید که تمام تجربیات دلچسب را در یک قاب میخواهید فراموش نکنید مشهد در این بازه‌های زمانی میزبان مسافران زیادی خواهد بود. در نهایت بدون در نظر گرفتن مناسبت‌ها، این سوال به وجود می‌آید که کدام فصل سال برای مسافرت شما به مشهد مناسب است؟ شهر مشهد با آب و هوایی سرد و خشک در فصل زمستان حداکثر 15 درجه زیر صفر و در تابستان دمای حداکثر 43 درجه بالای صفر را داشته و به تنهایی می تواند معنای چهارفصل را متجلی کند. از آنجا که تابستان فصل تعطیلی مدارس است بیشتر شهرهای ایران از جمله مشهد روزهای شلوغ و پرهیاهویی را تجربه می‌کنند.با این شرایط اقلیمی شهر مشهد در تابستان خیلی  گرم و شلوغ و زمستان خیلی سرد است. پس اگر قصد سفر به مشهد را دارید بهترین فصل پاییز است. کاهش حجم سفرها هم  باعث پایین آمدن قیمت تورهای گردشگری می شود و همه چیز برای یک سفر اقتصادی به آب و هوایی ناب آماده خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم اگر علاقه‌مند به سفر در هوای سرد نیستید فصل پاییز و ماه مهر را انتخاب کنید.

تجربه یک سفر مقرون بصرفه در خلوت‌ترین زمان مشهد زمستان و شهریور ماه در تابستان است و به مراتب بینظیر از آن فصل بهار خصوصا بازه خرداد ماه خواهد بود.

 

جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد

 

درّه‌ی هفت حوض

منطقه‌‌ای است زیبا، که در دل کوه‌های خلج جای گرفته و در ۷ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. علّت نام‌گذاری این منطقه به هفت حوض، وجود هفت حوضچه‌ی طبیعی است که در امتداد هم قرار دارند و وسعت بعضی از آن‌ها به اندازه‌ی یک استخر کوچک ‌‌‌‌است.

طرقبه

در 16 کیلومتری شمال غربی مشهد و در منطقه‌‌ای کوهستانی واقع شده و رودخانه‌ی زیبایی در آن جریان دارد. این بخش دارای باغ‌های فراوان و متنوّع میوه است و در تابستان هوایی خنک و ییلاقی دارد.

شاندیز

در 37 کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد و با توجّه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه و ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستان‌ها آب و هوایی خنک و زمستان‌هایی بسیار سرد دارد.

عنبران

در 26 کیلومتری مشهد و به فاصله‌ی یک کیلومتری طرقبه واقع شده است. مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند. این مکان دارای کافه‌ها و رستوران‌های متعدّد و اقامتگاه‌های مناسب برای گردشگران است.

جاغرق

در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده است و وجود باغ‌های میوه و درّه‌ی سرسبز و چشم‌اندازهای زیبا‌‌‌، جذابیّت خاصی به این درّه‌ی ییلاقی بخشیده است. جاغرق علاوه بر رودخانه‌ی فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدّد است و اقامتگاه‌های موقت و رستوران‌هایی هم در حاشیه‌ی رودخانه دارد.

پارک جنگلی وکیل آباد

یکی از پارک‌های وسیع و قدیمی شهر مشهد است که در هشت کیلومتری شمال غرب آن قرار دارد.

پارک کوهسنگی

کوهسنگی یکی از گردشگاه‌های مشهد است که به دلیل وجود دو کوهِ سنگی مشرف به شهر به این نام خوانده ‌‌می‌شود و در کنار رشته کوه‌های جنوبی شهر مشهد واقع شده است.

چالی‌درّه

سدِّ چالی به‌وسیله‌ی رودخانه‌ی جاغرق پر آب می‌شود. دریاچه‌ی سدِّ چالی‌درّه برای آبیاری باغ‌های اطراف طرقبه ساخته شده و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری، ماهی‌گیری و رستوران است.

غار مغان

این غار در 75 کیلومتری مشهد و در جنوب روستای مغان قرار گرفته است و فسیل‌هایی که در این غار پیدا شده، مربوط به دوران دوم زمین‌شناسی است. غار مغان دارای دو دهانه در جنوب و در شرق است و هر چه به درون غار فرو می‌رویم ارتفاع دهانه‌ و شیب غار بیش‌تر ‌‌می‌شود. درون غار تونل‌هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن آب، دیده ‌‌می‌شود.

آبشار آب‌گرم

این آبشار، در ۷۵ کیلومتری مشهد در روستایی به نام «آب‌گرم» واقع شده است و ارتفاع آن حدود ۱۷ متر است، وحوضچه‌ی پای آبشار، با دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه‌ایِ آب، ‌شرایط مناسبی را برای آب‌تنی حتّی در صبح‌های خنک بهاری فراهم می‌کند.

روستای شاهان گرماب

در فاصله‌ی 72 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد و دارای چشمه‌ی آب‌گرم معدنی است که حرارت آن به 48 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی ‌‌می‌توان از روستاهای حصار، نغدر، زشک، اخلمد‌‌‌، کنگ (که خانه‌هایش به صورت پلّکانی است)‌‌‌، درّه آل، روستا و آبشار قره‌سو، روستا و آبشار ارتکند، طبیعت اطراف کلات نادر، اندرخ، چشمه گیلاس‌‌‌،چشمه سبز، گلمکان، سدِّ طرق و بند گلستان را نام بُرد.

کمبود آب مهم‌ترین مشکل استان خراسان رضوی و مشهد است و تغییر الگوی مصرف و الگوی کشت و آبخیز داری، مسئله‌ای حیاتی ‌‌‌‌است. زباله بحرانی است که همه جا را پر کرده است و باید با آموزش و فرهنگ‌سازی، از ریختن زباله در محیط زیست جلوگیری کرد و همچنین با تفکیک زباله از آسیب‌های بیش‌تر زیست‌محیطی کاست. شهر مشهد مانند سایر کلان‌شهر‌های ایران در دود احاطه شده و باید با بهبود بیش‌تر حمل و نقل شهری، کیفیت اتومبیل و نوع سوخت و انرژی، این مسئله برطرف شود. با افزایش جمعیّت و شکار بیش از حد و همچنین تخریب زیستگاه‌ها از تنوّع جانوری استان، به طور محسوسی کاسته شده است.

 

غذا در شهر مشهد

مشهد در بین شهرهای پرمسافر، رتبه‌ی اول را دارد و همین باعث شده که در هر خیابان چندین رستوران ببینید. غذای معروف این منطقه شیشلیک شاندیز با تکّه‌های گوشت گوسفند است و در بسیاری از نقاط ایران، رستوران‌هایی با این نام وجود دارد. پدیده‌ی شاندیز و ارم شاندیز از این دسته رستوران‌ها هستند. رستوران پسران کریم مشهد، یکی از رستوران‌های قدیمی مشهد است و چلو ماهیچه جزو غذاهای محبوب آن است. دیزی سید در جاغرق و آشکده‌ی یاران گناباد و حلیم بهارستان از غذاخوری‌های سنّتی و محبوب مشهد هستند. از دیگر رستوران‌های معروف ‌‌می‌توان از سدروس مشهد، نسیم لبنان، اطلسیه‌‌‌، باغ سالار مشهد، قدیش، شورورزی‌‌‌، معین درباری و… نام بُرد.

رستوران برادران کریم

رستوران برادران کریم از قدیمی‌ترین رستوران‌های مشهد است که تاریخ تاسیس آن  سال 1359 است. و تجربه مشترک تمامی مشتریان این رستوران طعم ناب چلو ماهیچه آن است که باعث زبانزد شدن کیفیت و مهارت پرسنل در طبخ و سرویس‌دهی این مجموعه شده است. استفاده از بهترین و سالم‌ترین مواد غذایی در محیطی کاملا بهداشتی، این رستوران خوش نام را جز یکی از اولین رستوران‌های معروف و درجه یک مشهد قرار داده است.

برادران کریم دارای 3 شعبه است که اصلی ترین و قدیمی ترین شعبه در خیابان خیام قرار گرفته و شعبه دوم و سوم در برج آلتون و مجتمع مروارید واقع است. هنوز هم طرفداران این رستوران، قدیمی ترین شعبه آن را ترجیح می دهند و به همین دلیل شلوغ ترین شعبه پسران کریم همان رستوران واقع در خیابان خیام است.

آدرس شعبه اولمشهد، بلوارسجاد ، خیابان فرهاد، فرهاد22 ، انتهای کوچه سمت راست
شماره تماس شعبه اول05137530014
آدرس شعبه دوممشهد، خیابان دانشگاه ، برج آلتون
شماره تماس شعبه دوم38491208051
آدرس شعبه اصلیمشهد ، انتهای خیابان خیام شمالی ، مجتمع مروارید
شماره تماس شعبه اصلی۰۵۱۳۷۵۳۰۰۱۴
ساعت کارهمه روزه ظهرها از ساعت 12 الی 15 و شب ها از ساعت 20 الی 22:30

رستوران معین درباری مشهد

رستوران معین درباری مشهد یک رستوران اصیل و پر طرفدار است که از سال 1208 تا به کنون مدیریت آن نسل به نسل ادامه داشته است. این رستوران 100 ساله در مشهد انواع غذاهای سنتی و ایرانی را ارائه می‌دهد که کباب‌های این رستوران جز معروف‌ترین آنها است. ظرفیت بالای این رستوران و اینکه همیشه پر از مشتری است صبر مسافران را برای تجربه طعم لذیذ غذاها نیاز دارد. بر خلاف قدمت قدیمی سالن‌های پذیرایی و غذاخوری آن بسیار مدرن و باشکوه هستند در نتیجه در محیطی خاص و به یادمانی غذای خود را نوش جان خواهید کرد.  برنج زعفرانی در مشهد رنگ و بوی دیگری دارد. کباب های متنوع و خوشمزه که به زیبایی با دورچین های متنوع تزئین شده اند بعد از گردش بسیار دلچسب است.

شعبه مرکزیمشهد / بین میدان تلویزیون و میدان پارک / حاشیه شهرک نوفل لوشـاتو
تلفـــن۴۸ ۵۲ ۷۸ ۳۸ / ۷۷ ۳۷ ۷۸ ۳۸ – ۰۵۱
شعبه شاندیزمشـهد / شاندیز / بین امام رضا 8 و 10
تلفن99 44 32 34 / 88 44 32 34 /  77 44 32 34 – ۰۵۱
ساعت کاریتمام ایام هفته
نهار11:30 – 16:30
شام23:30 – 19:30

رستوران معلق مشهد!

رستوران معلق مشهد یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهر است که اولین رستوران هوایی کشور نیز محسوب می‌گردد.

این رستوران مهیج در ارتفاع 40 کیلومتری و با ظرفیت 32 مهمان به همراه 10 خدمه با تحمل 9 تن وزن طراحی شده است. هر میهمان امکان حضور 45 دقیقه در این فضا جهت صرف غذا دارد و اجرای موسیقی زنده به جذابیت آن دو چندان افزوده است. یکی از نقاط تمایز این رستوران هوایی با دیگر رستوران‌های هوایی در سایر کشورها را می‌توان امکان سرویس‌دهی در تمامی فصول سال نام برد حتی در سردترین فصل، به همین خاطر مجهزترین، بزرگترین و مرتفع‌ترین رستوران معلق جهان نام گرفته است.

آدرسمشهد، کیلومتر ده جاده شاندیز – مشهد، دهکده شاندیز
شماره تماس09156220722

رستوران پدیده شاندیز

از هر چه بگذریم سخن کبابهای پدیده شاندیز خوش تر است. یک مسافرت خوب در کشور عزیزمان ایران، فقط با غذای ایرانی تکمیل می شود.عطر خوش انواع کباب، برنج ها قدکشیده و خوش عطر با زعفران و کره را به جزات در کمتر جایی مثل پدیده شاندیز میبینید و نوش جان میکنید، برای مردم خوش ذائقه ایران کمتر نامی این چنین خوش آوازه قدمت میگیرد. حفظ کیفیت غذا، سرویس دهی بی نهایت منظم و سریع، رفتار بسیار مودبانه همگی دلالت بر اصول مشتری مداری در شان مسافران دارد.

آدرسمشهد، شاندیز، یعد از میدان اول شاندیز، رستوران پدیده شاندیز
شماره تلفن۰۵۱۳۴۲۸۱۷۰۱

رستوران شاندیز با ظرفیت 2000 نفر با منوی متنوعی برای ناهار و شام و همچنین افطاری کامل در ایام ماه مبارک رمضان آماده پذیرایی مهمانان است.

غذاهای محلّی مشهد و خراسان رضوی آش ماستی، دیگچه‌ی مشهدی‌‌‌، شله مشهدی‌‌‌، چنگالی‌‌‌، خورش ریواس‌‌‌، اشکنه‌‌‌، کمه جوش‌‌‌، حلیم عدس، ساطری‌پلو، آش بلغور، آش حلبه و زیره، توگی و… است.

اقامت در مشهد

انتخاب هتل مناسب همیشه یکی از دغدغه‌های سفر کردن است که اغلب مسافران با توجه به قصد سفر، امکانات و بودجه خود، اقدام به رزرو یک هتل می‌کنند. متناسب با  هر نوع سلیقه و البته بودجه ای برای اقامت در مشهد، این کلان شهر پهناور گزینه‌های زیادی پیش روی شما است.

انتخاب‌های مختلف برای اسکان در شهر مشهد برای مسافرین زائرین فراهم شده‌است برای مشاهده‌ی لیست هر بخش ‌‌می‌توانید به سایت شهرداری مشهد مراجعه کنید.

کمپ زائر

هشت مرکز اسکان موقت برای استقبال از کسانی که قصد اقامت در هتل یا مسافرخانه را ندارند در شهر تعبیه شده‌ است. این مراکز امکانات اولیه اسکان موقت را دارند و مسافران می‌توانند برای مدت کوتاهی در این مراکز اقامت کنند.

پایگاه اسکان فرهنگیان

اگر همراه فرهنگیان محترم در حال سفر هستید، می‌توانید با ارائه‌ی کارت شناسایی، از این مراکز اقامتی استفاده کنید.

مهمانپذیر

بیش از ۲۰۰ مهمانپذیر در شهر مشهد مشغول فعالیت هستند. هر کدام از آن‌ها با توجه به ظرفیت و خدمات ارائه شده قیمت مشخصی دارند.

هتل آپارتمان: بیش از ۲۹۰ هتل آپارتمان در شهر مشهد مشغول ارائه خدمات به زائرین هستند.

هتل

نزدیک به ۱۵۰ هتل با درجه‌ی کیفی بین ۲ تا ۵ ستاره در مشهد وجود دارد. بهترین هتل‌های مشهد معمولا در خیابان امام رضا (ع) واقع شده‌ است. خیابان امام رضا در ضلع جنوبی حرم قرار دارد و در انتها به پایانه‌ی مسافربری ختم می‌شود. مشهور‌‌‌ترین هتل‌ها، درویشی، سی نور، قصر طلایی و عماد هستند.

هتل 5 ستاره قصر طلایی مشهد

هتل 5 ستاره قصر طلایی مشهد یک گزینه عالی برای خاص پسندان است جز معدود هتل هایی با انتخاب نامی برازنده که به معنی واقعی کلمه میزبانی مسافران در قصری طلایی است. یان هتل یکی از بزرگترین و مجلل‌ترین هتل‌های کشور است که با معماری چشمگیر از یک سو و سرویس بی نظیر کارکنان مانند اعضای یک ارکستر هماهنگ از سوی دیگر توانسته شهرت واقعی در سطح بین الملل به دست آورد. آنها خیلی خوب  می‌دانند شما چه می‌خواهید و برایتان یک تجربه به یادماندنی فراهم میکنند. امکانات رفاهی قصر طلایی مجموعه آبی استخر، حمام ترکی، انواع ماساژ، سالن بیلیارد، سالن بدنسازی، سالن زیبایی بانوان و آقایان، تاکسی سرویس ، خدمات لاندری، پارکینگ و بسیاری خدمات بی مانند دیگر است. همچنین سرویس ترانسفر فرودگاهی و راه آهن، ترانسفر به حرم مطهر با بالاترین سطح کیفیت در راستای آسایش و آرامش مسافران  فراهم شده است. این هتل با مساحتی بالغ بر 5000 هزار متر مربع و در بیست طبقه و با زیر بنای 70،000 متر مربع در دو فاز از بهترین سازه‌های معماری شهر مشهد است. طراحی مجموعاً ۶۱۰ واحد اقامتی در تیپ های امپریال سوئیت، پرزیدنت سوئیت، پرنسس سوئیت، انواع آپارتمان های رویال، سوئیت، کانکت، دبل، سینگل، با دکوراسیون متنوع که با تصویر دلنوازی از حرم ثامن الحجج (ع) از پنجره های اتاق های رو به حرم در طبقات مختلف هتل همراه می شود، خاطره ای وصف نشدنی را در طول مدت اقامت برای میهمانان خود خلق نموده است.

آدرسمشهد، خیابان امام رضا، میدان بسیج
شماره تماس05138038
شروع قیمت5.000.000 ریال
تعداد ستاره5

هتل درویشی مشهد

هتل‌های همرده در تمامی شهرها تفاوت هایی از نظر ارائه خدمات دارند  که می توانند پوشش دهنده سلیقه های متفاوت مسافران باشد. یکی دیگر از هتل های نامی در  مشهد، هتل درویشی مشهد است. حتی چیدمان در اتاق به اتاق این هتل، تنوعی گسترده را در برگرفته است. از سبک و سیاق معماری خاور دور تا فضاسازی آسیای شرقی  و چیدمان هایی خاص و با اکسسوری های شرقی همگی در هتل درویشی مشهد خودنمای می‍‌کند. فضاهای مشترک، رزرواسیون راهروها ، نورپردازی همگی تداعی کننده امنیت خاطری است که از نظم در ذهن مهمان شکل می‌گیرد. این انسجام و جذابیت در خدمات  کارکنانی که با تعهد ودر نهایت احترام به رفع نیازهای مسافران مشغول هستند نیز دیده می شود. در مجموع این هتل با امکانات اقامتی مناسب، پذیرای زائران حرم مطهر امام رضا در پایتخت معنوی ایران است. این هتل در حاشیه خیابان امام رضا بنا گردیده است که اصلی ترین خیابان منتهی شده به حرم مطهر است. ساختمان هتل درویشی با 25 طبقه و معماری مطابق با استاندارهای هتل سازی تنها هتل آتریم شرق کشور محسوب می‌شود. امکانات رفاهی و تفریحی آن نیز توسط متخصصین و استاتید در بستری از بروزترین تکنولوژی‌ها قابل ارائه است از جمله مجموعه آبی، سونای خشک ،سونای بخار ،جکوزی ،حمام ترکی ،سالن بدنسازی ،دوش های اختصاصی ماساژ،ارائه خدمات انواع اسپا و ماساژ در فضایی شیک و مدرن، رانسفر رایگان صرفا از فرودگاه به هتل با مینی بوس های عمومی و… که شاید اصلی‌ترین دلیل انتخاب افراد مشهور و سرشناس باشد.

آدرسمشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا 24 و 26
شماره تماس05138080
شروع قیمت5.500.000 ریال
تعداد ستاره5

هتل اطلس مشهد

هتل اطلس مشهد انتخابی مناسبی برای مسافرانی است که قصد دارند زمان زیادی را در حرم مطهر عبادت کنند. حال و هوایی که کمتر کسی را به حال خود می گذارد در کمتر از 3دقیقه پیاده‌روی تا این آستان مبارک منتظر مسافران است. این هتل یکی از نزدیکترین محل‌های اقامت مسافران به حرم امام رضا است. هتل اطلس با پرسنلی مجرب و آموزش دیده آماده خدمت رسانی به مسافران است که قدمت این خدمات رسانی بیش از 40 سال است همچنین در سال 1395 اقدام به بازسازی کل 188 اتاق موجود در 8 طبقه این هتل گردید. اتاق‌های این هتل در دو نوع کلاسیک و رویال هستند. پس از بازسازی هتل امکاناتی از جمله سالن بدنسازی، صرافی، مرکز خرید و غیره به فضای داخلی هتل افزوده شد. نزدیکی هتل به مراکز تجاری و فروشگاه های اطراف حرم از جمله بازار رضا موجب شده تا امکان دسترسی مسافران به مراکز خرید، به راحتی فراهم باشد. هر هتلی در مشهد به امتیازی مزین است و چه برتری بیش از حال و هوای حرم امام رضا در اقامتگاهی کهن. محوریت میزبانی از مسافران مهمان نوازی است و این را حتی در ساعت های اولیه سحر می توان بین کارکنان هتل دید.

آدرسمشهد، میدان بیت المقدس، ضلع شمالی بازار رضا
شماره تماس05138545061
شروع قیمت265.000 تومان

هتل میامی مشهد

هتل میامی مشهد با معماری خلاقانه و آراسته یکی از زیباترین هتل‌های همجوار حرم است که در سال 1392 تاسیس شده است. دسترسی راحت و آسان به وسایل نقلیه عمومی جهت رفت و آمد به حرم و مراکز خرید این هتل را یک انتخاب بینظیر برای مسافرانی نموده است که بدون وسیله شخصی به مشهد سفر می‌کنند. اتاق‌های استاندارد و دکوراسیون مدرن هتل میامی  زمینه ساز لحظات زیبا و آرام برای تمامی میهمانان است. اگر بدنبال اقامت در یک مجموعه به نسبت خلوت هستید رزرو اتاق شما از میان 5 طبقه و مجموع 39 اتاق  این هتل امکان پذیر است. محیط گرم و دوست داشتنی کافی شاپ هتل میتواند خاطرات خوبی را برای شما رقم بزند همچنین دسترسی به امکانات تفریحی مجموعه آبی نیز برای مسافران فراهم شده است. فضای دوستانه و تعاملی دوستانه به دور از تعارفات تشریفاتی هم نوعی دیگر از خدمات  میزبانان در مشهد است که در هتل میامی جلوگری میکند.

آدرسمشهد، خیابان امام رضا، امام رضا 35
شماره تماس05138540848
شروع قیمت300.000 تومان

هتل آپارتمان آنا مشهد

هتل آپارتمان آنا مشهد از سال 1384 میزبان مسافران بزرگترین قطب مذهبی کشورمان است که جهت بالا بردن سطح کیفی خدمات خود در سال 1395 اقدام به بازسازی کل مجموعه نمود. این هتل در 6 طبقه و 25 اتاق همراه با کادری مجرب و خوش برخورد آماده پذیرایی از مسافرانی است که تمایل دارند فاصله کمی تا حرم و مراکز خرید و مجتع‌های تجاری بویژه بازار رضا (ع) داشته باشند که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه در سفر میگردد.

از امکانات هتل آنا مشهد می‌توان به لابی، نمازخانه، لاندری، اینترنت در لابی، کافی شاپ، آسانسور، تاکسی سرویس، رستوران و … اشاره کرد. همچنین واحدهای این هتل آپارتمان مجهز به امکاناتی نظیر تلویزیون، یخچال، آشپزخانه، توالت فرنگی، مبلمان، سیستم تهویه مطبوع، شوفاژ و .. است.

آدرسمشهد، خیابان امام رضا، امام رضا 8، رجبزاده 10
شماره تماس05138514376
شروع قیمت185.000 تومان

هتل نخل فردوس

هتل نخل فردوس یکی از هتل‌های نوساز مشهد است که به همین دلیل از فضایی تمیز و آراسته برخوردار است و با همین نقطه قوت توانسته است میزبان تعداد زیادی از مسافران باشد. علاوه بر فاصله بسیار کم هتل تا حرم و دسترسی تمامی وسایل حمل و نقل عمومی در خود هتل نیز جهت آسایش و راحتی مهمانان و رفت و آمد نکردن از پله، طبقات به آسانسور مجهز شده است. این هتل در 4 طبقه با ظرفیت 88 نفر در 28 واحد اقامتی دو تخته، سه تخته و چهار تخته انتخاب مناسب و مقرون بصرفه‌ای است تا از امکاناتی همچون رستوران بی نظیر با سرو غذاهای ایرانی و کیفیت لذت ببرید. این هتل رسم مهمان نوازی را در تخفیفات ویژه فصلی به زائرین ارائه کرده و سرویسی درخور با تعرفه های اقتصادی در اختیار آنها می‌گذارد.

آدرسمشهد - خیابان امام رضا 11
شماره تماس051 3853 4168
شروع قیمت185.000 تومان

صنایع دستی

 

 • انگشتر و زیورآلات فیروزه

شهر مشهد بدلیل فاصله نزدیک با شهر نیشابور که یکی از معروفترین معدن‌های فیروزه را دارد‌‌‌، از سال‌های دور محل تراش و عرضه فیروزه بوده است.

 • مهر‌‌‌، جانماز و تسبیح

بدلیل فضای معنوی و روحانی حرم امام رضا‌‌‌، بیشتر زائران، مهر، جانماز و تسبیح را بعنوان سوغات متبرک مشهد برای خویشاوندان و اقوام خود خریداری می‌کنند.

 • عطریات مشهد

در فروشگاه‌های اطراف حرم رضوی انواع مختلف عطر عرضه می‌شود و عطر گل محمدی و عطر یاس که به عطر حرم نیز شهرت دارند‌‌‌، جایگاه ویژه‌‌ای دارند.

 • خلعت آخر

خلعت آخرت یا به اصطلاح عامیانه “کفن” یکی دیگر از انواع سوغات مشهد است.

 • دیگ سنگی

دیگ‌های سنگی یکی از سوغات و صنایع دستی شهر مشهد است که قدمت آن به ۱۴ قرن می‌رسد به این محصول در زبان عامیانه، هرکاره می‌گویند.

سوغات مهم شاندیز پوستین دوزی است و سبدهای دستی ساخته شده توسط روستاییان از جمله صنایع دستی طرقبه است.

خرید در مراکز خرید مشهد

مجتمع تجاری آرمان

یکی از مدرن‌ترین مراکز تجاری- تفریحی شهر مشهد و مجتمع تجاری آرمان است که در خیابان نواب صفوی و نزدیک به هتل سروش و با فاصله کمی از حرم امام رضا (ع) احداث شده است. این مجتمع که در  ۱۳ طبقه شامل ۳۵۹ واحد تجاری ۲۹۰ واحد اقامتی و ۱۱۹ واحد مسکونی بوده و ظرفیت پارکینگ آن نیز ۴۴۵ است ظرفیت میزبانی 1300 نفر را جهت سپری کردن اوقاتی خوش در بخش های مختلفی از جمله فضاهای مفرح، آبشار و صخره‌های بسیار بزرگ، برکه، محل بازی و تفریحگاه برای کودکان و بزرگسالان و فودکورت دارد. در کنار تمامی این امکانات شما می‌توانید از فروشگاه‌های انواع پوشاک، لوازم خانگی، کیف و کفش، سوغاتی و صنایع دستی مشهد، اسباب بازی و لوازم دکوری، لوازم آرایشی و بهداشتی و عطر، لوازم منزل، زیورآلات و … خرید کنید و یک سفر تمام و کمال سیاحتی و زیارتی را تجربه کنید.در بدو ورود به این مرکز تجاری ارتفاع و مساحت بسیار گسترده آن هیجانی ناب در مخاطب بر می انگیزد و این ذهنیت را محکم میکند که قطعا تجربه ای بی نظیر می سازد. آبنماهای بسیار زیبا که با مجسه های سنگی در وسط این مجتمع خودنمایی میکند زمان زیادی را بابت تماشا به خود اختصاص می دهد، بدون اینکه متوجه گذر زمان باشید. صدای آب، نمایش بی نظیر آبنماها، نورپردازی، فرش های قرمز که در پل های کناری پهن شده همگی یک ترکیب زیبا برای عکاسی و خاطره سازی است. صدای موسیقی در مناسبتها در کنار نورپردازی چشم نواز فضایی مطلوب را در قلب شهر برای مسافران ساخته است.

آدرسمجتمع تجاری آرمان: مشهد، خیابان نواب صفوی، نرسیده به وحدت، جنب هتل سروش
شماره تماس۰۵۱۳۳۲۳۰
ساعت کار8 صبح الی 12 شب

بازار 17 شهریور مشهد

یکی از مهمترین مقاصد گردشگران و زائران خرید از شهری است که به آن سفر کرده اند. گاهی قیمت های رقابتی و تنوع اجناس علت خرید در مسافرت است گاهی هم به نیت سوغاتی و یادگاری از آن سفر است که هنگام برگشتن کوله بار مسافران بیشتر می شود. یکی از بازارهای معروف و بزرگ مشهد، بازار 17 شهریور است این بازار که در انتهای درب بازار رضا در میدان 17 شهریور مشهد واقع شده تنوع بسیار بالا از انواع پوشاک با کیفیت مناسب و قیمت پایین

را در اختیار گردشگران، زائران و حتی ساکنین شهر قرار می دهد. از سالهای قبل بازار 17 شهریور محل کسب و کار عمده فروشان صنف پوشاک بوده و شاید به این دلیل است که قیمت کم یکی از ویژگی های مغازه هاست که بخشی از استراتژی های فروش کاسبان شده. تنوع محصولات یکی دیگر از نقاط قوت این بازار بزرگ است. انواع پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه، لباس زیر، مانتو و روسری، لباسهای رسمی و مجلسی همگی را می توانید در مغازه ها و حجره ها بیابید. به لحاظ دسترسی، قرار گرفتن در میدان 17 شهریور به عنوان یک قطب تجاری، تا حد زیادی در سهولت خرید موثر بوده است. کاروانسرا ها و رستوران های واقع در میدان هم به جذابیت های این بازار افزوده و میتوان گفت گشت و گذار در این منطقه تجاری خود یک سیاحت لذتبخش برای بازدید کنندگان رقم می‌زند. همچنین مرکز خرید های سی متری طلاب و مجتمع آرمان در نزدیکی این بازار حجت را برای خریداران و حتی کسانی که قصد خرید ندارند تمام می‌کند.

 • بازار رضا: یکی از بازار‌های قدیمی که در دو طبقه و نزدیک به یک کیلومتر طول ساخته شده است و در آن سجاده، مهر، تسبیح، انگشتر فیروزه و عقیق، عطر، زعفران، زرشک، نبات و انواع ادویه به فروش می‌رسد.
 • مجتمع تجاری الماس شرق مشهد: در این مجتمع تجاری انواع لوازم خانگی‌‌‌، چینی و بلور، صوت و تصویر، رایانه، تلفن همراه، کیف و کفش، پوشاک، صنایع دستی و لوازم لوکس و دکوری به فروش می‌رسد.
 • مجتمع تجاری وصال: در این مجتمع تجاری انواع پوشاک‌‌‌، برندهای پوشاک مردانه‌‌‌، کیف و کفش‌‌‌، آرایشی و بهداشتی‌‌‌، لوازم خانگی و کادویی به فروش می‌رسد.
 • مجتمع تجاری پروما: در این مجتمع تجاری انواع مواد خوراکی، میوه، البسه، کیف و کفش، لوازم خانگی‌‌‌، پوشاک‌‌‌، زعفران، خشکبار و سوغات مشهد به فروش می‌رسد.

دیگر مراکز خرید مشهد عبارتند از :آلتون، زیست خاور، آسمان مشهد، ویلاژ توریست، کیان سنتر 1 و 2، نیکا، آرمان، کاسپین مد، کامپیوتر تک و کامپیوتر تابان، اکسین‌‌‌، مجد، زمرد و یاقوت، سلمان، پاژ‌‌‌، شارستان‌‌‌، بازار مرکزی‌‌‌، بازار هنر، بازار فردوسی 1و 2، بازار جنت، بازار عباس قلی خان و بازار روس‌ها و بازار سنتی سعادت

تاریخچه شهر مشهد

شهر مشهد با فاصله‌ی اندکی از شهر توس قرار دارد، که قدمتی دیرینه دارد. بقایایی از تپّه نادری در جنوب شهر مشهد‌‌‌، نشان می‌دهد از هزاره‌ی پنجم قبل از میلاد مسیح زندگی در این منطقه جریان داشته است و ابزارهای سنگی یافت شده از روستای آبروان در 40 کیلومتری مشهد قدمتی حدوداً هشتصد هزار تا یک میلیون سال دارند. در دوره‌ی عباسیان، هارون الرّشید که مشغول لشکرکشی به سمرقند بود در این شهر فوت کرد و در کاخ سناباد دفن شد. چند سال بعد، علی بن موسی‌الرّضا(ع) که پس از یک‌سال اقامت در مرو عازم بغداد بود، در منزل امیر سناآباد مسموم شد و به خواست مأمون در نزدیکی قبر هارون به خاک سپرده شد. در حدود نیمه‌ی قرن سوّم هجری علاقه‌مندان آلِ علی به تدریج خانه‌هایی در اطراف حرم ساختند.

شهر مشهد در دوره‌ی تیموریان مورد توجّه قرار گرفت. در دوره‌ی صفویه با استقرار رسمی مذهب تشیُّع در ایران با توجّه خاصِّ صفویان به مشهد و نیز انتقال آب چشمه‌گیلاس در دو مرحله (دوره‌ی تیموری و دوره‌ی صفوی) به مشهد، و هماهنگی بین عوامل سیاسی و تاریخی و مذهبی با عوامل محیطی، سبب اعتلا و رشد خاصِّ شهر شد و به یکی از شهرهای بزرگ و تأثیرگذار ایران تبدیل شد.

خراسان شامل بخش‌هایی از افغانستان و ماوراءالنهر بوده است که در زمان نادر تا مرز هند و ترکمنستان گسترش یافت. نادر، پایتخت را از اصفهان به خراسان انتقال داد و مشهد مرکز سیاسی دولت او شد، دژ کلات نیز، حصاری طبیعی در برابر بحران‌ها شد.

 

مشاهیر

منطقه‌ی مشهد و طوس زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، خواجه نظام‌الملک طوسی، خواجه نصیرالدین طوسی، ملک‌الشعرای بهار، جابر بن حیّان، مهدی اخوان ثالث و بسیاری دیگر از مشاهیر ایران است.

اماکن تاریخی مشهد

 

آرامگاه نادرشاه افشار

مقبره‌ای شامل سكويى دوازده پلّه، محلِّ گور، پوششى خيمه‌مانند بر روى قبر، سكويى مرتفع در مجاور قبر با مجسمه‌ی نادرشاه سوار بر اسب و سه تن ديگر در پى او، يك غرفه‌ی فروش كتاب و دو موزه است.

آرامگاه فردوسی

این بنای تاریخی در شهرک تاریخی توس و در 25 کیلومتری غرب مشهد واقع شده و آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر نام‌آشنای ایران است.

عمارت خورشيد

عمارتي هشت ضلعي و سه طبقه است و در ميان باغي با جوي‌ها و حوض‌هاي متعدّد قرار دارد؛ به روايت متون دوره‌ی قاجار، پيش از آن که کاخي براي امراي جلاير باشد، که مدّتي را در کلات زيسته‌اند، مقبره‌ی نادر بوده و به دستور وي ساخته شده است. دور تا دور بنا شامل هشت ايوان و دو ورودي است که به اندروني‌هاي متعدّد وصل مي‌شود. نماي ساختمان با سنگ قهوه‌اي خوش‌رنگي تزئين شده که روي سنگ‌ها، حجاري‌هايي از گل و ميوه‌هاي گرمسيري نقش زده شده است؛ اين سنگ‌ها ظاهراً به دستور نادر از آذربايجان و مراغه به‌ اين محل حمل شده است. در قسمت‌هاي شرقي بنا، تصويري بر ديوار نقاشي شده و دور تا دور قسمت داخلي نيز با آيات سوره‌ی «النبأ» و نقاشي‌هاي داراي طلاکاري مزيَّن شده است.

حمام شاه

این بنای تاریخی، که در گذشته در حاشیه‌ی بازار بزرگ و جنب مسجدی به همین نام قرار داشت‌‌‌، اکنون با توسعه‌ی حریم رضوی در جنوب غربی صحن جامع واقع شده و به‌عنوان یک بنایِ تاریخیِ منتسب به شاه عباس اول صفوی‌‌‌، در دست بازسازی است.

برج رادکان

در 80 کیلومتری مشهد در مسیر چناران در محلِّ شهر قدیم رادکان قرار دارد. ارتفاع این برج 35 متر، قطر داخلی‌اش 14 متر و قطر خارجی آن 20 متر است. برج رادکان دارای گنبد مخروطی شکلی است، و ساختمان آن حدوداً در سال 600 قمری به پایان رسیده است.

میل اخنگان یا اخنجان

در فاصله‌ی 22 کیلومتری شمال مشهد واقع شده است. این بنا، یک مقبره‌‌ است و بر روی یک سکوی هشت ضلعی، با نیم ستون‌های الحاقی در نمای بیرونی که ارتفاع آن به حدود 17 متر می‌رسد، ساخته شده است. بر فراز بنا گنبدی مخروطی استوار شده که پوشش خارجی آن با شیوه‌ی خاصّی تزئین شده است. با وجود سنگ قبر در فضای داخلی بنا، هویّت مدفون آن مشخص نیست. سبک معماری و تزئینات میل اخنگان منسوب به دوره‌ی تیموری است.

هارونیّه

این بنای قدیمی در ابتدای شهرک تاریخی توس و در حاشیه‌ی بلواری که به آرامگاه فردوسی منتهی ‌‌می‌شود، قرار دارد، و قدمت آن را بعضی به حدود قرن هشتم و هفتم هجری قمری و حتّی برخی به قبل از آن می‌رسانند. ساختمان از آجر، ماسه، ملات و گچ ساخته شده است و تزئینات آن منحصربه مُقرنس‌ها و کاربندی‌های گچی در داخل و قاب‌ها و چین و شکن‌های رویه‌ی بیرونی است. در مرکز بنا صحنِ مربع شکلی است که با گنبدی دوپوشه به ارتفاع 7/24 متر مزیَّن شده است.

آرامگاه امیر غیاثالدین ملکشاه (مسجد هفتاد و دو تن)

این بنای قدیمی که در گذشته مسجد شاه نام داشت، درجنوب غربی صحن جدیدالاحداثِ جامعِ رضوی قرار دارد، و از بناهای عهد تیموری است. تا مدّت‌ها تصوّر ‌‌می‌شد که ساختمان مسجد است تا آن که پس از تحقیقات مرحوم عبدالحمید مولوی مشخص شد که بنای مقبره‌ی ملکشاه از امرای تیموری است.

اماکن مذهبی

بارگاه علی بن موسی‌الرّضا (ع)

در مرکز شهر مشهد، استان خراسان رضوی، ایران، مدفن علی بن موسی‌الرّضا (ع) است که نزد مسلمانان به‌عنوان «حرم» گرامی داشته می‌شود و مکانی بسیار مقدّس است. از بناهای برجسته‌ی آن مسجد بالاسر (مدفن امام رضا(ع)) (ساخته شده در ۴۲۵ ق/۱۰۳۳ م) و مسجد جامع گوهرشاد (ساخته شده در ۸۲۱ ق/ ۱۴۱۸ م) است. حرم امام رضا(ع) مجموعه‌ای است با کانون آرامگاه هشتمین امام شیعیان، که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را دربرمی‌گیرد‌‌‌، که بزرگ‌ترین مسجد جهان در اندازه‌ی ۲۵۰ هزار مترمربع، و دومین مسجد بزرگ جهان در گنجایش (۵۰۰ هزار نفر ظرفیت) شمرده می‌شود.

مسجد گوهرشاد

این مسجد در جوار حرم امام رضا(ع) و به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، در سال ۸۲۱ هجری قمری ساخته شد. مسجد گوهرشاد مجموعه‌‌ای از کاشی کاری‌های زیبا و اسلوب معماری اصیل اسلامی دارد و به دلیل وجود این ظرافت‌های بی نظیر‌‌‌، به‌عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی- اسلامیِ دوره‌ی حکومتی تیموریان شناخته می‌شود.

آرامگاه خواجه ربیع

خواجه ربیع یا همان (ابوزید ربیع بن خثیم اسدی) از یاران امام علی (ع) و اصحاب پیغمبر بوده است. آرامگاه خواجه ربیع به توصیه‌ی شیخ بهایی توسط شاه عباس صفوی ساخته شده است. این مقبره، دارای گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر بر روی بنایی چهار ایوانی است؛ گنبد این آرامگاه از کاشی‌های زیبای فیروزه‌ای، و درون بنا هم مزیّن به نقاشی‌های طلایی رنگ است.

مصلّای مشهد

این بنا از یادگارهای دوره‌ی صفویه است و معرِّف سبک معماری اسلامی این دوره ‌‌‌‌است. بنای مصلّی که به منظور برگزاری تجمعات مذهبی و به ویژه برگزاری نمازهای عید فطر و قربان ایجاد شده بود، شامل یک ایوان مرتفع در وسط و دو رواق در دو طرف ‌‌‌‌است. بر اساس کتیبه‌ی موجود در بدنه‌ی بنا، این ساختمان درعهد شاه سلیمان صفوی و به سال 1087 قمری بنا شده است.

امام‌زاده سید محمّد (گنبد خشتی)

گنبد خشتی، آرامگاهِ (سلطان غیاثالدین محمّد)، که نسب او با هفده واسطه به امام موسی بن جعفر (ع) ‌‌می‌رسد، است. بنا همزمان با وفاتش در زمان سلطنت شاهرخ تیموری ساخته شده است. وجه تسمیه‌ی بنا به گنبد خشتی نیز به دلیل آجری یا خشتی بودن این گنبد است. دالانِ ورودی بنا، از ضلع جنوبی آن وارد رواقی چهار ضلعی ‌‌می‌شود، سپس به محوّطه‌ی اصلی، با چهار شاه نشین منتهی می‌شود.

مسجد ازغد

بنای مسجد، مربوط به عهد تیموریان ‌‌‌‌است که در روستای ازغد در17 کیلومتری جنوب شرقی طرقبه از توابع مشهد واقع شده است. این بنای سنگی، دارای ورودی، شبستان، ایوان مسقَّف و ستون چوبی است و در دوره‌ی قاجار مرمت شده است.

از دیگر بناهای مذهبی ‌‌می‌توان امام‌زاده یحیی، آرامگاه پیرِ پالان‌دوز، خواجه مراد، خواجه اباصلت و… را نام برد.

فرهنگ و هنر در شهر مشهد

 

نژاد

شهر مشهد تقریباً از تمامی نقاط ایران و برخی كشورهای دیگر از جمله عراق و افغانستان مهاجر پذیرفته است. در جنوب خراسان رضوی عرب‌ها‌‌‌، اسماعیلیان در حوالی بیرجند و نیشابور‌‌‌، بختیاری‌ها در نوخندانِ درگز‌‌‌،ترکمن‌ها در شمال، هزاره‌ها در شمال و شرق خراسان رضوی‌‌‌، تاجیك‌ها در شرق خراسان و مشهد‌‌‌، حیدری‌ها در تربت حیدریّه و جنوب خراسان رضوی و سیستانی‌ها در شرق و جنوب خراسان رضوی ساکن هستند. نژاد بیش‌تر مردم مشهد فارس است و بخشِ اقلیّتِ نژادی آن را قوم‌های افغان، ترک، بلوچ، کُرد، عرب و… تشکیل ‌‌می‌دهند.

زبان

لهجه‌ی مشهدی یکی از لهجه‎های زبان فارسی و نوع خالص «زق»، سرشار از واژه‎های اصیل و کهن فارسی است. به واسطه‌ی اختلاط و ارتباط نزدیک مشهدی‎ها با سایر اقوام،     ردّپایی از زبان‎ها و گویش‎های دیگر نظیر: ترکی، مغولی، افغانستانی، کُردی، انگلیسی، هندی، روسی و فرانسوی را می‎توان در این لهجه دید. لهجه‌ی مشهدی بازمانده‌ی لهجه‌ی توس قدیم است و از آن‌جا که شاهنامه فردوسی به لهجه‌ی قدیم توس نوشته شده‌‌‌، دارای ارزش زیادی است.‌‌‌

نمونه‌‌ای از این گویش: هیچ کسی مثل من تو را دوست ندارد معادل هیشکی مث مو تو ره دوست ندِره.

به غیر از زبان فارسی، زبان‌های کردی و ترکی و افغانی هم در مشهد استفاده ‌‌می‌شود. در استان خراسان رضوی: زبان‌های فارسی_ترکی؛ در بخش طرقبه: زبان‌های فارسی_ترکی؛ در بخش کلات: زبان‌های ترکی_فارسی و کُردی_عربی و لُری استفاده ‌‌می‌شود.

لباس

در مشهد به علّت ورود زائرین فراوان‌‌‌، پوشاک اقوام مختلف از دیرباز مشاهده ‌‌می‌شده است. پوشش‌های محلّی مربوط به اقوام مختلف استان از جمله پوشش کُردهای ساکن خراسان، پوشش نواحی مرزی مثل تربت‌جام، تایباد، باخرز و خواف؛ و پوشش مهاجرین ساکن دراستان، مانند ترکمن‌ها، بلوچ‌ها و عرب‌ها ‌‌‌‌است.

موسیقی

موسیقی مشهد جزئی از موسیقی خراسان است؛ و موسیقی مقامی و عاشیق‌های کُرد (کُرمانج) از قدیمی‌‌‌ترین شاخه‌های موسیقی سنّتی ایران ‌‌است. موسیقی مقامی خراسان و ساز معروف آن نواحی، یعنی دوتار یا تنبور خراسانی نیز دارای شهرت جهانی است.

سوغات خوراکی مشهد

 • زعفران: زعفران یا همان طلای سرخ ایران، ارزشمندترین سوغاتی مشهد به حساب ‌‌می‌آید.
 • زرشک: زرشک میوه‌‌ای خوش رنگ، با طعم ترش است که اکثر مردم از نوع خشک شده‌ی آن استفاده می‌کنند.
 • آجیل و خشکباری: انواع آجیل و خشکبار در مشهد عرضه ‌‌می‌شود که محبوب‌‌‌ترین‌ها تخود و کشمش و لواشک و برگه میوه هستند.
 • نبات: معمولاً به دو شکل شاخه‌‌ای و نبات چوبی عرضه ‌‌می‌شود.
 • ادویه هفت قلم‌‌‌، چاشنی غذاهای ایرانی: در غذاهای ایرانی همچون آبگوشت و خورشت بیشتر استفاده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.