راهنمای سفر مشهد | صفر تا صد سفری هیجان‌انگیز

5

راهنمای سفر مشهد را باید همه کسانی بخوانند که قصد دارند به‌زودی به این شهر سفر کنند. شاید اگر خراسانی نباشید یا بار اولتان است که به این شهر سفر می‌کنید، مشهد را به‌عنوان یک شهر زیارتی می‌شناسید. برای همین، با خرید تور زیارتی مشهد و نهایتاً دو شب اقامت در یکی از هتل‌های نزدیک به حرم امام رضا(ع) سر و ته سفرتان را هم بیاورید؛ اما صبر کنید. شما که زمان می‌گذارید و هزینه می‌کنید، چرا سری به جاهای دیدنی مشهد نمی‌زنید؟ درباره بهترین رستوران های مشهد چیزی شنیده‌اید؟ پارک های آبی مشهد و شهربازی‌های این شهر که خیلی معروف‌اند، نمی‌خواهید حداقل نیم‌روزی آدرنالینتان به سقف بچسبد؟ بالاخره زیارت جای خود، سیاحت هم جای خود. در این نوشته درباره چیزهایی گفته‌ایم که در سفر به مشهد به کارتان می‌آید. درست است که محتوای پروپیمان و طولانی جلوی رویتان است؛ اما قول می‌دهیم خواندنش برایتان لذت‌بخش باشد و حوصله‌تان سر نرود. فقط تکیه‌گاه خوبی برای خود انتخاب کنید و کنار دستتان یک خوراکی خوشمزه بگذارید😉. اگر هم زمان کافی برای خواندن کل متن ندارید، از فهرست زیر، روی تیترهایی کلیک کنید که درباره آن‌ها سؤال دارید.

فهرست مطالب

مشهد کجاست؟ | از مشهد تا کلان شهرها چقدر راه داریم؟

مشهد کجاست؟

مشهد، مرکز استان خراسان رضوی در شرق ایران است. خراسان رضوی از شمال با کشور ترکمنستان، از شمال غربی با خراسان شمالی، از جنوب با خراسان جنوبی، از شرق با افغانستان و از غرب با استان سمنان همسایه است. با همین چند جمله که از موقعیت مکانی مشهد گفتیم، پر واضح است که داریم درباره یک شهر مهم از نظر جغرافیایی و سیاسی حرف می‌زنیم. همچنین وجود بارگاه امام رضا(ع) در این شهر، آن را به یک شهر مذهبی توریستی تبدیل کرده است. جالب است بدانید مشهد سالانه میزبان حدود ۳۰ میلیون زائر داخلی و خارجی است. سوالی که پیش می‌آید این است که فاصله شما تا مشهد چقدر است؟ خرید بلیط هواپیما مشهد برایتان به‌صرفه‌تر است یا سفر زمینی را ترجیح می‌دهید؟

مشهد

فاصله مشهد تهران ۹۶۴ کیلومتر، فاصله مشهد اصفهان ۱۳۰۶ کیلومتر، فاصله مشهد شیراز ۱۴۶۹ کیلومتر و فاصله مشهد کیش ۱۲۰۳ کیلومتر است. طبیعی است هر چقدر از مشهد دورتر باشید، انتخاب مسیر هوایی و خرید بلیط هواپیما مشهد رفاه بیشتری را برایتان فراهم می‌کند. در جدول زیر مسافت بین مشهد تا مرکز هر استان را آورده‌ایم، شاید دانستن مسافت سفر، در برنامه‌ریزی روش های سفر به حرم امام رضا به کارتان بیاید.

نام شهرمسافت به کیلومترفاصله زمینی به احتساب زمانفاصله هوایی به احتساب زمان
مشهد تا اراک۱۲۶۴ کیلومتر۱۱ تا ۱۲ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا اردبیل۱۵۵۶ کیلومتر۱۶ تا ۲۱ ساعتیک ساعت و ۵۰ دقیقه
مشهد تا ارومیه۱۷۳۳ کیلومتر۱۷ تا ۲۲ ساعتیک ساعت و ۵۰ دقیقه
مشهد تا اصفهان۱۳۰۶ کیلومتر۲۰ تا ۲۲ ساعت یک ساعت و ۲۰ دقیقه
مشهد تا اهواز۱۷۱۳ کیلومتر۱۸ تا ۲۱ ساعتیک ساعت و ۵۰ دقیقه
مشهد تا ایلام۱۶۴۸ کیلومتر۱۷ تا ۲۱ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا بجنورد۳۷۲ کیلومتر۳ ساعت و ۲۰ دقیقهپرواز ندارد
مشهد تا بندرعباس۱۵۴۷ کیلومتر۱۵ تا ۱۹ ساعتیک ساعت و ۴۵ دقیقه
مشهد تا بوشهر۱۷۵۶ کیلومتر۱۹ تا ۲۱ ساعتیک ساعت و ۵۰ دقیقه
مشهد تا بیرجند۴۸۸ کیلومتر۵ تا ۷ ساعتیک ساعت
مشهد تا تبریز۱۵۷۸ کیلومتر۱۶ تا ۲۱ ساعتیک ساعت و ۴۰ دقیقه
مشهد تا تهران۹۶۴ کیلومتر۱۱ تا ۱۳ ساعت با اتوبوسیک ساعت
مشهد تا خرم آباد۱۶۰۷ کیلومتر۱۴ تا ۱۷ ساعتیک ساعت و ۴۰ دقیقه
مشهد تا رشت۱۲۹۰ کیلومتر۱۳ تا ۱۴ ساعتیک ساعت و ۴۰ دقیقه
مشهد تا زاهدان۹۳۵ کیلومتر۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقهیک ساعت
مشهد تا زنجان۱۲۸۶ کیلومتر۱۳ ساعتیک ساعت و ۴۴ دقیقه
مشهد تا ساری۸۰۶ کیلومتر۸ تا ۱۰ ساعتیک ساعت و ۱۰ دقیقه
مشهد تا سمنان۷۳۷ کیلومتر۷ تا ۸ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا سنندج۱۴۶۵ کیلومتر۱۵ تا ۱۹ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا شهرکرد۱۳۶۳ کیلومتر۱۳ تا ۱۵ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا شیراز۱۴۶۹ کیلومتر۱۵ تا ۱۷ ساعتیک ساعت و ۴۵ دقیقه
مشهد تا قزوین۱۱۱۰ کیلومتر۱۲ تا ۱۳ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا قشم۱۵۰۹ تا ۱۶۷۸ کیلومتر۲۴ ساعت و بیشتریک ساعت و ۵۰ دقیقه
مشهد تا قم۱۰۹۸ کیلومتر۹ تا ۱۴ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا کرج۱۰۰۷ کیلومتر۱۰ تا ۱۱ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا کرمان۱۰۶۳ کیلومتر۱۰ ساعتیک ساعت و ۲۵ دقیقه
مشهد تا کرمانشاه۱۴۸۰ کیلومتر۱۵ تا ۱۹ ساعتیک ساعت و ۵۵ دقیقه
مشهد تا کیش۱۲۰۳ کیلومتر۲۴ ساعت و بیشتریک ساعت و ۵۰ دقیقه
مشهد تا گرگان۶۰۳ کیلومتر۷ تا ۸ ساعتیک ساعت
مشهد تا همدان۱۲۹۵ کیلومتر۱۲ تا ۱۷ ساعتیک ساعت
مشهد تا یاسوج۱۴۰۹ کیلومتر۱۵ تا ۱۶ ساعتپرواز ندارد
مشهد تا یزد۹۷۴ کیلومتر۱۰ تا ۱۲ ساعتیک ساعت و ۱۰ دقیقه

آب و هوای مشهد | چه لباس‌هایی در چمدان داشته باشیم؟

آب و هوای مشهد

MASHHAD WEATHER
اگر از گوگل درباره آب و هوای مشهد بپرسید، احتمالاً به این می‌رسید که هوای مشهد خشک است. در فصول گرم سال، گرم و خشک و نیز در فصول سرد سال، سرد و خشک است. درست است که خشکی هوای مشهد زبانزد خاص و عام است؛ اما باور کنید در هر روز از فصل بهار و پاییز، هوای چهار فصل را حس می‌کنید. صبح‌ها هوا مطبوع و بهاری، ظهرها گرم و تابستانی، عصرها سرد و پاییزی و شب‌ها سوزناک و زمستانی می‌شود. برای همین است که اگر سفر به مشهد در بهار و پاییز را تجربه کرده باشید، عده‌ای را در سطح شهر با تیشرت می‌بینید و عده‌ای کاپشن و کلاهشان به راه است.

با این حساب از اسفند تا اردیبهشت و از شهریور تا اواخر آذر اگر به مشهد سفر می‌کنید، حتماً در کنار لباس‌های نخی و نازک، لباس‌های ضخیم با خود داشته باشید.

وضعیت آب و هوای مشهد

 • آفتاب‌های مشهد بسیار گرم است؛ پس ضدآفتاب و کلاه آفتابی را فراموش نکنید.
 • سرمای مشهد سوزناک است و تا مغز استخوانتان نفوذ می‌کند؛ پس در فصل‌های سرد سال حتما به فکر کلاه، شال، دستکش و جوراب پشمی در کنار سایر لباس‌های زمستانه خود باشید.
 • راستی اگر از شهرهایی با آب‌وهوای مرطوب به مشهد سفر می‌کنید، حتماً انواع آبرسان پوست و مو و لب را همراه خود داشته باشید. خشکی هوای مشهد در همان روزهای اول ممکن است به پوست و مویتان آسیب بزند.
در سال‌های اخیر کمترین دما در زمستان ۱۵ درجه زیر صفر و بیشترین دما در تابستان به۴۳ درجه بالای صفر نیز رسیده است.

بهترین زمان سفر | سفر مناسبتی بهتر است یا ارزان؟

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر برای هر کسی متفاوت است. عده‌ای ترجیح می‌دهند در ایام خوش‌آب‌وهوا سفر کنند؛ عده‌ای ترجیح می‌دهند در مناسبت‌های مذهبی به مشهد بروند و برخی هم می‌خواهند سفر ارزان به مشهد را تجربه کنند‌. در ادامه خیلی مختصر هر کدام از موقعیت‌ها را توضیح داده‌ایم.

سفر به مشهد در ایام خوش آب و هوا

سفر به مشهد در ایام خوش آب و هوا

اگر آب‌وهوا برایتان یک عامل مهم در چیدن برنامه سفر است، باید بگوییم بهترین زمان سفر به مشهد در روزهای بهار و پاییز است؛ البته سفر به مشهد در اسفند و شهریور ماه هم خالی از لطف نیست‌. در این بازه زمانی هوا مطبوع است؛ بنابراین با خیال آسوده می‌توانید در طول روز جاهای دیدنی و تفریحی مشهد را بروید و ساعت‌ها در بازارهای سرپوشیده و روباز مشهد مشغول خرید باشید.

سفر به مشهد در ایام خوش آب و هوا

شب‌ها هم حرم باشید و زیارت کنید. اگر شرایطش را دارید، حتماً برای اقامه نماز صبح به حرم بروید؛ لذتش وصف‌نکردنی‌ است. یادتان باشد هوای شب‌ها و دم‌دم‌های صبح در این ماه‌ها احتمالاً سرد می‌شود؛ پس یک لا لباس گرم حتماً با خود به همراه داشته باشید.

سفر به مشهد در مناسبت های مذهبی و تعطیلات

سفر به مشهد در مناسبت های مذهبی و تعطیلات

سفر به مشهد در مناسبت های مذهبی و تعطیلات طرفداران بی‌شماری دارد. مشهد در ایام ولادت و شهادت امام رضا(ع) و نیز دیگر ائمه اطهار، میزبان میلیون‌ها زائر است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به نظرتان بهترین زمان سفر به مشهد مصادف با مناسب‌های مذهبی است، حتماً نیم‌نگاهی به تقویم بیندازید. بیشتر مناسبت‌های مذهبی در ایران تعطیل رسمی است و همین موضوع شرایط را برای سفر کارمندان آسان‌تر می‌کند.

سفر به مشهد در مناسبت های مذهبی

این نکته را هم مد نظر داشته باشید که در ایام تعطیلات متقاضی سفر به مشهد بسیار زیاد است؛ پس قبل از خرید بلیط سفر به مشهد، به فکر رزرو هتل در مشهد هم باشید.

سفر به مشهد با ارزانترین قیمت

سفر به مشهد با ارزانترین قیمت

طبیعی است که در شرایط نابه‌سامان اقتصادی امروزه، به فکر سفر ارزان باشید. اگر از نظرتان بهترین زمان سفر به مشهد زمانی است که قیمت‌ها ارزان باشد، باید به فکر سفر در ایام خارج از تعطیلات باشید. معمولاً چند روز بعد از تعطیلات رسمی، روزهای سرد زمستان و ماه مبارک رمضان، مشهد خلوت‌تر است. همین خلوت‌بودن باعث می‌شود قیمت بلیط سفر و هتل واقعی‌تر و حتی با تخفیف باشد. توجه داشته باشید که در این ایام، کاسب‌های اطراف حرم هم سود منصفانه‌تری روی فروش اجناسشان می‌گیرند. همین عوامل باعث ارزان‌تر تمام شدن سفرتان می‌شود. در ادامه با ذکر جزئیات بیشتری درباره هزینه‌های سفر به مشهد صحبت کرده‌ایم.

توضیحات بیشتر را اینجا بخوانید: بهترین زمان سفر به مشهد

بهترین هتل های مشهد | اسکان در هتل ۵ستاره یا کمپ؟

بهترین هتل های مشهد

تا دلتان بخواهد در مشهد هتل وجود دارد. در هر کجای مشهد که باشید، کافی است سری بچرخانید تا چشمتان به جمال هتلی، سوئیت آپارتمانی یا مهمانپذیری بیفتد. البته لقب هتل‌های لاکچری مشهد به هتل قصر طلایی، هتل درویشی، هتل بزرگ پارک حیات، هتل هما ۲ و هتل مدینه الرضا می‌رسد. در جدول زیر برخی از معروف‌ترین و بهترین هتل های مشهد از نظر مسافران را با درجه کیفی و رنج قیمت متفاوت معرفی کرده‌ایم.

نام هتلتعداد ستاره‌هاقیمت هر شب اقامتآدرسشماره تماس
هتل قصر طلایی۵ ستارهاز ۲٫۴۹۰٫۰۰۰ تومانمشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا ۳۴ و ۳۶
هتل درویشی۵ ستارهاز ۲٫۰۱۰٫۰۰۰ تومانمشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا ۲۴ و ۲۶
هتل بزرگ پارک حیات مشهد۵ ستارهاز ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومانمشهد، انتهای بلوار وکیل آباد، کیلومتر ۵ طرقبه، امام خمینی ۱، جنب پمپ بنزین گلستان
هتل هما ۲۵ ستارهاز ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومانایران، مشهد مقدس، بلوار خیام جنوبی، خیام ۱۸
هتل  هتل مدینه الرضا۵ ستارهاز ۳٫۲۶۰٫۰۰۰ تومانمشهد، خیابان شیرازی، نبش شارستان رضوی
هتل الغدیر۴ ستارهاز ۱٫۵۰۰٫۰۰۰مشهد، چهارراه شهدا، بهجت یک
هتل الماس۴ ستارهاز ۱٫۷۷۵٫۰۰۰ تومانمشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا ۴ و ۶
هتل رضا۳ ستارهاز ۸۵۰٫۰۰۰ تومانمشهد، حدفاصل میدان طبرسی و چهارراه مقدم، بین طبرسی ۱۴ و ۱۶
هتل پارسیان۳ ستارهاز ۱٫۱۰۰٫۰۰۰ تومانمشهد، خیابان کوهسنگی، نبش کوهسنگی ۱۵
كمپ اسکان زائرین غدیربی ستارهاز ۵۵٫۰۰۰ تومانمشهد، بزرگراه شهید کلانتری، بعد از پل حافظ
پایگاه اسکان فرهنگیانبی ستارهاز ۵۵٫۰۰۰ تومانرزرو اینترنتی در سایت eskan.medu.ir

بهترین رستوران های مشهد | شیشلیک بخوریم یا آشپزی کنیم؟

بهترین رستوران های مشهد

و اما نوبتی هم باشد، نوبت شکم‌گردی در مشهد است. رستوران‌های مشهد بسیار معروف‌اند. از بین تمام رستوران‌های مشهد، کباب‌ها و غذاهای سنتی این شهر زبانزد خاص و عام است. این، به آن معنی نیست که فست‌فودی‌های مشهد هوش از سرتان نبرد؛ بلکه کباب‌های مشهد را در کمتر رستورانی در شهرهای دیگر ایران می‌توانید تجربه کنید.

بهترین رستوران های مشهد | شیشلیک بخوریم یا آشپزی کنیم؟

هنگامی که برنامه سفر به مشهد را می‌چینید، حتماً سعی کنید یک وعده غذایی‌تان شیشلیک مشهدی یا چلو ماهیچه باشد. رستوران‌های ارم، پسران کریم، حاج حسن، پدیده شاندیز و شاندیز صفدری برخی از معروف‌ترین رستوران‌های سنتی مشهد هستند. فست فود کروژ، فست فود شبدیز و لیو هم برخی از فست‌فودهای پرطرفدار مشهد هستند. در ادامه لیست برخی از پرطرفدارترین رستوران‌های مشهد را به همراه آدرس و درجه کیفی خدماتشان آورده‌ایم.

نام رستورانآدرسمحدوده قیمت
رستوران ارمشاندیز، نبش امام رضا ۲۸بسیار لوکس
رستوران شاندیز صفدریمشهد، نبش شیرازی ۵بسیار لوکس
رستوران پسران کریممشهد، بلوار خیام، بعد از خیام ۶۱، ساختمان مرواریدبسیار لوکس
رستوران پدیده شاندیزشاندیز، نبش ولیعصر ۱۱بسیار لوکس
رستوران سنتی باباقدرتمشهد، انتهای بازار رضا، میدان هفده شهریور، بلوار صدر، نبش صدر ۱۶لوکس
رستوران حاج حسنشاندیز، نرسیده به میدان دوم، سمت چپلوکس
رستوران آبشار طرقبهطرقبه، پل طرقدرلوکس
رستوران ایتالیایی لیومشهد، بلوار ملاصدرا، نبش ملاصدرا ۱۹لوکس
غذا فانتزی و پیتزا میشفمشهد، بلوار سجاد، بزرگمهر شمالی ۲، پلاک ۴۴، طبقه اوللوکس
رستوران و فست فود کروژمشهد، بلوار خیام، بین خیام ۱۱ و ۱۳

مشهد، بلوار هفت تیر، بین هفت تیر ۱۸ و ۲۰
لوکس
مجموعه غذایی شبدیزمشهد، بین هفت تیر ۱۳ و ۱۵

مشهد، نبش قدس ۱۵

مشهد، نبش وکیل‌آباد ۶۷
لوکس
رستوران فودکورت رئیسمشهد، بین هفت تیر ۱۳ و ۱۵

مشهد، نبش وکیل آباد ۱۳

مشهد، پارک بازار، نبش مفتح ۳۳

مشهد، ابتدای جاده طرقبه، بین امام رضا ۷ و ۹

مشهد، بین صارمی ۲۸ و چهارراه هاشمیه
لوکس

غذاهای محلی مشهد

غذاهای محلی مشهد

در کنار انواع کباب و شیشلیک و فست فود خوشمزه، غذاهای محلی مشهد هم طرفداران پروپاقرص خود را دارد. شله مشهدی (نوعی آش شامل انواع حبوبات و گوشت فراوان) معروف‌ترین غذای سنتی مشهد است. پلو مخلوط (حاوی برنج، گوشت، لوبیا سبز و هویج نگینی)، دیگچه (شبیه به شله زرد، اما با شیر) و دیگر انواع آش و اشکنه از پرطرفدارترین غذاهای مشهدی هستند.

عکس غذاهای محلی مشهد

یکی از معروف‌ترین شله‌پزی‌های مشهد، رستوران بهارستان واقع در احمد آباد، ملاصدرا ۱ است. به خاطر داشته باشید غذاهایی مانند شله مشهدی، انواع آش و دیگچه در مناسبت‌های مذهبی بیشتر سرو می‌شود. بنابراین، اگر بازه زمانی سفرتان مصادف با یک مناسبت مذهبی است، احتمالاً یک پرس شله مشهدی روزی‌تان خواهد شد.

جاهای دیدنی مشهد | مناطق ییلاقی یا پارک‌های وسیع؟

جاهای دیدنی مشهد

خیلی‌ها مشهد را به حرم و جاهای مذهبی مثل خواجه ربیع و خواجه مراد می‌شناسند، در حالی که این شهر پر است از جاهای دیدنی و مراکز تفریحی متعدد که حتی ممکن است بازدید از برخی از آن‌ها ساعت‌ها وقت شما را پر کند. در این بخش شما را با جاذبه‌های طبیعی مشهد آشنا می‌کنیم.

طرقبه

طرقبه

طرقبه از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که حتماً و حتماً باید به آنجا بروید. طرقبه امروزه به یک قطب گردشگری خراسان رضوی تبدیل شده است. وجود بازارهای پوشاک و کیف و کفش فراوان، طبیعت زیبا، هوای تمیز و رستوران‌های متعدد و حتی کافه‌های سنتی با سرویس چای، بلال آتشی و قلیان همه آن چیزی است که می‌تواند حداقل یک روز کامل از سفرتان را پوشش بدهد، بدون آنکه احساس خستگی کنید.

اطلاعات بازدید طرقبه

آدرسخراسان رضوی، ۱۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد
هزینه ورودیرایگان
بهترین زمان سفرفصل بهار و تابستان

شاندیز

شاندیز

شاندیز همسایه دیوار به دیوار طرقبه است. شاید هم شاندیز، خواهر دوقلوی طرقبه باشد. شاندیز که در گذشته فقط یک روستای کوچک و خوش‌آب‌وهوا بوده، حالا یک قطب توریستی مشهد است. در ابتدای جاده شاندیز، به‌فراوانی بازار مبل و سرویس چوب بزرگسال و کودک به چشم می‌خورد. کارگاه‌های تولیدی محصولات چوبی تا برندهای معروف سرویس‌های چوب در راسته جاده شاندیز (ویرانی) قرار دارند.

عکس شاندیز

بعد از اینکه به شاندیز می‌رسید، قدم‌ به قدم رستوران ساخته شده است. اینجا دیگر به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد که رستوران‌های لاکچری مثل پدیده شاندیز را می‌پسندید یا غذاهای خیابانی و فست‌فودی را ترجیح می‌دهید.

آدرس۴۰کیلومتری غرب مشهد (انتهای بلوار وکیل آباد، به سمت راست)
هزینه بازدیدرایگان
بهترین زمان بازدیدفصل بهار و تابستان

عنبران

عنبران

عنبران یکی از روستاهای اطراف مشهد است که با فاصله یک کیلومتری بعد از طرقبه واقع شده است. نام این روستا از گیاهان خودروی خوشبوی این منطقه نشأت گرفته است. آب و هوای تمیز، وجود کافه‌ها و رستوران‌های متعدد و باکیفیت و همچنین اقامتگاه های بومگردی، عنبران را به یک روستای ییلاقی و توریستی تبدیل کرده است. 

آدرساستان خراسان رضوی، ۲۶ کیلومتری شهر مشهد، یک کیلومتری طرقبه.
هزینه بازدیدرایگان
بهترین زمان بازدیدفصل بهار و تابستان

جاغرق

جاغرق

روستای جاغرق از آن روستاهای دیدنی مشهد است. اگر می‌خواهید در سفرتان به مشهد به یک منطقه ییلاقی و خوش‌‌آب‌وهوا بروید، در کافه رستورانی تر و تمیز،‌ یک پُرس شیشلیک لذیذ نوش جان کنید و در کنار رودخانه پر آبی نفسی تاره کنید، به جاغرق بروید. باغ‌های میوه، چشم‌انداز‌های چشم‌نواز و دره‌های سرسبز از دیگر مناظر تماشایی این روستا است.

عکس جاغرق

اگر ماشین شخصی دارید، کافی است از هر کجای مشهد که هستید، جاغرق را به‌عنوان مقصد روی نقشه مشخص کنید؛ اپلیکیشن‌های مسیریابی راهنمایی‌تان می‌کنند. اگر هم وسیله نقلیه ندارید، توصیه می‌کنیم که با تاکسی‌های اینترنتی بروید تا راننده‌های دربستی، هزینه زیادی را توی پاچه‌تان نکنند!

آدرس: ۲۱کیلومتری شمال غربی مشهد، بعد از طرقبه، جاده عنبران، روستای جاغرق

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک وکیل آباد یکی از تماشایی‌ترین بوستان های مشهد است. همان‌طور که از نام این باغ برمی‌آید، موقعیت مکانی‌اش در انتهای بلوار وکیل آباد است. تمام امکانات تفریحی و رفاهی که فکرش را بکنید، از منقل و باربیکیو گرفته تا شهربازی و رستوران، در این مجموعه وجود دارد. طبیعت چشم‌نوار، وجود رودخانه و صدای آب، هوای تمیز و امکانات رفاهی بی‌نظیرش، این مجموعه را به مکانی تبدیل کرده است که تمام زائران و ساکنان مشهد در هر فصل از سال مخاطبان پروپاقرص آن می‌شوند.

عکس پارک جنگلی وکیل آباد

به‌تازگی بخشی از پارک بزرگ وکیل آباد را مختص بانوان فضاسازی کرده‌اند. نام آن، پارک شهربانو وکیل آباد است. در این بخش خانم‌ها و کودکان بدون محدودیت حجاب می‌توانند تردد کنند و ساعت‌ها مشغول تفریح باشند. همجوار با بوستان وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد و شهربازی کوهستان پارک مشهد هم وجود دارد. هرچند در حال حاضر کوهستان پارک مشهد فعال نیست؛ اما می‌توانید با تهیه بلیط، از باغ وحش وکیل آباد دیدن کنید.

برای رفتن به پارک وکیل آباد، می‌توانید از خط اتوبوس ۱۲ در مبدأ بست شیخ طوسی با از خط یک مترو استفاده کنید.
راستی! بوستان وکیل آباد هزینه ورودی ندارد. فقط اگر با اتومبیل شخصی می‌روید هزینه ناچیزی بابت پارکینگ باید پرداخت کنید.
آدرس: مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد

پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی

کوهسنگی را علاوه بر مشهدی‌ها، تمام مسافران و زائران این شهر می‌شناسند. کوهسنگی یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پارک‌های مشهد است که در محله کوهسنگی و در نزدیکی کوه‌های جنوب شهر مشهد واقع شده است. امکانات رفاهی مناسب، فضاسازی زیبا، وجود مراکز خریدی مانند مجتمع تجاری مهر کوهسنگی و رستوران‌های خوب در این محله، کوهسنگی را به یک پارک پرطرفدار تبدیل کرده است. علاوه بر همه این‌ها موزه کوهسنگی، پیست اسکیت، جامپینگ و نمایشکاه چندبعدی از جاذبه‌های این جای دیدنی است.

آدرس: مشهد، بلوار شهید کلانتری، انتهای خیابان کوهسنگی

چالیدره

چالیدره

دریاچه سد چالیدره را به همه کسانی پیشنهاد می‌کنیم که خود یا همسفرانشان جوان و پرانرژی هستند. شما می‌توانید یک روز کامل از سفر به مشهد را به این مجموعه اختصاص دهید. علاوه بر طبیعت زیبا و هوای پاکیزه، امکانات تفریحی و کافه رستوران‌های بی‌شماری در چالیدره منتظر شما ماجراجویان است. زیپ‌لاین، تله کابین، تله سیژ، غواصی، قایق‌سواری و ماهیگیری برخی از امکانات تفریحی مجموعه چالیدره به شمار می‌روند.

آدرسمشهد، طرقبه، جاغرق، چالیدره
هزینه بازدیدورودی رایگان | بابت آیتم‌های مختلف باید هزینه جداگانه پرداخت شود.
بهترین زمان سفرفصل‌های گرم سال

دره هفت حوض

دره هفت حوض

پارک هفت حوض یک منطقه گردشگری همه‌چیزتمام است. اگر به بازدید از جاهای دیدنی بکر علاقه‌مندید یا اندکی اهل ماجراجویی هستید، پیشنهاد می‌کنیم به دیدن دره هفت‌حوض بروید. این دره در ۷کیلومتری مشهد قرار دارد. نزدیک‌بودن این منطقه گردشگری به مشهد، طبیعت زیبا، کافه و رستوران و نیز آلاچیق و سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه از جمله جاذبه‌ها و امکانات رفاهی در این منطقه گردشگری است.

عکس دره هفت حوض

با توجه به این امکانات گویی کمپ و پیک نیک در این دره برای همه تیپ شخصیتی مناسب است. پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن حوضچه‌های زمردی بسیار زیبای این دره، با کفش و لباس مناسب اقدام کنید و از بردن کودک و افراد مسن به سمت دره بپرهیزید؛ زیرا بخشی از مسیر را باید از داخل رودخانه عبور کنید و بخشی از راه را باید از روی سنگ‌های صیقلی پیش بروید.

آدرسمشهد، کوه‌های خلج، پارک هفت حوض
هزینه ورودیرایگان
ساعات دسترسی۲۴ساعته

روستاهای دیدنی اطراف مشهد

روستاهای دیدنی اطراف مشهد

از دیگر جاذبه‌های طبیعی مشهد ‌‌می‌توان به روستاهای اطراف مشهد اشاره کرد. حصار، نغندر، زشک، اخلمد‌‌‌، کنگ (خانه‌هایی پلکانی)‌‌‌، دره آل، روستا و آبشار قره‌سو، روستا و آبشار ارتکند، طبیعت اطراف کلات نادر، روستای اندرخ مشهد، چشمه گیلاس، چشمه سبز، گلمکان، سد طرق و بند گلستان تنها برخی از روستاهای توریستی اطراف مشهد هستند.

زیارتگاه های مشهد | زیارت یا تماشای معماری ایرانی اسلامی؟

زیارتگاه های مشهد

برای آن دسته افراد مذهبی که سفر به مشهد را فرصتی برای رازونیاز و زیارت و عبادت می‌دانند، زیارنگاه‌های مشهد، از هر جاذبه گردشگری دیگر، جذاب‌تر است.

 • حرم امام رضا

حرم امام رضا

حرم امام رضا(ع) گل سر سبد مکان‌های زیارتی نه‌تنها مشهد، بلکه کل ایران است. اصلاً دلیل سفر اغلب مسافران مشهد، زیارت امام رضا است. حرم امام رضا(ع) در نزدیکی راه آهن و پایانه مسافربری امام رضا قرار دارد. همچنین فاصله‌اش تا فرودگاه هم چندان دور نیست. در اطراف حرم تا چشم کار می‌کند هتل و بازار و مرکز خرید دیده می‌شود. و اما خود حرم، نقطه امن آرامش ابدی است.

عکس حرم امام رضا

حرم، صحن‌های مختلفی دارد و هر صحن خودش مانند یک اثر دیدنی جذاب است. شناخته شده‌ترین صحن حرم، صحن بزرگ انقلاب اسلامی است. بعد از زیارت بقعه مطهر امام رضا خوب است که سری به مسجد گوهرشاد، آرامستان، موزه و کتابخانه حرم مطهر بزنید. در مقاله‌ای مجزا،‌ لیست همه جاهای دیدنی نزدیک به حرم امام رضا را برایتان آورده‌ایم.

 • مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد از باب معماری زیبا و کاشی‌کاری بی‌مثالش معروف است. این مسجد در جوار حرم امام رضا(ع) در سال ۸۲۱ق ساخته شده است. با توسعه حریم حرم مطهر رضوی، در حال حاضر مسجد گوهرشاد بخشی از حرم مطهر به شمار می‌رود.

 • آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع

منطقه خواجه ربیع مشهد از قدیمی‌ترین محله‌های مشهد است. با گسترش شهر، در حال حاضر خواجه ربیع یکی از مناطق پایین‌شهر مشهد است. دلیل نام‌گذاری این منطقه، وجود آرامگاه خواجه ربیع یا همان ابوزید ربیع بن خثیم اسدی است. ایشان از یاران امام علی(ع) بوده‌اند. این مقبره، گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر دارد که روی بنایی چهار ایوانی ساخته شده است. وجود کاشی‌های فیروزه‌ای روی گنبد و نقاشی‌های طلایی داخل مقبره، این بنا را علاوه بر زیارتی‌بودن به یک مکان دیدنی تاریخی تبدیل کرده است.

 • امامزاده یاسر و ناصر

امامزاده یاسر و ناصر

اگر به طرقبه سری زدید، می‌توانید در امام رضا ۳۴ سراغ امامزاده یاسر و ناصر را بگیرید. این دو برادر از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بودند که در جریان هجرت امام رضا (ع) با ایشان به طوس آمدند و مدتی بعد از شهادت حضرت، به ییلاقات تبعید و سپس کشته شدند. این دو امامزاده مریدان بسیاری دارد. به آنجا که بروید، گروه زیادی از زائران عراقی را می‌بینید که برای تفرج یا گرفتن حاجت به این مکان آمده‌اند. اگر ماشین شخصی دارید که به‌راحتی می‌توانید به دیدن این آرامگاه بروید. اگر هم وسیله‌ای دستتان نیست، نگرتن نباشید. هم رانندگان اطراف حرم و هم تاکسی‌های اینترنتی، این امامزاده را مثل کف دستشان می‌شناسند.

 • آرامگاه پیر پالاندوز

آرامگاه پیر پالاندوز

آرامگاه پیر پالان دوز یکی از جاهای زیارتی اطراف حرم است. بسیاری از مسافران و مجاورانی که از ورودی نواب صفوی وارد حرم می‌شوند، این آرامگاه را در مسیر خود دیده‌اند. فردی که در این آرامگاه خفته، هفتمین پیر سلسله ذهبیه است. از این مرد بزرگ، چه در زمان حیات و چه بعد از آن کرامات بسیاری آورده‌اند.

 • گنبد سبز

گنبد سبز

شاید برایتان جذاب باشد اگر بگوییم که گنبد سبز یکی از میدان‌های معروف مشهد است که درست وسط آن مقبره یکی از عرفای سلسله ذهبیه به نام شیخ مومن استرآبادی است. وی مراد و استاد شیخ بهایی بوده و در زمان خودش اعتبار بسیاری داشته است. همین احترام و اعتبارش هم باعث شده در زمان گسترش فضای شهری، کسی به محدوده آرامگاهش تعرض نکند و در میان یک میدان مانند نگینی در میان انگشتری بدرخشد.

 • مصلی

مصلی

بنای مصلی مشهد با معماری ایرانی‌اسلامی خود، یادگار دوره صفویه است. مصلی از یک ایوان و دو رواق و یک گنبد آجری به منظور تجمعات مذهبی، مانند برگزاری نماز عید فطر تشکیل شده است. مصلی مشهد در یک کیلومتری ضلع شرقی پایین خیابان و در بلوار مصلی قرار دارد. البته این روزها در مسجد همواره باز نیست؛ اما رفتن تا مصلای مشهد یک تجربه دیگر برایتان به ارمغان می‌آورد و آن هم تماشای مغازه‌های کلی‌فروشی مشهد است. به عبارتی از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد در این راسته پیدا می‌شود. از اسباب بازی و نوشت‌افزار گرفته تا خشکبار و آجیل و حتی فرش و لوازم خانه را می‌توانید با قیمت بسیار ارزان‌تر از هر جای دیگر در این بلوار پیدا کنید.

 • امامزاده سید محمد (گنبد خشتی)

امامزاده سید محمد (گنبد خشتی)

مقبره امامزاده سید محمد از نوادگان امام موسی کاظم در ابتدای خیابان طبرسی مشهد قرار دارد. این مقبره به گنبد خشتی معروف است و دلیل آن، خشتی بودن گنبد این بنا است. بنای گنبد خشتی از چهار شاه‌نشین و هشت ورودی در دوره صفویه ساخته شده است.

 • مسجد جامع ازغد

مسجد جامع ازغد

ازغد،‌ یکی از روستاهای دیدنی مشهد و از توابع طرقبه است. مسجد جامع ازغد هم یکی از بناهای تاریخی‌مذهبی مشهد به شمار می‌رود. عمر این مسجد به قرن نهم قمری برمی‌گردد. ورودی، شبستان و ایوان مسقف مسجد، سنگی و ستون‌های به‌کاررفته در ساخت بنا، همگی چوبی هستند.

تفریحات مشهد | پارک‌های آبی یا شهربازی و سینما؟

تفریحات مشهد

در این بخش از مقاله می‌خواهیم از میان تمام پارک های آبی مشهد، شهربازی های مشهد و سینماهای مشهد برخی از بهترین‌ِ آن‌ها را معرفی کنیم. با آگاهی از این تفریحات متنوع، می‌توانید برنامه سفرتان را متناسب با سلیقه خود بچینید.

 • پارک آبی سرزمین موج های آبی مشهد

پارک آبی سرزمین موج های آبی مشهد

با خرید بلیط سرزمین موج های آبی مشهد می‌توانید یک روز کامل در این پارک آبی مشغول به آب‌تنی شوید. سرزمین موج‌های آبی، اولین پارک آبی ایران بوده است؛ به همین دلیل نام آن برای اغلب زائران و مسافران مشهد آشناست. در این مجموعه آبی علاوه بر انواع سرسره‌های آبی، سونا، جکوزی و غیره، کافی‌شاپ و رستوران نیز وجود دارد.

هزینه بلیت تماس بگیرید
ساعات کاری همه‌روزه از ۱۱ صبح تا ۹ شب
آدرس سایت https://wwl.ir/
آدرس پارک آقایان: بزرگراه امام علی (ع)، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۱

پارک بانوان: بزرگراه امام علی (ع)، بلوار اندیشه،‌ نبش اندیشه ۷۹

 • پارک آبی ایرانیان مشهد

پارک آبی ایرانیان مشهد

پارک آبی ایرانیان مشهد را شر‌کت معروف وایت‌واتِر‌وِست کانادایی طراحی کرده است. گویا مساحت این پارک آبی به اندازه ۱۴ زمین فوتبال است. علاوه بر تمام بازی‌های آبی و سرسره‌های مهیج، انواع سالن ماساژ ایتالیایی و سوئدی نیز در این مجموعه وجود دارد. همچنین سالن‌های حناکاری، حمام سنتی، رستوران و کافی‌شاپ از دیگر امکانات مجموعه آبی ایرانیان به شمار می‌رود.

 

هزینه بلیت
ساعات کاری از ساعت ۱۰ تا ۲۱ (جمعه‌ها و روزهای فرد مخصوص آقایان و روزهای زوج مخصوص خانم‌ها)
شماره تماس 05136613004
آدرس صفحه اینستاگرام
آدرس بلوار حجاب، نبش حجاب ۸

 • پارک آبی ساحلی آفتاب مشهد

پارک آبی ساحلی آفتاب مشهد

ویژگی بارز پارک ساحلی آفتاب مشهد، طبقاتی بودن آن است. این پارک، مانند دیگر پارک‌های آبی انواع بازی‌های آبی متنوع، انواع استخر و سالن‌های ماساژ، کافی شاپ و رستوران دارد. جالب است بدانید که می‌توانید در طبقه هفتم این مجموعه حمام آفتاب بگیرید. استخر نمک اسپوتا، سالن یوگا، سالن ایروبیک و بدنسازی از دیگر امکاناتی است که هر کسی را وسوسه می‌کند تا چند ساعتی را فارغ از مشغله‌های روزمره به خود استراحت دهد.

راستی! پارک ساحلی آفتاب در نزدیکی الماس شرق، بازار مبل وصال، باغ پرندگان و شهربازی قهرمانان است. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم قبل از رفتن به پارک آبی سری هم به بازار این منطقه بزنید.

هزینه بلیت بزرگسالان (تمام وقت) ۱۳۶،۰۰۰ تومان

خردسالان (تمام‌وقت) ۱۱۰،۰۰۰ تومان

ساعات کاری همه روزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۰ شب

روز های چهارشنبه صرفا بخش بانوان تا ساعت 19:30 و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۰ شب  فعال است.

بخش VIP آقایان (ویژه اعضا) همه روزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۰ شب، چهارشنبه‌ها تا ساعت ۱۹:۳۰ و جمعه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب فعال است.

شماره تماس 05137037
آدرس سایت https://www.psaftab.com/index.php/fa/
آدرس انتهای بلوار خیام، میدان بهارستان، جنب الماس شرق

 • شهربازی پارک ملت مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد قدیمی‌ترین شهربازی روباز مشهد است. کمتر کسی پیدا می‌شود که پارک ملت مشهد را نشناسد. این پارک بزرگ به همراه شهربازی هیجان‌انگیزش پاتوقی برای تمام مسافران و مجاوران این شهر به حساب می‌آید. فانفار، ترن هوایی، اسکیت بورد و تاب گردان جایروسوئینگ از پرطرفدارترین بازی‌های این شهربازی است.

شهربازی پارک ملت

در پارک ملت، تمامی امکانات رفاهی که مدنظرتان است، فراهم شده است. با خیال راحت و بدون احساس خستگی می‌توانید یک روز کامل را در این مجموعه سپری کنید. راستی! دسترسی به پارک ملت با اتوبوس درون شهری‌، تاکسی یا مترو به‌راحتی امکان‌پذیر است. اگر با ماشین شخصی هم می‌روید که خیالتان از باب پارکینگ راحت باشد. یک پارکینگ سرپوشیده چندسطحی مرتب و یک پارکینگ روباز منتظر خودروی شماست.

هزینه بلیت تماس بگیرید.
ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۲۳:۰۰ و پنج‌شنبه و جمعه از ساعت ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۰۰
شماره تماس 0513694741
آدرس صفحه اینستاگرام ندارد.
آدرس مشهد، بلوار امامت، روبه‌روی امامت ۸، شهربازی پارک ملت مشهد

 • شهربازی سرزمین عجایب مشهد

شهربازی سرزمین عجایب مشهد

اگر در روزهای سرد یا بسیار گرم سال به مشهد سفر می‌کنید و می‌خواهید لذت هیجان را در یک شهربازی سرپوشیده بچشید، پیشنهاد می‌کنیم به شهربازی سرزمین عجایب بروید. این شهربازی در طبقه بالایی الماس شرق قرار دارد. سرزمین عجایب مشهد بسیار بزرگ با بازی‌های متنوع برای هر گروه سنی است. با این حساب اگر کودک دو ساله یا حتی پدربزرگ و مادربزرگ همراهتان هست، مطمئن باشید سرشان حسابی گرم می‌شود؛ البته اگر اهل بازی باشند.😉 این را هم می‌دانید که طبقات دیگر الماس شرق بورس پوشاک، کیف و کفش، اسباب بازی و… است؟

هزینه بلیت ورودی ۲۵هزار تومان و هر بازی هزینه مجزایی دارد.
ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۲۳:۰۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۲۳:۳۰
شماره تماس ۰۵۱۳۷۱۱۳۳۲۷
آدرس صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sarzamin.ajayeb/?hl=en
آدرس مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی طبقه فوقانی مجتمع تجاری الماس شرق

 • برج برفی مشهد به همراه پردیس سینمایی

برج برفی مشهد به همراه پردیس سینمایی

اگر تا به امروز تجربه برف‌بازی در پیست نداشته‌اید یا اصلاً در شهر محل سکونتتان برف نمی‌بارد، مژده دهید. برج برفی مشهد همان جایی است که آرزویتان را برآورده می‌کند. با قدم گذاشتن در این سرزمین، انگار وارد دنیایی دیگر می‌شوید. همه جا یخ‌بندان و پر از برف. فضای این مجموعه، سرپوشیده و یخی است؛ حتی می‌توانید تجربه تله‌سیژ سواری هم داشته باشید. تمام تجهیزاتی که برای قدم گذاشتن در سرزمین برفی نیاز دارید را خود مجموعه در اختیارتان می‌گذارد. با این تفاسیر نیازی به کاپشن و کلاه ندارید.

به خاطر داشته باشید که در مجموعه برج برفی مشهد، بیلیارد، پردیس سینمایی، اتاق فرار و فودکورت هم وجود دارد؛ آن هم برای آن دسته از همسفرانتان که می‌خواهند همراه شما باشند؛ اما از برف و سرما فراری‌اند.

هزینه بلیت بزرگسالان ۳۹۰هزار تومان

کودکان کمتر از ۵ سال ۲۰۰هزار تومان

ساعات کاری هر روز هفته (حتی روزهای تعطیل از ۸ صبح تا ۱۱ شب)
شماره تماس 09152608694 و 0513714
آدرس صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/borjebarfi/
آدرس استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار جانباز، بین جانباز 1 و 3

 • شهربازی هلیوم پارک مشهد

شهربازی هلیوم پارک مشهد

هلیوم پارک مشهد، لقب اولین پارک پرشی مشهد را به خود اختصاص داده است. هلیوم پارک در طبقه فوقانی مرکز اداری تجاری مروارید گوهرشاد قرار دارد. بازی‌های متنوعی در هلیوم پارک در نظر گرفته شده است که از کودکان ۵ سال تا جوانان ۱۸ساله را به خود مشغول می‌کند.

هزینه بلیت هزینه ورودی هر فرد ۱۰هزار تومان

هزینه ۳۰ دقیقه اول بازی کودکان ۶۰هزار تومان و پس از آن هر دقیقه ۲هزار تومان

هزینه ۳۰ دقیقه اول بازی بزرگسالان ۱۳۵هزارتومان و پس از آن هر دقیقه ۴۵۰۰ تومان

ساعات کاری همه‌روزه از ساعت ۰۹:۰۰ صبح تا ۲۳:۰۰
شماره تماس +985135869683
آدرس صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/helium_park_iran/?hl=en
آدرس مشهد، بلوار جانباز، بین جانباز ۵ و ۷، مجتمع تجاری مروارید گوهرشاد، طبقه ۴ و ۵

 • شهربازی لگوسیتی یا شهر آجری

شهربازی لگوسیتی یا شهر آجری

لگو سیتی در طبقه فوقانی مرکز خرید کیان سنتر  (کیان ۲) قرار دارد. این شهربازی سرپوشیده همان طور که از نامش پیداست تم آجری دارد. بازی‌های متنوع و هیجان انگیزی را می‌توانید در این شهربازی تجربه کنید. همچنین سینما ۷بعدی یکی از مهیج‌ترین بخش‌های این شهربازی برای تمام اعضای خانواده است. راستی! طبقات اول تا چهارم کیان سنتر۲ متعلق به فروش پوشاک، کیف و کفش، اسباب‌بازی و… است.

هزینه بلیت تماس بگیرید.
ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۷:۰۰ تا ۲۴:۰۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۷:۰۰ الی ۲۴:۰۰
شماره تماس ۰۵۱۳۶۱۴۴۴۰۳
آدرس صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/shahreajory/?hl=en
آدرس مشهد، تقاطع بلوار فرامرز عباسی و جانباز، مجتمع کیان سنتر ۲، طبقه ۱۱

 • کارالند مشهد

کارالند مشهد

اگر کودک ۴ سال به بالا همراه خود دارید که به مشاغل مختلف علاقه نشان می‌دهد، حتماً به کارالند مشهد بروید. کارالند یک مجموعه سرپوشیده است که تمامی مشاغل را برای کودکان شبیه‌سازی کرده است. کودکتان چه به آشپزی علاقه دارد یا می‌خواهد آتش‌نشان شود، مطمئن باشید اینجا لذت می‌برد. کارالند در طبقه سوم مرکز خرید آرمیتاژ قرار دارد. با این حساب دیگر اعضای خانواده هم نگران نباشند، یا یک طبقه بالاتر بروند و یک فیلم جدید را در پردیس سینمایی گلشن ببینند، یا در سایر طبقات، در میان ده‌ها برند پوشاک و لوازم خانگی لوکس بچرخند و خرید کنند. چه در خود آرمیتاژ و چه در کوچه‌های اطرافش هم بهترین رستوران‌ها و فست فودی‌های مشهد قرار دارند.

هزینه بلیت هر غرفه هزینه مجزایی دارد که به‌ازای آن می‌توانید ۲۰ دقیقه در آن بازی کنید
ساعات کاری ۱۰ صبح تا ۲۳
شماره تماس 05138335300
آدرس صفحه اینستاگرام karaland.ir
آدرس مشهد. بلوار هفت تیر،کوی گلشن، مجتمع تجاری آرمیتاژ، طبقه سوم

 • سینما هویزه

سینما هویزه

سینما رفتن به همه دوستداران فیلم و سینما همیشه می‌چسبد؛ وقت و زمان هم نمی‌شناسد. حالا اگر در سفرتان به مشهد هوس کرده‌اید که یک فیلم جدید را ببینید، خوب است که به یکی از سینماهای خوب مشهد بروید. حتما آوازه سینما هویزه مشهد را شنیده‌اید. این سینما یکی از قدیمی‌ترین سینماهای مشهد در خیابان دانشگاه است که چند سالی از بازسازی و نوسازی آن می‌گذرد. کافی‌شاپ، نمازخانه، سینما گالری، کافی‌نت و بوفه خوراکی در داخل سینما هویزه وجود دارد.

 • پردیس سینمایی اطلس

پردیس سینمایی اطلس

پردیس سینمایی اطلس نیز یکی از جدیدترین سینماهای مشهد است. این سینما در طبقه فوقانی بازار لوازم خانگی اطلس قرار دارد. فودکورت با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی، بوفه خوراکی،‌ کافی شاپ و نمازخانه از امکانات این سینماست. اگر همراهان شما علاقه‌ای به دیدن فیلم ندارند، خوب است که در بازار لوازم خانگی این مجموعه قدمی بزنند یا در فودکورت آن، غذایی نوش جان کنند.

مراکز خرید مشهد | خریدی ارزان یا لاکچری؟

مراکز خرید مشهد

مراکز خرید مشهد بی‌شمارند. در هر محله ده‌ها مرکز خرید و صدها مغازه وجود دارند که معرفی تمام آن‌ها در این نوشته نمی‌گنجد. به همین دلیل فقط به معرفی برخی از معروف‌ترین مراکز خرید مشهد بسنده کرده‌ایم؛ همان‌هایی که برای زائران کارراه‌اندازتر است.

 • بازارهای معروف اطراف حرم

بازارهای معروف اطراف حرم

بازار مرکزی در خیابان شیرازی، بازار رضا در خیابان امام رضا، مجموعه بازارهای خیابان هفده شهریور و پاساژ‌ آرمان در خیابان نواب صفوی بازارهایی هستند که هر زائری حداقل یک بار به آن‌ها سر می‌زند. اغلب فروشگاه‌های این بازارها، متعلق به فروش پوشاک و نیز کیف و کفش است. این بازارها جای خوبی برای خرید سوغات مشهد نیز به شمار می‌روند.

 • مراکز خرید بلوار جانباز

مراکز خرید بلوار جانباز

مطمئنم شمایی که این نوشته را می‌خوانید، اسم مرکز خرید پروما را شنیده‌اید. مرکز خرید پروما یکی از اولین مراکز خرید مدرن است که سال‌ها پیش در بلوار جانباز مشهد ساخته شده است. امروزه وقتی به بلوار جانباز می‌رسید، مراکز خرید زیادی به شما چشمک می‌زنند. مرکز اداری تجاری پاژ، نیکا، مروارید گوهرشاد، کیان سنتر یک و دو فقط برخی از مراکز خرید این بلوار هستند. اگر می‌خواهید پوشاک یا کیف و کفش باکیفیت بخرید، حتماً در یکی از این مراکز خرید کارتان راه می‌افتد.

 • پاساژهای بلوار سجاد

پاساژهای بلوار سجاد

اگر کمی با مناطق مشهد آشنایی داشته باشید، می‌دانید که بلوار سجاد یکی از مناطق بالاشهر مشهد به حساب می‌آید. در راسته بلوار سجاد، مخصوصاً از چهارراه حامد تا چهارراه بهار، مراکز خرید بی‌شماری قرار دارند. پاساژ‌ شهر شب،‌ ترنج، ایران زمین و پردیس برخی از پاساژهای این بلوار هستند. انصافا باید گفت که خریدی که از پاساژهای سجاد می‌کنید تا همیشه به‌روز و مد هستند. البته ممکن است میانگین قیمتشان کمی بالا باشد. چند طلافروشی مدرن هم در راسته بلوار سجاد وجود دارد. اگر می‌خواهید طلا بخرید سری به آن‌ها بزنید؛ البته بخش بزرگی از بازار طلای مشهد در بلوار مدرس، بلوار طبرسی و بلوار امامت قرار دارند.

 • بازارهای احمد آباد

بازارهای احمد آباد

احمدآباد مشهد هم یک محله نام‌آشنا بین مسافران مشهد است. ابتدای بلوار احمدآباد مشهد، بیمارستان قائم و ساختمان پزشکان متعددی قرار دارد. برخی از خیابان های معروف مشهد از جمله خیابان‌های پرستار،‌ عارف، محتشمی،‌ قائم، پاستور و بهشت را تعداد زیادی مراکز درمانی و مطب پزشک و داروخانه فراگرفته است. اما هرچه جلوتر بروید،‌ یعنی از چهارراه احمدآباد به سمت میدان فلسطین، مراکز خرید پوشاک، کیف و کفش و گاهی لوازم خانگی بیشتر می‌شود. مرکز تجاری خورشید و خیابان راهنمایی بورس خرید پوشاک کودک و بزرگسال و نیز پالتو و مانتوی این منطقه است. در انتهای خیابان راهنمایی، برج سلمان نیز قرار دارد.

 • بازارهای محله مفتح (طلاب)

بازارهای محله مفتح (طلاب)

بازار فردوسی یک و دو، پارک بازار و در امتداد آن خیابان ایثار در محله طلاب بورس خرید پوشاک، لباس مجلسی، مانتو، کیف و کفش و… است. میانگین قیمتی در این منطقه مناسب‌تر از محله‌های احمدآباد و سجاد است و از طرفی نسبت به بازارهای اطراف حرم تنوع جنس و  کیفیت بهتری چشم‌انتظارتان است.

جاهای دیدنی تاریخی مشهد | آرامگاه‌های تاریخی یا برج‌های ستاره‌شناسی؟

جاهای دیدنی تاریخی مشهد

 • آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه در مجموعه باغ موزه نادری در چهارراه شهدای مشهد قرار دارد. این آرامگاه به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ه.ش طراحی و ساخته شده است. در این مجموعه علاوه بر بازدید از مقبره نادر می‌توانید از فضای باغ آن برای استراحت بهره بگیرید، به دیدن موزه آن بروید و سری به غرفه‌های کتابفروشی این مجموعه بزنید.

 • آرامگاه فردوسی 

آرامگاه فردوسی 

آرامگاه فردوسی در شهرک تاریخی توس و در ۲۵کیلومتری غرب مشهد (جاده قوچان به مشهد) قرار دارد. این آرامگاه متعلق به حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر نام‌آشنای ایران است. مقبره فردوسی از بناهای باشکوه خراسان رضوی است که هر ایرانی یک‌بار هم که شده باید از آن دیدن کند. شاعر مشهور ایرانی، اخوان ثالث و استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان هم در محوطه آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده‌اند. برای رفتن به آرامگاه فردوسی، علاوه بر ماشین شخصی، می‌توانید در میدان فردوسی مشهد سوار خط ۲۰۲ شوید و در آرامگاه فردوسی پیاده شوید.

 • برج رادکان

برج رادکان

برج رادکان در ۸۰کیلومتری مشهد در مسیر چناران قرار دارد. ارتفاع این برج ۳۵ متر، قطر داخلی‌اش ۱۴ متر و قطر خارجی آن ۲۰ متر است. برج رادکان گنبد مخروطی شکل دارد. ساخت این برج حدوداً در سال ۶۰۰ق به پایان رسیده است. دوازده روزنه در برج رادکان وجود دارد؛ به همین دلیل برخی از مورخین بر این باورند که از برج رادکان برای تعیین چهار فصل سال، سال کبیسه و همچنین عید نوروز استفاده می‌شده است.

 • بقعه هارونیه

بقعه هارونیه

بقعه هارونیه در ابتدای شهرک تاریخی توس و در حاشیه بلواری قرار دارد که به آرامگاه فردوسی می‌رسد. قدمت این بنا به حدود قرن هفتم ه.ق برمی‌گردد. در ساخت بقعه هارونیه از آجر، ماسه، ملات و گچ استفاده شده است. برخی معتقدند این بقعه در زمان‌های گذشته زندان سیاسی بوده است و برخی دیگر این فرضیه را رد می‌کنند. در هر صورت، حالا که تا آرامگاه آمده‌اید، بد نیست سری به آن بزنید و در حیاط زیبایش گشت‌وگذار کنید.

 • خانه ملک

خانه ملک

خانه های قدیمی مشهد هم می‌توانند گزینه خوبی برای گردش در این شهر باشند؛ مخصوصاً اگر در بهار به این شهر سفر کنید. یکی از معروف‌ترین این خانه‌ها مربوط به حسین ملک است. ایشان یکی از سرشناسان، ثروتمندان و زمین‌داران بزرگ مشهدی بودند که در زمان خودشان وقفیات بسیاری به جا گذاشتند. بوستان وکیل آباد مشهد یکی از این نمونه‌هاست. علاوه بر معماری زیبا، این روزها خانه ملک مشهد به موزه جمع‌وجور و زیبایی تبدیل شده است که ارزش دیدنش را چند برابر می‌کند. فاصله این خانه تاریخی تا حرم چندان زیاد نیست و می‌توانید با صرف زمان کمی به دیدنش بروید.

هزینه بازدیدرایگان
ساعات بازدید۹ صبح تا ۵ عصر
آدرسمشهد، ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی، مقابل ساختمان دارایی

 • خانه داروغه

خانه داروغه

یکی دیگر از خانه‌های تاریخی مشهد که قدمتش به زمان قاجاریه باز می‌گردد، خانه تاریخی داروغه است. صاحب اولی این خانه یوسف خان هراتی، داروغه شهر بود و بروبیا و جایگاه خاصی در دربار داشت. او دستور داد در زمینی با مساحت ۱۱۰۰ متر برایش خانه‌ای محلل بسازند. خانه با اتاق‌ها و حیاط زیبا ساخته شد. مدتی بین وراث چرخید، چند دهه‌ای هم به هیيتی برای برگزاری مراسم محرم و صفر تبدیل شد تا نهایتاً شهرداری آن را خرید و بعد از بازسازی در لیست میراث فرهنگی ثبتش کرد.

خانه تاریخی داروغه هم فاصله چندانی با حرم ندارد. کافی است از بست نواب صفوی خارج شده و یک دو کوچه پیاده‌روی کنید. تابلوی خانه را حتما در همین راسته می‌بینید.

هزینه بازدید۳هزار تومان
ساعات بازدیدهمه‌روزه از ۸ تا ۱۴ و از ۱۶ تا ۱۹
آدرسمشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

 • خانه امیری

خانه امیری

حالا که تا خانه داروغه رفته‌اید، بد نیست سری هم به خانه تاریخی امیری بزنید. این خانه هم در محدوده خیابان نواب صفوی قرار دارد. معماری خانه امیری شبیه اکثر خانه‌های قاجاری است. حیاط وسیع و اتاق‌های متعدد و تو در تو از ویژگی‌های این خانه جذاب است. اگر در بهار یا پاییز به دیدن خانه می‌روید، لباس قاجاری یا پهلوی بپوشید و در کنار حوض حیاط یا در راه‌پله‌های جذابش، عکس‌های یادگاری بگیرید.

آدرس خانه امیری: نواب صفوی ۹، پلاک ۳۵۱

 • خانه توکلی

خانه توکلی

خانه توکلی مشهد اثری است که همین چند سال اخیر کشف و مرمت شد. البته منظورمان از کشف‌شدن، پیداکردن از زیر خاک نیست. به عبارت دیگر پرنده سعادت بر بام این خانه نشست تا قبل از تخریب کامل، بازسازی شود. قضیه از این قرار است که خانه توکلی را یکی از تاجران خشکبار مشهد، به نام آقای کشمشیان برای خودش ساخت و چند سال بعد ورثه‌اش آن را به آقای توکلی فروختند.

عکس خانه توکلی

بعد از مرگ آقای توکلی، این عمارت تا چند سالی خاک خورد تا اینکه شهرداری آن را گرفت و بازسازی کرد. شاید شما هم مثل معروف «از اولش هم بهتر شده» را شنیده باشید. این مثال درباره خانه توکلی صادق است. بنای دو طبقه توکلی بعد از مرمت به موزه مردم شناسی تبدیل شد. در واقع بازدید از این خانه، هم فال است و هم تماشا؛ چرا که ساعاتی به گذشته‌های دور سفر می‌کنید.

سوغات مشهد | زرشک و زعفران یا نخود و کشمش؟

سوغات مشهد

می‌خواهید به غذایتان رنگ و لعاب بدهید یا یک میان‌وعده سالم و خوشمزه برای عزیزانتان سوغات ببرید؟ در هر صورت سوغات مشهد حرفی برای گفتن دارد. زرشک و زعفران، نخود و کشمش، آجیل و خشکبار، مهر و تسبیح و نیز نبات از معروف‌ترین سوغات مشهد به حساب می‌آیند. برای خرید هر کدام از این سوغاتی‌ها، بی‌شمار فروشگاه در تمامی مراکز خرید اطراف حرم وجود دارد. اگر می‌خواهید سرتان کلاه نرود، در اینترنت هم از قیمت‌ها استعلام بگیرید تا با خیال راحت خرید کنید.

هزینه های سفر به مشهد | چطور دخل و خرج سفر به مشهد با هم بخواند؟

هزینه های سفر به مشهد

عوامل بی‌شماری بر هزینه‌های سفر به مشهد تاثیرگذار است که در اینجا برخی از مهم‌ترین‌ها را بررسی کرده‌ایم. توجه داشته باشید که در این مقاله هرجا قیمتی را اعلام کرده‌ایم مربوط به بهمن ۱۴۰۲ است.

 • هزینه سفر به مشهد با ماشین شخصی و مزایای آن

هزینه سفر به مشهد با ماشین شخصی و مزایای آن

معمولاً سفر با ماشین شخصی ارزان‌تر تمام می‌شود و رفاه نسبی هم دارد. ساعت حرکت و توقف دست خودتان است. در طول دوره سفر به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیاز نخواهید داشت. از طرفی نمی‌توان منکر خستگی ناشی از رانندگی در مسیرهای طولانی شد. با این حساب اگر فاصله شما تا مشهد کمتر از ۴ یا ۵ است، استفاده از اتومبیل منطقی به نظر می‌رسد.

نکته: هزینه لازم برای سوخت در یک مسیر ۵۰۰کیلومتری حدود ۳۵ لیتر است.
 • هزینه سفر به مشهد با هواپیما و مزایای آن

هزینه سفر به مشهد با هواپیما و مزایای آن

پرواز، همیشه در صدر بهترین انتخاب‌ها برای رسیدن به مقصد است؛ البته اگر ترس از پرواز ندارید و مسائل مالی برایتان مهم نیست. از آنجایی که متقاضی سفر به مشهد از تمام شهرهای ایران در تمام طول سال بسیار زیاد است، هر روزه پروازهای بی‌شماری در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی‌نژاد نشست و برخاست دارند. خوب است بدانید که قیمت بلیط هواپیما از تهران و دیگر کلان‌شهرها ممکن است در روزهای پرسفر سال، مانند عید نوروز، افزایش یابد. این نکته را گوشه ذهنتان داشته باشید که هر هفته یکی‌دو پرواز در مسیر هوایی مشهد و شهرهای شمالی ایران، مانند ساری و رشت انجام می‌شود.

بلیط هواپیما مشهد تهران از ۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان تا ۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان
بلیط هواپیما مشهد کیش از ۱.۷۰۰.۰۰۰ تومان تا ۲.۴۰۰.۰۰۰ تومان
بلیط هواپیما مشهد اصفهان از ۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان تا 2.500.000 تومان
بلیط هواپیما مشهد اهواز از ۱.۷۰۰.۰۰۰ تومان
بلیط هواپیما مشهد رشت از۱.۳۸۰.۰۰۰ تومان
بلیط هواپیما مشهد شیراز از ۱.۷۵۰.۰۰۰ تومان
اهواز از ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان
بندرعباس از ۷۰۰.۰۰۰ تومان تا ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه سفر به مشهد با قطار و مزایای آن

هزینه سفر به مشهد با قطار و مزایای آن

بلیط قطار مشهد یکی از پرطرفدارترین بلیط‌هایی است که زائران به دنبال خرید آن هستند. خوبی سفر با قطار، آن هم قطار درجه یک فدک یا رجا برشمردنی نیست. مثلاً هزینه هر بلیط نسبت به هواپیما معقول‌تر است؛ رفاه آن بیشتر از ماشین شخصی است و اگر گروهی سفر می‌کنید، کوپه‌های قطار جایی است که هر لحظه از مسیر برایتان خاطره می‌سازد.

بلیط قطار مشهد تهران از ۲۰۰.۰۰۰ تومان تا ۸۰۰.۰۰۰ تومان
بلیط قطار مشهد اصفهان از ۵۰۰.۰۰۰ تومان تا ۱.۱۰۰.۰۰۰ تومان
بلیط قطار مشهد تبریز از ۳۸۸.۰۰۰ تومان تا ۸۰۰.۰۰۰ تومان
بلیط قطار مشهد اهواز از ۴۶۵.۰۰۰ تومان
 • هزینه سفر به مشهد با اتوبوس و مزایای آنهزینه سفر به مشهد با اتوبوس و مزایای آن

بلیط اتوبوس مشهد هم طرفداران بسیاری دارد. هر روز هزاران مسافر با انواع اتوبوس‌ VIP و عادی از شهرهای دور و نزدیک به مشهد سفر می‌کنند. قیمت بلیط اتوبوس با توجه به مسیر تعیین می‌شود؛ اما معمولاً قیمت بلیط اتوبوس وی آی پی از قیمت بلیط قطار در یک مسیر یکسان ارزان‌تر تمام می‌شود. اما چه می‌شود کرد؟ اتوبوس رفاه دیگر وسایل نقلیه را ندارد. خیلی‌ها هم اصلاً از سفر با اتوبوس خوششان نمی‌آید. با این حال اگر با اتوبوس به مشهد سفر کردید، بدانید که مقصد شما یکی از این پایانه‌هاست: پایانه امام رضا، پایانه ابریشم، ایستگاه سوار حافظ، ایستگاه سوار میثاق، ایستگاه سوار کلات.

بلیط اتوبوس مشهد تهران از ۱۸۹.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد اصفهان از ۴۱۴.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد شیراز از ۴۵۰.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد کرمان از ۱۹۹.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد گرگان از ۱۱۸.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد رشت ۲۵۰.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد زاهدان از ۱۹۰.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد قزوین از ۳۵۹.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد قم از ۲۹۸.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد کرمانشاه از ۴۶۷.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد همدان از ۳۳۰.۰۰۰ تومان
بلیط اتوبوس مشهد یزد از ۱۹۶.۰۰۰ تومان
 • هزینه سفر به مشهد با کاروان و مزایای آن

هزینه سفر به مشهد با کاروان و مزایای آن

یکی از رایج‌ترین روش های سفر به مشهد، سفر با کاروان زیارتی یا تور مسافرتی است.  در این روش کافی است یک آژانس مسافرتی برگزار کننده کاروان زیارتی مشهد را انتخاب کنید و مدارک شناسایی و هزینه سفرتان را به مدیر کاروان تحویل دهید. با این حساب دیگر نیازی نیست که با خود بگویید در مشهد کجا بمانم؟ یا به فکر خورد و خوراک و یا گشت‌وگذار در مشهد باشید. هزینه سفر به مشهد با تور مسافرتی با توجه به وسیله نقلیه انتخابی، درجه کیفیت هتل یا اقامتگاه و تعداد روزهای سفر تعیین می‌شود؛ اما می‌توان اشاره‌ای به قیمت‌های زیر کرد:

هزینه سفر به مشهد با کاروان و مزایای آن

تورهای زمینی مشهد از تهران برای اقامت یک شب و دو روز از ۶۹۹.۰۰۰ تومان

تورهای هوایی مشهد از تهران برای اقامت دو شب و سه روز از ۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان

هزینه سفر به مشهد با کاروان و مزایای آن

تورهای زمینی مشهد از اصفهان برای اقامت یک شب و دو روز از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان

تورهای هوایی مشهد از اصفهان برای اقامت یک شب و دو روز از ۳.۶۰۰.۰۰۰ تومان

هزینه سفر به مشهد با کاروان و مزایای آن

تورهای زمینی مشهد از اهواز برای اقامت یک شب و دو روز از ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان

تورهای هوایی مشهد از اهواز برای اقامت یک شب و دو روز از ۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان

 • هزینه هتل برای سفر به مشهد

هزینه هتل برای سفر به مشهد

اقامت در سفر، اولین حرف بعد از رسیدن به مقصد را می‌زند. با توجه به مسافرخیز بودن مشهد پیشنهاد می‌کنیم قبل از حرکت، اقامتگاه خود را رزرو کنید. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود که دفعه اولتان است که به مشهد سفر می‌کنید. وقتی خسته از راه می‌رسید، ممکن است انتخاب‌های هیجانی و احساسی برای انتخاب اقامتگاه خود داشته باشید که خیلی با بودجه یا توقعتان از رفاه هتل سازگاری نداشته باشد.

هزینه های هتل برای سفر به مشهد

راستی! این را هم بدانید که هرچه اقامتگاهی نزدیک‌تر به حرم امام رضا باشد، قیمت آن بیشتر می‌شود. یعنی ممکن است هزینه اقامت در یک هتل سه ستاره در خیابان شیرازی (منتهی به حرم) با قیمت اقامت در یک هتل پنج ستاره در طرقبه برابر باشد. با همه این‌ها، خوب است قیمت‌های جدول زیر را برای اقامت یک نفر در یک شب گوشه ذهنتان داشته باشید.

نوع هتل شروع قیمت
هتل پنج ستاره از ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان
هتل چهار ستاره از ۷۲۰.۰۰۰ تومان
هتل سه ستاره از ۵۰۰.۰۰۰ تومان
هتل دو ستاره و کمتر از ۲۸۰.۰۰۰ تومان
هتل بی‌ستاره و سوئیت آپارتمان از ۲۷۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه خورد و خوراک برای سفر به مشهد

هزینه خورد و خوراک برای سفر به مشهد

حالا نوبتی هم باشد نوبت بررسی هزینه خورد و خوراک در مشهد است. احتمالاً آوازه رستوران‌های بی‌شمار و معروف مشهدی به گوشتان رسیده است. اینکه مشهد قطب کباب و شیشلیک ایران است و انواع و اقسام غذاهای بین‌المللی به‌راحتی در همه جای مشهد گیر می‌آید. اصلاً باید اینطور بگوییم، بخش ویژه‌ای از تفریح در مشهد به رستوران گردی تعلق می‌گیرد. با این حساب چه بخواهید و چه نخواهید حداقل یکی دو وعده‌ای خود را در یکی از رستوران‌های مشهد مهمان می‌کنید؛ پس قبل از اینکه خود را سورپرایز کنید، رنج قیمت هر نوع رستوران و غذا را گوشه ذهنتان داشته باشید:

نوع رستوران شروع قیمت از
یک وعده غذا در رستوران لوکس از پرسی ۵۰۰.۰۰۰ تومان
یک وعده غذا در رستوران معمولی از پرسی ۱۵۰.۰۰۰۰ تومان
فست فود ایتالیایی از پرسی ۲۵۰.۰۰۰۰ تومان
فست فود معمولی از پرسی ۱۷۰.۰۰۰ تومان
ساندویچ سرد از ۵۰.۰۰۰ تومان
 • هزینه تفریح در مشهد

هزینه تفریح در مشهد

تفریح در مشهد هزینه چندانی ندارد. اغلب جاهای تفریحی هزینه‌بر در دسته پارک‌های آبی، شهربازی‌ها و مجموعه تفریحی چالیدره برمی‌گردد. جاهای دیدنی مشهد، آثار تاریخی و بسیاری از پارک‌ها یا رایگان‌اند یا هزینه ناچیزی برای ورودی می‌طلبند.

نوع تفریح شروع قیمت از
پارک های آبی حدود ۲۰۰.۰۰۰ تومان
شهربازی روباز ۴۵۰هزار تومان
شهربازی سرپوشیده ۵۰۰هزار تومان
قایق سواری در چالیدره ۲۲۰هزار تومان
زیپ لاین چالیدره ۳۰۵هزار تومان
 • هزینه خرید سوغات در مشهد

هزینه خرید سوغات در مشهد

برای خرید سوغات بهتر است به بودجه خود نگاه کنید. طبیعتاً خرید نخود، کشمش و نبات ارزان‌تر از خرید زعفران است. در حال حاضر قیمت یک بسته نیم کیلویی نبات مشهد، حدوداً ۶۰هزار تومان است. اگر می‌خواهید سوغاتی که به عزیزانتان هدیه می‌دهید، ظاهری شکیل و قیمتی مناسب داشته باشد، می‌توانید از پک‌های سوغاتی آماده در فروشگاه‌ها انتخاب کنید. قیمت پک‌های سوغات مشهد با توجه به محتویات آن‌ها تعیین می‌شود؛ اما حداقل ۲۰۰هزار تومان را برایش در نظر بگیرید. معمولاً در هر پک نخود، کشمش، زعفران، زرشک، دمنوش و نبات وجود دارد. 

روش های کاهش هزینه در سفر به مشهد

روش های کاهش هزینه در سفر به مشهد

سفر به مشهد می‌تواند هزینه‌های هنگفتی روی دستتان بگذارد؛ به همین دلیل اگر به دنبال کاهش هزینه‌های سفرتان هستید بهتر است این پیشنهادها را گوشه ذهنتان داشته باشید:

 • سفر گروهی؛
 • سفر با ماشین شخصی گازسوز یا اتوبوس و قطار؛
 • اقامت در مهمان‌پذیر یا هتل آپارتمان؛
 • استفاده از وسایل نقلیه عمومی درون شهری برای گشت‌وگذار؛
 • آشپزی کردن یا استفاده از غذاهای کنسروی به جای هر وعده رستوران رفتن؛
 • سفر خارج از بازه تعطیلات رسمی و تابستان.

حمل و نقل درون شهری

حمل و نقل درون شهری

حمل و نقل درون‌شهری مشهد داستانی برای خود دارد. فرقی نمی‌کند شما با چه وسیله نقلیه‌ای به مشهد می‌رسید؛ مهم این است که چطور در مشهد خوش بگذرانید. اگر با ماشین شخصی به مشهد آمده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همان اول، نرم‌افزار نشان را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. کارکردن با آن سخت نیست. برای همین با خیال راحت در هر ساعتی از شبانه روز مبدأ و مقصد خود را مشخص کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن، از کم‌ترافیک‌ترین مسیرها به مقصد برسید. اما اگر ماشین شخصی ندارید چاره چیست؟

حمل و نقل درون شهری مشهد

برای گشت‌وگذار در مشهد با وسایل نقلیه یا باید از اتوبوس و مترو استفاده کنید یا سراغ تاکسی بروید. هزینه تاکسی رقم کمی ندارد؛ اما مزایای خود را دارد. تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی کمی منصف‌ترند. اگر هم گروهی سفر کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم به اجاره ون در مشهد فکر کنید. می‌توانید یک برنامه بازدید از جاهای دیدنی مشهد را بچینید، یک ون را با راننده یا بدون راننده اجاره کنید. با این روش یک یا دو روزه می‌توانید معروف‌ترین جاهای دیدنی مشهد را با کمترین هزینه جابه‌جایی بگردید.

نکات سفر به مشهد با کودکان، سالمندان و توان‌یابان

نکات سفر به مشهد با کودکان، سالمندان و توان‌یابان

اگر در سفر به مشهد کودک همراه خود دارید یا با سالمندان و توان‌یابان همسفرید بهتر است به این نکات توجه کنید:

 • در سفر با افراد مسن و توان‌یاب بهتر است با هواپیما سفر کنید؛
 • هنگام رسیدن به فرودگاه از نماینده ایرلاین بخواهید تا تمهیدات لازم برای سوار/پیاده شدن همراه توان‌یابتان فراهم کند. در این مواقع معمولاً این افراد با بالابر مخصوص به هواپیما منتقل می‌شوند؛
 • حتماً اقامتگاهی رزرو کنید که توالت فرنگی و آسانسور داشته باشد؛
 • داروهای مخصوص، مدارک پزشکی و لوازمی مانند فشارسنج و دستگاه تست قندخون را همراه خود داشته باشید؛
 • برای کودکان حتماً با خود کالسکه بیاورید؛
 • برای مشغول کردن این عزیزان حتماً سرگرمی‌هایی در نظر بگیرید؛
 • زمان استراحت این عزیزان را با برنامه تفریحات خود هماهنگ کنید تا به همه‌تان خوش بگذرد؛
 • رفت‌وآمد درون‌شهری برای این دسته از عزیزان با وسایل نقلیه عمومی دشوار است. بهتر است به فکر تاکسی یا اجاره ماشین باشید.

مسیر دسترسی به مشهد

مسیر دسترسی به مشهد

همان‌طور که تا اینجا هم اشاره کرده‌ایم، دسترسی به مشهد هم به صورت زمینی و هم هوایی امکان‌پذیر است. سریع‌ترین روش رسیدن به مشهد، خرید بلیط هواپیما مشهد است. از طرفی سفر به مشهد با ماشین شخصی، قطار یا اتوبوس ارزان‌تر تمام می‌شود.

 • سفر هوایی به مشهد

سفر هوایی به مشهد

ما پیشتر در مقاله راهنمای خرید بلیط هواپیما مشهد از سیر تا پیاز سفر هوایی به مشهد را شرح داده‌ایم. درست است که قیمت بلیط هواپیما نسبت به قیمت بلیط قطار یا اتوبوس گران‌تر است؛ اما باید بپذیریم که نهایتاً دو ساعته از هر جای ایران به مشهد می‌رسیم. توجه داشته باشید که پرواز مشهد از برخی از شهرها، مانند رشت، ساری و قشم هر روزه انجام نمی‌شود؛ بنابراین هنگام چیدن برنامه سفر به این موضوع توجه کنید.

 • سفر زمینی به مشهد با ماشین شخصی

سفر زمینی به مشهد با ماشین شخصی

سفر به مشهد با ماشین شخصی به کار کسانی می‌آید که عاشق رانندگی‌اند یا فاصله نسبتاً کمی با مشهد دارند. ولی اگر ماشین برو و زمان کافی برای سفر دارید، از بندرعباس یا تبریز هم می‌توانید با ماشین به مشهد بیایید؛ هزینه سوخت را هم در نظر داشته باشید. 

اگر از تهران به مشهد می‌آیید یا از جاده مشهد تهران عبور می‌کنید، بدانید که از تهران به مشهد دو مسیر وجود دارد:

عکس سفر زمینی به مشهد با ماشین شخصی

 • مسیر اول با ۸۸۰ کیلومتر مسافت: مشهد، ملک آباد، نیشابور، سبزوار، داورزن، میامی، شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار، ایوانکی، تهران (پل افسریه).
 • مسیر دوم با ۹۳۵ کیلومتر مسافت: مشهد، چناران، قوچان، فاروج، شیروان، بجنورد، آشخانه، چمن بید، تنگراه، گالیکش، مینودشت، آزادشهر، دلند، خان ببین، علی آباد، فاضل آباد، گرگان، كردكوی، بندر گز، گلوگاه، بهشهر، رستم كلا، نكا، سورک، اول کمربندی ساری، آخر کمربندی ساری، قائمشهر، بابل، آمل، گزنک ،پلور، آبعلی، رودهن، تهران (انتهای بزرگراه افسریه).
 • سفر زمینی به مشهد با قطار

سفر زمینی به مشهد با قطار

قطار یک انتخاب هوشمندانه برای سفر به مشهد محسوب می‌شود. چراکه خرید بلیط قطار مشهد هزینه‌ای کمتر از بلیط هواپیما روی دستتان می‌گذارد و از طرفی نیاز نیست ساعت‌های متمادی در جاده‌های ناآشنا ترمز و کلاچ را بگیرید. همچنین قطارهای مختلف با درجه کیفی متفاوت در این مسیر تردد دارند که می‌توانید متناسب با بودجه خود، بلیط یکی از این قطارها را تهیه کنید.

 • سفر زمینی به مشهد با اتوبوس

سفر زمینی به مشهد با اتوبوس

ارزانترین روش سفر به مشهد، خرید بلیط اتوبوس مشهد است. درست است که شاید در مسافت‌های طولانی سفر با اتوبوس خسته کننده باشد؛ اما این واقعیت وجود دارد که همیشه بلیط اتوبوس مشهد راحت‌تر گیر می‌آید. در مقاله چرا باید بلیط اتوبوس را اینترنتی بخریم؟ هم از چم‌وخم خرید بلیط اتوبوس گفته‌ایم؛ حتماً قبل از اقدام به تهیه بلیط اتوبوس، این مقاله را بخوانید.

در راهنمای سفر مشهد سعی کردیم از صفر تا صد آنچه بگوییم که در سفر به پایتخت معنوی ایران به کارتان می‌آید. امیدواریم این نوشته پاسخگوی ابهامات ذهن شما درباره سفر به مشهد باشد. اگر همچنان سؤال بی‌جواب یا پیشنهادی برای مسافران مشهد دارید، برایمان در بخش نظرات، یادداشت بگذارید‌.

5 نظرات
 1. سیمین می گوید

  چقدر دوست دارم یک سفر ویژه برم مشهد زیارت امام رضا امیدوارم این کرونا زودتر تموم شه

 2. ایمان می گوید

  ساندویچ کثیف دور میدون ده دی رو هم حتما امتحان کنید 🙂

  1. بانو تقیان می گوید

   ایمان عزیز، ممنونیم بابت پیشنهادتون. من هم با این نظر موافقم.

 3. سجاد می گوید

  یکی دیگه از جذابیت های رادکان مربوط به اواخر تابستونه که مزرعه های آفتاب گردون در ابتدای جاده رادکان هستش و خیلی خیلی زیاد زیبا و جذابن *.*

  1. بانو تقیان می گوید

   سجاد عزیز، به نکته خوبی اشاره کردید. مچکریم ازتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.