جاهای دیدنی بندر انزلی | راهنمای سفر بندر انزلی

1 160

بندر انزلی تا قبل از انقلاب 1357، بندر پهلوی نامیده می‌شده است. بندر انزلی نام خود را از شهرستان انزلی گرفته است. انزلی به معنای لنگرگاه است. بندر انزلی و مرداب انزلی قدمتی 15000 ساله دارد و یک شهر بسیار قدیمی در خطه مازندران محسوب می‌شود. بین بندر انزلی به دلیل زیبایی خاص و شباهت با برخی از بندر‌ها در سایر کشور‌ها پیوند خواهرزادگی ایجاد شده است. این بندر‌ها عبارتند از بندر کازان روسیه و بندر اوکتائو در قزاقستان. اسکله بندر انزلی تا سال 1306 در تصرف کشور روسیه بوده است و در این زمان به مقامات ایرانی تحویل داده شد. اولین کشتی که از اروپا وارد بندر انزلی شد کشتی متعلق به کشور آلمان بوده است که در سال 1301 در اسکله بندر انزلی پهلو گرفته است. در ادامه راهنمای سفر بندر انزلی با ما همراه باشید و به معرفی جاهای دیدنی بندر انزلی هم میپردازیم.

موقعیت جغرافیایی

بندر انزلی بزرگترین بندر ایران در جنوب دریای مازندران است. از این بندر می‌توان به عنوان فعال‌ترین بندر شمال ایران یاد کرد. این شهر زیبا و جذاب در غرب استان گیلان قرار گرفته است. بندر انزلی به دلیل وجود تالاب بین المللی بندر انزلی از چندین جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است. یکی از جذابیت‌های این جزیره که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند و در واقع تبدیل به مکانی برای تفریح گردشگران شده است پل‌هایی هستند که این جزیره‌ها را به یک‌دیگر متصل کرده‌اند. بندر انزلی از جنوب به شهرستان صومعه‌سرا، از شرق به رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل شده است. بندر انزلی یک محیط کاملا جلگه‌ای است. محیط زیست بندر انزلی را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود: 1) دریای خزر 2) تالاب انزلی. بندر انزلی در طول جغرافیایی 49 درجه و عرض جغرافیایی 37 درجه قرار گرفته است. لازم به ذکر است که ارتفاع بندر انزلی از سطح دریا منفی 26 است.

موقعیت جغرافیایی بندر انزلی

شرایط آب و هوایی بندر انزلی

بندر انزلی به طور کلی یک شهر معتدل و مرطوب محسوب می‌شود و بر خلاف تصور عموم مردم، یک شهر دارای آب و هوای سخت و سرد محسوب نمی‌شود. در این شهر زیبا تابستان‌ها گرم و مرطوب است و در فصل زمستان هوا معتدل و بارانی است. یکی از ویژگی‌های آب و هوایی بندرانزلی، این است که در بیشتر روزهای سال اسمانی ابری دارد. بندر انزلی در پاییز بیشترین روزهای بارانی را تجربه می‌کند و در فصل بهار بارش باران کمتر است. گردشگرانی که در فصل پاییز و برای تماشای طبیعت زیبا و درختان رنگارنگ به این شهر سفر می‌کنند باید به پر بارش بودن بندر انزلی در این فصل توجه داشته باشند. بندر انزلی به این دلیل که متصل به دریای مازندران است در فصل زمستان، کمتر روز‌های یخ‌بندان را تجربه می‌کند. بندر انزلی به دلیل برخوردار بودن از آب و هوای مطبوع و معتدل در تمام فصول سال به اروپای کوچک در ایران ملقب گردیده است. گردشگران در هر فصلی که به این بندر زیبا سفر کنند یک بعد جدید و منحصر به فرد از طبیعت زیبای این شهر را مشاهده خواهند کرد.

بندر انزلی - 28 September
25° 20°

Partly Cloudy

23°

  • Tue

  • Wed

  • Thu

  • Fri

زبان محلی و فرهنگ | آداب و رسوم مردم انزلی

مردم در بندر انزلی اصالت گیلکی دارند و به زبان گیلکی هم صحبت می‌کنند. نکته جالب توجهی که در مورد گویش و لهجه مردم در خطه مازندران این است که حتی داخل یک شهر نیز از محله‌ای به محله دیگر ممکن است لهجه مردم تا حدی متفاوت باشد. به شکلی که ممکن است یک اصطلاح در میان مردم یک محل رایج باشد اما در محل کناری ان اصطلاح رواج نداشته باشد. بندر انزلی هم از این موضوع مستثنی نیست. در حال حاضر در بندر انزلی کمتر لهجه گیلکی اصیل که متعلق به مردم بندر انزلی باشد به گوش می‌رسد، به این دلیل که مردم از نقاط مختلف مازندران و به خصوص از رشت برای پیدا کردن شغل مناسب به بندر انزلی مهاجرت می‌کنند. در نتیجه نقاط مختلف خطه مازندران به بندر انزلی سفر می‌شود و همین امر به مرور زمان تغییر در لهجه و تا حدی گویش را به همراه دارد. فرهنگ مردم در بندرانزلی به فرهنگ مردم شمال نزدیک است و می‌توان گفت که مردم شادی هستند.

جاهای دیدنی بندر انزلی

در شهری مانند بندر انزلی که بارندگی در ان زیاد است مسلما مکان‌های تفریحی زیادی هم وجود دارد و بیشتر جذابیت این مکان‌های تفریحی به طبیعت زیبای بندرانزلی بر‌میگردد. در ادامه راهنمای سفر بندر انزلی به مشهورترین جاذبه های دیدنی بندر انزلی که هر ساله با استقبال زیاد گردشگران و مسافران مواجه می‌شود خواهیم پرداخت.

مرداب هسل | زیباتر از صد رود روان
اینم بخون!

مرداب انزلی | معروف ترین جاذبه بندر انزلی

مرداب انزلی یک مرداب بین المللی محسوب می‌شود و از آن به عنوان بزرگترین و زیبا‌ترین مرداب دنیا یاد می‌شود. در ساحل این مرداب گل‌های بسیار زیبا و رنگارنگی رویش پیدا می‌کند. نیلوفرهای آبی و زیبایی خاص گیاهان در کنار مرداب لحظات رویایی را برای هر گردشگری رقم می‌زند و مرداب انزلی در صدر لیست جاهای دیدنی بندر انزلی قرار میگیرد. ممکن است چنین صحنه زیبایی را در هیچ نقطه دیگری نتوان مشاهده کرد. برخی از مردم ساکن در بندر انزلی که با منطقه آشنایی کامل دارند به ماهیگیری در این خطه زیبا می‌پردازند. در ساحل و در نزدیکی مرداب قایق‌های تفریحی نیز تعبیه شده‌اند. گردشگران با استفاده از این قایق‌های تفریحی می‌توانند مرداب و ساحل زیبای بندر را به خوبی تماشا کنند و در واقع می‌توان گفت که فرصت لذت بردن از تمام مناطق برای گردشگران فراهم شده است. اگر در فصل زمستان به بندر انزلی مسافرت کنید و به مرداب زیبای آن سر بزنید با هزاران پرنده مهاجر مواجه خواهید شد که در اطراف مرداب در حال پرواز هستن. این صحنه‌ای است که توصیه می‌شود تماشای آن را از دست ندهید. در ساحل بندر انزلی نیز امکان شنا کردن هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان فراهم شده است و گردشگران می‌توانند یک تابستان خوب همراه با شنا در آب را در بندر انزلی تجربه کنند. در این مکان امکان زدن کمپ نیز وجود دارد.

هزینهاقتصادیراهنمادارد قایق ران
مدت زمان پیشنهادی1 تا 2 ساعتپمپ بنزینرو به روی اسکله تعاونی نیزار - پمپ بنزین فلاح
بهترین فصل سفربهارایستگاه اتوبوس210 متر پیاده روی از اسکله تعاونی نیزار - ایستگاه ژاندارمری
آنتن موبایلدارد محدودآدرساستان گیلان، انزلی، خیابان تکاوران، پل هوایی، تعاونی نیزار

حافظیه انزلی

حافظیه انزلی

اگر علاقه به شنیدن موسیقی و  مخصوصا موسیقی‌های محلی دارید حتما از حافظیه انزلی دیدن کنید. این مکان در سال 1311 به دستور شهرداری انزلی و توسط یک مهندس آلمانی ساخته شده است. در این مکان تاریخی – هنری گروه‌های موسیقی هنرنمایی می‌کنند و ساعات خوشی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورند. اگر مایل هستید که با شنیدن موسیقی‌های گوش‌نواز به تماشای بندر زیبای انزلی بنشینید حتما به حافظیه انزلی بروید.

پل غازیان

پل غازیان

این پل زیبا و جذاب، بندر انزلی را به میان پشته متصل می‌کند. این پل دارای 5 دهانه است که یکی از این دهانه‌ها متحرک است و شما را به یاد پل‌های متحرک در اروپا می‌اندازد. پل غازیان با مشارکت شرکت‌های آلمانی و سوئدی ساخته شد و از زمان ساخت پل غازیان، شهر‌های قزوین، رشت و آذربایجان به هم متصل شدند.

دهکده ساحلی بندر انزلی

دهکده ساحلی بندر انزلی

این دهکده زیبا با وجود ویلا‌ها و پلاژهای مدرنی که در آن ساخته شده به یکی از مکان‌های جذابی تبدیل شده که مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. با وجود رستوران‌های مختلفی که در این مکان قرار گرفته است می‌توانید از غذاهای محلی بندر انزلی نیز لذت ببرید. در این مکان امکان زدن کمپ نیز وجود دارد و جزو جاذبه های گردشگری بندر انزلی محسوب میشود.

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان جنگلی

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

این کشتی تفریحی در دریای خزر حرکت می‌کند و لحظات بسیار شادی را برای مسافران کشتی به ارمغان می‌آورد. این کشتی در 5 طبقه توسط مهندسین ژاپنی ساخته شده است. امکانات گردشگری و اقامتی داخل این کشتی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. این کشتی گردشگری در میان شهر‌های مختلف خطه مازندران حرکت می‌کند و گردشگران می‌توانند از مناظر دیدنی شهر‌های مختلف دیدن کنند.

روستای فیلبند | تماشای اقیانوس ابری در ساحل کوهستانی
اینم بخون!

تاریخچه بندر‌انزلی

خلیج انزلی از دیرباز تاکنون مکانی مناسب برای پهلو گرفتن کشتی‌ها و ماهی‌گیری محسوب می‌شده است. بندر انزلی یک شهر با قدمت تاریخی زیاد است. انزل به معنای لنگر و انزلی به معنای لنگر‌گاه است. مرداب و جزیره انزلی قدمتی 1500 ساله دارد. به همین دلیل است که مورخان معتقدند سابقه شهرنشینی در این منطقه به سالیان بسیار دور برمی‌گردد. در کتاب رابینو سر کنسول انگلستان نوشته شده است که مردم انزلی کسانی هستند که از منطقه انزان در شرق مازندران به این منطقه کوچ کرده‌اند. در ادامه راهنمای سفر بندر انزلی به برخی از مهمترین آثار تاریخی این منطقه کهن می‌پردازیم.

جاذبه های گردشگری بندر انزلی | مکان‌های تاریخی

 کاخ میان پشته

 کاخ میان پشته

این کاخ زیبا و با شکوه در سال  1312 ساخته شده است. این اثر تاریخی یادگاری از دوره قاجار است و در حال حاضر به مکانی برای نمایش سلاح‌های ایرانیان در جنگ‌های مختلف از زمان صفویه تا‌کنون تبدیل شده است. در واقع می‌توان می‌گفت که این کاخ به یک موزه نظامی تبدیل شده است. بندر انزلی به دلیل نزدیک بودن به کشور روسیه در برخی از معماری‌های جاهای دیدنی تاریخی از سبک معماری در روسیه تاثیر گرفته است. در ساخت این کاخ نیز می‌توان آثار معماری روسی را مشاهده کرد. کاخ میان پشته محل اقامت رضاخان بوده است. کاخ میان پشته در بندر انزلی، خیابان تکاوران، کاخ میان پشته واقع شده است. گردشگران می‌توانند همه روزه به جز روز جمعه و تعطیل از ساعت 8 صبح تا یک بعد از ظهر از این کاخ زیبا بازدید کنند. در نزدیکی این کاخ رستوران‌هایی مستقر شده‌اند که با غذاهای خوشمزه و اغلب محلی از شما پذیرایی می‌کنند.

گورستان لهستانی‌ها

گورستان لهستانی‌ها

در زمان وقوع جنگ جهانی دوم، و حمله ارتش نازی به لهستان، تعداد زیادی از مردم لهستان به ایران و به بندر انزلی پناهنده شدند اما زمانی که به ایران رسیدند به دلیل بیماری‌های مختلفی که در جریان سفر متحمل شده بودند فوت کردند. به همین دلیل یک گورستان بزرگ از لهستانی‌ها در بندر انزلی ایجاد شده است. این مکان در واقع تداعی‌کننده خاطرات تلخ جنگ جهانی دوم است. بازدید از این مکان رایگان است و مدت بازدید هم کمتر از یک ساعت خواهد بود. این گورستان لهستانی‌ها در منطقه جهان گانی در بندر‌انزلی و رو به روی گلستان شهدا در این شهر قرار گرفته است. گورستان لهستانی‌ها به دلیل نزدیکی به گلستان شهدای بندر‌انزلی به بسیاری از امکانات از جمله سیستم حمل و نقل عمومی و رستوران‌ها نزدیک است.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس

این کلیسای زیبا در دوران قاجار ساخته شده است. کلیسای مریم مقدس با هزینه یک ارمنی ساکن در بندر‌انزلی به نام آواک ملک‌الله وردیان ساخته شده است. این کلیسای زیبا به سبک کلیساهای غربی ساخته شده است. این کلیسا در خیابان نواب، میدان شهرداری، رو به روی ساختمان قبلی دادگستری قرار دارد. کلیسای مریم مقدس به این دلیل که در شهر انزلی قرار دارد دسترسی بسیار خوبی هم به رستوران‌ها و هتل‌ها دارد. از طریق این شماره می‌توانید با مدیریت کلیسا تماس برقرار کنید و از ساعات بازدید و قیمت بلیط ورود به  کلیسا مطلع شوید: 013- 44542645

 

سوغات محلی

بیشتر سوغات بندرانزلی را انواع ماهی‌های دریایی تشکیل می‌دهد. ساکنین محلی بندرانزلی با انواع ماهی‌ها غذاهای بسیار خوشمزه تهیه می‌کنند. بعضی از این غذاها در رستوران‌های محلی ارائه می‌شوند. صنایع دستی چوبی و حصیر نیز از سوغات بندر انزلی محسوب می‌شود. انواع ترشی‌های محلی مخصوصا ترشی سیر توسط زنان در بندر انزلی به ویژه در روستاهای اطراف تهیه می‌شود که معمولا بخش زیادی از ان‌ها توسط مسافرین خریداری می‌شوند. گردشگران از شیرینی‌های محلی هم که در بندر انزلی به فروش می‌رسد می‌توانند استفاده کنند.

روستای سنگچال | دهکده‌ای رویایی در مازندران
اینم بخون!

غذاهای محلی

بندرانزلی به این دلیل که یک شهر ساحلی محسوب می‌شود ماهی یکی از وعده‌های غذایی است که توسط مردم این منطقه زیاد استفاده می‌شود. همچنین به این دلیل که در بندرانزلی بارندگی زیاد است و به دلیل نزدیکی به جنگل گیاهان محلی هم در غذاها استفاده می‌شوند. بسیاری از این گیاهان، مختص این منطقه است و در مکان‌های دیگر یافت نمی‌شوند. گردشگران نیز وقتی به بندر‌انزلی سفر می‌کنند ترجیح می‌دهند که از غذاهای محلی که اکثرا با ماهی درست می‌شوند استفاده کنند. در ادامه به معرفی بهترین غذاهای محلی در بندرانزلی می‌پردازیم.

ماهی فیوج

ماهی فیویج

ماهی فیویچ غذای بسار خوشمزه و خوش بویی است که اکثر گردشگران در بندر‌انزلی ترجیح می‌دهند این غذا را برای وعده غذایی خود انتخاب کنند. این ماهی خوشمزه با ادویه و سبزیجات محلی پخته می‌شود.

 

 

کباب بندری

کباب بندری

کباب هم یکی از غذاهای خوشمزه در بندر‌انزلی است که این غذا هم به سبک خاص بندری‌ها پخته می‌شود. اگر طعم این غذا را بچشید خاطره خوب ان برای همیشه در ذهنتان حک خواهد شد.

 

 

رستوران‌های بندر انزلی

رستوران و کافی‌شاپ هیراد

رستوران و کافی‌شاپ هیراد

این رستوران در منطقه ساحلی بندر انزلی قرار گرفته است. گردشگرانی که دوست دارند غذای خود را در منطقه ساحلی و در کنار دریا میل کنند حتما این رستوران را امتحان کنند. غذاهای ارائه شده در این رستوران بسیار خوشمزه هستند و بیشتر گردشگران این رستوران را برای صرف غذا انتخاب می‌کنند. مطمئنا میل کردن غذا در یک محیط خوش آب و هوا  در کنار ساحل بسیار لذت‌بخش خواهد بود. رستوران هیراد یکی از رستوران‌های لوکس در بندرانزلی محسوب می‌شود.

شماره تماس09113376760, 013-44450661
آدرسمنطقه ازاد انزلی، ساحل فاز تجارت و گردشگری
امکاناتدستگاه پوز , فضای پارک مناسب , صبحانه , فضای باز نشستن , لژ خانوادگی , مجاز بودن استعمال دخانیات

رستوران نیلوفر آبی

رستوران نیلوفر آبی

این رستوران با کیفیت در بندرانزلی، روبروی دادگستری بندر‌انزلی در خیابان استادیوم قرار گرفته است. در این رستوران با غذاهای محلی و غیر محلی و با کیفیت بالا از گردشگران پذیرایی می‌شود. این رستوران نیز با استقبال گردشگران مواجه شده است و بسیاری از مسافران نیز این رستوران را برای صرف غذای خوشمزه و با کیفیت انتخاب می‌کنند. رستوران نیلوفر آبی یک رستوران متوسط است.  این رستوران در خیابان استادیوم رو به روی دادگستری قرار دارد.

شماره تماس01301814213500 01301814214100
کالاس قیمتیمتوسط
آدرسبندرانزلی روبروی دادگستری، خیابان استادیوم
وبسایتniloofareabianzali.com

رستوران حاج مرتضی

رستوران حاج مرتضی

رستوران حاج مرتضی در خیابان غازیان رو به روی اداره مخابرات قرار گرفته است. رستوران حاج مرتضی یک رستوران معروف در بندر‌ انزلی محسوب شده و هر روزه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. در این رستوران غذاهای محلی و غیر محلی با کیفیت بالا تهیه می‌شوند. این رستوران بین میدان معراج و میدان مالا قرار گرفته است.

شماره تماس0133228500 0133238500
رده قیمتیمتوسط
آدرسبندرانزلی غازیان، رو بروی اداره مخابرات
وب سایتwww.hajmorteza.ir

رستوران عمو اسماعیل

رستوران عمو اسماعیل

این رستوران در جزیره دکتر بهشتی قرار دارد و فقط غذای ایرانی تهیه می‌شود. رستوران عمو اسماعیل یک رستوران متوسط است و بالتبع قیمت غذاها نیز مناسب هستند.

دریاچه ویستان بره سر | زیبایی زاده زلزله
اینم بخون!

هتل‌های بندر انزلی

هتل بهشت تالاب بندر انزلی

هتل بهشت تالاب بندر انزلی

این هتل پنج ستاره هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. در این هتل امکانات رفاهی با کیفیت بالا در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. وجود پارکینگ و رستوران خوب در داخل هتل یکی از مزایای بسیار خوب این هتل محسوب می‌شود. هتل بهشت تالاب بندر انزلی در جزیره دکتر بهشتی، کوچه شمیم قرار گرفته است.

آدرسبندر اتزلی، پل هوایی غازیان ، رو به روی مصلی ، جزیره دکتر بهشتی، کوچه شمیم ۱
شماره تماس01344510046
شروع قیمت450,000 تومان

هتل پرشین بندر انزلی

 هتل پرشین بندر انزلی

این هتل در 10 کیلومتری جاده بندرانزلی به استارا قرار دارد. از امکانات پرشین هتل میتوان به داشتن اینترنت در لابی اشاره کرد و همچنین یک کافی شاپ خوب هم داخل هتل هست. پارکینگ و صندوق امانات نیز جز، امکانات هتل محسوب می‌شود.

آدرسبندر انزلی، کیلومتر 10 جاده آستارا، سنگاچین
شماره تماس01344566484
شروع قیمت350,000 تومان

هتل آپارتمان امیران بندر انزلی

هتل آپارتمان امیران بندر انزلی

این هتل آپارتمان در بندرانزلی، کیلومتر ۵ جاده انزلی به آستارا، جنب هتل سفیدکنار قرار دارد. هتل آپارتمان امیران، یک هتل دو ستاره است و مجهز به پارکینگ هم می‌باشد.

آدرسبندرانزلی، کیلومتر ۵ جاده انزلی به آستارا، جنب هتل سفیدکنار
شماره تماس01344507703
شروع قیمت200,000 تومن

هتل آپارتمان سفیر بندر

هتل آپارتمان سفیر بندر

این هتل آپارتمان در بندر انزلی، انتهای خیابان پاسداران کیلومتر 5 قرار گرفته است. هتل آپارتمان سفیر بندر، به مکان‌های دیدنی و تفریحی مانند کشتی میرزا کوچک‌خان نزدیک است.

چمخاله | بازدید از ونیز ایران
اینم بخون!

اقامتگاه بوم‌گردی

ماه سو بندر‌ انزلی

ماه سو بندر‌ انزلی

این اقامتگاه در بازار گیلار، خیابان شهید بدرصفت قرار گرفته است. در این اقامتگاه به همراه داشتن هر نوع حیوان خانگی ممنوع است. خانم‌های مجرد نیز فقط با تایید اداره اماکن پذیرش می‌شوند. ساعت 2 بعد از ظهر اقامتگاه به میهمان تحویل داده می‌شود و ساعت 12 بعدازظهر نیز باید میهمان، اقامتگاه را تحویل دهد. اقامتگاه بومگردی ماه سو از فضای سرسبز و زیبایی برخوردار است.

آدرسبندر انزلی – بازار گیلار – خیابان شهید پدر صفت (شرقی) – مجموعه گردشگری ماه سو
شماره تماس01344402089
شروع قیمت400,000 تومان

مراکز خرید

  • شنبه بازار: در این بازار محلی انواع محصولات و صنایع دستی بندرانزلی به فروش می‌رسد. این بازار در روزهای شنبه در خیابان میرزا کوچک خان جنگلی برپا می‌شود.
  • بازار کپورچال: این بازار هر هفته دوشنبه در 21 کیلومتری راه اسفالت به سمت استارا برگزار می‌شود و در ان انواع محصولات محلی به فروش می‌رسد.
  • بازار ساحلی: این بازار در جاده انزلی به رضوانشهر و نرسیده به  هتل سپید برپا می‌شود. در این بازار صنایع دستی به فروش می‌رسد.
رستوران خاور خانم | جایی میان جنگل و دریا
اینم بخون!

راه‌های دسترسی و فرودگاه

اگر قصد دارید از تهران به بندر انزلی از راه زمینی سفر کنید باید به مدت 5 ساعت رانندگی کنید. شما باید سفر خود را از اتوبان تهران – کرج شروع کنید. بعد از رسیدن به قزوین باید وارد اتوبان قزوین – رشت بشوید این مسیر به بندر‌ انزلی ختم می‌شود. اگر قصد سفر هوایی دارید می‌توانید از فرودگاه سردار جنگل در رشت استفاده کنید. در واقع نزدیکترین فرودگاه به بندر‌انزلی، فرودگاه سردار جنگل در رشت است.

موقعیت اقتصادی

بندر‌انزلی به دلیل داشتن گمرک، از موقعیت اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار است. به علاوه محسوب شدن این شهر به عنوان منطقه ازاد، به رشد اقتصادی بندر‌انزلی بسیار کمک کرده است. در بندر‌انزلی داد و ستد‌های زیادی به دلیل داشتن ساحل و گمرک صورت می‌گیرد و به طور کلی می‌توان گفت که اقتصاد بندر‌انزلی پر رونق است.

گیلان | شمال ایران

1 نظر
  1. مهدی می گوید

    بسیار جذاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.