جاهای دیدنی اطراف تهران | طبیعت اطراف تهران

0

تهران، پایتخت کشور آبا و اجدادیمان، جاهای دیدنی مختلفی را در خود جا داده است. شاید تصور کنید جاهای دیدنی تهران فقط محدود به اماکن فرهنگی و تاریخی می‌شود؛ اما حتماً باید سری به مناطق اطراف تهران بزنید. جاهای دیدنی اطراف تهران در هر فصل به‌نوبه خود زیبا و تماشایی‌اند. با ما همراه باشید تا این جاذبه‌های تماشایی و کمتر‌شناخته‌شده را بهتر بشناسید. قبل از معرفی جاهای دیدنی اطراف تهران باید به این نکته اشاره کنم که این مقاله را حتما مسافران تهران هم مطالعه کنند تا دیدگاهشان نسبت به تهران و شلوغی بیش از حد و همیشگی‌اش عوض شود. اگر شما هم تهرانی نیستید، کافی است همین الان برای خرید بلیط هواپیما تهران اقدام کنید تا بتوانید از چند ساعت دیگر برنامه تهران‌گردی خود را آغاز کنید.

برای آشنایی با سایر جاذبه‌ها و جاهای دیدنی ورامین، روی لینک زیر کلیک کنید:

فهرست مطالب

جاهای دیدنی اطراف تهران در بهار

آبشار هریجان | سرسبز و تماشایی و کوهستانی

تصویری از طبیعت هریجان

هریجان یکی از زیباترین مناطق طبیعی و از جاهای دیدنی کلاردشت محسوب می‌شود. در این منطقه، می‌توانید طبیعتی را شاهد باشید که مثال آن را در هیچ‌جای ایران ندیده‌اید. هریجان منطقه‌ای کاملاً کوهستانی است. دسترسی به هریجان از جاده چالوس امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با پیمودن مسیری ۱۰کیلومتری، از چالوس به هریجان برسید. در این منطقه سرسبز، تماشایی و کوهستانی، آبشاری زیبا خرامان از دل کوه به بیرون می‌جوشد.

تصویری از آبشار هریجان

برای بازدید از آبشار هریجان، باید به اعماق طبیعت هریجان سفر کنید. اگر سفر در بهار را انتخاب کنید، این آبشار جریان و شدت بیشتری دارد. در نزدیکی آبشار، روستایی با همین نام قرار دارد. کمتر از ۴۰۰ نفر در این روستا مشغول زندگی‌اند. برخی مردم روستا، خانه‌های زیبای خود را به گردشگران کرایه می‌دهند. به این شکل، می‌توانید سفری خاطره‌انگیز و بوم‌گردی را تجربه کنید.

آدرس: استان مازندران، شهرستان چالوس، بخش کلاردشت، روستای هریجان.

برغان | باغ‌های میوه وسیع و ویلاهایی بسیار لوکس و بزرگ

برغان نام یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است که در محدوده استان البرز قرار دارد. این روستا یکی از مهم‌ترین روستاهای گردشگری در پایتخت به حساب می‌آید. برای دسترسی به روستای برغان باید خودتان را به کیلومتر ۲۰ بزرگ‌راه کرج ـ قزوین برسانید و وارد خروجی کردان شوید. این روستا بخشی از شهرستان ساوجبلاغ به شمار می‌آید.

تصویری از طبیعت برغان

برغان دارای آب‌وهوایی ییلاقی و کوهستانی است. در این منطقه می‌توانید شاهد باغ‌های میوه وسیع و ویلاهایی بسیار لوکس و بزرگ باشید. در طول بهار، خداوند لباس سبز بر تن طبیعت بی‌جان کوهستان می‌کند. درختان تبریزی و رشید جان دوباره می‌گیرند و ابرها را لمس می‌کنند. چشمه‌ها پرآب می‌شوند و درختان میوه شکوفه می‌دهند. بسیاری از این ویلاها مخصوص کرایه مسافران‌اند. می‌توانید چند روز داخل ویلایی لوکس در دل طبیعت استراحت کنید.

آدرس: استان البرز، کردان، برغان.

دریاچه شورمست | درختان بلند قامت و رشید توسکا

دریاچه شورمست یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران در بهار به حساب می‌آید. طبیعت اطراف تهران بسیار بکر و تماشایی است. این دریاچه در حقیقت داخل استان مازندران قرار دارد. با وجود این، در کمتر از ۲ ساعت می‌توانید خودتان را از تهران به این دریاچه برسانید. شورمست در فاصله ۶کیلومتری از پل سفید قرار دارد.

تصویری از دریاچه شورمست

برای تماشای زیبایی دریاچه، باید از بین درختان بلند قامت و رشید توسکا عبور کنید. از صدای پرندگان لذت ببرید و نسیم را بر روی صورت خود احساس کنید. در نهایت، به دریاچه تماشایی شورمست خواهید رسید. این دریاچه ۳۰۰ متر طول و ۷۰ متر عرض دارد. عمق این دریاچه بین ۵ تا ۱۵ متر متغیر است. بخش وسیعی از سطح آب این دریاچه خزه بسته‌ است. انعکاس رنگ سبز درختان در ترکیب با خزه‌های روی دریاچه، منظره‌ای زیبا را به تصویر می‌کشد.

آدرس: مازندران، پل‌سفید، جنوب‌ غربی سوادکوه، مجاور روستای شورمست.

دشت آزو | مناظری فراموش‌نشدنی از گل‌های رنگارنگ

فصل بهار فصل رویش گل‌های رنگارنگ است. یکی از زیباترین گل‌هایی که می‌توانید در فصل بهار شاهد آن باشید، گل لاله است. این گل عمر بسیار کوتاهی دارد و فقط در اردیبهشت‌ ماه در مناطق نیمه‌کوهستانی رشد می‌کند. روستای نوا و دشت آزو یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران در بهار است. این دشت در دامنه‌های البرز و استان مازندران واقع شده است. دشت آزو تا تهران حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. البته فاصله دشت آزو از آمل حدود ۱۰ کیلومتر کمتر است.

تصویری از دشت آرزو

برای دسترسی به این دشت باید از جاده هراز استفاده کنید و با کمک یک جاده فرعی خودتان را به روستای نوا برسانید. دشت آزو در فاصله بسیار کمی از روستای نوا قرار دارد. علاوه‌ بر تماشای گل‌های بهاری، در این دشت می‌توانید شاهد مناظری فراموش‌نشدنی نیز باشید. زمانی که خودتان را به لبه صخره‌های اطراف برسانید، تردد خودروها از جاده هراز را خواهید دید.

آدرس: استان مازندران، کیلومتر ۸۸ جاده هراز، جاده فرعی نوا، روستای نوا، دشت آزو

دشت لار | دشت شقایق‌های وحشی و گل‌های رنگارنگ

دشت لار یکی از تماشایی‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران در بهار به حساب می‌آید. این دشت در چند قدمی رشته‌کوه البرز قرار دارد. یعنی زمانی که به این دشت بروید، می‌توانید با پیمودن چند قدم، دامنه رشته‌کوه البرز را لمس کنید. دشت لار را به دشت شقایق‌های وحشی و گل‌های رنگارنگ دیگر می‌شناسند. هنگامی که برای اولین بار به دیدار این دشت می‌روید، حس می‌کنید که در آسمان و بهشت حضور دارید.

تصویری از طبیعت سرسبز دشت لار

وقتی در دشت قدم بزنید، گل‌های شقایق سرخ و کلزا زرد، قامت خود را تا زانوی شما بالا می‌کشند. چشمان خود را به مناظر کوهستانی البرز می‌دوزید و حین قدم‌زدن، گلبرگ‌هایی لطیف را نوازش خواهید کرد. پرندگان در این دشت آزادانه پرواز می‌کنند و آواز می‌خوانند. گاهی یک پروانه روی شانه شما می‌نشیند. توصیف این دشت توصیف واقعی بهشت است.

آدرس: مازندران، آمل، بخش لاریجان.

روستای افجه | روستایی تاریخی با طبیعتی بسیار بکر و مثال‌زدنی

روستای افجه یکی از زیباترین روستاها و جاهای دیدنی اطراف تهران به شمار می‌آید. این روستا در بخش شمیرانات تهران واقع شده است. با وجود آنکه این روستا فاصله بسیار کمی تا تهران دارد، خبری از زندگی پر دود و شلوغ شهری در آن نیست. افجه امروزه به یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های ییلاقی ساکنان پایتخت تبدیل شده است. دسترسی به این روستا در کمترین زمان انجام می‌شود.

تصویری از روستای افجه

این روستا طبیعتی بکر، دست‌نخورده و بسیار تماشایی دارد. روستای افجه در مناطق کوهستانی واقع شده است. به همین خاطر، فقط در ۶ ماه اول سال می‌توانید از آن بازدید کنید. در زمستان، شدت برف به‌حدی می‌رسد که مردم محلی نیز خانه‌های خود را ترک می‌کنند. افجه روستایی تاریخی با طبیعتی بسیار بکر و مثال‌زدنی است. بازدید از این روستا را می‌توانید در یک روز خلاصه کنید. البته امکان کرایه خانه‌های روستایی نیز وجود دارد.

آدرس: تهران، شمیرانات، ۵کیلومتری شمال‌ شرق شهر لواسان.

سد لتیان | در مناطق ییلاقی تهران و در نزدیکی جاجرود

سال‌هاست سد لتیان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران به شمار می‌آید. بسیاری از ساکنان شرق تهران، آخر هفته‌ها همراه با خانواده یا دوستان خود کنار دریاچه سد لتیان اتراق می‌کنند. این تفریح هنوز هم بسیار پرطرفدار است. آخر هر هفته در کنار سد لتیان به‌ندرت فضای خالی پیدا می‌شود. برخی افراد کنار سد چادر می‌زنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از تماشای آسمان آبی لذت ببرند.

البته لازم به ذکر است که این سد در مناطق ییلاقی تهران و در نزدیکی جاجرود قرار دارد. به همین خاطر، فقط در نیمه اول سال می‌توانید کنار این دریاچه اتراق کنید. گفتنی است شنا در دریاچه سد لتیان بسیار خطرناک است. بهتر است فقط از آرامش کنار سد لذت ببرید و کبابی عالی روی منقل بپزید. فضای اطراف سد لتیان را می‌توان فضایی کاملاً خانوادگی دانست. با خیال راحت همراه خانواده از آن دیدن کنید.

آدرس: تهران، جاده جاجرود، پلیس‌راه جاجرود، سد لتیان.

جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان

آبشار ترز | طبیعت بکر سوادکوه شمالی

آبشار ترز یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان است که با دیدن آن حتی تصور نمی‌کنید که این مناظر واقعی هستند. این آبشار جزو آبشارهای کمتر‌شناخته‌شده است. خوشبختانه بخش عمده طبیعت اطراف تهران بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. به همین خاطر، می‌توانید از یک طبیعت‌گردی جانانه لذت ببرید. این آبشار در بخش سوادکوه شمالی و لفور قرار دارد. آبشار ترز در مسیر خود، چند سقوط آزاد تماشایی را تجربه می‌کند.

تصویری از آبشار ترز

رطوبت فراوان منطقه باعث شده روی سنگ، درخت و حتی خاک نیز خزه ببندد. واقعاً توصیف این حجم از زیبایی ممکن نیست. زمانی که برای اولین بار از این آبشار دیدن کنید، قطعاً تا چند لحظه نفستان در سینه حبس خواهد شد. برای دسترسی به آبشار ترز باید حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی در طبیعت بکر سوادکوه را به جان بخرید. البته در نهایت طبیعت با زیبایی خود، مدال طلا را به گردن ماجراجویان می‌اندازد.

آدرس: استان مازندران، سوادکوه شمالی، روستای لفور، آبشار ترز.

آبشار دارنو و دریاچه فراخین | مردابی اسرارآمیز در دل طبیعت

یکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک تهران در شهر نوشهر و استان مازندران جا خوش کرده است. مجموعه آبشار دارنو و دریاچه زیبای فراخین را می‌توان یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی نوشهر دانست. این بخش از طبیعت اطراف تهران در فاصله ۲۰۰کیلومتری پایتخت قرار دارد. فراخین نام مردابی اسرارآمیز در دل طبیعت است. انگار طبیعت سربازان خود را دورتادور آن چیده تا از چشم بد در امان باشد. درختان سرسبز شاخه‌های خود را روی این دریاچه کشیده‌اند تا آفتاب پوست این دریاچه را نسوزاند. به همین خاطر، آب دریاچه به رنگ سبز درختان در آمده است. در نزدیکی فراخین سکوت حاکم است. فقط صدای پرندگان و باد در گوشتان نجوا می‌کند.

تصویری از دریاچه فراخین

بعد آنکه چشمتان از تماشای زیبایی فراخین سیراب شد، باید راهی مجموعه آبشار دارنو شوید. این مجموعه از ۷ آبشار کوچک و بزرگ تشکیل می‌شود. آبشار از بین مناطق کوهستانی و سرسبزی که حتی مثال آن را در فیلم‌های مستند هم ندیده‌اید عبور می‌کند. نهایتاً آب آبشار به حوضچه‌ای کوچک می‌ریزد. تماشای این مناظر روح شما را از خستگی نجات می‌دهد. انگار می‌خواهید تا آخر عمر در چنین طبیعتی زندگی کنید.

آدرس: استان مازندران، نوشهر.

آبشار شاهاندشت | تماشای زیبایی تابلوی نقاشی طبیعت

آبشار شاهاندشت یکی از آبشارهای بسیار زیبای استان مازندران است. نام این آبشار در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد. شاهان دشت از ارتفاع ۵۱متری به پایین می‌ریزد و منظره‌ای خیره‌کننده را ایجاد می‌کند. آبشار شاهان دشت از ۸ آبشار مختلف تشکیل شده است. آبشار اول ۱۵ متر طول دارد. طول آبشار دوم به ۳۰ متر می‌رسد. طول آبشار سوم، چهارم و پنجم روی‌هم‌رفته به ۴۰ متر می‌رسد.

شاهان دشت در میان مناطق بکر طبیعی قرار دارد. به همین خاطر، برای تماشای زیبایی این تابلوی نقاشی طبیعت، باید کمی پیاده‌روی در دل جنگل را به جان بخرید. همین طور که در مناطق کوهستانی قدم می‌زنید، از بالای درختان افرا و بلوط، شاهد عظمت و زیبایی آبشار شاهان دشت خواهید بود. لازم به ذکر است چندین و چند اثر تاریخی و طبیعی دیگر نیز در نزدیکی این آبشار قرار دارند.

آدرس: استان مازندران، ۶۵‌کیلومتری شهر آمل، بخش لاریجان، روستای شاهان دشت.

پلنگ دره | مجموعه‌ای کامل از جاهای دیدنی مختلف

پلنگ دره یکی دیگر از صدها جاهای دیدنی اطراف تهران است. پلنگ دره مکانی عالی برای پناه‌بردن به دل طبیعت محسوب می‌شود. اگر پیاده‌روی در شیب‌های تند برای شما دشوار است یا به‌دنبال مکانی عالی برای گذراندن تعطیلات خانوادگی هستید، پلنگ دره بهترین گزینه خواهد بود. پلنگ دره در بخش شرقی شهرستان شیرگاه و در سوادکوه شمالی قرار دارد.

تصویری از طبیعت پلنگ دره

پلنگ دره مجموعه‌ای کامل از جاهای دیدنی مختلف است. در این دره می‌توانید از دل جنگل پلنگ دره عبور کنید و خودتان را به آبشار پلنگ دره برسانید؛ آبشاری که از دل طبیعت سرسبز بیرون می‌آید و حوضچه‌ای سرد و عالی را ایجاد می‌کند. آب‌تنی در این حوضچه بسیار مفرح و خاطره‌انگیز است. از میان پلنگ دره رودخانه‌ای زیبا عبور می‌کند و مناظری همانند جنگل‌های استوایی را به ارمغان می‌آورد. کمپ‌زدن کنار این رودخانه یکی دیگر از تفریحاتی است که می‌توانید تجربه کنید.

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، شرق شهر شیرگاه

تنگه واشی | از معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران

تنگه واشی یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران در تابستان محسوب می‌شود. این تنگه در ۱۷کیلومتری شمال فیروزکوه قرار دارد. خود تنگه واشی از ۲ تنگه مختلف تشکیل می‌شود. در میان این دو تنگه، دشتی وسیع و سرسبز قرار دارد. در نهایت، باید از یک آبشار بزرگ عبور کنید. پیمودن این مسیر کار نسبتاً دشواری است. باید خودتان را برای تقریباً ۲ ساعت پیاده‌روی سخت آماده کنید.

تصویری از تنگه ساواشی

همواره آب در میان این تنگه جریان دارد. یعنی باید در میان آب و در خلاف جهت جریان آن قدم بردارید. آب به‌حدی سرد است که تا مغز استخوان شما این سرما را احساس می‌کند. اگر از گرمای هوای پایتخت خسته شده‌اید، می‌توانید سری به تنگه واشی بزنید. فراموش نکنید بازدید از این تنگه برای کودکان، افراد کهن‌سال و افرادی که دچار محدودیت حرکتی‌اند، مناسب نیست. همچنین بهتر است لباس ضدآب همراه خود بیاورید.

آدرس: فیروزکوه، ۱۷کیلومتری شمال فیروزکوه، تنگه واشی.

جنگل الیمستان | سفری رؤیایی به بهشت برین

جنگل الیمستان یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران محسوب می‌شود. اگر قصد سفر در تابستان را دارید و می‌خواهید سفری رؤیایی را تجربه کنید، الیمستان برای شما بهترین گزینه خواهد بود. این جنگل از سال‌ها پیش همچنان بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. جنگل الیمستان شما را به یاد توصیف بهشت برین می‌اندازد. این جنگل در ۲۰کیلومتری آمل و در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد.

تصویری از جنگل الیمستان

اگر اهل طبیعت‌گردی و ماجراجویی هستید، می‌توانید از هر وجب این خاک لذت ببرید. این جنگل در مناطق نیمه‌کوهستانی قرار دارد. به همین خاطر، می‌توانید از تماشای مناظر اطراف نیز لذت ببرید. زمانی که در بالاترین بخش جنگل بایستید، چشمتان پر از سرسبزی و زیبایی خواهد شد. در نزدیکی این جنگل می‌توانید سری به روستای الیمستان نیز بزنید و در خانه‌های روستایی اقامت کنید. به این شکل خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را تجربه خواهید کرد.

آدرس: استان مازندران، آمل، کیلومتر ۲۰ جاده هراز، روستای الیمستان

جنگل نقله بر رودبار | جزو مناطق بکر و دست‌نخورده رودبار

جنگل نقله بر یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف تهران است. برای دسترسی به این جنگل باید حدود ۴ ساعت در راه باشید؛ اما بعد بازدید آن، خستگی سفر از تنتان بیرون خواهد آمد. این جنگل جزو مناطق بکر و دست‌نخورده رودبار است. رودبار منطقه‌ای نیمه‌کوهستانی است. زمانی که به تصاویر هوایی رودبار نگاه کنید، رنگی به‌جز سبز را مشاهده نخواهید کرد.

تصویری از جنگل نقله بر

در نزدیکی این جنگل، مکانی با نام رستم‌آباد وجود دارد. در این منطقه می‌توانید شاهد چند خانه روستایی کوچک باشید. مردم این روستا با روی خوش، خانه‌های خود را به گردشگران کرایه می‌دهند. به این ترتیب، می‌توانید اقامت بوم‌گردی در طبیعت بکر را تجربه کنید. در این منطقه، می‌توانید از هوای خنک و اکسیژن خالص لذت ببرید. در این جنگل شاهد زندگی آزادانه حیوانات مختلف خواهید بود و طبیعت بکر را به‌معنای واقعی درک می‌کنید.

آدرس: گیلان، جاده رشت ـ قزوین ، رودبار، رستم‌آباد.

دره اسکلیم رود | از زیباترین مناطق بکر و طبیعی اطراف تهران

دره اسکلیم رود یکی از زیباترین مناطق بکر و طبیعی اطراف تهران است. این دره در استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی و بخش لفور قرار دارد. در قسمت‌های قبلی نیز درباره جاهای دیدنی لفور با شما صحبت کردیم. گویا پروردگار برای خلق زیبایی طبیعت لفور، وقت بیشتری گذاشته است. آبشار اسکلیم رود در کنار پلنگ دره، یکی دیگر از زیبایی‌های لفور است.

تصویری از آبشار دره اسکلیم رود

در این دره می‌توانید شاهد جاهای دیدنی متعدد همانند آبشار شاهان دشت، هفت آبشار، جنگل‌های هیرکانی و مناظری نفس‌گیر باشید. در دره اسکلیم رود می‌توانید از جنگل‌نوردی، آب‌تنی، عکاسی و البته تماشای حیوانات مختلف لذت ببرید. خوشبختانه این دره هنوز هم بکر و دست‌نخورده باقی مانده است؛ پس خبری از مسیر پیاده‌روی یا امکانات رفاهی در منطقه نیست. این یعنی باید خودتان را برای پیاده‌روی در جنگل آماده کنید.

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، بخش لفور.

دریاچه ارواح | بسیار مرموز و اسرارآمیز

شاید نام این دریاچه کمی شما را بترساند؛ اما خیالتان راحت باشد، این دریاچه روح ندارد! دریاچه ارواح یکی از خاص‌ترین دریاچه‌های ایران به حساب می‌آید. این دریاچه جزو طبیعت اطراف تهران محسوب می‌شود. دریاچه ارواح در استان مازندران، نوشهر و در ۵کیلومتری شمال روستای چلندر قرار دارد. در میان این دریاچه، درختانی شکسته با ظاهری عجیب به چشم می‌خورند. به همین خاطر، آن را با نام دریاچه ارواح می‌شناسند.

تصویری از دریاچه ارواح

این دریاچه ۷۰۰ متر طول و ۳۰۰ متر عرض دارد. دورتادور این دریاچه را درختان بلند‌قامت و سرسبز محاصره کرده‌اند. نام این دریاچه گردشگران بسیاری را جذب خود کرده است. به همین خاطر، شاید دریاچه ارواح در مقایسه با سایر جاهای دیدنی اطراف تهران کمی شلوغ‌تر باشد. ظاهر دریاچه ارواح بسیار مرموز و اسرارآمیز است. بازدید از آن می‌تواند سطح آدرنالین خون شما را حسابی افزایش دهد!

آدرس: استان مازندران، نوشهر، ۵کیلومتری شمال روستای چلندر.

دریاچه آویدر | مناسب برای انواع تفریحات خانوادگی

دریاچه مصنوعی سد آویدر یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف تهران است. این دریاچه پشت سد خاکی آویدر قرار دارد و جزء تفرجگاه‌های معروف نوشهر به حساب می‌آید. این دریاچه در فاصله ۳۰کیلومتری شرق نوشهر و نزدیک پارک سیسنگان قرار دارد. آویدر فقط حدود ۵ کیلومتر تا ساحل فاصله دارد. می‌توانید یک تیر و دو نشان بزنید. این سد برای انواع تفریحات خانوادگی بسیار مناسب است.

تصویری از دریاچه آویدر

در کنار این سد مراتع سرسبز و تماشایی وجود دارد. بسیاری از خانواده‌ها کنار این سد روی مراتع کمپ می‌زنند و از آرامش محیط لذت می‌برند. البته امکان قایق‌سواری بر روی دریاچه نیز وجود دارد. لازم به ذکر است شنا در دریاچه‌های پشت سد بسیار خطرناک است. به همین خاطر، شنا در دریاچه آویدر نیز ممنوعیت دارد. مراقب رفتار کودکان خود در کنار آب باشید.

آدرس: استان مازندران، نوشهر، ۳۰‌کیلومتری شرق نوشهر، نزدیک پارک جنگلی سیسنگان.

روستای آبنیک | از روستاهای کمتر‌شناخته‌شده شمیرانات

روستای آبنیک یکی از روستاهای دهستان رودبار قصران است. این روستا در بخش شمیرانات تهران قرار دارد. روستاهای منطقه شمیرانات تهران جزو مناطق ییلاقی پایتخت به حساب می‌آیند. شمیرانات تا منطقه شرق تهران فاصله بسیار کمی دارد. به همین خاطر، آخر هر هفته می‌توانید شاهد گردشگرانی باشید که عازم این منطقه می‌شوند.

عکسی از طبیعت روستای آبینک

در شمیرانات روستاهای مختلفی وجود دارد. روستای آبنیک جزو روستاهای کمتر‌شناخته‌شده این منطقه است. این روستا دارای طبیعتی بکر و کوهستانی است. در این روستا می‌توانید یک خانه روستایی یا ویلای شخصی را کرایه کنید و از آرامش محیط لذت ببرید.

آدرس: تهران، شمیرانات، رودبار قصران، روستای آبنیک.

روستای آهار و آبشار شکراب | روستایی خنک با ویلاهای شیک

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، شمیرانات یکی از زیباترین مناطق طبیعی نزدیک تهران به حساب می‌آید. اگر بخواهیم درباره طبیعت اطراف تهران صحبت کنیم، حتماً باید نامی از منطقه شمیرانات برده شود. منطقه شمیرانات شامل روستاها و بخش‌های بسیاری می‌شود. روستای آهار در این میان، یکی از زیباترین روستاهای شمیرانات است. این روستا در محل تلاقی دو تنگه قرار دارد.

تصویری از آبشار شکراب

مردم روستا بیشتر مشغول دامداری، باغداری و زنبورداری هستند. همچنین آبشاری زیبا با نام آبشار شکرآب تهران نیز در این منطقه قرار دارد. شما می‌توانید چند روزی در خانه‌های روستایی یا ویلاهای شیک آهار اقامت داشته باشید. در این روستا به‌هیچ‌وجه خبری از گرمای هوا نیست. حتی در تابستان نیز می‌توانید از نسیم خنکی که از روی رودخانه عبور می‌کند لذت ببرید. این روستا برای چند روز اقامت یا سفری یک‌روزه گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود.

آدرس: تهران، شمیرانات، منطقه رودبار قصران، روستای آهار.

روستای چلاو | لذت زندگی به‌سبک‌و‌سیاق گذشته

روستای چلاو یکی از بکرترین روستاهای ایران است که در ۲۵کیلومتری شهر آمل قرار دارد. دسترسی به این روستای بکر از جاده هراز انجام می‌شود. مردم این روستا هنوز به همان سبک‌و‌سیاق گذشته زندگی می‌کنند. انگار که شلوغی و ازدحام زندگی شهری برای مردم این روستا ناشناخته است. سکوت در تمام بخش‌های روستا حاکم است. بوی نان تازه از تنور گرم خانه هر روستایی بیرون می‌آید. مردم مایحتاج زندگی‌شان را خودشان تأمین می‌کنند.

تصویری از روستای چلاو

اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید طعم لبنیات مخصوص مردم محلی را بچشید. عموم مردم به باغداری، زنبورداری و دامداری مشغول هستند. بخشی از این مکان جزو مناطق حفاظت‌شده و شکار ممنوع است. در این منطقه حیوانات با آرامش کامل به زندگی خود ادامه می‌دهند. بهتر است چند روزی در روستای چلاو استراحت کنید تا بتوانید خستگی را از روح و جسم خود دور کنید.

آدرس: استان مازندران، ۲۵کیلومتری آمل، روستای چلاو.

روستای خور | از مهم‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی نزدیک تهران

روستای خور یکی از روستاهای بکری است که در همسایگی پایتخت قرار دارد. شاید حتی نام این روستا برای بسیاری از گردشگران و ساکنین پایتخت غریبه باشد. روستای خور یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی نزدیک تهران محسوب می‌شود. این روستا نیز همانند کردان یا برغان در منطقه ساوجبلاغ قرار دارد. در میان این روستا، آبشاری با نام «آبشار یخی خور» جا خوش کرده است. این آبشار با ارتفاع ۲۸۰۰ متر از سطح دریا در دل روستا خودنمایی می‌کند.

تصویری از روستای خور

بازدید از این آبشار در زمستان باعث حیرت شما خواهد شد. البته این آبشار در طول نیمه اول سال نیز بسیار باصفا و زیباست. مردم محلی این روستا مشغول باغداری و دامداری هستند. پس مراقب ورود به حریم باغ‌های شخصی مردم روستا باشید. در طول تابستان می‌توانید محصولات متنوعی را از مردم محلی خریداری کنید. به این ترتیب، طعم میوه‌های ارگانیک کوهستانی را خواهید چشید.

آدرس: استان البرز، ۱۷کیلومتری جاده کرج، ساوجبلاغ، روستای خور.

روستای زرین دشت | هوای خوش، مناظر بکر طبیعی و باغ‌های میوه

زرین دشت جزو آن دسته از جاهای دیدنی اطراف تهران است که به‌تازگی در فهرست گردشگری قرار گرفته. این روستای بکر و تماشایی از توابع فیروزکوه است. زرین دشت در فاصله ۱۲۰کیلومتری پایتخت و ۴۰کیلومتری جنوب فیروزکوه قرار دارد. در کمتر از ۲ ساعت می‌توانید خودتان را از پایتخت به زرین دشت برسانید. این روستا جزو مناطق کوهستانی به حساب می‌آید. در طول تابستان می‌توانید از شر گرمای پایتخت به زرین دشت پناه ببرید.

تصویری از روستای زرین دشت

طبیعت روستای زرین دشت بسیار بکر و دست‌نخورده است. در این روستا می‌توانید شاهد یک چشمه آب‌معدنی با خواص درمانی باشید. آب این چشمه برای کاهش درد‌های مزمن استخوانی بسیار مفید خواهد بود. هوای خوش، مناظر بکر طبیعی، باغ‌های میوه، چشمه‌های جوشان و رودهای جاری همگی بخشی از جاهای دیدنی زرین دشت هستند.

آدرس: فیروزکوه، ۴۰کیلومتری جنوب فیروزکوه، روستای زرین دشت.

روستای کردان | ویلاهایی بسیار شیک و لوکس

روستای کردان یکی از معروف‌ترین مناطق حاشیه تهران برای تفریحات آخر هفته است. کردان یکی از روستاهای قدیمی تهران به شمار می‌آید. این روستا امروزه محلی برای ویلاسازی ساکنان استان البرز و پایتخت است. در این روستا ویلاهایی بسیار شیک و لوکس قرار دارند. کرایه این ویلاها برای تفریحات آخر هفته بخشی از جاذبه‌های گردشگری کردان را تشکیل می‌دهد. البته به‌جز اقامت در این ویلاها، می‌توانید از طبیعت بکر کردان نیز لذت ببرید.

تصویری از طبیعت روستای کردان

از میان کردان، رودی خروشان با آبی گوارا عبور می‌کند. بسیاری از خانواده‌ها کنار این رودخانه زیلو می‌اندازند و از آرامش طبیعت لذت می‌برند. در این روستا یک دهکده تفریحی مجهز به امکانات مختلف نظیر زمین والیبال، بسکتبال، فوتبال، سوارکاری، استخر، تجهیزات پاراگلایدر و غیره وجود دارد. می‌توانید تعطیلات آخر هفته هیجان‌انگیزی را در کردان تجربه کنید. این روستا نیز در ساوجبلاغ قرار دارد؛ اما در مقایسه با سایر روستاهای این بخش، جمعیت بیشتری در آن حضور دارند.

آدرس: استان البرز، ۲۵کیلومتری کرج، ۶۵کیلومتری شمال‌ غرب تهران، ساوجبلاغ، روستای کردان.

روستای کرکبود | مناظر طبیعی بی‌نظیر و تماشایی

روستای کرکبود یکی از روستاهای دیدنی اطراف تهران است. این روستا در شهرستان طالقان قرار دارد. طالقان در میان ساکنان پایتخت و استان البرز بسیار مشهور است. در این منطقه می‌توانید شاهد مناظر طبیعی بی‌نظیری باشید. به همین خاطر، طی سال‌های اخیر، ویلاسازی در طالقان گسترش بسیاری پیدا کرده است. متأسفانه همین مسئله باعث شده تا بافت طبیعی طالقان آسیب بسیاری ببیند. با وجود این، هنوز هم می‌توانید با حضور در روستاهای بکر این منطقه، از طبیعت دست‌نخورده و هوایی عالی لذت ببرید.

تصویری از طبیعت روستای کرکبود

روستای کرکبود یکی از همین روستاها به شمار می‌آید. در ۷۰۰متری شمال روستای کرکبود، آبشاری زیبا از دل کوه به پایین می‌ریزد. دسترسی به آبشار کرکبود کمی دشوار است. برای تماشای زیبایی آن، باید کمی کوه‌پیمایی و صخره‌نوردی را به جان بخرید. در نهایت نیز می‌توانید در خانه‌های روستایی کرکبود یا ویلاهای طالقان اقامت کنید.

آدرس: استان البرز، شهرستان طالقان، ۷۰۰‌متری شمال روستای کرکبود.

روستای کن سولقان | روستایی در منطقه شمال‌ غرب پایتخت

روستای کن سولقان در بین ساکنان غرب تهران شهرت بسیاری دارد. این روستا در منطقه شمال‌ غرب پایتخت قرار دارد. در طول مسیر دسترسی به کن سولقان، ده‌ها کافه سنتی و رستوران حضور دارند. البته در مقایسه با گذشته، به‌خاطر احداث بزرگ‌راه تهران ـ شمال، بسیاری از این رستوران‌ها تعطیل شده‌اند. شاید مسیر دسترسی به این روستا خیلی زیبا نباشد؛ اما زمانی که وارد روستای سولقان شوید، متعجب خواهید شد.

تصویری از روستای کن

این روستا جزو نزدیک‌ترین روستاها به پایتخت است. با وجود این زندگی در سولقان هنوز هم به سبک قدیمی جریان دارد. در این روستا خبری از زندگی شلوغ و پردردسر شهری نیست. از میان این روستا، رودخانه خروشان کن عبور می‌کند. هوای عالی، خاک حاصلخیز و منابع آب باعث شده تا در هر وجب این روستا، باغ میوه‌ای پربار وجود داشته باشد. از این روستا می‌توانید به‌صورت یک‌روزه بازدید کنید. البته اقامت در خانه‌های روستایی سولقان نیز تجربه بی‌نظیری خواهد بود.

آدرس: تهران، ۳۰کیلومتری شمال‌ غرب جاده کن ـ سولقان.

روستای ناتر | روستایی به‌جای‌مانده از دوران هخامنشیان

روستای ناتر جزو روستاهای بسیار گمنام است. این روستا در نزدیکی جاده چالوس قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران است. زمانی که صحبت از طبیعت اطراف تهران به میان می‌آید، حتماً باید از روستای ناتر نام برده شود. این روستا بسیار بکر و دست‌نخورده است. روستای ناتر در ارتفاعات منطقه قرار دارد. به همین خاطر، در بیشتر مواقع شاهد مهی سنگین در این روستا خواهید بود.

تصویری از طبیعت سرسبز روستای ناتر

در این روستا تا چشم کار می‌کند، مراتع سرسبز و جنگل‌های انبوه دیده می‌شود. علاوه‌بر زیبایی‌های طبیعی، باید بدانید قدمت روستای ناتر به حدود ۲۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. این یعنی روستای ناتر از زمان هخامنشیان به حیات خود ادامه می‌دهد. در نزدیکی این روستا، آثار تاریخی متعددی را کشف کرده‌اند. در هر وجب از خاک این روستا، یک باغ پربار میوه به چشم می‌خورد. به‌ لطف ارتفاعات البرز، ساکنان روستای ناتر حتی در تابستان نیز گرما را احساس نمی‌کنند.

آدرس: استان البرز، جاده چالوس، ۵۰کیلومتر مانده به شهر چالوس، روستای ناتر.

روستای وردیج و واریش | از عجیب‌ترین روستاهای اطراف تهران

روستای وردیج و واریش از عجیب‌ترین روستاهای اطراف تهران هستند. در این روستاها جاهای دیدنی عجیبی همانند گردنه ارواح وجود دارد. البته از جنبه اسرارآمیز این روستاها که صرف‌نظر کنیم، باید به زیبایی طبیعی آن‌ها بپردازیم. این روستاها در ارتفاعات شمال‌ غرب تهران قرار دارند. در این روستاها مردم به همان سبک‌و‌سیاق ساده گذشته زندگی می‌کنند. در وردیج و واریش خبری از شلوغی، آلودگی هوا یا ازدحام نیست. مردم بیشتر مشغول باغداری هستند.

تصویری از روستای وردیج

البته اهالی روستا اصلاً دوست ندارند که مسافران داخل باغ‌های آن‌ها دیده شوند! پس مراقب باشید وارد زمین‌های آن‌ها نشوید. بد نیست بدانید از نظر زمین‌شناسی، این روستاها جزو قدیمی‌ترین نقاط زمین هستند. روستاهای وردیج و واریش جزء مناطق ییلاقی به شمار می‌آیند و زمستان‌های سختی را تجربه می‌کنند. فصل تابستان بهترین زمان بازدید از این روستاهاست. در این منطقه می‌توانید پیاده‌روی، کوه‌پیمایی و ماجراجویی‌های جانانه‌ای را تجربه کنید.

آدرس: استان تهران، شهرستان تهران، بخش کن و سولقان، روستای وردیج.

سرپوش تنگه | چشمه‌هایی جوشان و آبشارهایی زیبا

در شهرهای ایران انواع مختلفی از تنگه‌ها وجود دارند. برخی از تنگه‌ها دارای بافت کوهستانی و سنگی هستند؛ اما برخی دیگر همانند سرپوش تنگه، در دل طبیعتی بکر قرار دارند. این تنگه در نزدیکی جاده چالوس قرار دارد. برای دسترسی به این تنگه، باید پیش از پلیس‌راه جاده چالوس وارد مسیر فرعی سرپوش تنگه شوید. برای رسیدن به این تنگه تماشایی، ابتدا باید از دل جنگل عبور کنید.

تصویری از جنگل سرپوش تنگه

در طول مسیر از چشمه‌های جوشان و آبشارهایی زیبا دیدن خواهید کرد و در نهایت به تنگه‌ای عجیب خواهید رسید. ارتفاع این تنگه بسیار بلند است؛ به‌حدی که فقط می‌توانید بخشی از آسمان را مشاهده کنید. عرض این تنگه بین ۵ تا ۸ متر متغیر است. در بخش‌هایی از تنگه، فاصله بین دیواره‌ها بسیار کم می‌شود. روی دیواره‌های این تنگه تماماً خزه بسته است. نسیمی خنک از میان تنگه عبور می‌کند و بوی درختان به مشام می‌رسد.

آدرس: چالوس، نرسیده به پلیس‌راه جاده چالوس، محمدآباد.

شهرستانک | از قدیمی‌ترین مناطق ییلاقی اطراف تهران

شهرستانک یکی از قدیمی‌ترین مناطق ییلاقی اطراف تهران به حساب می‌آید. این روستا در محدوده چالوس و غرب پایتخت قرار دارد. بد نیست بدانید شهرستانک به‌حدی زیباست که پادشاهان قاجار این منطقه را برای ساخت کاخ‌های ییلاقی خود انتخاب می‌کردند. هنوز هم بقایای کاخی با نام کاخ ناصری در این روستا وجود دارد. کاخ ناصری به شخص ناصرالدین‌شاه قاجار تعلق داشت. این کاخ در سال ۱۲۵۷ ساخته شد.

تصویری از روستای شهرستانک

این روستا برای آب‌وهوا عوض‌کردن و لذت‌بردن از طبیعت بهترین گزینه محسوب می‌شود. گفتنی است کوه‌نوردان از مسیر قله توچال عازم شهرستانک می‌شوند و ماجراجویی خود را به بیشترین حد ممکن می‌رسانند. از میان این روستا، رودخانه‌ای زلال عبور می‌کند. به‌ لطف این رودخانه، در هر وجب خاک شهرستانک، باغ‌های پربار میوه به چشم می‌خورد. در تمام روستا سکوت حاکم است. این روستا برای چند روز اقامت بهترین گزینه خواهد بود.

آدرس: استان البرز، ۵۴‌کیلومتری شمال غربی کرج.

طالقان | دشت‌های سرسبز و کوهستانی

طالقان یکی از زیباترین و البته معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران محسوب می‌شود. طالقان جزو شهرهای ییلاقی ایران است. این شهرستان در بین کوه‌های البرز قرار دارد. طالقان در میان دشت‌های سرسبز و کوهستانی واقع شده است. زمانی که از دوردست به طالقان نگاه می‌کنید، از یک سمت شاهد عظمت دیو سپید و از سمت دیگر شاهد مراتع سرسبز و خیره‌کننده خواهید بود. از میان این روستا رودی زلال عبور می‌کند.

تصویری از طبیعت سرسبز طالقان

انگار خداوند از بهترین رنگ‌های خود برای بوم نقاشی طالقان استفاده کرده است. در هر وجب از خاک طالقان، یک باغ پربار به چشم می‌خورد. مردم این روستا نیز بیشتر به شغل باغداری مشغول‌اند. شما می‌توانید برای پیک‌نیک و اتراقی یک‌روزه به طالقان سری بزنید و غروب به خانه خود بازگردید. البته امکان کرایه خانه‌های روستایی و ویلاهای شخصی در این روستا وجود دارد. لازم به ذکر است سد طالقان نیز در همین منطقه قرار دارد.

آدرس: استان البرز، طالقان.

فشم | از پرطرفدارترین قسمت‌های طبیعت اطراف تهران

فشم یکی از معروف‌ترین مناطق ییلاقی تهران است. این منطقه در بخش شمال‌ شرقی پایتخت قرار دارد. مسیر دسترسی به فشم از خود شهرستان فشم نیز شهرت بیشتری دارد. در طول مسیر، صدها رستوران و سفره‌خانه سنتی در کنار رودخانه قرار دارند. این رستوران‌ها بسیار باصفا هستند و آخر هفته‌ها فوق‌العاده شلوغ می‌شوند. در خود شهرستان فشم شاید جاذبه چندانی وجود نداشته باشد.

تصویری از طبیعت سرسبز فشم تهران

در حقیقت، فشم را باید به‌سمت شمال ادامه دهید و خودتان را به روستاهای بکر این منطقه همانند میگون یا شمشک برسانید. اکثر این روستاها هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده‌اند. همچنین لازم نیست هزینه چندانی را برای اقامت در خانه‌های روستایی منطقه بپردازید. می‌توانید چند روزی را در آرامش و هوای خوش کوهستان سپری کنید. حاشیه فشم یکی از پرطرفدارترین قسمت‌های طبیعت اطراف تهران محسوب می‌شود.

آدرس: تهران، جاده لشگرک، فشم

فیلبند | شهر ابرها، تکه‌ای از بهشت روی زمین

فیلبند را بسیاری با نام شهر ابرها می‌شناسند. این روستای کوچک در استان مازندران و در جنوب بابل واقع شده است. فیلبند در ارتفاعات نزدیک‌ سوادکوه قرار دارد. این روستا به‌حدی مرتفع است که اغلب میزبان ابرهای آسمان می‌شود. به همین خاطر، همواره مه سنگینی در فیلبند جریان دارد. همین مسئله باعث شهرت این روستا شده است. فیلبند بین جنگل الیمستان و روستای رزکه واقع شده است. می‌توانید یک تیر و سه نشان بزنید. در فیلبند اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعددی وجود دارند.

تصویری از طبیعت سرسبز فیلبند

اقامت در کلبه‌های چوبی روستایی چندان گران نیست. می‌توانید چند روزی را در کنار ابرها سپری کنید. در فیلبند تا چشم کار می‌کند، مراتع سرسبز دیده می‌شود. این منطقه را می‌توان تکه‌ای از بهشت روی زمین دانست. فیلبند در فاصله ۱۷۰کیلومتری تهران قرار دارد. با حدود ۲ ساعت رانندگی به فیلبند دسترسی پیدا خواهید کرد. می‌توان فیلبند را یکی از زیباترین بخش‌های طبیعت اطراف تهران دانست.

آدرس: استان مازندران، جنوب بابل، ۵۶کیلومتری آمل.

لالان | روستایی با گواراترین آب‌های معدنی در تمام ایران

لالان یکی از روستاهای تاریخی و بسیار زیبای منطقه شمیرانات تهران است. این روستا در بخش رودبار قصران شمیرانات و درست نزدیک کوه قرار دارد. بد نیست بدانید در یک سمت کوهستان، روستای لالان و در سمت دیگر آن استان مازندران قرار دارد. در منطقه لالان می‌توانید شاهد لاله‌های واژگون کوچک و وحشی باشید که فقط در مناطق کوهستانی رشد می‌کنند. لالان دارای چندین و چند چشمه جوشان است.

تصویری از طبیعت سرسبز لالان

گفتنی است آب این روستا جزو گواراترین آب‌های معدنی در تمام ایران است. بسیاری از ورزش‌کاران مهارت خود را در صعود به مناطقی همانند ورزا، ریکه چال و خرسنگ به چالش می‌کشند. لالان زمستان‌های بسیار سختی را تجربه می‌کند. به همین خاطر، مردم محلی معمولاً خانه‌های خود را در زمستان ترک می‌کنند. با اقامت در خانه‌های روستایی یا ویلاهای لوکس شخصی می‌توانید چند روزی آرامش این روستا را تجربه کنید.

آدرس: تهران، شمیرانات، رودبار قصران، بعد از زایگان، لالان.

لفور | از زیباترین بخش‌های طبیعت اطراف تهران

سد لفور مجموعاً از ۲۹ آبادی و روستا تشکیل می‌شود. در دهستان لفور، جاهای دیدنی بی‌بدیلی وجود دارند. مانند این جاذبه‌ها را در هیچ جای ایران نمی‌توان یافت. قرارگیری این تعداد از جاهای دیدنی طبیعی در یک منطقه واقعاً بی‌نظیر است. در دهستان لفور شما می‌توانید از دره اسکلیم رود، پلنگ دره، آبشار ترز، جنگل لفور، سد لفور و ده‌ها جاذبه طبیعی بی‌نظیر دیگر دیدن کنید.

تصویری از دریاچه سد لفور

بهتر است برای بازدید از لفور، وقت بیشتری بگذارید. افرادی که اهل ماجراجویی و طبیعت‌گردی هستند، از وجب‌به‌وجب دهستان لفور بازدید می‌کنند. در هر روستا امکان اقامت در خانه‌های روستایی و بوم‌گردی وجود دارد. همچنین لازم نیست هزینه چندانی را برای اقامت خود بپردازید. در هر وجب این خاک، یک جاذبه تماشایی و حیرت‌آور وجود دارد. لفور یکی از زیباترین بخش‌های طبیعت اطراف تهران است.

آدرس: استان مازندران، سوادکوه شمالی، روستای لفور.

لواسان | طبیعت اطراف تهران، به‌شکلی لوکس و گران

لواسان یکی از مهم‌ترین مناطق ییلاقی تهران به حساب می‌آید. البته باید گفت در مقایسه با سایر مناطق ییلاقی تهران، لواسان از همگی لوکس‌تر و گران‌تر است. در منطقه لواسان شاید جاهای دیدنی طبیعی بسیاری وجود نداشته باشد. در حقیقت این منطقه مملو از رستوران‌ها و کافه‌های بسیار لوکس است. لواسان هوای نسبتاً سردی دارد؛ اما در مقایسه با فشم و رودبار قصران، به‌مراتب دارای ارتفاع کمتری است.

تصویری از لواسان

در گذشته، منطقه لواسان بسیار بکر و دست‌نخورده بود. از حدود ۲۰ سال پیش تا به امروز، ویلاسازی در این منطقه رواج پیدا کرد. به همین خاطر، شاهد حضور هزاران هزار ویلا در لواسان هستیم. امکان کرایه بسیاری از این ویلاها وجود دارند. هزینه اقامت در این ویلاها بسیار گران است؛ اما می‌توانید اقامتی لوکس در منطقه‌ای کوهستانی و زیبا را تجربه کنید. لواسان طبیعت اطراف تهران را به شکلی لوکس ارائه می‌دهد.

آدرس: تهران، جاده لشگرک، لواسان.

مرداب دیوک | ظاهری اسرارآمیز، مرموز و کمی ترسناک

پیش از شروع باید به شما اطمینان دهیم که هیچ دیوی در این مرداب وجود ندارد. حتی اگر دیوی هم وجود داشته باشد، یک دیوک یا همان دیو کوچک است! البته با تماشای تصاویر این مرداب می‌توانید متوجه دلیل نام‌گذاری آن شوید. این مرداب همانند دریاچه ارواح، ظاهری اسرارآمیز، مرموز و کمی ترسناک دارد. از میان این تالاب، درختان به بیرون زده‌اند. بسیاری از درختان شکسته‌ یا خم شده‌اند.

تصویری از مرداب دیوک

روی تمامی درختان خزه بسته شده است. سکوت در مرداب دریوک حکم‌فرمایی می‌کند. آب دریاچه کاملاً به رنگ سبز در آمده است. در بسیاری از روزهای سال مهی غلیظ و عجیب فضای مرداب را می‌گیرد. یک درخت بسیار بزرگ شکسته و روی این مرداب افتاده است. بسیاری از گردشگران با حفظ تعادل از روی آن عبور می‌کنند. روی این درخت می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری از خودتان و طبیعت بگیرید.

آدرس: استان مازندران، شهرستان کلاردشت، نزدیکی روستای پیمبور.

ییلاق داماش | زیستگاه اصلی گل کمیاب سوسن چلچراغ

بسیاری از افرادی که طرفدار فوتبال‌اند، داماش را به تیم فوتبال آن می‌شناسند. داماش نام یکی از زیباترین مناطق ییلاقی واقع در استان گیلان است. ییلاق داماش را به‌عنوان زیستگاه اصلی گل کمیاب سوسن چلچراغ می‌شناسند. این گل فقط در مناطقی خاص رشد می‌کند. سوسن چلچراغ رنگی زرد یا سفید و سیمایی بسیار زیبا دارد. این گل در سال ۱۳۵۵ به‌عنوان یک اثر طبیعی ملی شناخته شد. جالب است بدانید هم‌زمان با گل دادن سوسن چلچراغ، جشن و مراسم سنتی بزرگی در داماش برگزار می‌شود.

تصویری از طبیعت سرسبز روستای داماش

جاهای دیدنی داماش فقط محدود به این گل نیست. در هر بخش از این منطقه کوهستانی، می‌توانید از چمنزارهای بزرگ و دشت‌های وسیع دیدن کنید. همچنین در ارتفاع ۲۲۰۰متری از سطح دریا، چشمه معروف داماش قرار دارد. این چشمه دارای خواصی بی‌نظیر است و می‌تواند به سلامت بدن انسان کمک کند. البته دسترسی به آن کمی دشوار است.

آدرس: گیلان، رودبار، بخش عمارلو

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

روستای ایگل | روستایی بسیار عاشقانه و زیبا

روستای ایگل یکی از روستاها و جاهای دیدنی اطراف تهران است. این روستا در منطقه فشم و شمال‌ شرق تهران قرار دارد. روستای ایگل در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. اگر قصد سفر در پاییز را دارید، می‌توانید سری به این روستا بزنید. فضای این روستا در پاییز بسیار عاشقانه و زیبا می‌شود.

تصویری از طبیعت روستای ایگل

در دل این روستای تماشایی، آبشاری مرتفع و دیدنی نیز وجود دارد. البته برای بازدید از آبشار ایگل فشم، باید حدود ۲ ساعت در شیب تند کوه‌پیمایی کنید. در این روستا خانه‌هایی ساده و کاهگلی برای اقامت شبانه وجود دارند. اگر قصد تماشای طبیعت اطراف تهران در پاییز را دارید، سری به ایگل بزنید.

آدرس: تهران، جاده لشگرک، فشم، شمال‌ شرق توچال، روستای ایگل

روستای سنگان | از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران

روستای سنگان یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران است. این روستا در ۲۰کیلومتری شمال‌ غرب تهران، بخش کن و دل روستای سنگان قرار دارد. در دل این روستا، آبشاری بزرگ و باعظمت با نام آبشار سنگان جا خوش کرده است. روستای سنگان با ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا، یکی از روستاهای ییلاقی تهران به حساب می‌آید. از‌این‌رو، در فصل زمستان، آبشار سنگان تماماً به قندیل‌های یخی تبدیل می‌شود.

تصویری از روستای سنگان

آبشار سنگان فقط یکی از جاهای دیدنی روستای سنگان به حساب می‌آید. در این روستا می‌توانید از مناظر طبیعی مختلف همانند انواع چشمه، باغ‌ها زیبا و مراتع سرسبز نیز دیدن کنید. درختان میوه سنگان در فصل بهار شکوفه می‌دهند و بسیار زیبا می‌شوند؛ اما در فصل پاییز طبیعت این روستا به یک پالت رنگ نقاشی تبدیل خواهد شد.

آدرس: استان تهران، ۲۰کیلومتری شمال غرب تهران، بخش کن، روستای سنگان.

برگ جهان | روستایی کمتر‌شناخته‌شده در لواسانات تهران

روستای برگ جهان یکی از روستاهای کمتر‌ شناخته‌شده منطقه لواسانات تهران است. این روستا در ارتفاع ۲۱۰۰متری از سطح دریا قرار دارد. زمانی که خودتان را به تپه‌های مرتفع آن برسانید، مناظری نفس‌گیر انتظار شما را می‌کشند. در هر فصل، روستای برگ جهان زیبایی منحصر‌به‌فردی دارد؛ اما در پاییز زیبایی این روستا چند برابر می‌شود.

تصویری از طبیعت سرسبز برگ جهان

شاید پاییز کمی سرد باشد؛ اما سکوت در آن حاکم است و مناظر به رنگی عاشقانه درمی‌آیند. غار خمیره لواسان، زندان خانه لار، قلعه دختر و آبشار برگ جهان از جاهای دیدنی این روستا محسوب می‌شوند. می‌توان برگ جهان را یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز دانست.

آدرس: استان تهران، ۱۳کیلومتری لواسان.

پل و آبشار ورسک | در ۴۵کیلومتری زیرآب و ۸۵کیلومتری قائم‌شهر

روستای ورسک نام یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی نزدیک تهران است. این روستا در ۴۵کیلومتری جنوب زیرآب و ۸۵کیلومتری قائم‌شهر قرار دارد. این روستا با ساخت خط آهن ایران در سال ۱۳۱۳تا ۱۳۱۵ شهرت یافت. خط آهن ایران در محور شمال به جنوب است. در مناطق جنوبی مشکل خاصی برای احداث راه‌آهن وجود نداشت؛ اما ایجاد راه‌آهن در مناطق کوهستانی شمال بسیار دشوار بود.

تصویری از پل ورسک

در این منطقه به‌اجبار باید پلی برای عبور قطار از میان یک دره بنا می‌شد. در سال ۱۳۱۵، پل ورسک با ۱۱۰ متر ارتفاع از سطح زمین احداث شد. این پل جزو مهم‌ترین آثار فنی و مهندسی شرکت راه‌آهن ایران به حساب می‌آید. ساخت پل ورسک به‌دست شرکتی دانمارکی انجام شد. بازدید از این پل بسیار جذاب است. لازم به ذکر بازدید از رودخانه و آبشار ورسک را نیز باید در برنامه سفر خود قرار دهید.

آدرس: مازندران، ۴۵کیلومتری جنوب زیرآب و ۸۵کیلومتری شهر قائم‌شهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه‌آهن شمال، روستای ورسک عباس‌آباد.

جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان

پیست اسکی آبعلی | از قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی تهران

اگر قصد سفر در زمستان را دارید، چه جایی بهتر است پیست اسکی آبعلی؟ پیست اسکی آبعلی یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی تهران است. این پیست در شمال‌ شرق تهران و نزدیکی امامزاده هاشم قرار دارد. پیست آبعلی دارای تله‌کابین، تله‌سیژ و هشت تله‌اسکی است. پیست اسکی آبعلی شامل پیست‌های استاندارد با شیب و طول‌های متفاوت است.

تصویری از پیست آبعلی

همچنین در بخش بالایی این پیست، مدرسه اسکی برای آموزش کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان در نظر گرفته شده است. البته برای لذت‌بردن از این پیست لازم نیست حتماً اسکی‌کردن بیاموزید. فقط کافی است تیوبی بزرگ را باد کنید، روی آن بنشینید و با سرعت تمام از بالا به پایین سر بخورید! پیست اسکی آبعلی یکی از بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان محسوب می‌شود. طبیعت اطراف تهران در فصل زمستان در قالب این پیست خودنمایی می‌‌کند.

آدرس: استان تهران، ۴۵کیلومتری تهران، جاده هراز.

پیست اسکی توچال | از مهم‌ترین پیست‌های اسکی بین‌المللی در تمام خاورمیانه

پیست اسکی توچال یکی از مهم‌ترین پیست‌های اسکی بین‌المللی در تمام خاورمیانه است. همه‌ساله گردشگران خارجی بسیاری از مجموعه تفریحی توچال دیدن می‌کنند. این پیست در ارتفاع ۴هزار متری از سطح دریا و روی رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد. در این پیست می‌توانید از امکاناتی همچون اسنوموبیل، تله‌کابین، تله‌سیژ و تله‌اسکی استفاده کنید. در توچال چند پیست اسکی با ارتفاع و شیب مختلف برای افرادی با مهارت متفاوت تعبیه شده است.

تصویری از پیست اسکی توچال

اگر به اسکی علاقه نداشته باشید هم می‌توانید از برف‌بازی در محیط پیست لذت ببرید. البته بخشی برای آموزش علاقه‌مندان به اسکی در این پیست تعبیه شده است. لازم به ذکر است در بالای پیست توچال امکان استفاده از تمام امکانات رفاهی و خدماتی همانند بوفه، استراحتگاه و رستوران وجود دارد.

آدرس: تهران، بزرگ‌راه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک، شرکت تله‌کابین توچال.

پیست اسکی خور | از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان

در بین پیست‌های اسکی تهران، پیست اسکی خور، یک پیست کمتر شناخته‌شده است. این پیست در ۲۳کیلومتری جاده کرج و روستای خور قرار دارد. روستای خور یکی از روستاهای شهرستان ساوجبلاغ است. پیست اسکی خور حدود ۳هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد. زمانی که بر فراز این پیست حضور داشته باشید، می‌توانید از مناظر سد کرج نیز دیدن کنید.

تصویری از پیست اسکی خور

امکانات این پیست به‌مراتب کمتر از پیست توچال است؛ اما دو مسیر ۱۸۵۰متری و ۳۵۰متری در آن به چشم می‌خورد. قدمت این پیست به دوران پیش از انقلاب بازمی‌گردد. در این پیست می‌توانید از تله‌اسکی بشقابی، دستگاه برف‌کوب، رستوران و دو پیست استاندارد استفاده کنید. پیست خور یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان محسوب می‌شود.

آدرس: استان البرز، کرج، جاده چالوس، ۲۳کیلومتری جاده کرج، روستای خور، پیست اسکی خور.

پیست اسکی دربندسر | از مجهزترین پیست‌های اسکی در تهران

شاید همه ما پیست اسکی دیزین یا توچال را به‌عنوان برترین پیست اسکی تهران بشناسیم. این در حالی است که پیست اسکی دربندسر یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی در تهران است. این پیست امکانات بسیاری از جمله تله‌سیژ، تله‌اسکی، تله‌کابین، تله اسکی‌چکشی، برفکوب، مدرسه اسکی، رستوران و پیست اسکی شبانه را شامل می‌شود. بد نیست بدانید این پیست اسکی به دستگاه برف‌ساز مجهز است.

تصویری از پیست اسکی دربند سر

این دستگاه می‌تواند برف را به‌صورت مصنوعی در دمای صفر درجه به طول ۱۳۰۰ متر و عرض ۱۰۰ متر تولید کند. قطر برف با این دستگاه به حدود ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد. بیشتر تجهیزات این پیست اروپایی و مخصوصاً فنلاندی‌اند. همچنین در طراحی پیست از استانداردهای روز دنیا استفاده شده است. چهره زمستانی طبیعت اطراف تهران را می‌توانید در این پیست مشاهده کنید.

آدرس: استان تهران، تهران، اتوبان بابایی، به‌سمت لواسان، بعد از شمشک، دربندسر.

پیست اسکی دیزین | از معروف‌ترین پیست‌های بین‌المللی تهران

کمتر کسی هست که نام پیست اسکی دیزین را حداقل یک بار نشنیده باشد. این پیست یکی از معروف‌ترین پیست‌های بین‌المللی تهران محسوب می‌شود. همه‌ساله این پیست میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است. این پیست در غرب تهران قرار دارد و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان محسوب می‌شود. این پیست در سال ۱۳۴۸ افتتاح شده است.

تصویری از پیست اسکی دیزین

هتل دیزین یکی از معروف‌ترین بخش‌های این پیست به شمار می‌آید. این هتل دارای کلبه‌های چوبی بسیار زیبا و دنجی است. در این پیست می‌توانید از امکاناتی همچون تله‌کابین، تله‌سیژ، تله‌اسکی بشقابی، دوبل‌مایر، سی چال، پیست مبتدی، پیست چمن، پیست یو و پیست اسنو پارک استفاده کنید. اگر به‌دنبال مکانی عالی برای برف‌بازی هستید، این پیست برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

آدرس: استان البرز، کرج، جاده چالوس، جاده دیزین، پیست بین‌المللی اسکی دیزین.

پیست اسکی شمشک | ز معروف‌ترین پیست‌های اسکی تهران

تهران دارای چند پیست اسکی بین‌المللی، مجهز و استاندارد است. پیست اسکی شمشک نیز یکی از معروف‌ترین پیست‌های اسکی تهران به حساب می‌آید. این پیست در سال ۱۳۳۷ با کمک مهندسان آلمانی تأسیس شد. در این پیست می‌توانید از امکاناتی همچون تله‌سیژ، تله‌اسکی بشقابی، تله‌اسکی چکشی، بوفه، ۴ رستوران، ۲ هتل و چند کافه استفاده کنید.

تصویری از پیست اسکی شمشک

این پیست با کمک دستگاه نورافکن مخصوص زرد‌رنگ، مجهز به پیست شبانه است. پیست اسکی شمشک دارای چند پیست مختلف با ارتفاع، زاویه، طول و شرایط متفاوت است. افراد با توجه به مهارت و شرایط خود می‌توانند از هر پیست استفاده کنند. بالاترین نقطه این پیست به ۳۰۵۰ متر می‌رسد. این پیست میزبان مسابقات بین‌المللی مختلف در طول تاریخ بوده است.

آدرس: استان تهران، تهران، بزرگ‌راه بابایی، جاده لشگرک، جاده اوشان فشم، شمشک، پیست اسکی شمشک.

غار یخ مراد | غاری یخی در ارتفاع ۲۶۰۰متری از سطح دریا

غار یخ مراد یکی از مرموزترین جاهای دیدنی اطراف تهران محسوب می‌شود. این غار در جاده چالوس، منطقه گچسر و روستای کهنه ده قرار دارد. این غار در ارتفاع ۲۶۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. دهانه غار ۸ متر ارتفاع دارد. زمانی که وارد آن می‌شوید، با قندیل‌هایی همانند شیشه که از سقف آویزان هستند رو‌به‌رو خواهید شد.

تصویری از غار یخ مراد

این غار دارای سه تالار، یک برکه و همچنین یک آبشار یخ‌زده بسیار عجیب است. اگر به ماجراجویی و تجربه‌های خاص علاقه‌مند هستید، بازدید از غار یخ مراد برای شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

آدرس: استان البرز، جاده چالوس، گچسر (نرسیده به خروجی دیزین)، روستای کهنه ده.

خب دوستان عزیز و همراهان ره بال آسمان، آیا تاکنون به تهران و مرکز ایران سفر کرده‌اید؟ کدام‌یک از جاهای دیدنی اطراف تهران توجه شما را بیشتر به خود جلب کرد؟ به نظر شما، در کدام فصل طبیعت اطراف تهران دیدنی‌تر می‌شود؟ راستی برای سفر به تهران ترجیحتان خرید بلیط قطار تهران است یا خرید بلیط اتوبوس تهران؟ نظرات خود را با ما و سایر همراهان در میان بگذارید.

به‌صورت کلی، نیمه اول سال بهترین زمان برای بازدید از طبیعت اطراف تهران محسوب می‌شود.

منطقه رودبار قصران در شمال‌ شرق، سولقان در شمال‌ غرب، و ساوجبلاغ در حاشیه غرب، جزو زیباترین ییلاق‌های تهران به حساب می‌آیند.

روستاهای شهرستانک، لالان، آهار، افجه، سولقان، کن و وردیج جزو زیباترین روستاهای اطراف تهران هستند.

آبشار سنگان را می‌توان زیباترین آبشار استان تهران دانست.

پیست‌های اسکی دربند سر، توچال، دیزین، آبعلی و شمشک جزو بهترین جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.