جاهای دیدنی مشهد | پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری + عکس و آدرس

0 47

جاهای دیدنی مشهد تمام سلایق را پوشش می‌دهد؛ خواه با دیدن جاذبه های گردشگری مذهبی آرام و قرار می‌گیرید یا با رفتن به دل طبیعت. مشهد همان جایی است که آرامش و هیجان را در کنار هم به شما هدیه می‌دهد. حدس می‌زنیم اکثر شما حداقل یک بار به پایتخت معنوی ایران، یعنی مشهد، سفر کرده‌اید. سفری زیارتی که با عشق به امام رضا(ع) شروع می‌شود و در نهایت به یک سفر سیاحتی بی‌نظیر ختم می‌شود. شاید زمانی که می‌خواهید برنامه سفر به مشهد را بچینید، تصور کنید تنها یکی‌دوروز، زمان مناسبی برای سفر به مشهد باشد؛ اما واقعیت چیز دیگری است. پس برای خرید بلیط هواپیما مشهد و رزرو هتل دست نگه دارید؛ چراکه علاوه بر زیارت حرم مطهر و سرزدن به مراکز خرید مشهد، جاذبه های گردشگری و تفریحی کم‌نظیری در این شهر منتظر شما هستند. این مقاله را تا انتها بخوانید تا بعد از آشنایی با پرطرفدارترین جاهای دیدنی و گردشگری مشهد، بتوانید تصمیم منطقی‌تری برای بازه زمانی سفرتان بگیرید.

حرم مطهر امام رضا(ع) | باشکوه‌ترین بنای مذهبی

حرم مطهر امام رضا(ع) جایی است برای نفس‌کشیدن، برای به‌آرامش‌رسیدن، برای توقف در میان هیاهوی زندگی. شاید این تصور برایتان پیش آمده باشد که فقط افراد مذهبی باید برای زیارت به حرم بروند؛ اما من می‌خواهم این تصور را در هم بشکنم. حرم امام رضا(ع)، نه‌تنها آرامگاه یک امام معصوم، بلکه مأمنی پرشکوه و باصلابت است که زیبایی حیرت‌برانگیزش شما را میخکوب می‌کند. جو معنوی حرم با آن انرژی مثبتش، شما را به آرامش دعوت می‌کند و گذر از صحن‌ها و رواق‌ها و ایوان‌ها و مساجدش، شما را با نمایی دیگر از معماری باشکوه ایرانی‌اسلامی آشنا می‌کند؛ کافی است از کنار هر درب و دیواری که می‌گذرید، بایستید و با انگشتانتان نقش‌ونگار ثبت‌شده رویشان را لمس کنید..

نمایی از داخل و بیرون حرم مطهر رضوری

سقف تمام قسمت‌های حرم دیدنی است و نمایی از هنر ایرانی در یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان به چشم می‌خورد. هنرهایی همچون ازاره و معرق‌كاری ديوار بالای ازاره، آيه‌كاری و مقرنس و كتيبه‌های حرم. علاوه بر زیارت حرم، می‌توانید از چندین بنای باستانی مانند مسجد گوهرشاد، آرامگاه پیر پالان‌دوز و مدرسه پریزاد حرم هم دیدن کنید که هرکدام با کاشی‌کاری و هنرهای تزئینی به‌کاررفته در ساختشان، نمونه‌ای کم‌نظیر در ایران و جهان به شمار می‌روند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از رفتن به حرم امام هشتم ببرید، ساعت‌های خلوت روز مانند صبح زود (ساعت 7 تا 9 صبح) یا آخر شب بروید تا بهتر بتوانید با خودتان خلوت کنید.

هزینه ورودیرایگان
ساعت زیارت24ساعته
شماره تماس05132224821
آدرسمشهد، خیابان شیرازی، بست شیخ طوسی

باغ موزه نادری | آرامگاهی میان قلب تپنده مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار

خیابان شیرازی مشهد که به «بالا خیابان» هم معروف است، یکی از پرترددترین خیابان‌های منتهی به حرم است. در نزدیک‌ترین چهارراه این خیابان به حرم، یعنی چهارراه شهدا، یک باغ بزرگ به‌نام باغ نادری به چشم می‌خورد؛ وقتی در میان آن هیاهو و شلوغی خیابان شیرازی مشهد، قدم در این باغ سرسبز و وسیع می‌گذارید، گویا شهر را پشت سرتان گذاشته‌اید. آرامگاه نادرشاه در دوران صفوی و با خشت و گل ساخته شد. این مجموعه، علاوه بر محل تدفین نادرشاه، از دو تالار موزه برای نمایش اسلحه‌های دوران مختلف و آثار دوران نادرشاه تشکیل شده است. روی آرامگاه، پوششی مانند خیمه عشایر کار شده است. در مجموعه نادری، مجسمه نادرشاه بیشتر از هر چیز دیگری جلب نظر می‌کند که سوار بر اسب بوده و چند سربازش در پی او هستند. این مجسمه روی سکویی مرتفع از سنگ‌های گرانیت کوهسنگی مشهد قرار دارد که حتی می‌توانید از بیرون باغ هم آن را ببینید.

هزینه ورودی5,000 تومان
ساعت بازدیداز 9:00 تا 17:00
شماره تماس05132224888
آدرسمشهد، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر شاه افشار

خانه داروغه | نمادی از معماری روسی

نمای روبه‌روی خانه تاریخی داروغه مشهد

اگر به دیدن خانه های تاریخی علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم سری به خیابان نواب صفوی مشهد بزنید. در این خیابان، یکی از فریبنده‌ترین خانه‌های دوران قجری قرار دارد که با الگوبرداری از معماری روسی، به یک شاهکار معماری تبدیل شده است. در این خانه باصفا همانند بیشتر خانه‌های تاریخی ایران، تزئینات محشری به کار رفته؛ به همین دلیل هم به یکی از جاهای دیدنی مشهد تبدیل شده است. وجود کاشی‌های هفت‌رنگ خیره‌کننده، تزئینات چوبی به‌کاررفته در هر سقف، گچ‌کاری‌های حرفه‌ای و حتی آن راه‌پله‌های دوطرفه همه در کنار هم شما را وادار به تحسین می‌کند. برای آراستن این بنا از مجسمه‌هایی مانند سر شیر، سر انسان و فرشته بالدار استفاده شده است.

هزینه ورودی3,000 تومان
ساعت بازدیداز 8:00 تا 22:00
شماره تماس05133691610
آدرسمشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

خانه ملک | خانه توریست مشهد

نمای بیرونی و درونی خانه ملک مشهد

حاج حسین ملک یکی از ثروتمندترین افراد دوران قاجار و ساکن مشهد بود که آثار و املاک بسیاری را وقف عام مردم کرد. خانه ملک یکی از همان وقفیات ایشان بود که در خیابان امام خمینی مشهد واقع شده است. درست است که عمر بنا خیلی زیاد نیست؛ اما نمادی از معماری سنتی ایرانی است و به همین دلیل در لیست جاهای دیدنی مشهد قرار گرفته است. امروزه از بنای خانه تاریخی ملک فقط بخش بیرونی آن، یعنی یک ساختمان دوطبقه باقی مانده است. سقف مشبک و منبت‌کاری چوبی و نیز شومینه گچبری زیبای به‌کاررفته در آن تنها گوشه‌ای از تزئینات خانه ملک است. ناگفته نماند که در حال حاضر، خانه ملک، مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی به شمار می‌رود.

هزینه ورودیرایگان
ساعت بازدیداز 8:00 تا 18:00
شماره تماس05138518386
آدرسمشهد، خیابان امام خمینی

حمام مهدی قلی بیک | موزه مردم شناسی مشهد

تصویری از نقاشی های سقفی حمام مهدی قلی بیک یا موزه مردم‌شناسی مشهد

حمام مهدی قلی بیک یکی از بناهای ساخته‌شده در دوران صفوی است که در یکی از محله‌های قدیمی مشهد و نزدیک به باب‌الجواد حرم واقع شده است. از دیگر نام‌های این حمام، می‌توان به «حمام شاه» و «حمام رضوی» اشاره کرد. اصلی‌ترین دلیلی که می‌توان برای بازدید از این حمام آورد، نقاشی‌های به‌کاررفته روی دیوارها و سقفش است. اصلاً بهتر است این‌طور عنوان کنیم که درست است که نام این مکان، حمام است؛ اما در حقیقت هنگام بازدید از آن، شما با یک گالری نقاشی منحصربه‌فرد به همراه نقش‌ونگارهای رنگین طرف هستید. بنای حمام از مصالحی همچون آجر، ساروج، آهک، فلز، سنگ، شیشه و کاشی ساخته شده است. هرکدام از نقاشی‌های داخل حمام به فراخور مسائل اجتماعی زمان خود در این بنا جا خوش کرده‌اند؛ به‌طوری که می‌گویند روی دیوارهای حمام مهدی قلی بیک حدود 13 لایه نقاشی کار شده است. بیشترین طرح‌هایی که به چشم می‌خورد، مربوط به داستان‌های شاهنامه و زندگی قجری است. سربینه (رختکن) حمام با هشت ستون و تزئینات نقاشی کم‌نظیرش، زیباترین بخش حمام به شمار می‌رود.

هزینه ورودی2,000 تومان
ساعت بازدیداز 8:00 تا 12:00
شماره تماس05132232004
آردسمشهد، حرم امام رضا، کنار خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی

پارک ملت مشهد | جنگل، تفریح، بازی

نمایی از بزرگ‌ترین فافار ایران در پارک ملت

تا اینجا از جاهای دیدنی مشهد در اطراف حرم مطهر گفتیم، حالا وقت آن است که سراغ جاذبه های گردشگری و تفریحی مشهد بروید. پارک جنگلی ملت مشهد می‌تواند اولین و دردسترس‌ترین فضای تفریحی این شهر باشد که میزبان زائران این شهر است. بوستان ملت مشهد یادگار محمدرضا پهلوی است و به سبک پارک‌های انگلستان ساخته شده است. این پارک وسیع که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ایران محسوب می‌شود، جایی میان بلوار وکیل آباد، امامت، معلم و آزادی (فلکه پارک) مشهد قرار دارد. وجود ساختمان فرهنگی‌هنری امام رضا(ع) در مرکز پارک، خدمات فرهنگی متنوعی را به گردشگران ارائه می‌دهد که از آن جمله می‌توان به کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی هنری، مسجد و… اشاره کرد. همچنین پارک ملت مشهد جای مناسبی برای ورزش‌های تک‌نفره و گروهی به شمار می‌رود؛ چراکه زمین‌های ورزشی، چمن فوتبال، پیست اسکی، استخر روباز کار را راحت‌تر می‌کند. از طرفی «باغ رز» بخشی از بوستان است که به پارک بانوان معروف بوده و به تجهیزات و امکانات ورزشی مجهز است. 

شهربازی پارک ملت اولین و بزرگ‌ترین شهربازی مشهد است که در روزهای بهار و تابستان و اوایل پاییز محل مناسبی برای تفریح همگان، از خردسال گرفته تا بزرگسال، است. معروف‌ترین وسیله این شهربازی، چرخ و فلک یا همان فانفار است که بزرگترین در خاورمیانه و هجدهمین در جهان است. پیشنهاد می‌کنیم حتماً سوار این فانفار شوید تا مشهد را زیر پایتان ببینید و از سکوت و آرامش آسمان مشهد لذت ببرید. مزیت دیگری که بازدید از این پارک دارد آن است که رستوران‌ها و فست‌فودهای بی‌شماری در خیابان‌های مجاور پارک ملت قرار دارند که با کمک غذاهای خوشمزه و متنوع خود خیالتان را بابت اینکه «غذا چی بخوریم؟» راحت می‌کند تا از طبیعت زیبا و درختان سربه‌فلک‌کشیده بوستان لذت ببرید.

راستی! اگر اهل خرید هستید، راسته خیابان امامت که معروف به آزادشهر است انواع فروشگاه‌های پوشاک زنانه، مردانه، کیف‌وکفش و طلافروشی وجود دارد که با تنوع زیاد و قیمت مناسبشان تبدیل به یکی از خیابان‌های پرتردد مشهد شده است.

هزینه ورودی پارکرایگان
هزینه ورودی شهربازیبه‌صورت فصلی، متغیر
ساعت بازدید پارک24ساعته
ساعت بازدید شهربازیاز 16:00 تا 01:00
شماره تماس05136048679
آدرسمشهد، بزرگراه وکیل آباد، بلوار امامت

کوهسنگی | تلفیقی از آب، سنگ، سرسبزی و نور

کوهسنگی مشهد

کوهسنگی، پارک جنگلی دیگری است که به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد پربازدید بوده و هرساله میلیون‌ها مسافر اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند. ویژگی بارز این پارک علاوه بر مجهزبودن از نظر امکانات رفاهی‌تفریحی، وجود دو قله نسبتاً کم‌ارتفاع از رشته‌کوه‌های بینالود است که امکان کوهنوردی سبک را برای تمام علاقمندان به این ورزش فراهم می‌کند. آب‌وهوای مطبوع کوهسنگی جای مناسبی برای ریلکس‌کردن است و وقتی قله آن را فتح کنید، حس خوب سرزندگی به شما دست می‌دهد. وقتی قله را بپیمایید، آرامگاه چند شهید گمنام را می‌بینید که شاید یکی از دلایل آرامش این قسمت محسوب شوند. خوب است بدانید چند مرکز خرید در خیابان‌های مجاور کوهسنگی وجود دارد که سرزدن به آن‌ها برای خرید پوشاک و سوغات مشهد خالی از لطف نیست.

هزینه ورودیرایگان
ساعت بازدید24ساعته
شماره تماس05137240226
آدرسمشهد، بزرگراه کلانتری

باغ گیاه شناسی مشهد | بهشت گل‌های رنگارنگ

نمایی از طبیعت باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد یکی دیگر از جاهای دیدنی و تفریحی این شهر است که کاملاً مدرن است؛ اما چنان فضاسازی شده که گویی در بهشت قدم گذاشته‌اید. آبشار، باغ صخره‌ای، باغ گیاهان دارویی و معطر، باغ رز، باغ گل‌های داودی، باغ میوه‌های بومی، گلخانه‌ها و نهالستان‌ها از بخش‌های دیدنی این باغ زیبا محسوب می‌شوند. دیدن این باغ در هر چهارفصل پیشنهاد می‌شود؛ چراکه در هر روزی، زیبایی‌های خاص خود را دارد. ناگفته نماند در این باغ هزاران نمونه گل داودی پرورش داده می‌شود و هرساله در فصل زیبای پاییز، جشنواره گل‌های داودی برگزار می‌شود؛ بنابراین اگر در یکی از روزهای پاییز هزاررنگ زائر مشهد بودید، حتماً زمانی را برای دیدن باغ گیاه‌شناسی اختصاص دهید.

هزینه ورودیمتغیر
ساعت بازدیداز 8:00 تا 23:00
شماره تماس05133495003
آدرسمشهد، بلوار جمهوری، حد فاصل چهارراه مقدم و پل غدیر

پارک پروفسور بازیما | سفر با ماشین زمان

پارک علمی پروفسور بازیما

رفتن به پارک پروفسور بازیما می‌تواند یک گردش علمی برای شما و فرزندانتان محسوب شود. این پارک بر اساس موضوعاتی همچون زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و نجوم ساخته شده است و به کمک فضای آموزشی و در قالب بازی‌های علمی کمک به کشف استعدادهای فرزندانتان می‌کند. فرزندانتان در این پارک می‌توانند سفری به درون بدن انسان، به اعماق دریاها و سفر به ابتدای خلقت را تجربه کنند. همچنین کودکان می‌توانند در سیمیلاتورهایی پرواز، فضانوردی و مریخ‌نوردی را تجربه کنند تا شکوه آسمان‌ها را بیشتر درک کنند.

هزینه ورودیبرای بزرگسال، 25,000 تومان و برای کودکان، 15,000 تومان
ساعت بازدیداز 10:00 تا 21:00
شماره تماس05137115052
آدرسمشهد، انتهای بلوار خیام شمالی، مجتمع تجاری وصال، طبقه 4+

پارک مینیاتوری | اینجا به جای همه جا

ماکت پل خواجو در پارک مینیاتوری مشهد

از پارک مینیاتوری مشهد می‌توان به‌عنوان ایران کوچک یاد کرد. یک بوستان بی‌حد زیبا، با گل‌کاری‌های چشم‌نواز و طبیعت دل‌انگیز که نمادهایی از بناهای تاریخی ایران باستان را در دل خود جای داده است. برخی از المان‌هایی که در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده و شما می‌توانید از آن دیدن کنید، عبارت‌اند از روستای کندوان، آرامگاه فردوسی، پل خواجو، تخت جمشید، سد کارون، باغ شازده ماهان کرمان، ارگ بم، راه‌آهن و فرودگاه مشهد. این پارک که دور از مرکز شهر واقع شده است، با آب‌وهوای مطبوع خود ساعت‌ها می‌تواند میزبان شما باشد و با امکانات و خدمات رفاهی خود، مانند پارکینگ، زمین بازی کودکان، مسیر ویژه پیاده‌روی، پیست مسابقات ماشین کنترلی، دریاچه و تراس تماشا (جایی در بلندی برای تماشای کل پارک در یک نگاه)، محلی برای فروش نوشیدنی، خوراکی و صنایع‌دستی لحظات مفرح و بدون دغدغه‌ای را برای شما و خانواده‌تان فراهم می‌کند.

راستی! اگر همراه‌تان نوزاد کالسکه‌سوار یا افراد معلول ویلچرسوار هستند، خیالتان راحت باشد؛ همه شما می‌توانید به‌راحتی از تمام جاهای دیدنی پارک مینیاتوری مشهد دیدن کنید.

هزینه ورودی10,000 تومان
ساعت بازدیداز 8:00 تا 22:30
شماره تماس05135244220
آدرسمشهد،بزرگراه میثاق، بلوار سجادیه، بوستان مینیاتوری

کمپ غدیر | پارک جنگلی طرق

پارک جنگلی طرق

کمپ غدیر یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد یا به‌عبارتی یکی دیگر از جاهای تفریحی این شهر است که هرروزه میزبان هزاران زائر و مجاور است. این پارک جنگلی که در مسیر ورودی به مشهد از مسیر تهران قرار دارد، یکی از بهترین جاهایی است که می‌تواند برای شما ساعت‌های خوشی را رقم بزند. با رفتن به کمپ مسافرتی غدیر گویی در یک جنگل انبوه 5ستاره قدم گذاشته‌اید؛ طبیعتش بکر است و امکانات و خدمات رفاهی‌اش کامل. وجود پوشش گیاهی متنوع، فضاسازی بی‌نظیر، دریاچه مصنوعی و از همه مهم‌تر وجود سکوهایی برای کمپ‌زدن یا اتاقک‌هایی برای اجاره، همه و همه شرایطی را فراهم آورده است که با خیال راحت بتوانید حداقل یک شبانه‌روز کامل را در آنجا سپری کنید.

هزینه ورودیبه‌ازای هر ماشین، 12,000 تومان
ساعت بازدید24ساعته
شماره تماس05133872537
آدرسمشهد، حاشیه بزرگ‌راه شهید کلانتری و جنوب میدان غدیر

باغ وکیل آباد | دل‌انگیزترین طبیعت مشهد

تصویری از روزدخانه فصلی باغ وکیل آباد

باغ یا پارک جنگلی وکیل آباد بهترین جایی است که دیدنش را به شما توصیه می‌کنیم. باغ وکیل آباد در هر 4 فصلش زیبا و دیدنی است، بهارش شما را به نفس‌کشیدن ترغیب می‎کند، تابستانش حس خنکا به شما می‌بخشد، پاییزش عاشقتان می‌کند و زمستانش شما را به یک آرامش طولانی‌مدت دعوت می‌کند. این باغ قدیمی، با آن درخت‌های کهنسال قدکشیده تا آسمانش و آن رودخانه فصلی خروشانش برایتان تداعی از طبیعت بکر روستاهای شمال کشور را می‌کند. در فصل‌های پاییز تا بهار معمولاً رودخانه پر آب است و جاری. پیشنهاد می‌کنیم روزهای وسط هفته، صبح زود یا عصر یک روز دل‌انگیز را برای رفتن به بوستان وکیل آباد انتخاب کنید. اگر سال پربارندگی را پشت سر گذاشته باشید، قطعاً رودخانه‌اش شما را هیجان‌زده می‌کند؛ بنابراین حتماً بر لب رودش بنشینید و از صدای جاری زندگی لذت ببرید.

وجود دریاچه، آب‌نماها، استخرها، گلخانه، باغ گیاه‌شناسی، باغ وحش، سینما 5بُعدی، رستوران، پارکینگ و سرویس بهداشتی برخی از خدمات رفاهی تفریحی این مجموعه است که کمک می‌کند اوقات تکرارنشدنی را سپری کنید.

امامزاده یاسر و ناصر | زیارتگاهی در قلب طرقبه

امامزاده یاسر و ناصر

امامزادگان یاسر و ناصر که می‌گویند از نوادگان امام موسی کاظم(ع) هستند، در طرقبه مشهد دفن شده‌اند. این امامزاده به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود که در یکی از ییلاقات پرطرفدار مشهد واقع شده است، بعد از حرم مطهر امام رضا(ع) پرطرفدارترین زیارتگاه مشهد به شمار می‌رود. اگر به زیارت این امامزاده بروید، یک نکته جالب نظرتان را جلب می‌کند؛ بیشتر زائرانش عرب هستند. یکی از دلایل آن برمی‌گردد به حاجت‌گرفتن یک زائر کویتی از این امامزاده؛ ازاین‌رو امامزاده یاسر و ناصر محبوبیت قابل توجهی بین زائران خارجی دارد. در نزدیکی امامزاده، باغ‌رستوران‌های بی‌شماری هستند که با خیال راحت می‌توانید بعد از زیارت، بروید و خودتان را مهمان یک غذای لذیذ و مفصل کنید.

هزینه ورودیرایگان
ساعت بازدیداز 5:30 تا 23:00
شماره تماس05134227050
آدرسروستای گلستان واقع در ۵کیلومتری غرب مشهد

میل رادکان | سفر به کهکشان‌ها

میل رادکان چناران مشهد

اگر به نجوم و ستاره‌شناسی علاقه‌مندید و می‌خواهید تجربه یک شب به‌یادماندنی زیر آسمان شهر مشهد را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم در یک شب آرام تابستانی برای بازدید از میل یا برج رادکان مشهد برنامه بچینید. میل رادکان، یکی از معروف‌ترین آثار ستاره‌شناس و دانشمند بزرگ ایرانی، یعنی خواجه نصیرالدین توسی است. با اینکه معماری بنا بسیار معمولی و ساده به نظر می‌رسد؛ اما محل ساخت بنا، طول و ارتفاع دیوارها، محل قرارگیری درب‌ها و دریچه‌ها کاملاً محاسبه شده بوده و همین محاسبات دقیق، این برج را به تنها برجی در ایران تبدیل کرده است که به کمک آن می‌توان چهار فصل سال، سال کبیسه و آغاز نوروز را مشخص کرد. جالب است بدانید درب‌ها درست در راستای طلوع یلدایی (آغاز زمستان) و غروب آغاز تابستان در پهنه برج ساخته شده‌اند.

هزینه وردیرایگان
ساعت بازدیداز 6:00 تا 20:00
آدرس۷۴کیلومتری شمال مشهد و ۲۶کیلومتری شمال غربی چناران

آرامگاه فردوسی | سفر به سی سال رنج

آرامگاه فردوسی

مشهد آمدن بدون بازدید از آرامگاه فردوسی، انگار یک سفر ناقص است. آرامگاه فردوسی باید یک عنوان ستاره‌دار در لیستی باشد که برای جاهای دیدنی مشهد آماده کرده‌اید تا با تمدن، اصالت و فرهنگ این شهر آشنا شوید. این آرامگاه باشکوه و زیبا در یک باغ 6هکتاری و خارج از مشهد واقع شده است که با فضاسازی جالبش و وجود فضای سبز، استخر، کتابخانه، موزه و آرامگاه «مهدی اخوان ثالث» در کنار بنای مقبره، این مکان دیدنی‌تر شده است. روبه‌روی درب ورودی آرامگاه، یک استخر بزرگ با سی فواره به نشانه «سی سال رنج سرایش شاهنامه» ساخته شده و بعد از آن آرامگاه عظیم فردوسی را می‌بینید. جلوی استخر یک مجسمه زیبا با تراش‌های حرفه‌ای، اثری از ابوالحسن صدیقی قرار دارد. اگر می‌خواهید یک عکس تمام‌قد از فردوسی و آرامگاهش به یادگار ثبت کنید، جایش روبه‌روی مجسمه است. خوب است بدانید که این بنا در طول عمر خود بارها ویران و بازسازی شده است که آخرین بازسازی آرامگاه فردوسی به دست هنرمند بزرگ، هوشنگ سیحون در دهه 40ش انجام شد.

هزینه ورودی5,000 تومان
ساعت بازدیداز 9:00 تا 17:00
شماره تماس05132663825
آدرسمشهد، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان

گنبد هارونیه | کهن و بااصالت

نمای روبه‌رو و پشت سر گنبد هارونیه

برای دیدن قدیمی‌ترین بنای تاریخی مشهد، باید سراغ گنبد هارونیه را بگیرید. هنوز هدف از ساخت این بنای مرموز که در مسیر آرامگاه فردوسی واقع شده، مشخص نیست. با این حال عظمت و استحکام بنا نظرتان را به خود جلب می‌کند. معماری این بقعه چهارگوش آجری، به سبک معماری آذری است و ساخت آن به قرن هشتم برمی‌گردد. البته در کنار گنبد هارون، سنگ سیاهی به‌عنوان یادبود از «امام محمد غزالی» از عرفای قرن پنجم و ششم هم وجود دارد. یک گنبد دوپوسته سقف این بنا را می پوشاند. فضای داخلی آن از یک ایوان، ۴ شاه‌نشین، گنبدخانه و سه اتاق فرعی تشکیل می‌شود. همچنین وجود باغچه‌ای روبه‌روی ایوان آن را به یکی از جاهای دیدنی و باصفای مشهد تبدیل کرده است.

هزینه ورودی4,000 تومان
ساعت بازدیداز 8:00 تا 16:30
شماره تماس05132663825
آدرسمشهد، بزرگراه قوچان‌مشهد،‌ سه‌راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه، نرسیده به آرامگاه فردوسی

پیست اسکی شیرباد | تفریح، شادی، هیجان

پیست اسکی شیرباد

آیا زمستان را برای سفر به مشهد انتخاب کرده‌اید تا با خرید بلیط هواپیما ارزان مشهد سفرتان را آغاز کنید و از خلوت‌بودن حرم مطهر امام رضا(ع) حسابی بهره ببرید؟ همچنین می‌خواهید با خرید ارزان از مراکز خرید مشهد خود را مهمان یک سفر تکرارنشدنی کنید؟ حتماً می‌دانید که چنین سفری در کنار تمام مزایای خود، به شما کمتر امکان تفریح و گردش می‌دهد؛ این موضوع درباره هر شهری درست باشد، درباره مشهد صدق نمی‌کند. چراکه در دل مشهد، تفریحاتی نهفته است که یا تابستان و زمستان نمی‌شناسند (مانند پارک‌های آبی مشهد) یا مخصوص زمستان هستند. یکی از جاهای دیدنی مشهد که فقط در زمستان میزبانتان است، پیست اسکی شیرباد است. شما در سفر زمستانی خود می‌توانید به باشگاه اسکی شیرباد بروید و یک روز هیجان‌انگیز را برای خود و همسفرانتان رقم بزنید.

از امکاناتی که در این باشگاه برایتان فراهم شده است می‌توان به دستگاه بالابر تله اسکی، لوازم اسکی، رستوران، کافی‌شاپ و خوابگاه اشاره کرد. همچنین به خاطر داشته باشد که اگر مهارتی در اسکی ندارید، خیالتان راحت، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای منطقی، از آموزش مربیان حرفه‌ای اسکی نیز بهره ببرید. اگر شما هم شوق اسکی در وجودتان رخنه کرده و دوست دارید هرچه زودتر این تجربه بی‌مثال را کسب کنید به‌دنبال خرید تور شیرباد باشید تا فارغ از مسیر رسیدن و مقدمات رفتن به شیرباد، فقط لذت ببرید.

هزینه ورودی30,000 تومان
ساعت بازدیدمتناسب با فصل، متغیر
شماره تماس05136656330
آدرسجاده مشهد چناران، دوربرگردان گلمکان، 2 کیلومتر به سمت مشهد، سمت راست، انتهای دره دولت‌آباد

همان طور که گفتیم سفر به مشهد نیاز خیلی‌ها را برطرف می‌کند و تک‌تک جاهای دیدنی مشهد این قابلیت را دارند که شما را شگفت‌زده کنند. گویی در سفر به مشهد همزمان که به یک شهر مذهبی سفر کرده‌اید، به یک شهر باستانی رفته‌اید یا قدم در دل طبیعتی بکر گذاشته‌اید. از شما می‌خواهیم در بخش دیدگاه‌های این مقاله، از جاذبه های گردشگری مشهد بگویید که ما آن‌ها را از قلم انداخته‌ایم تا با همراهان ره بال آسمان یک سفر بی‌مثال را تجربه کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.