آبشار لاتون | بلندترین آبشار چهارفصل ایران

2

آیا تاکنون نام آبشار لاتون به گوشتان خورده است؟! آبشاری رؤیایی که لقب بلندترین آبشار ایران را به خود گرفته و شاهکاری در دل طبیعت گیلان است. آرامشی وصف‌ناپذیر در آغوش طبیعتی بکر همراه با صدای دلنواز رودخانه زیبای لاتون که خستگی را از تن شما می‌زداید؛ مگر از این بهتر هم می‌شود؟! پس چمدان‌هایتان را ببندید و آماده سفر شوید که ره بال آسمان قصد دارد شما را از میان همه این زیبایی‌ها بگذراند و تجربه‌ای به‌یادماندنی برای شما خلق کند.

آبشار لاتون کجاست؟

آبشار لاتون با ارتفاع 105متری، یکی از جاهای دیدنی آستارا است که لقب مرتفع‌ترین آبشار ایران را برای خود به ارمغان آورده است. البته عده‌ای معتقدند که آبشارهای بلندتر از این آبشار هم وجود دارند؛ بنابراین «بلندترین آبشار چهارفصل ایران» می‌تواند لقب بهتری باشد. مسیر رسیدن به این آبشار بسیار مهیج و به یادماندنی است؛ از آستارا به شهر لوندویل می‌رویم و به روستای کوته کومه می‌رسیم؛ اما این‌همه ماجرا نیست و مسیری سبز و رؤیایی از کوته کومه تا آبشار را در پیش داریم؛ پیاده‌روی در جنگل‌های شگفت‌انگیز گیلان و عبور از تپه‌های جنگلی می‌تواند یکی از شیرین‌ترین لحظاتی باشد که برای همیشه در ذهنتان باقی بماند.

آبشار لاتون آستارا کجاست

مسیر کوته کومه به لاتون 4 ساعت پیاده‌روی احتیاج دارد که فرصتی عالی برای لذت‌بردن از هوای دل‌انگیز شمالی در میان درختان سرسبز و مراتع چشم‌نواز آن و صدای رودخانه‌ای است که از آن مسیر عبور می‌کند. با فکر کردن به مقصدی که انتظار ما را می‌کشد، به‌راستی‌ که همه سختی‌های راه لذت‌بخش و شیرین می‌شود. می‌توانیم برای رفع خستگی خود، جرعه‌ای از آب رودخانه لوندیل یا چشمه‌های اطراف بنوشیم و استراحتی کوتاه داشته باشیم یا حتی می‌توانیم بخشی از مسیر را با وانت یا نیسان محلی‌ها طی کنیم.

راهنمای سفر آستارا

مسیر دسترسی

از آستارا به سوی شهر لوندیل حرکت کنید. بعد از طی مسیری 10 کیلومتری به روستای کوته کومه می‌رسید که از آنجا می‌توانید مسیر 6 کیلومتری تا آبشار لاتون را با قدم زدن یا ماشین اهالی روستا طی کنید و بعد از 4 ساعت پیاده‌روی به آبشار زیبای لاتون برسید.

آبشار لاتون چه ویژگی‌هایی دارد؟

آبشار لاتون آستارا کجاست

بعد از پشت‌سر گذاشتن همه این زیبایی‌ها و افزایش 750 متری ارتفاع، کم‌کم صدای آبشار به گوشمان می‌رسد و بخشی از آبشار رؤیایی لاتون خودنمایی می‌کند. با وجود فاصله‌ای 500متری تا آبشار، زیبایی و عظمت آن ما را حیرت‌زده می‌کند و تصویری بسیار باشکوه‌تر از آنچه تصور می‌کردیم به ما هدیه می‌دهد.

ویژگی های آبشار لاتون آستارا

بعد از رسیدن به آبشار لاتون، خود به این نتیجه می‌رسید که گذراندن آن همه راه با همه سختی‌هایش ارزشش را داشت؛ اکنون می‌توانید با خوردن یکچای زغالی در کلبه عمو یدالله، که از سال 1373 در آنجا قرار دارد و تماشای منظره زیبای آبشار، لذت این سفر به‌یادماندنی را تکمیل و برای همیشه در خاطرتان ثبت کنید.

آبشار لاتون در هر فصل چهره‌ای متفاوت دارد و دائما در حال تغییر است. آبی که از آبشار سرریز می‌شود میزان معینی ندارد و همیشه در حال جریان است و هیچ‌گاه تمام نمی‌شود. آب این آبشار از دامنه کوه اسپیناس با ارتفاع 2105 متر به وجود می‌آید و بعد از گذراندن 3 حوض بزرگ طبیعی و 3 آبشار 10متری به لاتون می‌رسد که ادامه این آب، رود لوندیل را تشکیل می‌شود و این رود بعد از پیمودن 17 کیلومتر با شیب تند، درنهایت به دریای خزر می‌پیوندد.

چرا باید به آبشار لاتون سفر کنیم؟

ویژگی های آبشار لاتون آستارا

در مقصد علاوه بر آبشار دل‌انگیز لاتون، دیدنی‌ها و تفریحات دیگری از جمله مسیر زیبا و صخره‌نوردی در ارتفاعات نیز وجود دارد که هر یک در نوع خود می‌تواند بسیار لذت‌بخش و مهیج باشند. در مسیر لاتون مناظر به‌قدری جذاب هستند که شاید با خود فکر کنید آنجا انتهای مسیر است و از این زیباتر وجود ندارد.

ویژگی های آبشار لاتون آستارا

در همان ابتدای راه به یک چشمه آب گرم به نام کوته کومه برمی‌خوریم که اتفاقاً مکان بسیار مناسبی برای پارک کردن خودروهایمان است. بعد از کمی پیاده‌روی به روستای کوچکی به نام آسیوشون می‌رسیم که می‌توانیم در قهوه‌خانه معروف آن به‌نام نور محمد، یک چای خوش عطر شمالی نوش جان و کمی استراحت کنیم. پس از طی مسافتی ۸هزارمتری، یک دوراهی می‌بینیم که راه سمت راست ما را به آبشار می‌رساند.

چرا به آبشار لاتون آستارا برویم

در میان راه رسیدن به آبشار، قلعه لاتون یا قلعه اسپیناس لاتون به چشم می‌خورد؛ قلعه‌ای متعلق به «بابک خرمدین» که از سنگ و ملات ساخته‌شده و در طول زمان شاهد وقایع زیادی ازجمله قیام «حمزه خان تالشی» و تصرف این قلعه به دست حاکم اردبیل به مدت 9 ماه بوده است.

قلعه لاتون آستارا

بعد از طی مسافتی نزدیک به 1500 متر، به مکانی با چند کلبه و چشمه به‌نام «خلف سو» می‌رسیم که بسیار جذاب است و به‌نوعی حس صمیمیت روستایی را به انسان منتقل می‌کند. هنوز مسافتی نزدیک به 1400 متر به آبشار لاتون مانده؛ ولی تا به همین‌جا زیبایی‌های بسیاری خود را نمایان کرده که از تک‌تک آن‌ها لذت بردیم. حال آبشار رؤیایی لاتون در یک قدمی‌مان است و منتظر است که ما را با عظمتش به وجد آورد.

چرا از آبشار لاتون آستارا دیدن کنیم

آن دسته از شما عزیزان که عاشق کوه و صخره‌نوردی هستید، می‌توانید از ارتفاعات اطراف این آبشار استفاده کنید و لذت بالا رفتن از مرتفع‌ترین آبشار ایران را تجربه کنید. پس از بالا رفتن، می‌توانید به قلعه لاتون معروف هم سری بزنید و در عمق طبیعت زیبای جنگلی و مناظر دیدنی آبشار، یک شاهکار خشتی به‌یادگارمانده از دوران صفویان را از نزدیک ببینید.

آب و هوای لاتون چگونه است؟

آب و هوای آبشار لاتون آستارا

آب‌وهوای این منطقه گرم و شرجی است؛ درنتیجه برای ثبت بهترین لحظات، پیشنهاد میکنیم اواخر زمستان یا اوایل بهار به این منطقه سفر کنید. البته که هر فصل زیبایی‌های خود را دارد؛ ولی اگر قصد پیاده‌روی دارید، شاید هوای شرجی کمی اذیتتان کند. مطمئن هستیم این منطقه به‌قدری زیبا و سحرانگیز است که می‌توانید کمی سختی را برای رسیدن به زیبایی آبشار لاتون تحمل‌ کنید و درنهایت شگفت‌زده شوید.

آب و هوای آبشار لاتون آستارا

این مسیر از میان جنگلی انبوه و بکر متشکل از درختان بلوط و زالزالک وحشی، انجیر، گردو، آلو و فندق می‌گذرد. پیشنهاد می‌کنیم در طول مسیر، دستی به شاخه‌های درختان بیاندازید و مزه دهانتان را با این میوه‌های صد درصد ارگانیک شیرین کنید.

آبشار لاتون چه امکاناتی دارد؟

امکانات آبشار لاتون آستارا

ازجمله امکانات آبشار لاتون می‌توان به کلبه کوچکی اشاره کرد که چای و بعضی تنقلات را برای شما فراهم می‌کند. البته در آبگرم کوته کومه یک مجتمع رفاهی شامل سرویس بهداشتی، حمام، استخر، بوفه و اتاق‌های کرایه‌ای وجود دارد که می‌توانید در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

در طول مسیر هم کلبه‌های کوچک و زیبایی وجود دارد که به شما سرویس‌هایی از جمله چای و قهوه‌های تازه‌دم و خوش‌عطر ارائه می‌دهند. برای اقامت می‌توانید از کمپینگ یا کلبه عمو یدالله هم استفاده کنید و اگر به هیچ‌کدام از این‌هایی که گفتیم علاقه‌ای ندارید، باید سفر به آبشار لاتون را در یک روز خلاصه کنید و به آستارا برگردید تا بتوانید از هتل‌های آنجا استفاده کنید.

سخن پایانی

آبشار لاتون یکی از بکرترین جاهای دیدنی ایران است که با سفر به آن می‌توانید یکی از به‌یادماندنی‌ترین خاطراتتان را رقم بزنید. البته بهتر است مسیر را به همراه یک راه‌بلد محلی طی کنید تا کوچک‌ترین دغدغه‌ای نداشته باشید. اگر تصمیم گرفتید از این منطقه زیبا دیدن کنید، فراموش نکنید تجربیاتتان را با ره بال آسمان به اشتراک بگذارید.
5/5 (5 نظر)
2 نظرات
  1. صدف می گوید

    آبشاری در دل جنگل وااااااااقعا زیباست

  2. م.حمیدی می گوید

    بهترین تایم به نظرم اوایل خرداد هست ک آبشار هنوز پر از ابه.مسیر با این که زیباست ولی شاید خسته کننده باشه براتون انتهای مسیر هم شیب تندی داره.ولی اصلا پشیمون نمیشید حتما یکبار هم که شده آبشار لاتون برید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.