چشمه علی دامغان | تماشای آب جاری از روی عمارتی مجلل

0

ممکن است نام استان سمنان و شهر دامغان را که بشنوید دشت‌های کویری آن را در ذهن خود تصور کنید. منتها در دل همین دشت‌های کویری، رودخانه‌ها و چشمه‌هایی جاری است که از نزدیک دیدن و شنیدن صدای دل‌نشین آب آن‌ها بی‌تردید برایتان لحظات خوشایندی را ایجاد خواهد کرد. این لحظات خاطره‌انگیز و لذت‌بخش زمانی به اوج خود می‌رسد که به هنگام بهار و تابستان در زیر سایه خنک درختان بنشینید و از طراوت هوا و صدای آب روان احساس آرامش‌بخشی را تجربه کنید. چشمه علی دامغان جایی است که می‌توانید این لحظات ناب را تجربه کنید. شیرینی آن برای همیشه در خاطرتان خواهد ماند. پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را بخوانید تا با این جای دیدنی بیشتر آشنا شوید.

چشمه علی دامغان کجاست؟

چشمه علی در استان سمنان و جاده دامغان به کیاسر و ساری قرار دارد؛ به همین دلیل عده‌ای به آن چشمه علی مازندران هم می‌گویند. البته نام‌های دیگر آن چشمه علی بولاغ و پنجاه چشمه است. برای رسیدن به این چشمه، کافی است خود را از هر نقطه‌ای که در کشور هستید به شهر دامغان برسانید. از آنجا هم با پرس‌وجو از اهالی شهر، جاده کیاسر و ساری را پیدا کنید. ۳۳ کیلومتر که در این جاده حرکت کنید، به چشمه علی خواهید رسید. از نظر تقسیمات جغرافیایی باید بگوییم این چشمه جزو دهستان رودبار محسوب می‌شود. یک دریاچه در شمال و یکی دیگر هم در جنوب چشمه واقع شده است.

وقتی به این چشمه نزدیک می‌شوید، در اطراف آن کوه‌‌ها و باغات چشم‌نواز و سرسبز وجود دارد که چشمان شما را حیرت‌زده می‌کند.

آشنایی بیشتر با چشمه علی دامغان

چشمه علی محلی دل‌انگیز و با آب‌وهوایی ییلاقی و مطبوع است. وقتی وارد محوطه آن می‌شوید، در نگاه نخست، عمارت‌های تاریخی آن چشمان شما را به خود خیره می‌کند. وقتی در اطراف چشمه قدم می‌زنید، چشمتان به درختان چنار قطوری می‌افتد که قدمت چندصدساله دارند.

نمایی ازدرختان چشمه علی

اندکی که به این درختان توجه کنید، پارچه‌هایی را می‌بینید که روی شاخه‌ها و ریشه آن‌ها بسته شده است. این عمل ریشه در باورهای مذهبی مردمان محلی دارد. به باور مردمان، جوشیدن آب چشمه به‌دلیل کوبیدن سم اسب امام علی (ع) بر زمین چشمه بوده است. ازاین‌رو، درخت چنار چند صد ساله در نزد مردمان این منطقه احترام خاصی دارد. با بستن پارچه‌هایی به ریشه این درخت، برآورده‌شدن حاجات خود را درخواست می‌کنند.

مجموعه عمارت چشمه علی

مجموعه عمارت چشمه علی بولاغ متشکل از عمارت شاهی و قراول خانه است:

  • عمارت شاهی در زمان فتحعلی شاه قاجار روی آب ساخته شده است. مصالح به‌کاررفته در این عمارت از ساروج است. محل احداثش دقیقاً در میانه حوض قرار دارد. شاهان از این عمارت برای استراحت خود و تماشای منظره آب روان استفاده می‌کردند.
  • قراولخانه بنایی است که به‌منظور نگهداری سلاح، اسب‌های سلطنتی، ارابه‌ها و همچنین استراحت نگهبانان ساخته شده بود. سبک معماری این بنا به سبک دوره صفویه ساخته شده و در انتهای حوض واقع شده است.

باغات و کوه‌‌های سرسبز و چشم‌نواز اطراف چشمه علی

نمایی ازباغات اطراف چشمه علی

زیبایی چشمه علی در اطراف آن هم جلوه‌گر است. در اطراف آن کوه‌‌ها و باغات سرسبز و چشم‌نوازی قرار دارند که آب چشمه علی آن‌ها را سیراب می‌کند. آب این چشمه به‌قدری بابرکت است که درختان میوه متنوعی همانند سیب، زردآلو و گوجه‌سبز در باغات آن رشد کرده‌اند. از خوردن میوه‌های خوش‌طعم آن‌ها سیر نمی‌شوید.

نمایی ازبرپایی پیک‌نیک چشمه علی دامغان

هوای این منطقه در ایام گرم سال خنک و دل‌پذیر است. این خنکی هوا و منظره شگفت‌انگیز برای برپایی پیک‌نیک و گرفتن عکس‌های یادگاری مکان بسیار مناسبی است. کافی است آتشی را درست کنید و کبابی را روی آن بپزید. آنگاه بوی دل‌چسب کباب در هوای خنک و مطبوع حس‌وحال دیگری را به شما می‌دهد.

وقتی در دامنه‌های کوه‌‌های سرسبز قدم می‌زنید، صدای دل‌نشین آب رودخانه روان و زلال گوش‌های شما را نوازش می‌دهد.

امکانات رفاهی چشمه علی

نمایی ازامکانات رفاهی چشمه علی

در چشمه علی بولاغ امکانات رفاهی متنوعی وجود دارد و از این نظر جای نگرانی نیست. امکاناتی همانند رستوران، سوئیت و کلبه برای اقامت، چای‌خانه سنتی، شهربازی، سوپرمارکت، کتاب‌فروشی و بستنی‌فروشی در اطراف چشمه علی قرار دارد. بی‌تردید با استفاده از امکانات واقع در این محل لحظات شیرین و خاطره‌انگیزی را تجربه خواهید کرد.

اقامت در چشمه علی دامغان

اگر قصد آمدن به پنجاه چشمه و بازدید از زیبایی‌های منحصربه‌فرد آن را دارید، نگران اقامت نباشید.

  • یکی از راه‌های اقامت برای بازدید از این مجموعه برپایی چادر و کمپینگ است. اگر موقعی که به این مکان می‌روید هوا خوب باشد، می‌توانید در اطراف چشمه علی بولاغ و در هوای ییلاقی و مطبوع چادر بزنید و چند شب را در چادر سپری کنید.
  • راه دوم نیز برای اقامت این است که در سوئیت‌ها و کلبه‌های استراحتی که در داخل مجموعه چشمه علی قرار دارند اقامت داشته باشید.
  • راه سوم هم این است که در مهمان‌سراهای شهر دامغان همانند اقامتگاه آستانه و خانه معلم چشمه علی دامغان اقامت کنید.

جاهای دیدنی و تفریحی نزدیک چشمه علی بولاغ

پس از بازدیدی کامل و گردش در چشمه علی دامغان مسلماً تمایل خواهید داشت از سایر جاهای دیدنی که در نزدیکی آن است هم دیدن کنید و خاطرات خود را از سفر به شمال ایران را کامل کنید. ازاین‌رو، در ادامه مقاله، برخی از جاهای دیدنی دامغان را معرفی کرده‌ایم تا از آن‌ها اطلاعات مختصری داشته باشید.

  • دریاچه نمک | بسیار دیدنی و به‌یادماندنی

نمایی ازدریاچه نمک سمنان

دریاچه نمک یک از جاهای دیدنی استان سمنان و شهرستان دامغان است. این دریاچه در نزدیکی‌های روستای حسن‌آباد است. دریاچه نمک همواره پذیرای مسافران و گردشگرانی است که از نقاط دور و نزدیک راهی این منطقه می‌شوند.

بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه فصل بهار است. در این فصل پس از بارش‌ها منظره چشم‌نوازی ایجاد می‌شود که بسیار دیدنی و به‌یادماندنی است.
  • سد شاهچراغی | چشم‌اندازی تماشایی

نمایی ازسد شاهچراغی

یکی از جاهای دیدنی در اطراف چشمه علی سد شاهچراغی است. از آب این سد که ظرفیت آن به حدود ۴۰میلیون متر مکعب می‌رسد، برای آبیاری حدود ۱۵۰۰ هکتار از زمین‌های دشت‌های اطراف استفاده می‌شود. آب این سد از رودخانه چشمه علی تأمین می‌شود.

چشم‌انداز تماشایی، فضای سرسبز و آب‌وهوای مطبوع و دل‌چسب آن سبب بازدید گردشگران بسیاری از آن می‌شود. این سد در مسیر رودخانه چشمه علی واقع شده است. ازاین‌رو، پس از بازدید از پنجاه چشمه می‌توانید به‌راحتی با دنبال‌کردن مسیر رودخانه به این مکان تماشایی دسترسی پیدا کنید.

  • چشمه انگورستانی | چشم‌نواز و سرسبز 

نمایی ازچشمه انگورستانی

یکی از مناطق چشم‌نواز و سرسبز در نزدیکی‌های شهر دامغان چشمه انگورستانی است. این محل در منطقه تویه دروار در ۴۹کیلومتری شهرستان دامغان و در نزدیکی روستای دهخدا قرار گرفته است. آب چشمه انگورستانی از کوه‌‌های اطراف آن سرچشمه می‌گیرد که طعمی بسیار گوارا و دل‌چسبی دارد. برای گردش و تفریح خانوادگی و صرف وعده ناهار دل‌چسب چشمه انگورستانی مکانی بسیار مناسب است.

به سرسبزی درختان و گیاهان اطراف چشمه که بنگرید چشمانتان از زیبایی آن حیرت‌زده خواهد شد.
  • کویر حاج علی قلی | پرتوهای زردرنگ خورشید بر دانه‌های نمک

نمایی ازکویر حاج علی قلی

از دیگر جاهای دیدنی استان سمنان کویر حاج علی قلی است. این کویر در ۴۳کیلومتری جنوب شرقی شهر دامغان و در نزدیکی‌های روستایی به نام خوارزم واقع شده است. وقتی به این کویر قدم می‌گذارید، خردشدن تکه‌های نمک را در زیر پایتان احساس می‌کنید.

اگر هوا آفتابی باشد، با تابش پرتوهای درخشان آفتاب، منظره‌ای بس شگفت‌انگیز را تماشا خواهید کرد که نظیرش را در کم‌تر جایی ممکن است دیده باشد. همین که پرتوهای زردرنگ خورشید بر دانه‌های نمک تابیده می‌شود، این دانه‌ها به‌قدری درخشان می‌شوند که چشمان شما را نوازش می‌دهد.

در بازدید از جاهای دیدنی دامغان تماشای کویر حاج علی قلی را از یاد نبرید.

مسیر دسترسی

سفر زمینی با خودروی شخصی به شهر دامغان بهترین روش دسترسی از تهران به این شهر است. به این منظور، از تهران در بزرگراه امام رضا شروع به حرکت کنید. پس ۳۳۰ کیلومتر طی مسیر، به این شهر خواهید رسید.

ساعات دسترسی:۲۴ساعته
هزینه ورودی:رایگان
آدرس:سمنان، ۳۳کیلومتری جاده دامغان به کیاسر و ساری.

رفتن به شهر دامغان و بازدید از جاهای دیدنی و تفریحی آن مسلماً خاطرات شیرینی در ذهنتان باقی خواهد گذاشت. چشمه علی یکی از این جاهای دیدنی است. بازدید از مکانی دل‌انگیز که آب روان از آن جاری است مسلماً ارزشش را دارد که چند روز تعطیلات را به بازدید از آن و جاهای دیدنی نزدیک به آن، مانند باداب سورت، اختصاص دهید. شاید برخی از شما خوانندگان گرامی قبلاً از این مجموعه دیدن کرده باشید. ازاین‌رو، خوش‌حال می‌شویم تجارب و خاطرات شیرین خودتان را از سفر به این منطقه با ره بال آسمان در میان بگذارید.

چشمه علی در استان سمنان و جاده دامغان به کیاسر و ساری قرار دارد.

اواخر فصل بهار به‌دلیل حاکم‌بودن آب‌وهوای مطبوع و دل‌انگیز در چشمه علی بهترین زمان برای سفر و بازدید از آن است.

حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان برای بازدید از بخش‌های مختلف از این مجموعه زمان لازم است.

سفر زمینی با خودروی شخصی به شهر دامغان بهترین روش دسترسی از تهران به این شهر است.

0/5 (0 نظر)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.