هزینه سفر به مشهد | با برنامه سفر کنید

0

سفر به مشهد یکی از رایج‌ترین سفرها بین ایرانیان محسوب می‌شود. بسیاری از افراد به‌خاطر زیارت و برخی دیگر به‌خاطر بازدید از جاهای دیدنی مشهد، سراغ خرید بلیط انواع وسایل نقلیه عمومی مانند بلیط هواپیما مشهد می‌روند تا عازم این شهر شوند. یکی از مهم‌ترین مسأیلی که باید پیش از سفر در نظر بگیرید، هزینه‌های جاری سفر است. زمانی که ریز هزینه‌ها را به صورت میانگین در نظر بگیرید، دیگر لازم نیست که نگران کمبود بودجه در طول مدت سفر خود باشید. امروز نیز قصد داریم تا شما را با هزینه سفر به مشهد آشنا کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه درباره هزینه‌های سفر به مشهد می‌خواهید بدانید را .متوجه شوید

هزینه سفر به مشهد چه آیتم‌هایی را شامل می‌شود؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با هزینه‌های زیر در سفر به مشهد آشنا کنیم:

 • هزینه سفر به مشهد با ماشین شخصی؛
 • هزینه سفر به مشهد با اتوبوس؛
 • هزینه سفر به مشهد با هواپیما؛
 • هزینه سفر به مشهد با قطار؛
 • هزینه‌های اقامتی در مشهد؛
 • هزینه‌های تفریحی در مشهد؛
 • هزینه خوراک در مشهد؛
 • هزینه حمل‌ونقل در مشهد؛
 • هزینه سوغات در مشهد.

هزینه سفر به مشهد با هواپیما

هزینه سفر به مشهد با هواپیما

سفر به مشهد با هواپیما، گران‌ترین و لوکس‌ترین نوع سفر به این شهر محسوب می‌شود. برای سفر به مشهد با هواپیما در سال جاری باید حداقل هزینه 700هزار تومان به ازای هر نفر کنار بگذارید. البته همان طور که می‌دانید، بلیت انواع شرکت‌های هواپیمایی با یکدیگر از نظر قیمتی تفاوت دارند. معمولاً هزینه بلیت هواپیما مشهد از مبدأ تهران حدود 700 تا 800هزار تومان است. البته در نظر داشته باشید که این هزینه مربوط به کلاس پروازی اکونومی است و در صورتی که قصد حضور در کلاس‌های بیزینس را داشته باشید، باید هزینه بیشتری بپردازید. هزینه بلیت بیزینس بین 30 تا 60درصد گران‌تر از بلیت‌های اکونومی خواهد بود. همچنین باید این مسئله را مدنظر داشته باشید که این هزینه در ایام پیک‌سیزن تا 50درصد افزایش پیدا می‌کند.

هزینه سفر به مشهد با قطار

هزینه سفر به مشهد با قطار

سفر ریلی به مشهد از گذشته تا به امروز یکی از معروف‌ترین انواع سفر به این شهر محسوب می‌شود. این سفر حدود 16 تا 20 ساعت به‌طول خواهد انجامید؛ اما با وجود امکانات راحتی که در قطار تعبیه شده است، سفری آرامش‌بخش را تجربه خواهید کرد. قطار در گذشته گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای سفر به مشهد به حساب می‌آمد؛ اما این روزها دیگر این چنین نیست. قیمت بلیط تهران به مشهد از 100هزار تا 750هزار تومان متغییر است. این دامنه گسترده و تفاوت قیمتی شاید بسیار عجیب باشد و شما را متعجب کند و البته که همین طور هم هست. در حقیقت عوامل متعددی بر قیمت بلیت قطار مشهد تأثیرگذار هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • شرکت های حمل و نقل ریلی

شرکت های حمل و نقل ریلی سفر به مشهد

در وهله اول شرکتی که خدمات ریلی را ارائه می‌دهد، تأثیر بسیاری بر قیمت بلیت قطار مشهد خواهد گذاشت. شرکت‌های رجا و نورالرضا، معروف‌ترین و محبوب‌ترین شرکت‌های ریلی برای سفر به مشهد محسوب می‌شوند. البته این دو شرکت در ارائه خدمات گردشگیری، تفاوت زیادی با یکدیگر دارند که در مقاله تفاوت قطار نورالرضا و رجا می‌توانید درباره آن بخوانید.

 • اتوبوسی یا کوپه‌ای بودن قطار

قطار اتوبوسی مشهد

از طرف دیگر باید بدانید که انواع مختلفی قطار وجود دارد. ارزان‌ ترین قطار مشهد قطارهای اتوبوسی هستند. این قطارها از نظر ظاهری شباهت بسیاری به اتوبوس دارند. صندلی‌های آن‌ها با فاصله کم کنار یکدیگر در چندین واگن قرار گرفته است و امکان استراحت راحت روی تخت در آن‌ها وجود ندارد. در گذشته سرعت حرکت این قطارها با قطارهای کوپه‌ای یکسان بود؛ اما این روزها قطارهای اتوبوسی، پرسرعت هستند و بین 6 تا 8 ساعت می‌توانند شما را به مشهد برسانند.

شاید تصور کنید که این نوع قطارها از نظر اصلاً راحت نیستند و هیچ تفاوتی از نظر قیمتی و خدماتی با اتوبوس ندارند؛ اما در قطار شما می‌توانید از رستوران، بوفه و سرویس بهداشتی استفاده کنید. همچنین بر‌خلاف اتوبوس، امکان قدم‌زدن در قطار وجود دارد و این راحتی بیشتری را برای شما فراهم می‌کند.

 • 4 تخته یا 6 تخته بودن قطار

قطار ۴ تخته مشهد

گزینه بعدی، قطارهای کوپه‌ای است. قطارهای کوپه‌ای را می‌توان یک هتل متحرک دانست. در هر کوپه قطار امکانات کاملی مثل تخت‌خواب، پریز برق، سیستم سرمایشی و گرمایشی، سیستم صوتی و حتی سیستم تصویری نیز وجود دارد. به همین خاطر طولانی بودن مسیر را اصلاً و ابداً احساس نخواهید کرد. قیمت بلیت قطار کوپه ای مشهد بر اساس ظرفیت کوپه تفاوت دارد. همواره گران ترین بلیت قطار مشهد مربوط به کوپه‌های 4 نفره است. هرچه تعداد نفرات در کوپه کمتر باشد، فضای بیشتری برای مسافران وجود دارد و به این ترتیب آسایش بیشتری را تجربه خواهید کرد. به این ترتیب بلیت کوپه‌های 6 نفره از بلیت کوپه‌های 4 نفره ارزان‌تر است.

 • تعداد ستاره های قطار

قطارهای چند ستاره مشهد

در نهایت باید به ستاره قطار توجه کنید. قیمت بلیط قطار مشهد همانند هتل‌ها از نظر خدمات و براسا ستاره‌هایش تعیین می‌شود. با افزایش تعداد ستاره، خدمات بهتر و لوکس‌تری را دریافت خواهید کرد. به‌عنوان مثال قطارهای 5ستاره، انواع امکانات رفاهی مثل سیستم صوتی و تصویری، شام و نهار، میان‌وعده، روزنامه، سیستم گرمایشی و سرمایشی و از این دست امکانات در اختیار مسافر قرار می‌دهند. از نظر ظاهری نیز قطارهای 5 ستاره به‌مراتب از قطارهای 3 یا 4 ستاره زیباتر و لوکس‌تر است. همه این گزینه‌ها بر قیمت بلیت قطار مشهد تأثیرگذار خواهد بود.

هزینه سفر به مشهد با ماشین شخصی

سفر به مشهد با خودروی شخصی

یکی از رایج‌ترین انواع سفر به مشهد، سفر جاده‌ای با ماشین شخصی محسوب می‌شود. مسیرهای متعددی برای دسترسی به مشهد وجود دارد. شما می‌توانید از مسیر شمال یا از مسیر سمنان خودتان را به مشهد برسانید. در گذشته سفر جاده‌ای به مشهد، ارزان‌ترین نوع سفر محسوب می‌شود؛ اما این روزها با توجه به هزینه استهلاک خودرو و همچنین بنزین 3هزار تومانی، شاید دیگر سفر جاده‌ای به مشهد از مسیرهای دور مثل تهران، منطقی نباشد. تهران تا مشهد حدود 900کیلومتر فاصله دارد و به‌دلیل مرکزیت این شهر، هزینه سفر به مشهد را از تهران برای شما محاسبه می‌کنیم.

معمولاً مصرف سوخت خودروهای ایرانی در جاده به ازای هر 100 کیلومتر، بین 6 تا 10 لیتر خواهد بود. این یعنی برای پیمودن 900‌کیلومتر در مسیر رفت و همین میزان در مسیر برگشت، باید بین 100 تا 180 لیتر بنزین مصرف کنید. با توجه به نرخ امروز بنزین در کشور، فقط هزینه بنزین خودروی شما بین 300هزار تا 540هزار تومان خواهد شد. این تنها هزینه بنزین است و شما بی‌تردید باید سایر هزینه‌ها از جمله هزینه استهلاک خودرو یا عوارض مسیر را نیز لحاظ کنید. فقط به یاد داشته باشید که در سفر جاده‌ای به مشهد، باید همواره مراقب باشید تا هیچ تخلف رانندگی نداشته باشید؛ زیرا با توجه به هزینه گزاف جریمه رانندگی، در صورتی که جریمه شامل حال شما شود، هزینه سفر جاده‌ای شما به‌مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

چرا سفر جاده‌ای از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است؟

سفر به مشهد با ماشین شخصی

در بخش قبل شاید تا حدودی بر این موضوع تاکید کردیم که سفر جاده‌ای به مشهد منطقی به نظر نمی‌رسد؛ اما در عین حال شاید این سفر در برخی شرایط گزینه مناسبی از نظر اقتصادی باشد. برای تصمیم‌گیری، باید تعداد افرادی که در یک خودرو هستند را در نظر بگیریم. اگر با تعداد حداقل سه نفر سفر کنید، سفر جاده‌ای به مشهد برای شما ‌مقرون‌به‌صرفه خواهد بود؛ اما اگر تنها یا با یک همراه قصد دارید به دل جاده بزنید، این از نظر اقتصادی اصلاً معقول و منطقی نیست.

در وهله دوم باید وضعیت و نوع ماشین خود را در نظر بگرید. بسیاری از خودروها مصرف سوخت کمی دارند یا از سوخت جایگزین مثل گاز طبیعی یا برق استفاده می‌کنند. در این صورت هزینه سفر جاده‌ای شما به‌مراتب کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین سلامت خودرو می‌تواند باعث کاهش یا افزایش استهلاک و هزینه سفر جاده‌ای شما می‌شود. معمولاً بهتر است با خودروهای که عمر کمی دارند راهی این سفر جاده‌ای شوید. خرابی خودرو در جاده هم هزینه فراوانی در ‌بر خواهد داشت و هم می‌تواند سفر شما را به خاطره‌ای تلخ تبدیل کند.

البته برخی افراد ترجیح می‌دهند که در طول مسیر از شهرهای مختلف دیدن کنند و حتی در برخی آن‌ها اقامت داشته باشند. در این مقاله قصد بررسی این مسئله را نداریم؛ زیرا فقط می‌خواهیم بررسی کنیم که هزینه سفر به مشهد با ماشین شخصی چقدر خواهد بود و اینکه آیا پرداخت این هزینه منطقی است یا خیر؟ شاید تصور کنید که رانندگی خسته‌کننده است و جاده خطرات زیادی دارد؛ اما بسیاری افراد عاشق رانندگی و سفرهای جاده‌ای هستند.

هزینه سفر به مشهد با اتوبوس

هزینه سفر با اتوبوس به مشهد

زمان سفر به مشهد با اتوبوس بین 12 تا 14 ساعت متغیر است. خرید بلیط اتوبوس مشهد و سفر به این شهر با اتوبوس شاید برای بسیاری از افراد خسته‌کننده و طولانی باشد؛ اما برخی دیگر به‌دلیل هزینه کم، آن را ترجیح می‌دهند. همانند قسمت قبل، تهران را برای سفر به مشهد مبدأ قرار می‌دهیم. برای سفر به مشهد از تهران، با توجه به اتوبوسی که انتخاب می‌کنید، باید هزینه‌ بلیت 86هزار تومانی یا 147هزار تومانی را پرداخت کنید. تفاوت بین هزینه این دو بلیت، تنها به‌خاطر نوع اتوبوس و خدماتی که دریافت می‌کنید است. در اتوبوس‌های معمولی، صندلی تخت‌خواب‌شو نیست و باید به همان حالت معمولی روی صندلی استراحت کنید؛ اما اتوبوس‌های VIP دارای خدمات ویژه‌ای مثل صندلی‌های تخت‌خواب‌شو، مانیتور، پریز برق و غیره هستند. به این ترتیب با اتوبوس‌های VIP در آرامش کامل می‌توانید به مشهد سفر کنید.

هزینه‌های اقامتی در مشهد

هزینه اقامت در هتل های مشهد

تقریباً می‌توان گفت که بیشترین سهم هزینه‌ سفر به مشهد را باید به هزینه‌های اقامتی اختصاص داد. معمولاً باید بین 50 تا 60درصد هزینه کل سفر خود را به اقامت اختصاص دهید. البته این برای همه افراد ثابت نیست. برخی افراد برای مکان اقامت خود اهمیت خاصی قائل نیستند. هزینه اقامت به چند عامل مختلف همانند تعداد ستاره هتل، فاصله هتل تا حرم مطهر و محله قرارگیری هتل بستگی دارد.

در مشهد فاصله هتل تا حرم، تأثیر بسزایی بر هزینه اقامت شما خواهد شد. مشهد یک قطب بزرگ گردشگری خراسان رضوی در شمال شرق ایران به حساب می‌آید و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری همه ساله از آن بازدید می‌کنند. بر اساس آمار، همه ساله بیش از 25میلیون مسافر به مشهد سفر می‌کنند. به همین خاطر گزینه‌های متعددی برای اقامت در مشهد پیش روی شما وجود دارد که می‌توانید بر اساس بودجه و شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه شما را با هزینه‌های تقریبی اقامت در مشهد آشنا خواهیم کرد.

اقامت در هتل‌های نزدیک حرم

اقامت در هتل های نزدیک حرم امام رضا ع

 

 • هتل دو ستاره | شروع از 170هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل سه ستاره | شروع از 250هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل چهار ستاره | شروع از 380هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل پنج ستاره | شروع از 450هزار تومان به ازای هر شب؛
 • اقامت در هتل آپارتمان | شروع از 100هزار تومان تا 700هزار تومان به ازای هر شب؛
 • اقامت در مسافرخانه | شروع از 70هزار تومان به ازای هر شب.

اقامت در هتل‌های دور از حرم

هتل های نزدیک حرم

 • هتل یک ستاره | شروع از 20هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل دو ستاره | شروع از 100هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل سه ستاره | شروع از 150هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل چهار ستاره | شروع از 280هزار تومان به ازای هر شب؛
 • هتل پنج ستاره | شروع از 350هزار تومان به ازای هر شب؛
 • اقامت در هتل آپارتمان | شروع از 40هزار تومان تا 500هزار تومان به ازای هر شب؛
 • اقامت در مسافرخانه | شروع از 25هزار تومان به ازای هر شب.
توجه: قیمت هتل‌ها حتی در یک سطح نیز با یکدیگر تفاوت دارد و این مسئله به‌دلیل وجود امکانات رفاهی و خدماتی متعدد، قرارگیری در محدوده طرح ترافیک، پارکینگ اختصاصی و غیره است. همچنین در نظر داشته باشید که در دوران پیک-‌سیزن این نرخ‌ها حدود 50درصد افزایش پیدا خواهند کرد.

هزینه‌های تفریحی در سفر به مشهد

بسیاری از مسافران فقط به‌خاطر زیارت حرم مطهر در نوروز عازم مشهد می‌شوند. این در حالی است که جاهای دیدنی مشهد بسیار متنوع هستند و می‌توانید از جاذبه‌های تفریحی و فرهنگی مختلف دیدن کنید. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تفریحی در سفر به مشهد، بازدید از موزه‌های متعدد است. خوشبختانه بازدید از موزه‌های مشهد اصلاً هزینه زیادی ندارد. به‌صورت میانگین برای بازدید از اماکن فرهنگی این چنین، به ازای هر نفر فقط باید بین 5هزار تا 10هزار تومان پرداخت کنید که هزینه‌ای بسیار ناچیز است. از طرف دیگر باید بدانید که در مشهد امکان بازدید از جاذبه‌های طبیعی بسیاری به‌صورت کاملاً رایگان وجود دارد و نیازی نیست هزینه‌ای بابت ورودی پرداخت کنید.

مهم‌ترین تفریحات مشهد را می‌توان حضور در سرزمین موج‌های آبی و شهربازی پارک ملت مشهد دانست. این دو مرکز تفریحی، مهم‌ترین و معروف‌ترین مراکز تفریحی در این شهر محسوب می‌شوند. سرزمین موج‌‌های آبی مشهد، بزرگ‌ترین پارک آبی در تمام خاورمیانه به حساب می‌آید. قیمت بلیط سرزمین موج های آبی مشهد نیز حدود 40 هزار تومان است. البته در ایام پیک ممکن است برای تهیه‌کردن این بلیط دچار مشکل شوید و هزینه بیشتری را بابت آن بپردازید. از طرف دیگر در دوران آف‌سیزن، تخفیف‌های بسیاری شامل حال بلیط این مجموعه می‌شود. درباره شهربازی پارک ملت نیز باید بدانید که هزینه ورودی آن حدود 5هزار تومان است؛ اما برای استفاده از دستگاه‌های مختلف، باید هزینه‌ای بین 10 تا 20هزار تومان بپردازید.

هزینه خوراک در مشهد

هزینه رستوران در مشهد

هزینه خوراک یکی دیگر از عواملی است که بر هزینه سفر به مشهد تأثیرگذار خواهد بود. خوشبختانه این هزینه کاملاً قابل کنترل است و اصلاً لازم نیست که نگران آن باشید. در مشهد می‌توانید شاهد انواع رستوران‌های ارزان‌قیمت تا رستوران‌های گران و لاکچری باشید. هزینه خوراک در این شهر تفاوت زیادی با هزینه خوراک در تهران ندارد.

به‌صورت میانگین برای میل‌کردن یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی، باید حدود 40هزار تومان به‌ازای هر نفر پرداخت کنید. همچنین میانگین یک وعده غذا در رستوران‌های لاکچری مشهد، حدود 120هزار تومان به‌ازای هر نفر است. البته فست‌فود نیز گزینه‌ای نسبتاً ارزان‌قیمت محسوب می‌شود و میانگین هزینه یک غذای فست‌فودی، حدود 20 هزار تومان خواهد بود. در ادامه شما را با برخی از گران‌ترین رستوران‌های مشهد آشنا خواهیم کرد. از آنجایی که درصد قابل‌توجهی از مسافران مشهد با قطار برای سفر به این شهر عازم می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین غذا برای سفر با قطار را مطالعه کنید. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل هزینه‌های تهیه غذا در سفر با قطار را مدیریت کنید.

بهترین رستوران های مشهد

برخی از بهترین رستوران های مشهد عبارتند از:

 • رستوران های محدوده شاندیز؛
 • رستوران های محدوده طرقبه؛
 • رستوران شاهین؛
 • رستوران رضایی؛
 • رستوران پسران کریم؛
 • رستوران معین درباری.
پیشنهاد ره بال آسمان: پیشنهاد ما به شما در زمینه خوراک در مشهد این است که از وب‌سایت‌های تخفیف برای یافتن بهترین گزینه استفاده کنید. نظرات کاربران را برای هر رستوران بخوانید و به دنبال کارت‌های تخفیف باشید.

هزینه حمل و نقل در مشهد

مشهد شهر بسیار بزرگی است و مبلغی را باید برای حمل و نقل در سفر خود کنار بگذارید. هزینه حمل و نقل در مشهد به نوع انتخاب شما بستگی دارد.

 • مترو

مترو مشهد

در مشهد نیز همانند تهران، می‌توانید شاهد حضور خطوط مترو باشید. متروی مشهد متأسفانه هنوز همانند تهران گسترش پیدا نکرده است و در حال حاضر دو خط فعال دارد. خط شماره 1 دو نقطه شرقی و غربی مشهد را به یکدیگر متصل می‌کند. با این خط می‌توانید از فرودگاه بین‌المللی مشهد خودتان را به حرم مطهر برسانید. خط شماره 2 متروی مشهد که به‌تازگی افتتاح شده است، از بلوار طبرسی آغاز شده و نهایتاً به ایستگاه کاوه ختم می‌شود.

هزینه استفاده از مترو بین 650 تا 1000 تومان خواهد بود. توجه داشته باشید که فقط بین ساعات 6 صبح تا ۱۰ شب می‌توانید از مترو مشهد استفاده کنید. ضمناً اگر تعداد دفعات استفاده از مترو زیاد است، بهتر است «من کارت» تهیه کنید.

 • اتوبوس

استفاده از اتوبوس های داخل شهری مشهد

گزینه بعدی برای حمل و نقل در مشهد، اتوبوس است. علاوه بر اتوبوس‌های معمولی، اتوبوس‌های تندرو یا همان BRT نیز در مشهد حضور دارند. اتوبوس‌های تندرو در خطوط خاص اتوبوس حرکت می‌کنند و در حداقل زمان می‌توانید خود را به مقصدتان برسانید. اگر احساس می‌کنید که در استفاده از اتوبوس‌های مشهد سردرگم می‌شود، می‌توانید از طریق این لینک، راهنمای خطوط اتوبوس مشهد را مشاهده نمایید. بلیت اتوبوس بین 750 تا 1000 تومان متغییر است.

 • تاکسی

استفاده از تاکسی در شهر مشهد

تاکسی راحت‌ترین و البته گران‌ترین گزینه برای جابه‌جایی در مشهد به حساب می‌آید. بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند تا به‌جای آنکه زمان ارزشمند سفر خود را در سیستم حمل‌ونقل عمومی هدر دهند، با پرداخت هزینه‌ کمی بیشتر، به‌راحتی خودشان را به هر مقصدی برسانند. در مشهد انواع مختلفی از تاکسی وجود دارد.

در وهله اول می‌توانید از تاکسی‌های خطی استفاده کنید. این تاکسی‌ها در پایانه مخصوص حضور دارند و در ازای دریافت نرخی ثابت و تعیین‌شده از جانب سازمان تاکسی‌رانی، شما را به مقصد می‌رسانند. یافتن این نوع تاکسی شاید کمی دشوار باشد.

در وهله دوم تاکسی‌هایی هستند که به‌صورت بی‌سیم فعالیت می‌کنند. برای استفاده از این تاکسی می‌توانید با شماره‌های 133، 1832،1829، 1830 و 8082 تماس بگیرید. با اعلام موقعیت خود، یک تاکسی دربست برای شما ارسال می‌شود. این نوع تاکسی کاملاً در اختیار شما خواهند بود و بر اساس تاکسی‌متر، هزینه حمل‌ونقل شما مشخص خواهد شد.

بر اساس اعلام سازمان تاکسی‌ بسیم مشهد، روزانه 10هزار مسافر از این سرویس استفاده می‌کنند. هزینه تاکسی بی‌سیم نسبتاً زیاد است و به همین خاطر بسیاری از مسافران، تاکسی اینترنتی را انتخاب می‌کنند. در مشهد تاکسی اینترنتی بهترین گزینه و مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه برای جابه‌جایی محسوب می‌شود.

من کارت مشهد

استفاده از من کارت مشهد

دقیقاً همانند تهران که می‌توانید از کارت اعتباری به‌عنوان بلیت اتوبوس یا مترو استفاده کنید، در مشهد نیز چنین کارتی با نام «من کارت مشهد» وجود دارد. هزینه تهیه‌کردن این کارت، 15هزار تومان است و به مبلغ دلخواه می‌توانید آن را شارژ کنید. زمانی که از این کارت استفاده کنید، هزینه بلیط اتوبوس و مترو برای شما با تخفیف ۲۵درصدی محاسبه خواهد شد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که اگر قصد استفاده از مترو و اتوبوس در مشهد را دارید، این کارت را تهیه کنید. معمولاً در ایستگاه‌های مترو و برخی پایانه‌های اتوبسرانی مشهد، مثل اطراف حرم، می‌توانید شاهد باجه‌های فروش من کارت مشهد باشید.

هزینه سوغات در سفر به مشهد

هزینه خرید سوغات از شهر مقدس مشهد

خرید سوغات یک مسئله کاملاً شخصی به حساب می‌آید. سوغات نوعی یادبود محسوب می‌شود و به این طریق به دوستان و اقوام خود نشان می‌دهید که حتی در شاد‌ترین لحظات خود نیز به یاد آن‌ها هستید. سوغات به‌غیر ارزش مادی، ارزش معنوی زیادی دارد و قطعاً آشنایان شما را خرسند می‌کند. برخی افراد به خرید سوغات بسیار پایبند هستند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند؛ اما مسئله اینجاست که قرار نیست برای خرید سوغات هزینه بسیاری انجام دهید.

در حقیقت اگر درباره خرید مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی اطلاعات داشته باشید، می‌توانید خریدی عالی انجام دهید. سوغات معمولاً باید مخصوص یک شهر یا منطقه خاص باشد. برخی افراد در سفر خود برای نزدیکان خود لباس یا لوازمی را تهیه می‌کنند که در هر شهری می‌توان تهیه کرد؛ اما خرید سوغات مخصوص همان شهر می‌تواند طعم دیگری داشته باشد.

چطور خرید اقتصادی داشته باشیم؟

مسافران مشهد نیز معمولاً نبات، نخودچی و کشمش، مهر، پارچه تبرک، زرشک، زعفران یا شیرینی‌های مخصوص مشهد را سوغات می‌آورند. این کاملاً به شما و فردی که قصد دارید برای او سوغات ببرید بستگی دارد؛ اما باید به این نکته دقت داشته باشید که با خرید از مکان درست، می‌توانید هزینه سوغات خود را به‌مراتب کاهش دهید.

در مشهد صدها مرکز خرید مختلف به چشم می‌خورند. برخی مراکز خرید مشهد همانند برج سلمان، برج آرمیتاژ یا پاساژ نگین، جزء مراکز خرید گران‌قیمت مشهد به حساب می‌آیند و قیمت‌های آن‌ها شاید خیلی واقعی نباشد. البته در کیفیت بیشتر محصولات عرضه‌شده در این مراکز در مقایسه با مراکز خرید ارزان، هیچ تردیدی وجود ندارد؛ اما به هر حال اگر قصد دارید تا خرید اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه داشته باشید، بهتر است سری به بازار رضا یا مراکز خرید نزدیک به حرم بزنید. معمولاً قیمت محصولات این مراکز خرید به‌مراتب از مراکز خرید لوکس، ارزان‌تر است.

بهترین سوغات مشهد

برخی از بهترین سوغات مشهد عبارتند از:

 • مهر و تسبیح؛
 • پارچه تبرکی؛
 • نبات؛
 • زعفران؛
 • زرشک؛
 • ادویه هفت قلم؛
 • جیلی بیلی؛
 • انگشتر عقیق یا فیروزه؛
 • دیزی سنگی؛
 • وسایل مذهبی مثل سجاده.

هزینه‌های سفر به مشهد به صورت روزانه

هزینه های سفر به مشهد

 • میانگین هزینه اقامت: 240هزار تومان به‌ازای هر شب برای هر نفر؛
 • میانگین هزینه خوراک: 140هزار تومان به‌ازای سه وعده برای هر نفر؛
 • میانگین هزینه تفریح: 150هزار تومان به‌ازای هر نفر؛
 • میانگین هزینه حمل و نقل: 20هزار تومان به‌ازای هر نفر.

سفر با تور مشهد

تور سفر به مشهد و زیارت امام رضا ع

اگر قصد کاهش هزینه سفر به مشهد را دارید، بهترین گزینه برای شما سفر با تور خواهد بود. شرکت‌های مسافرتی در ارتباط مستقیم با هتل‌ها و شرکت‌های مسافربری هستند. به همین خاطر همواره تخفیف مخصوصی شامل آن‌ها خواهد شد. اگر مجموعه هزینه‌های سفر به مشهد را کنار هم بگذارید، خواهید دید که هزینه سفر به تور برای شما به‌مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

برخی افراد تصور می‌کنند که در سفر با تور، هزینه‌ بیشتری را پرداخت می‌کنند؛ این در حالی است که در سفر با تور بین 10 تا 30‌درصد هزینه‌ها برای شما کاهش پیدا می‌کند. اگر قصد دارید تا در ارزان‌ترین حالت ممکن سفر کنید، بهتر است نام خود را برای شرکت در تورهای لحظه‌ آخری ثبت‌نام کنید. در این صورت هنگامی که نفرات برای برگزاری تور تکمیل نشده باشد، با شما تماس می‌گیرند و با حداقل هزینه می‌توانید به مشهد سفر کنید.

نکاتی برای کاهش هزینه سفر به مشهد

نکاتی برای کاهش هزینه سفر به مشهد

 • فصل پاییز و زمستان، هزینه اقامت و مسافربری در مشهد به‌مراتب کاهش پیدا می‌کند؛
 • در وب‌سایت‌های مختلف به‌دنبال تخفیف اقامت و رستوران‌های مختلف باشید؛
 • بهتر است از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنید؛
 • مقرون‌به‌‌صرفه‌ترین روش برای سفر به مشهد، با اتوبوس است؛
 • برای هر بخش از هزینه‌های خود، یک بودجه خاص در نظر بگیرید تا دچار مشکل نشوید؛
 • یکی از قسمت‌های مهم هزینه سفر، خرید سوغاتی است؛ پس بهتر است از خیابان 17 شهریور و بازار رضا برای خرید استفاده کنید؛
 • هتل‌های نزدیک حرم بسیار گران هستند. اگر قصد ندارید تا به‌دفعات از حرم زیارت کنید، بهتر است هتل‌های دورتر را انتخاب کنید.

ارزان‌ترین‌ها در مشهد

در این بخش قصد داریم به شما ارزان‌ترین‌های مشهد را نشان دهیم. با استفاده از این لیست می‌توانید هزینه‌های سفر خود را به مشهد مدیریت کنید. البته برای تعمیم این لیست، شاید به یک مقاله جداگانه احتیاج باشد؛ اما در این بخش قصد داریم تا ارزان‌ترین‌هایی را به شما معرفی کنیم که کیفیت مطلوبی را ارائه می‌دهند. در حقیقت باید گفت که این لیست شامل اماکنی می‌شود که نسبت قیمت به کیفیت آن‌ها مناسب است.

ارزان‌ ترین هتل های مشهد

برخی از بهترین هتل‌های مشهد با قیمت ارزان عبارتند از:

 • هتل خانه سبز | شروع قیمت از شبی 107 هزار تومان؛
 • هتل میامی | شروع قیمت از شبی 190هزار تومان؛
 • هتل دیپلمات | شروع قیمت از شبی 210هزار تومان؛
 • هتل ایران | شروع قیمت از شبی 220هزار تومان؛
 • هتل سارینا | شروع قیمت از شبی 240هزار تومان؛
 • هتل جواهر شرقی | شروع قیمت از شبی 250هزار تومان؛
 • هتل توریست توس | شروع قیمت از شبی 295هزار تومان؛
 • هتل الماس| شروع قیمت از شبی 305هزار تومان؛
 • هتل الماس نوین| شروع قیمت از شبی 305هزار تومان.

ارزان‌ترین پاساژهای مشهد

 • بازار رضا | بورس انواع مغازه سوغاتی؛
 • بازار فردوسی 1 | بورس انواع بوتیک و سیسمونی؛
 • بازار فردوسی 2 | بورس انواع لباس و لوازم تزئینی؛
 • بازار روس‌ها | بورس انواع لوازم چینی و ارزان‌قیمت؛
 • بازار مولوی | بورس لوازم آرایشی و بهداشتی ارزان‌قیمت؛
 • بازار سپاد | بورس انواع مغازه سوغاتی ارزان.

ارزان ترین رستوران های مشهد

 • رستوران فاطمی مشهد؛
 • رستوران اقیانوس مشهد؛
 • کترینگ و رستوران دورهمی مشهد؛
 • رستوران تعاون؛
 • رستوران الزهرا مشهد.

خب دوستان و همراهان عزیز ره بال آسمان، شما به‌صورت کامل با هزینه سفر به مشهد آشنا شدید و تمامی عوامل تأثیرگذار بر هزینه سفر را مشاهده کردید. به نظر شما بهتر است چطور مدیریت هزینه را برای سفر انجام دهیم؟ شما چطور این مدیریت را انجام می‌دهید؟ آیا به نظر شما سفر با تور مقرون‌به‌صرفه‌تر است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همه ما بی‌صبرانه منتظر دیدن نظرات و تجربیات شما عزیزان همراه هستیم.

قیمت بلیط اتوبوس مشهد از تهران بین 100 تا 150هزار تومان متغییر است.

قیمت بلیط قطار مشهد از تهران بین 50 تا 750هزار تومان متغییر است.

قیمت بلیط هواپیما به مشهد از تهران بین 700 تا 800هزار تومان متغییر است.

قیمت تور مشهد از 1 تا 3میلیون تومان متغییر است.

هزینه اقامت در مشهد به‌صورت میانگین حدود 200 تا 300هزار تومان به ازای هر شب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.