آبشار اسکلیم رود مازندران | آبشاری در کنار درخت‌های رنگارنگ

0 968

اگر به آبشارهای ایران علاقمند هستید، احتمالاً لیستی از اسم‌‌هایشان دارید تا در اولین بفرصت به آن‌ها سری بزنید. امروز به آبشار اسکلیم رود سوادکوه می‌رویم و اگر خوشتان آمد، آن را به لیست مقصدهایتان اضافه کنید.

آبشار اسکلیم رود کجاست؟

در استان مازندران، شهرستانی به اسم سوادکوه شمالی هست. سوادکوه دو بخش نارنجستان و مرکزی دارد. آبشار اسکلیم رود در دهستان لفور جا خوش کرده است. دهستان لفور از جاهای دیدنی اطراف تهران است که به‌خاطر هوای خوشش، پایتخت‌نشین‌های زیادی آن را در لیست مقصدهایشان گذاشته‌اند.

دهستان لفور

نمایی از دهستان لفور

دهستان لفور از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران است که در شهرستان سوادکوه قرار دارد. این دهستان 84 آبشار دارد، به همین خاطر به آن «سرزمین آبشارها» هم می‌گویند.

پوشش گیاهی آبشار اسکلیم رود

در اطراف آبشار درختانی مثل ازگیل، راش و انجیلی هست. درخت انجیلی رنگارنگ‌ترین درختی است که می‌توانید در طبیعت ببینید. حالا خودتان تصور کنید که ممکن است با چه منظره شگفت‌انگیزی روبه‌رو شوید. این رنگ‌ها را به کمک لنز دوربینتان ثبت کنید.

تفریحات آبشار اسکلیم رود

 • جنگل‌نوردی

عکس جنگل‌نوردی

قدمت جنگل های هیرکانی این منطقه به دوره ژوراسیک می‌رسد. شاید فقط چیزهایی درباره «پارک ژوراسیک» شنیده باشید که می‌توانید دایناسورها را آنجا ببینید. کاملاً درست است. این جنگل‌ها از زمان دایناسورها تا امروز سرپا مانده‌اند. جنگلی چندمیلیون ساله حتماً ارزش گذران چند ساعت از عمرتان را دارد. اگر دل به دل طبیعت بدهید، حتماً انرژی زمین را در رگ‌هایتان احساس می‌کنید. پیاده‌روی در جنگل و استراحت در کنار درختان شما را سر شوق می‌آورد.

 • عکاسی

در دل طبیعت و در کنار آبشار چند قاب‌بندی سرسبز حتماً حالتان را جا می‌آورد. اگر هم عکاس حرفه‌ای هستید، چند تا از عکس‌های بکرتان را برای نشنال جئوگرافیک بفرستید. این آبشار در زیبایی حرف ندارد.

 • آب‌تنی و شنا

مگر می‌شود تا کنار آبشار برویم و در حوضچه آن تنی به آب نزنیم؟ آب خنک این حوضچه‌ها در گرمای تابستان آنقدر وسوسه‌انگیز هست که شما را به سمت خودش بکشاند. برای شروع پاهایتان را در آب بگذارید و نفس عمیقی بکشید.

 • رودخانه‌نوردی

عکس رودخانه‌نوردی در آبشار اسکلیم رود

شاید واژه «رودخانه‌نوردی» کمتر به گوشتان خورده باشد. اگر رودخانه‌های کم‌عمق را دوست دارید و روی سنگ‌ها می‌پرید یا در آب راه می‌روید، یک رودخانه‌نورد هستید. در این منطقه، امکان این تفریح هم برایتان هست. تنه‌های درختان در جاهایی از رودخانه روی آن افتاده‌اند، تا به حال روی یک پل درختی راه رفته‌اید؟

چشمه علی دامغان | تماشای آب جاری از روی عمارتی مجلل
اینم بخون!
 • یوگا

عکس یوگا در طبیعت

اگر اهل یوگا باشید، می‌دانید آرامش طبیعت شفای روح و روان شماست. نشستن روی تخت سنگی بزرگ و گوش‌دادن به صدای آب و مدیتیشن اثر خوبی روی چاکراهایتان دارد.

امکانات رفاهی آبشار اسکلیم رود

این آبشار در دل جنگل است؛ پس خبری از امکانات رفاهی نیست. در عوض این منطقه بکر و دل‌انگیز است؛ اما اگر تا روستاها اطراف بروید، همه چیز برایتان راحت‌تر می‌شود. می‌توانید از مغازه‌های محلی آب معدنی و خوراکی تهیه کنید که برای بازدید از آبشار لازمتان می‌شود.

احتیاط

عکس لوازم جنگل نوردی

 • در همه تفریحات در طبیعت باید جانب احتیاط را رعایت کرد. خیلی مراقب خودتان باشید.
 • قبل از رفتن به دل طبیعت وسایل لازم را لیست کنید تا چیزی جا نماند.
 • طناب، کفش مناسب، خوراکی و آب بهتر است در صدر لیستتان باشد.
 • حتماً گوشیتان را کاملاً شارژ کنید.
 • یادتان نورد که طبیعت‌گردی با جمع دوستانتان امنیت بیشتری دارد. اگر تنها باشید و خدای نکرده اتفاقی بیفتد، وضعیت پیچیده می‌شود.
 • حتماً پماد ضد گزش همراه خودتان داشته باشید، جاهای مرطوب حشرات گزنده دارد.
 • منطقه اسکلیم رود سوادکوه در شمال ایران و در نقطه‌ای پربارش قرار دارد؛ پس حتماً از کیسه‌خواب، چادر و وسایل ضد آب استفاده کنید.
 • حتماً قبل از سفر، آب‌وهوای منطقه را بررسی کنید.
 • چیزهای تیز را بدون محافظ در وسایل یا جیبتان نگذارید.

جاهای دیدنی اطراف آبشار اسکلیم رود

جاهای دیدنی سوادکوه کم نیست؛ اما گاهی زمان برای سفر محدود است؛ پس بهتر است قبل از سفر برنامه‌تان را مرتب کنید. بررسی این جاهای دیدنی و گنجاندنشان در برنامه سفرتان کارتان را راحت‌تر می‌کند.

 • سد لفور

عکس سد لفور

سد لفور را به اسم سد پاشکلا و سد البرز هم می‌شناسند. سدی خاکی که بازدیدکننده‌های زیادی هم دارد.

 • دریاچه لفور

در دریاچه لفور می‌توانید قایق‌سواری و ماهیگیری را امتحان کنید.

 • دریاچه شورمست

عکس دریاچه شورمست

در دریاچه شورمست هم می‌توانید قایق‌سواری کند. در کنار این دریاچه حتی مسیری هم برای دوچرخه‌سواری در جنگل هست.

 • روستای کمرپشت

عکس روستای کمرپشت

خانه‌ها چوبی روستای کمرپشت در هوای ییلاقی تماشایی است؛ البته مهمان‌نوازی مردم شمال هم مثل همه ایرانی‌ها زبان‌زد است.

چندتا از جاهای دیدنی دیگر را هم برایتان می‌گذارم.

 • کوه لاکمر؛
 • امامزاده عباسعلی؛
 • معدن فلوری؛
 • غار اسپهبد خورشید (لاب کمر).

هزینه بازدید از آبشار اسکلیم رود

بازدید از این آبشار هزینه‌ای ندارد؛ اما اگر با ماشین خودتان راهی سفر شده‌اید، باید آن را در پارکینگ شیرگاه پارک کنید و با خودروهای محلی تردد کنید؛ البته بخش‌هایی از مسیر هم پیاده‌روی دارد؛ پس هزینه پارکینگ را روی هزینه‌های سفرتان حساب کنید.

بهترین زمان بازدید از دره اسکلیم رود

عکس بهترین زمان بازدید از دره اسکلیم رود

نیازی به محاسبات دقیق نیست. تقریباً هرکسی می‌داند که زمان سفر به شهرهای شمالی ایران بهار و تابستان است. این فصل‌ها خوش‌آب‌وهواترین فصل‌های مسافرت به طبیعت هستند و طبیعت هم با گشاده‌رویی شما را مهمان این سرسبزی می‌کند؛ اما یادتان هست که در چند سال اخیر چه سیل‌های عجیبی در فصل بهار داشتیم. گاهی راهداری مسیرهای دسترسی را بست و گاهی هم سیل راه‌ها را مسدود کرد؛ پس هروقت که هوس سفر به شمال به سرتان زد، حتماً اخبار هواشناسی را بررسی کنید؛ پس با رعایت همه این نکات بهترین زمان سفر به آبشار اسکلیم رود بهار و تابستان است.

چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه | چشمه‌ای به زلالی اشک چشم
اینم بخون!

اقامت

نزدیک‌ترین روستا به اسکلیم رود همان دهستان لفور است. در روستای لفور هم خانه اجاره می‌دهند، هم می‌توانید در اقامتگاه بوم‌گردی بهشت گمشده اقامت کنید. اجاره ویلا در این روستا از شبی حدود 550هزار تومن شروع می‌شود. اگر هم اقامتگاه بو‌م‌گردی را انتخاب کنید، اجاره برای بچه‌های کمتر از 6 سال رایگان است. در این اقامتگاه می‌توانید تجربه‌های متفاوتی هم داشته باشید؛ مثلاً خودتان شیر گاو را بدوشید.

گزینه دیگر، اقامت در کلبه‌های چوبی جنگلی است. اگر اقامت در این کلبه‌ها را انتخاب کنید، باید برای شب به‌اندازه کافی هیزم تهیه کنید؛ البته فراموش نکنید که برای تهیه هیزم نباید به جنگل و درختان آن آسیب بزنید. اگر اهل کمپ‌کردن در طبیعت هستید، در کنار آبشار اسکلیم رود این امکان برایتان فراهم است؛ اما فراموش نکنید که لوازمتان باید ضد آب باشد. برای کمپ‌کردن هم لازم است هیزم کافی تهیه کنید و مراقب آتش‌سوزی هم باشید.

یادتان نرود که در جنگل لفور، خرس قهوه‌ای، گرگ و روباه هم هست. این حیوانات وحشی معمولاً به مسیر انسان‌ها نزدیک نمی‌شوند؛ اما شما باید جانب احتیاط را رعایت کنید. اگر فرزند کوچکی دارید، باید خیلی مراقب باشید زمانی که حواستان نیست از چادر بیرون نرود. ‌

مسیر دسترسی به آبشار اسکلیم رود سوادکوه

اگر بخواهید از استان تهران به روستای لفور بروید، باید خودتان را به شهرستان آمل برسانید. از آنجا به منطقه شیرگاه بروید. اگر با ماشین شخصی این سفر رفته‌اید، ماشینتان را در پارکینگ شیرگاه پارک کنید و از ماشین‌های محلی کمک بگیرید. کافی است به آن‌ها بگویید قصد رفتن به آبشار اسکلیم رود را دارید. وقتی از ماشین پیاده شدید، هنوز تا آبشار راه باقی است و باید آن را پیاده بروید.

از تهران تا آبشار اسکلیم رود 267 کیلومتر راه در پیش است.
هزینه بازدیدرایگان
بهترین زمان بازدیدفصل بهار و تابستان
آدرساستان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، بخش لفور

با هم سری به آبشار اسکلیم رود زدیم. هم‌سفری با ره بال آسمان برایتان چطور بود؟ اگر خوشتان آمد، حالا وقت آن است که این جای دیدنی را به لیست سفرهایتان اضافه کنید. اگر هم قبلاً این آبشار زیبا را دیده‌اید، تجربه‌هایتان را برایمان کامنت کنید.

استان مازندران، منطقه شیرگاه، دهستان لفور

بهار و تابستان؛ البته حتماً اخبار هواشناسی را بررسی کنید.

خود آبشار خیر؛ اما در روستاهای اطراف امکانات رفاهی مثل مغازه، اقامتگاه و پارکینگ هست.

بازار بزرگ تهران | تجارت، تاریخ و هنر جمع‌شده زیر یک سقف
اینم بخون!

طناب، کفش مناسب رودخانه، آب و خوراکی

بله؛ اما به‌خاطر وجود خرس قهوه‌ای، گرگ و روباه باید احتیاط کنید.

0/5 (0 نظر)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.