مارماریس | بندری به‌سان بهشت در سواحل مدیترانه

0

حتماً تا‌به‌حال نام سواحل مارماریس به گوشتان خورده است. شهر مارماریس بهشتی در کشور ترکیه است که با سواحل رؤیایی و زیبایش دلبری می‌کند. سواحل بی‌انتهای مدیترانه‌ای مارماريس تنها جذابیت این شهر نیستند. این بندر با طبیعتی خرم و آباد، بنادر مدرن برای کشتی‌های تفریحی، فضا و امکانات مناسب برای تجربه انواع ورزش‌ها و تفریحات آبی، گردشگاه‌ها و مجموعه‌های تفریحی جذاب و… بهشتی تمام عیار برای گردشگران است. بی‌شک سفر به این شهر اوقات دلپذیر و خاطرات ماندگاری را برای شما رقم خواهد زد؛ اما این لذت زمانی حاصل می‌شود که راه‌و‌چاه سفر را بدانید و برنامه‌ای عالی برای تفریح و گشت‌و‌گذار داشته باشید. به همین سبب در این مطلب از مجله گردشگری ره بال آسمان قصد داریم راهنمای سفر به مارماریس را در اختیارتان قرار دهیم تا چراغ راه شما برای تجربه سفری منحصر‌به‌فرد در این بهشت زیبا باشد. 

مارماریس کجاست؟

مارماريس (Marmaris) بندری به‌سان بهشت در سواحل مدیترانه است. به‌طور دقیق‌تر این بندر رؤیایی در استان موغله، واقع در جنوب‌غربی کشور ترکیه قرار دارد. کلمه مارماريس از واژه‌ی «مارمارون» (Marmaron) که به معنی «مرمر» است، گرفته شده و علت این نام‌گذاری وجود منابع غنی سنگ‌های مرمرین در این جزیره رؤیایی است. 

تاریخچه شهر مارماریس

عکس تاریخچه شهر مارماریس

کسی نمی‌داند که پیدایش سکونت در منطقه فعلی جزیره مارماریس، به چه زمانی باز‌می‌گردد. اگر بخواهیم بر‌اساس یافته‌ها و مستندات تاریخی سخن بگوییم، در حدود ۶ قرن قبل از میلاد مسیح، شهری به‌نام «فیسکوس» (Physkos) در این منطقه وجود داشته است؛‌ از‌این‌رو می‌توان گفت که شهر مارماريس ترکیه دست کم بیش از ۲۶۰۰ سال قدمت دارد. این جزیره در طول تاریخ، به دلیل موقعیت جغرافیایی حساس و منحصر‌به‌فردش، همواره برای حاکمیت‌های مختلف پر‌اهمیت بوده است. به همین سبب این شهر در طی قرن‌ها تحت حاکمیت تمدن‌های مختلف بوده و فرهنگی غنی و آثاری ارزشمند از تمدن‌های مختلف در جای‌جای آن به یادگار مانده است. از جمله این تمدن‌ها می‌توان به تمدن‌های کاریا، رودوس و آدا، مصر آشور، ایون، دور، پرس، مقدونیه، سوریه، روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی اشاره کرد. 

آب‌و‌هوای شهر مارماریس

عکس آب‌و‌هوای شهر مارماریس

سفر کردن زمانی دل‌چسب و دل‌نشین است که زمانی مناسب را برای سفر به مقصد مد‌نظر خود انتخاب کنید. آب‌و‌هوا نیز از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای انتخاب زمان مناسب سفر است. به همین سبب لازم است بگوییم که شهر مارماریس آب‌و‌هوایی مدیترانه‌ای دارد. به‌طور دقیق‌تر تابستان‌های این جزیره خوش‌آب‌و‌هوا گرم و مرطوب بوده و زمستان‌هایش خنک و بارانی است. میانگین دمای این منطقه از کشور ترکیه در روز‌های گرم سال ۴۰ درجه سانتی‌گراد بوده و میانگین دما در روز‌های سرد سال نیز به ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. 

اختلاف ساعت مارماریس نسبت به تهران

عکس اختلاف ساعت مارماریس نسبت به تهران

اختلاف ساعت میان جزیره مارماریس و تهران حدود ۳۰ دقیقه است. در‌واقع ساعت این جزیره در اغلب روز‌های سال، حدود ۳۰ دقیقه از ساعت رسمی ایران (تهران) عقب‌تر است. این اختلاف ساعت در برخی از روز‌های سال، به دلیل نا‌هماهنگ بودن تاریخ تغییر ساعت رسمی کشور ایران و کشور ترکیه در نیمه اول و نیمه دوم سال، یک ساعت کمتر یا بیشتر می‌شود. برای درک دقیق‌تر این موضوع لازم است توضیح دهیم که در کشور ایران تغییر ساعت رسمی در تاریخ اول فروردین و اول مهر صورت می‌گیرد؛‌ اما در کشور ترکیه این تغییرات در تاریخ هشتم فروردین و سوم آبان انجام می‌شود. 

پول رایج مارماریس

عکس پول رایج مارماریس

واحد پول در جزیره مارماریس همچون تمام شهر‌های کشور ترکیه، «لیر» است. خوب است اشاره کنیم که اسکناس‌های پنج، ده، بیست، پنجاه، صد و دویست لیری اسکناس‌های رایج در کشور ترکیه هستند. 

بهترین زمان سفر به مارماریس

عکس بهترین زمان سفر به مارماریس

انتخاب زمان مناسب برای سفر به مارماریس از مهم‌ترین عوامل تأثیر‌گذار بر لذت سفر است. به همین سبب در این قسمت از راهنمای سفر به مارماریس قصد داریم در‌خصوص بهترین زمان سفر به این بهشت ساحلی، توضیح دهیم. مارماريس شهری ساحلی بوده و امکان لذت بردن از تفریحات ساحلی زمانی میسر می‌شود که شرایط آب‌و‌هوایی مناسب باشد؛ از‌این‌رو یکی از فاکتور‌های مهم برای انتخاب زمان مناسب به‌منظور سفر به این شهر رؤیایی، شرایط آب‌و‌هوایی در منطقه است. بهترین زمان برای سفر به مارماریس ترکیه، بر‌اساس آب‌و‌هوا، اواخر ماه فوریه تا اواسط ماه ژوئن (اوایل ماه اسفند تا اواسط ماه خرداد) و اواخر ماه سپتامبر تا اواخر ماه دسامبر (اوایل ماه مهر تا اوایل ماه دی) است. در این زمان‌ها شهر مارماريس مطلوب‌ترین آب‌و‌هوا را برای گشت‌و‌گذار در شهر و لذت بردن از تفریحات ساحلی دارد. 

جاهای دیدنی مارماریس

جزیره مارماریس به لطف داشتن تاریخی غنی و طبیعتی آباد و خرم، جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری دارد؛‌ اما تعدد جاذبه‌ها نباید شما را برای گشت‌و‌گذار در این شهر زیبا سردرگم کند. به همین سبب در این بخش بهترین جاهای دیدنی مارماریس را معرفی کرده‌ایم تا بتوانید از زمان محدود سفرتان به بهترین شکل استفاده کرده و اوقات به‌یاد‌ماندنی را برای خود رقم بزنید. 

 • سواحل مارماریس

سواحل مارماریس

سواحل مارماریس با مناظر خیره‌کننده، محیطی آرام و دلنشین، امکانات تفریحی جذابی که دارد، بهترین و محبوب‌ترین جاذبه جزیره مارماريس به شمار می‌آیند. ساحل مارماریس از مرکز جزیره شروع می‌شود و تا ایچملر ادامه دارد. در امتداد این سواحل مسحور‌کننده کافه‌ها و رستوران‌های متعددی وجود دارند که با عطر‌ وسوسه‌کننده‌ غذا‌هایشان، شما را به صرف غذا و نوشیدنی در جوار ساحل زیبای جزیره دعوت می‌کنند. 

عکس سواحل مارماریس

همان طور که گفتیم سواحل جزیره از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی مارماریس به شمار می‌آیند و به همین سبب، امکانات تفریحی و توریستی جذابی برای گردشگران در این سواحل فراهم شده است. از جمله این تفریحات هیجان‌انگیز و جذاب می‌توان به قایق سواری، موج سواری، اسکی روی آب، غواصی و… اشاره کرد. در‌ نهایت باید بگوییم که غروب آفتاب در سواحل زیبای این جزیره رؤیایی بسیار خیره‌کننده است؛ از‌این‌رو توصیه می‌کنیم در‌صورت سفر به مارماریس لذت و آرامش تماشای غروب آفتاب در سواحل آرام آن را از دست ندهید. 

 • قلعه تاریخی و موزه مارماريس

عکس قلعه تاریخی و موزه مارماريس

در معرفی بهترین جاذبه های گردشگری مارماریس نام قلعه تاریخی و موزه مارماریس را نباید از قلم انداخت؛ چرا‌که این بنای تاریخی پر‌شکوه حدود ۳هزار سال قدمت دارد و جزء قدیمی‌ترین و ارزشمند‌ترین جاهای دیدنی مارماریس ترکیه به شمار می‌آید. این قلعه را  ایونی‌ها، حدود ۱۰۴۴ سال قبل از میلاد مسیح بنا کردند. حکومت‌‌های مختلف در طول تاریخ از قلعه پر‌شکوه مارماریس برای کاربری‌های مختلف استفاده می‌کردند؛ به همین سبب این بنا در طی ۳هزار سال عمر خود، شاهد فراز‌ونشیب حکومت‌های متعدد بوده و در مهم‌ترین رویداد‌های تاریخی منطقه نقشی مؤثر داشته است. 

عکس قلعه تاریخی و موزه مارماريس

قلعه مارماريس در دوران حکومت اسکندر کبیر، به‌طور کامل مرمت و باز‌سازی شد. این قلعه در دوران حکومت سلطان سلیمان به پایگاهی نظامی برای دفاع از منطقه تبدیل شد. با‌ وجود اینکه بخش‌های زیادی از بنای قلعه در زمان جنگ جهانی اول توسط نیرو‌های نظامی فرانسه، تخریب شد؛ اما این بنا تا به امروز پا‌بر‌جا مانده است. اکنون این قلعه تاریخی به موزه شهر تبدیل شده و در آن آثار تاریخی به‌یاد‌گار‌مانده از دوران عثمانی و بیزانس، برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده‌اند. 

 • منطقه دالیان

عکس منطقه دالیان

منطقه دالیان نیز یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مارماریس است؛‌ چرا‌که این منطقه علاوه‌بر ارزش و اهمیت تاریخی، طبیعت بکر و حیرت‌انگیزی دارد. محدوده دالیان در کنار رودخانه‌ای با همین نام قرار داشته و شکوه و زیبایی طبیعت آن بی‌مثال است. از شگفتی‌های طبیعت این منطقه می‌توان به حوضچه‌های سر‌شار از گوگرد آن اشاره کرد که به «حمام گل طبیعی»‌ شهرت دارند. گوگرد موجود در آب این حوضچه‌ها که به‌صورت گل و لجن ته‌نشین شده است، برای درمان برخی بیماری‌های پوستی مؤثرند. از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌توان به «ساحل لاکپشت» اشاره کرد. این ساحل از مهم‌ترین مناطق پرورش لاکپشت بوده و لاکپشت‌ها غول‌پیکر و چند‌میلیون‌ساله در آن زندگی می‌کنند. 

عکس منطقه دالیان

گذشته از جاذبه‌های طبیعی مسحور‌کننده منطقه دالیان، توجه به آثار تاریخی ارزشمند آن نیز خالی است لطف نیست. مقبره پادشاه هان بیکسان، معروف‌ترین جاذبه تاریخی در این منطقه است. این مقبره با تراس صخره‌های کنار دریاچه دالیان ایجاد شده و شما می‌توانید به هنگام قایق‌سواری در این دریاچه از این مقبره تاریخی نیز بازدید کنید. به همین سبب قایق‌سواری در دریاچه دالیان هم فال است و هم تماشا. 

 • پارک آبی آتلانتیس

عکس پارک آبی آتلانتیس

اگر عاشق تفریحات آبی و تجربه فعالیت‌های پر‌هیجان هستید، پیشنهاد می‌کنیم در سفر به مارماریس تجربه حضور در پارک آبی آتلانتیس و تفریح و بازی در آن را از دست ندهید. در این مجموعه آبی جذاب، بخش‌های تفریحی مختلفی از جمله استخر موج، زمین مینی‌گلف، سالن بولینگ و… وجود دارند. همچنین این مجموعه دارای سرسره‌های متنوع و جذابی است که حسابی آدرنالین خون شما را افزایش می‌دهد. پارک آبی آتلانتیس دارای ساحل اختصاصی در کنار دریای مدیترانه بوده و در آن تمامی امکانات لازم برای تجربه انواع ورزش‌ها و تفریحات آبی از جمله قایق‌سواری، جت‌اسکی و… نیز فراهم شده است. از امکانات رفاهی این مجموعه تفریحی منحصر‌به‌فرد نیز می‌توان به رستوران‌ها، تخت‌های ساحلی، سرویس بهداشتی و حمام، پارکینگ اختصاصی، کمد اختصاصی برای هر فرد، اتاق تعویض لباس و… اشاره کرد. 

اقامت در شهر مارماریس

عکس هتل گرند پاشا

داشتن اقامتگاهی مناسب از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای لذت‌بردن از سفر است؛‌ از‌این‌رو در این بخش نام بهترین هتل های مارماریس را عنوان کرده‌ایم:‌

 • هتل گرند پاشا | Grand Pasa Hotel؛
 • هتلِ گرند آزور | TUI BLUE Grand Azur؛
 • هتل جولیان | Julian Hotel Marmaris.

بهترین رستوران های مارماريس

عکس رستوران سمدان

ما ایرانی‌ها عاشق چشیدن طعم غذا‌های لذیذ هستیم و شکم‌گردی از جذاب‌ترین تفریحات برای ماست. اگر شما نیز عاشق غذا هستید، آشنایی با بهترین رستوران های مارماریس به شما کمک می‌کند تا از سفر خود به این شهر نهایت لذت را ببرید. در ادامه سه تا از بهترین رستوران‌های شهر مارماریس ترکیه را عنوان کرده‌ایم:

 • رستوران سمدان | Samdan Restaurant؛
 • رستورانِ پیکادیلی | Piccadilly Restaurant؛
 • رستوران د گریت کورنر استیک هاوس |‌ The Great Corner Steak House Restaurant.

مراکز خرید مارماریس 

بی‌شک شما‌ هم با ما هم‌عقیده‌اید که سفر به کشور ترکیه بدون گشت‌و‌گذار در مراکز خرید و بازار‌ها و خریدن کردن لطفی ندارد؛ از‌این‌رو در این بخش از راهنمای سفر به مارماریس بهترین و محبوب‌ترین مراکز خرید این شهر را معرفی کرده‌ایم:

 • بازار بزرگ یا کارسی مارکت | Carsi Market؛
 • مرکز خرید نتسل مارینا | Netsel Marina؛
 • مرکز خرید آیکملر | Icmeler.

هزینه سفر به مارماریس

عکس هزینه سفر به مارماریس

 • هزینه بلیط

سفر به مارماريس هم از طریق مرز‌های زمینی به وسیله خودرو شخصی، اتوبوس و قطار و هم به‌صورت هوایی به وسیله هواپیما‌های مسافر‌بری امکان‌پذیر است. هزینه رفت‌و‌آمد در سفر به مارماریس، با توجه به نوع مسیر و روش سفر متفاوت خواهد بود؛‌ اما به‌طور کلی هزینه سفر زمینی، به مراتب کمتر از هزینه سفر با هواپیما است. نکته دیگری که در این بخش از راهنمای سفر مارماریس باید به آن اشاره کنیم این است عواملی همچون زمان سفر، شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی در قیمت بلیط هواپیما مؤثرند. از سوی دیگر هزینه بلیط قطار و اتوبوس در تمام ایام سال تقریباً ثابت است. 

 • هزینه اقامت

از آنجایی که شهر مارماريس از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری کشور ترکیه است، در این شهر انواع اقامتگاه از هتل‌های لوکس ۵‌ستاره تا هاستل‌های ارزان‌قیمت و … با امکانات و هزینه‌های متنوع یافت می‌شود؛ ازا‌ین‌رو شما می‌توانید بر‌اساس بودجه‌ای که برای اقامت در سفر به مارماریس در اختیار دارید، اقامتگاهی مناسب یافته و در طول سفر در آن‌جا ساکن شوید. در ادامه هزینه حدودی اقامت یک‌شبه برای یک نفر در انواع هتل‌ها و هاستل‌های مارماریس را عنوان کرده‌ایم:

 • هزینه یک شب اقامت در هتل ۲‌ستاره: از ۸۰ تا ۱۵۰ لیر ترکیه؛
 • هزينه یک شب اقامت در هتل ۳‌ستاره: از ۹۰ تا ۲۰۰ لیر ترکیه؛
 • هزینه یک شب اقامت در هتل ۴‌ستاره: از ۱۲۰ تا ۲۵۰ لیر ترکیه؛
 • هزينه یک شب اقامت در هتل ۵‌ستاره: از ۲۳۰ تا ۶۰۰ لیر ترکیه؛
 • هزینه یک شب اقامت در هاستل: از ۶۰ تا ۱۰۰ لیر ترکیه.
نکته: توجه کنید که هزینه‌های عنوان‌شده، هزینه‌های حدودی هستند و این هزینه‌ها با گذر زمان تغییر می‌کنند. 
 • هزینه حمل‌و‌نقل

عکس اتوبوس‌ها و دلموش‌ها مارماریس ترکیه

هزینه حمل‌و‌نقل در سفر به مارماریس به بازه زمانی سفر شما، میزان گشت‌و‌گذارتان در شهر و وسیله‌ای که برای حمل‌و‌نقل انتخاب می‌کنید، وابسته است. با‌این‌حال خوب است بدانید که در حال حاضر، هزینه کرایه تاکسی در این شهر، ۵ لیر بوده و این مبلغ به ازای هر کیلومتر محاسبه می‌شود. برای کاهش هزینه حمل‌و‌نقل در مارماريس می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس‌ها و دلموش‌ها (مینی‌بوس‌های کوچک) استفاده کنید. در ادامه لیستی از هزینه‌های رفت‌و‌آمد در شهر مارماریس را ارائه کرده‌ایم:

 • هزینه تاکسی به‌ازای هر یک کیلومتر: ۵ لیر؛
 • بلیط یک‌طرفه اتوبوس‌های شهری و دلموش‌ها: ۴.۵ لیر؛
 • کارت اعتباری ماهانه برای حمل‌و‌نقل عمومی:‌ ۱۵۰ لیر.
نکته: توجه کنید که این هزینه‌ها ممکن است با گذر زمان تغییر کنند. 

جالب است بدانید که رنگ دلموش‌ها بیانگر مسیر تردد آن‌ها است. به‌طور مثال مینی‌بوس‌های سبز درون شهر، مینی‌بوس‌های نارنجی بین مارماريس و ایچملر، مینی‌بوس‌های زرشکی بین مارماريس و بلدیبی، مینی‌بوس‌های آبی بین مارماریس و آرموتالان و مینی‌بوس‌های صورتی بین مارماریس و خلیج یالانجی تردد می‌کنند. 

 • هزینه خورد‌و‌خوراک

عکس خوردو خوراک ترکیه

از مهم‌ترین هزینه‌هایی که باید بخشی از بودجه سفر خود را به آن اختصاص دهید، هزینه خورد و خوراک است. در شهر مارماریس انواع رستوران، کافی‌شاپ و فست‌فود وجود دارد. از رستوران‌ها و فست‌فود‌های معمولی با قیمت‌های ارزان گرفته تا رستوران‌های لوکس با قیمت‌های بالا و…. به همین سبب باید بگوییم که هزینه خورد‌و‌خوراک در سفر به مارماریس کاملا به انتخاب شما بستگی دارد که کدام رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها یا فست‌فود‌ها را برای صرف غذا و نوشیدنی انتخاب می‌کنید. با تمام این‌ها خوب است اشاره کنیم که هزینه غذا و نوشیدنی در کشور ترکیه در مقایسه با کشور ایران، زیاد نیست و شما می‌توانید به‌راحتی انواع غذا‌ها و نوشیدنی‌های خوش‌طعم و با‌کیفیت را در شهر مارماریس خریداری کرده و میل کنید. در ادامه میانگین هزینه‌ها در رستوران‌ها  فست‌فود‌های مختلف این شهر را ارائه کرده‌ایم:

 • متوسط هزینه غذا در رستوران‌های ارزان‌قیمت برای هر نفر: حدود ۲۵ لیر؛ 
 • متوسط هزینه غذا در رستوران‌های متوسط برای هر نفر: حدود ۴۰ لیر؛ 
 • متوسط هزینه غذا در رستوران‌های لوکس و گران‌قیمت برای هر نفر: حدود ۸۰ لیر؛ 
 • متوسط هزینه غذای فست‌فودی برای یک نفر:‌ حدود ۱۶ لیر؛
 • قیمت آب معدنی: ۷ لیر. 
نکته: هزینه‌های عنوان شده، متوسط هزینه‌های غذا در رستوران‌ها و فست‌فود‌های مختلف بود و ممکن است قیمت برخی از غذا‌ها بسیار کمتر یا بیشتر از میانگین مشخص‌شده باشد. به‌علاوه این قیمت‌ها ممکن است در گذر زمان افزایش پیدا کنند. 
 • هزینه خرید و سوغاتی

عکس خرید و سوغاتی مارماریس ترکیه

آوردن سوغات از سفر برای خانواده، دوستان و عزیزان از رسم‌های دیرینه ما ایرانیان است. از سوی دیگر، ترکیه جزء محبوب‌ترین مقاصد ایرانیان برای خرید انواع کالا به شمار می‌آید. شهر مارماریس نیز مراکز خرید بسیار خوبی دارد. به همین سبب بد نیست بخشی از بودجه خود را برای خرید کالا‌های خوش‌جنس ترکی و سوغات اختصاص دهید. هزینه خرید و سوغاتی نیز کاملاً بستگی به میزان خرید شما و اجناسی که انتخاب می‌کنید دارد. 

روش‌های کاهش هزینه سفر به مارماريس 

شاید در نگاه اول سفر به شهری در کشوری خارجی پر‌هزینه به‌نظر آید؛‌ اما شما می‌توانید با رعایت برخی نکات هزینه سفر خود را بسیار کاهش دهید. از‌این‌رو در این بخش از راهنمای سفر مارماریس، راه‌های کاهش هزینه سفر به این بهشت ساحلی را توضیح داده‌ایم: 

 • سفر زمینی به ترکیه 

 همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، هزینه سفر به مارماریس از طریق مرز‌های زمینی و به وسیله خودرو شخصی، اتوبوس و قطار، به‌مراتب ارزان‌تر از سفر با هواپیما به این جزیره است؛‌ از‌این‌رو اگر از مسیر سفر لذت می‌برید و سختی‌های آن برایتان شیرین است و می‌خواهید هزینه سفر خود را نیز کاهش دهید، انتخاب یکی از روش‌های سفر زمینی به مارماريس می‌تواند برای شما مناسب باشد. 

 • انتخاب زمان مناسب برای سفر 

عکس انتخاب زمان مناسب برای سفر 

در ابتدا باید بگوییم که ماه‌های ژوئیه، ژوئن و می شلوغ‌ترین ماه‌های گردشگری در مارماریس هستند؛ به همین دلیل در این ایام قیمت بلیط هواپیما و هزینه اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های این شهر به حد‌اکثر مقدار خود می‌رسد. با این حساب اگر می‌خواهید سفری ارزان و اقتصادی داشته باشید، این سه ماه زمان مناسبی برای سفر به این جزیره رؤیایی نیست. با‌این‌حال از جمله راه‌های کاهش هزینه‌ها در این ایام، این است که از چند ماه قبل، بلیط خود را برای تاریخ مشخص خریداری کرده و اقامتگاه مد‌نظر خود را نیز رزرو کنید. به‌علاوه باید بگوییم که ماه نوامبر خلوت‌ترین ماه گردشگری در جزیره زیبای مارماريس است و در این ماه قیمت بلیط هواپیما و هزینه اقامت در هتل‌ها در این شهر بسیار کاهش پیدا می‌کنند. 

 • انتخاب تفریحات ارزان 

عکس انتخاب تفریحات ارزان  مارماریس ترکیه

از آنجایی که مارماریس از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری در ترکیه است، امکانات توریستی و تفریحی متعددی در آن برای گردشگران فراهم شده است. در میان این تفریحات جذاب و متنوع، تفریحاتی ارزان و حتی رایگان نیز وجود دارند که با تجربه آن‌ها علاوه‌بر لذت بردن از سفر خود می‌توانید هزینه‌های خود را نیز کاهش دهید. از جمله تفریحات ارزان در مارماریس می‌توان به حمام ترکی، تور‌های یک‌روزه در دریا با قایق و کشتی، لذت بردن از فضای آرام و زیبای سواحل مدیترانه‌ای، قدم زدن در شهر و بازدید رایگان از برخی جاهای دیدنی مارماریس و… اشاره کرد. 

برقراری تماس و استفاده از اینترنت در مارماریس

عکس برقراری تماس و استفاده از اینترنت در مارماریس

استفاده از قابلیت «رومینگ» (Roaming)‌ اپراتور‌های ایرانی در کشور ترکیه امکان‌پذیر است؛ اما حالت رومینگ این اپراتور‌ها چندان تعریفی ندارد و برقراری تماس با‌کیفیت و دسترسی به اینترنت پر‌سرعت در حالت رومینگ ممکن نیست. به همین سبب اگر می‌خواهید به اینترنت پر‌سرعت دسترسی داشته و به‌راحتی تماس بر‌قرار کنید، سیم‌کارت‌ اپراتورهای ترکیه گزینه مناسب‌تری است. در ترکیه سه اپراتور «ترک‌سل» (TurkCell)، «ودافون» (Vodafone) و «ترک‌تلکام» (Turk Telecom) وجود دارند که از میان آن‌ها ترک‌تلکام و ودافون آنتن‌دهی بهتری دارند. در این بخش از راهنمای سفر مارماریس، دو نوع سیم‌کارت کاربردی برای گردشگران در ترکیه را معرفی کرده‌ایم:

 • سیم‌کارت پِی‌ اَز یو گو (Pay As you go)

عکس سیم‌کارت پِی‌ اَز یو گو

سیم‌کارت پِی‌ اَز یو گو برای مسافرانی که در حدود یک هفته در ترکیه اقامت دارند، مناسب است. این سیم‌کارت بسیار ارزان است و با استفاده از آن می‌توانید چند تماس ضروری بر‌قرار کنید. سیم‌کارت‌های پِی‌ اَز یو گو فاقد بسته اینترنت هستند. 

 • سیم‌کارت پری‌پِید (Prepaid)

عکس سیم‌کارت پری‌پِید

اگر از آن دسته افراد هستید که همواره باید به اینترنت متصل باشند، سیم‌کارت پری‌پِید گزینه مناسب‌تری برای شما است. این نوع سیم‌کارت‌ها دارای ترافیک و زمان مکالمه مشخصی هستند و پس از تمام شدن موجودی، سیم‌کارت نیز از کار می‌افتد؛ از‌این‌رو در‌صورت استفاده از این نوع سیم‌کارت باید حجم مصرفی و میزان مکالمه خود را مدیریت کنید. 

ترافیک و زمان مکالمه سیم‌کارت توریستی «پری‌پید» ترک‌سل: ۲۵ گیگابایت اینترنت و ۲۰۰ دقیقه مکالمه

ترافیک و زمان مکالمه سیم‌کارت توریستی «پری‌پید» ودافون: ۲۰ گیگابایت اینترنت و ۷۵۰ دقیقه مکالمه

بهترین روش سفر به مارماریس

عکس تور‌های گردشگری

بهترین روش سفر به مارماریس برای هر شخص، بر‌اساس شرایط، روحیات، علایق و بودجه‌ای که برای سفر به این شهر در اختیار دارد متفاوت است. با‌این‌حال اگر می‌خواهید برای اولین‌بار این به این بهشت ساحلی سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم در تور‌های گردشگری ثبت‌نام کرده و از همراهی با تیم‌های حرفه‌ای تور‌های گردشگری لذت برده و سفر راحت و بی‌درد‌سری را تجربه کنید. از سوی دیگر اگر از مسیر سفر لذت می‌برید و عاشق ماجراجویی هستید، سفر زمینی به وسیله خودرو شخصی، اتوبوس یا قطار نیز می‌تواند برای شما جالب باشد و هزینه سفرتان را نیز کاهش دهد. با وجود همه این‌ها، اغلب افراد سفر با هواپیما را ترجیح می‌دهند و دوست دارند بیشتر زمان سفر خود را به تفریح و گشت‌و‌گذار در شهر مقصد سپری کنند. 

فرودگاه‌ بین‌المللی مارماریس

عکس فرودگاه‌ بین‌المللی مارماریس

شهر مارماریس فرودگاه اختصاصی ندارد و نزدیک‌ترین فرودگاه بین‌المللی به این شهر، فرودگاه دالامان (DLM) ترکیه است. این فرودگاه در فاصله ۶‌کیلو‌متری شهر دالامان و در فاصله ۹۰‌کیلومتری از شهر مارماريس قرار دارد. فرودگاه دالامان دارای دو ترمینال مجزا برای پروازهای داخلی ترکیه و پروازهای بین‌المللی است. گفتنی است که از این فرودگاه بین‌المللی به ۱۲۰ نقطه مختلف در دنیا پرواز انجام می‌شود. 

عکس فرودگاه‌ بین‌المللی مارماریس

دسترسی به شهر مارماریس از مبدأ فرودگاه دالامان هم از طریق اتوبوس‌های فرودگاه و هم از طریق تاکسی‌های فرودگاه امکان‌پذیر است. اتوبوس‌های فرودگاه مسیر بین مارماريس و فرودگاه دالامان را در حدود ۹۰ دقیقه طی می‌کنند و قیمت بلیط آن‌ها به‌مراتب ارزان‌تر از تاکسی‌های فرودگاه است. با‌این‌حال اگر می‌خواهید کمتر معطل شوید، زود‌تر به مرکز شهر برسید و راحت‌تر باشید، می‌توانید با صرف هزینه بیشتر، با تاکسی به مارماريس بروید. 

شماره های اضطراری مارماریس

عکس شماره های اضطراری مارماریس

اگر خیال سفر به مارماريس را در سر دارید، بد نیست شماره‌های اضطراری کشور ترکیه را در اختیار داشته باشید. 

 • پلیس ساحلی ترکیه: ۱۵۸‌
 • اورژانس: ۱۱۲
 • آتش‌نشانی: ۱۱۰
 • پلیس ترافیک ترکیه: ۱۵۴
 • مشاوره پزشکی ترکیه: ۱۱۳
 • راهنمای گردشگران ترکیه: ۱۱۸۳۲
 • راهنمای گردشگران فارسی‌زبان ترکیه: ۱۱۸۲۲
 • پلیس گردشگری ترکیه: ۵۲۷۴۵۰۳
نکته: پیش‌شماره جزیره مارماریس ترکیه ۲۵۲  (۰۰۹۰)+ است. 

نکات مهم سفر به مارماریس ترکیه

 • بانک‌های شهر مارماریس در روز‌های دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۳۰ تا ۱۷:۰۰ و شنبه‌ها از ۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ باز هستند و یک‌شنبه‌ها تعطیلند. از سوی دیگر صرافی‌های این شهر همه‌روزه از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۳:۰۰ باز هستند و فعالیت دارند. 
 • آب شهری در منطقه مارماريس دارای کلر بوده و برای نوشیدن مناسب نیست؛‌ از‌این‌رو بهتر است برای نوشیدن آب، آب‌معدنی تهیه کنید یا آب شهری را پیش از نوشیدن بجوشانید. 
 • دمای هوا و شدت آفتاب در فصل تابستان در سطح شهر و سواحل مارماريس زیاد است؛‌ از‌این‌رو اگر می‌خواهید در فصل تابستان به این شهر سفر کنید، حتماً کرم ضد‌آفتاب به‌همراه داشته و دائماً از آن استفاده کنید. نوشیدن آب در روز‌های گرم را نیز فراموش نکنید تا در طول سفر دهیدراته و گرما‌زده نشوید. 

در این مطلب از مجله گردشگری ره بال آسمان سعی کردیم تا تمامی اطلاعات لازم برای سفر به مارماريس را در اختیارتان قرار دهیم تا چراغ راه شما برای تجربه سفری خاطره‌انگیز در این بندر رؤیایی باشد. اکنون زمان آن فرا رسیده تا برای بازدید از جاهای دیدنی مارماریس ترکیه و حضور در این بهشت ساحلی، بار سفر را بسته و به‌سوی آن حرکت کنید. در‌نهایت از شما می‌خواهیم که اگر تا کنون تجربه سفر به مارماریس را داشته‌اید، در بخش نظرات، برای ما و مخاطبانمان از تجربیات و خاطرات ارزشمند خود بگویید و اگر اطلاعات و توصیه‌های مفیدی برای تجربه سفری بهتر در این شهر زیبا دارید، ما را نیز از آن‌ها بهره‌مند کنید.

مارماريس (Marmaris) بندری به‌سان بهشت در سواحل مدیترانه است. به‌طور دقیق‌تر این بندر رؤیایی در استان موغله، واقع در جنوب‌غربی کشور ترکیه، قرار دارد.

شهر مارماریس آب‌و‌هوایی مدیترانه‌ای دارد. به‌طور دقیق‌تر تابستان‌های این جزیره خوش‌آب‌و‌هوا گرم و مرطوب بوده و زمستان‌هایش خنک و بارانی است. میانگین دمای این منطقه از کشور ترکیه در روز‌های گرم سال ۴۰ درجه سانتی‌گراد بوده و میانگین دما در روز‌های سرد سال نیز به ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

بهترین زمان برای سفر به مارماریس ترکیه، بر‌اساس آب‌و‌هوا، اواخر ماه فوریه تا اواسط ماه ژوئن (اوایل ماه اسفند تا اواسط ماه خرداد) و اواخر ماه سپتامبر تا اواخر ماه دسامبر (اوایل ماه مهر تا اوایل ماه دی) بوده و در این زمان‌ها شهر مارماريس مطلوب‌ترین آب‌و‌هوا را برای گشت‌و‌گذار در شهر و لذت بردن از تفریحات ساحلی دارد.

از بهترین جاذبه‌های دیدنی مارماريس می‌توان به سواحل مارماريس، قلعه تاریخی و موزه مارماريس، منطقه دالیان و پارک آبی آتلانتیس اشاره کرد.

شهر مارماریس فرودگاه اختصاصی ندارد و نزدیک‌ترین فرودگاه بین‌المللی به این شهر، فرودگاه دالامان (DLM) ترکیه است که حدود ۹۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.