کویر مصر | دریای شنی ایران

2 483

بعضی‌ها می‌گویند که آدم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: کسانی که کویر را دوست دارند و کسانی که به جنگل و دریا علاقه دارند؛ اما ما با چنین مرزبندی‌هایی میان علایق گردشگران مخالفیم. چون امکان ندارد شمال سبز و دریای زیبایش را دید و دوست نداشت. هم‌زمان، کویرهای فوق‌العاده ایران را هم نادیده گرفت. یکی از این کویرهای زیبا، کویر مصر است؛ جایی حوالی روستایی به همین نام. روستای مصر از جاهای دیدنی خور و بیابانک است. اگر نمی‌دانید شهرستان خور و بیابانک کجاست هم باید بگوییم که در استان اصفهان قرار دارند. با ما همراهی کنید تا از این کویر زیبا که ارزش دیدن زیادی دارد، بیشتر بگوییم.

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر در استان اصفهان قرار دارد. یعنی در جایی در دشت کویر ایران. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم؛ کویر مصر جایی میان راه دامغان به سمت نائین و اصفهان واقع شده است. دریایی از شن در کویر مصر انتظارتان را می‌کشد. پس اگر می‌خواهید، یکی از زیباترین کویرهای ایران را ببینید باید مصر را در نظر داشته باشید. این منطقه دیدنی در ۴۵ کیلومتری شهر جندق قرار دارد و تورهای گردشگری متعددی در هر سال، راهی آن می‌شوند.

کویر زیبای مصر

اما چرا به این کویر دیدنی، مصر می‌گویند. ماجرای روستا و کویر مصر چیست؟ داغی و سوزان‌ بودن این ناحیه، یادآور سرزمین مصر است؟ واقعیت این است که خیر. ربطی میان سرزمین مصر و کویر ایرانی مصر وجود ندارد. نام‌گذاری این منطقه داستان جالبی دارد که در ادامه برایتان خواهیم گفت.

علت نام‌گذاری کویر مصر

مردی در حال کویرنوردی در کویر مصر

روستای مصر را فردی به نام یوسف آباد کرده است. این مرد، فرد ثروتمندی بوده که چوپانی می‌کرده و اقدامات بسیار مفیدی برای روستا انجام داده است. برای مثال با خشک‌شدن قنات‌های روستا، این فرد اقدام به حفر چاه‌هایی با موتور دیزلی کرد. خلاصه اینکه یوسف به روستا می‌رسیده و در راه آبادانی‌اش تلاش زیادی به خرج می‌داده است.

به خاطر وضعیت چاه‌های این روستا و نیاز به حفر چاه‌هایی با درازای زیاد، به این مکان روستای «چاه‌دراز» می‌گفته‌اند. ظاهراً یوسف از این نام خوشش نمی‌آمده و به همین خاطر از اهالی می‌خواهد که نام این مکان را با توجه به اینکه اسم خودش مانند حضرت یوسف پیامبر است، مصر بگذارند. روستایی‌ها هم که برای یوسف و خدمات ارزنده‌اش ارزش زیادی قائل بودند، «نه» نگفتند. پس اسم روستا و کویر کذایی، مصر شد.

جاهای دیدنی راور | شهری با سروهای چندهزارساله
اینم بخون!

در کویر مصر چه دیدنی‌هایی وجود دارد؟

درخت نخل در کویر مصر

کویر مصر رمل‌های ماسه‌ای وسیع و پهناور دارد. در دل این ماسه‌های شنی، آبراهه‌ای قرار گرفته که سنگ بنای رشد نیزارهایی را گذاشته است. در سفر به این کویر زیبا می‌توانید شاهد عبور گله‌های شتر هم باشید. امکان شترسواری برای گردشگران هم وجود دارد و اگر دلتان بخواهد، می‌توانید تجربه سوارشدن بر کوهان شتر را امتحان کنید.

آسمان کویر به‌شدت دیدنی است؛ سفره‌ای از ستاره‌ها در شب، بالای سرتان خودنمایی می‌کنند. آسمان پرستاره کویر هم به گونه‌ای است که احساس می‌کنید، فاصله‌تان تا آن بسیار کم است. حتی گاهی این توهم و خطای ذهنی به وجود می‌آید که اگر دست‌تان را کمی دراز کنید، به‌راحتی می‌توانید ستاره‌ها را بچینید.😍

اگر دوست دارید که یکی از زیباترین کویرهای ایران را ببینید حتما برنامهٔ سفر به کویر را هم داشته باشید. تورهای گردشگری متنوعی از تهران به کویر و از شهرهای دیگر به این کویر وجود دارد که سفر با آنها تجربه‌ خوشایندی برای‌تان خواهد بود.

ویدیوی زیبا از کویر مصر

بهترین زمان سفر به کویر چه موقع است؟

سافاری در کویر مصر در ایران

بهترین زمان سفر به کویر نیمه دوم سال است. اگر در پاییز و زمستان راهی این مکان شوید، روزها گرم و به‌شدت خشک نخواهد بود. هوای کویر مصر در طول پاییز و زمستان حالت متعادل‌تری دارد و معمولا تورهای متعددی در این زمان‌های سال، راهی کویر می‌شوند. علاوه بر آب‌وهوای مطلوب‌تر در نیمه دوم سال، نبود مار و عقرب‌ها در این فصول هم می‌تواند عامل دیگری برای انتخاب زمان سفرتان باشد.

در پاییز و زمستان خبری از عقرب‌ها و مارها نیست. برای همین امن‌تر و راحت‌تر می‌توانید پای به شن‌های کویری بگذارید و خیالتان بابت نبود گزندگان و خزندگان راحت‌تر باشد. هوای پاییزی کویر خوشایند و مطبوع است و با لباسی سبک و بهاری می‌توانید روز را به شب برسانید. البته شب‌ها کمی سرد می‌شود و روشن‌کردن آتش زیر آسمان پرستاره خیلی دل‌چسب و دوست‌داشتنی خواهد شد.

اگر دوست دارید، راهی کویر مصر شوید، بهتر است، دور تابستان را برای مسافرت کاملا خط بکشید. کویر در تابستان غیرقابل‌تحمل است و پیمودن آن حس‌وحال خوشایندی ندارد. هوای کویر در این فصل گرمِ گرم و خشکِ خشک است. پس چرا باید خودتان را آزار بدهید؟ اگر بخواهیم بازه‌ای برای سفر مطلوب به کویر معرفی کنیم، باید بگوییم که از آبان تا اردیبهشت، کویر مصر دیدن دارد.

وسایل لازم برای سفر به کویر مصر اصفهان چیست؟

عکاسی در کویر مصر

برای سفرکردن به کویر مصر اصفهان باید وسایل و تجهیزات ویژه‌ای به همراه داشته باشید. مثلا بردن لباس‌های گرم و پتوی مسافرتی یا کیسه خواب را به خاطر داشته باشید. درست است که در تابستان و زمستان یا بهار، هوای کویر خوشایند است؛ اما شب‌ها کماکان سرد است و باید به فکر لباس‌های گرم باشید.

راهنمای سفر به شهربابک | شهری با 12هزار سال قدمت
اینم بخون!

جعبه‌ای از وسایل کمک‌های اولیه با خود به کویر ببرید و از بردن کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، کلاه و کفش مناسب غافل نشوید. پیاده‌روی در کویر به کفش مناسب نیاز دارد. پس حواستان باشد که پای‌پوشی مناسب به همراه داشته باشید. راستی لازم است تا قمقمه‌ای مناسب هم با خود ببرید؛ چون کویر است و تشنگی‌. پس اگر آب کافی به بدنتان نرسانید، امکان دارد که مشکلاتی نظیر سردرد برایتان به وجود بیاید.

شن‌ها و ماسه‌های کویر مصر اصفهان بسیار نرم و روان هستند. راه‌رفتن پابرهنه روی آنها حس‌وحال خوبی دارد. پس یک جفت دم‌پایی مناسب هم در سفر با خود به همراه داشته باشید تا تجربه راحت‌تری از قدم‌گذاشتن روی شن‌ها به دست بیاورید.

چه تفریحاتی در کویر مصر مقدور است؟

در کویر می‌توانید تفریحات جالب و جذابی را تجربه کنید. برای مثال، می‌توانید شترسواری کنید، با موتورهای چهارچرخ در کویر گشتی بزنید، با ماشین‌های مخصوص سافاری را امتحان نمایید و اگر دلتان بخواهد دوچرخه‌سواری هم کنید. تورهای گردشگری معمولا برایتان برنامه‌های شب‌نشینی دور آتش را هم فراهم می‌کنند.

پس می‌توانید در زیر آسمان پرستاره دور آتش بنشینید و سکوت و زیبایی شب کویری را رصد کنید. اگر اهل عکاسی باشید، تصاویری بسیار جذاب هم شکار دوربین‌تان خواهد شد. شب‌ها درخشش چشم روباهان کویری هم جلوه جذابی دارد. از دیدنی‌های دیگری که در کویر یا حوالی آن وجود دارد باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیزار کویر مصر؛ در شمال شرقی کویر می‌توانید از این نیزار زیبا بازدید کنید.
 • نخلستان سوخته؛ حدود ۴۰ سال است که از سرمازدگی و سوختن نخل‌های کویر می‌گذرد و منظره‌ای زیبا از حضور این نخل‌ها به وجود آمده است.
 • دریاچه دکتر فیش؛ در حوالی کویر دریاچه‌ای به نام دکتر فیش وجود دارد که پر از ماهی‌هایی با خاصیت درمان بیماری‌های پوستی است.
 • دریاچه نمک‌خور؛ بخشی از سطح کویر را نمای باشکوه دریاچه نمک‌خور تشکیل می‌دهد. دشتی وسیع و خشک که با پنج‌ضلعی‌های نمکی مرزبندی شده است.

مسیر دسترسی به کویر مصر

آدرس: استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، دهستان جندق، روستای مصر

کویر مصر در استان مصر و در ۴۵ کیلومتری شهر جندق است. اگرچه دسترسی به این کویر با ماشین شخصی هم ممکن است اما  تورهای گردشگری به مقصد این کویر، بسیارند بنابراین بهترین راه سفر با تور است.

در آخر

حالا که با کویر اصفهان آشنا شدید، گزینه‌ای تازه به سفرهای گردشگری‌تان اضافه خواهد شد. اگر دوست داشته باشید که کویرگردی در ایران را تجربه کنید، حتماً به این کویر اصفهانی هم نیم‌نگاهی داشته باشید. روستاهای اطراف مصر هم جذاب و دیدنی هستند و می‌توانید در سفرتان به آنها هم سری بزنید.

راهنمای سفر اراک | پایتخت صنعتی ایران
اینم بخون!

یادتان باشد که انتخاب تور و همراهان مناسب و البته زمان درست سفر می‌تواند نقش بسیار مهمی در خوش‌گذراندن اوقات‌تان داشته باشند. پس با هر توری مسافرت نکنید یا دور زمان‌های نامناسب را خط بکشید. یادتان باشد که اگر سررشته‌ای از سفر به کویر ندارید، تنها رفتن به این مکان اصلاً و ابداً ایده خوبی نخواهد بود. پس حتما به تورهای گردشگری بپیوندید یا با افراد کاربلد و خبره همراه شوید. تا به حال تجربه کویرگردی داشته‌اید؟ به نظرتان چه چیزی در سفر به این مکان جذاب‌تر است؟

5/5 (1 نظر)
2 نظرات
 1. sara می گوید

  چه ماهی از سال بهترین ماه برای سفر به کویر مصر هستش؟

  1. امیر ائمی می گوید

   سارای عزیز،
   به نظر ما نیمه دوم سال بهترین زمان سفر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.