جاهای دیدنی کرمان | از آبشارهای خروشان تا مجموعه‌های تاریخی

0

کرمان شهری بسیار دوست‌داشتنی با جاهای دیدنی بسیار زیباست. در این شهر می‌توانید ساعت‌ها سرگرم باشید و از هر لحظه سفرتان لذت ببرید. جاهای دیدنی کرمان بسیار متنوع و تماشایی هستند. زمانی که تمام جاذبه‌های گردشگری این شهر را بشناسید، قطعاً می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به خرید بلیط هواپیما کرمان کنید تا این شهر زیبا را زودتر ببینید. در ادامه با ما همراه باشید تا از سیر تا پیاز جاهای دیدنی کرمان را به‌خوبی بشناسید.

جاهای دیدنی طبیعی کرمان

 • آبشارهای سیمک

آبشار سیمک جزو زیباترین جاهای دیدنی طبیعی کرمان به حساب می‌آید. برای تماشای زیبایی این آبشارهای خروشان و پرانرژی، باید خودتان را به 35کیلومتری شمال کرمان و روستای کوهپایه‌ برسانید. ارتفاع این آبشار زیبا و نقاشی تماشایی خداوند از 6 تا 20 متر متغیر است. در نزدیکی این آبشار امکانات مختلفی از جمله فضای مناسب اردوگاه و کمپ در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. بالا‌رفتن از کنار این آبشار جزو تفریحات محبوب ورزشکاران و صخره‌نوردان به حساب می‌آید. البته توجه داشته باشید برای صعود به مهارت و تجهیزات کامل کوهنوردی نیاز خواهید داشت. بهتر است فقط تابستان را برای بازدید از این آبشار انتخاب کنید.

آدرس: کرمان، ۳۵ کیلومتری شمال کرمان، روستای کوهپایه
 • درخت چنار کهن‌سال تکیه کهنوج معزآباد

عکس درخت چنار کهن‌سال تکیه کهنوج معزآباد

درختان چنار و سرو را می‌توان پدربزرگ درختان دانست. درختانی که صدها سال تاریخ را در سینه چوبی خود نگه‌ داشته‌اند و جز با پرندگان با کسی سخن نمی‌گویند. درخت چنار کهن‌سال روستای کهنوج مغزآباد جزو جاهای دیدنی کرمان به حساب می‌آید. این درخت در بخش چترود واقع شده است و قدمت آن به حدود 450 سال پیش بازمی‌گردد. این درخت در حیاط تکیه روستا جا خوش کرده است و با سایه خود آفتاب را از روی مردم بر می‌دارد. بسیاری از گردشگران حداقل تلاش می‌کنند تا یک عکس یادگاری زیبا کنار این درخت تنومند و سرسبز داشته باشند.

آدرس: کرمان، بخش چترود، دهستان معزیه، روستای کهنوج معزآباد
 • درخت کهن‌سال پاچنار روستای گینکان

عکس درخت کهن‌سال پاچنار روستای گینکان

حال که صحبت از درختان کهن‌سال به میان آمد، تا یادمان نرفته بهتر است درخت کهن‌سال پاچنار روستای گینکان را به شما معرفی کنیم. این درخت در فاصله 13کیلومتری شمال‌شرق کرمان واقع شده است و صدها سال قدمت دارد. دسترسی به این درخت زیبا و تماشایی بسیار ساده است. پس به‌هیچ‌وجه بازدید از این درخت زیبا را در سفر به کرمان از دست ندهید. برخی مردم حتی از شهرهای اطراف اقدام به خرید بلیط اتوبوس کرمان می‌کنند تا فقط از این درخت کهن‌سال دیدن کنند.

آدرس: شهرستان کرمان، دهستان سرآسیاب فرسنگی، روستای گینکان
 • دره شنگستان

اگر به‌دنبال جاهای دیدنی طبیعی کرمان هستید، باید 30کیلومتر از شمال کرمان فاصله بگیرید تا وارد دره شنگستان شوید. دره شنگستان در منطقه ییلاقی و کوهپایه‌ای واقع شده است. در طول مسیر این دره می‌توانید از دشت و چمن، رودخانه و آبشار و آبادی‌های مختلف دیدن کنید. تابستان بهترین زمان برای بازدید از شنگستان به حساب می‌آید. در صورتی که اهل پیاده‌روی هستید، می‌توانید مسیر را تا قله سیمک یا کوه گهر ادامه دهید. این دره 5 کیلومتر طول دارد و برای بازدید از تمامی بخش‌های آن، باید آمادگی جسمانی کافی داشته باشید. در طول مسیر از مناظری خیره‌کننده و فراموش‌نشدنی دیدن خواهید کرد.

آدرس: کرمان، ۳۰کیلومتری شمال کرمان
 • جنگل پردیسان قائم

جنگل پردیسان را می‌توان ریه‌های تنفسی شهر کرمان دانست. این پارک زیبا با 230 هکتار وسعت و درختانی تماماً دست‌کاشت در بلوار قائم و در میان کوه‌های صاحب‌الزمان قرار دارد. این پارک جنگلی بزرگ‌ترین پارک جنگلی در استان کرمان به حساب می‌آید و در بام کرمان قرار دارد. زمانی که خودتان را به پارک جنگلی پردیسان قائم کرمان برسانید، می‌توانید شاهد مناظری خیره‌کننده از شهر کرمان باشید. همچنین امکان استفاده از امکانات رفاهی و خدماتی مختلف همانند زمین پینت بال، سالن آمفی‌تئاتر، مسجد، پیست دوچرخه‌سواری، پیست موتورسواری، پیست کارتینگ، سرویس بهداشتی، آبخوری، شهربازی، کافی‌شاپ و رستوران وجود دارد.

آدرس: کرمان، بلوار قائم، کوه‌های صاحب‌الزمان
 • بزرگراه گردشگری هفت باغ علوی

بزرگراه گردشگری؟! اشتباه نمی‌کنیم؟! نه اشتباه نمی‌کنیم! در حقیقت بزرگراه گردشگری هفت باغ علوی جزو جاهای دیدنی کرمان است. این بزرگراه 28 کیلومتر طول دارد و دو شهر زیبا و تاریخی کرمان و ماهان را به هم متصل می‌کند. در طول مسیر می‌توانید از اراضی سرسبز و تماشایی دیدن کنید و از مناظر لذت ببرید. این 28 کیلومتر آن‌قدر زیباست که اصلاً متوجه گذر زمان نمی‌شوید و ناگهان به انتهای مسیر خواهید رسید. پس اگر عاشق رانندگی همراه با موسیقی لایت و تماشای مناظر زیبای مسیر هستید، حتماً سری به بزرگراه گردشگری هفت باغ علوی بزنید.

آدرس: استان کرمان، مسیر کرمان به سمت ماهان

بازارهای کرمان

 • بازار اختیاری کرمان

در سفر به هر شهر و دیاری، حتماً باید سری به بازارهای قدیمی آن شهر بزنید. بازارها قدیمی فرهنگ را همانند کتاب تاریخی برایتان روایت می‌کنند. بازار اختیاری چهارمین قسمت از بازار اصلی کرمان به حساب می‌آید. این بازار در بخش جنوبی بازار گنجعلی خان قرار دارد و تا اوایل بازار وکیل ادامه پیدا می‌کند. جالب است بدانید که بازار اختیاری را با عنوان بازار باریک نیز می‌شناسند و این به‌دلیل کم‌عرض بودن مسیر بازار است. همچنین از نظر قدمت تاریخی نیز باید گفت که این بازار جزو قدیمی‌ترین بازارهای کرمان به حساب می‌آید. در این بازار می‌توانید از سه بازارچه سرداری، کاروان‌سرای گلشن، مسجد چهل‌ستون و همچنین حمام و چایخانه سنتی وکیل دیدن کنید.

آدرس: کرمان، از انتهای بازار جنوبی گنجعلی خان تا اول بازار وکیل
 • بازار ارگ کرمان

بازارهای کرمان همانند لانه زنبور تودرتو هستند. به همین خاطر بخش‌های مختلف آن اسامی مختلفی دارد و برای بازدید از هرکدام باید حسابی وقت بگذارید. این بازار از میدان ارگ آغاز می‌شود تا چهارسوق گنجعلی خان ادامه دارد. این بازار در اصل دور محوطه میدان توحید را محاصره کرده است. بازار نقارخانه در بخش ابتدایی میدان ارگ واقع شده است. این بازار به دو بخش نقارخانه و بازار سراجی تقسیم می‌شود. بازار ارگ جزو زیباترین مراکز خرید کرمان به حساب می‌آید و سقفی بلند دارد. در طول مسیر نیز می‌توانید از تماشای کاشی‌کاری‌های هنرمندانه و لاجوردی نهایت لذت را ببرید.

آدرس: کرمان، میدان ارگ تا چهارسوق گنجعلی خان
 • بازار سردار کرمان

بازار سردار بخشی دیگر از بازار اصلی کرمان به حساب می‌آید. این بازار از چند راسته و بازارچه تشکیل شده است. بازار سردار شامل سه راستی اصلی می‌شود که بازار سردار را به بازار اختیاری متصل می‌کنند. کاروان‌سرای سردار در بین این سه راسته اصلی بازار قرار گرفته است. کاشی‌کاری‌های بازار سردار در بین جاهای دیدنی کرمان شهره خاص و عام است. نام این بازار در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد. بسیاری از افراد که به هنر معماری و همچنین عکاسی علاقه‌مند هستند، ساعت‌ها مات و مبهوت زیبایی و هنر این بازار می‌شوند.

آدرس: کرمان، بازار کرمان
 • بازار قلعه محمود

بازار قلعه محمود جزو بازارهای قدیمی کرمان به حساب می‌آید. قدمت این بازار به دوران قاجار بازمی‌گردد و در خیابان امام واقع شده است. این بازار از ابتدای تکیه میدان قلعه آغاز می‌شود و تا مسجد قائم ادامه دارد. این بازار هنوز همبه همت دو تن از کسبه به فعالیت خود ادامه می‌دهند. متأسفانه این بازار تا حد زیادی به دست فراموشی سپرده شده است و حتی بازسازی و مرمتی روی آن انجام نمی‌دهند. شاید در آینده نزدیک شاهد فاجعه غم‌انگیز نابودی این بازار باشیم.

آدرس: کرمان، خیابان امام خمینی
 • بازار کرمان

بازار بزرگ کرمان را می‌توان مهم‌ترین جای دیدنی این شهر دانست. در حقیقت بازارهای سنتی را می‌توان مهم‌ترین اثر تاریخی شهرهای قدیمی دانست. بازار کرمان از میدان ارگ آغاز می‌شود و تا میدان مشتاقیه ادامه دارد. این بازار را به‌عنوان طولانی‌ترین راسته بازار می‌شناسند. قدمت بازار کرمان به قرن هشتم هجری قمری بازمی‌گردد و شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. جالب است بدانید بلندترین بادگیر کرمان نیز روی سقف همین بازار قرار دارد. از‌این‌رو حتی در فصل تابستان نیز تهویه به‌خوبی در این بازار انجام می‌شود. توجه داشته باشید که این بازار شامل راسته و بخش‌های مختلف می‌شود که بهتر است از اکثر بخش‌های آن دیدن کنید. همچنین لازم به ذکر است که بازار کرمان بهترین محل برای خرید سوغات کرمان به حساب می‌آید.

آدرس: کرمان، میدان ارگ
 • بازار مظفری کرمان

بازار مظفری نیز بخشی از بازار اصلی کرمان است. این بازار از انتهای بازار وکیل آغاز می‌شود و تا خیابان میرزارضای کرمانی ادامه پیدا می‌کند. این بازار از جاذبه‌های تاریخی کرمان به حساب می‌آید و قدمت آن به سال 750 هجری قمری بازمی‌گردد. در بازار مظفری کرمان می‌توانید از بازار قدمگاه، غزخانه، تکیه یا همان صف و مسجد جامع کرمان دیدن کنید. نام این بازار نیز در بین فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد و بازدید از آن را اکیداً به دوستان توصیه می‌کنیم.

آدرس: کرمان، انتهای بازار وکیل تا خیابان میرزارضای کرمانی
 • بازار میدان قلعه

بازار میدان قلعه نیز جزو قدیمی‌ترین و البته طولانی‌ترین بازارهای کرمان بعد از بازار اصلی کرمان است. این بازار در محله میدان قلعه واقع شده است. برای دسترسی به بازار میدان قلعه باید خودتان را به خیابان امام و بازار قلعه محمود برسانید. این بازار روبه‌روی بازار معروف قلعه محمود قرار دارد و مسیر آن تا چهارسوق گنجعلی ادامه پیدا می‌کند. بازار میدان قلعه جزو پررونق‌ترین بازارهای قدیمی کرمان به حساب می‌آید. پس می‌توانید برای خرید سوغات سری به این بازار زیبا بزنید.

آدرس: کرمان، خیابان امام
 • بازار نقارخانه کرمان

عکس بازار نقارخانه در کرمان

بازار نقارخانه بخشی بزرگ از بازار ارگ و بازار اصلی کرمان است. این بخش بازار دارای سردری بزرگ و بلند همراه با کاشی‌کاری‌های زیبا است. قدمت بازار نقارخانه به اواخر دوره قاجار بازمی‌گردد. در اصل این بازار بخشی از بازار ارگ به حساب می‌آید. بازدید از این بازار برای علاقه‌مندان به هنر معماری باستانی ایرانی و کاشی‌کاری بسیار جذاب خواهد بود.

آدرس: کرمان، ابتدای میدان ارگ
 • بازار وکیل کرمان

بازار وکیل بخشی از بازار بزرگ کرمان است. این بازار تماشایی و مهم، در انتهای بازار اختیاری کرمان قرار دارد و بخشی از مجموعه وکیل به حساب می‌آید. از نظر تاریخی باید گفت که در سال 1282 هجری قمری، بازار وکیل کرمان را به دستور محمد اسماعیل خان وکیل الملک و پسرش مرتضی قلی خان وکیل بنا کردند. بازار وکیل بخشی از مجموعه بزرگی با نام مجموعه وکیل است. این مجموعه شامل بخش‌هایی از جمله بازار، کاروان‌سرا، مسجد و حمام می‌شود. این مجموعه جزو مهم‌ترین جاهای دیدنی کرمان به حساب می‌آید. بازار وکیل بازاری کشیده و طولانی است و هر بخش آن را به صنف خاصی اختصاص داده‌اند.

آدرس: کرمان، بین مسجد جامع و ارگ

جاهای دیدنی تاریخی کرمان

 • آتشکده آناهیتا کرمان (قلعه دختر)

آتشکده آناهیتا را می‌توان در فهرست مهم‌ترین جاهای دیدنی تاریخی کرمان قرار داد. این آتشکده را با نام قلعه کهنه و همچنین قلعه دختر نیز می‌شناسند. در بین جاهای دیدنی کرمان، این اثر جزو معروف‌ترین آثار تاریخی به حساب می‌آید. برای تماشای زیبایی این قلعه تاریخی باید خودتان را به شرق کرمان و خیابان انقلاب برسانید. آتشکده آناهیتا بر فراز صخره‌هایی از جنس سنگ واقع شده است. به همین خاطر برای بازدید از آن باید آمادگی جسمانی کافی داشته باشید. آتشکده از جنس خشت خام و گل رس ساخته شده است و به همین خاطر آسیب بسیاری را در آن می‌توانید مشاهده کنید. این قلعه به دو بخش مختلف تقسیم می‌شود. بخشی از آن بر فراز ارتفاعات واقع شده است و بخش دیگر روی تپه‌ای کوتاه‌تر قرار دارد.

آدرس: استان کرمان، شرق کرمان، خیابان انقلاب، کنار پارک انقلاب
 • آتشکده زرتشتیان کرمان (موزه مردم شناسی زرتشتیان)

شهر کرمان در کنار شهر یزد، دارای جمعیت زرتشتی بسیاری است. به همین خاطر می‌توانیم شاهد حضور آتشکده زرتشتیان کرمان باشیم. قدمت این آتشکده به سال 1303 هجری شمسی و دوران حکومت پهلویان بازمی‌گردد. بر سر درب این آتشکده می‌توانیم شاهد سه کلمه «هوخت، همت و هورشت» به‌معنای گفتار، پندار و کردار نیک باشیم. این آتشکده علاوه‌بر قدمت تاریخی، باید بدانید که در بین جمعیت زرتشت کرمان اهمیت بسیاری دارد. هنوز هم بسیاری از مراسم‌های مهم و کلیدی زرتشتیان، در این آتشکده برگزار می‌شود. البته بخشی از آتشکده را امروزه به یکی از موزه های کرمان یعنی موزه مردم شناسی زرتشتیان تبدیل کرده‌اند. در این موزه می‌توانید هرچه بیشتر با فرهنگ مردم زرتشت کرمان آشنا شوید.

آدرس: کرمان، خیابان زریسف (شهدا)، خیابان برزو آمیغی
 • آرامگاه مشتاقیه (گنبد مشتاقیه)

آرامگاه مشتاقیه جزو جاهای دیدنی باصفای کرمان به حساب می‌آید. این آرامگاه در میدان مشتاقیه قرار دارد و دسترسی به آن بسیار ساده است. آرامگاه مشتاقیه که به گنبد مشتاقیه نیز معروف است، آرامگاه مشتاق علی شاه است. قدمت این آرامگاه تاریخی را برخی مورخان به اواخر دوره زندیه و برخی دیگر به اوایل دوره قاجار نسبت می‌دهند. متأسفانه تا همین چند سال پیش، به این آرامگاه زیبا هیچ اهمیتی نمی‌دادند. به همین خاطر دچار آسیب بسیاری شده بود. خوشبختانه طی سال‌های اخیر، این آرامگاه را به‌صورت کامل مرمت و بازسازی کردند و در حال حاضر امکان بازدید از آن برای گردشگران وجود دارد.

آدرس: کرمان، میدان شهدا
 • باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان را می‌توان در فهرست زیباترین باغ‌های ایران قرار داد. این باغ تماشایی که به شازده ماهان نیز شهرت دارد، در فاصله 2کیلومتری ماهان و نزدیکی کرمان جا خوش کرده است. گاهی کلمات قادر به توصیف و انتقال حس زیبایی نیستند. پس بهتر است ابتدا کمی به عکس بالا نگاه کنید. این باغ جزو 9 باغ ایرانی معرف و مشهور جهان به حساب می‌آید. قدمت این باغ تماشایی و رؤیایی به دوران قاجار بازمی‌گردد. در دل این باغ، عمارتی وسیع و بزرگ قرار دارد. وسعت کل باغ به حدود 5.5 هکتار می‌رسد و جزو بزرگ‌ترین باغ‌های ایرانی در کشور است. بازدید از این باغ را حتماً باید در برنامه سفر به کرمان قرار دهید.

آدرس: استان کرمان، ماهان، دامنه كوه جوپار
 • باغ فتح آباد کرمان (باغ بیگلربیگی)

در هر نوع از راهنمای سفر به کرمان، حتماً نام باغ فتح آباد به چشم می‌خورد. این باغ که به باغ بیگلربیگی نیز معروف است، در کنار باغ شازده ماهان، جزو زیباترین جاهای دیدنی کرمان به حساب می‌آید. عمارت و باغ فتح آباد کرمان در فاصله 25کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. برای دسترسی به باغ زیبا باید از سمت بلوار جمهوری خودتان را به بلوار هوانیروز برسانید. به عظمت این باغ در تصویر بالا نگاه کنید. در هنگام شب، نورپردازی زیبای سازمان میراث فرهنگی، عمارت این باغ را به قصری رؤیایی و آسمانی تبدیل می‌کند. حضور در این میدان بخشی از عمرتان نخواهد بود و از هر لحظه آن لذت خواهید برد.

آدرس: کرمان، ۲۵کیلومتری کرمان، اختیار آباد
 • بیمارستان نوریه

بیمارستان؟! در لیست جاهای دیدنی کرمان؟! شاید کمی عجیب باشد؛ اما اگر بدانید که این بیمارستان، اولین بیمارستان بومی کرمان به حساب می‌آید، قطعاً به آن علاقه‌مند خواهید شد. قدمت این بیمارستان به سال 1296 و حدود 100 سال پیش بازمی‌گردد. جالب است بدانید نورالله خان، خان و حاکم آن دوران کرمان به‌کرات دچار بیماری می‌شد. به همین خاطر تصمیم گرفت تا یک مریض‌خانه در کرمان بنا کند تا در وهله اول بیماری خودش را درمان کنند! به این ترتیب اولین بیمارستان بومی کرمان احداث شد و هنوز هم از آن برای مداوای بیماران استفاده می‌کنند.

آدرس: کرمان، سه‌راه مدیریت
 • تخت درگاه قلی بیگ

تخت درگاهی جزو آثار تاریخی مهم کرمان به حساب می‌آید. این اثر تاریخی به دوران صفویه تعلق دارد و محل دفن قلی بیگ از امرای مهم صفوی و رئیس ایل افشار است. این آرامگاه در اثر حمله مغول‌های به ایران آسیب دید و نابود شد؛ اما آن را به‌صورت کامل بارهاوبارها بازسازی کردند. آخرین بازسازی تخت درگاه قلی بیگ به سال 1397 هجری شمسی بازمی‌گردد؛ اما در طول همین چند سال هم تخت درگاه قلی بیگ آسیب دیده و در حال حاضر به خانه معتادان تبدیل شده است؛ پس بهتر است هنگام شب از این اثر تاریخی مهم و تاریخی دیدن نکنید.

آدرس: کرمان، جنوب شرقی شهر، زاویه جنوبی کوه قلعه دختر
 • حمام شجاعی

عکس حمام شجاعی کرمان

استحمام در گذشته چالشی بزرگ بود. مردم برای آنکه بهداشت را رعایت کنند، باید شال و کلاه می‌کردند و عازم حمام عمومی می‌شدند. حمام شجاعی جزو جاهای دیدنی تاریخی کرمان است و قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد. این حمام زیبا در فهرست آثار ملی قرار دارد و بازدید از آن توصیه می‌شود. البته متأسفانه طی سال‌های اخیر، به‌خاطر بی‌توجهی مسئولان، این حمام آسیب بسیاری دیده است تا جایی که شاید بتوان گفت تصویری که از حمام‌های قدیمی دوران پدربزرگمان داریم، به‌مراتب بهتر از این حمام است!

آدرس: کرمان، باغین، بلوار امام خمینی، کوچه شهید احمد و مرتضی شجاعی
 • حمام وکیل کرمان

در سال 1280 هجری قمری، مجموعه‌ای با نام مجموعه وکیل در کرمان بنا شد. این مجموعه شامل کاروان‌سرا، حمام و بازار می‌شود. قدمت این مجموعه تاریخی به دوران قاجار بازمی‌گردد؛ اما طراحی و معماری آن به دوران زندیه شباهت دارد. حمام وکیل کرمان خوشبختانه از گزند تاریخ در امان باقی مانده است و به سبب بازسازی سال 1369، ظاهری سالم و دست‌نخورده دارد. در صورتی که به بازدید از جاهای دیدنی تاریخی و هنر معماری زندیه علاقه‌مند هستید، حتماً باید سری به این حمام بزنید. البته بد نیست بدانید بخشی از حمام را به بوفه و رستوران سنتی تبدیل کرده‌اند و می‌توانید طعم فالوده سنتی کرمانی را هم بچشید!

آدرس: کرمان، میانه‌های بازار کرمان، بعد از حمام گنجعلی خان
 • خانه هرندی (باغ موزه هرندی)

خانه هرندی کرمان را می‌توان در فهرست زیباترین خانه های تاریخی کرمان قرار داد. این خانه تاریخی به دوران قاجار تعلق دارد؛ اما نکته جالب اینجاست که ظاهر ساختمان بسیار سالم و دست‌نخورده باقی مانده است. این خانه زیبا که امروزه به باغ موزه هرندی تبدیل شده است، در میان باغی دلباز و باصفا قرار دارد. از نظر معماری می‌توان گفت که این باغ، شبیه سایر باغ‌های ایرانی مرکز ایران به حساب می‌آید، البته تمام معیارهای باغ ایرانی در آن لحاظ نشده است. عمارت اصلی این باغ زیبا را در سال 1380 با بودجه 160 میلیون تومانی به باغ موزه هرندی تبدیل کردند. بازدید از این باغ باصفا در فصل بهار و پاییز بسیار هیجان‌انگیز و خاطره‌انگیز خواهد بود.

آدرس: کرمان، خیابان بهشتی، ایستگاه طهماسب آباد، نرسیده به خیابان فردوسی
 • سرای گلشن

اگر قصد بازدید از بازارهای اصلی کرمان را دارید، بهتر است کمی مسیرتان را کج کنید و سری به سرای گلشن بزنید. سرای گلشن در بخش غربی مدرسه و کاروان‌سرای معروف گنجعلی‌خان و حدفاصل بین بازار اختیاری و بازار کفاش‌ها قرار دارد. سرای گلشن بنایی دو‌طبقه است. در طبقه اول 50 باب حجره و در طبقه دوم 37 باب حجره کوچک و بزرگ به چشم می‌خورند. قدمت این سرای بزرگ به قرن 11 هجری قمری بازمی‌گردد. جالب است بدانید عبدالباقی تاجر کاشانی با کمک درآمد موقوفه گنجعلی خان، این سرا را بنا کرد. سرای گلشن جزو آثار ملی ایران است و حتماً باید از آن دیدن کنید.

آدرس: کرمان، حدفاصل بازار اختیاری و بازار کفاش‌ها
 • قبه سبز (گنبد سبز)

قبه سبز جزو قدیمی‌ترین آثار تاریخی کرمان است. قدمت این اثر به دوران حکومت قراختاییان بازمی‌گردد. قراختاییان جزو سلسله‌های ملوک‌الطوایفی بودند. آن‌ها حدود 83 سال بر کرمان حکومت کردند. متأسفانه این بنا در طول تاریخ آسیب بسیاری دیده است. بلاهای طبیعی متعدد همانند سیل و زلزله باعث شدند تا فقط یک ایوان از قبه سبز کرمان باقی بماند. این بنا شاید ظاهر چندان زیبایی نداشته باشد؛ اما یک اثر تاریخی مهم به حساب می‌آید. همچنین باید بدانید که ترکان خاتون، بانی احداث بناهای مهم بسیاری در کرمان  و بانی ساخت قبه سبز بود.

آدرس: کرمان، خیابان ابوحامد
 • قلعه اردشیر کرمان

در بخش ارتفاعات جنوب‌شرقی کرمان، قلعه‌ای باعظمت و بزرگ به چشم می‌خورد. با کمی تصور و خیال‌پردازی می‌توانید عظمت گذشته این قلعه بزرگ را در ذهنتان به تصویر بکشید. این قلعه با اهداف نظامی و دفاعی در ارتفاعات جنوب‌شرق کرمان بنا شده است. قدمت قلعه اردشیر به دوران حکومت اردشیر بابکان و ساسانیان بازمی‌گردد. این قلعه در ارتفاع 150متری از سطح جلگه کرمان قرار دارد و دیده‌بان‌ها به‌صورت کامل بر عبور و مرور نظارت داشتند. در سفرنامه‌های مختلف از این قلعه یاد کرده‌اند و جزو بزرگ‌ترین قلعه‌های جنوب‌شرق ایران به حساب می‌آید. قلعه اردشیر از نظر معماری بسیار شگفت‌انگیز است و دیوارهای بسیار ضخیمی دارد. فقط به یاد داشته باشید برای بازدید از این قلعه، باید کمی پیاده‌روی در مسیرهای با شیب تند را باید به جان بخرید.

آدرس: کرمان، جنوب‌شرقی شهر کرمان
 • گنبد جبلیه

برخی آثار تاریخی انگار می‌خواهند به زمان ثابت کنند که می‌توان همیشه سبز و پایدار باقی ماند. در بخش شرقی کرمان و کنار گورستان صاحب‌الزمان و سید حسین، گنبدی عجیب و زیبا به چشم می‌خورد. این گنبد هشت‌ضلعی را با گنبد گبری یا گنبد جبلیه کرمان می‌شناسند. نمای این گنبد از جنس سنگ ساخته شده است. متأسفانه در متون تاریخی مختلف، نامی از سازنده آن به چشم نمی‌خورد. بسیاری بر این باور هستند که گنبد جبلیه در ابتدا مکان آتشکده بوده است؛ اما برخی دیگر این ادعا را رد کرده‌اند. برخی دیگر ساخت این گنبد را به دوران سلجوقیان نسبت می‌دهند که اشتباه است؛ زیرا آن را با نام گنبد گبری می‌شناسند. اصطلاح گبر به دوران پیش از اسلام بازمی‌گردد. پس احتمالاً گنبد جبلیه به دوران زرتشت تعلق دارد.

آدرس: استان کرمان، شرق کرمان، خیابان شهدا
 • مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان همانند مجموعه وکیل جزو مجموعه‌های تاریخی مهم به حساب می‌آید. این مجموعه شامل حمام، مدرسه، آب‌انبار و همچنین بازار می‌شود. قدمت این مجموعه به دوران حکومت فتحعلی‌شاه قاجار بازمی‌گردد. در آن دوران ابراهیم‌خان ظهیرالدوله حاکم وقت کرمان بود. وی در جهت ایجاد رفاه مردم کرمان، اقدام به ساخت این مجموعه کرد. در حال حاضر حدود 200 سال از ساخت این مجموعه می‌گذرد؛ اما هنوز هم مجموعه ابراهیم‌خان تسلیم گذر زمان نشده است. بازدید از این مجموعه را حتماً باید در برنامه سفرتان به کرمان قرار دهید.

آدرس: شهر کرمان، بازار کرمان، پس از بازار کلاه مال‌ها، در جوار میدان گنجعلی‌خان
 • مجموعه گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان نیز در کنار مجموعه ابراهیم خان و مجموعه وکیل جزو مجموعه‌های مهم تاریخی کرمان به حساب می‌آید. مجموعه گنجعلی خان در نزدیکی میدان شهدای کرمان قرار دارد و به میدان گنجعلی‌خان ختم می‌شود. این مجموعه تاریخی و زیبا شامل بخش‌های مختلف از قبیل میدان، بازار، مسجد، حمام، مدرسه، ضرابخانه و آب‌انبار می‌شود. قدمت این مجموعه تاریخی به دوران صفویه و حکومت گنجعلی‌خان بازمی‌گردد. خوشبختانه این مجموعه در طول تاریخ آسیب کمی دیده است و به‌خوبی آن را بازسازی کرده‌اند. بازدید از این مجموعه چند ساعتی به طول می‌انجامد. در طول روز می‌توانید از جزئیات معماری آن لذت ببرید و در طول شب محو نورپردازی آن شوید.

آدرس: کرمان، میدان شهدا، حدفاصل خیابان قدس، شریعتی و امام
 • مسجد جامع کرمان (مسجد جامع مظفری)

مسجد جامع کرمان که به مسجد جامع مظفری نیز آن را می‌شناسند، مهم‌ترین مسجد کرمان به حساب می‌آید. قدمت این مسجد تاریخی به دوران حکومت امیر مبارز الدین محمد مظفر، سرسلسله آل‌مظفر بازمی‌گردد. البته جالب است بدانید سنگ بنای این مسجد در آن دوران بنا شده و بخش‌های دیگر آن را در ادوار متفاوت به آن اضافه کرده‌اند. این مسجد از انواع مسجد چهارایوانی به حساب می‌آید و سردری بسیار بلند و باعظمت دارد. کاشی‌‌کاری‌های این بنا بسیار هنرمندانه و زیبا است و از تماشای آن لذت خواهید برد. مسجد جامع کرمان جزو مهم‌ترین مساجد شهر به حساب می‌آید و هنوز هم میزبان مراسمی همچون نمازجمعه و نماز عید فطر است.

آدرس: کرمان، غرب میدان مشتاقیه و ابتدای خیابان دکتر شریعتی
 • مسجد ملک کرمان

مسجد ملک، قدیمی‌ترین مسجد کرمان به حساب می‌آید. این مسجد صدها سال قدمت دارد و به دوران سلجوقی بازمی‌گردد. این بنا جزو ارزشمندترین جاهای دیدنی کرمان است و امروزه آن را با نام مسجد امام نیز می‌شناسند. مسجد ملک از جمله مساجد چهار‌ایوانی است که سردر بزرگ و باعظمت دارد. این مسجد را در دوران صفویه و قاجار بازسازی کردند و طی این بازسازی‌ها، تغییرات نیز در آن رخ داد. در بخش شمال‌شرقی مسجد، برجی قدیمی به چشم می‌خورد که فقط 6 متر آن سالم باقی مانده است. بازدید از این برج نیز در برنامه بازدید از مسجد ملک باید قرار دهید.

آدرس: کرمان، خیابان امام
 • موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان

با وجود آنکه تاریخ کرمان تاریخی بسیار غنی و باارزش است؛ اما این موضوع از ارزش‌های هنرمندان معاصر این خطه کم نمی‌کند. در ساختمانی قدیمی که به دوران پهلوی تعلق دارد، از 1،200 قطعه اثر هنری متعلق به هنرمندان معاصر نگهداری می‌کنند. در این میان می‌توان به آثار هنری استاد صنعتی، پدر مجسمه‌سازی کشور اشاره کرد. همچنین می‌توانید در صورت تمایل به بخش کتابخانه موزه مراجعه کنید و هرچه بیشتر باهنر معاصر ایرانی آشنا شوید. اکثر آثار به هنرمندان شهر کرمان تعلق دارند و نوعی افتخار هنرمندان ایرانی به حساب می‌آید.

آدرس: شهر کرمان، خیابان شریعتی، حدفاصل میدان باغ ملی و چهارراه طهماسب آباد
 • یخدان مویدی کرمان

در گذشته دور نگهداری یخ در تابستان بسیار دشوار بود. به همین خاطر معماران ایرانی دست‌به‌کار شدند و نوعی سازه همانند آب‌انبار با عمق بیشتر و سبک معماری خاص بنا کردند. در فصل زمستان، یخدان را پر از یخ می‌کردند و در تابستان از یخ آن بر می‌داشتند. یخدان مویدی از نظر معماری بسیار خاص و منحصر‌به‌فرد است و به همین خاطر می‌توانست تا تابستان به‌خوبی از یخ محافظت کند. قدمت این یخدان به دوران صفویه بازمی‌گردد و جزو قدیمی‌ترین یخدان‌های ایران است.

آدرس: کرمان، خیابان شهید کامیاب

خب دوستان عزیز ره بال آسمان، نظرتان درباره جاهای دیدنی کرمان چیست؟ آیا تا کنون از این شهر دیدن کرده‌اید؟ بازدید از کدام جای دیدنی را از دست داده‌اید و کدام را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟ به نظرتان خرید بلیط قطار کرمان برای سفر به این شهر ایده مناسبی است یا سفر هوایی را ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

باغ شازده ماهان را می‌توان زیباترین باغ کرمان دانست.

دره شنگستان را می‌توان مهم‌ترین جاذبه طبیعی کرمان دانست.

مجموعه ابراهیم‌خان، گنجعلی خان و وکیل هر سه جزو مهم‌ترین مجموعه‌های تاریخی کرمان هستند.

بازار ارگ را می‌توان زیباترین بخش بازار کرمان دانست.

پارک پردیسان قائم را می‌توان بزرگ‌ترین پارک جنگلی کرمان دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.