روستای پیربالا | روستایی کهن با طبیعت شگفت انگیز

0 206

روستای پیربالا کوچک اما دیدنی، کم جمعیت اما مهمان نواز، قدیمی اما بااصالت. یک روستای زیبای پلکانی در دامنه کوه میشو در نزدیکی شهرستان مرند تبریز. روستایی باصفا در جوار دهانه دو رودخانه و بسیار خوش آب و هوا. به این روستای دل‌انگیز بروید و تا می‌توانید نفس عمیق بکشید؛ عطر خوش درختان سیب، آلو و زردآلو شما را مست خواهد کرد. نشستن در سایه درختان گردوی تنومندش چنان به شما خوش خواهد آمد که می‌شود بهترین بخش سفر به تبریز و دیدنی‌هایش. جان می‌دهد پیربالا را در روزهای آخر شهریور ملاقات کرد تا با آن طبیعت معرکه‌اش هوش از سرتان ببرد و با آن میوه‌های تابستانی خشک‌شده‌اش جان بگیرید و چند گردوی سفید تازه  چیده شده را لب رودی نوش جان کنید تا معنای ارگانیک بودن را به معنای واقعی درک کنید. پیشنهاد می‌کنیم زمان کوتاهی را به خواندن این مقاله اختصاص دهید تا بدانید چرا در سفر به تبریز باید سری به پیربالای مرند بزنید؟

دیدنی های روستای پیربالا

پیربالا فقط یک روستای زیبا در دامنه کوه میشو داغ تبریز نیست؛ بلکه یک روستای دیدنی و باستانی است که تاریخچه آن به صدها سال پیش برمی‌گردد. روستایی کهن با فرهنگ 500 ساله که وقتی قدم در این روستا می‌گذارید فرهنگ را در مهمان‌نوازی مردمش، در دست‌های زحمتکش اهالی آن و آن جو آرام و متینش می‌بینید.

رودخانه و طبیعت روستای پیربالای مرند

  • مسجد کوچک

احتمالاً شنیدن مسجد کوچک برای شما هم جالب است. این مسجد واقعاً کوچک است و البته قدمتی تاریخی دارد. مسجد در گذر زمان بازسازی‌های زیادی را به خود دیده است؛ اما ظاهر قدیمی و باستانی خود را نیز حفظ کرده است.

  • آبشار

آبشار پیربالا در مسیر رودخانه وسط روستا قرار گرفته است. در حقیقت شما مسیر طولانی برای رسیدن به آبشار در پیش ندارید، اما مسیر سنگلاخ و صخره‌ای رودخانه شما را وادار می‌کند آهسته‌تر قدم بردارید تا از شنیدن نجوای آرام‌بخش رود و نسیم نوازشگر طبیعت روستای پیربالا بیشتر بهره ببرید؛ با این حساب چیزی حدود 1 تا 2 ساعت زمان نیاز دارید تا به آبشار برسید. ارتفاع آبشار پیربالا 10 متر بیشتر نیست، اما خنکای هوای این قسمت قلبتان را تسخیر می‌کند. یادتان باشد کفش مناسب و خوراکی‌های مقوی برای این رودخانه‌نوردی هیجان‌انگیز همراه خود داشته باشید.

  • قبرستان

گورستان پیربالا هم عمری دارد به قدمت تولدش؛ در این قبرستان قدیمی بزرگ‌مرد روستای پیربالا یعنی «شیخ پیربابا بن بر الدین» دفن شده است. روی سنگ مزار بسیار بزرگ پیربابا تاریخ سال 906 هجری قمری نقش بسته است. اگر داستان قدمت و نام روستا را از بومیان این منطقه بشنوید برایتان جذاب‌تر است؛ عده‌ای از آن‌ها می‌گویند نام روستا از نام بزرگِ دِه یعنی «شیخ پیربابا» گرفته شده و عده‌ای دیگر بر این باورند که «پیربالا» اصلاح‌شده کلمه «پیربول» به معنای «دارای قبور فراوان» است.

آثار تاریخی تبریز | کهن‌ترین بناهای تبریز
اینم بخون!
  • خانه های یزدانی و ابراهیم زاده

اگر به دبدن آثار تاریخی و بنای قدیمی علاقه دارید، یک خبر خوش در این سفر کوتاه برایتان داریم. روستای پیربالای مرند که یکی از کهن‌ترین روستای ایران است هنوز آثاری از خانه‌های چوبی با سقف شیروانی را در خود حفظ کرده است. برای دیدن چنین خانه‌هایی پیشنهاد می‌کنیم از اهالی خوش‌برخورد روستا سراغ خانه های یزدانی و ابراهیم‌زاده را بگیرید تا سری بزنید به پیربالای 500 ساله.

برنامه سفر به پیربالاخشکبار معروف روستای پیربالا در مرند

توجه داشته باشید که برای دیدن جاهای دیدنی روستا، یک روز زمان گذاشتن کافی است؛ مگر اینکه بخواهید از آرامش حاکم بر روستا بیشتر بهره ببرید و از طبیعت آن لذت ببرید. اگر سفرتان یک‌روزه است، بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح زود آنجا باشید؛ یک صبحانه مفصل از محصولات لبنی روستا را نوش جان کنید و سپس قدم در رودخانه بگذارید راه آبشار را در پیش بگیرید. رفت و برگشت به آبشار حدود 4 ساعت زمان نیاز دارد. پس از برگشت از آبشار بساط نهار را پهن کنید؛ اگر قصد دارید یک غذای آتشی داغ کنار رودخانه نوش جان کنید خواهشمان از شما آن است که مراقب طبیعت روستای پیربالا باشید. بعد از نهار سری به جاهای دیدنی روستا بزنید و کمی از آن آلوچه‌ها و برگه‌های زردآلو و غیر ذلک بخرید و بار سفر جمع کنید و راه برگشت را در پیش بگیرید. بَه که چقدر می‌چسبد در آن‌ جاده‌های رویایی، بعد از سپری‌کردن یک روز دل‌انگیز، ناخنکی به آن سوغاتی‌های خوشمزه بزنید.

مسیر رسیدن به پیربالا

آدرس: تبریز، صوفیان، جاده کمربندی مرند، روستای پیربالا

روستای پیربالا در شمال غربی استان آذربایجان شرقی و 18 کیلومتری شهرستان مرند واقع شده که فاصله‌اش تا تبریز حدود 100 کیلومتر است. از مرند تا پیربالا حدوداً 20 کیلومتر راه دارید و پس از گذشتن از ۴ روستای انامق، محبوب آباد، عیش آباد بالا و عیش آباد پایین به پیربالا خواهید رسید. بهتر است بدانید این فاصله به ظاهر کوتاه در آن جاده‌های پر پیچ و خم چیزی حدود 1 ساعت زمان و البته مقدار بیشتری احتیاط می‌طلبد تا به باغات سرسبز و روستای دیدنی پیربالا برسید. راستی حواستان به بنزین ماشین هم باشد.

بهترین زمان سفر به روستای پیربالای مرند و طبیعت بی‌نظیر آن فصل‌های بهار، تابستان و اوایل پاییز است؛ اما پیشنهاد می‌کنیم اواخر تابستان آنجا باشید تا علاوه بر طبیعت بی‌نظیر از خشکبار و گردوی تازه آنجا هم چیزی نصیبتان شود. لطفاً شما هم تجارب سفرتان را با همراهان ره بال آسمان در میان بگذارید تا بهتر برای این سفر کوتاه اما هیجان‌انگیز برنامه‌ریزی کنیم.

5/5 (1 نظر)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.