مسجد شیخ لطف الله اصفهان | شاهکار تاریخی هنری!

1 30

هر کس تنها یکبار پای بر خاک این گربه آرام گرفته گذاشته باشد، محال است سری به نصف جهان معروف آن نزند. شهری که مهد بناهای تاریخی است و در دل هر کدام داستانی نهفته دارد. در میدان مرکزی اصفهان آنچه سر تا سر به چشم می‌خورد تاریخ ایران است مانند تصویری بر روی یک پرده نمایش، به قدری جذاب که نمی‌توان حتی پلک زد تا ثانیه‌ای کمتر این شکوه را دید. در وسط میدان نقش جهان از چهار طرف خود می‌توانید روایت چهار دوره تاریخ ایران را نظاره‌گر باشید که یکی از آنها مسجد شیخ لطف الله است.

این بنای چشم نواز دقیقا رو به روی عمارت عالی قاپو سر به فلک کشیده است که کاشی کاری‌های منحصر بفرد آن مانند آیینه‌ای در مقابل دیگر بناهای میدان است. مهارت بکار رفته در ساخت این مسجد نمونه‌ای بی‌همتا از معماری قرن یازدهم است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده و قابی که با تابش خورشید بر روی گنبد آن در چشم نقش می‌بندد دلیل کافی خواهد بود که قدم‌ها را به سمت ضلع شرقی میدان نقش جهان بردارید.

مسجد شیخ لطف الله

اینک رو به روی مسجد شیخ لطف الله ایستاده‌اید و آنچه در ذهن شما میگذرد این است که چه کسی قدرت ساخت این همه شکوه را داشته است؟ در دوران اوج و شکوفایی معماری دوره صفوی به دستور شاه عباس و به افتخار ورود شیخ لطف الله جبل عاملی که از روحانیون شیعه و مهاجر از لبنان به ایران بود بنا گردید. در آن دوران فضای معنوی و احترام به اهل سنت بسیار اولویت داشت و از این رو تکریم آنها با تشریفاتی مانند ساخت بنا ادا می‌شده است. طبق آنچه روایت شده در تاریخ، شیخ پدر همسر شاه عباس نیز بوده و مسجد شیخ لطف الله برای محل زندگی و عبادت اهل حرم ایشان بنا شده بوده است.

مسجد شیخ لطف الله، مسجدی با معماری متفاوت

مسجد شیخ لطف الله، مسجدی با معماری متفاوت

شاید هم بخاطر سکونت آنها بوده که معماری مسجد شیخ لطف الله کمی متفاوت از دیگر مساجد هست و بقولی غیر طبیعی است، این مسجد مناره و شبستان ندارد و ورودی آن با پله شروع می‌شود. اما این تفاوت هیچ چیزی از ارزش‌های آن کم نکرده و طبق تاریخ تنها ساخت سردر معرق آن بازه‌ای از سال 1011 هجری تا 1028 هجری طول کشیده است که هنر دست محمد اصفهانی بوده و در نوع خود یکی از بی‌نظیر‌ترین بناهای معماری جهان است.

گنبد مسجد شیخ لطف الله، دریایی از رنگها

چشم‌گیر‌ترین قسمت مسجد شیخ لطف الله را گنبد آن می‌توان نام برد که تزیین شده از نقش های اسلیمی و هنر معماری ایرانی اصیل است. شگفتی بیشتر گنبد این مسجد بخاطر کاشی‌های معرق آن است و یکی از دلایلی که شما نمی‌توانید سر خود را به سمت دیگری جز بالای این گنبد بچرخانید، انعکاس نور طبیعی بکار رفته برای خودنمایی زیبایی این کاشی‌ها است که در هر ساعت از روز یک رنگ خاص دارد. صبح‌ها خاکی رنگ، زمان ظهر صورتی و عصر به رنگ خاکستری است. زیبایی این گنبد به صورتی است که دلتان می‌خواهد همان طور که در دریای این رنگ‌ها سیر می‌کنید زمان متوقف شود و فقط خیال‌پردازی کنید که سال‌ها پیش چشم چه کسانی به این همه شکوه ایرانی خیره مانده؟

کویر مرنجاب کجاست؟ راهنمای سفر به کویر مرنجاب
اینم بخون!

راه زیرزمینی مخفی مسجد شیخ لطف الله

راه زیرزمینی مخفی مسجد شیخ لطف الله

اما صبر کنید هنوز مانده است تا به قلب داستان مسجد شیخ لطف الله برسیم، یک راه زیرزمینی که تنها برای ملاقات شاه و شیخ بوده است بین کاخ عالی قاپو و مسجد نیز ساخته شده بوده که به دلایل نامعلوم هم اکنون بسته شده است و اثری از آن نیست، مانند مکتبی که در جوار مسجد شیخ لطف الله برای تدریس شیخ بنا نهاده بودند و اینک به فراموشی سپرده شده است و اما دست خط‌هایی که بر روی دیوار مسجد است، از آثار هنرمندانی همچون استاد علیرضا عباسی و باقر بنا و خوشنویس گمنام دیگر است که نمی‌دانیم چرا نامی از او در هیچ کجای تاریخ برده نشده.

اینک باید از دری گذر کنید که دو لنگه دارد و تماما از چوب چنار ساخته شده، که 400 سال است برای ورود به مسجد شیخ لطف الله بر آن دستان مردمان این دیار کوبیده شده است.

گنبد مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان

گنبد مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان

پس از ورود، به راه‌رویی خواهیم رسید که با کاشی‌های هفت رنگ که بیشتر به سبز و آبی چشم را نوازش میکند میرسیم، که در ابتدا از سمت چپ شروع و سپس به سمت راست می‌چرخد، راهرو را طی میکنیم و اکنون زیر گنبد مسجد شیخ لطف الله ایستاده‌ایم بی اراده نگاه آدمی به زمینه سفید و تزئینات آبی تیره آن دوخته می‌شود که به حق لایق صفت زیباترین گنبد ایران در نصف جهان است. و باز هم بازی با نور، که معمار بجای پرهای طاووس که در مرکز گنبد طراحی شده آن را به عاریه گرفته نمایش خیره کننده‌ای برپا کرده است.

مسجد شیخ لطف الله

در بالای در ورودی از راهرو به شبستانه شکافی برای هدایت نور به سمت محراب ایجاد شده است با اینکه 16 پنجره در ساقه گنبد مسجد شیخ لطف الله وجود دارد که حالت مشبک و چیدمان گرداگرد آنها تمامی ساعات روز نور را به شبستان هدایت می‌کند، شبستانی که تنها محل عبادت درباریان بوده و عام مردم به آن ورود نداشتند. تابش نور کم به داخل مسجد شیخ لطف الله به دلیل نداشتن تبحر استاد محمد‌رضا بنا اصفهانی نبوده، بلکه تبحری بوده از مهار کردن نور بر روی کاشی‌ها برای جلب نظر حضار آن مکان.

گنبد مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان

گنبد مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان

محراب مسجد شیخ لطف الله شاهکار دیگری از این بنای تاریخی است که اولین عنصر متمایز از دیگر بخش‌ها ظرافت کاشی‌های آن و لوح قرار گرفته در آن است که عبارت عمل فقیر حقیر محتاج بر رحمت خدا محمدرضا ابن استاد حسین بنا اصفهانی بر روی آن حک شده است و کتیبه‌های دیگری که دور تا دور محراب با دست خط هنرمند نامی آن زمان استاد علیرضا عباسی و برگرفته از روایات پیامبر اسلام و امام صادق نوشته شده موجود است. دوران صفوی را میتوان یکی از پراوج‌ترین دوران حضور اسلام در ایران دانست، مسجد شیخ لطف الله را میتوان مثالی گویا از بهایی که به اماکن مذهبی داده شده است برشمرد. بر چهار گوشه داخل مسجد آیاتی از قرآن با خط ثلت و بر روی کاشی‌های سفید معرق و زمینه لاجوردی نوشته شده است.

آکواریوم اصفهان | سفر به دنیای ناشناخته ها + عکس و آدرس
اینم بخون!

ثبت ملی و در پس آن رسیدگی به این بنای تاریخی دلگرمی خواهد بود که افراد زیادی افتخار بازدید از آن را خواهند داشت و شکوه خود را حتی با اینکه در همسایگی دو اثر تاریخی معروف دیگر همچون مسجد شاه و عالی قاپو دارد حفظ خواهد کرد. دیدگاه بزرگان تاریخ به این مسجد زیبا بیشمار است که از معماران برجسته داخلی و خارجی تا بزرگانی که هنر ملل مختلف را بررسی میکنند که زیباترین دیدگاه را پروفسور پاپ در کتاب بررسی هنر ایران بیان کرده است: به سختی میتوان این اثر را محصول دست بشر دانست، و نیز در جایی دیگر گفته است کوچکترین ضعفی در این بنا نمی‌توان دید.

آدرساستان اصفهان، شهر اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبروی عمارت عالی قاپو
زمان بازدیدهمه روزه به جز ایام سوگواری و هنگام نماز ظهر
ساعات بازدیداز ساعت ۹ صبح الی ۱۲:۳۰ و ۱۴ الی ۱۸
هزینه ورودی برای اتباع ایرانی3000 تومان
هزینه ورودی برای اتباع خارجی20000 تومان

5/5 (1 نظر)
1 نظر
  1. المیرا می گوید

    ممنونم که حس و حال مسجد شیخ لطف الله اصفهان رو مجدد برام زنده کردید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.