روستای آهار | تهرانی‌ها این منطقه را از دست ندهند!

3 11,025

در روستاهای اطراف تهران و در منطقه رودبار قصران، منطقه‌ای بهشتی جا خوش کرده است که از مقصدهای ناب برای سفرهای یک روزه در اطراف تهران محسوب می‌شود. روستای آهار نام این منطقه تماشایی است و جلوه‌گر قابی رنگارنگ از طبیعت است. برای فرار از هیاهوی تهران و محیط‌های کسالت‌بار زندگی شهری، روستای آهار یکی از بهترین و در دسترس‌ترین مقصدهای شما خواهد بود. در این مطلب همسفر ره بال شوید تا با ما به یکی از زیباترین روستاهای کوهستانی استان تهران سفر کنید و از زیبایی‌های آن بیشتر بدانید.

روستای آهار کجاست؟

آهار از روستاهای اطراف تهران است و در شمال این شهر جا خوش کرده است. نزدیک‌ترین نقطه پایتخت به این منطقه، در فاصله تقریبی۴۰ کیلومتر واقع شده است. روستای آهار بخشی از شهرستان شمیرانات استان تهران محسوب می‌شود که در منطقه رودبار قصران واقع شده است. فشم در شرق این روستا با فاصله ۱۱ کیلومتر، شمشک در شمال آن با فاصله ۲۴ کیلومتر و منطقه اوشان نیز در جنوب غربی این روستا با فاصله ۱۴ کیلومتر جا خوش کرده است. روستای آهار در همسایگی استان البرز است و این استان به روی نقشه در محدوده شرقی روستا دیده می‌شود. شهرستانک در استان البرز نزدیک‌ترین منطقه به آهار است که برای رسیدن به آن از روستا باید در حدود ۷۵ کیلومتر برانید.

دانستنی‌هایی درباره روستای آهار

همان‌طور که گفتیم روستای آهار از جاهای دیدنی اطراف تهران و مقصد سفرهای یک روزه و پاتوق تهرانی‌ها برای تعطیلات آخر هفته است. روستای زیبای آهار با وجود دو رود «شکرآب» و «پیش کنک»، سرسبز شده است و طبیعتی خیال‌انگیز دارد. جریان شکرآب از ارتفاعات «صندوق چال» شروع می‌شود و سرچشمه رود پیش کنک ارتفاعات «سی چال» است. این دو جریان حیات بخش تمام روستاهای واقع شده در مسیرشان را سرسبز می‌کنند و در نهایت با رود «جاجرود» یکی می‌شوند. باغ‌های فراوان میوه که در این روستا سبز شده‌اند، از جاذبه‌های محبوب آن است و میوه‌های خوش‌رنگ‌ولعابی همچون گیلاس، آلبالو، سیب، زردآلو، هلو، گلابی و… در این روستا به‌وفور یافت می‌شود. بسیاری از اهالی این روستا به یمن طبیعت پر نعمت منطقه، به کشاورزی و باغداری مشغول هستند.

آب‌وهوای مطلوب کوهستانی و طبیعت رنگارنگ آهار، مسافران بسیاری را از شهرهای اطراف به سمت خود می‌کشاند. برای چند ساعت هم که شده، دغدغه‌های شهرنشینی را رها کنید و خودتان را به طبیعت رویایی این روستا دعوت کنید و از وقت‌گذرانی در طبیعت آرامش‌بخش آن لذت ببرید.

پارک های جنگلی تهران | ریه‌های تنفسی پایتخت
اینم بخون!

جاذبه‌های گردشگری روستا

یکی از تفریحات آرامش‌بخش روستای تماشایی آهار، پیاده‌روی در کوچه‌باغ‌های باصفای آن است که شما را تقریبا بعد از دو ساعت به روستای «شکرآب» می‌رساند. در مسیرتان تا شکرآب محو زیبایی رودخانه، کوه‌های خوش‌قدوقامت، درختان و باغ‌های خوش‌آب‌ورنگ گیلاس و آلبالو خواهید شد و یکی از بهترین پیاده‌روی‌های عمرتان را در امتداد رودخانه تجربه خواهید کرد. «امامزاده طاهر و زاهد» از جاذبه‌های روستای شکرآب است و از استراحتگاه‌های مسافران و به‌خصوص کوهنوردان محسوب می‌شود. آبشار شکرآب نیز برای مسافران روستای آهار تماشایی است و بعد از پیاده‌روی به سمت روستای شکرآب و گذر از امامزاده سراغ این آبشار می‌روند.

اگر اهل پیاده‌روی در مسیرهای سخت هستید، می‌توانید به سمت شمال روستای آهار حرکت کنید تا بعد از حدود یک ساعت به آتشگاه قصران برسید. این آتشگاه قصه عاشقانه جالبی را با خود به همراه دارد و گفته می‌شود پناهگاه یک زوج جوان عاشق بوده که برای وصال یکدیگر سر به کوه گذاشته‌اند. «روستای ده تنگه» نیز در شمال غربی آهار جا خوش کرده و از مقصدهای محبوب برای پیاده‌روی در طبیعت محسوب می‌شود. مسیر این روستا شیب ملایمی دارد و پیاده‌روی آسانی را برای مسافران فراهم می‌کند. از آهار که راه بیفتید، تقریبا بعد از ۳ ساعت پیاده‌روی به روستای ده تنگه خواهید رسید.

علاوه بر پیاده‌روی‌های آرامش‌بخش در کوچه باغ‌های با صفا، دوچرخه‌سواری نیز یکی از لذت‌های گشت‌وگذار در روستای آهار محسوب می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنید که یک دوچرخه همراه خود بیاورید و از این ورزش مفرح در یکی از زیباترین روستاهای اطراف تهران لذت ببرید.

آهار در پناه قله‌ها و جایی برای کوهنوردها

روستای آهار جایی برای کوهنوردها محسوب می‌شود و مسیر بیشتر قله‌ها و ارتفاعات البرز مرکزی از این روستا می‌گذرند. حصاری از کوه‌های خوش‌قدوقامت اطراف آهار جا خوش‌کرده‌اند و آب‌وهوای مطلوب کوهستانی به سرتاسر این روستا بخشیده‌اند. وجود قله‌های مرتفع در اطراف این روستا، سبب افزایش جذب گردشگران شیفته کوهنوردی به این منطقه شده است. «توچال» بلندترین قله اطرف آهار است که یکی از مسیرهای منتهی به آن از روستای آهار می‌گذرد. قله «سی چال» یا «کوه گاجره» نیز یکی دیگر از ارتفاعات اطراف آهار است که در شمال این روستا بین چالوس و هراز واقع شده است. «قله بارویک» یکی دیگر از مناطق کوهستانی است که رو به آهار واقع شده و مسافران می‌توانند از داخل روستا این قلعه مرتفع را ببینند.

کوه قلعه دختر در روستای آهار

«کوه قلعه دختر» یکی دیگر از ارتفاعات روستای آهار است که به کوه «آهار وش» نیز شناخته می‌شود. طبیعت‌گردهای حرفه‌ای در مدت پنج ساعت خودشان را از آهار به قلعه دختر می‌رسانند. در ارتفاعات قلعه دختر، بازمانده بناهای باستانی از دوره ساسانی دیده می‌شود. این بنا که امروزه بقایای آن دیده می‌شود، یکی از آتشکده‌های زمان ساسانیان بوده و «قصر دخترک» نام داشته است. قله آهار، قزقونچال، کوه الله بند، سر تخت و… از دیگر ارتفاعاتی است که روستای زیبای آهار را در آغوش گرفته‌اند.

پل ورسک | شاهکار مهندسی در زمان رضا شاه
اینم بخون!

بهترین زمان سفر به آهار

روستای آهار در چهار فصل سال زیبایی خاص خودش را دارد و برای مسافران جذاب است. اما فصول بهار و پاییز آن بیش از حد تماشایی هستند. درختان گیلاس در بهار با شکوفه‌ها تزئین می‌شوند و آهار را به تکه‌ای از بهشت روی زمین تبدیل می‌کنند. در تابستان از آب‌وهوای خنک و کوهستانی این روستای سرسبز و تماشای باغ‌های خوش‌آب‌ورنگ لذت خواهید برد. در این فصل می‌توانید میوه‌های جذابی همچون گیلاس، آلبالو، سیب و… را با خود به سوغات بیاورید. پاییزهای هزار رنگ آهار مشهور است و تصویری خیال‌انگیز را از فصل برگریزان نمایش می‌دهد. زمستان‌های آهار به دلیل آب‌وهوای کوهستانی، پذیرای مسافران کمی است و در این فصل تنها کوهنوردها و طبیعت‌گردهای حرفه‌ای به سراغ این روستا می‌روند.

کجا بمانیم؟

اگر قصد ندارید که یک روزه از تهران به روستای آهار سفر کنید و تمایل دارید شب را در طبیعت روستا سپری کنید، می‌توانید در خانه‌های محلی آهار بمانید. همچنین اجاره اتاق‌های اطراف امامزاده طاهر و زاهد در شکرآب نیز یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. علاوه بر این می‌توانید خوابیدن در چادرهای مسافرتی را تجربه کنید و چند قدم بیشتر به طبیعت نزدیک باشید. منطقه فشم که در نزدیکی آهار واقع شده، یکی از گزینه‌های اقامت محسوب می‌شود.

پیش به‌سوی روستای رویایی آهار

نمایی زیبا از روستای آهار

به شهروندان تهرانی که اهل طبیعت‌گردی‌های یک روزه در تعطیلات هستید، پیشنهاد می‌کنیم که روستای آهار را به فهرست مقاصد تفریحی خود اضافه کنند. این روستا با کوچه باغ‌های باصفا، رودخانه، آبشار، درختان انبوه، باغ‌های فراوان و میوه‌های خوش‌رنگ از شما پذیرایی می‌کند. در این روستا سوژه‌های فوق‌العاده‌ای برای عکاسی از طبیعت خواهید دید که هوش از سرتان می‌برد. به‌خصوص فصل بهار و پاییز که طبیعت زیباترین چهره خود را نمایش می‌دهد. پس بار و بندیلتان را ببندید و راهی این روستای تماشایی در شهرستان شمیرانات شوید. پس از سفر به این روستا از تجربه‌ها و خاطره‌های خود برای ما بنویسید.

مسیر دسترسی به روستای آهار

آدرس: تهران، شهرستان شمیرانات، منطقه رودبار قصران، روستا آهار

اگر از تهران حرکت می‌کنید، باید وارد بزرگ‌راه شهید بابایی شوید و مسیرتان را درد جاده لشگرک ادامه دهید. سپس در حاشیه رود جاجرود به سمت فشم برانید و وارد جاده اوشان فشم شوید. بعد از گذر اوشان و نزدیک شدن به فشم، وارد جاده رازک و فشم به آهار شوید تا به مقصدتان برسید. بعد از رسیدن به میدان آهار باید باقی مسیر را پیاده‌روی کنید و از کوچه‌باغ‌های باصفای روستا و تماشای جریان‌های حیات‌بخش آب لذت ببرید.

مرکز خرید میلاد نور | نگینی درخشنده در تهران
اینم بخون!
هزینه ورودیرایگان
بهترین زمان سفرفصل بهار و پاییز
آدرستهران، شهرستان شمیرانات، منطقه رودبار قصران، روستا آهار

شما برای گردش در روزهای آتشین فصل تابستان و لذت از آب‌وهوای خنک کوهستانی، از میان روستاهای اطراف تهران کدام منطقه را به همراهان ره بال آسمان پیشنهاد می‌کنید؟

تهران، شهرستان شمیرانات، منطقه رودبار قصران، روستا آهار

روستای آهار در چهار فصل سال زیبایی خاص خودش را دارد و برای مسافران جذاب است. اما فصول بهار و پاییز آن بیش از حد تماشایی هستند.

روستای آهار در فاصله تقریبی۴۰ کیلومتری تهران واقع شده است.

4.7/5 (9 نظر)
3 نظرات
 1. علی می گوید

  من عکسای این روستای قشنگ رو تو اینستاگرام دیدم امیدوارم هر کی به این جاهای قشنگ میره مراقبه طبیعت باشه و در جهت فرهنگسازی استفاده درست از طبیعت و محیط زیست خود بکوشیم

 2. hadi barzegar می گوید

  من ۱ماه پیش رفتم روستای آهار، نزدیک تهران هست توی شهرستان شمیران. حیف که به ما دور این روستای قشنگ. پاییز خیلی قشنگی داره
  خوش بحال تهرانیا که انقدر جاذبه های دیدنی اطراف تهران هست.
  شانس ما میوه هایی که داشت بیشتر آلبالو و گیلاس بود که دیگه فصلش نیست😒

 3. ثریا می گوید

  یکی از خوبی های روستای آهار اینه که 4فصل زیباست. طبیعت بکر و زیبایی داره مخصوصا فصل پاییز که همه رنگی میتونید ببینی درخت هارو، همچنین به دلیل نزدیک بودن به تهران و کرج برای سفرهای یک روزه مناسبه دیگه چی از این بهتر 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.