جزیره اشک ارومیه | خانه‌ای برای گوزن زرد ایرانی

0

جزیره اشک ارومیه یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی شمال غرب ایران است. دلیل معروف‌بودن آن هم در درجه اول، به یک گونه جانوری مربوط است که در آن منطقه زندگی می‌کند. گوزن زرد ایرانی یکی از نادرترین گونه‌های گوزن است که در این منطقه ساکن است. هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن یکی از این گوزن‎‌ها و گشت‌وگذار در طبیعت دل‌پذیر ارومیه، به این منطقه سفر می‌کنند. در ادامه این مقاله، امکانات تفریحی و موقعیت جغرافیایی این جزیره دیدنی را بررسی می‌کنیم.

جزیره اشک ارومیه کجاست؟

جزیره اشک یکی از جزایر شهر ارومیه است و وسعتی معادل 1هزار و 250 هکتار دارد. این جزیره آب‌و‌هوای معتدلی دارد و زیستگاه مناسبی برای گونه‌های در حال احياست. در سال 1335، گوزن زرد ایرانی در معرض خطر انقراض قرار داشت. به همین دلیل جزيره اشک، واقع در پارک ملی درياچه اروميه، به‌عنوان زیستگاه حفاظت‌شده برای اين گونه از حيات وحش ايران انتخاب شد. حالا اين منطقه جمعيت مقبولی از جمعيت گوزن زرد ايرانی را در خود جای داده است. در حال حاضر حدود 450 رأس گوزن زرد ایرانی در کشورمان شناسایی شده که بیش از 250 رأس آن در همین جزیره قرار دارند.

پوشش گیاهی جزیره اشک ارومیه

پوشش گیاهی این جزیره هم مانند جزیره کبودان است؛ یعنی تمام منطقه از گیاهان متنوعی تشکیل شده به‌طوری که در این جزیره مجموعاً 198 گونه گياهی شناسایی شده است. بخش زیادی از پوشش گياهی این جزیره را علف‌های کوتاه، درختان پسته وحشی، بادام وحشی و گوجه فرنگی تشکيل می‌دهد.

گونه‌های جانوری جزیره اشک ارومیه

جزیره اشک ارومیه

این جزیره زیستگاه پرندگان کوچ‌رو مانند تنجه، آنقوت، کاکایی، مرغ‌ آتش و حتی پلنگ است. همان طور که قبل‌تر گفته شد، گوزن زرد ایرانی هم از جمله گونه‌های جانوری این جزیره است. از جمله پرندهای دیگری که در جزیره اشک ارومیه مشاهده می‌شود می‌توان به عقاب طلایی، لاشخور مصری، مرغ کفل سفید، مرغ سنگ، سبزه قبا، هدهد، کبک و پری شاهرخ نیز اشاره کرد. تنوع گونه‌های جانوری مختلف و حضور آن‌ها در کنار هم، به این جزیره جلوه خاصی بخشیده و آن را از سایر جزایر اطرافش متمایز کرده است. خصوصاً حضور گوزن زرد ایرانی در این منطقه از ویژگی‌های خاص جزیره اشک به شمار می‌رود.

امکانات جزیره اشک ارومیه

جزیره اشک و سایر جزایر اطراف آن، به‌طور ویژه برای گردشگران و مسافران آماده شده است. به همین دلیل همه نوع امکانات رفاهی و تفریحی در آن وجود دارد. از رستوران‌ها و مراکز اقامتی گرفته تا تجهیزات حمل‌و ‌نقلی مانند قایق موتوری، خودرو داخل جزایر، موتور چهارچرخ و دوچرخه‌هایی برای گشتن در جزیره. برای گشت‌و‌گذار در دریاچه ارومیه و جزیره‌های آن می‌توان از دو کشتی سهند و نوح یا قایق‌های آزاد دیگر در بندر گلمانخانه استفاده کنید.

امکانات جزیره اشک ارومیه

راستی جزیره اشک ارومیه یک چشمه آب شیرین هم دارد که می‌توانید آب معدنی طبیعی را از آنجا بنوشید. دلیل به‌وجودآمدن آن هم ساختار جزیره و نوع خاک است. به دليل آنکه جنس بستر درياچه ارومیه آهکی است و ميزان ارتفاع جزيره در مقایسه با سطح آن کم است، در اثر بارش برف و باران در این ناحیه، مواد آبرفتی به درياچه ارومیه وارد می‌شود. از طرفی قطر رسوبات در کناره‌ها زياد است و سنگ‌های جزیره هم خيلی کم، آب را در خود نگه می‌دارند و از این رو فقط يک چشمه آب شیرین در جزيره وجود دارد.

جاهای دیدنی اطراف جزیره اشک ارومیه

جاهای دیدنی اطراف ارومیه و جزیره اشک، بسیار هستند. از جمله جزایر دیگر در این محدوده، جزیره آرزو و جزیره کبودان است. هردوی این جزایر کمتر از ۱۰ کیلومتر با جزیره اشک فاصله دارند و می‌توانید هنگام بازدید از جزیره اشک، به آن‌ها هم سری بزنید. خصوصاً جزیره کبودان از دیدنی‌های زیبای شهر ارومیه محسوب می‌شود. از جمله دیدنی‌های اطراف جزیره اشک می‌توان به جاذبه‌های زیر اشاره کرد.

چشمه آب گرم هفت آباد

چشمه آب گرم هفت آباد

این چشمه در میان زمین‌های کشاورزی روستا قرار دارد و با توجه به اینکه آب آن به‌طور دائم از دل زمین می‌جوشد، استخری روی آن ساخته شده است و گردشگران می‌توانند در آن شنا کنند. دمای آب این چشمه بین 32 تا 34 درجه است و برای درمان بیماری‌های استخوانی نیز مفید است.

آدرس: ارومیه، شهر سیلوانا (سیلوانه)، روستای هفت‌آباد، چشمه آبگرم هفت‌آباد

دریاچه سیلوانا

دریاچه سیلوانا

دریاچه سیلوانا ‌پشت سد شهرچای قرار دارد و آب آن از کوه‌های سیلوانا تأمین می‌شود. همچنین با وجود کوه‌های بلند در ییلاق سیلوانا ارومیه، این منطقه هر ساله میزبان مسابقات پاراگلایدر شهر ارومیه است.

آدرس: ارومیه، شهر سیلوانا، دریاچه سیلوانا

آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل

این آبشار بلندترین آبشار استان آذربایجان غربی است. سوله دوکل در زبان کردی به‌معنای «آبشار دود» است و شاید برخورد شدید آب به صخره‌های آبشار و ایجاد هاله‌ای از دود، علت این نام‌گذاری باشد. برای رسیدن به این آبشار باید از راه پرپیچ‌و‌خمی بگذرید که آسان به نظر نمی‌رسد؛ اما ارزش دیدن آبشار را دارد.

آدرس: ارومیه، شهر سیلوانا، آبشار سوله دوکل

مجتمع تفریحی و توریستی چی چست

مجتمع تفریحی و توریستی چی چست

دهکده ساحلی چی چست یکی از تفرجگاه‌های جذاب ارومیه و از بهترین دهکده های توریستی ایران برای گذراندن اوقات فراغت در فصل تابستان محسوب می‌شود. این دهکده در سال ۱۳۷۸در مساحت ۲۰ هکتار بنا شد. این دهکده از مجموعه امکانات فرهنگی، تفریحی و رفاهی گوناگونی برخوردار است که از آن جمله می‌توان به محل بازی کودکان، قطار شادی، آیس هاکی، کارتینگ اتومبیل‌‌رانی، فوتبال دستی، اسکوتر و موتور سیکلت‌سواری، رستوران، هتل، سوئیت، کافی‌شاپ، آمفی‌تئاتر و… اشاره کرد.

آدرس: ارومیه، جاده چی چست، مجاور بندر گلمانخانه، مجتمع تفریحی توریستی چی‌چست

بهترین زمان بازدید جزیره اشک ارومیه

بهترین زمان بازدید از این جزیره، فصل بهار و تابستان است. در این زمان آب‌و‌هوای آذربایجان غربی در حالت خنک و معتدل قرار دارد و شما می‌توانید در دریاچه ارومیه نیز تنی به آب بزنید. برای بازدید از جزیره نیز حدود یک روز زمان کافی به نظر می‌رسد؛ اما اگر می‌خواهید به باقی جزایر اطراف هم سری بزنید، باید شب را هم در همین محل اقامت کنید.

مسیر دسترسی جزیره اشک ارومیه

این جزیره در قسمت جنوبی جزیره کبودان قرار گرفته و ۴۰ کیلومتر با بندر گلمانخانه فاصله دارد و در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه قرار گرفته است. دریاچه ارومیه نیز در گوشه شمال غربی ایران بین دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و در 18کیلومتری شرق ارومیه قرار دارد. برای رسیدن به جزیره اشک، با خودرو خودتان را به محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه برسانید. عجب‌شیر نزدیک‌ترین شهر به این جزیره است؛ در آنجا با کمک قایق می‌توانید خود را به جزیره اشک برسانید.

راستی، یادتان باشد که این جزیره متعلق به پارک ملی دریاچه ارومیه است و ورود به آن نیازمند کسب مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست این شهر است.
آدرس: آذربایجان غربی، ارومیه، قسمت جنوبی کبودان، ۴۰کيلومتری بندر گلمانخانه

در این مقاله از مجله گردشگری ره بال آسمان، به معرفی جزیره اشک ارومیه پرداختیم. اهمیت این جزیره و پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری موجود در آن را بررسی کردیم و جاهای دیدنی اطرافش را نیز معرفی کردیم. درباره بهترین زمان سفر به جزیره اشک، به تابستان و بهار اشاره کردیم و آدرس جزیره و مسیر آن را هم در ادامه آوردیم. امیدواریم این مقاله به شما در شناخت جزیره اشک ارومیه کمک کند.

5/5 (1 نظر)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.