غذاهای محلی کیش را بیشتر بشناسید!

0

اکثر استان‌های کشورمان غذاهای محلی و خوشمزه مخصوص به خودشان را دارند. گاهی اوقات این غذاها می‌تواند بهانه خوبی برای سفر باشد. بدون شک زمانی که قصد سفر به جزیره کیش را داشته باشید، مطلع‌شدن از غذاهای سنتی و لذیذش، می‌تواند کمک بسیاری به شما در انتخاب غذا بکند. غذاهای محلی کیش از دل دریا سرچشمه گرفته‌اند و عطروطعم فوق‌العاده‌ای دارند. در این مقاله از ره بال آسمان به معرفی برخی از لذیذترین غذاهای محلی کیش پرداخته‌ایم. بنابراین اگر قصد خرید بلیط هواپیما کیش و سفر به این جزیره را دارید، بهتر است با ما همراه باشید.

قلیه ماهی

قلیه ماهی از لذیذترین و خوشمزه‌ترین خورش‌های جنوب ایران است که عطر و بویش، دل همه را می‌برد. ترکیبات اصلی این خورش لذیذ ماهی، سیر، رب و سبزی‌های معطر است. دو عنصر اصلی که باعث عطر و طمع دلپذیر قلیه ماهی می‌شوند، شنبلیله و گشنیز هستند! اصلی‌ترین ترشی استفاده شده در قلیه ماهی تمر هندی است و همچون خیلی دیگر از غذاهای محلی کیش با برنج سرو می‌شود.

از طعم این خورش خوشمزه که بگذیرم، باید از خواص آن بگوییم. قلیه ماهی بسیار مغذی و سرشار از پروتئین و ویتامین است. نکته حائز اهمیت در رابطه با قلیه ماهی کم‌چرب بودن آن نسبت به غذاهای گوشتی است. در کنار قلیه ماهی می‌توانید از انواع ترشی‌های خوش‌طعم جنوبی به‌عنوان طعم‌دهنده جانبی استفاده کنید و دور از ذهن نیست که این ترکیب شما را مدهوش خود بکند! پیشنهاد می‌کنیم اگر در منوی رستوران‌های کیش، چشمتان به قلیه ماهی خورد، از سفارش این غذای لذیذ و خوشمزه غفلت نکنید.

سمک مشوی

سمک مشویسمک مشوی از غذاهای محلی بسیار محبوب در جزیره کیش است. قبل از پخت این غذای لذیذ، ماهی را در نمک و روغن می‌خوابانند. سپس بسته به سفارش مشتری، آن را سرخ‌شده یا کبابی می‌کنند. برای طبخ سمک مشوی از ادویه‌های تند عربی استفاده می‌کنند که طعم فوق‌العاده لذیذی به این غذا می‌دهد. پس از پخت با برش‌های لیمو، ترشی، زیتون‌پرورده و جعفری تزئین می‌شود. جالب است بدانید از سمک مشوی بیشتر برای سرو در مراسمات، جشنواره‌های غذا، مهمانی‌های مختلف و مخصوصاً در ماه مبارک رمضان استقبال می‌شود.

هریسه

هریسهاز دیگر غذاهای محلی مخصوص کیش، هریسه است. اگر خوش‌شانس باشید، این غذای لذیذ را می‌توانید در رستوران‌های این شهر پیدا کنید. لازم به ذکر است که برای تهیه این غذا از بلغور گندم و گوشت استفاده می‌شود. البته بهتر است اینطور بیان کنیم که هریسه حلیم مخصوص جزیره کیش است و هر کسی حداقل یک بار باید آن را نوش جان کند.

مرگوگ

اغلب کسانی که به جزیره زیبای کیش سفر می‌کنند، خود را مهمان غذاهای محلی این جزیره می‌کنند. مرگوگ (مارگوگ) هم یکی دیگر از این غذاهای خوشمزه است. مرگوگ که از محبوب‌ترین خورش‌های جزیره کیش است در طبخ آن خلاف سایر غذاهای محلی کیش، از ماهی استفاده نمی‌شود. فلفل سبز، بادمجان و سیر ازجمله ترکیبات این غذا هستند. اگر به کیش سفر می‌کنید، حتماً سری به رستوران‌های محلی بزنید که غذای سنتی دارند و غذاهای خوشمزه‌ای همچون مرگوگ را نوش جان کنید. در صورتی که علاقمند هستید اطلاعات بیشتری در رابطه با رستوران‌های کیش داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله رستوران های کیش را بخوانید.

آنچه در این مقاله عنوان شد، تنها بخشی از غذاهای سنتی کیش بود. غذاهای محلی جزیره کیش نیز با شرایط اقلیمی و حال و هوای مردم مهمان‌نواز آن هماهنگی دارد. توصیه می‌کنیم حتماً به جزیره کیش سفر و غذاهای محلی نگین خلیج فارس را امتحان کنید تا برای همیشه طعم خوش غذاهای دریایی را به خاطر بسپارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.