جاهای دیدنی ورامین | راهنمای سفر ورامین

0 392

یکی از شهرستان‌های استان تهران، شهرستان ورامین است که در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر تهران واقع شده و مرکز آن شهر ورامین است‌. این شهر در منطقه‌ای حاصلخیز و جلگه‌ای قرار گرفته و سرزمینی خشک و نیمه بیابانی است‌ که جاهای دیدنی ورامین موردتوجه پایتختی‌ها است. این شهرستان از 3 شهر جواد‌آباد، قرچک ورامین و پیشوا تشکیل شده و دارای چهار بخش، از جمله جوادآباد، بخش قرچک، و بخش مرکزی است‌. علاوه بر این شهرستان ورامین هفت دهستان هم دارد‌ که جزو جاهای دیدنی اطراف تهران است.

راه‌های دسترسی به ورامین

مسیر جاده‌ای

برای رفتن به ورامین می‌توان از تهران و پس از طی 56 کیلومتر، با چند طریق خود را به این شهر رسانید‌. با ماشین شخصی، می‌توان از طریق اتوبان امام علی(ع) و شهرری وارد جاده‌ ورامین شد‌. ورامین از طریق جاده‌ چرم‌شهر به آزادراه قم گرمسار وصل شده است؛ بنابراین، از قم یا سمنان هم می‌توان مستقیماً به این شهر سفر کرد‌.

راه‌آهن

اگر قصد دارید با قطار سفر کنید باید بدانید که ایستگاه راه‌آهن ورامین در مسیر راه‌آهن تهران مشهد قرار گرفته است. می‌توانید با رزرو بلیط قطار تهران به مشهد به ورامین بروید.

مسیر هوایی

ورامین فاقد فرودگاه است و نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهر، فرودگاه‌های تهران است.

جغرافیای ورامین

ورامین در ناحیه‌ معتدله‌ شمالی واقع شده است، و به لحاظ جغرافیایی چند عامل مهم وجود دارند که در اقلیم این ناحیه نقش به سزایی دارند‌. یکی از این عوامل، دشت کویر و دو عامل دیگر رشته کوه‌های البرز و بادهای مرطوب و باران‌زای غربی هستند. ورامین از شمال‌شرق به شهرستان‌های پیشوا و پاکدشت، از شمال‌غربی و غرب با شهرستان ری، از جنوب‌شرق و شرق به استان سمنان، و از جنوب به استان قم محدود می‌شود‌. در شمال این شهر، کوه‌های البرز و قله‌ دماوند قرار گرفته‌اند و در قسمت جنوبی آن می‌توان تپه‌های مرتفعی را در انتهای افق مشاهده کرد. ورامین بیش‌تر از 950 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و تغییرات روز و شب و درجه‌ حرارت در آن تقریباً بالا است‌. این شهر، خاکی حاصلخیز دارد که برای کشت‌وزرع مناسب است، اما به سبب وجود خاک رس در قسمت‌هایی از آن، كوره‌های آجرپزی بسیاری در این ناحیه، قد علم کرده‌اند.

دشت لار | بهشتی در دل کوه‌های دماوند 🏞
اینم بخون!

آب و هوای ورامین

در این شهرستان چندین عامل مهم همچون کویر و بادهای غربی جود دارد، که نقش زیادی در اقلیم این شهر ایفا می‌کنند. نوع توزیع دما در فصل‌های مختلف سال، نشان دهنده‌ استقرار سنگین حاره‌ای در تابستان، و استقرار بادهای غربی در پی ریزش هوای سرد، در فصل‌های سرد سال است. به‌طوری‌که پارامترهای دمایی نشان می‌دهد کم‌ترین دما متعلق به دی‌ماه و بیش‌ترین دما متعلق به تیرماه است‌. بیش‌ترین مقدار رطوبت نیز متعلق به دی‌ماه است که با میزان 2/80% به ثبت رسیده است‌. این شهر از بارندگی کمی برخودار است، به‌گونه‌ای که در تابستان‌ها تقریباً بارشی ندارد و در بقیه‌ فصل‌ها نیز بارش آن معمولی است؛ اما بیش‌ترین بارش آن متعلق به فصل زمستان است. به سبب قرار گرفتن ورامین بین البرز و کویر مرکزی، این منطقه از بخش‌های مختلف تحت‌تأثیر بادهای غربی قرار دارد که بیش‌تر از هر وقت دیگری در فصل‌های پائیز، زمستان و بهار می‌وزند. به‌طورکلی می‌توان گفت اقلیم ورامین به‌گونه‌ای است که از ویژگی‌های بارز آن می‌توانیم به گرمای زیاد، بارندگی اندک و خشکی اشاره کرد.

ورامین - 08 April
18° 12°

Possible Drizzle

  • Thu

  • Fri

  • Sat

  • Sun

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی ورامین، شامل پوشش گیاهی طبیعی و پوشش گیاهی مصنوعی است، و نوع خاک ورامین به‌گونه‌ای است که شرایط را برای رشد انواع گیاهان فراهم می‌کند. پوشش گیاهی طبیعی در این منطقه دربرگیرنده انواع گیاهان بوته‌ای و گیاهان استپی است، که بیش‌ترشان گیاهان تیغ‌دار و گیاهان تنک و مقاوم در خشکی هستند. گیاه خارشتر، انواع گز، چالطلاق و اسپند از انواع این گیاهان‌اند. به سبب فعالیت‌های کشاورزی، علاوه بر پوشش طبیعی، این منطقه از پوشش گیاهی مصنوعی هم برخودار است، که فعالیت‌های زراعی مثل کشت گندم، صیفی‌کاری و پرورش پسته‌ درختی را شامل می‌شود.

پوشش جانوری

زیست‌بوم‌های متنوعی در دامنه‌ کوه‌ها و دشت‌ها این شهر وجود دارند، که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان در کویر مرکزی ورامین دید. در این منطقه‌ محافظت شده، صدها رأس از انواع چهارپایان مثل بز، کل، جبیر، قوچ و میش را می‌توان مشاهده کرد. همین‌طور تالاب فصلی بندعلی‌خان، هرساله پذیرای پرندگان مهاجر بسیاری است که البته با توجه به خشکی تالاب در این سال‌ها، تعدادشان کم‌تر شده است‌. پارک ملی کویر در این منطقه، تنوع و غنای گونه‌های وحشی مختلفی دارد، که از بین آن‌ها می‌توان به یوزپلنگ‌آسیایی اشاره کرد. حیواناتی مثل بزمجه، عقاب طلایی، مار جعفری، موش دوپا، درنا و گربه‌ شنی از دیگر ساکنان این زیست‌بوم هستند.

جاهای دیدنی ورامین

دشت ورامین

یکی از جاهای دیدنی طبیعی ورامین، دشت ورامین است که در کنار کویر مرکزی ایران و در 40کیلومتری جنوب‌شرقی تهران قرار گرفته است‌. زمین‌های وسیع و حاصلخیز در این منطقه باعث شده است که دشت ورامین موقعیت کشاورزی ممتازی داشته باشد و به همین دلیل در طی دوران مختلف مورد اهمیت اقوام زیادی قرار بگیرد. به همین دلیل است که تاکنون بیش از 250 اثر از دوره‌های مختلف تاریخی در آن کشف کرده‌اند، و می‌توان تمدن آن را با تمدن‌هایی نظیر شهر سوخته‌ سیستان مقایسه کرد. رودخانه‌ جاجرود یکی از رودهای مهمی است که در دشت ورامین جاری است و این دشت را آبیاری می‌کند.

تالاب بند علی‌خان

تالاب بند علی‌خان دیگر جاهای دیدنی طبیعی ورامین، تالابی است در دل کویر، که در 35کیلومتری شهرستان ورامین قرار دارد‌. این تالاب، از تالاب‌های آب شیرین است که هرساله مقصد پرندگان مهاجری مثل خـوتکا، غاز، دُرنا چنگر و اردک سرسبز است. گفته می‌شود در قدیم، یکی از متمولان منطقه‌‎ ورامین، به نام علی‌خان با ساختن بندی خاکی روی رودخانه‌ شور، قصد داشته است که آب این رودخانه و بخشی از سیلاب‌ها را به اراضی پایین‌دست ورامین و به سمت زمین‌های کشاورزی خود هدایت کند. به همین دلیل نام این تالاب به تالاب بندعلی‌خان معروف شده است‌. این تالاب در فصل‌های گرم به صورت باتلاقی در آمده و خشک می‌شود اما در بقیه‌ فصل‌ها پر از آب است و میزبان پرندگان مهاجر! یکی از ویژگی‌های این تالاب، تصفیه‌ خود به خود آب آن است و وجود نیزارهایی که در آب این تالاب رشد می‌کنند گواه این مطلب است‌.

تاریخچه ورامین

وجود آثار تاریخی متعدد در شهرستان ورامین، نشان می‌دهد که این شهر از تاریخ پر فراز و نشیبی برخوردار است. در مورد وجه تسمیه‌ نام این شهر، نقل قول‌های زیادی وجود دارد. به‌عنوان مثال نام وندیداد در کتاب مذهبی زرتشتیان، شباهت زیادی به نام ورامین دارد که فریدون به بند کشنده‌ ضحاک، در آن متولد شده است، دارد. همین‌طور در کتاب اوستا و ودا، کتاب مقدس آریایی‌ها، آمده است که سه هزار سال پیش از میلاد مسیح، برخی از آریایی‌ها بعد از گذشتن از مرو و شاهرود به نزدیکی ورامین و ری رسیدند و در این منطقه سکونت گزیدند، که این نشان می‌دهد این منطقه محل سکونت آریایی‌ها بوده است. در جلد ششم کتاب «کنزالانساب» نوشته‌ علم‌الهدی، ورامین به‌عنوان شهری با آثار تاریخی فراوان ذکر شده و جهانگرد انگلیسی، مادام دولافو، در سفرنامه‌ای که نوشته است، از ورامین با اسم خرابه‌های پایتخت از بین رفته یاد می‌کند. علاوه بر این کاووش‌های باستان‌شناسی حاکی از این است که سابقه‌ سکونت در ورامین به بیش از هشت هزار سال قبل می‌رسد. همه‌ این‌ها نشان  می‌دهد که ورامین شهری تاریخی است با قدمتی طولانی و تمدنی کهن که می‌تواند برای افراد علاقه‌مند به تاریخ، مکانی جذاب باشد.

جاذبه های گردشگری فیروزکوه و راهنمای سفر فیروزکوه
اینم بخون!

مشاهیر

در طول تاریخ، ورامین بزرگان زیادی به خود دیده است، که با خدمات ارزنده‌ خود در دل تاریخ ماندگار شده اند. یکی از این افراد خاندان رضی‌الدین ابوسعد ورامینی هستند، که برای رونق تشیع در این شهر زحمات زیادی کشیده‌اند، از جمله در تأسیس «بنیاد مسجد جامع و مسجد رضویه و فتحیه» تلاش زیادی کرده‌اند. محمد بن محمد بویه‌ای رازی ورامینی یکی از فقهای گرانقدر شیعیان، و یکی دیگر از مشاهیر ورامین است؛ او به قطب‌الدین، علامه رازی و قطب تحتانی هم معروف است. این فقیه بزرگ در دوران حکومت ایلخانان زندگی می‌کرد و آثار ارزشمندی از او به یادگار مانده است. از دیگر مشاهیر ورامین می‌توان به عبدالملک بن محمد بن عبدالملک ورامینی از فضلا، قاضی محمد ورامینی از شاعران دوره‌ صفویه، استاد معصوم از موسیقی‌دانان مطرح ایران، محمد بن شاه بن القاسم حسینی، قاضی عطاالله ورامینی از شاعران زمان شاه‌تهماسب، قاضی عبدالله ورامینی و… اشاره کرد‌.

جاذبه‌های تاریخی ورامین | جاهای دیدنی ورامین

برج علاءالدین

یکی از آثار تاریخی ورامین، برج علاءالدین است که در مرکز شهر و با فاصله‌ کمی در شمال مسجد جامع ورامین ساخته شده است. تاریخ این بنا باستانی به اواخر سده‌ 7 هـ.ق، و به دوره‌ ایلخانان برمی‌گردد و مدفن حسن علاءالدوله حاکم وقت ری است. معماری این برج سبکی کاملاً منحصربه‌فرد و چشم‌نواز دارد. این بنا، 17متر ارتفاع دارد و از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمت اول، شامل بدنه‌ای مدور با بلندای ۱۲متر است که بخش اصلی بنا محسوب می‌شود و قسمت دوم آن گنبدی با ارتفاع ۵۴ متر است که روی قسمت اول قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که معماری این برج با سبک معماری سلجوقیان مطابقت دارد و از منظر ترکیب‌بندی آجرها، کاشی‌کاری، زاویه‌بندی و خطوط کوفی یک نمونه‌ منحصربه‌فرد معماری است‌. این در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است‌.

روستای خاوه

روستای خاوهروستا خاوه، یکی از روستاهای دیدنی ورامین است که در 10 کیلومتری شرق بخش جوادآباد قرار گرفته است‌. طبیعت بکر و آثار تاریخی متعددی که در این روستا قرار گرفته است، این روستا را به یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین روستاهای استان تهران تبدیل کرده است‌. این روستا بافت سنتی و قدیمی دارد، به‌طوری که اسناد تاریخی کشف شده از قدمت هزار ساله‌ی آن خبر می‌­دهد. یکی از منحصر­به­‌فرد­ترین خیابان‌های درختی در استان تهران، خیابان ورودی این روستا است، که به سبب در هم پیچیده شدن درختان زبان گنجشک، صحنه‌ای زیبا خلق شده است‌. حسینیه‌ احمدی‌ها، خانه‌ احمدی، آب‌انبار، قلعه و تپه‌ باستانی، آسیاب آبی، بی‌بی زبیده، نقاره خانه و دو حمام قدیمی این روستا، از جمله مکان‌های گردشگری آن هستند. علاوه بر روستای خاوه، این شهر روستاهای دیگری مثل روستای باغ‌خواص، روستای حصار اولیاء، روستا کهنه‌گل و روستا احمدآباد کوزه‌گران دارد که به لحاظ تاریخی از روستاهای قدیمی این شهر هستند.

قلعه ایرج

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی ورامین، قلعه ایرج است که در نزدیکی روستا عسگرآباد عباسی و در ضلع شمالی بزرگ‌راه شهدای پرواز شهرستان پیشوا قرار گرفته است‌. این قلعه، بزرگ‌ترین قلعه‌ خشتی نظامی جهان است که در دوران ساسانی ساخته شده و متأسفانه به سبب عدم مراقبت از آن به شدت مورد آسیب قرار گرفته است‌. نکته‌ حائز اهمیت در معماری قلعه ایرج، این است که نوع ساخت این قلعه به گونه‌ای بود که هیچ گونه جنب و جوشی در داخل راهروی‌ها‌ی آن توسط دشمنان حس نمی‌شد و این یکی از دلایل امنیت بالای این قلعه بود. قلعه ایرج (یا قلعه گبری)، با ارتفاع ۵۰ فوت و مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار ساخته شده و دلیل نام‌گذاری آن، این است که آن را منتسب به ایرج فرزند فریدون، یکی از چهره‌های اساطیری شاهنامه می‌دانند. باستان‌شناسان زیادی مثل ژان دیولافوا و کلایس بر روی این قلعه تحقیق کرده‌اند و پس از آن گفته‌اند، که این قلعه با هیچ اثر خشتی دنیا قابل مقایسه نیست‌. برخی نیز این قلعه را همان دژ وارنا می‌دانند که در وندیداد زرتشتیان آمده است‌. گفتنی است که نام این قلعه به‌عنوان یکی از زیباترین وباشکوه‌ترین قلعه‌های ایران و جهان در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است‌.

پل تاریخی باقرآباد

پل تاریخی باقرآباد یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهرستان ورامین است که در منطقه‌ باقرآباد قرچک ورامین، در اواخر دوره‌ قاجاریه و توسط معمارانی ناشناس ساخته شده است‌. این پل آجری با 50 متر طول و دهانه‌ قوسی‌شکل بر روی یکی از انشعبات فرعی رودخانه‌ جاجرود ساخته شد و به گفته‌ برخی از مورخین، احداث آن حدود یک‌سال به درازا کشید. البته این پل چندین‌بار نیز به سبب طغیان رودخانه‌ جاجرود تخریب و سپس مرمت شده است‌. لازم به‌ذکر است که پل تاریخی باقرآباد، یکی از سمبل‌های انقلابی این شهرستان است، که در 15 خرداد سال 1342و در پی راهپیمایی و اعتصاب مردان کفن‌پوش دشت ورامین به سبب شنیدن خبر دستگیری امام خمینی، شاهد به خون کشیده شدن و شهادت بسیاری از آن‌ها بود‌.

یخچال حصار کوچک

یخچال روستای حصار کوچکیکی دیگر از آثار تاریخی شهرستان ورامین، یخچال طبیعی شهرستان حصار کوچک است، که در ابتدای ورودی این روستا، در جنوب‌شرقی شهرستان ورامین قرار گرفته و با مرکز شهر ۱۷ کیلومتر فاصله دارد. این یخچال با مصالحی مثل خشت و گل، در دوره‌ قاجار ساخته شد و امروزه نیز کاملاً سالم است‌. این یخچال، طاقی هلالی داشته و ورودی آن در جهت شمالی آن ساخته شده است‌. همین‌طور در جهت غربی و شرقی دریچه‌های کوچکی تعبیه شده است که در گذشته یخ‌های جمع‌آوری‌شده را احتمالاً از داخل آن‌ها به درون یخچال می‌ریختند. گفتنی است که علاوه بر این یخچال، شهرستان ورامین یک یخچال طبیعی دیگر نیز با نام یخچال علی‌آباد دارد که در روستای علی‌آباد ورامین قرار گرفته است و می‌توان در کنار یخچال حصار کوچک از این یخچال هم دیدن کرد‌.

جاهای دیدنی لواسان | راهنمای سفر لواسان
اینم بخون!

اماکن مذهبی در ورامین

مسجد جامع ورامین

یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان ورامین، مسجد جامع آن است که از قدیمی‌ترین مساجد قاره‌ آسیا و نمونه‌ منحصربه‌فردی از معماری اسلامی محسوب می‌شود‌. این مسجد در مرکز شهر ورامین و در دوران ایلخانان، به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شد، و در دوران پسرش به پایان رسید. این مسجد با چهار ایوان و در شکل مستطیلی، در مساحت 66 در 43 متر، بنا شد و در ساخت آن از آجر و کاشی‌های ایرانی اسلامی استفاده‌ زیادی شده است‌. همین‌طور گچ‌بری‌های این مسجد یکی از زیباترین نمونه‌های گچ‌بری ایرانی محسوب می‌شوند.

امام‌زاده جعفر

امامزاده جعفرامام‌زاده جعفر، یکی از مکان‌های مذهبی شهرستان پیشوا است، که مدفن امام‌زاده جعفر الخواری فرزند امام موسی‌کاظم(ع) و برادر امام علی ابن موسی‌الرضا(ع) است. گفته می‌شود این امام‌زاده‌، در دهستان خوار و در نزدیکی مدینه زندگی می‌کرد؛ و به دعوت جمعی از ساکنان همین قریه تصمیم می‌گیرد به خدمت حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) در مرو برود. او در واقع سرپرست این جمع محسوب می‌شد. وقتی این گروه به ایران می‌رسند، متوجّه می‌شوند که حضرت رضا(ع) توسّط مأمون به شهادت رسیده است. مأموران حکومتی در نزدیکی ساوه با این جمع درگیر شده و عدّه‌ای از ایشان را شهید می‌کنند، که این امام‌زاده هم بین این جمع بود. او پس از شهادت، در شهرستان پیشوا به خاک سپرده می‌شود‌. بقعه‌ این امام‌زاده در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی ساخته شده و در سرتاسر آن می‌توان نقوش تزئینی اسلامی را مشاهده کرد که از نمونه‌های زیبای معماری اسلامی هستند.

دشت لار | بهشتی در دل کوه‌های دماوند 🏞
اینم بخون!

بقعه‌ امام‌زاده یحیی

یکی دیگر از جاذبه‌های مذهبی شهرستان ورامین، بقعه‌ امام‌زاده یحیی است، که در جنوب‌شرقی ورامین و در محله‌ کهنه گل قرار دارد‌. قدمت این بنا به سال ۷۰۷ هجری قمری می‌رسد، و اگرچه در نسب شخص مدفون در این امام‌زاده تردید‌هایی وجود دارد، اما عده‌ای وی را یکی از نوادگان امام سجاد(ع) می‌دانند و عده‌ای معتقد هستند، که او فرزند علی ابن عبدالرحمن بن قاسم بن حسن بن زید بن امام حسن(ع) است‌. این بنا، صحنی با 4 کنج طاق‌نما دارد که نشان می‌دهد معماری این بقعه از معماری‌های اصیل ایرانی اسلامی است و به سبک آذری ساخته شده است. تزئینات و کاشی‌کاری‌های هنرمندانه در سراسر این بقعه، نشان می‌دهد که مردم این منطقه به تزئینات و کاشی‌کاری نیز علاقه‌مند بوده‌اند و در آثار و بناهایی که می‌ساختند، هنر را نیز چاشنی کار خود می‌کرده‌اند‌. لوحه کاشی فیروزه‌رنگی که با خطوط کوفی و نسخ برجسته تزئین شده و در دیوار خشتی در غرب بقعه‌ قدیمی قرار دارد، گواه این مدعا است‌.

بقعه‌ کوکب‌الدین

بقعه کوکب‌الدین به‌عنوان یکی دیگر از مکان‌های مذهبی ورامین، یکی از اماکن تاریخی این شهرستان است که در مرکز شهر ورامین و در میدان امام قرار گرفته است‌. کتیبه‌ای به خط ثلث در بقعه وجود دارد که زمان ساخت این بنا را به دروان شاه تهماسب اول صفوی نسبت می‌دهد و تاریخ ۹۵۶ هجری قمری در آن ثبت شده است. بنای این بقعه، شامل گنبد، صحن، ایوان و حرم است و هیچ‌گونه کاشی‌کاری و تزئینی در آن دیده نمی‌شود.

آداب و رسوم ورامین

زبان

زبان پارسی، زبان اصلی مردم ورامین است که با لهجه ادا می‌شود و مهم‌ترین نکته‌ آن، استفاده از پسوند ک برای فعل سوم شخص مفرد و گاهی اسامی است‌. علاوه بر این، طول ادوار مختلف اقوامی مثل قوم لر، ترک، کرد و عرب به این منطقه کوچ کرده‌اند و به زبان بومی خود حرف می‌زنند.

موسیقی

یکی از مشاهیر موسیقی ورامین استاد معصوم کمانچه‌ای از نوازندگان کمانچه است که در دوران صفویه در ورامین زندگی می‌کرده است. از دیگر مشاهیر موسیقی ورامین، می‌توان به استاد جواد‌ هادیان اشاره کرد که از پیشکسوتان موسیقی سنتی دشت ورامین است و خدمات و آثار ارزنده‌ای از او در موسیقی ایران به یادگار مانده است.

جاهای دیدنی لواسان | راهنمای سفر لواسان
اینم بخون!

غذا در ورامین

در شهرستان ورامین نیز به‌عنوان یکی از شهرهای قدیمی و متمدن، غذاهای سنتی زیادی وجود دارد که قدمت برخی از آن‌ها به سال‌های گذشته بر می‌گردد. گوجه فرنگی به‌عنوان یکی از محصولات کشاورزی شهرستان ورامین جایگاه ویژه‌ای در غذاهای اصیل این شهرستان دارد. به‌عنوان مثال می‌توان از آش‌گوجه یاد کرد که با بلغور گندم و جو، حبوبات، سبزی آش و گوجه‌ رنده شده تهیه می‌شود و امروزه نیز غذای موردعلاقه‌ بسیاری از مردم در این منطقه است‌. یکی دیگر از غذاهای سنتی مردم ورامین، اشکنه است که به‌عنوان غذایی خوش‌عطر و طعم در میان غذاهای بومی این منطقه همواره مورد توجه است، و مواد اصلی آن پیاز، گوجه، سیب‌زمینی، شنبلیله و تخم‌مرغ است‌. شیش‌انداز دیگر غذای سنتی ورامین است، با پیاز داغ فراوان، گردو و تخم‌مرغ تهیه می‌شود و به‌عنوان یک غذای اصیل و سنتی جایگاه ویژه‌ای در سفره‌ مردم ورامین دارد‌. علاوه بر این، ورامین شیرینی‌های سنتی و محلی خوشمزه‌ای دارد که در کنار غذاهای محلی آن، مورد توجه مردم بومی است و هنوز نیز در برخی از مراسم‌ها پخته می‌شوند، شیرینی‌هایی مثل نان‌پنجره‌ای، میان‌پر و نان کسمه.

اقامت در ورامین

برای اقامت در شهرستان ورامین می‌توان به اقامتگاه بوم‌گردی خانه‌ عمو مش‌رضا در روستای کویرآباد رفت، که با حفظ فضای سنتی و با برخورداری از امکانات رفاهی مناسب، آماده‌ پذیرایی از مسافران است‌. ورامین یک هتل چهار ستاره نیز با نام هتل شایان دارد که در ضلع جنوب‌غربی میدان ولی‌عصر قرار گرفته است و به لحاظ ارائه‌ خدمات، مکان مناسبی به‌شمار می‌رود.

سوغات ورامین

ورامین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات کشاورزی در استان تهران، یکی از شهرهایی است که میوه‌های آن به نقاط مختلف صادر می‌شود و می‌توانید این محصولات را به‌عنوان سوغاتی نیز تهیه کنید. خیار گلخانه‌ای، گوجه فرنگی، خربزه، فلفل و بادمجان از جمله محصولات کشاورزی و زراعی این شهرستان هستند که از کیفیت بالا و طعم خوبی برخودار هستند. در کنار محصولات کشاوزی فرش ورامین و صنایع دستی آن هم معروف هستند.

مرکز خرید

پاساژ گل نرگس، خیابان محمدآباد قرچک و میدان امام ورامین از جمله مکان‌های مهم شهرستان ورامین هستند که مردم برای خرید مایحتاج خود به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.