تنگه باغویه | یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های جنوب ایران

0

در این مقاله قصد داریم تا نگرش شما نسبت به جاهای دیدنی جنوب ایران را به چالش بکشیم. به نظرتان مثلاً جاهای دیدنی اطراف بندرعباس چطور جاذبه‌هایی هستند؟ طبیعتاً انتظار سواحل متعدد، بنادر متفاوت و نخلستان‌های خرما را دارید. این در حالی است که جاهای دیدنی جنوب ایران بسیار متنوع هستند. ایران زیباتر و متنوع‌تر از تصوری است که در ذهن خود دارید. برای آنکه بیشتر شوکه شوید، بهتر است بدانید که یک تنگه و آبشاری زیبا در جنوب ایران وجود دارد که درباره آن شاید ندانید. اگر می‌خواهید سفری متفاوت به جنوب ایران داشته باشید، با ما در این مقاله همراه شوید تا تنگه باغویه و آبشار باغویه را بهتر بشناسید.

تنگه باغویه کجاست؟

تنگه باغویه

اگر راهنمای سفر بندر لنگه را خوانده باشید، می‌دانید که تنگه باغویه یکی از جاهای دیدنی این بندر تماشایی است. این تنگه تماشایی و عجیب در استان هرمزگان قرار دارد. کمتر کسی تاکنون حتی نام این جاذبه بکر و طبیعی را شنیده است. برای بازدید از این جاذبه تماشایی باید خودتان را به جنوب ایران و شهرستان بندر لنگه برسانید. سپس به سمت روستای باغویه شیبکوه بروید؛ پس از آن مسیر را به سمت تنگه ادامه دهید.

روستای باغویه کجاست؟

تنگه باغویه

روستای باغویه در بخش شیبکوه استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه قرار دارد. بندر چارک، مرکز این بخش است. شیبکوه به معنای «زیر تپه‌ها» است. این بخش 280 کیلومتر نوار ساحلی بسیار بکر دارد. این نوار ساحلی تماشایی از یک سمت به کوه‌های زاگرس و از سمت دیگر به ساحل خلیج‌فارس ختم می‌شود. قدمت این منطقه به هزاران سال پیش باز می‌گردد. در ابتدا اعراب در بخش شیبکوه زندگی می‌کردند. روستای باغویه که به روستای باغویه نیز شهر دارد، در همین بخش واقع شده است. در بخش شیبکوه حدود 16 روستا وجود دارند. این روستا در فاصله 140کیلومتری بندر لنگه جا خوش کرده است.

در بدو ورود به روستا، شاهد نخلستان‌های زیبا و مزارع سرسبز خواهید بود. این نخلستان‌ها زیبایی بسیار دارند و سوژه عکاسی بسیاری از هنرمندان هستند. همچنین درست روبه‌روی مسجد جامع باغویه، آبگیری زیبا به چشمتان می‌خورد. این آبگیر با ماهی‌های رنگارنگ کوچک، اولین نشانه از چشمه‌های متعدد آب در این منطقه است. این چشمه‌ها باعث آبادانی منطقه شده‌اند. برخلاف تصوری که از مناطق جنوبی کشور دارید، در روستای باغویه می‌توانید شاهد مناطق کوهستانی بسیاری باشید.

جاذبه‌های تنگه باغویه

تنگه باغویه

تنگه باغویه در اصل یکی از هدایایی است که طبیعت به مردم جنوب کشور ارزانی داشته است. صدها سال پیش، برای اولین‌بار از دل سنگ‌های اطراف این روستا، آبی شیرین و زلال بیرون جوشید. این جریان آب با صبر تمام، سنگ‌های کوهستان را شکل داد. واقعاً عجیب است که چطور آب تمام اکوسیستم منطقه را تغییر می‌دهد. همین چشمه‌های کوچک و بزرگ باعث فرسایش مناطق کوهستانی شدند. به این ترتیب، اشکال مختلفی از جمله تنگه باغویه به وجود آمدند.

همان طور که متوجه شده‌اید، این صخره‌ها همگی در اثر فرسایش آب چشمه‌ها به وجود آمده‌اند. از‌این‌رو تمام صخره‌ها اشکالی بسیار خاص و عجیب دارند. برای عبور از این تنگه باید از میان مسیری کوهستانی عبور کنید. حتی می‌توان گفت که نیاز به تجهیزات کوه‌نوردی خاص خواهید داشت. گاهی در طول مسیر آب بالا می‌آید و تا سینه شما می‌رسد. در برخی مواقع که بارندگی افزایش می‌یابد، احتمال وقوع سیل در این تنگه نیز وجود دارد. تنگه باغویه را می‌توان از جمله عجیب‌ترین و خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی در تمام ایران دانست.

آبشار تنگه باغویه

آبشار باغویه

زیبایی باغویه فقط محدود به تنگه نیست. بلکه در این مجموعه آبشاری زیبا نیز وجود دارد. ورودی این تنگه کمتر از 500 متر با جاده اصلی فاصله دارد؛ اما باید بدانید که برای دسترسی به آبشار باید مسیری طولانی و البته دشوار را پشت سر بگذارید. برای تماشای زیبایی این آبشار باید مسیر جریان رودخانه را دنبال کنید. نهایتاً وقتی که به سرمنشأ این رودخانه برسید، شاهد زیبایی آبشار باغویه خواهید بود. مسیر دسترسی به آبشار بسیار پرپیچ‌وخم و ناهموار است. در طول مسیر باید از تجهیزات حرفه‌ای کوه‌نوردی استفاده کنید. در غیر این صورت امکان دارد که دچار آسیب‌دیدگی‌های متعدد شوید. این مسیر حدود 5 کیلومتر طول دارد؛ پس دو ساعت باید مشغول پیاده‌روی باشید. آبشار تنگه باغویه ارتفاع چندانی ندارد؛ اما تماشای یک آبشار در مناطق گرم جنوبی، حس بسیاری خاصی خواهد داشت.

امکانات رفاهی تنگه باغویه

آبشار باغویه

خوشبختانه هنوز هیچ‌گونه امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی در تنگه باغویه وجود ندارد؛ پس در صورتی که قصد بازدید از این تنگه و آبشار باغویه را دارید، بهتر است خرید خود را از بندر لنگه یا نهایتاً روستای باغویه انجام دهید. حتی در این تنگه خبری از آبخوری یا سرویس بهداشتی نیست. برخی اپراتورهای تلفن همراه نیز در این منطقه خدمات ارائه نمی‌دهند؛ پس باید بدانید که خبری از هیچ‌گونه امکانات رفاهی در این منطقه نیست.

جاهای دیدنی نزدیک به تنگه باغویه

  • ساحل مکسر

ساحل مکسر از جمله زیباترین جاهای دیدنی بندر لنگه است. این ساحل نیز همانند باغویه در بخش شیبکوه این شهرستان قرار دارد. ساحل مسکر دارای اشکال بسیار عجیب‌وغریب است. این ساحل بافت صخره‌ای دارد. همین موضوع توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند. مسکر جزو سواحلی نیست که مشابه آن را در هیچ کجای ایران دیده باشید؛ پس حتماً سری به آن بزنید و از زیبایی‌اش لذت ببرید.

  • جاده ساحلی مقام

جاده ساحلی مقام

جاده ساحلی مقام از جمله زیباترین جاده‌های ساحلی در تمام ایران است. این جاده ساحلی نیز در بخش شیبکوه بندر لنگه قرار دارد. جاده ساحلی مقام را در نقطه اتصال کوه و ساحل دریا ایجاد کرده‌اند. این ساحل حدود 20 پیش احداث شد. هنوز کمتر کسی درباره جاده ساحلی مقام اطلاع دارد. به همین خاطر آرامش در آن موج می‌زند. به سبب آرامش و زیبایی، این جاده را با نام جاده عشاق نیز می‌شناسند.

  • جزیره شیدور

جزیره شیدور

جزیره شیدرو از جمله خاص‌ترین جزایر خلیج فارس است. شاید شما هم حتی نام این جزیره را نشنیده باشید. این جزیره یک جزیره کوچک و البته خالی از سکنه است. در این جزیره می‌توانید از بافت صخره‌ای و بافت مرجانی دیدن کنید. تنوع جانوری جزیره شیدرو در بخش خشکی و آب بی‌نظیر است. البته باید بدانید که در این جزیره انواع مارهای سمی حضور دارند. به همین خاطر آن را با نام جزیره مارو نیز می‌شناسند.

  • جزیره لاوان

تصویری از جزیره لاوان

جزیره لاوان سومین جزیره بزرگ در تمام استان هرمزگان به‌حساب می‌آید. حیات‌وحش این جزیره تنوع چندانی ندارد. انواع گوسفند وحشی و جبیر جزو مهم‌ترین حیوانات بومی جزیره لاوان هستند. بافت کوهستانی این جزیره و تقابل آن با دریا و ساحل، زیبایی خاصی به آن می‌دهد. برای دسترسی به این جزیره باید از بندر مقام استفاده کنید.

نکات مهم برای بازدید از تنگه باغویه

آبشار تنگه باغویه

  • برای بازدید بهتر است به‌صورت گروهی اقدام کنید؛
  • حتماً برای بازدید از آبشار باغویه تجهیزات کوه‌نوردی و همچنین جلیقه نجات همراه داشته باشید؛
  • در روزهای بارانی و مواقعی که احتمال وقوع سیل وجود دارد از این تنگه بازدید نکنید؛
  • حتماً کفش مخصوص پیاده‌روی بپوشید؛
  • کودکان، افراد مسن و کسانی که دچار معلولیت و محدودیت حرکتی هستند بهتر است از دیدن این جاذبه صرف‌نظر کنند.

بهترین زمان بازدید از تنگه باغویه

آبشار باغویه

بندر لنگه نیز همانند سایر مناطق جنوب کشور، دارای آب‌وهوای گرم و شرجی است. به همین خاطر برای آنکه از گرمای هوا خسته نشوید، ترجیحاً نباید تابستان را برای بازدید انتخاب کنید. از اواخر پاییز هوا بسیار خنک خواهد شد. از اواخر پاییز تا اوایل بهار بهترین زمان بازدید از باغویه خواهد بود.

مسیر دسترسی به تنگه باغویه

ورودی تنگه باغویه در فاصله 500متری جاده اصلی قرار دارد. برای دسترسی به باغویه ابتدا باید به بندر لنگه بروید. این بندر به‌دلیل اهمیت خاصی که دارد، دارای فرودگاه اختصاصی است؛ پس می‌توانید از مسیر هوایی یا زمینی برای دسترسی به بندر لنگه استفاده کنید. پس از آن 140 کیلومتر باید طی کنید تا به بخش شیبکوه و روستای باغویه برسید. در جاده اصلی، با تابلوی خروجی تنگه و آبشار باغویه روبه‌رو خواهید شد. مسیر دسترسی به تنگه بسیار سرراست و ساده است؛ اما برای دسترسی به آبشار و تماشای زیبایی آن، باید حدود 5 کیلومتر در مسیر کوهستانی کوه‌نوردی کنید.

خب دوستان عزیز ره بال آسمان، نظرتان درباره جاهای دیدنی جنوب کشور عوض شد؟ آیا انتظار تماشای یک آبشار و تنگه این‌چنینی را در جنوب ایران داشتید؟ به نظرتان زیباترین جاذبه گردشگری در جنوب ایران کدام است؟ آیا تاکنون از این تنگه دیدن کرده‌اید؟ اگر خاطره‌ای از بازدید خود دارید، با ما به اشتراک بگذارید. حتی اگر عکسی یادگاری خودتان از تنگه باغویه و آبشار باغویه گرفته‌اید، برایمان ارسال کنید تا با دیگر دوستان به اشتراک بگذاریم!

این روستا در بخش شیبکوه و فاصله 140کیلومتری بندر لنگه و استان هرمزگان قرار دارد.

اواخر پاییز تا اوایل فروردین بهترین زمان بازدید از این روستا است.

برای بازدید از تنگه خیر؛ اما برای بازدید از آبشار نیاز به مهارت کوهنوردی، تجهیزات خاص و آمادگی کامل خواهید داشت.

بازدید از این تنگه رایگان است.

خیر، هیچ‌گونه امکاناتی در این منطقه وجود ندارد.

5/5 (1 نظر)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.