روستای برغان کرج | سرزمین چنارهای هزار ساله

1 1,972

اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، بدون شک سفر به روستاها برایتان جذاب خواهد بود. سادگی زندگی در روستا، طبیعت سرسبز و آب‌هوای مطلوب آن از جاذبه‌های اصلی این مناطق برای مسافران است. روستای برغان در ساوجبلاغ یکی از دیگر از روستاهای اطراف تهران است که مسافران بسیاری شیفته زیبایی و سرسبزی آن شده‌اند. روستای برغان در استان البرز واقع شده و از پاتوق‌های محبوب برای گردش‌های خانوادگی است. در این مطلب ره بال آسمان مسافر این روستای دیدنی شده است و شما را به لذت سفر به این روستا و خرید محبوب‌ترین سوغات برغان دعوت می‌کند. با ما همراه باشید.

روستای برغان کجاست؟

روستای برغان از مناطق بهشتی و تماشایی استان البرز است. این روستا در دهستان برغان و در بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ، بین شهرهای کرج و هشتگرد جا خوش کرده و بخشی از غرب استان و کوه‌های البرز را به خود اختصاص داده است. شهر تهران در جنوب شرقی روستای برغان واقع شده است و فاصله این روستا با مناطق شمال غربی این شهر در حدود ۵۰ کیلومتر است. شهریار و کرج در جنوب برغان با فاصله‌های ۴۵ و ۲۱ کیلومتر قرار گرفته‌اند.

روستای برغان در استان البرز

روستای آتشگاه فاصله کمی در حدود ۱۵ کیلومتر با برغان دارد و در جهت جنوب شرقی آن واقع شده است. روستای کردان نیز نزدیکی این روستا با فاصله ۱۲ کیلومتر در جهت غربی آن روی نقشه دیده می‌شود. شهر هشتگرد با فاصله ۳۲ کیلومتر بخشی از مناطق غربی اطراف روستا را به خود اختصاص داده است. قزوین استان غربی این روستا محسوب می‌شود و مازندران در شمال آن جا خوش کرده است. تهران نیز از شرق تا جنوب این روستا واقع شده است.

با روستای برغان آشنا شوید

روستای برغان از نمای دور

برغان از روستاهای ایران و از جاهای دیدنی اطراف تهران است که در استان البرز واقع شده است و از مقاصد سفرهاي يک روزه ساکنان اين شهرها است. این روستا به آب‌وهوای مطلوبش مشهور است. سرسبزي و طراوت آن و جريان رودخانه‌ها، هر طبيعت‌گردي را شيفته خود مي‌کند. چنارهاي کهن‌سال در هر گوشه روستاي برغان سبز شده‌اند و زيبايي اين منطقه و دامنه‌هاي جنوبي کوهستان البرز را دو چندان کرده‌اند. به همين دليل به برغان لقب مهد چنارهاي هزار ساله نيز داده شده است و گردشگران بسياري براي تماشاي اين درختان کهن‌سال خوش‌قدوقامت راهي برغان مي‌شوند. از قسمت‌هاي جذاب این سفر، خريد ميوه‌هاي خوشمزه از جمله آلوچه برغان و ديگر ميوه‌هاي نوبرانه بهار و تابستان است. آلوچه از سوغات برغان محسوب مي‌شود و فراواني اين ميوه خوش‌رنگ سبب شده تا روستای برغان با عنوان سرزمين آلوچه شناخته شود. آلوچه تنها سوغات برغان نيست و در ادامه ساير سوغات اين روستا را به شما معرفي خواهيم کرد.

راهنمای سفر گرگان | سفر به بهشت گمشده ایران
اینم بخون!

لذت بازارهاي محلي و خريد سوغات برغان

بازارهای محلی در برغان

سوغات برغان يکي ديگر از قسمت‌هاي جذاب سفر به اين روستا در کوهستان البرز است که شما را به سمت بازارهاي محلي مي‌کشاند. يکي از محبوب‌ترين سوغات برغان، گوجه سبزهاي مشهور آن است که با عنوان آلوي برغان يا گوجه برغان نيز شناخته مي‌شود. اين ميوه بسيار خوشمزه از پيوند آلوي محلي و آلوي بخار به‌دست مي‌آيد و طعم بي‌نظيرش، سبب شده تا يکي از سوغات برغان محسوب شود. همان‌طور که گفتيم آلوچه نيز از ميوه‌هاي معروف اين روستا است و در فهرست سوغات برغان قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين‌ها درختان توت و گردو نيز در اين روستا پربار هستند و از سوغات برغان محسوب مي‌شوند. عسل، بستنی و لبنيات نيز از ديگر جذابيت‌هاي خوشمزه برغان است که توصيه مي‌کنيم حتما امتحان کنيد. اگرچه بيشتر سوغات برغان شامل ميوه‌ها و خوردني است، اما اهالي روستا با ساخت الک توانسته‌اند صنايع دستي را نیز وارد فهرست سوغات برغان کنند.

گشت‌وگذار در طبيعت رويايي روستای برغان

طبیعت زیبای روستای برغان

وقتی که نام برغان را می‌شنویم، تصویر طبیعت زیبای کوهستانی آن در ذهن نقش می‌بندد و این زیبایی در مسیر، پیش از رسیدن به روستا خودش را نشان می‌دهد. طبیعت خوش‌آب‌ورنگ برغان هوش از سرتان می‌برد و محو آرامش خیال‌انگیز این روستا خواهید شد. زیبایی طبیعت بهار و پاییز روستای برغان قابل وصف نیست و باید با چشم ببینید. در مناطق پر دار و درخت روستا و همچنین در حاشیه رودخانه، سوژه‌های نابی برای لذت از هنر عکاسی در این فصول پیدا خواهید کرد. دو رودخانه «شاهرود» و «سنج» این روستا را سرسبز کرده‌اند و در مسیر خود که از البرز مرکزی شروع می‌شود، زندگی را به جریان انداخته‌اند. برغان سرزمین درختان کهن‌سال است و در میان پوشش گیاهی روستا، درختان خوش‌قدوقامت چنار شهرت بسیاری دارند. ارزش چنارهای بلندقامت برغان به عمر هزار ساله آنها است. باغ‌های فراوان میوه نیز طبیعت این روستا را رنگ‌ولعاب بخشیده‌اند و علاوه بر زیبایی، سوغات برغان را پربار کرده‌اند.

درختان کهنسال روستا

یکی از چنارهای هزار ساله برغان در ضلع شمالی حیاط مسجد روستا واقع شده است و شمایل آن فراتر از یک درخت بلندقامت است. بلندای این درخت به ۱۲ متر می‌رسد و تنه آن به شکل جذابی خالی است و مانند یک اتاق شده است. در دل این درخت کهن‌سال یک حوض و چند سکو بنا شده است و گفته می‌شود که گنجایش این اتاقک درختی به ۱۰ نفر هم می‌رسد!

در ضلع جنوبی مسجد نیز درختی به نام «گرده بینه» وجود دارد که عمر بالایی دارد و اطراف خود را سرسبز کرده است. از جوانه‌ها و شاخه‌های بیرون زده از ریشه گرده بینه، درختان کهنسال دیگری سر از خاک بیرون آورده‌اند و اطراف آن را سرسبز کرده‌‌اند. تکثیر این درختان از ریشه قطور درخت اصلی، از جذابیت‌های تماشایی روستا است. درخت «پیر سیبدارک» یکی دیگر از درختان کهنسال روستای برغان است که در دامنه دره شاهرود واقع شده است. این درخت سیب کهنسال پر از دخیل‌هایی است که نشانه‌هایی از آرزوهای اهالی روستا هستند.

درکه تهران | چشیدن طعم آرامش در شلوغی پایتخت
اینم بخون!

جاذبه‌های تاریخی روستای برغان

حسینیه قدیمی روستای برغان

یکی از مکان‌های تاریخی برغان حسینیه این روستا است که گفته می‌شود از زمان صفویه باقی مانده است. این تکیه دو طبقه است و سکویی در وسط آن بنا شده که صحنه اجرای نمایش مذهبی تعزیه است. قدمت این تکیه سبب شده، نام آن در فهرست آثار ملی قرار گیرد. روبه‌روی این حسینیه مسجد جامع برغان واقع شده که چند صد سال قدمت دارد. در همین محدوده و روبه‌روی حسنیه، شاهد پلی قدیمی به روی رودخانه شاهرود خواهید بود که ظاهری شیبه به یک طاق هلالی دارد. پل تاریخی برغان یادگاری از دوران حکومت صفوی است، اما در دوره‌های زندیه، قاجار و پهلوی مرمت شده است.

علاوه بر این بناهای تاریخی و مذهبی، در شمال روستای برغان منطقه‌ای به‌نام «تپه کش کلا» وجود دارد که درختان کهن‌سال بسیاری روی آن سبز شده‌اند. گفته می‌شود که در گذشته قلعه‌ای روی این تپه قرار داشته است.

خوشمزگی‌های روستای برغان

روستای برغان علاوه بر میوه‌های خوش‌طعم فصلی، خوردنی‌های بسیاری دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتما در سفر به این منطقه تجربه کنید. یکی از این خوشمزگی‌های این روستا «بستنی گله» است که از سوغات برغان نیز محسوب می‌شود. شیر تازه، شکر، گلاب و هل از مواد اصلی این بستنی خوش‌آوازه هستند. هر مسافری که راهی روستا می‌شود، بدون چشیدن طعم بستنی گله برغان، آن را ترک نخواهد کرد. به شما هم پیشنهاد می‌کنیم، طعم لذت‌بخش این سوغات برغان را بچشید.

علاوه بر میوه‌های رنگارنگ سوغات برغان، غذاهای محلی این روستا نیز بسیار خوشمزه هستند و می‌توانند به ناهاری فراموش‌نشدنی در سفر تبدیل شوند. اگر اهل کباب هستید یا از طعم دیزی‌های سنتی لذت می‌برید، این غذاهای خوشمزه را در روستای برغان نوش جان کنید. همچنین غذاهای محبوبی مثل فسنجان، آش کشک، آش جو، مغزنان، لواسیرک‌نان و دوبندی‌نان از دیگر خوشمزه‌های محلی روستای برغان هستند که پیشنهاد می‌کنیم طعمشان را بچشید.

بهترین زمان سفر به روستای برغان

بهترین زمان سفر به روستای برغان

چهار فصل برغان تماشایی است، اما بهترین زمان سفر به این منطقه از بهار تا اواسط پاییز است. زیبایی طبیعت در بهار با شکوفه‌ها و تازگی زمین به اوج خود می‌رسد و با سفر به این روستا در این فصل، قاب‌های خیال‌انگیزی در ذهنتان ثبت خواهد شد. آب‌وهوای کوهستانی روستای برغان، گرمای آتشین تابستان را مهار می‌کند و به همین دلیل سفر به این روستا در این فصل بسیار پر رونق است. علاوه بر آب‌‌وهوای خنک، تابستان‌های این روستا نوید به بار نشستن درختان است و میوه‌های خوشمزه این فصل، دلیل دیگری برای رونق سفرهای تابستانی است. گوجه سبز مشهور برغان در اواخر بهار و اوایل تابستان دل هر گردشگری را می‌برد. برای خرید میوه‌های تابستانی که از سوغات برغان هستند، سفر در این فصل را از دست ندهید.

دریاچه های اطراف تهران | چند لحظه آرامش در کنار شلوغی پایتخت
اینم بخون!

مسیر دسترسی به روستای برغان

روستای برغان در پاییز هزار رنگ پر از سوژه‌های ناب عکاسی از طبیعت است. رنگارنگی روستا در این فصل، حتی با وجود هوای سرد، سبب جذب مسافران پاییزی شده است. زمستان‌های روستای کوهستانی برغان، سفیدپوش و تماشایی است، اما سفر به این منطقه به دلیل سرمای آن مشکل خواهد بود و تنها طبیعت‌گردهای حرفه‌ای با تجهیزات خاص زمستان، راهی این منطقه می‌شوند.

مسیر دسترسی به روستای برغان

آدرس: استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، منطقه چندار، دهستان برغان، روستای برغان

اگر قصد دارید که از تهران راهی برغان شوید، باید در بزرگ‌راه تهران – کرج برانید. سپس وارد بلوار چمران شوید و بعد از آن در بلوارهای کاج، نبوت و موذن مسیرتان را ادامه دهید. در نهایت به خیابان اشتراکی شمالی خواهید رسید که شما را به جاده آتشگاه هدایت می‌کند. کمی که در جاده آتشگاه پیش بروید، به جاده روستای برغان خواهید رسید و در نهایت این جاده شما را به سمت مقصدتان هدایت می‌کند.

اگر از کرج حرکت می‌کنید، باید وارد بلوار باغستان و سپس خیابان اشتراکی شمالی شوید. سپس مسیرتان را در جاده آتشگاه ادامه دهید تا به جاده برغان برسید.

پیش به‌سوی طبیعت رویایی برغان

طبیعت رؤیایی روستای برغان

سفر به برغان از تجربه‌های لذت‌بخش هر طبیعت‌گردی خواهد شد که شیفته بافت روستایی است. تماشای طبیعت زیبا و چشیدن طعم سوغات برغان، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهند بود. روستای برغان بیشتر مقصدی برای سفرهای یک روزه است، اما اگر قصد اقامت در برغان را دارید، می‌توانید در خانه‌های محلی یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی اتراق کنید. همچنین کمپینگ نیز تجربه جذابی در طبیعت برغان خواهد بود.

بار و بندیل خود را ببندید و راهی برغان شوید. از تجربه سفرتان برای ره بال آسمان بنویسید تا با هم، دیگر جاذبه های این روستای کوهستانی را کشف کنیم.

5/5 (3 نظر)
1 نظر
  1. رامین شمسایی می گوید

    روستای بزغان امکانات رفاهی خوبی داره استراحت گاه و آلاچیق بیشتر جاها هست برای پیک نیک و دور همی های دوستانه منطقه خوبیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.