فیلبند | تماشای اقیانوس ابری در ساحل کوهستانی

5

ایران کشوری خوش‌آب‌ورنگ است و طبیعت در هر گوشه از جغرافیای پهناور آن، چهره‌ای شگفت‌انگیز دارد. وقتی صحبت از مناطق کوهستانی می‌شود، روستاهای زیبایی را به خاطر می‌آوریم که هر کدام زیبایی منحصربه‌فردی دارند. روستای فیلبند نیز یکی از مناطق کوهستانی در جغرافیای شمالی ایران است که زیبایی آن هوش از سر می‌برد و با دیدن آن تصور خواهید کرد که این روستا تکه‌ای جامانده از بهشت روی زمین است. روستای فیلبند بر فراز ابرها جا خوش کرده و یکی از جاذبه‌های توریستی استان مازندران محسوب می‌شود. برای آشنایی با فیلبند مازندران، همسفر ره بال آسمان شوید تا با هم سری به این روستا بزنیم و به تماشای اقیانوس ابری آن بنشینیم.

روستای فیلبند کجاست؟

روستای فیلبند از معروف‌ترین جاهای دیدنی بابل و استان مازندران است و یکی از بکرترین جاهای دیدنی ایران است که در دل کوهستان و در همسایگی ابرها واقع شده است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این روستا در آمل واقع شده است و به همین دلیل از آن با عنوان فیلبند آمل یاد می‌کنند. در جنوب غربی فیلبند، شهر تهران واقع شده است؛ به همین دلیل نام فیلبند در لیست جاهای دیدنی اطراف تهران هم خودنمایی می‌کند. محدوده شمال شرق این شهر، نزدیک‌ترین نقاط پایتخت به این روستا هستند و فاصله تهران تا فیلبند در حدود ۱۸۰ کیلومتر است. جنگل الیمستان در سمت شرق روستای فیلبند گسترده شده است و برای آنکه از این جنگل به منطقه روستایی فیلبند برسید، باید در حدود ۵۰ کیلومتر برانید. شهر آمل در شمال این روستا با فاصله تقریبی ۵۷ کیلومتر واقع شده و بابل نیز در از مناطق شمالی آن با فاصله ۸۶ کیلومتر است.

روستای سنگچال از مناطق نزدیک به فیلبند و در جهت شمال آن است. پیش از رسیدن به روستای فیلبند از سنگ چال گذر خواهید کرد و مسافت بین این دو روستا در حدود ۱۴ کیلومتر است. روستای حاج شیخ موسی در شهرستان بابل نیز از لحاظ جغرافیایی به روستای فیلبند بسیار نزدیک است و کوه‌های این دو روستا در روبه‌روی هم واقع شده‌اند. به‌نحوی که با کمی دقت از روستای حاج شیخ موسی می‌‌توان کوهی را که روستای فیلبند در آن واقع شده‌ است، تماشا کرد. با وجود این نزدیکی این دو روستا به دلیل راه‌های پرپیچ‌وخم کوهستانی، بسیار از هم دور هستند و مسافت میان آن دو در حدود ۱۵۰ کیلومتر است.

سفر به فلیبند مازندران و تماشای اقیانوس ابر

اقایوس ابر در روستای فیلبند

روستای کوهستانی فیلبند، در همسایگی ابرها واقع شده است و از بلندترین نقاط استان مازندران محسوب می‌شود. ارتفاع بسیار این روستا از سطح دریا، سبب شده تا لقب بام شرقی مازندران را به آن نسبت دهند. ییلاق فیلبند در بین عاشقان طبیعت کوهستانی شمال ایران بسیار مشهور و محبوب است و آب‌وهوای خنک این روستا در تابستان‌های آتشین سال بسیار دل‌انگیز است. قرارگیری ییلاق فیلبند بر فراز کوهستان سبب شده تا این روستا همجوار اقیانوس ابر شود تا ما شاهد یکی از رویایی‌ترین تصاویر بکر طبیعت باشیم. اقیانوس ابر از جاذبه‌های فیلبند است و بسیاری از گردشگران برای نشستن در ساحل این اقیانوس و تماشای وسعت آن راهی این منطقه می‌شوند. در روستای فیلبند یکی از زیباترین اقیانوس های ابر ایران زیر پایتان است و شما از ابرها هم به آسمان آبی نزدیک‌تر هستید. این اقیانوس وسیع، سوژه بسیاری از عکاسان شده است تا قابی رویایی از زیبایی کوهستان و زندگی روستایی در جوار ابرها خلق کنند. جذاب‌ترین زمان تماشای اقیانوس ابر، لحظه غروب خورشید است و نزدیکی به ابرها و ترکیب آنها با رنگ‌های درخشان آسمان، هوش از سرتان می‌برد.

ویدیو روستای فیلبند

زیبایی‌های بافت روستایی در فیلبند

علاوه بر اقیانوس ابر، فیلبند با زیبایی‌های یک روستای کوهستانی شمالی، حسابی دلبری می‌کند. قدم زدن در مناطق سرسبز، لذت از آب‌وهوای خنک کوهستانی، تماشای زندگی ساده روستایی و اشراف به مناطق اطراف در در ارتفاعات کوهستان، از دیگر لذت‌های سفر به روستای فیلبند است. ارتفاع این روستای کوهستانی سبب شده تا بیشتر مواقع در آغوش مه فرو رود و باران لطیفی فضای آن را پر کند. تمام شاعرانگی‌های خلقت در طبیعت روستای فیلبند جمع شده‌اند تا ما برای ساعاتی دغدغه‌های روزمره را فراموش کنیم، هوای کوهستان را ببلعیم و از کمتر شدن فاصله خود با آسمان احساس آرامش کنیم.

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند

این روستای کوهستانی یکی از مناطق پر مسافر در شهرستان بابل است که از واسط بهار تا اوایل پاییز بیشترین تعداد مسافر را به خود می‌بیند. فصل بهار در این روستا حال‌وهوایی شگفت‌انگیز دارد و زیبایی زمین تازه و طبیعت بکر روستایی شما را به سفر وسوسه می‌کند. روستای فیلبند در یک روز بهاری می‌تواند شما را حسابی غافلگیر کند و در ساعاتی با بارش باران و برف از شما پذیرایی کند و کمی بعد با تابش خورشید و طاق بستن رنگین‌کمان در آسمان غافلگیرتان کند. در کنار تمام این زیبایی‌های افسانه‌ای آب‌وهوای بهاری روستا نیز یکی از جذابیت‌های فصل محسوب می‌شود.

سفر به ییلاق فیلبند در تابستان بسیار پر رونق است و آب‌وهوای خنک این روستای کوهستانی شما را از گرمای سخت تابستان نجات می‌دهد. طبیعت زیبای روستای فیلبند در تابستان سرسبز و دیدنی است و این منطقه جایی برای لذت از فصل گرم سال محسوب می‌شود. پاییز در روستای فیلبند با سرمای شدیدی همراه خواهد بود و به همین دلیل در این فصل، مسافرت به روستا برای مردم غیرممکن خواهد بود. این منطقه در زمستان نیز دمای به شدت پایینی دارد و سرمای سخت فصل، سبب مهاجرت اهالی روستا می‌شود.

مسیر دسترسی به روستای فیلبند

هزینه ورودیرایگان
بهترین زمان سفرفصل بهار و تابستان
آدرساستان مازندران، جاده هراز، فرعی روستای فیلبند یا سنگ چال

اگر از مناطق شمال شرق پایتخت به سمت روستای فیلبند حرکت می‌کنید، باید بدانید که فاصله تهران تا فیلبند در حدود ۱۸۰ کیلومتر است. بنابراین به سمت مناطق شمال شرق تهران بروید و وارد بزرگ‌راه زین‌الدین و سپس اتوبان یاسینی شوید. مسیرتان را در جاده دماوند ادامه دهید و به سمت پردیس حرکت کنید. بعد از گذر از بومهن و رودهن وارد جاده هراز خواهید شد و تقریبا باید در حدود ۱۰۰ کیلومتر در این جاده پیش بروید تا به جاده فرعی فیلبند برسید. سپس باید مسیرتان را در جاده کوهستانی این روستا ادامه دهید. اگر از شهرهای آمل یا بابل قصد حرکت به سمت این روستا را دارید، باز هم باید از طریق جاده هراز به مسیر فرعی برسید.

این نکته را فراموش نکنید که راندن در این مسیر پرپیچ‌وخم مسیر فرعی و کوهستانی این روستا کمی سخت خواهد شد و جاده باریک می‌شود. بسیاری از شهروندان تهرانی، در تور فیلبند شرکت می‌کنند تا سفری یک روزه به یکی از خوش‌آب‌وهواترین مناطق مازندران داشته باشند. تورهای مسافرتی بعد از رسیدن به فرعی فیلبند، از طریق مینی‌بوس یا نیسان‌های مردم محلی وارد جاده کوهستانی می‌شوند، زیرا اتوبوس‌های سفری امکان راندن در این جاده را ندارند. پیش‌روی در مسیر فرعی معمولا در حدود یک ساعت طول می‌کشد و در نهایت به مقصدتان خواهید رسید.

اقامت در فیلبند

اگر قصد اقامت در فیلبند را دارید و بیش از یک روز می‌خواهید از طبیعت این روستا لذت ببرید، می‌توانید سراغ رزرو سوئیت یا ویلا بروید. اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز در روستای فیلبند بسیار پرطرفدار هستند و ظرفیت این اقامتگاه‌ها در فصل‌های بهار و تابستان به‌سرعت تکمیل می‌شود. علاوه بر این بسیاری از خانه‌های محلی نیز پذیرای مسافران هستند. برای لذت بیشتر از طبیعت، کمپینگ بهترین نوع اقامت است و بسیاری از طبیعت‌گردهای حرفه‌ای با برپایی چادر در روستا، شب را صبح می‌کنند.

چند نکته که باید پیش از سفر به روستای فیلبند بدانید

 • برای رفتن به روستای فیلبند حتما یک راه‌بلد همراه خود داشته باشید یا به صورت گروهی در تورهای مسافرتی راهی این روستا شوید. شباهت مسیرهای کوهستانی در کوه فیلبند می‌تواند گمراه کننده باشد.
 • روستای سنگ چال پیش از رسیدن به این روستا واقع شده است و بسیاری از مسافران برای گشت‌وگذار در طبیعت، از فیلبند به سمت این روستا پیاده‌روی می‌کنند. این پیاده‌روی بدون داشتن راهنمای محلی می‌تواند خطرناک باشد. زیرا ممکن است شما نتوانید مسیر درست را پیدا کنید و در بین راه گم شوید.
 • اگر قصد دارید که با برپایی چادر، اقامت در روستای فیلبند را تجربه کنید و شب را در آغوش طبیعت به صبح برسانید، همراه داشتن پتو، لباس گرم و سایر تجهیزات گرمایشی را هرگز فراموش نکنید.
 • در روزهای تعطیل به‌خصوص در فصل تابستان، با افزایش جمعیت مسافران، گاهی امکان قطع آب وجود دارد.
 • در طول سفرتان حتما کفش مناسب کوهنوردی به پا داشته باشید تا پیاده‌روی در مناطق کوهستانی برایتان آزاردهنده نباشد.
 • در حین فیلبندگردی احتمالا گله‌های گاو و گوسفند را خواهید که برای چرا به ارتفاعات آمده‌اند. سعی کنید که باعث آزار این حیوانات نشوید و آرامش آنها را برهم نزنید.
 • طبیعت بکر این روستا با گسترش شهرت آن در بین گردشگران در معرض خطر است و باید بیش از پیش مراقب زیبایی‌های آن باشید. بنابراین در حین سفرتان به روستای فیلبند به طبیعت این منطقه احترام بگذارید و هرگز با ریختن زباله یا روشن کردن آتش به آن صدمه نزنید.

پیش به‌سوی روستایی زیبا و کوهستانی

سفر به ییلاق فیلبند را در نیمه اول سال هرگز از دست ندهید و یک سفر گروهی در کوهستان‌های شمالی ایران را تجربه کنید که از آرامش بخش ترین مناطق ایران است. از زیبایی طبیعت زمردی این روستا لذت ببرید و غرق در آرامش خیال‌انگیز اقیانوس ابری آن شوید. ساعاتی را در ساحل این اقیانوس سپری کنید و از غوغای شهر به آغوش زندگی ساده روستایی پناه ببرید. بعد از سفر به فیلبند از تجربه‌هایتان در این روستا برای ما بنویسید و نکاتی که طبیعت‌گردی در این منطقه را سهل‌تر می‌کند، به ما بگویید و سفرنامه ما را کامل کنید.

اگر اهل سفرهای یک روزه از پایتخت هستید، این بار شما یک منطقه دیدنی از میان روستاهای اطراف تهران به ما معرفی کنید.

استان مازندران، جاده هراز، فرعی روستای فیلبند یا سنگ چال

فاصله تهران تا فیلبند در حدود ۱۸۰ کیلومتر است.

5/5 (3 نظر)
5 نظرات
 1. ملکشاه می گوید

  باسلام وتشکر از پست زیبای شما درمورد زادگاهم #فیلبند

  متاسفانه عده ای اصلا مراعات نمی کنند و با توجه به جاسازی سبد زباله ، محیط زیبای این ییلاق بکر را با منظره بسیارزشتی مواجه می کنند .
  ضمنا ازنظر جغرافیایی وتقسیمات کشوری فیلبند جز شهرستان بابل (منطقه بندپی غربی )
  می باشد وفقط جاده ی آن ازطرف آمل می باشد ودلیلش هم عدم تخریب جنگل از بندپی به فیلبند می باشد .
  سپاس از زحمات شما

  1. مهرداد ایزی می گوید

   ملکشاه عزیز
   ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید، به امید فرهنگسازی هرچه بیشتر.

 2. فائزه میرسلطانی می گوید

  سلام دوست گرامی
  ممنون از شما که به طبیعت احترام می‌گذارید و حفظ زیبایی آن برایتان الویت است. ما هم امیدواریم فرهنگ احترام به زمین در گردشگران نهادینه شود.
  بله حق با شماست و این روستا در بابل واقع شده، اما بسیاری از مردم به دلیل وجود فضای جنگلی و نزدیکی این روستا به آمل، آن را قسمتی از این شهرستان می‌دانند و در متن هم به این موضوع اشاره کردیم.
  ممنون از نکته‌سنجی شما

 3. فائزه میرسلطانی می گوید

  ممنون از شما همراه گرامی ره بال آسمان
  ما هم امیدواریم که توجه به سلامت و زیبایی زمین، توشه اصلی مسافران باشد.

 4. گلاره خادم می گوید

  برای سفر به روستای فیلبند به نظرم باید موقعی برید که پدیده اقیانوس ابر باشه وگرنه انچنان جاذبه خاصی نداره.بیشتر به درد سفر های یک روزه میخوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.