جنگل هزار جریب | بهشتی سبز و دل‌انگیز در شمال ایران

2

سفر به سرزمینی سرسبز و بهشتی با عطر گیاهان جنگلی و هوای پر از اکسیژن شبیه سفر به رؤیاهاست. در این سفر، باید راهی استان مازندران، در مرز گلستان و سمنان شوید و سری به یکی از تماشایی‌ترین مناطق جنگلی این استان بزنید. مقصد ما جنگل هزار جریب بهشهر است. در این سفر می‌خواهیم در جنگل های خوش‌آب‌وهوای هزار جریب ماجراجویی کنیم و از تنفس در هوای پاک آن لذت ببریم. با ما همراه باشید.

جنگل هزار جریب کجاست؟

جنگل های هزار جریب از دسته جنگل‌های سرسبز هیرکانی‌اند که در مازندران و در مرز استان‌های گلستان و سمنان واقع شده‌اند. رد پای سبز این منطقه خوش‌آب‌وهوای کوهستانی و جنگلی در بهشهر، نکا، ساری، بخشی از شرق سوادکوه، کردکوی گلستان، دامغان در سمنان و… دیده می‌شود. بافت هیرکانی بهشتی تماشایی را در مناطق شمال ایران گسترش داده است. منطقه هزار جریب گرگان نیز بخشی از مسافت بین سوادکوه و گرگان محسوب می‌شود که با پوشش هیرکانی سبز شده است. در بین تمام مناطق گفته‌شده که از نعمت جنگل هزارجریب بهره برده‌اند، بهشهر سهم قابل‌توجهی دارد. بسیاری از افراد این منطقه را به‌عنوان جنگل های هزار جریب بهشهر می‌شناسند.

دریای خزر در شمال جنگل های هزار جریب به‌روی نقشه دیده می‌شود. استان گلستان در شرق و شمال شرقی آن جا خوش کرده و استان سمنان نیز از شرق تا جنوب آن کشیده شده است. در غرب آن نیز قسمت‌‎هایی از مازندران همچون قائمشهر واقع شده است. پارک ملی پابند نیز با فاصله کمی در نزدیکی بخشی از مناطق هزار جریب واقع شده است. رازم رود نیز میان این دو منطقه بهشتی قرار دارد. جنگل های هزار جریب بهشهر و سایر شهرستان‌های دارای این پوشش جنگلی از مناطق خاص با موقعیت جغرافیایی ویژه‌اند. این مناطق در زمره مناطق حفاظت‌شده قرار گرفته‌اند. در ادامه این مطلب از ره بال آسمان، با ویژگی‌های این منطقه بهشتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با جنگل هزار جریب در شمال ایرانهمه چیز درباره ی جنگل هزار جریب

مناطق هزارجریب از خیال‌انگیزترین جنگل های ایران و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران هستند. این جنگل موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و از استان مازندران فراتر رفته‌اند. همچنین سری به دو استان گلستان و سمنان هم زده‌اند تا بخشی از بهشت هیرکانی هزار جریب نصیب این دو استان نیز بشود. این منطقه حفاظت‌شده در شمال ایران بیش از ۶هزار هکتار وسعت دارد.

تقریباً می‌شود آن را در زمره جنگل‌های بکر دانست که گشت‌وگذار انسان‌ها در آن نقش کمرنگی داشته است. به همین دلیل، بافت گیاهی ویژه‌ای را در این جنگل هیرکانی می‌توان پیدا کرد. انبوهی از درختان بلندقامت، میوه‌های خاص جنگلی، گیاهان ارزنده دارویی و گل‌های خوش‌رنگ‌ولعاب مناطق جنگلی هزار جریب را زیبا ساخته‌اند. علاوه بر بافت گیاهی، انواع گونه‌های جانوری باارزشی در هزار جریب زیست می‌کنند. پرندگان و حیوانات جنگلی به زیبایی جنگل هزار جریب افزوده‌اند و آن را کامل کرده‌اند.

طبیعت و آبشار های زیبا ی جنگل هزار جریب

دره‌های پر آب این منطقه از ویژگی‌های آن است. چراگاه‌های سرسبز ییلاقی در جنگل های هزار جریب به‌وفور یافت می‌شود. چهاردانگه و دودانگه از تقسیم‌بندی‌های جنگل های هزار جریب بهشهر از گذشته است. بخش چهاردانگه خود به ۳ ناحیه تقسیم می‌شود. این ۳ نواحی با عنوان چهاردانگه سورتیجی، چهاردانگه مسعود الملک و چهاردانگه شهریاری شناخته می‌شود. در مرکز چهاردانگه شهریاری، روستایی با نام یانه سر در شهرستان و جنگل هزار جریب بهشهر واقع شده است.

ویدئویی جذاب از جنگل هزار جریب

پوشش گیاهی و جانوری جنگل های هیرکانی هزار جریب

ممرز، شمشاد، بلوط، راش، انجیلی، ازگیل، زرشک کوهی، سیب وحشی، آلوچه و… نمونه‌ای پوشش گیاهی در جنگل هزار جریب هستند. گیاهان دارویی و زینتی بسیاری همچون گل‌گاوزبان، آویشن شقایق و بنفشه جنگل هزار جریب را از نظر پوشش گیاهی کامل‌ کرده‌اند.

پوشش جانوری نیز در این منطقه از گنجینه‌های باارزش حیوانات جنگلی‌اند. از میان آن‌ها می‌توان به گوزن مارال، شوکا، بز، پازن، گربه، شغال، روباه و خرگوش اشاره کرد. همچنین جنگل های هزار جریب سکونتگاه پرندگان زیبا و دلربایی همچون قرقاول، شاهین، سارگرپه، بلدرچین و گنجشک است.

جاهای دیدنی جنگل هزار جریب

منطقه جنگلی هزار جریب بخش‌های بزرگی از شهرهای و روستاهای شمال ایران را به خود اختصاص داده است. جاذبه‌های آن در بسیاری از مناطق واقع شده‌اند. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری ره بال آسمان، جاهای دیدنی جنگل هزارجریب را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • لذت از زیبایی‌های طبیعت

مناظر زیبا یطبیعت جنگل هزار جریب نکا

مناطق جنگلی هیرکانی هزار جریب شهرها و روستاهای مختلفی را سبز کرده‌اند. همچنین آب‌وهوای پر از اکسیژن خود را در این مناطق نشر داده‌اند. جاهای دیدنی این منطقه در بخش‌های بسیاری از استان‌های مازندران، گلستان و سمنان پراکنده شده‌اند. بافت سبز هیرکانی، درختان خوش‌قدوقامت، کوهستان‌های سرسبز دل‌انگیز، روستاهای رؤیایی، مراتع دل‌چسب، هوای پاک با اکسیژن خالص و آسمان آبی با ابرهای خامه‌ای در روز و لشگر ستاره‌ها در شب، از جاذبه‌های تماشایی و فراموش‌نشدنی جنگل هزار جریب است.

 • رودخانه نکا

تصویر رودخانه نکا

رودخانه نکا یکی دیگر از پدیده‌های زیبای طبیعت است. این رودخانه از جاهای دیدنی جنگل هزار جریب بهشهر است. رودخانه نکا در نکا و جنوب بهشهر واقع شده است. جنگل های هزار جریب نکا، با بافت سرسبز گیاهی و پوشش غنی جانوری، میزبان این رودخانه خروشان است. این رود جریان زندگی را در جنگل های هزار جریب نکا به پیش می‌برد. در نهایت نیز به دریای مازندران می‌پیوندد.

 • روستاهای واقع در جنگل هزارجریب

سفر به ییلاقات هزار جریب و جاذبه‌های طبیعی و بی‌بدیل آن‌ها از تجربه‌های لذت‌بخش در سفر به شمال ایران محسوب می‌شود. روستاهای هزارجریب از زیباترین دهکده‌ها در شمال ایران‌اند. آن‌ها از جاهای دیدنی مازندران این منطقه جنگلی محسوب می‎‌شوند. از فهرست اسامی روستاهای هزارجریب بهشهر می‌توان به روستاهای کلا، قلعه سر، یخکش، ارضت، پچت، زلت، پجیم، شیخ محله اشاره کرد. سفر به هرکدام از روستاهای ییلاقی هزار جریب روحتان را تازه خواهد کرد. در آغوش آرامش‌بخش طبیعت، چند روزی دغدغه‌های روزمره زندگی شهری را از خاطر خواهد رفت.

 • آبشارها از دیگر جاذبه‌های جنگل هزارجریب

در جنگل‌ها و ییلاقات هزار جریب، بیشترِ هنرهای دست افسون‌گر طبیعت را می‌توانید ببینید. آنجا می‌توانید از مجموعه زیبایی‌های این منطقه لذت ببرید. یکی از جاهای دیدنی هزار جریب آبشار اسپه او است. این آبشار در روستای ییلاقی یخکش در نزدیکی بهشهر واقع شده است. این روستا در جنوب گلوگاه و میان جنگل های هزار جیب بهشهر و حوالی رودخانه نکا جا خوش کرده است. آبشار اسپه او شمایلی خاص و بسیار جالب دارد. دست هنرمند طبیعت آن را به‌شکل پلکانی طراحی کرده است. این آبشار با ۷ حوضچه در ارتفاعی در حدود ۳۰ متر درون منطقه جنگلی هزار جریب جلوه‌گری می‌کند. آبشار بلندقامت اسپه او از چشمه‌ای در کوه سیاخانی جان می‌گیرد.

آبشار سمبی نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی مازندران است. این آبشار در جنگل هزارجریب و در حوالی روستای یخکش واقع شده است. آبشار سمبی ارتفاعی حدود ۳۰ متر دارد. همچنین، یکی از جاذبه‌های دل‌چسب در سفرهای بهاری و تابستانی محسوب می‌شود. این آبشار در بافت جنگلی منطقه هزار جریب جا خوش کرده است.

 • غارهای واقع در پچت

تصویر از نمای کلی روستای پچت

دو غار طبیعی از دیگر جاهای دیدنی جنگل هزار جریب است. این دو غار در روستای زیبای پچت هستند. این دو غار با نام‌های او لک لک و باد لک لک در بین محلی‌ها شناخته می‌شود. همچنین، از مناطق محبوب برای طبیعت‌گردهای حرفه‌ای به شمار می‌روند. این دو غار طبیعی درون دره‌ای در روستا قرار گرفته‌اند. علاوه بر آن‌ها، جاذبه‌های دیگری نیز در این روستای جنگلی خودنمایی می‌کنند. چشمه نینوا، قلعه مازیار، چشمه عبدالهی و شاه دژ نمونه‌ای از جاذبه‌های این منطقه روستایی هستند.

روستای زروم هزار جریب نکا

جنگل‌های هزار جریب نکا از زیباترین بخش‌های این بافت جنگلی در شمال ایران هستند. این جنگل‌ها در دو دهستان زارم رود و استخر تقسیم شده است. این دو دهستان از توابع بخش هزار جریب در شهرستان خوش‌آب‌وهوای نکا هستند. بافت جنگلی هیرکانی هزار جریب میزبان روستاهای زیبا و خوش‌آب‌وهوایی است که هنوز بافت زیبا و اصیل روستایی خود را حفظ کرده‌اند. با گشت‌وگذار در این روستاها هنوز می‌توان از نبود سبک زندگی شهری در زندگی روستایی لذت برد.

یکی از این دهکده‌های دوست‌داشتنی روستای زروم است. سبک سنتی روستایی از جذابیت‌های بزرگ این روستاست. هنوز رنگ‌های ساده و زیبای این سبک از زندگی روستای زروم را زیبا نگه داشته است. در این روستای سنگ‌فرش‌شده، خانه‌ها هنوز با دیوارهای کاهگلی خودنمایی می‌کنند. با پیاده‌روی در کوچه‌باغ‌های این روستای جنگلی و تنفس هوای پاک و پر از اکسیژن، سفری فراموش‌نشدنی و لذت‌بخش برای خود خواهید ساخت. اگر به‌سمت این روستا راهی شوید، باید در مسیری کوهستانی و دالانی بهشتی پیش بروید تا در نهایت، به روستای خوش‌رنگ زروم خواهید رسید.

روستاهای هزارجریب گلوگاه

جنگل هزار جریب در بخش گلوگاه در شمال ایران از زیباترین جاهای دیدنی مازندران است. این منطقه در جنوب و جنوب شرقی گلوگاه واقع شده است. جنگل هزار جریب شامل روستاهای کوهستانی و جنگلی است. هرکدام از این‌ها جاذبه‎‌ای گردشگری محسوب می‌شوند. این روستاها در دهستان توسکا چشمه واقع شده‌اند. از زیباترین روستاهای هزار جریب گلوگاه می‌توان به روستاهای نیالا، رمدان، همچان، وزوار، مصیب‌محله، آغوزدره، اوارد، چین و پاچ، ویوا، دهی، بارکلا، کلکت و لت‌کومه اشاره کرد.

هزار جریب اصفهان | آیا اصفهان هم منطقه هزار جریب دارد؟

خیابان هزار جریب اصفهان

احتمالاً عبارت هزار جریب اصفهان نیز به گوشتان خورده باشد. شاید برایتان سؤال پیش آمده که آیا اصفهان هم منطقه‌ای با نام هزار جریب دارد. بی‌شک اقلیم اصفهان پذیرای جنگل‌های کوهستانی و سرسبز نیست. این نام برای یک باغ چند طبقه در پای کوه صفه انتخاب شده است که امروزه اثری از آن نمانده است. باغ هزار جریب متعلق به دوران صفویه است که در جنوب اصفهان و در دامنه خوش‌آب‌وهوای کوه صفه قرار داشته است. هزار جریب اصفهان امروزه به خیابانی در شهر تبدیل شده است که همان نام هزار جریب برای آن انتخاب شده است. این خیابان در جنوب منطقه چهارباغ به‌روی نقشه شهر دیده می‌شود.

اقامت در جنگل هزار جریب

اقامتگاه نگین هزار جریب یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این منطقه خوش‌آب‌وهواست. می‌توانید بعد از گشت‌وگذار در جنگل هزارجریب، شب را در این اقامتگاه به صبح برسانید. مسیر نکا به هزار جریب نیز شامل عبور از محورهای فیروزکوه، سوادکوه، ساری و قائمشهر است.

مسیر دسترسی به مناطق جنگلی هزار جریب

یکی از مسیرهای دسترسی به جنگل های هزار جریب بهشهر رسیدن به روستای محمد آباد است. این روستا در جنوب بهشهر واقع شده است. با حرکت به‌سمت بهشهر و مناطق جنگلی این منطقه، در نهایت به منطقه هزار جریب بهشهر خواهید رسید. با نگاهی دقیق‌تر به نقشه هزارجریب بهشهر، متوجه خواهید شد این ناحیه در جنوب و جنوب شرقی شهرستان بهشهر جا خوش کرده است.

هزینه ورودیرایگان
بهترین زمان سفرفصل بهار و تابستان
آدرساستان مازندران، جنوب بهشهر

جنگل‌های هیرکانی هزار جریب بخش بزرگی از نقشه شمالی ایران را سبز کرده‌اند. حتماً به یکی از شهرها و روستاهای واقع در منطقه جنگلی و وسیع هزار جریب بروید و چند روزی را در این بهشت شمالی ایران سپری کنید. تجربه خودتان را از سفر به یکی از مناطق هزار جریب برای ما بنویسید تا دیگر گردشگران نیز بتوانند از تجربه سفر شما به این منطقه کوهستانی و جنگلی استفاده کنند. برای آشنایی با دیگر جنگل‌های شمال ایران با مجله گردشگری ره بال آسمان همراه شوید.

جنگل هزارجریب از دسته جنگل‌های سرسبز هیرکانی است که در استان مازندران و در مرز استان‌های گلستان و سمنان واقع شده است.

زیبایی‌های لذت‌بخش طبیعت، رودخانه نکا، روستاهای واقع در جنگل هزار جریب، آبشارها چشم‌نواز، غارهای واقع در پچت.

اقامتگاه نگین هزار جریب یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این منطقه خوش‌آب‌وهواست.

5/5 (2 نظر)
2 نظرات
 1. مهدی قربانی کوایی می گوید

  با سلام
  از مطالبتون استفاده کردیم؛ اما علت نامگذاری خیابانی در اصفهان به نام هزارجریب را نفرمودید.
  بنده طبق اطلاعاتی که به دست آوردم، دلیل این نامگذاری با منطقه ما (هزارجریب) ارتباط مستقیمی دارد. گویا در دوران صفویه، عالمان این منطقه به اصفهان رفت و آمد داشتند. یکی از آن‌ها علامه محمدعلی هزارجریب، فرزند علامه محمدباقر هزارجریب بود. ایشان بعد از تحصیل در نجف به اصفهان مهاجرت می‌کند و همانجا حوزه علمیه‌ای را تأسیس می‌کند. بعدها به نام همان عالم، آن خیابان لقب هزارجریب گرفته است.
  عالی بود. ان‌شاءالله بهتر هم می‌شود.
  همیشه خوب و خوش و سالم و غانم باشید.

  1. زهرا کامکار می گوید

   مهدی عزیز
   ممنون از اطلاعات کاملی که در اختیارمون گذاشتین.

   البته برای روان‌خوانی بیشتر، دیدگاه شما رو به ناچار کمی ویرایش کردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.