باغ کتاب تهران | جایی که بی‌شک عاشقتان می‌کند

0

در تهران جاذبه‌های گردشگری و دیدنی مختلفی وجود دارد. برخی از آن‌ها محدود به جاذبه‌های تفریحی و برخی دیگر فرهنگی هستند. امروز قصد داریم تا شما را با یکی از جاهای دیدنی تهران، یعنی باغ کتاب تهران آشنا کنیم که یک مجموعه تفریحی و فرهنگی بسیار تماشایی است. با ما همراه باشید تا این مکان فرهنگی شهر تهران را بهتر بشناسید.

باغ کتاب تهران کجاست؟

باغ کتاب در محدوده مرکز شهر و منطقه عباس آباد تهران واقع شده است. برای دسترسی به این مجموعه فرهنگی، می‌توانید از بزرگراه حقانی استفاده کنید. در ورودی اصلی باغ کتاب تهران در بزرگراه حقانی واقع شده است.

معرفی باغ کتاب تهران

نمایی کلی از باغ کتاب تهران

پیش از شروع باید بدانید که باغ کتاب تهران، بزرگ‌ترین مجموعه کتاب و سرگرمی‌های علمی در کل کشور محسوب می‌شود. سازه اصلی این مجموعه، یک ساختمان ۲‌طبقه، با زیربنای 65هزار متر‌مربع در زمینی به‌وسعت 110هزار متر‌مربع قرار دارد. مسئولیت طراحی و ساخت این باغ، بر عهده سام طهرانچی، یکی از اساتید و مهندسان برجسته معماری ایران بوده است.

معماری باغ کتاب تهران

باغ کتاب با هدف ایجاد یک نمایشگاه دائمی برای کتاب تهران به‌وجود آمد. همه‌ساله به‌مدت 10 روز در محل نمایشگاه‌های تهران، نمایشگاهی با عنوان نمایشگاه کتاب برگزار می‌شد. این نمایشگاه جزو پرشورترین نمایشگاهی بین‌المللی به حساب می‌آمد و همه‌ساله مراجعان بسیاری از آن بازدید می‌کردند. از این رو در سال 1383، برای اولین‌بار ساخت باغ کتاب تهران یا همان نمایشگاه دائمی کتاب مطرح شد. از سال 1383 و مطرح‌شدن ساخت باغ کتاب تا افتتاح آن، حدود 13 سال طول کشید و نهایت در 12‌ تیرماه‌ 1396، درهای باغ کتاب تهران به روی عموم مردم گشوده شد.

باغ کتاب تهران چند بخش دارد؟

باغ کتاب تهران یک ساختمان ۲طبقه و ۴بلوکه است. هر بلوک از این ساختمان به گروه سنی خاصی اختصاص داده شده است و امکانات ویژه‌ای دارد. در این بخش قصد داریم تا شما را با بخش‌های مختلف باغ کتاب بیشتر آشنا کنیم.

 • بلوک A | بخش کودک

نمایی از بخش کودک باغ کتاب

بین طبقه‌های همکف و اول باغ کتاب تهران، بلوک آ یا همان بخش کودکان قرار گرفته است. این بخش که آن را «بلوک بهارستان» نامیده‌اند، محبوب‌ترین قسمت باغ کتاب به حساب می‌آید. در این بخش بیش از 30 مجسمه شخصیت‌های کارتونی طراحی شده است تا مراجعه به کتابخانه برای کودکان جذابیت بیشتری داشته باشد. کودکان در حقیقت سرمایه کشورمان به حساب می‌آیند و در صورتی که با کتاب و فرهنگ کتابخوانی آشنا شوند، آینده روشنی در انتظار آن‌هاست. در این بخش می‌توانید از امکاناتی همچون دیوار صخره‌نوردی کودک، باشگاه رباتیک و کافه مخصوص کودکان نیز بهره‌مند شوید.

طبقه همکف بلوک بهارستان

تصویری از شخصیت های کارتونی بخش کودک باغ کتاب

در طبقه همکف بلوک بهارستان، فروشگاه کودک و نوجوان وجود دارد. شما می‌توانید در این بخش از یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های محصولات فرهنگی ویژه کودکان و نوجوانان خرید کنید. در این فروشگاه هر نوع کتاب، اسباب‌بازی و لوازم‌التحریر وجود دارد. در قسمت‌های مختلف همین قسمت از بلوک بهارستان است که مجسمه شخصیت‌های کارتونی به چشم می‌خورد که همگی در ابعاد بسیار بزرگ ساخته شده‌اند و جذابیت بسیاری برای کودکان دارند.

ساعت بازدید از فروشگاه کودک و نوجوان: از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 صبح تا 9 شب | در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 صبح تا 10 شب

طبقه اول بلوک بهارستان

تصویری از کافه کودک بلوک بهارستان باغ کتاب

کافه‌های متعددی در سرتاسر تهران وجود دارد؛ اما آیا تا به حال با کافه‌ای مخصوص کودکان مواجه شده‌اید؟ طبقه اول بلوک بهارستان به کافه کودک اختصاص داده شده است. این کافه ظاهری فانتزی دارد و با المان‌های کودکانه مختلف تزئین شده است. در بخشی از این کافه، میز و صندلی‌های کم‌ارتفاع و فانتزی را خواهید دید که کودکان می‌توانند در کنار هم دور این میز بنشینند و بازی کنند. در این کافه هیچ‌کس به صدای خنده یا گریه کودک شما اعتراض نمی‌کند. این کافه محدوده کودکان است و ما بزرگ‌ترها نیز مهمان آن‌ها هستیم! جالب است بدانید حتی زمانی که این کافه خلوت باشد، می‌توانید از مسئول کافه بخواهید تا از کوچولوی شما در سفارش‌گرفتن میزهای مختلف کمک بگیرد! به این شکل حس مسئولیت در فرزند شما شکل می‌گیرد.

سرزمین فکربازیا

تصویری از سرزمین فکربازیا باغ کتاب

فکربازی مکانی برای بازی و استعدادیابی کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود که در طبقه اول بلوک A قرار دارد. شناخت استعداد کودکان در همان ابتدا باعث می‌شود تا خط زندگی آن‌ها مشخص شود. هر فرد به‌طور مادرزادی در رشته‌ای خاص مهارت و استعداد دارد و این استعداد باید در همان سال‌های ابتدایی زنگی کشف شود. اگر بر این باور هستید که کودک شما نیز در زمینه‌ای خاص استعداد دارد که حتماً هم همین طور است، بهتر است سری به سرزمین فکربازیا بزنید تا استعداد او را هرچه سریع‌تر کشف کنید!

تصویری از کشف استعدادها درسرزمین فکربازیا باغ کتاب

باشگاه زیست‌شناسی

باشگاه زیست‌شناسی باغ کتاب تهران یک مجموعه کامل برای شناخت، آموزش و سرگرمی کودکان با محوریت علم زیست‌شناسی است که در بهار سال 1399 به مجموعه باغ کتاب اضافه شد. در این کارگاه آموزشی با کمک ابزارآلات مناسب، کودکان و نوجوانان هر چه بیشتر با علم زیست‌شناسی آشنا می‌شوند. فراموش نکنید که علاقه به رشته‌های خاص درسی و مشاغل مختلف در همین سن شکل می‌گیرد و حضور کودکان در این کارگاه‌های آموزشی نیز می‌تواند به استعدادیابی کودکان شما کمک شایان توجهی کند.

شهربازی تعاملی

نمای از شهربازی تعاملی باغ کتاب

روبوکیدز یا همان شهربازی تعاملی نوعی شهربازی بسیار عجیب است که در ساخت آن از علم رباتیک استفاده شده است و می‌تواند برای کودکان بسیار جذاب باشد. گفتنی است که این بخش حاصل تلاش جوانان مهندس ایرانی از شرکت دانش بنیان آرسام وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. شهربازی تعاملی در حقیقت یک بازی مرحله‌به‌مرحله محسوب می‌شود که برای پیروزی در آن، کودکان باید تعامل کامل با بازی داشته باشند.

 • بلوک B | راهروی خیالستان

نمایی از راهروی خیالستان باغ کتاب

بین بلوک A و C باغ کتاب تهران، راهرویی باریک و بلند به‌طول 60 متر وجود دارد که این دو بلوک را به‌هم ربط می‌دهد. در این راهرو مسیر مخصوص پیاده‌بر وجود دارد که زحمت پیاده‌روی را برای مراجعه‌کنندگان کمتر می‌کند. مسیر پیاده‌بر یک نوار نقاله بزرگ و متحرک است که می‌توانید روی آن بایستید و به جلو حرکت کنید. در دو طرف این راهرو، تصاویر بسیار زیبایی نصب شده است. این تصاویر حالت متحرک دارند و به همین خاطر این راهرو را راهروی خیالستان می‌نامند.

 • بلوک C | نگارستان

بلوک نگارستان مرکز هنری و فرهنگی باغ کتاب به حساب می‌آید. در این بلوک 11 سالن سینما و تئاتر در طبقات همکف، زیر همکف و همچنین پشت‌بام تعبیه شده است. پردیس سینمایی باغ کتاب که یکی از مجهز‌ترین سالن‌های سینمایی در تهران را دارد نیز در همین بخش واقع شده است. این پردیس سینمایی ۲‌هزار نفر گنجایش دارد و با پرده‌ای به مساحت 190 متر مربع، لقب دومین سینما با پرده سینمایی بسیار بزرگ را به خود اختصاص داده است.

در کنار پردیس سینمایی و بخش فرهنگی و هنری بلوک گلستان، بخش‌های متعددی همانند سالن نمایش علمی، سینما سه‌بعدی، بخش ربات نقاش و باغ علم کودکان که مخصوص کودکان ۷ تا 12 سال است نیز به چشم می‌خورد. همچنین در این بلوک امکان بازدید از نمایشگاه آثار هنری و چند کافه کوچک نیز وجود دارد.

پردیس سینمایی باغ کتاب تهران

نمای بیرونی پردیس سینمایی باغ کتاب

اکثر پردیس‌های سینمایی تهران در محدوده غرب قرار دارند؛ اما با تأسیس پردیس سینمایی باغ کتاب تهران شاهد یکی از بهترین سالن‌های سینما در محدوده مرکز و شمال تهران نیز هستیم. جالب است بدانید که هر کس در این پردیس سینمایی تجربه حضور داشته، اعتراف کرده است که کیفیت پخش صدا و تصویر این پردیس سینمایی، جزو بهترین‌ها در ایران محسوب می‌شود.

همان طور که اشاره کردیم، این پردیس سینمایی مجموعاً 11 سالن دارد که ۴ سالن آن به تئاتر اختصاص داده شده است. در تمامی سالن‌ها سیستم صوتی دالبی سوراند یا همان صدای فراگیر تعبیه شده است تا تماشاگران لذتی دو چندان از تماشای فیلم محبوب خود ببرند. به‌صورت کلی تمامی تجهیزات به ‌کاررفته در این سالن، مبتنی بر استانداردهای روز جهان است.

نمایی از پردیس سینمایی باغ کتاب

با وجود 11 سالن مجزا، تقریباً تمامی فیلم‌های روز ایران را می‌توانید در این پردیس سینمایی انتخاب کنید. البته به‌ یاد داشته باشید که حتی ساعت کار سالن‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. در بخش بوفه، تنوع بسیاری  از انواع فست‌فود و کافی‌شاپ به چشم می‌خورد که همه نوع سلیقه را پوشش می‌دهند. در ضمن امکان خرید بلیط پردیس سینمایی باغ کتاب تهران به‌صورت اینترنتی و حضوری باعث شده تا افراد بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بلیط فیلم مد‌نظر خود را رزرو کنند.

لازم به ذکر است که برای اکران فیلم در هر سالن باید تعداد مراجعه‌کنندگان به حد نصاب برسد. در سالن‌های ۲، ۷، 9 و 10، حد نصاب 10 نفر و سالن یک حدنصاب 15 نفر است. به همین خاطر بهتر است پیش از مراجعه با شماره ۸۸۶۵۷۱۶۵ تماس بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

 • طبقه اول بلوک C | باغ علم کودک

تصویری از باغ علم کودک

کودکان ذهنی آماده یادگیری دارند. ذهنی تهی از هرگونه آشفتگی که تشنه یادگیری است. پس چه بهتر که هر ثانیه از زندگی کودکان ما صرف یادگیری یک نکته علمی جدید شود. باغ کتاب دارای مساحتی بالغ بر دو‌هزار متر‌مربع است که در طبقه اول بلوک C واقع شده است. در این قسمت برای آموزش مفاهیم علمی، از مالتی‌مدیای بسیار جذاب و کودکانه استفاده می‌شود. در این بخش از نمایشگرهای خاص استفاده شده است که حس سه‌بعدی تصاویر را به کودکان منتقل می‌کنند. حتی به تماشای این تصاویر نشستن نیز به‌نوبه خود برای کودکان جذابیت خاصی دارد. والدین نیز می‌توانند فرزندان خود را در این بخش همراهی کنند یا از مسئولین باغ کتاب بخواهند تا مراقب آن‌ها باشد و خودشان از بخش‌های دیگر دیدن کنند.

نمایی از نمایشگرهای خاص باغ علم کودک

جالب است بدانید که برای طراحی بخش باغ علم کودک، از شرکت صوتی و تصویری ال جی کره کمک گرفته شده است. دقیقاً مشابه چنین پروژه‌ای را می‌توانید در بوستان علمی بوسان نیز مشاهده کنید و در حقیقت باغ علوم یک نمونه الگوبرداری شده از باغ علم کودکان کره جنوبی است. این طرح در سال 2009 موفق به دریافت جایزه فرهنگی علمی کره شد و دقیقاً همان پروژه با همان تکنولوژی و کیفیت ساخت در باغ کتاب تهران نیز به چشم می‌خورد.

به صورت کلی باغ علم کودک چهار روایت اساسی را در مقابل کودکان شما قرار می‌دهد:

 • داستان بدن

نمایی از داستان بدن در باغ علم کودک

در بخش داستان بدن، کودک با بدن خود بیشتر آشنا می‌شود.

 • داستان خانه

تصویری از داستان خانه در باغ علم کودک

در بخش داستان خانه، کودک طرز استفاده از وسایل خانه را می‌آموزد و با مسائل مربوط به انرژی آشنا می‌شود. این بخش برای آموزش نکات ایمنی به کودکان بسیار مفید است.

 • داستان زمین

اشنایی با زیست محیطی در باغ علم کودک

در بخش داستان زمین، کودک با نکات زیست محیطی آشنا می‌شود و درک می‌کند که در چه محیطی مشغول به زندگی است.

 • داستان شهر

تصویری از داستان شهر در باغ علم کودک

در بخش داستان شهر، کودک درباره وسایل ارتباطی آموزش می‌بیند.

ساعت کار باغ علم کودک، همه روزه از ساعت 11 صبح تا ۸ شب است. هر سانس حدود ۲ ساعت طول می‌کشد و هزینه ورودی آن 30هزار تومان برای کودکان و 15هزار تومان برای همراه است. البته اگر قصد شرکت در نقاشی رباتیک را داشته باشید، باید 10هزار تومان بیشتر پرداخت کنید.

روش تهیه بلیت: امکان تهیه بلیت به‌صورت اینترنتی و حضوری وجود دارد. البته فقط برای خرید بلیت گروهی می‌توانید از سیستم فروش اینترنتی بلیت استفاده کنید.  توجه داشته باشید که پس از خرید بلیت، امکان تعویض سانس آن وجود ندارد.

 • بلوک D | سروستان

تصویری از بزرگترین کتابفروشی جهان در باغ علم کودک

این بلوک مخصوص محصولات فرهنگی و کتاب‌های گروه سنی بزرگسالان است. گفتنی است که بلوک D توانسته عنوان بزرگ‌ترین کتاب فروشی جهان با مساحت 25هزار متر‌مربع را از آن خود کند. در این بخش تقریباً می‌توانید هر عنوان کتابی که در ذهن دارید را بیابید و با قیمتی کاملاً عادلانه آن را تهیه کنید. در این بلوک امکانات دیگری همچون گالری و کافه گالری بسیار بزرگی وجود دارد که استفاده از آن برای عموم مردم آزاد است.

پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب تهران

تصویری از سالن تئاتر باغ علم کودک

جالب است بدانید که در طبقه زیر همکف بلوک D، بخشی با نام پردیس تئاتر و موسیقی وجود دارد. این بخش با ۳ سالن کاملاً مجهز، میزبان همایش‌ها، اجرای تئاتر، تمرین تئاتر و حتی ضبط موسیقی است. در سالن اصلی تئاتر مجموعاً 260 صندلی، سن گردان و همچنین مجهزترین سیستم‌های صوتی به چشم می‌خورد.

تصویری از سالن موسیقی باغ علم کودک

سالن بلک باکس نیز ظرفیت 160 تماشاگر را دارد که یکی از سالن‌های محبوب فرهنگی باغ کتاب محسوب می‌شود. یک استودیوی تمرین و ضبط موسیقی به‌تازگی در باغ کتاب تهران تأسیس شده که یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای ضبط صدای کشور محسوب می‌شود.

نشر شهر

تصویری از بخش نشر کتاب باغ علم کودک

در قسمتی از طبقه همکف بلوک D، مرکز چاپ نشر شهر با تجهیزات مدرن چاپ دیجیتال و افست به چشم می‌خورد. این نشر یک مرکز چاپ و تبلیغات بسیار بزرگ و مجهز محسوب می‌شود که خدماتی همچون چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، استند و لایت‌باکس را انجام می‌دهد. با توجه به‌ قرارگیری این نشر در مجموعه باغ کتاب تهران، باید انتظار استفاده از به‌روز‌ترین و مجهزترین تجهیزات چاپ را داشته باشید.

باغ علم نوجوانان

نمایی از باغ علم نوجوانان

در طبقه اول بلوک D، بخشی با نام باغ علم نوجوان به چشم می‌خورد. این قسمت ۳ سالن و 40 بخش مختلف دارد و در آن سفری علمی را برای دانشجویان و نوجوانان فراهم می‌کنند. شاید با دیدن نام باغ علم نوجوانان، تصور کنید که محدودیت سنی خاصی دارد؛ اما بازدید از باغ علم نوجوانان برای گروه سنی خردسالان تا بزرگسالان جذاب و تماشایی خواهد بود. در این بخش حدود 40 دستگاه مختلف تعبیه شده است تا با کمک آن‌ها، نوجوانان را هر چه بیشتر با علوم مختلف آشنا کنند. این دستگاه‌ها در سه سالن مختلف به نمایش درآمده‌اند.

گفتنی است که دقیقاً همانند بخش باغ علم کودکان، این بخش را نیز طراحان کره‌ای طراحی کرده‌اند و همه چیز آن بر پایه تجربه شکل می‌گیرد. در این بخش خبری از کتاب و متون آموزشی نیست و تلاش بر این بوده که کودکان با تجربه، لمس و تماشا با علوم مختلف آشنا شوند. در بخش‌های مختلف آموزشی ثابت شده مسأله‌‌ای که کودک با تجربه و آزمایش بیاموزد، هیچگاه از ذهن او پاک نمی‌شود.

لازم به ذکر است که در بخش باغ علم نوجوان این مجموعه، بخشی با نام آسمان‌نما وجود دارد. آسمان‌نما یکی از پرطرفدارترین بخش‌های باغ علم محسوب می‌شود در این قسمت شما می‌توانید شاهد آسمان شب کویر به‌صورت 360 درجه‌ای باشید. کیفیت نمایش این آسمان‌نما بسیار عالی است و در پخش آن از بهترین تجهیزات روز دنیا استفاده کرده‌اند. این شبیه‌سازی به‌حدی هنرمندانه انجام شده است که حتی می‌توانید صور فلکی مختلف را نیز در آن تماشا کنید و با دنیای ستارگان بیشتر آشنا شوید. آسمان‌نمای باغ کتاب تهران بسیار زیباست و تماشای آن حتی برای بزرگسالان نیز بسیار جذاب و خاطره‌انگیز خواهد بود.

بلیط ورودی باغ علم نوجوانان

در این باغ علمی، امکانات مختلف تعبیه شده است. از این رو با توجه به امکاناتی که استفاده کردید، هزینه متفاوتی را باید برای بازدید می‌پردازید. به‌ همین خاطر در قسمت ورودی، یک مستر بلیت تهیه خواهید کرد تا متناسب با امکانات و فعالیت‌های مختلف، هزینه متفاوتی را پرداخت کنید.

هزینه ورودی این مجموعه 10هزار تومان، هزینه نمایش علمی 5هزار تومان، استفاده از دوربین واقعیت مجازی 10هزار تومان، هزینه امکانات مازاد 8هزار تومان و هزینه بازدید کامل 33هزار تومان است.

اتاق فرار باغ کتاب تهران

تصویری از اتاق فرار باغ کتاب

اتاق فرار یا اسکیپ روم یکی از بازی‌های جدیدی است که در مدتی کوتاه، طرفداران بسیاری به دست آورده است. در اتاق فرار یک سناریو پیش رو دارید که شامل چندین و چند معمای مختلف می‌شود. شما باید با موفقیت این معماها را در مدت زمان محدود حل کنید تا بتوانید در اتاق فرار پیروز شوید. البته باور کنید که پیروزی در این بازی کار ساده‌ای نیست و بسیاری از افراد در حل معماهای مختلف درمانده می‌شوند. در طبقه اول بلوک D، می‌توانید شاهد اتاق فرار باشید. اتاق فرار باغ کتاب تهران دارای ۳ اتاق مجزا و سناریوهای متعدد است. در هر اتاق یک داستان خاص روایت می‌شود و شرکت‌کننده یا شرکت‌کنندگان را حسابی به چالش می‌کشد.

داستان اتاق بیگانه یکی از داستان‌های محبوب در اتاق فرار محسوب می‌شود که برای کودکان و نوجوانان هیجان بسیاری دارد. در اتاقی دیگر، داستان نفرین فرعون جریان دارد و شما را وارد فضای رازآلود اهرام مصر می‌کند. آخرین اتاق نیز اتاق تهران نام دارد. این اتاق شما را درگیر یک داستان جنایی در کوچه و پس‌ کوچه‌های پایتخت می‌کند که باید در عرض 20 دقیقه آن را حل کنید.

قیمت بلیط اتاق فرار باغ کتاب 60 هزار تومان است. برای خرید بلیت می‌توانید به وب‌سایت‌هایی همانند نت‌برگ یا تخفیفان مراجعه کنید. همچنین فروش بلیت در باجه مخصوص داخل باغ کتاب انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات درباره سانس‌ها و رزرو بودن اتاق‌ها، با شماره 96045687 یا ۰۹۱۹۶۵۰۸۱۷۶ تماس بگیرید.

کافه ویونا

تصویری از کافه ویونا باغ کتاب

کافه ویونا یکی از برندهای زنجیره‌ای کافه در تهران است. این کافه شهرت بسیاری دارد و مشتریان آن در هر جای تهران، می‌توانند از خدماتش استفاده کنند. خوشبختانه کافه ویونا در طبقه اول بلوک D باغ کتاب نیز شعبه دارد. پس اگر به دنبال مکانی برای میل‌کردن یک نوشیدنی یا میان‌وعده هستید، می‌توانید ویونا را انتخاب کنید. جالب است بدانید که در کافه ویونا، امکان Take Away سفارشتان نیز وجود دارد. با این کار می‌توانید سفارش خود را بگیرید و در جایی آرام همانند لم‌کده نوش جان کنید.

سایر بخش‌های باغ کتاب تهران

باشگاه رباتیک

تصویری از باشگاه رباتیک باغ کتاب

شاید در گذشته زمانی که فیلم‌های تخیلی از ربات‌ها را تماشا می‌کردیم، به آن‌ها می‌خندیدیم و بر این باور بودیم که تا صدها سال خبری از چنین پیشرفتی در دانش رباتیک نخواهیم بود؛ اما این روزها پیشرفت‌های بسیار عجیبی در دنیای رباتیک حاصل شده است. در حال حاضر ربات‌هایی ساخته شده‌اند که بسیاری از کارهای انسان را می‌توانند شبیه‌سازی کنند و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، دنیای آینده، دنیای ربات‌ها خواهد بود.

کودکان نیز ذاتاً به ربات‌ها علاقه بسیاری نشان می‌دهند و چه بهتر که این علاقه را کانالیزه کنیم و مختصری از دانش رباتیک که در سطح درک آن‌هاست را به فرزندان خود بیاموزیم. در باشگاه رباتیک، بخش‌های مختلفی همانند فروشگاه محصولات رباتیک، انواع ربات‌های آموزشی، قطعات الکترونیکی، مکانیکی و همچنین پروازی وجود دارد. کودکان شما می‌توانند برای یادگیری علم رباتیک، در دوره‌های مبتدی و پیشرفته نیز شرکت کنند.

لمکده باغ کتاب

لمکده باغ کتاب

این بلوک از باغ کتاب، نام‌گذاری بسیار بامزه و در عین حال هوشمندانه‌ای دارد. لم‌دادن و ورق‌زدن کتاب، یکی از حس‌های نابی است که به‌هیچ وجه نمی‌توانید با کتاب‌های الکترونیکی و موبایل تجربه کنید. بخشی از باغ کتاب به فضای استراحت اختصاص داده شده است که می‌توانید در آن روی مبل‌ و صندلی‌های راحتی لم بدهید و با آرامش کتاب بخوانید.

اگر پس از جست‌وجوی فراوان نهایتاً عنوان محبوب خود را یافته باشید، قطعاً می‌خواهید حداقل چند صفحه از آن را پیش از رسیدن به خانه مطالعه کنید. در این صورت لم‌کده برای شما مکانی ایده‌آل و رؤیایی خواهد بود. در این بلوک امکانات رفاهی و خدماتی کاملی همچون خانه کودک، اتاق مادر و کودک، سرویس بهداشتی، نمازخانه و ماشین حمل کودک وجود دارد تا همه چیز برای لم‌دادن و کتاب‌خواندن شما مهیا باشد!

پشت‌بام باغ کتاب

تصویری از فضای سبزپشت‌بام باغ کتاب

پشت‌بام باغ کتاب نیز یکی از جاهای تفریحی تهران محسوب می‌شود. برای دسترسی به پشت‌بام می‌توانید از آسانسور مجموعه یا پله‌‌های ضلع شرقی استفاده کنید.

پشت‌بام باغ کتاب دارای فضای سبز بسیار زیبا و چند کافه باصفاست که برای استراحت و هواخوری گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. کافه رستوران ایزار یکی از چندین کافه‌هایی است که در بخش پشت‌بام باغ کتاب تهران مشغول فعالیت است. این کافه فضایی بسیار زیبا دارد. می‌توانید غروب آفتاب را از این کافه رستوران تماشا کنید.

فودکورت باغ کتاب

متأسفانه در باغ کتاب بخشی با نام فودکورت وجود ندارد؛ اما نگران نباشید. در باغ کتاب از چندین و چند کافه و رستوران مختلف همانند کافه رستوران ایراز، کافه رستوران کیوسک برگ، کافه رستوران بامی نو، کافه ویونا، کافه کودک، کافه کلانا، کافه سینما و کافه علم می‌توانید استفاده کنید.

خرید اینترنتی از باغ کتاب

سفارش اینترنتی از باغ کتاب

در حال حاضر بازار خرید اینترنتی بسیار داغ است و همه ما نیز ترجیح می‌دهیم به‌جای خروج از خانه، در منزل بمانیم و به‌صورت اینترنتی سفارش دهیم. به‌ همین خاطر امکان خرید اینترنتی کتاب در وب‌سایت باغ کتاب تهران نیز فراهم شده است. در این وب‌سایت شما می‌توانید کتاب، نوشت‌ابزار و حتی اسباب‌بازی را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید و در منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید. جالب است بدانید که حتی امکان سفارش غیرحضوری و تلفنی از طریق تماس با شماره تلفن ۹۶۰۴۵۶۹۳ نیز فراهم شده است. مسئولان فروش غیرحضوری از شنبه تا پنجشنبه، ساعت 10 تا 20 آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود.

جاذبه‌های دیدنی نزدیک به باغ کتاب تهران

اطلاعات بازدید باغ کتاب تهران

آدرسمیدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران
ساعت کار باغ کتابشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا ۹ شب
پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیل از 9 صبح تا ۱۰ شب
هزینه بازدیدرایگان
شماره تلفن گویای باغ کتاب۹۶۰۴۵۵۰۰ (۰۲۱)
شماره تلفن روابط عمومی و امور بین‌الملل۰۲۱۹۶۰۴۵۷۰۰
۰۲۱۹۶۰۴۵۷۰۳
دورنگار۰۲۱۸۸۶۵۷۱۹۱
۰۲۱۸۸۶۵۷۱۹۲
ایمیل باغ کتابinfo@bagheketab.com
آدرس اینستاگرام باغ کتابhttps://www.instagram.com/baghe_ketab
آدرس کانال تلگرام باغ کتابhttps://t.me/TehranBookGarden
آدرس کانال آپارات باغ کتابhttps://www.aparat.com/baghe_ketab
آدرس توئیتر باغ کتابhttps://twitter.com/baghe_ketab

پارکینگ باغ کتاب

بی‌شک نمی‌توانید خودرو خود را در کنار بزرگراه همت یا حقانی رها کنید. متأسفانه باغ کتاب دارای پارکینگ عمومی نیست و مراجعه‌کنندگان نمی‌توانند وسیله نقلیه خود را داخل آن قرار دهند؛ اما امکان استفاده از پارکینگ طبقاتی مترو شهید حقانی برای عموم مردم آزاد است. از آنجا نیز می‌توانید با پای پیاده یا با کمک شاتل‌های برقی، خودتان را به باغ کتاب برسانید.

علاوه بر پارکینگ نام‌برده‌، یک پارکینگ بزرگ با مساحت 40هزار‌مترمربع در ضلع شرقی کتابخانه ملی در حال ساخت است که به‌زودی امکان پارک ۳‌هزار خودرو را ایجاد می‌کند؛ اما در حال حاضر فقط امکان استفاده از پارکینگ طبقاتی مترو حقانی وجود دارد.

مسیر دسترسی به باغ کتاب تهران

دسترسی به باغ کتاب بسیار ساده است. در این بخش شما را با روش‌های مختلف دسترسی به این مرکز فرهنگی آشنا خواهیم کرد.

 • دسترسی به باغ کتاب با وسیله نقلیه شخصی

برای دسترسی به باغ کتاب با وسیله نقلیه شخصی می‌توانید از دو مسیر مختلف استفاده کنید:

مسیر اول: بزرگراه شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزرگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران؛

مسیر دوم: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران.

 • دسترسی به باغ کتاب با مترو

برای دسترسی به باغ کتاب با مترو می‌توانید سوار خط شماره یک یعنی تجریش کهریزک شوید. در ایستگاه‌های مترو شهید همت یا شهید حقانی از قطار پیاده شوید. فاصله هر دو ایستگاه تا در ورودی باغ کتاب یکسان است. از ایستگاه مترو هم می‌توانید با حدود 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی وارد باغ کتاب شوید. اگر حوصله پیاده‌روی ندارید،  از شاتل‌های برقی استفاده کنید که معمولاً در کنار ایستگاه مترو ایستاده‌اند و مراجعان را با دریافت مبلغی اندک، به باغ کتاب می‌رسانند.

 • مسیر دسترسی با تاکسی

دقیقاً رو‌به‌روی ایستگاه مترو شهید همت و شهید حقانی و همچنین پایانه اتوبوس حقانی، تاکسی‌هایی حضور دارند که مستقیم شما را به باغ کتاب می‌رسانند.

به پایان گشت هیجان‌انگیز در باغ کتاب تهران رسیدیم. به نظز شما این مجموعه چطور بود؟ چه امکانات و بخش‌های دیگری باید به این باغ کتاب اضافه می‌شد؟ نظرتان درباره باغ کتاب کرج چیست؟ قابلیت رقابت با باغ کتاب تهران را دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا از طریق ره بال آسمان با سایر مخاطبان به اشتراک بگذاریم.

این مجموعه در منطقه عباس‌آباد تهران واقع شده است.

برای ورود به باغ کتاب نیازی به پرداخت ورودی ندارید؛ اما برای استفاده از امکانات و تفریحات مختلف باید هزینه بپردازید.

باغ کتاب روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا ۹ شب و روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی از ساعت 9 صبح تا ۱۰ شب باز است.

با مراجعه به وب‌سایت باغ کتاب می‌توانید خرید اینترنتی انجام دهید.

سام طهرانچی مسئول معماری باغ کتاب تهران است.

باغ کتاب به شخص یا نهاد خاصی تعلق ندارد و جزء دارایی‌های شهر تهران است.

خیر، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، باغ کتاب در حال حاضر تعطیل است.

5/5 (2 نظر)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.