زیباترین نقاط پاییزی ایران | تجربه سفر پاییزی خاطره‌انگیز

0 260

به نظر شما زیباترین نقاط پاییزی ایران کجاها هستند؟ شما چند تا از جاهای پر از رنگ و نقش پاییزی را می‌شناسید؟ نکند شما هم از آن دسته مسافرانی هستید که فقط سفر در بهار و تابستان را انتخاب می‌کنند؟ هیچ وقت به سفر در روزهای برگ‌ریز پاییزی فکر کرده‌اید؟ می‌دانید که در طول پاییز، طبیعت زیباترین مناظر خود را در اختیار گردشگران عاشق قرار می‌دهد؟ شاید هم شما مثل ما عاشق پاییز و طبیعت رنگارنگش هستید و دوست دارید این عشق را در یک سفر پاییزی جشن بگیرید. فرقی نمی‌کند که شیفته پاییز باشید یا نه، این مقاله را تا انتها بخوانید، بعد اگر عاشق سفر در پاییز نشدید، در بخش نظرات علتش را به ما هم بگویید؛ چون به نظر ما خیلی باید دلیلتان محکم باشد که با خواندن این مطالب و دیدن این عکس‌ها باز هم دست و دلتان نلرزد و فکر یک سفر پاییزی به سرتان نزند.

جاده های پاییزی ایران | مسیرهایی که تا مقصد برایتان دلبری می‌کنند

جاده اسالم به خلخال

وقتی که به‌دنبال زیباترین نقاط پاییزی ایران می‌گردید، شاید فقط به یاد شهرهای زیبای مختلف برای سفر پاییزی بیفتید. این در حالی است که گاهی یک جاده می‌تواند خاطره‌ای زیبا برایتان به ارمغان بیاورد. جاده اسالم به خلخال جزو زیباترین جاده‌های ایران است و شهرت بسیاری دارد. به تصویر بالا نگاه کنید. آیا آرامش و زیبایی آن را احساس می‌کنید؟ بسیاری از مسافران فقط در بهار جاده اسالم به خلخال را تجربه می‌کنند. این در حالی است که اگر سفر در پاییز را در جاده اسالم به خلخال تجربه نکنید، نیمی از عمرتان بر فناست!

جاده اسالم به خلخال از میان کوهستان عبور می‌کند. جاده‌ای کوهستان که با درختان پوشیده شده است. به‌طوری که اگر از تصاویر هوایی به این جاده نگاه کنید، متوجه وجود جاده در بین درختان نمی‌شوید. باید ماشین را روشن کنید، به دل جاده بزنید، یک موسیقی آرام پاییزی، پنجره را آرام باز کرده و بوی پاییز را در مشامتان احساس کنید. شاید در پاییز کمی از سرما تنتان مورمور شود؛ اما واقعاً این سرما سرمایی دل‌چسب است. برای فرار از سرما می‌توانید کنار بزنید، پیاده شوید و یک لیوان چای داغ یا یک نسکافه فوری نوش جان کنید.

برای دسترسی به جاده اسالم خلخال می‌توانید خودتان را به شهر اسالم یا خلخال برسانید. اسالم در استان گیلان و خلخال در استان آذربایجان غربی است. پس می‌توان گفت این جاده مسیر ارتباطی بین این دو شهر محسوب می‌شود.

جاده جنگلی دوهزار

جنگل دوهزار جزو زیباترین و بزرگ‌ترین جنگل‌های شمال ایران است. این جنگل کوهستانی که آرام‌آرام با جاده‌ای پیچ‌در‌پیچ شما را به نوک کوه می‌رساند. این جنگل جزو بکرترین جنگل‌های شمال ایران به حساب می‌آید. زمانی که وارد جاده جنگلی دوهزار می‌شوید، زمان می‌ایستد، باد زیر گوشتان آواز می‌خواند. کلبه‌ای چوبی در ارتفاعات جنگل دوهزار انتظارتان می‌کشد. در پاییز طبیعت رنگ می‌بازد. لباس سبز خود را می‌دهد و به هزار رنگ در می‌آید. صدای چرق‌چرق سوختن چوب در آتش، وزش باد و آواز پرندگان زیباترین سمفونی دنیا را برایتان می‌نوازند. در جاده جنگلی دوهزار باید سرعتتان را کم کنید. یک موسیقی آرام بگذارید، شیشه را کمی پایین دهید و یک دل سیر از سفر پاییزی خود لذت ببرید. جاده جنگلی دوهزار را حتماً باید در فهرست زیباترین نقاط پاییزی ایران قرار داد.

جنگل دوهزار یکی از جاهای دیدنی استان مازندران است. برای دسترسی به آن باید خودتان را به شهرستان تنکابن برسانید. سپس عازم بخش خرم‌آباد شوید و سپس مسیر را به‌سمت منطقه دوهزار ادامه مسیر دهید.

جاده چالوس

شاید بهتر باشد این پاراگراف را از متن خالی بگذاریم و فقط کمی فیلم و عکس برایتان قرار دهیم. جاده چالوس؟ شوخی می‌کنید؟! مگر کسی هم وجود دارد که جاده چالوس را نشناسد. وقتی به مناظر پاییزی جاده چالوس نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که بی‌خود نیست آن را عروس جاده‌های ایران می‌شناسند. جاده چالوس بی‌تردید جزو زیباترین جاده‌های ایران و البته بهترین مسیر برای سفر در پاییز محسوب می‌شود. هر نوع سفر در پاییز اگر از جاده چالوس بگذرد، به زیباترین سفر پاییزی تبدیل می‌شود! حتی عجول‌ترین مسافر هم دلش نمی‌خواهد جاده چالوس تمام شود. جاده چالوس در پاییز می‌تواند خودش یک سفر باشد. وجب‌به‌وجب باید کنار بزنید و یک دل سیر از زیبایی جاده لذت ببرید. در هر رستوران بایستید و حداقل یک چای زغالی نوش جان کنید. عبور از جاده چالوس خودش یک سفر است.

جاده اسالم به خلخال | از اورشلیم تا خال خال
اینم بخون!

برای دسترسی به جاده چالوس از شمال باید خودتان را به شهر چالوس واقع در غرب استان مازندران برسانید و به‌سمت جنوب و جاده حرکت کنید. از تهران نیز باید خودتان را به استان البرز برسانید و از بخش غربی تهران، وارد مسیر جاده چالوس شوید.

جاده چمستان به نور

خب جاده چالوس را که همه می‌شناسند. عاشقان پاییز همیشه به‌دنبال دنج‌ترین مسیرهای سفر در پاییز می‌گردند. جاده چمستان به نور نیز کم از زیبایی جاده چالوس ندارد. این جاده 302 کیلومتر طول دارد و برای پیمودن آن باید حدود 4 ساعت در راه باشید؛ اما مگر دلتان می‌آید که مسیر تمام شود؟ به تصاویر بالا نگاه کنید. وقتی از سمت جنوب به شمال حرکت می‌کنید، مناظر کوهستان پیش رویتان است. در کنار خود، دشت‌هایی زیبا می‌بینید که در پاییز به هزاران رنگ درآمده‌اند. حیوانات اهلی مشغول چرا هستند. گاهی تحرک پرندگان را لابه‌لای درختان بی‌برگ می‌بینید. سرمای کوهستان را روی پوستتان احساس می‌کنید و از آرامش جاده لذت می‌برید. این جاده معمولاً خلوت و آرام است و جزو زیباترین نقاط پاییزی ایران به حساب می‌آید.

برای دسترسی به این مسیر از 2کیلومتری آمل، باید وارد کمربندی جدید امامزاده عبدالله شوید و سپس خودتان را به کمربندی آمل چمستان برسانید. البته دسترسی به این جاده از نور هم امکان‌پذیر است.

جاده هراز

جاده هراز از دیگر مسیرهای دسترسی تهران به استان مازندران محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، سه مسیر اصلی دسترسی به استان مازندران وجود دارد. محبوب‌ترین مسیر، جاده چالوس، دومین مسیر هراز و سومین مسیر جاده فیروزکوه است. جاده هراز نیز همانند جاده چالوس جزو جاده‌های کوهستانی بسیار زیباست. این جاده در پاییز کم از زیبایی جاده چالوس ندارد. در بخش‌های ابتدایی مسیر آن‌چنان خبری از مناظر پاییزی نیست؛ اما به‌تدریج بعد از آبعلی و امامزاده هاشم، طبیعت زیبایی خودش را به شما نشان می‌دهد. در طول مسیر چندین و چند رستوران بین‌راهی وجود دارند که چای و آش زغالی سرو می‌کنند. بهتر است هنگام سفر در پاییز و عبور از جاده هراز، هرازچندگاهی توقف کنید تا از زیبایی جاده بهره‌مند شوید. این جاده در پاییز به تونلی از رنگ‌های زیبای طبیعت تبدیل می‌شود.

برای دسترسی به جاده هراز از تهران باید خودتان را به رودهن برسانید. از رودهن وارد یک دوراهی می‌شوید. مسیر سمت چپ شما را به‌سمت هراز هدایت می‌کند و مسیر سمت راست به‌سمت فیروزکوه می‌رود. از مازندران نیز باید به بخش جنوبی آمل بروید و خودتان را به ورودی جاده هراز برسانید.

جنگل های پاییزی ایران | شکوه رنگ و طرح در دفتر نقاشی خدا

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود به شکلی است که انگار دستتان را می‌گیرد تا دنیایی دیگر را به شما نشان دهد؛ دنیایی که بر فراز ابرها حضور دارند. در جنگل ابر شاهرود، درختان بلندقامت، دستشان را به‌سمت آسمان دراز کرده‌اند و ابرها را لمس می‌کنند. زمانی که خودتان را به بخش‌های بالایی جنگل ابر برسانید، احساس سبکی می‌کنید. با خودتان می‌گویید که دو بال کم دارید تا به دل آسمان بزنید و پرواز کنید. جنگل ابر انگار شما را به اقیانوسی از ابر در آسمان می‌برد. حس دریا را در آسمان و زمین به شما هدیه می‌دهد. در ارتفاعات این جنگل احساس می‌کنید که به خداوند نزدیک‌تر هستید. هوای خنک صورتتان را نوازش می‌کند. صدای آبشار به گوش می‌رسد. پرندگان آواز می‌خوانند. همه این‌ها باعث می‌شود که جنگل ابر شاهرود بی‌تردید جزو بهترین گزینه‌های سفر در پاییز قرار بگیرد.

جنگل ابر در فاصله 45کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد. برای دسترسی به این جنگل زیبا فقط کافی است تا خودتان را به شاهرود برسانید. سپس به‌سمت شمال حرکت کنید تا به ورودی جنگل ابر برسید. توجه داشته باشید در مواقع بارندگی شدید معمولاً این جاده مسدود می‌شود.

جنگل الیمستان

جنگل الیمستان جزو بکرترین جنگل‌های شمال کشور است که می‌توانید تنهایی و عاشقانه‌های پاییز را با آن به اشتراک بگذارید. این جنگل انبوه در نزدیکی جاده هراز و روستای زیبای الیمستان قرار دارد. این جنگل بکر زیستگاه حیوانات بسیاری است. پس اگر همین‌طور که محو شنیدن صدای چرق‌چرق خردشدن برگ‌های خشک پاییزی زیر پایتان هستید، اسبی وحشی و زیبا از جلوی چشمتان عبور کرد، جای تعجب نیست. زمانی که به دل جنگل الیمستان بزنید، احساس می‌کنید که طبیعت زیر گوشتان نجوا می‌کند. باد موهایتان را نوازش می‌کند. سرتان را که بالا می‌گیرید، به عظمت طبیعت پی می‌برد. در ارتفاعات این جنگل می‌توانید شاهد مناظر کوهستانی بسیار تماشایی باشید. جنگل الیمستان را بی‌تردید می‌توان جزو زیباترین مناطق پاییزی ایران دانست.

جاذبه های جاده تهران به مشهد | سیاحت و زیارت
اینم بخون!

برای دسترسی به جنگل الیمستان می‌توانید خودتان را ابتدا به آمل برسانید. سپس 20 کیلومتر در جاده هراز به‌سمت تهران حرکت کنید تا با تابلوی ورودی روستای الیمستان رو‌به‌رو شوید. وارد مسیر شوید و بعد از چند دقیقه به روستای الیمستان خواهید رسید. مسیر دسترسی به جنگل را نیز می‌توانید از مردم روستایی بپرسید. مسیر دسترسی به جنگل می‌تواند کمی دشوار باشد. راستی حواستان باشد که در مواقع بارندگی شدید معمولاً جاده مسدود می‌شود.

جنگل دالخانی

در جاده ساحلی رامسر که به‌سمت غرب حرکت می‌کنید، در سمت راست خود شاهد مناظر ساحلی زیبا خواهید بود. سر که برگردانید، با جنگل‌های انبوه کوهستانی رو‌به‌رو خواهید شد؛ جنگل‌هایی که واقعاً حتی از دور نیز می‌توانید هوای خنک آن را احساس کنید. این جنگل، جنگل دالخانی یا دالیخانی نام دارد که در فصل پاییز به یکی از زیباترین نقاط پاییزی ایران تبدیل می‌شود. جاده جنگل دالخانی جاده‌ای به‌سمت بهشت است. جاده‌ای که در طول پاییز به دالان بهشت تبدیل می‌شود. درختان روی جاده قامت خود را خم می‌کنند تا کسی متوجه درد عشاق نشود. گویا خداوند در وقت فراقت خود، با آرامش تمام مناظر پاییزی جنگل دالخانی را نقاشی کرده است. جنگل دالخانی برای سفر در پاییز جان می‌دهد. البته در ارتفاعات جنگل هوا بسیار سرد می‌شود. پس بهتر است به مناطق پایینی جنگل بسنده کنید.

برای بازدید از جنگل زیبای دالخانی باید از رامسر وارد جاده ییلاقی جنت رودبار شوید. مسیر را مستقیم ادامه دهید تا با مناظر جنگلی زیبا را روبه‌رویتان ببینید.

جنگل راش

راش جزو زیباترین درختان دنیا و جنگل راش نیز جزو زیباترین جنگل‌های ایران است. جنگل راش را کمتر کسی می‌شناسد و شاید همانند جنگل دوهزار شهرت نداشته باشد. همین موضوع باعث می‌شود تا کسانی که به‌دنبال جنگل‌های بکر و آرام برای سفر در پاییز هستند، جنگل راش را برای سفرشان انتخاب کنند. از دل جنگل رودی خروشان عبور می‌کند که درختان را سیراب می‌کند. درختان راش در فصل پاییز برگ خود را از دست می‌دهند و جاده‌ای زیبا و عاشقانه در میان جنگل راش شکل می‌گیرد. زیبایی آن تا حدی است که گاهی می‌خواهید تا آخر عمر در جاده وقت بگذرانید، قدم بزنید و از زیبایی طبیعت لذت ببرید. عمر درختان راش این جنگل بین 200 تا 250 سال است و صندوقچه‌ای از خاطرات در سینه چوبی خود نگه می‌دارند.

برای قدم‌زدن در جنگل راش، باید خودتان را به بخش دودانگه استان مازندران برسانید و به روستای سنگده بروید. مسیر دسترسی به جنگل راش از روستای سنگده آغاز می‌شود. در اکثر روزهای پاییز جاده دسترسی به جنگل به‌خاطر گل‌ولای مسدود می‌شود و باید پیاده به دل جنگل بزنید.

جنگل سیاهکل

سیاهکل جزو زیباترین جاهای دیدنی غرب گیلان است. سیاهکل در زبان گیلکی به معنای آبادی کنار کوهستان است. در گذشته مردم برای ییلاق به این منطق تماشایی می‌رفتند. در سیاهکل تا چشم کار می‌کند می‌توانید دشت‌های وسیع و مناظر کوهستانی را شاهد باشید. سیاهکل در پاییز آرام می‌شود. انگار که طبیعت ناگهان به مرخصی می‌رود. دیگر خبری از جوش‌وخروش طبیعت نیست. زمان می‌ایستد و طبیعت تسلیم گذر عمر می‌شود. درختان خودشان را برای زمستان آماده می‌کنند و طبق معمول به حیات دوباره خداوند امید دارند. آبشار لونک به‌تنهایی آواز می‌خواند و به امید بهار می‌نشیند. پرندگان و سنجاب‌های زیبا نیز لانه خود را در جنگل لاریخانی می‌سازند و برای زمستان آذوقه جمع می‌کنند. جنگل سیاهکل در فصل پاییز مکانی آرام است که برای سفر پاییزی جان می‌دهد.

بهتر است برای بازدید از جنگل سیاهکل خودتان را به لاهیجان یا آستانه‌اشرفیه برسانید. سپس به‌سمت جنوب حرکت کنید تا با تابلوی ورودی روستای سیاهکل رو‌به‌رو شوید. از آنجا نیز خودتان را با کمک راهنمایی مردم محلی به جنگل سیاهکل برسانید. البته دسترسی به روستای سیاهکل از طریق لنگرود، رودسر، املش و رشت نیز امکان‌پذیر است.

جنگل کبودوال

اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، حتماً نام آبشار کبودوال به گوشتان خورده است. این آبشار معروف و تماشایی در دل جنگلی بکر و دوست‌داشتنی در 3کیلومتری جنوب علی‌آباد کتول استان گلستان قرار دارد. در فصل پاییز، درختان توسکا، آزاد، بلوط و انجیلی برگ‌های زیبای خود را از دست می‌دهند و مسیر را برای بازدید از آبشار تماشایی کبودوال سنگ‌فرش می‌کنند. هنگام سفر در پاییز، دیگر خبری از شلوغی تابستان نیست. انگار طبیعت از دست ما انسان‌ها نفسی راحت می‌کشد. آرامش در جنگل کبودوال حاکم می‌شود و به یکی از زیباترین نقاط پاییزی ایران تبدیل خواهد شد.

توسکا چشمه | توسه های سبز مازندران
اینم بخون!

برای دسترسی به جنگل کبودوال باید خودتان را به 3کیلومتری جنوب علی‌آباد کتول استان گلستان برسانید. مسیر دسترسی به جنگل بسیار ساده است و تا نزدیکی ورودی آن می‌توانید با وسیله نقلیه پیش بروید.

جنگل گیسوم

برخی افراد عاشق ساحل و دریا و برخی دیگر عاشق جنگل هستند. الحق و الانصاف که سفر در پاییز با دریا و جنگل هر دو مزه می‌دهد؛ اما برخی تصور می‌کنند که مثل شب و روز نمی‌توان هر را در کنار هم داشت. خیر این‌طور نیست! شما می‌توانید هر دو را در کنار هم و یک جا تجربه کنید. جنگل گیسوم جنگلی ساحلی است که هر آنچه برای آرامش پاییزی نیاز دارید را به شما هدیه می‌دهد. بی‌تردید بسیاری از مسافران، جنگل گیسوم را در صدر جدول زیباترین نقاط پاییزی ایران قرار می‌دهند. ورودی جنگل چند ثانیه از مناظر بهشتی را به شما نشان می‌دهد. انگار که با ماشین از میان دریایی از برگ‌های پاییزی و زیبا عبور می‌کنید و نهایتاً به ساحل می‌رسید. هرچه از زیبایی جنگل گیسوم بگوییم کم است. فقط همین بس که بدانید بهترین گزینه برای سفر در پاییز محسوب می‌شود.

دسترسی به این جنگل بسیار ساده است. در استان گیلان از سمت رشت به‌سمت غرب که حرکت کنید، ورودی جنگل گیسوم در سمت شمالتان قرار دارد. از سمت غرب نیز جنگل گیسوم در 18کیلومتری جاده تالش – انزلی واقع شده است.

جنگل لوندویل

لوندویل نام یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است. این شهر در بخش شمالی استان گیلان قرار دارد. شاید شما هم حتی نام این شهر را نشنیده باشید. حتی برخی تلفظ صحیح این شهر را نمی‌دانند؛ اما باید بدانید که جنگلی بکر و تماشایی در این شهر زیبا قرار دارد. جنگلی که کمتر کسی از آن اطلاع دارد و جزو زیباترین جنگل‌های کوهستانی ایران به شمار می‌آید. در این جنگل انواع مختلف حیوانات با آرامش مشغول زندگی هستند. در پاییز پرندگان و حیوانات مختلف را در حال جمع‌آوری آذوقه برای زمستان خواهید دید. در اکثر روزهای پاییزی، هوای جنگل لوندویل سرد است و مه غلیظ در آن جریان دارد.

اگر از سمت رشت به آستارا حرکت کنید، در 15 کیلومتری رشت با تابلوی ورودی شهر ساحلی لوندویل رو‌به‌رو خواهید شد. این مسیر را به‌سمت داخل ادامه دهید تا به شهر لوندویل برسید. از آنجا نیز با پرس‌وجو از مردم محلی، به ورودی جنگل خواهید رسید.

پارک جنگلی ناهارخوران

اشتباه نکنید، پارک جنگلی ناهارخوران هیچ ارتباطی با پارک جنگلی النگدره که در بلوار ناهارخوران گرگان واقع شده است، ندارد. جنگل ناهارخوران در 4کیلومتری جنوب گرگان قرار داشته و جزو زیباترین و بکرترین جنگل‌های استان گلستان است. اصلاً وقتی که صحبت از جنگل ناهارخوران به میان می‌آید، همه به یاد مناظر پاییزی آن می‌افتند. از‌این‌رو همیشه نام جنگل ناهارخوران در بین زیباترین نقاط پاییزی ایران به چشم می‌خورد و برای سفر پاییزی جان می‌دهد. در این جنگل آرامش موج می‌زند و هر گوشه از آن، بازدیدکنندگان را به شکلی خاص شگفت‌زده خواهد کرد.

دسترسی به جنگل ناهارخوران بسیار ساده است. از گرگان به‌سمت جنوب که حرکت کنید، بعد از 5 دقیقه با تابلوی ورودی منطقه تفریحی ناهارخوران رو‌به‌رو خواهید شد.

پارک جنگلی النگدره

حال که دلتان را هوایی کردیم و فکر سفر پاییزی به استان گلستان را در سرتان انداختیم، بهتر است درباره زیبایی جنگل النگدره با شما صحبت کنیم. پارک جنگلی زیبا با امکانات کامل که برای تفریح خانوادگی جان می‌دهد. پارکی زیبا که در انتهای بلوار ناهارخوران گرگان قرار دارد و دسترسی به آن بسیار ساده است. جاده‌ای زیبا و پرپیچ‌وخم را تصور کنید که درختان همانند سربازانی بلندقامت کنار آن ایستاده‌اند و فرشی زیبا از برگان پاییزی زیر پایتان پهن شده است. پارک جنگلی النگدره در هر فصل زیبایی خاصی دارد. نمی‌توان گفت که النگدره را فقط باید جزو زیباترین نقاط پاییزی ایران دانست. النگدره در هر فصل زیباست را چشمتان را مجذوب خود می‌کند. جنگل النگدره امنیت کامل دارد و تمامی امکانات رفاهی و خدماتی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. پس جاده‌های پوشیده از برگ جنگل النگدره انتظارتان را برای پیاده‌روی عاشقانه دونفره را می‌کشد.

دسترسی به پارک جنگلی النگدره بسیار ساده است. فقط باید خودتان را به شهر گرگان برسانید. از آنجا نیز وارد بلوار ناهارخوران شوید و تا انتهای بلوار پیش بروید. در انتهای بلوار با تابلوی ورودی پارک جنگلی النگدره رو‌به‌رو خواهید شد.

سایر نقاط پاییزی ایران | جاذبه‌هایی که به اندازه یک عمر لذت کافی است

آبگرم لاویج

به تصویر بالا نگاهی کوتاه بیندازید. تصور کنید وقتی در طول پاییز تمام مناظر این منطقه پوشیده از برگ‌های زرد خزانی می‌شوند، خستگی خود را در آبی گرم و معدنی فرو ببرید و صدای ازبین‌رفتن خستگی خودتان را از لای استخوان‌ها بشنوید. لاویج جزو جاهای دیدنی استان مازندران و شهرستان نور است. این روستای تماشایی و سرسبز در بخش جنوبی چمستان قرار دارد. پس مسافران تهرانی می‌توانند خودشان را در کمترین زمان ممکن به روستای تماشایی لاویج و آبگرم هیجان‌انگیز آن برسانند. دورتادور لاویج را حصار زیبایی از رشته‌کوه‌های البرز فراگرفته است. هوای لاویج در طول تابستان خنک و کوهستانی است و در طول پاییز و زمستان، ننه سرما بساط خود را پهن می‌کند؛ اما وقتی که تا گردن در آب گرم معدنی که با مشعل گرم خداوند گرم شده غوطه‌ور شده‌اید، چه کسی از سرما هراس دارد؟

جنگل های ارسباران | هر آن‌چه باید از سفر به این منطقه بدانید
اینم بخون!

مسیر دسترسی به آبگرم لاویج بسیار سرراست است. باید ابتدا خودتان را به شهرستان نور برسانید. در 18کیلومتری جنوب چمستان، روستای لاویج جا خوش کرده است. مسیر چمستان را که به‌سمت جنوب بروید، با تابلوهای ورودی لاویج رو‌به‌رو خواهید شد. در دل روستا نیز بخش‌های مختلفی برای استفاده از آبگرم مخصوص آن تعبیه شده است.

ماسال

ماسال هم مگر نیازی به معرفی کردن دارد؟ روستایی زیبا در شمال‌غرب رشت که هر چه زیبایی بوده را به ارث برده است. الحق که صورتگر طبیعت هیچ نقصی را در این منطقه قرار نداده است. اصلاً باید برای زیبایی ماسال اسپند دود کرد که یک‌وقت چشم نخورد. حتی ابرها نیز تا زمین خودشان را می‌کشانند تا از تماشای زیبای ماسال بهره‌مند شوند. ماسال جایی است که در پاییز زبان از وصف قاصر می‌ماند. فقط باید گفت که اگر قصد تجربه عاشقانه‌ترین سفر پاییزی خود را دارید سری به ماسال بزنید.

اگر از تهران عازم ماسال می‌شوید، در جاده قزوین  رشت، حدود 20کیلومتری رشت باید وارد جاده فومن شوید. مسیر را ادامه دهید تا به روستای کلیدر برسید. از آنجا به‌سمت روستای طاهرگوراب تغییر مسیر داده و نهایتاً به‌سمت ماسال بروید.

اولسبلنگاه

چشمان خود را ببندید و منظره‌ای زیبا را تصور کنید که نیمی از آن در مه فرو رفته است. خانه‌هایی روستایی و زیبا و صدای زنگوله گاوهایی که به چرا رفته‌اند را در ذهنتان تجسم کنید. دامنه‌هایی سرسبز که با ارتفاع ابرها در رقابت هستند. چوپانانی که با یک چوب در دست و کمک چند سگ وفادار، لشگری از گوسفندان را به جنگ چراگاه می‌برند. خانه‌هایی که جز مهر و محبت حسی در آن جای ندارد. تنور خانه‌هایی که همانند دل مردم روستا گرم و پربرکت است. اولسبلنگاه جایی است که بویی از شلوغی شهری نبرده است.

در این روستای زیبا خبری از پلیدی و آلودگی نیست. گویا خداوند این روستای زیبا را در شیشه‌ای محفوظ و امن نگه داشته است. اولسبلنگاه جزو بهترین مقاصد برای سفر پاییزی به حساب می‌آید. مناظر اولسبلنگاه در فصل پاییز به‌حدی زیبا می‌شوند که انگار نقاشی چیره‌دست آن را با هزاران رنگ به تصویر کشیده است. اگر به‌دنبال زیباترین نقاط پاییزی ایران هستید، حتماً باید اولسبلنگاه را در فهرست خود قرار دهید.

برای دسترسی به اولسبلنگاه باید خودتان را به استان گیلان و شهرستان ماسال برسانید. اولسبلنگاه در 25کیلومتری غرب ماسال جا خوش کرده است. دسترسی به اولسبلنگاه چندان سخت نیست و با وسیله نقلیه معمولی نیز می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. البته قبل از رفتم ا زمحلی‌ها درباره وضعیت آب‌وهوای آنجا بپرسید که درگیر باران شدیدی نشوید.

جزیره آشوراده

عکس جزیره آشوراده

جزیره آشوراده تنها جزیره دریاچه خزر است. این دریاچه خالی از سکنه، در استان گلستان قرار دارد و همه‌ساله هزاران گردشگر از آن دیدن می‌کنند. جزیره حس خاصی دارد و یکه بودنش، حس تنهایی و انزوا را به انسان القا می‌کند. این حس شاعرانه در فصل پاییز چندین برابر می‌شود. زمانی که در پاییز وارد جزیره آشوراده شوید، شاهد حضور صدها پرنده مهاجر خواهید بود. این جزیره زیبایی منحصربه‌فردی دارد و برای کمپ‌های طبیعی جان می‌دهد. در پاییز که آفتاب مایل می‌شود، زیبایی جزیره دوچندان خواهد شد. با حضور در این جزیره، احساس می‌کنید تنها انسان‌های روی زمین هستید! تماشای غروب آفتاب در این جزیره آنقدر عاشقانه است که حتی نمی‌توانید زیبایی آن را تجسم کنید.

برای دسترسی به این جزیره می‌توانید به بنادر مختلف استان گلستان بروید. بهترین مسیر دسترسی از غرب بندر ترکمن استان گلستان است. از این بندر قایق‌های موتوری مختلف شما را به جزیره آشوراده می‌برند و از همان جا در ساعاتی خاص به بندر ترکمن بازمی‌گردانند.

بندر کیاشهر

بندر کیاشهر جزو بنادر قدیمی و زیباترین نقاط پاییزی ایران به حساب می‌آید. این بندر که در گذشته آن را با نام فرحناز می‌شناختند، از توابع بخش کیاشهر شهرستان آستانه‌اشرفیه است که در استان گیلان قرار دارد. بندر کیاشهر در فاصله 17کیلومتری آستانه‌اشرفیه و 50کیلومتری رشت جا خوش کرده است. زمانی که صحبت از بندر کیاشهر به میان می‌آید، همه به یاد اقتصاد و بازرگانی می‌افتند؛ اما تو مو می‌بینی و من پیچش مو! در میان شلوغی کیاشهر، مناظری جا خوش کرده‌اند که مثال آن را در هیچ جای دیگر نمی‌بینید. برای مثال دشت‌هایی پهناور در پارک ملی بوجار شاهد تاخت‌وتاز اسب‌های وحشی هستند. کیاشهر جایی است که سفیدرود، مروارید سفید و زیبای شمال ایران، به دریاچه خزر می‌ریزد. به همین خاطر ساحل کیاشهر نیز جزو زیباترین سواحل کشور به حساب می‌آید. هوای پاییز کیاشهر بسیار عالی است و از خنکی هوا لذت خواهید برد.

جنگل دوهزار | وسعت سبز و مه‌آلود در دل تنکابن
اینم بخون!

بهترین مسیر دسترسی به کیاشهر آن است که ابتدا خودتان را به رشت برسانید. از رشت به‌سمت آستانه‌اشرفیه حرکت کنید. نهایتاً با توجه به تابلوهای راهنما خودتان را به بندر کیاشهر برسانید. به مقصد که رسیدید، بازدید از پل چوبی کیاشهر را از قلم نیندازید که نیمی از لذت سفرتان در حضور روی این پل است.

بندر گز

حال که صحبت از زیبایی بندر کیاشهر کردیم و آن را در فهرست زیباتری نقاط پاییزی ایران قرار دادیم، بهتر است سری به استان گلستان و خلیج گرگان بزنیم. در بخش جنوبی خلیج گرگان و نزدیک به شبه‌جزیره میانکاله، بندری زیبا با نام بندر گز وجود دارد. این بندر در فصل پاییز میزبان پرندگان مهاجر زیبا می‌شود. پرندگانی همچون فلامینگو و پلیکان مدتی کوتاه را مهمان این بندر تماشایی هستند و زیبایی آن را دوچندان می‌کنند. بندر گز از جنوب به نواحی جنگلی منتهی می‌شود و از شمال به خلیج گرگان راه دارد.

تصور کنید سر که برگردانید چشمتان سیراب مناظر پاییزی می‌شود و از شمال نسیم دریا را روی صورت خود احساس خواهید کرد. کمی که احساس دلتنگی کنید می‌توانید سوار قایق شوید، به دل آب بزنید و خودتان را به جزیره میانکاله برسانید. جزیره‌ای زیبا که در دل خلیج گرگان جای دارد. پس چه‌بهتر، یک تیر و دو نشان می‌زنید. سفر به بندر گز را می‌توان بهترین سفر پاییزی به استان گلستان دانست.

بهترین مسیر دسترسی به بندر گز از طریق شهر گرگان است. ابتدا خودتان را به شهرستان گرگان برسانید. از آنجا به‌سمت غرب حرکت کنید و بعد از حدود 42 کیلومتر، با تابلوی ورودی بندر گز رو‌به‌رو خواهید شد. مسیر جاده ساده و سرراست است و به‌راحتی آن را پیدا خواهید کرد.

جویبار

جویبار جزو شهرهای زیبای استان مازندران است. این شهر حدود 6درصد از جمعیت مازندران را در خود جای می‌دهد و بخشی از شهرستان قائمشهر است. رودخانه زیبای سیاهرود از میان این شهرستان عبور می‌کند و در نهایت به دریاچه خزر می‌ریزد. جویبار، ساحلی بسیار زیبا و طبیعی چشم‌گیر دارد. دقیقاً همان جایی که رودخانه سیاهرود به دریاچه خزر می‌ریزد، در فصل پاییز مکانی دنج را برای اتراق به وجود می‌آورد. در طول پاییز جویبار ناگهان آرام می‌گیرد. انگار مردم محلی نیز در پاییز آرامش می‌گیرند. قدم‌زدن در کنار ساحل جویبار در حین پاییز می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد.

جویبار در 23کیلومتری غرب ساری، 23کیلومتری شمال قائمشهر و 30کیلومتری شرق بابلسر قرار دارد. پس می‌توانید از ساری، قائمشهر و بابلسر خودتان را به این شهر برسانید. دسترسی به جویبار کاملاً سرراست است و از مسیر مستقیم عبور می‌کند.

چمستان

شاید برای شما هم پیامک خرید ویلا در چمستان آمده باشد. چمستان جزو جاهای دیدنی مازندران است که چند سالی است بین گردشگران شهرت دارد. این شهرستان دارای زیبایی منحصر‌به‌فرد است و جاده آمل به چمستان نیز جزو زیباترین جاده‌های ایران به حساب می‌آید. در نزدیکی چمستان می‌توانید شاهد جنگل‌های هیرکانی بسیار زیبا باشید که در فصل پاییز به جعبه مدادرنگی طبیعت تبدیل می‌شود. هر برگ به هزاران رنگ تبدیل می‌شود. سرتان را که بالا بگیرید در دنیای رنگ و نقاشی طبیعت سردرگم می‌شوید. چمستان شاید شلوغ شده باشد؛ اما هنوز هم چند وجب خاک برای آرامش و هم‌زیستی با طبیعت در آن پیدا می‌شود. پارک کشپل و دریاچه الیمالات در فصل پاییز جزو زیباترین بخش‌های سفر پاییزی به چمستان خواهد بود.

چمستان در فاصله 15کیلومتری شهر نور قرار دارد. از نور یا آمل می‌توانید وارد کمربندی چمستان شوید و در جاده‌ای بسیار زیبا و تماشایی خودتان را به چمستان برسانید.

دریاچه جنگلی چورت

دریاچه چورت ساری را دیده‌اید؟ خب گاهی خداوند پارتی‌بازی می‌کند و برای برخی مناظر وقت بیشتری می‌گذارد. دریاچه جنگلی چورت دقیقاً همان جایی است که شاید خداوند آفریده تا انسان تصور بهتری از بهشت موعود داشته باشد. چورت همان جایی است که با تماشای آن فاصله بین خیال و واقعیت تا حد مو باریک می‌شود. در فصل پاییز هم که رنگ‌ها همانند ارتشی به خط می‌شوند و با رژه‌ای زیبا، چشم بینندگان را به خود جذب می‌کنند. انگار که خداوند چوب رهبر ارکستر را به دست می‌گیرد و رنگ‌ها را در هر طرف همانند نوت‌های موسیقی پخش می‌کند. چشمی آبی در دل جنگلی زمردی و سبز، آخر مگر می‌توان چنین جاذبه‌ای را در جای دیگری دید؟ فقط باید گفت که دریاچه جنگلی چورت بی‌تردید جزو زیباترین نقاط پاییزی ایران به حساب می‌آید.

آینالو | طبیعتی بکر در آذربایجان شرقی
اینم بخون!

این دریاچه خیره‌کننده و رؤیایی در بخش چهاردانگه ساری و در جاده کیاسر – ساری قرار دارد. در این جاده و در فاصله 10کیلومتری روستای چورت، می‌توانید وارد جنگل چورت شده و با کمی پیاده‌روی چشمتان به جمال دریاچه می‌افتد.

دریاچه شورمست

می‌خواهید درباره دریاچه شورمست بدانید؟ یا اینکه به‌دنبال انتخاب مقصدی برای سفر پاییزی هستید؟ خب بهتر است منظره‌ای زیبا را برایتان به تصویر بکشیم. منظره‌ای از یک دریاچه که در میان درختان مخفی شده است. همین‌طور که از میان درختان بلند‌قامت عبور می‌کند و از صدای خش‌خش برگ‌های پاییزی زیر پایتان لذت می‌برید، ناگهان چشمتان به جمال دریاچه‌ای زیبا می‌افتد. دریاچه‌ای که در اکثر روزهایی پاییز، مه غلیظی روی آن نشسته است. پرندگان در بین درختان مشغول زندگی هستند و نسیمی خنک صورتتان را نوازش می‌کند. مابقی زیبایی را بهتر است با چشم خود ببینید تا باور کنید.

دریاچه شورمست در فاصله کمی از تهران قرار دارد. برای دسترسی به این دریاچه باید خودتان را به پل سفید برسانید. از آنجا وارد ضلع جنوب‌غربی سوادکوه شده و سپس مسیر را تا رسیدن به روستای شورمست ادامه دهید. دریاچه شورمست در فاصله 15 دقیقه‌ای مرکز روستا قرار دارد.

رامسر

رامسر؟! رامسر هم مگر نیاز به تعریف دارد؟! از کجای زیبایی رامسر در پاییز بگوییم؟! از جنگل‌های دالخانی که شما را به سرزمین رؤیا می‌برد؟ یا از روستای جنت رودبار که زیباترین منظره پاییزی رامسر را به شما هدیه می‌دهد؟ از باغ کاخ مرمر رامسر یا روستای جواهرده؟ از سرولات یا بلوار معلم؟ یا اینکه کمی آن‌طرف‌تر برویم و درباره طبیعت زیبای اطراف آبشار سیاسرت صحبت کنیم؟ رامسر خود سفر در پاییز است. اصلاً از اول پاییز باید کار و زندگی را رها کنیم و به رامسر برویم!

دسترسی به رامسر نیز از تهران بسیار ساده است. باید از جاده زیبای چالوس به شهر چالوس بروید و باز هم مسیر را به‌سمت غرب ادامه دهید. از سمت استان مازندران هم که جاده ساحلی را به‌سمت غرب ادامه می‌دهید تا به عباس‌آباد و رامسر برسید. از استان گیلان نیز فقط کافی است تا جاده ساحلی را به‌سمت شرق حرکت کنید تا وارد رامسر شوید.

رضوان شهر

رضوان شهر جزو شهرهای کمتر شناخته‌شده استان گیلان است. این شهر در بین سواحل دریای خزر و رشته‌کوه‌های تالش قرار دارد. تالش هم که اصلاً جای تعریف نمی‌گذارد. زیبایی از هر انگشتش می‌ریزد. جاده گردشگری پونل به خلخال نیز جزو جاذبه‌های عالی رضوان شهر است که هر کسی نمی‌شناسند و در فصل پاییز آرامش واقعی را به گردشگران هدیه می‌دهد. پس اگر به‌دنبال سفر در پاییز هستید، این بار سفر پاییزی به رضوان شهر گیلان را تجربه کنید.

رضوان شهر در فاصله 40کیلومتری از رشت قرار دارد. پس می‌توانید ابتدا خودتان را به رشت برسانید و از آنجا به‌صورت کاملاً سرراست به‌سمت رضوانشهر حرکت کنید. در طول مسیر نیز تابلوهای راهنمایی، شما را مستقیم به این شهر زیبا می‌رسانند.

روستای برگ جهان

عکس روستای برگ جهان

وای از برگ جهان که در پاییز دل عاشق را ریش‌ریش می‌کند. روستایی زیبا زیر گوش پایتخت که در پاییز به پاتوق عشاق تبدیل می‌شود. جایی که درختان تبریزی قبای سبز خود را از دست می‌دهند؛ اما باز هم خم به ابرو نمی‌آورند. درختان برگ می‌بازند و زمین پوشیده از برگ‌های نارنجی می‌شود. چشم‌انداز کوهستان تنین می‌اندازد و از دل کوهستان صدای شیپور ننه سرما به گوش می‌رسد که فرمان حمله می‌دهد. روستای برگ جهان جزو روستاهایی است که زندگی لوکس و لاکچری لواسان روی آن تأثیر نگذاشته است و هنوز هم می‌تواند عطر خوش نان محلی را در کوچه و برزن آن احساس کرد. روستای برگ جهان بی‌تردید جزو بهترین انواع سفر پاییزی اطراف تهران می‌شود.

برگ جهان در فاصله 40کیلومتری تهران و بین لواسان و فشم قرار دارد. بهترین مسیر دسترسی از طریق لواسان بزرگ است. پس از بزرگراه بابایی یا بلوار استخر به‌سمت لشکرک حرکت کنید. سپس به لواسان بزرگ رفته و از آنجا به‌سمت افجه ادامه مسیر دهید. از افجه نیز با کمک تابلوهای راهنمای به‌سمت برگ جهان بروید.

روستای یوش

وارد یوش که می‌شوید طبع شاعری‌تان نیز گل می‌کند. شاید ناخودآگاه در هنگام شب با خود گفتید «می‌تراود مهتاب، می‌درخشد شب‌تاب، نیست یک دم شکند خواب به چشم کس و لیک، غم این خفته‌ چند، خواب در چشم ترم می‌شکند» روستای یوش زادگاه شاعر پرآوازه کشور، نیما یوشیج است. این روستای زیبا از توابع بلده است و در شهرستان نور استان مازندران قرار دارد. خلاصه باید بدانید که مناظر پاییزی یوش بودند که نیما را یوشیج کردند.

سفر به جنگل جوارم | پردیسی زمینی در مازندران
اینم بخون!

برای سفر پاییزی به یوش باید خودتان را ابتدا به نور برسانید. سپس به بخش بلده رفته و با کمک تابلوهای راهنما راهی یوش شوید. مسیر بسیار سرراست است و در هر وجب تابلوی راهنمایی قرار دارد.

سوباتان

سوباتان را می‌توان مسیری منتهی به سرزمین ابرها دانست. سوباتان جایی است که تصور نمی‌کنید روی زمین خاکی وجود داشته باشد. هرچه از بهشت در نظر دارید را یکجا در سوباتان شاهد خواهید بود. جایی که اسب‌های وحشی دوان‌دوان به این‌طرف و آن طرف می‌روند و هوایی پاک به پاکی روز اول خلقت زمین را می‌توانید احساس کنید. سوباتان را در فرهنگسرای لغات دهخدا می‌توان معادل زیبایی قرار داد. این منطق ییلاقی جزو عاشقانه‌ترین و زیباترین نقاط پاییزی ایران به حساب می‌آید.

سوباتان جزو جاهای دیدنی استان گیلان است و در 22کیلومتری ضلع‌غربی شهر لیسار قرار دارد. برای بازدید از این منطقه زیبا، باید ابتدا خودتان را به تالش برسانید و از آنجا راهی لیسار شوید. از لیسار تا سوباتان نیز راهی نیست.

فیلبند

فیلبند را که کلاً به امپراطوری ابرها می‌شناسند. اصلاً در این روستای زیبا، خبری از زمین نیست. انگار که زمین و آسمان جای خود را عوض کرده‌اند و می‌خواهید روی ابرها قدم بزنید. تلفیق مناظر پاییزی با ابرهای زیبا، تصویری خیره‌کننده و رؤیایی را برای به ارمغان می‌آورند. تصویری زیبا که تا عمر دارید فراموش نمی‌کنید. اقامت در کلبه‌های چوبی در سفر پاییزی به فیلبند، سفرتان را به رؤیایی‌ترین سفر عمرتان تبدیل خواهد کرد.

برای دسترسی به فیلبند باید خودتان را ابتدا به بابل برسانید و در بخش جنوبی بابل، وارد بخش بندپی غربی شوید. مسیر را به‌صورت مستقیم ادامه دهید تا به تابلوی راهنمای روستای فیلبند برسید. اگر از تهران عازم هستید، فیلبند در مسیر پیش از بابل قرار دارد.

کوته لومه (آبشار لاتون)

کوته لومه در بخش لوندویل شهرستان آستارا و استان گیلان قرار دارد. کوته لومه روستایی کوچک است که در 9کیلومتری لوندویل قرار دارد. در این روستا فقط 20 خانه به چشم می‌خورد و فضای آن بسیار آرام و دوست‌داشتنی است. آبشار لاتون، بلندترین آبشار استان گیلان نیز در این روستای کوچک و بهشتی جا خوش کرده است. اگر قصد سفر در پاییز را دارید و می‌خواهید تمام استرس و اضطراب خود را تا سال دیگر همین موقع از بین ببرید، بهتر است کوته لومه را برای سفر پاییزی خود انتخاب کنید. کوته لومه جزو زیباترین نقاط پاییزی ایران است. سفر به این روستا سفری می‌شود که در طول عمرتان هرگاه به یاد آن می‌افتید، ناخودآگاه لبخند روی لبانتان نقش می‌بندد.

برای دسترسی به روستای کوته کومه ابتدا باید به رشت بروید. از رشت تا لوندویل حدود 170کیلومتر فاصله است. از آنجا نیز با کمک مردم محلی مسیرتان را به‌سمت کوته لومه تغییر دهید.

مازیچال

مازیچال بهترین مقصد سفر پاییزی برای آن دسته از افرادی که است به‌دنبال کشف جاهای دیدنی جدید و ناشناخته هستند. مازیچال در نزدیکی کلاردشت و 48کیلومتری شهر چالوس قرار دارد. این ناحیه طبیعی و زیبا در کمترین فاصله از تهران قرار دارد. جایی که همانند فیلم‌های عاشقانه قدیمی، همیشه مه در آن به چشم می‌خورد و طبیعت با نورپردازی پاییزی و موسیقی متن باد، صحنه را به زیباترین صحنه عاشقانه تبدیل می‌کند. علت اینکه مازیچال زیبا را آخر همه آوردیم این است که دسترسی به آن کمی اما و اگر دارد. حواستان باشد که مسیر رسیدن به این بهشت زیبا به آفرود نیاز دارد. ضمن اینکه در برخی روزهای سال، بارندگی امان نمی‌دهد که تا بالا برسید. راستی آنجا هیچ سوپرمارکت یا تجهیزاتی نیست؛ پس قبلش فکر همه چیز را بکنید و سپس راهی شوید.

مازیچال تا تهران 170کیلومتر و تا چالوس 48کیلومتر فاصله دارد. پس هم از شهر چالوس و هم از تهران می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. در جاده چالوس به‌دنبال تابلوی ورودی کلاردشت باشید. بعد از دسترسی به کلاردشت، با پرس‌وجو از مردم محلی، مازیچال را بیابید.

خب دوستان عزیز ره بال آسمان، نظرتان درباره سفر در فصل عشاق چیست؟ آیا شما هم عاشق سفر در پاییز هستید؟ به نظرتان زیباترین نقاط پاییزی ایران کدام هستند؟ تجربه سفر پاییزی خودتان را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

ماسال زیباترین منطقه پاییزی گیلان است.

فیلبند زیباترین منطقه پاییزی مازندران است.

گیسوم زیباترین جنگل پاییزی است.

اسالم زیباترین جاده پاییزی است.

لاتون زیباترین آبشار پاییزی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.