موزه ایران باستان | مادری با بار تاریخ برای سفر در زمان!

0 151

همه ما کم و بیش در مورد سفر به زمان فکر کرده ایم و این موضوع بسیار برایمان هیجان انگیز است، اما به دلیل دست نیافتن به این خواسته، آن را از افکار خود دور می کنیم. حال ما اینجاییم تا به شما بگوییم لازم نیست حتما برای دیدن تاریخ معاصر کشور عزیزمان سوار بر ماشین زمان شویم، فقط کافی ست، کوله خود را ببندید و آماده سفر به یکی از مهیج ترین تاریخ نوردی های دنیا شوید. تهران، بزرگترین و قدیمی ترین موزه ایران را در خود جای داده که هر فردی در طول عمر خود باید حداقل یک بار به آن سر بزند. این موزه تاریخی و ارزشمند به نام موزه ملی ایران یا موزه ایران باستان شناخته می شود. در این مطلب در مورد تاریخچه، تالارها، مسیر دسترسی و امکانات مربوط به این موزه می خوانید. ره بال آسمان را همراهی کنید تا سفری ژرف به تاریخ کشورمان داشته باشیم.

آیا از تاریخچه موزه ایران باستان با خبرید؟

ایده ساخت مکانی به نام موزه در ابتدا توسط صنیع الدوله یا همان مرتضی قلی هدایت، داده شد که متاسفانه به سرانجام نرسید. تاریخ تاسیس اولین موزه به سال 1295 باز می گردد که توسط وزارت معارف راه اندازی شد و به موزه معارف مشهور گردید. آثار این موزه اکثرا اهدایی از مردم و کارمندان اداره عتیقه جات بود که اجزایی همچون سفال، شیشه، سکه، مهر، اشیاء چوبی، کتاب ها، مرقعات و منسوجات را تشکیل می داد. موزه معارف، در سال 1304 به کاخ مسعودیه منتقل گردید تا سرانجام دولت ایران به فکر تاسیس یک موزه ملی افتاد و طرح و نقشه آن را به دست فرانسوی ها سپرده شد و مهندس آندره گدار در سال 1308 به ایران آمد و با الگو برداری از دیوان کسری، سردر موزه ایران باستان را بنا نمود که یکی از مهم ترین موزه های ایران است. در ادامه دو معمار ایرانی به نام های استاد مراد تبریزی و حاج عباسعلی معمار در طی دو سال متوالی به ساخت این بنا مشغول شدند و پس از زحمت های فراوان، در سال 1316 درهای این موزه به روی مردم گشوده شد. موزه ایران باستان به عنوان موزه مادر و مرجع شناخته شده و یکی از پر افتخارترین آثار را در دل خود جای داده است.

موزه ایران باستان و تالار های آن

بخش های مختلف موزه ایران باستان، دوره پیش از تاریخ

 • تالار1: پارینه سنگی قدیم
 • تالار2: پارینه سنگی میانی
 • تالار3: پارینه سنگی جدید و فرا پارینه سنگی
 • تالار4: روستانشینی آغازین
 • تالار5: روستانشینی میانه
 • تالار6: روستانشینی میانه و جدید، مس و سنگ
 • تالار7: روستانشینی جدید
 • ویدیوی زیبا از موزه ی ایران باستان

پارینه سنگی قدیم

پارینه سنگی قدیم

در این بخش از قدیمی ترین آثار و ابزار دست ساز انسان در موزه ایران باستان، دیدن خواهید کرد. اگر بخواهید از تاریخچه آنها بدانید، قدمت این آثار از دویست و پنجاه هزار سال قبل شروع و تا 1 میلیون سال پیش باز می گردد. انسان های این دوره از تاریخ با استفاده از ابزارهای خود، گوشت و پوست حیوانات را جدا می کردند، استخوان آنها را می شکستند و چوب ها را برای هیزم درست کردن آماده می نمودند. دو گنجینه با ارزش که در این تالار می بینید اعم از سنگ مادر، کشف شده در خراسان و ابزار بزرگ سه وجهی که در دشت مهران ایلام یافت شده است.

بام لند | لذت یک فنجان آرامش در پایتخت پرتکاپو
اینم بخون!

پارینه سنگ میانی در موزه ایران باستان

پارینه سنگی میانی

دوره پارینه سنگ میانی آثاری مربوط به دویست هزار سال قبل را در خود جای داده و این آثار تا چهل هزار سال پیش ادامه پیدا کرده است. نام جالب این انسان های مدرن اولیه، نئاندرتال بوده است. آثاری که از پارینه سنگی میانی برای نمایش شما قرار داده شده از جمله انواع ابزارهای برنده و تیز که برای قصابی به کار می رفته، فسیل جانوران در غارها، سنگ های چخماق و ابزارهایی برای شکار، می باشد. بیشترین آثار به دست آمده از غارهای قلعه بزی، قمری، کنجی و محوطه نیاسر می باشد.

  پارینه سنگی جدید و فرا پارینه سنگی

فراپارینه سنگی جدید

یکی از بخش های جذاب و دیدنی موزه ایران باستان، تالار مربوط به پارینه سنگی جدید می باشد. در این قسمت سنگواره و آثار برجای مانده از 40 سال پیش تا 20 هزار سال قبل برای نمایش قرار داده شده است. در این دوره انسان های هوشمندتری زندگی می کردند و نبوغ و ابتکار عمل بیشتری داشته اند. مکان های معروفی همچون غارهای لرستان، غارهای خِر و ملارود در استان کرمانشاه نظیر پارینه سنگی جدید می باشند. اشیاء تزیینی همانند آویز صدفی، دندان حیوانات و ابزار سنگی از ریزتیغه و تیغه را در این تالار موزه تماشا خواهید کرد.

در بخش فراپارینه سنگی هم ابزارهایی برای تهیه غذا و خوراکی ها نهاده شده است. این ابزار به عصر 20 هزار ساله و 12 هزار ساله قبل بازمی گردد. اگر علاقه مند به دیدن آثار طبیعی مربوط به این دوره هستید، حتما به پناهگاه پاسنگر در لرستان و علی تپه در مازندران سر بزنید. هم چنین اگر برای کوهنوردی به البرز و زاگرس می روید، هنوز هم می توانید سنگواره هایی از این دوران را کشف کنید و به موزه ملی کشورمان هدیه دهید.

برخی از آثار موجود در این تالار که در استان های مختلف کشورمان کشف شده اند:

 • تیزه ارجنه: لرستان
 • آویز ساخته شده از صدف: غار تپه علی در مازندران

دوره نوسنگی یا همان دوره آغازین روستانشینی

دوره نوسنگی در موزه ایران باستان

در موزه ایران باستان 4 بخش برای این قسمت تعریف شده که با آنها آشنا می شویم. بخش های مختلف این تالار را روستانشینی آغازین، روستانشینی قدیم، روستانشینی میانه و روستانشینی جدید تشکیل داده اند. شاید برای شما هم جالب باشد تاریخچه روستانشینی چگونه است و انسان های این دوره چگونه روستاها را ایجاد کرده اند! برای اولین بار قشر کشاورز این عصر تصمیم به یکجا نشینی گرفتند و اردوهای فصلی را به وجود آوردند. مردم اولین مکان ها برای زندگی را از خشت خام و سنگ ها، در دامنه های زاگرس ساختند که در همان محل هم به کشاورزی و دامداری مشغول شدند. این انسان ها اندک اندک پیشرفت کرده و خانه های خود را با موارد گوناگونی تزیین و رنگ آمیزی نموده و برای درو غلات، داس ها، تیغه سنگ چخماق، دسته های استخوانی و چوبی را ساختند.

پارک ساعی تهران | آرامشی میان دو خیابان شلوغ
اینم بخون!

کم کم با افزایش جمعیت روستاها، تضادهای اجتماعی بین افراد به وجود آمد، که همین موضوع باعث چند دسته شدن این قشر شد و اینجا بود که برای اولین بار شهرها ساخته شدند. پایان روستانشینی در 5,000 سال پیش از میلاد رخ داد و اشیاء ساخته شده در این دوره نیز، در موزه ایران باستان موجود می باشد. مردم در این دوره از زمان، دست به ساختن ابزارهایی همچون سردوک ها و اقلام ریسندگی، مهرها و ابزاری برای شمارش زدند.

آثار برجای مانده در این عصر را می توانید در تالار سوم تا هفتم مشاهده کنید. چند مورد از گنجینه های موزه ایران باستان را برای شما معرفی می کنیم:

 • ظرف های سفالی: مربوط به سال 5200 ،3750 و 4300 قبل از میلاد که در شهرهای قزوین، کاشان و خوزستان کشف شده است.
 • پیکرک گلی گراز: که در تپه سراب کرمانشاه یافت گردیده و قدمت آن به 7000 سال پیش از میلاد بازمی گردد.
 • ماکت سفالی خانه: این ماکت ها در تپه سنگ چخماق سمنان پیدا شدند و مربوط به عصر 5700 ساله قبل از میلاد هستند.

7 بخش موزه ایران باستان در دوره تاریخی

 • تالار اول: عیلامی ها
 • تالار دوم: مفرغ
 • تالارسوم: عصر آهن
 • تالار چهارم: هخامنشی
 • تالار پنجم: سلوکی
 • تالار ششم: اشکانی
 • تالار هفتم: ساسانی

عیلامی ها

دوره عیلامی ها در موزه ایران باستان

این قشر اولین خانه ها و تمدن شهرنشینی را داشتند که در 3300 سال تا 700 سال قبل از میلاد دیرینگی دارند. شهرهای نخستینی که در ایران به دست عیلامی ها ساخته شد در منطقه جنوب غرب کشور یعنی خوزستان و فارس بود. در بین 4 دوره تمدن عیلامی ها که  اعم از آغاز عیلامی ها، عیلام قدیم، عیلام میانه و عیلام نو می باشد، عیلام میانه در بین همه این تمدن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است که به دوره اوج قدرت عیلامی ها نیز مشهور است. یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی که حتی به ثبت یونسکو هم رسیده، زیگوارت چغازنبیل می باشد و در موزه ایران باستان نگهداری می شود. شیوه نگارش این قشر به صورت میخی، سومری و گاه خط های اکدی بوده است. از پیامدهای معروف این دوره می توان به آجر نبشته ها، لوله های شیشه ای، گل میخ های کتیبه دار اشاره نمود.

دو مورد از گنجینه های موزه ایران باستان در دوره عیلامی ها:

 • پیکره سفالی گاو: چغازنبیل خوزستان
 • لوله های شیشه ای: شهر چغازنبیل

دوره مفرغ

دوره مفرغ

دوره بین سال های 3000 سال تا 1500 ساله قبل از میلاد، دوره مفرغ نام دارد. در این عصر پیشرفت های چشمگیری در تمدن بشریت اتفاق افتاد که جامعه آنها را دگرگون نمود. تکنولوژی هایی همانند جنگ افزارها، یراق آلات اسب و دیگر ابزاری که به وسیله مس و قلع ساخته می شدند، در این دوره به عرصه حضور رسیدند. مکان هایی همانند گویدن تپه، گیان، شوش، شهرسوخته، یحیی و شهداد از جمله شهرهایی ست که می توانید اشیاء مربوط به دوره مفرغ را در آن یافت کنید.

راهنمای سفر تهران | راهنمای کامل پایتخت گردی
اینم بخون!

چند آثار هنری دیگر که در این دوره به دست نبوغ و تفکر انسان ها ساخته شدند:

 • ظرف سنگی: جیرفت کرمان
 • سنجاق مفرغی: لرستان
 • کاسه پایه دار با نقش بزکوهی: شهر سوخته

دوره آهن در موزه ایران باستان

دوره آهن

به دوره ای می رسیم که شاید تفکرشان برای شما هم جالب باشد. این جامعه به زندگی پس از مرگ اعتقاد شدید داشتند و بر اساس این باور خود دست به کارهای بزرگی زدند. ایده ذوب کردن آهن از همین تفکر نشات گرفت. این افراد ابزارهایی می ساختند که به همراه مردگان خود مدفون می کردند و شاید به همین علت، این دوره به نام دوره آهن معروف شده است. آثاری نظیر سیلک کاشان، قیطریه تهران، املش گیلان و تپه حسنلوی آذربایجان غربی را بر جای گذاشتند.

2 اثر مشهور دوره آهن در موزه ایران باستان

 • جام زرین: در تپه مارلیک
 • آجر لعابدار: در بوکان آذربایجان

دوره هخامنش

دوره هخامنش، موزه ایران باستان

در این دوره، اوج عظمت و شکوه ایران را پشت سر گذاشته ایم که فرمانروای بزرگ و سخاوتمند آن کوروش نام داشته است. به دستور کوروش کبیر در این قرن از تاریخ سکه ضرب شد و صنعت فلزکاری و سنگ تراشی رواج یافت. کشورمان در این سالها دارای بزرگ ترین قلمرو بوده و بیشتر کشورهای همسایه جزئی از ایران بوده اند.

آثار پر افتخار دوره هخامنش

 • مجسمه سنگی داریوش بزرگ: در شوش، خوزستان
 • مجسمه سگ سنگی تخت جمشید: در تخت جمشید، فارس

دوره سلوکی

دوره سلوکی

حکومت سلوکی ها بر ایران در سال 312 قبل از میلاد بوده و آثار هنرمندان زیادی در این عصر هنوز هم پا برجاست که در موزه ایران باستان از آنها نگهداری می شود. در این دوره از تاریخ معابد زیادی احداث گردیده و سکه ها، ترکیبی از چهره اسکندر (فرمانروای سلوکیان) و خدای بنام یونانی ها (زئوس و هرمس) نقش نگاری می شدند.

آثار پر افتخار دوره سلوکی از جمله:

 • سنگ نوشته یونانی معبد لائودیسه: در نهاوند، همدان
 • چهره مفرغی یک سردار سلوکی: در شمی خوزستان
 • پیکره مفرغی زئوس خدای یونانی: در نهاوند، همدان

دوره اشکانی در موزه ایران باستان

مرد نمکی در موزه ایران باستان

250 سال از قبل میلاد، اشکانیان پادشاهی ایران را در دست گرفتند. اشک، بنیان گذار این سلسه نام داشته و فرمانروای اشکانیان بوده است. او سوارکاران و تیراندازان ماهری را پرورش داد و همه افراد جامعه خود را تشویق به این کار می نمود. شما می توانید بازمانده آثار آنان را در شهرهای نسا ترکمنستان، دورارپوس در ساحل فرات و پالمیرا در سوریه بیابید.

2 مورد از مجسمه های دوره اشکانی، موزه ایران باستان

باغ فردوس تهران | ماجراجویی در موزه سینمای ایران
اینم بخون!
 • مرد نمکی:  در شهر زنجان
 • مجسمه بزرگ زاده اشکانی: در الیمایی، خوزستان

دوره ساسانی

دوره ساسانی در موزه ایران باستان

در این بخش از موزه ایران باستان شاهد معماری های عجین شده با علم و هنر خواهید بود. آثار این تالار که از مهم ترین بازمانده های قرون اخیر می باشد، در تمام دنیا معروف و زبانزد خاص و عام است. ظروف سیمین با طرح برجسته ها و اشکال گوناگون، سکه هایی که نقش پادشاهان ساسانی بر روی آنها ضرب شده و کتیبه هایی که با ظرافت تمام و قریحه هنری نگاشته شده اند، همه و همه از آثار دوره ساسانی هستند که در تالار هفتم موزه ایران باستان (دوره تاریخی) می توانید از آنها بازدید نمایید.

از ارزشمندترین و پر قدمت ترین آثار دوره ساسانی در موزه ایران باستان

 • ظرف نقره ای زراندود
 • موزاییک: در بیشاپور فارس
 • نیم تنه گچی یک صاحب منصب: در حاجی آباد فارس

موزه دوره اسلامی

موزه دوره اسلامی در موزه ایران باستان

همان طور که از نام این موزه مشخص است، اشیاء و آثاری در این تالارها نگهداری می شوند که از زمان ورود اسلام به ایران یافت شده اند. این بخش از موزه ایران باستان در سال 1385 افتتاح گردید و شامل 4 طبقه می باشد که به شرح زیر است. این بنای زیبا تحت تاثیر معماری ساسانی به مساحت 4000 مترمربع ساخته شده و طرح چلیپایی و 8 ضلعی دارد. اشیاء محدود و ارزشمندی هم در موزه اسلامی به چشم خواهد خورد که از مجموعه های معتبری همچون آستان شیخ صفی الدین اردبیلی استخراج شده است.

طبقه اول:

 • تالار قرآن
 • تالار تیموری
 • تالار صفویه
 • تالار افشار
 • تالار زند
 • تالار قاجار

طبقه دوم:

 • صدراسلام
 • سلجوقی
 • ایلخانی

تالار تیموری

تالار تیموری در موزه ایران باستان

قلمرو تیموری از اواخر قرن هشتم حکومت خود را آغاز نمودند و پادشاه آنها تیمور نام داشت. هنرمندان زیادی در این دوره پا به عرصه حضور نهادند و دستاوردهای زیادی را خلق کردند. هنر قالی بافی،کاغذسازی، جلدسازی، خوشنویسی و تذهیب مربوط به این دوره می باشد. بافت قالی و پارچه در شهرهای تبریز، کاشان، هرات و کرمان باب گردید و کاشی کاری و نقاشی بر روی سفال هم به دوران تیموری باز می گردد که مکتب نقاشی هرات از برترین دستاوردهای آن است. 

یکی از آثار معروف تالار تیموری، موزه ایران باستان

 • قرآن کریم به خط محقق: به دست رقم احمد سهروردی نوشته شده است.

تالار صفوی

تالار صفوی در موزه ایران باستان

این دوره نقش مثبتی در شکوفایی هنر اسلامی داشته است و قرآن های زیادی با خط نسخ و ثلث در آن نگاشته شدند. یکی از شگف آورترین آثار دوران صفویه مربوط به میرعماد، برای کتابت سوره حمد می باشد. خوشنویسی روی پارچه و نقاشی های رنگ و روغن در اصفهان از دیگر هنرهای برجسته در این دوره می باشد. هم چنین کاشی کاری های هفت رنگ، قالی بافی با طرح های گلدانی، باغی، کتیبه ای، محرابی و لچک ترنج نیز از دست رنج های هنرمندان دوره صفوی ست که در موزه ایران باستان از آنها نگهداری می شود.

مرکز خرید روشا | نگاهی متفاوت به خرید کردن
اینم بخون!

دو اثر مهم دوره صفوی در موزه ایران باستان

 • پارچه کتانی با خطوط کوفی، ثلث، غبار و نسخ
 • جامه فتح متعلق به شاه عباس کبیر

تالار قاجار

تالار قاجار

می توان گفت در این بخش هنرهای مربوط به دوران صفوی تکمیل شده و هنر در این زمینه ها رو به بهبود رفته است. مواردی که در دوره قاجار رواج چشمگیری داشته از قبیل ترمه بافی، قلم کارسازی، قالی بافی و مخمل بافی می باشد. در اکثر قهوه های اصفهان هنوز هم می توانید، نقش نگاره های داستان های شاهنامه را نظاره گر باشید که از شاهکارهای این دوران می باشند.

2 مورد آثار و اشیاء موجود در تالار قاجار

 • گوشواره زرین میناکاری و مرصع: در شمال ایران
 • مجسمه طاووس، فولادی طلاکوب: در شمال ایران

تالار قرآن

تالار قرآن در موزه ایران باستان

تمامی آثار قرآنی که در این تالار می بینید، به خط های متنوعی همچون، نسخ، کوفی، ریحان، ثلث و غبار نگاشته شده اند. به بخش مرکزی این تالار که می رسید با صفحه ای از قرآن کریم مواجه می شوید که به قلم نفیس “بایسنقر میرزا” نوشته شده است. قرآن های زیادی در این تالار هستند که با ذوق و قریحه کاتبان بزرگ این مرز و بوم طراحی و تهیه شده اند.

تالار صدراسلام

تالار صدر اسلام

عصری که حکومت هایی همچون طاهریان، آل بویه، سامانیان و غزنویان قدرت را در دست گرفته بودند. آثار در این دوره به شدت تحت تاثیر دوره ساسانی بوده و شبیه به آنهاست. در این تالار، قرآن هایی را نظاره گر خواهید بود که بر پوست آهو و به خط کوفی نگاشته شده اند. از هنرهای قابل تقدیر این بازه، تزیینات گچبری و نقاشی روی گچ می باشد.

آثار گرانقدر موجود در تالار صدراسلام

 • پارچه ابریشم دورو دوپودی: در ری
 • سکه ولید بن اموی
 • بخشی از قرآن کریم به خط کوفی بر پوست آهو 

تالار سلجوقی

دوره سلجوقی در موزه ایران باستان

قرن پنجم، قرنی که سلجوقیان سلسله خود را تشکیل دادند. افراد در این بازه از زمان ایده های کاربردی در زمینه هنرهای سفالگری و شیشه گری را به کار گرفتند و آنها را به صورت پیوسته در شهرهای گرگان، ری و کاشان ترویج کردند. جالب است بدانید ابزار مخصوص ستاره شناسی و اشیاء دیگری همانند فلزات نقره کوب، طلاکوب و مشبک کاری در دوره سلجوقی ساخته شدند. بیشتر نقاشی های روی ظروف سفالی داستان های ایرانی را به تصویر می کشد که به چه زیبایی و ظرافتی رنگ آمیزی شده اند.

اشیاء با ارزش در تالار صفوی، موزه ایران باستان

 • اسطرلاب برنجی نقره کوب
 • صراحی شیشه ای: در گرگان
پارک جمشیدیه تهران | گذری بر بوستان سنگی و نوستالژیک پایتخت
اینم بخون!

تالار ایلخوانی در موزه ایران باستان

تالار ایلخوانی در موزه ایران باستان

پس از همه مغول ها به ایران، ایلخوانان به روی کار آمدند. درست است هنر در دوران حمله مغول ها بسیار تضعیف گردید، اما مردم این شکست را نپذیرفته و بار دیگر برای بقای آثار هنری خود کوشیدند و در این عمل بسیار سربلند بیرون آمدند. از مشهورترین نسخ خطی این دوره می توان اثر استاد کرخی (ابواسحق ابراهیم بن محمد فارسی اصطخری) را نام برد که به ثبت جهانی هم رسیده است. نام کتاب این بزرگوار، مسالک و ممالک می باشد که در زمینه جغرافیا می باشد. از معماری های باشکوه دوره ایلخانی هم، باید به محراب گچ بری شده مسجد جامع اشترجان اصفهان و محراب زرین فام قم (در بهشت) اشاره نمود.

 چند یادگار با ارزش از دوره ایلخوانی

 • پایه شمعدان مفرغی نقره کوب: در بوزینجرد همدان
 • نسخه خطی مسالک و ممالک

امکانات در موزه ایران باستان

از امکانات موزه ایران باستان می توان به فروشگاه محصولات مرتبط با موزه و محصولات هنری، صنایع دستی و …، کافه، رستوران، راهنمایان موزه، صفحه راهنمای آثار به خط بریل برای نابینایان، کتابخانه، محل برگزاری نمایشگاه های موقت، تالار سخنرانی و … اشاره کرد.

البته پس از ورودتان به موزه می توانید با استفاده از برنامه بارکد خوان، اپلیکیشن موزه ایران باستان را از طریق بنرهای مختلف دانلود کنید و در مورد قسمت ها و آثار مختلف اطلاعات به دست آورید. بیشتر اشیای موزه ایران باستان به بارکدهایی مجهز شده اند که با اسکن آنها می توانید اطلاعات لازم در مورد آن شی را به دست آورید.

در ضمن خدمات امانت داری با شروط زیر در موزه ملی به صورت رایگان انجام می پذیرد:

 1. در نگهداری از پلاک گیشه امانات کوشا باشید. وسایل شما تنها در ازای ارایه پلاک بازگردانده می شود.
 2. تمام وسایل باید همان روز و قبل از بسته شدن موزه تحویل گرفته شوند در غیر این صورت به بخش امانات یگان حفاظت موزه تحویل داده می شوند.
 3. تحویل کیف دستی و دیگر وسایل به گیشه امانات

این اشیا توسط گیشه امانت تحویل گرفته نمی شود:

 1. لپ تاپ و وسایل الکترونیکی و تلفن همراه
 2. پوشاک
 3. اشیای ارزشمند به ویژه جواهرات
 4. پول نقد، دسته چک، کارت های اعتباری و دیگر مدارک شخصی

مسیر دسترسی به موزه ایران باستان

آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

برای رسیدن به موزه ایران باستان بهتر است که از حمل و نقل عمومی استفاده کنید چرا که این جاذبه در محدوده طرح ترافیک قرار دارد؛ اما با خودروی شخصی تان نیز می توانید به اینجا بروید.

پارک لاله تهران | پارک خاطره انگیز پایتخت
اینم بخون!

خودروی شخصی

اگر می خواهید با خودروی شخصی از موزه ایران باستان بازدید کنید باید خود را به میدان امام خمینی برسانید. از میدان امام خمینی به سمت خیابان امام خمینی مسیر یک طرفه است. موزه ملی ایران در ابتدای خیابان سی تیر واقع شده اما پارک ماشین در این خیابان بسیار سخت است. از آنجایی که خیابان سی تیر، استریت فود نیز هست و شب ها بسیار شلوغ می شود بهتر است ابتدای روز به بازدید موزه بروید.

حمل و نقل عمومی

مترو: متروی حسن آباد نزدیک ترین ایستگاه مترو به خیابان سی تیر و موزه ایران باستان است. سوار خط 2 (فرهنگسرا-صادقیه) شده و در ایستگاه حسن آباد از مترو پیاده شوید. از این ایستگاه به سمت خیابان امام خمینی و سی تیر (سمت راست ایستگاه) حرکت کنید. البته از ایستگاه متروی میدان امام خمینی نیز می توانید به اینجا برسید.

اتوبوس: در مقابل موزه ایران باستان پارک معروف شهر دیده می شود که یکی از پایانه های شهری اتوبوس رانی در آن قرار دارد. شما با استفاده از خط های مختلف اتوبوس رانی به سمت پایانه پارک شهر می توانید خود را به موزه برسانید.

تاکسی: از بسیاری از نقاط شهر تهران به سمت میدان امام خمینی، حسن آباد، پانزده خرداد و پارک شهر تاکسی وجود دارد.

تاکسی های آنلاین: تاکسی های مختلف آنلاین نیز به راحتی شما را از هر نقطه ای می توانند به خیابان سی تیر و موزه ملی برسانند.

قیمت برای بازدید کنندگان ایرانی10000 تومان
قیمت برای بازدید کنندگان غیر ایرانی 100000 تومان
ساعت بازدیدبهار و تابستان هر روز از 9:00 تا 19:00
پاییز و زمستان هر روز از 9:00 تا 17:00
روزهای تعطیل شهادت حضرت علی (ع)، رحلت پیامبراکرم (ص)، شهادت امام جعفرصادق (ع)، عاشورا و تاسوعای حسینی
شماره تماس021-66702031-6

امیدواریم در سفر به تهران تنها به بازدید از جاذبه ها و پدیده های دیدنی آن اکتفا نکنید و این موزه والا و گرانمایه را در لیست سفر خود جای دهید. همه ما ایرانیان نیازمند دانسته های تاریخی و واقعه های دیرینه کشورمان هستیم تا بتوانیم بیشتر و بهتر از پیش، قدردان خاک این سرزمین پر افتخار باشیم.

5/5 (1 نظر)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.