پل های معلق ایران | هیجان قدم‌زدن میان زمین و آسمان

0

شما چند تا از پل های معلق ایران را می‌شناسید؟ تا حالا تجربه قدم‌زدن روی این پل‌ها را داشته‌اید؟ تصورتان از پل های معلق چیست؟ دوست دارید یک بار هم که شده یکی از آن‌ها را تجربه کنید؟ فکر می‌کنید حضور روی پل‌های معلق ترسناک است یا هیجان‌انگیز؟ به نظرتان این پل ها با چه هدفی ایجاد شده‌اند؟ قصد سازنده‌شان چه بوده؛ اتصال دو نقطه به هم یا ایجاد یک محیط مفرح و جذاب برای اهل هیجان؟ ما در این مقاله قصد داریم معروف ترین و زیباترین پل های معلق ایران را به شما معرفی کنیم. اگر شما هم به افزایش آدرنالین خونتان علاقه دارید، خواندن این نوشته را از دست ندهید.

پل معلق مشگین شهر | طولانی ترین پل خاورمیانه

لقب طولانی ترین پل معلق خاورمیانه به پل معلق مشگین شهر داده شده است. پل معلق طولانی‌ترین پل در میان پل های معلق ایران است. مشگین شهر، شهری در استان اردبیل است که حدود 70هزار نفر جمیعت دارد. این پل معلق 365 متر طول دارد. عرض پل 2 متر است و در ارتفاع 80متری از سطح زمین قرار دارد. تصویر کنید روی پلی از جنس چوب قدم بگذارید و بوی خوش آب را به ریه‌هایتان بکشید. قدم‌زدن روی چنین پلی مانند پرواز بر فراز آسمان است. پل مشگین شهر با الهام از پل ونکوور کانادا ساخته شده است. ساخت این پل 9 ماه زمان برد. پل مشگین شهر از پل‌های قوس‌دار محسوب می‌شود و تخت نیست. چشم‌انداز پل زیبای مشگین شهر رودخانه خیاوچای اردبیل است.

این پل در دامنه کوه سبلان قرار دارد؛ کوهی که یکی از نمادهای مهم ایران زمین است. روخانه‌ای که آرامش و ترس را با هم به بیننده القا می‌کند و درختانی که عمرش بیشتر از پل مشگین شهر است. قسمت کوچکی از پل شیشه‌ای است و از آن می‌توانید منظره زیر پایتان را ببینید که درختان کهن و آب خروشان رود است. زمانی که روی پل هستید انگار روی سر درختان قرار گرفته‌اید. پل طویل مشگین شهر قسمتی از مجموعه گردشگری خیاو تا گردولی است. در شب می‌توانید از نورپردازی پل هم لذت ببرید. در این مجموعه تمام امکانات رفاهی وجود دارد. به غیر از پل، تفریحات دیگری هم در این مجموعه به چشم می‌خورد. سوارکاری، پینت بال، تیراندازی و سواری با ماشین از تفریحات این پل است.

آدرس: مشگین شهر، خیابان سعدی، بالاتر از میدان دادگستری، پشت بیمارستان ولیعصر

پل معلق پیرتقی | ترسناک ترین پل معلق ایران

وقتی بیشتر دقت کنیم، جالب می‌شود اگراردبیل را به نام شهر پل های معلق بشناسیم؛ چرا که اینجا پل معلق دیگری هم دارد. پل معلق پیرتقی پلی از پل های معلق ایران است. برخلاف پل مشگین شهر که فضایی ملایم دارد، پل پیرتقی نسبتاً ترسناک است. این پل در قرن 19 میلادی ساخته شد. این پل دو رودخانه گیوی چای و قزل‌اوزون را به هم وصل می‌کند. این پل برای اهداف گردشگری ساخته نشد. افرادی که برای ساخت به این منطقه آمده بودند برای راحتی کارشان این پل را ساختند. پل در ارتفاع 60متری از رودخانه دیرش قرار دارد. طول پیرتقی 165 متر است و فقط یک متر عرض دارد.

تمام تصاویری که از پل‌های ترسناک دیده‌اید به پل پیرتقی شباهت بسیاری دارند. مسئولان سازمان میراث گردشگری، عبور از روی این پل را ممنوع اعلام کرده‌اند. ایمنی این پل صفر است. سؤالی که ایجاد می‌شود این است که چرا باید از پیرتقی دیدن کنید. پل پیرتقی ابهت خاصی دارد. اگر در زاویه درستی قرار بگیرید، عکس‌های شگفت‌انگیزی خلق خواهید کرد. پلی که میان زمین و هوا معلق است و با وزش شدید باد تکان می‌خورد. چوب‌های این پل با طناب‌هایی به هم وصل شده‌اند که اعتبار چندانی به آن‌ها نیست. با تمام این اوصاف هنوز دلتان می‌خواهد روی آن پا بگذارید؟

آدرس: استان اردبیل، 10کیلومتری شهر هشتجین، بین تونل 9 و 10

پل معلق دره خزینه | مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

پل معلق مشگین شهر بلندترین پل معلق ایران است و پل خزینه مرتفع ترین پل معلق در خاورمیانه و ایران است. هر کدام از پل های معلق ایران ویژگی خاص خود را دارند. مشهورترین جاذبه دره خزینه لرستان، این پل معلق است. پلی که در ارتفاع 85متری از سطح زمین واقع شده است. این پل با ختلاف 5 متر بلندترین پل خاورمیانه شناخته شد. طول و عرض این پل به ترتیب 112 و 80 متر است. پل خزینه از پل‌های تخت است.

جنس پل خزینه از چوب‌های بسیار مرغوبی است که با چهار کابل به هم وصل شده است. متأسفانه پل معلق خزینه در سال 1397 خراب شد و هنوز مشخص نیست چه کسی چنین کار ناپسندی را انجام داده است. به هر حال باقی‌مانده این پل هنوز هست. اگر روزی به لرستان رفتید از این پل هم دیدن کنید. در این دره چشمه‌سارهای بسیاری وجود دارد که خاک تشنه و چشم تشنه ما را سیراب می‌کند.

آدرس: استان لرستان، شهرستان پلدختر، بزرگراه خرم‌ آباد به اندیمشک، روستای خزینه

پل معلق هیر | راه رفتن روی شیشه

هیر نام سومین پل مشهور از پل های معلق ایران است. این پل مانند چند پل قبلی در اردبیل قرار دارد. پل معلق هیر اولین پل تمام شیشه‌ای و قوس‌دار ایران است. این پل معلق در شهر شکوفه‌های گیلاس ادبیل قرار دارد. شهر شکوفه‌های گیلاس لقب دربند هیر است. هیر باغ‌های میوه فراوان دارد که هوای همیشه بارانی اردبیل باعث خوشمزگی آن‌ها شده است. ما همیشه از فاصله کم به آب نگاه کرده‌ایم؛ اما با عبور از روی این پل میان دو رنگ آبی خوش‌رنگ قرار می‌گیرید؛ آبی صاف آسمان و آبی زلال آب. پل دو طرف دره‌ زیبای هیر را به هم وصل کرده است و در زیر این پل رودخانه پر آب هیر قرار دارد. از میانه راه که به کوه‌ها نگاه می‌کنید به جای رنگ قهوه‌ای یکدست، رنگ‌های مختلف را می‌بینید.

گل‌های آبی، زرد و سفید که از برکت باران‌های اردبیل رشد کرده‌اند، باعث می‌شوند کوه از دور رنگ‌های مختلفی داشته باشد. این پل از زمین 100 متر فاصله دارد. طول پل 200 متر و عرض آن 120 متر است؛ پس پلی طویل است که با خیال راحت می‌توانید روی آن قدم بزنید. اگر ترس از ارتفاع دارید، هرگز سراغ این پل نروید. ممکن است در میان راه دیگر نتوانید ادمه دهید و کسی هم نیست که شما را از پل رد کند. ضخامت شیشه‌های پل 3 سانتی متر است که تحمل خوبی دارند؛ اما این نکته نباید باعث شیطنت شما روی پل بشود.

آدرس: استان اردبیل، 22 کیلومتری شهر اردبیل، منطقه دربند هیر

پل معلق مجموعه گردشگری نمک آبرود | کوتاه ولی باصفا

پل معلق نمک آبرود در قلعه دیو قرار دارد. فاصله این پل از زمین 45 متر است. طول پل 150 متر است و در دسته پل‌های طولانی قرار نمی‌گیرد. کل زمان بازدید از این پل حدود یک ساعت است؛ پس آن را پل‌هایی که قبلاً دیدید مقایسه نکنید. عرض پل بسیار کم است و دو نفر هم زمان نمی‌توانند در کنار هم روی این پل راه بروند. پل از جنس چوب است که با طناب‌های محکم به هم وصل شده است. تفاوت مهم این پل با دیگر پل‌های ملق در زیبایی مناظر اطراف آن است. آب‌وهوای شما اکثر اوقات بارانی است. عبور از روی پل معلق همراه با نم‌‌نم باران لذت‌بخش‌ترین تجربه‌ای است که تا به حال داشته‌اید. بعد از رسیدن به آخر پل می‌توانید در رستورانی سنتی غذا میل کرده و استراحت کنید. برای رسیدن به پل معلق باید سوار تله کابین نمک آبرود شوید.

آدرس: استان مازندران، نمک آبرود، قلعه دیو حمام

پل معلق کوهستان پارک صفه اصفهان | پلی روی کوه

کوه صفه یکی از نمادهای شهر اصفهان است. این کوه بلند، آثاری تاریخی را در دل خود جا داده است. این کوه سعی کرده دل امروزی‌ها را هم به دست آورد، برای همین اجازه داد تا مسئولان پلی معلق در آن احداث کنند؛ بنابراین یکی از پل های معلق ایران در کوه صفه اصفهان است. این پل برای ورزش و تفریح گردشگران ساخته شد. پل در گردنه باد، در مجاورت ایستگاه دوم تله کابین صفه احداث شده است. طول این پل معلق 110 متر و ارتفاع آن 45 متر است.

موازی پل یک زیپ لاین قرار دارد که امکان استفاده از آن برای افراد اطراف پل فراهم شده است. منظره پل صفه کمی ترسناک است. چراکه در پایین پل خبری از درختان سرسبز و آب گوارا نیست. در پایین پل تا چشم کار می‌کند سنگ و صخره است. در قسمت کوچکی از مسیر پل، آب و درخت وجود دارد؛ اما به اندازه دیگر پل‌ها نیست. تفرجگاه صفه یکی از بهترین تفرجگاه‌های اصفهان است در این مجموعه تمام امکانات گردشگری فراهم است تا مسافران راحت باشند.

آدرس: استان اصفهان، شهر اصفهان، بلوار شهدای صفه

پل معلق آسمان (نهج البلاغه) تهران | دومین پل معلق ایران

پل معلق آسمان تهران دومین پل کابلی ایران و خاورمیانه بعد از پل مشگین شهر است. مسئولان اعتقاد دارند پل تهران و مشگین شهر بلندترین پل‌ های معلق ایران هستند. پل آسمان بخشی از فاز دوم بوستان نهج البلاغه است، در توصیف این پل می‌توان گفت: پلی به اسم آسمان، در دل آسمان. این پل آسمانی 285 متر طول دارد. عرض پل 2 متر است و 65 متر ارتفاع دارد. می‌دانید چه چیزی پل آسمان را مشهور کرده است؟ منظره‌ای که اطراف پل قرار دارد. پل آسمان دو پارک نهج البلاغه  و پردیسان را به هم ربط می‌دهد، چه ارتباط جذابی.

پل معلق آسمان (نهج البلاغه) تهران، دومین پل معلق ایران

دو پارک جنگل مانند با کمک پلی کابلی به هم متصل شده‌اند. در شب‌های تابستان که گرمای هوا آدم را کلافه می‌کند یا در شب‌های بلند زمستان که قدم‌زدن بدن آدم را گرم می‌کند، تهرانی‌ها این پل را انتخاب می‌کنند. شب‌گردی در هر فصلی زیبایی‌های خود را دارد. این زیبایی زمانی بیشتر می‌شود که بین زیمن و اسمان معلق باشید. این پل در هر فصلی خوراکی‌های خوشمزه خود را دارد. در زمستان در اطراف پل لبوفروشان بساط دارند و تابستان کار بستنی‌فروش‌ها رونق دارد. رفت‌و‌آمد روی پل آسمان فقط در روزهای آخر هفته امکان دارد.

آدرس: استان تهران، شهر تهران، بلوار عربشاهی، پارک نهج البلاغه
ساعت کار: پنجشنبه و جمعه از 10 صبح تا 12 شب

پل معلق آبیدر| جایی برای تزریق هیجان

پل معلق آبیدر، تزریق هیجان

آبیدر یکی پارک جنگلی بسیار سرسبزی است که در سنندج واقع شده است. این پارک سرسبز یکی از پل های معلق ایران را دارد. زمانی که از روی این پل عبور می‌کنید، جریان آدرنالین را زیر پوستتان احساس می‌کنید. مراقب باشید زیاد هیجان‌زده نشوید و اقدام به خرابی پل نکنید که ضررش در ابتدا گریبان‌گیر خودتان می‌شود. پل آبیدر دو قسمت یک دره را به هم وصل کرده است. در پایین پای شما درختان بلند قامت، در روبه‌رویتان کوهستان پر از بوته‌های سبز و در اطرافتان پارکی به زیبایی جنگل‌های شمال است. پل آبیدر از کف کوه آبیدر 88 متر ارتفاع دارد. طول پل به 320 متر می‌رسد. عرض پل 120 سانتی متر است. در کنار این پل معلق در آسمان زیپ‌لاین هم قرار دارد؛ اگر از راه رفتن روی پل خسته شده‌اید می‌توانید در راه برگشت سوار بر زیپ‌لاین شوید. انتخاب با شماست.

آدرس: استان کردستان، سنندج، کمربندی آبیدر، انتهای خیابان آبیدر، پارک جنگلی آبیدر

ایران پل‌های معلق بسیاری دارد؛ اما در این قسمت مشهورترین پل های معلق ایران را معرفی کردیم. امیدواریم از این معرفی لذت برده باشید. لطفاً حین بازدید تمام نکاتی که مسئولان به شما می‌گویند را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید. در قسمت نظرات می‌توانید هر سؤال یا نظری  دارید، با مجموعه ره بال آسمان به اشتراک بگذارید.

پل مشگین شهر اردبیل بلندترین پل ایران و خاورمیانه است.

پل مشگین شهر، پل پیرتقی، هیر.

پل پیرتقی ایمنی ندارد برای همین اجازه ندارید روی پل بروید.

کل پل هیر و قسمتی از پل مشگین شهر از شیشه است.

بله. پل معلق آسمان اولین پل معلق پایتخت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.