آبشار آب ملخ اصفهان | ترسناک و شگفت‌انگیز

0 138

ما ایرانی‌ها علاقه خاصی به مکان‌ها و فیلم‌های ترسناک و مخوف داریم، با این که ترس تمام وجودمان را فرا می‌گیرد؛ اما دست از ترشح آدرنالین نمی‌کشیم. آب ملخ هم یکی از عجیب ترین جاهای دیدنی ایران است که شوق هر یک از ما را بر می‌انگیزد تا از آب اسرارآمیز و جادویی‌اش دیدن کنیم. آبشار آب ملخ در شهر سمیرم دنیایی ماورایی دارد. سمیرم به منطقه آب‌های خروشان ملقب است. در بسیاری از مناطق دیدنی این شهر، آب از دل زمین می‌جوشد و زمین را به رنگ آسمان آبی کرده است. معجزه‌ای الهی در طبیعت آبشار آب ملخ سمیرم شاهد رخ دادن است که نظیرش را تا به الآن ندیدیم و نشنیدیم. با خواندن این مقاله به دنیای شیرین آب ملخ و شگفتی‌های بی‌نظیرش پی می‌برید.

آبشار آب ملخ کجاست؟

عکس روستای آب ملخ

استان اصفهان با دنیای سرشار از جاذبه‌های گردشگری، شهرستان سمیرم و آبشار آب ملخ را در حاکمیت توریستی خود قرار داده است. همه‌ساله سیل عظیم مردم برای بازدید از جاهای دیدنی اصفهان کوله بار سفر می‌بندند و ایران‌گردی را شروع می‌کنند. شما هم برای رفتن به این آبشار باید از سمت اصفهان به سوی شهر سمیرم حرکت کنید. از اصفهان تا این شهر حدوداً 3 ساعت فاصله و از سمیرم تا آبشار حدوداً 55 دقیقه فاصله دارید. شهر سمیرم در منطقه خودش مادر چشمه‌ها و آبشارهای زیادی است. باید رانندگی کنید تا به روستای آب ملخ برسید. ماشینتان را در روستا پارک کنید و کمی پیاده‌روی کنید تا به آبشار ترسناک آب ملخ با طبیعت بکر و سرشار از شگفتی برسید. روستای آب ملخ در شمالی‌ترین قسمت از خط‌الرأس کوه باشکوه دنا قرار گرفته شده است.

آشنایی با آبشار آب ملخ

اسمش برای خانم‌ها کمی ترسناک است؛ اما برخلاف نامش بسیار جذاب و دیدنی است. نترسید. علت آنکه آبشار به آب ملخ نام‌گذاری شده این است که با دارابودن ترکیبات خاصی موجب ازبین‌رفتن ملخ‌ها و آفت‌های زیان‌آور کشاورزی شده است. آبشار از 2 بخش سرچشمه و طاقدیسی تشکیل شده و از جوشش آب از دل و جان کوه سرچشمه شکل گرفته است. بخش زیرین سرچشمه، طاقدیسی‌های سبزرنگ خزه‌پوش نقاشی شده قرار دارد. اگر بخواهم طاقدیسی را توصیفش کنم بهتر است بگویم به رسم ادب و احترام سر تعظیم روی رودخانه ماربر فرود آورده است. آبشار حدود 50 متر ارتفاع دارد و از چپ و راستش آب فرود می‌آید. این آبشار در روستایی است که نعمت‌های خدا در آن فراوان است و  مردمان دوست‌داشتنی، سخاوتمند و دلیر بختیاری در آن زندگی می‌کنند.

آبشار سیاه تاش املش | الماسی بر گردنبند زمرد گیلان
اینم بخون!

داستان ها و افسانه های آبشار

عکس افسانه های آبشار اب ملخ

نام دیگر این آبشار «تخت سلیمان» است. تکه سنگی بزرگ دو طرف، دره را به هم متصل کرده است. قدیمی‌ترها این سنگ را محل استراحت حضرت سلیمان می‌دانند؛ ازاین‌رو برایشان منشأ خیر و برکت بوده و بسیار قابل احترام است. افسانه شنیدنی دیگری هم از این آبشار به گوش می‌رسد. به گفته بزرگ‌ترهای روستا، سال‌ها پیش ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی هجوم می‌آورند و مردم با استفاده از آب این آبشار آن‌ها را از بین می‌برند.

امکانات گردشگری آبشار آب ملخ

عکس شهرستان سمیرم

در این روستا تلفن همراه شما به‌راحتی آنتن می‌دهد و به شبکه دسترسی دارید. با توجه به اینکه آبشار منطقه‌ای بکر و سرشار از زیبایی است، برای از بین نرفتن بافت طبیعی که دارد امکاناتی همچون کمپ، فروشگاه و غذاخوری در اختیار شما نیست. برای بهره‌مندی از خدمات بهتر است به روستاهای اطراف یا شهرستان سمیرم بروید.

جاذبه های گردشگری آبشار

  • ناپدید شدن آب آبشار

عکس تخته سنگ ابشار اب ملخ

در سرچشمه آبشار، آب برای لحظاتی ناپدید و کمی جلوتر در مسیر خود هویدا می‌شود. به گفته ساکنان، در صدها سال پیش، طی ریزش کوه تخته سنگ بزرگی بر دو لبه رود فرود می‌آید و این اتفاق باعث می‌شود از جاری‌شدن آب جلوگیری ‌کند. به مرور زمان آب با قدرت فرسایش خود توانسته است صخره‌ها را بشکافد و تونلی حدوداً 80متری حفر کند.

  • پرتگاه نفس گیر آبشار

آبشار آب ملخ اصفهان با وجود پرتگاه و دره‌ای که دارد یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران است. با اینکه زیبایی‌اش را نمی‌توان وصف کرد؛ اما همه ساله خیلی از مردم را برای پیاده‌روی بر روی لبه پرتگاه وسوسه می‌کند. گویی با دیدنش هوش از سر می‌پَرد و جان از تن می‌رود. لطفاً اگر کوه‌نورد ماهری نیستید، از پرتگاه دوری کنید.

  • ماهیگیری در رودخانه

عکس ماهیگیری در رودخانه ابشار آب ملخ

رود ماربر آب شفاف و زلالی دارد؛ پس با تجهیزات مناسب ماهیگیری به این سفر بروید. این امکان برای شما فراهم است که به‌راحتی آبشار آب ملخ سمیرم ماهیگیری کنید و از فضا حسابی لذت ببرید.

  • طبیعت گردی و پیاده روی

عکس طبیعت گردی و پیاده روی در ابشار اب ملخ

در مسیر رسیدن به آبشار آب ملخ اصفهان باغ‌های متعدد و درختان سرسبز را می‌بینید. صدای آب در تمام طول مسیر گوشتان را نوازش می‌کند. عطر گیاهان کوهستانی در هوا پیچیده است و صدای پرندگان آرامش را به ارمغان می‌آورد. قبول دارید پیاده‌روی در این فضا حسابی می‌چسبد؟

بهترین زمان سفر

عکس بهترین زمان سفر به آبشار

به نظر من خدا بهار و تابستان را آفریده تا به بازدید آبشاری همچون آب ملخ برویم. از اواسط فصل بهار تا پایان تابستان بهترین زمان بازدید از این منطقه هستند. از اوایل پاییز خنکی هوا مثال‌زدنی نیست. این منطقه از آب‌وهوای کوهستانی برخوردار است. فصل پاییز و زمستان را بعلت سرمای فراوانی که دارد پیشنهاد نمی‌دهیم؛ چون راه آبشار در سرمای زمستان بسته می‌شود؛ بنابراین سفر بسیار دشوار است، مگر اینکه طبیعت‌گرد ماهری باشید.

معرفی بهترین هتل های قم | گزینه‌های عالی نزدیک به حرم و بازار
اینم بخون!

جاهای دیدنی اطراف آبشار آب ملخ

  • روستای نیمروز

آفتاب با تمام زیبایی‌ که دارد آرزو به دل مانده است تا کمی بیشتر بتواند نیمروز را با دل سیر ببیند. داستان از این قرار است که دره‌ها از تابش آفتاب بیشتر از 3 ساعت در طول روز ممانعت می‌کنند. در پس این شگفتی، این روستا به نیمروز معروف شده است که به‌‌راحتی می‌توانید طلوع و غروب خورشید را نظاره کنید. این روستا نیز یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی ایران است.

  • غار دَنگِزلو

تصویر را نگاه کنید. هوای خنک و بوی رطوبت را از قندیل‌ها می‌توانید احساس کنید؟ در منطقه پادنای سمیرم، روستایی به ‎‌نام دَنگِزلو، غار باورنکردنی را در دل خود جای داده است. غار دنگزلو چند تالاب دارد. برای دیدن تالاب‌ها باید از قایق بادی استفاده کنید. آب‎‌هایی که از روی قندیل‌ها به زمین ریخته می‌شوند، فضا را برای ماندن و لذت‌بردن مهیا می‌کند.

  • آبشار سمیرم

نمایی از آبشار سمیرم

در 4کیلومتری شرق سمیرم و در 160کیلومتری شهر اصفهان آبشار سمیرم واقع شده است. عروس زاگرس دامنش را بر پهنه طبیعت پهن کرده و آب‌ها را به رقص در آورده است. این آبشار در عین ناباوری از بین دو صخره می‌گذرد و همه را بهت‌زده می‌کند. ارتفاع آبشار سمیرم حدوداً 35 متر است. اطراف آبشار برای توریست‌های گرامی تمامی امکانات رفاهی از قبیل فروشگاه، رستوران، سرویس بهداشتی، باربیکیو و محل استراحت مهیاست.

  • چشمه ناز

عکس چشمه ناز

همان طور که از اسمش پیداست بسیار ناز دارد و فراوان دلبری می‌کند. چشمه ناز در 19کیلومتری جنوب شرقی روستا ونک از توابع شهرستان سمیرم قرار دارد. آب این چشمه در طی مسیر دل صخره‌ها را شکافته و حرکت پلکانی زیبایی از خود به نمایش گذاشته است.

  • پارک دریاچه | محیطی دلنشین

عکس پارک دریاچه سمیرم

پارک دریاچه‌ دنج و آرام است که در میان درختان خوش‌قامت، حال‌وهوای عجیبی به جانتان می‌نشاند. قایق‌سواری جزو تفریحات این پارک محسوب می‌شود. پارک دریاچه در جنوب شهر سمیرم در خیابان شورا واقع شده است.

اقامت در اطراف آبشار

برای اقامت در نزدیکی آبشار مکانی وجود ندارد. برای اینکه شب را سپری کنید باید به روستای آب‌ملخ بروید. در این روستا می‌توانید خانه یا اتاق‌های محلی را از مردمان روستا اجاره کنید. اگر به دنبال اقامتگاه‌های مجهزتر هستید، به سمیرم بروید تا از اقامتگاه بوم‌گردی و هتل‌های شهر استفاده کنید.

مسیر دسترسی

فاصله اصفهان تا آبشار آب ملخ حدوداً 220 کیلومتر و فاصله سمیرم تا آبشار حدوداً 56 کیلومتر است. برای رفتن به آبشار باید جاده سمیرم-یاسوج را انتخاب کنید که در مجاورت روستای آب ملخ است. برای اینکه دسترسی آسان به مسیر داشته باشید، لوکیشن را برایتان قرار داده‌ایم.

خیابان چهار باغ اصفهان | مسیری سرسبز و دلگشا در نصف جهان
اینم بخون!
هزینه بازدیدرایگان
بهترین زمان بازدیدفصل بهار و تابستان
آدرساستان اصفهان، مسیر سمیرم- یاسوج

افتخارمان این است که شما همراهیمان می‎‌کنید. ما هم در تلاشیم تا از طریق مطالب ارزشمند، شما را راهی مکان‌های جذاب گردشگری کنیم. با ره بال آسمان چشم‌بسته سفر کنید. ما حواسمان شش‌دانگ به شما هست. روزگارتان شاد باد.

غار دنگزلو، آبشار سمیرم، روستا خفر، آبشار بی‌بی سیدان، چشمه‌ ناز

شهر نیمروز، پرتگاه نفس‌گیر آبشار، ماهیگیری در رودخانه، طبیعت‌گردی و پیاده‌روی

5/5 (3 نظر)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.