جاهای دیدنی اطراف اصفهان | بهشتی در قلب ایران

11

جاهای دیدنی اطراف اصفهان به‌قدری متنوع و متعددند که بی‌اغراق «نصف جهان»‌ لقبی شایسته برای این شهر است. اصفهان که از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در ایران است، علاوه بر جاذبه‌های دیدنی‌ که در خودش دارد، دیدنی‌های اطراف آن نیز کم نبوده و هر‌یک ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند. آشنایی با جاذبه‌های دیدنی اطراف اصفهان به شما کمک می‌کند تا در سفر به این استان تجربه‌ای فوق‌العاده و فراموش نشدنی را برای خود و نزدیکانتان رقم بزنید؛ از‌این‌رو ما در این مطلب به معرفی جاهای دیدنی اطراف اصفهان برای هر فصل از سال پرداخته‌ایم. 

فهرست مطالب

جاهای دیدنی اطراف اصفهان در بهار

دشت لاله های واژگون گلستان کوه | گنجینه‌ای ارزشمند از طبیعت اصفهان

نمایی از دشت لاله ‌های واژگون گلستان کوه

دشت لاله های واژگون گلستان کوه از زیبا‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که در فصل بهار دلربایی می‌کند. اگر به کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی علاقه‌مند باشید، گلستان کوه بهشتی بی‌بدیل برای شما خواهد بود. شما می‌توانید در فصل بهار به گلستان کوه رفته و با تماشای منظره مسحور‌کننده یکی از زیباترین دشت های لاله واژگون ایران، تجربه‌ای فراموش نشدنی برای خود رقم بزنید. 

آدرس: اصفهان، نجف‌آباد، خوانسار، گلستان‌کوه 

دشت لاله های واژگون دره بید فریدن | همچون فرشی قرمز در دل طبیعت

عکس دشت لاله های واژگون دره بید فریدن

روستای بید فریدن روستایی زیبا با آب‌و‌هوایی دل‌چسب و طبیعتی دل‌نواز است. دشت لاله‌های واژگون از دیدنی‌ترین مناظر این روستا است که لاله‌های آن در فصل بهار می‌رویند. این دشت همچون فرشی قرمز بر طبیعت این روستا می‌درخشد و تماشای آن برای هر‌کسی تجربه‌ای لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی خواهد بود. 

آدرس: اصفهان، روستای فریدن، دره بید، دشت لاله‌های واژگون 

کاشان و جشنواره گلابگیری | مراسمی خوش‌عطر و پر‌شکوه

از‌جمله زیبا‌ترین مراسم‌های برخی از شهر‌های اطراف اصفهان در فصل بهار، جشنواره گلاب‌گیری است. مراسم گلاب‌گیری در شهر کاشان و برخی از شهر‌های دیگر استان اصفهان، سنتی دیرینه و مهم برای مردمان این منطقه است که با آدابی خاص برگزار می‌شود. هر‌سال در اواسط ماه اردیبهشت، مرغوب‌ترین و خوش‌عطر‌ترین گل‌های محمدی در این شهر شکوفا شده و در همان زمان نیز مراسم‌های گلاب‌گیری بر‌پا می‌شوند. اگر برای شرکت در مراسم تماشایی گلاب‌گیری به کاشان رفتید، دیدار از بنا‌های تاریخی زیبا و شگفت‌انگیز این شهر را فراموش نکنید. 

نکته:‌ مهم‌ترین شهر‌هایی که در آن‌ها مراسم گلاب‌گیری با‌شکوه بیشتری برگزار می‌شود، شهر‌های کاشان، قمصر، نیاسر و مشهد اردهال هستند. 

روستای ابیانه | روستایی دیدنی با خانه‌های پلکانی

در بین جاهای دیدنی اطراف اصفهان روستای ابیانه برای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی محبوبیت بسیاری دارد. این روستا در دامنه کوه کرکس واقع شده و به همین دلیل تمامی خانه‌های آن به‌صورت پلکانی ساخته شده‌اند. معماری خاص این خانه‌ها چشم‌اندازی زیبا و دیدنی از روستای ابیانه ایجاد کرده‌اند؛ ضمن اینکه خاک این روستا قرمز است و هم‌نشینی خانه‌های قرمز بسیار تماشایی هستند. علاوه‌بر ساختار کلی خانه‌های ابیانه، معماری تک تک آن‌ها نیز تماشایی است. در کوچه‌های تو‌در‌توی ابیانه چیزی که بیش‌از همه به چشم می‌آید، معماری قدیمی خانه‌ها، پنجره‌های هندسی زیبا و در‌های منبت‌کاری آن‌ها است. 

آدرس: اصفهان، نطنز، روستای ابیانه 

قنات مزد آباد |‌ شاهکاری کم‌نظیر در جهان 

قنات مزد‌آباد شاهکاری کم‌نظیر در ایران و جهان است که نام آن، هم در فهرست آثار ملی و هم در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. طول این قنات ۱۸ کیلو‌متر بوده و عمق چاه مادر ۷۲ متر است. این قنات دارای سه سد زیر‌زمینی و دو رشته‌آب سرد و گرم بوده و با دبی ۱۱۰ لیتر بر ثانیه از‌ پر‌آب‌ترین قنات‌ها در ایران و جهان است. 

آدرس: اصفهان، شهرستان برخوار و میمه، بخش میمه، قنات مزدآباد

روستای طامه | روستایی زیبا با طبیعتی شور‌انگیز

دربین جاهای دیدنی اطراف اصفهان روستای طامه را نباید فراموش کرد. این روستا دارای طبیعتی شور‌انگیز و تماشایی است. تماشای چشمه و آبشار طامه نطنز، آن هم در دل کوه‌ها و درختان، به روح شما تازگی می‌بخشد. روستای طامه طبیعتی کوهستانی دارد و آب‌و‌هوای آن بسیار مطبوع و فرح‌بخش است. فقط کافی است روزی از روز‌های بهار که آبشار‌ روستای طامه پر‌آب‌تر است، به این روستا رفته تا لذت حضور در چنین فضایی تمام وجود شما را پر کند. 

آدرس: استان اصفهان، شهرستان نطنز، روستای طامه

منطقه گردشگری لادر خمینی شهر | طبیعتی اعجاب‌انگیز در کنار امکانات رفاهی کامل

عکس منطقه گردشگری لادر خمینی شهر

منطقه گردشگری لادر خمینی شهر از زیبا‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است. طبیعتی اعجاب‌انگیز در کنار امکانات رفاهی، این منطقه را به محبوب‌ترین مناطق گردشگری در اطراف اصفهان تبدیل کرده است. طبیعت منطقه لادر دارای چشمه‌ای پر‌آب در دل کوه، آبشاری تماشایی، مسیر‌های جریان آب در میان درختان، گیاهان وحشی و… است که مجموعه این‌ها در کنار هم، منظره‌ای مسحور‌کننده را به وجود آورده‌اند. از امکانات رفاهی این منطقه می‌توان به سرویس بهداشتی، روشنایی، مکان‌هایی مناسب برای نشستن، اغذیه فروشی و سوپر‌مارکت اشاره کرد. 

آدرس: خمینی شهر، جاده کمربندی خمینی شهر به نجف آباد، بعد از دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر، منطقه گردشگری چشمه لادر

دهکده تفریحی زاینده رود | تجربه تفریحات لذت‌بخش در منطقه‌ای خوش‌آب‌و‌هوا

عکس دهکده تفریحی زاینده رود

دهکده تفریحی زاینده رود منطقه‌ای توریستی در اطراف اصفهان است. این دهکده تفریحی به‌واسطه ۲۴۵ هکتار فضای سبز، گلخانه‌ای به مساحت نیم هکتار، امکانات تفریحی و رفاهی بی‌نظیر و چشم‌اندازی از دریاچه زیبای زاینده‌رود، به جاذبه‌ای پر‌طرفدار و محبوب در بین گردشگران تبدیل شده است. در این منطقه خوش آب‌و‌هوا امکانات تفریحی‌ای همچون زمین‌های ورزشی، باشگاه اسب‌سواری، اسکله قایق‌رانی با قایق‌های پدالی، موتوری و اتوبوس دریایی فراهم شده است. همچین در این منطقه برای رفاه مسافران و گردشگران سکو‌هایی برای نشستن در حاشیه دریاچه زاینده‌رود و ویلا‌ها و آپارتمان‌هایی مجهز برای اقامت، وجود دارند. 

آدرس: اصفهان، چادگان، دهکده تفریحی دریاچه زاینده رود

آبشار پونه زار | محیطی دلپذیر و آرامش‌بخش

آبشار پونه زار از آن دسته جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که حضور در آن به‌قدری دل‌پذیر و آرامش‌بخش است که روحی تازه به شما می‌بخشد. این آبشار مرتفع و بزرگ در دره‌ای به نام پونه‌زار، واقع در ارتفاعات زاگرس، قرار دارد. اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستید، تجربه حضور در کنار آبشار پونه زار و طبیعت بکر اطراف آن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید؛ چرا‌که حضور و گذراندن ساعاتی در این منطقه تجربه‌ای ناب و فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد. 

آدرس: استان اصفهان، فریدون‌شهر، روستای چغیورت، آبشار پونه زار

شهر زیرزمینی کرد علیا | یادگار دوره اشکانیان 

عکس شهر زیرزمینی کرد علیا

شهر زیر‌زمینی کرد علیا از آن دسته جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که اگر به جاذبه‌های باستانی علاقه‌مند باشید، شیفته آن خواهید شد. این شهر که مربوط به دوره اشکانیان است  و حدود ۲۰‌هزار متر‌مربع وسعت دارد، در سال ۱۳۹۵ کشف شد و امروزه به جاذبه‌ای دیدنی تبدیل شده است. در این منطقه، شهری زیر‌زمینی با دالان‌های تو‌در‌تو عریض و طولانی قرار دارد که در آن زمان برای اهداف نظامی و امنیتی ساخته شده‌اند. دیدن چنین شهر عجیب و منحصر‌به‌فردی برای بسیاری افراد، بسیار جالب و هیجان‌انگیز است؛‌ از‌این‌رو سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این جاذبه تاریخی به روستای کرد علیا در نزدیکی اصفهان سفر می‌کنند. 

آدرس: استان اصفهان، شهرستان تیران و کرون، روستای کرد علیا، شهر زیرزمینی کرد علیا

جاهای دیدنی اطراف اصفهان در تابستان

شهرستان سمیرم | شهرستانی با جاذبه‌های دیدنی متعدد 

عکس شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم با طبیعتی بی‌نظیر، آب‌و‌هوایی دل‌چسب و آبشار‌ها و چشمه‌های متعددی که دارد، از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان به‌شمار می‌آید. در ادامه ۳‌تا از جاذبه‌های گردشگری این شهر را معرفی کرده‌ایم:

 • آبشار سمیرم

نمایی از آبشار سمیرم

آبشار سمیرم جاذبه‌ای طبیعی در استان اصفهان است که زیبایی آن هر چشمی را به خود خیره می‌کند. این آبشار از رودخانه‌ای در بالای کوه سرچشمه می‌گیرد و پایین آبشار حوضچه بزرگ با آبی زلال ایجاد شده است. تماشای ریزش آب آبشار در حوضچه و صخره‌هایی که روی آن‌ها را خزه پوشانده است، در کنار آب‌وهوایی متبوع، آرامش و لذتی وصف‌ناشدنی را برای شما به ارمغان می‌اورد. 

آدرس: استان اصفهان، پنج کیلومتری شرق سمیرم، آبشار سمیرم
 • روستای سیور

روستای سیور از روستا‌های اطراف اصفهان است که روی کوهپایه‌های زاگرس قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی بکر، آب‌و‌هوایی دل‌چسب و فضایی آرامش‌بخش و دل‌نشین است. چنین ویژگی‌هایی این روستا را به جاذبه‌ای محبوب برای گردشگرانی که به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستند تبدیل کرده است. 

آدرس: استان اصفهان، ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم
 • آبشار آب ملخ

عکس آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ نیز از‌ جمله جاهای دیدنی اطراف اصفهان و نزدیک به شهرستان سمیرم است. فضای اطراف این آبشار که با رود‌خانه ماربر نیز هم‌جوار است، جنگلی زیبا با آب‌و‌هوایی دل‌چسب وجود دارد که مجموع این‌ها در کنار هم محیطی عالی و بی‌نظیر برای گردش و تفریح ایجاد کرده‌اند. 

آدرس: استان اصفهان، ۶۰ کیلومتری سمیرم، روستای آب ملخ، آبشار آب ملخ
 • چشمه ناز ونک

چشمه ناز ونک

چشمه ناز ونک را می‌توان از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان دانست. این چشمه زیبا آب سرد و گوارایی دارد که قابل نوشیدن بوده و نوشیدن از آن همچون معجونی سحر‌آمیز جانی تازه به شما می‌بخشد. فضای اطراف چشمه ناز ونک نیز در زیبایی دست کمی از خود چشمه ندارد و حضور در چنین مکانی بی‌شک حس بی‌نظیری به شما می‌دهد. در‌ نهایت باید اشاره کنیم که در اطراف این چشمه امکاناتی رفاهی همچون پارکینگ، فروشگاه و سرویس بهداشتی نیز وجود دارند. 

آدرس: استان اصفهان، سمیرم، شهر ونک، چشمه ناز ونک

آبشار شاه لولاک | آبشاری کمتر شناخته‌شده در طبیعتی بکر 

آبشار شاه لولاک از دیگر جاهای دیدنی اطراف اصفهان بوده که بر‌خلاف سایر آبشار‌ها، در بین گردشگران کمتر شناخته شده است. شما با رفتن به این منطقه، به‌دلیل تردد کمتر گردشگران، با طبیعتی بکر و مسحور‌کننده رو‌به‌رو خواهید شد. منطقه اطراف آبشار لولاک آب‌و‌هوایی دل‌پذیر و خنک دارد؛ از‌این‌رو این آبشار از بهترین جاذبه‌های طبیعی در فصل تابستان است. 

آدرس: اصفهان، زرین شهر، به‌سمت فلکه مرکزی شهر، بعد از چهار راه سعدی، پارک ساحلی زرین شهر

مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد | از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در تابستان 

عکس مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد

مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد را می‌توان از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در فصل تابستان دانست. در این مجموعه امکان انجام تفریحات هیجان‌انگیز و جذابی همچون جت اسکی، قایق‌سواری، واتر‌بال، دراگون بت، غواصی، شاتل، بنانا و والیبال ساحلی وجود دارند. همچنین در این مجموعه به‌منظور ایجاد رفاه برای گردشگران امکاناتی همچون آلاچیق، سایه‌بان، سرویس بهداشتی، بوفه و دوش آب گرم نیز فراهم شده است. 

آدرس: اصفهان، جاده اصفهان به نجف آباد، بزرگراه نجف آباد‌تیران، روستای خمیران، مجموعه تفریحی سد خمیران

پارک ساحلی زرین شهر | مکانی ایده‌آل برای تفریح در روز‌های گرم تابستان 

عکس پارک ساحلی زرین شهر

پارک ساحلی زرین شهر با چشم‌اندازی بی‌نهایت زیبا، از‌ جمله جاهای دیدنی اطراف اصفهان بوده که به‌دلیل آب‌و‌هوای خنکی که دارد، بهترین مکان برای تفریح در روز‌های گرم تابستان است. در این پارک ساحلی دریاچه‌ای مصنوعی به وسعت ۳۰‌ هزار متر‌مربع وجود دارد که فضایی زیبا و دل‌نشین در این منطقه ایجاد کرده است. در پارک ساحلی زرین شهر امکانات رفاهی و تفریحی جذابی همچون چندین رستوران، ویلا‌های مسکونی، زمین بازی کودکان، قایق تفریحی و ماشین برقی، برای گردشگران فراهم شده است. 

آدرس: اصفهان، زرین شهر، به‌سمت فلکه مرکزی شهر، بعد از چهار راه سعدی، پارک ساحلی زرین شهر

باتلاق گاوخونی | درخشش آب در دل کویر

بازدید از تالاب بین‌المللی گاوخونی

باتلاق گاوخونی جاذبه‌ای طبیعی در اطراف اصفهان است که چشم‌انداز زیبای آن چشمان شما را به خود خیره می‌کند. این باتلاق در دل کویر ورزنه واقع شده است و همچون جواهری در دل کویر می‌درخشد. باتلاق گاوخونی پناهگاه هزاران پرنده مهاجر در فصل سرما است که حضور آن‌ها زیبایی این منطقه را دو‌چندان کرده است. در‌نهایت باید بگوییم که اگر از حضور در مکان‌های بکر و دست‌نخورده و تماشای آن لذت می‌برید، باتلاق گاوخونی مکانی مناسب برای شما است. 

آدرس: استان اصفهان، شهرستان ورزنه، کویر ورزنه

روستای هونجان | طبیعتی بکر با چشمه‌های جوشان

روستای هونجان با طبیعتی بکر، جاذبه‌های طبیعی بسیار و آب‌وهوای خنک و مطبوعی که دارد، از آن دسته از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که دیدار از آن خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای شما به ارمغان خواهد آورد. از مناطق  و جاذبه‌های دیدنی این روستا می‌توان به زر چشمه، چشمه آب معدنی آبکا، بقایای قلعه غازیان، چشمه ماش و کوچه باغ‌های سرسبز و نشاط‌آور آن اشاره کرد. 

آدرس: استان اصفهان، شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، دهستان اسفرجان، روستای هونجان

آبشار نیاسر |‌ از مجبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در تابستان 

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر کاشان با منظره چشم‌نواز و طبیعت بی‌بدیلش از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که سالانه بیش از ۲ میلیون گردشگر داخلی و خارجی از آن دیدن می‌کنند. ارتفاع این آبشار ۲۵ متر است و از چشمه تالار (اسکندریه) سر‌چشمه می‌گیرد. چشمه تالار چشمه‌ای پر‌آب است که دو‌ سوم آبی که از این چشمه می‌جوشد به سمت آبشار نیاسر جاری می‌شود. اگر مسیر آب از آبشار نیاسر را پیش بگیرید، به دشت‌های زیبا و دل‌فریبی می‌رسید که دیدار از آن‌ها نیز خالی از لطف نیست. 

آدرس: استان اصفهان، شهرستان نیاسر، محله سرکمر

پارک سرچشمه خوانسار | لذت حضور و تنفس در طبیعتی چشم‌نواز و پر‌طراوت

پارک سرچشمه خوانسار پارک جنگلی‌ای سرسبز و با‌طراوت بوده که وسعت آن چیزی حدود ۱۵ هکتار است. همواره، به‌خصوص در فصول گرم سال، افراد بسیاری برای لذت بردن از فضای دل‌انگیز این پارک جنگلی از حضور در آن غافل نمی‌شوند. وجود دو چشمه طبیعی با نام‌های «پیر» و «مرزنگشت» که از دل کوه می‌جوشند، علاوه‌بر ایجاد زیبایی بصری باعث خنکی هوا در این منطقه شده‌اند. 

آدرس: استان اصفهان، خوانسار، خیابان سرچشمه

باغ بهادران | بهشتی رویایی با جاذبه‌های دیدنی بسیار

عکس باغ بهادران

باغ بهادران شهری رویایی در نزدیکی اصفهان است که با جاذبه‌های دیدنی بسیاری که دارد، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. جاذبه‌های دیدنی شهرستان باغ بهادران کم نیستند؛ با‌این‌حال اگر بخواهیم به معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر بی‌نظیر اشاره کنیم، باید از منطقه گردشگری برنجگان، پارک ساحلی باغ بهادران، زاینده‌رود، سنگ‌نگاره‌های باغ بهادران، روستای مورکان و پله کله نام ببریم. پیشنهاد می‌کنیم دیدار از شهر دل‌فریب باغ بهادران را از دست ندهید که در هر گوشه از آن جاذبه‌ای دیدنی می‌درخشد. 

آدرس: اصفهان، مسیر ارتباطی اصفهان به شهرکرد، باغ بهادران

چشمه مرغاب عسگران | طبیعتی شور‌انگیز همراه با امکانات رفاهی

عکس چشمه مرغاب عسگران

از لذت‌بخش‌ترین تفریحات در فصل تابستان حضور در طبیعتی سرسبز و با‌طراوت با آب‌و‌هوایی خنک و دل‌چسب است. اگر شما نیز به چنین تفریحاتی علاقه‌مند هستید، حضور در چشمه مرغاب عسگران، روحی تازه به شما می‌بخشد. این چشمه از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که به‌واسطه طبیعت زیبا و آب‌و‌هوای مطبوعی که دارد، همواره افراد زیادی را برای پیکنیک و طبیعت‌گردی به خود جذب می‌کند. در این منطقه به‌منظور ایجاد رفاه برای گردشگران امکاناتی همچون پارکینگ، آلاچیق و سرویس بهداشتی نیز فراهم شده است. 

آدرس: استان اصفهان، شهرستان تیران و کرون، بزرگراه تیران-داران، عسگران، چشمه مرغاب

چادگان | نگینی سبز در دل کویر

عکس چادگان در اصفهان

چادگان از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که از گذشته تا به امروز، از جمله آباد‌ترین و زیبا‌ترین شهرهای استان اصفهان بوده و بقایای آثار باستانی در این شهر بیانگر قدمت هزار ساله و تمدن گسترده آن هستند. چادگان به دلیل آب‌و‌هوای خوب و خاک حاصل‌خیزش، طبیعتی بی‌نظیر دارد. سالانه افراد بسیاری برای گردش و تفریح به این شهر زیبا سفر کرده و از جاذبه‌های دیدنی آن، به‌خصوص سد چادگان و دهکده گردشگری زاینده رود دیدن می‌کنند. 

جاهای دیدنی اطراف اصفهان در پاییز

کویر ورزنه | از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در فصل پاییز

نمایی از کویر ورزنه اصفهان

کویر ورزنه از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در فصل پاییز و زمستان است. در این کویر زیبا با آسمان سحر‌انگیزی که به هنگام شب دارد، امکانات تفریحی جذاب و هیجان‌انگیزی برای گردشگران فراهم شده است. از تفریحات لذت‌بخشی که امکان انجام آن‌ها در کویر ورزنه وجود دارد می‌توان به کویر‌نوردی با آفرود، موتور‌سواری چهار‌چرخ، شتر‌سواری، باگی‌سواری، زیپ‌لاین و پاراگلایدر، اشاره کرد. بسیاری از گردشگران برای تماشای آسمان شب این کویر شگفت‌انگیز و تجربه هیجانی لذت‌بخش با استفاده از امکانات تفریحی آن، برای چادر زدن و شب‌مانی، راهی کویر ورزنه می‌شوند. 

آدرس: اصفهان، خیابان جی، کوهپایه، هرند، تپه‌های شنی ورزنه

کویر مرنجاب | لذت قدم گذاشتن روی شن‌های داغ و تماشای آسمان شب پر‌ستاره

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کویری مسحور‌کننده در نزدیکی اصفهان است که حضور در این کویر و تماشای آسمان شب در آن به همراه تجربه امکانات تفریحی‌ که دارد، تجربه‌ای جدید، بی‌مثال و فراموش‌نشدنی برای شما می‌آفریند. با رفتن به کویر مرنجاب می‌توانید از تفریحاتی همچون رصد آسمان سحر‌انگیز کویرِ در شب، موتورسواری چهار‌چرخ، کویر‌نوردی با آفرود و شتر‌سواری، لذت ببرید. علاوه‌بر این‌ها کویر مرنجاب چندین جاذبه دیدنی را نیز در خود جای داده است. از جمله جاذبه‌های دیدنی مرنجاب می‌توان به جزیره سرگردان، چاه کنجه، چاه دست کند، چاه هندوانه، قلعه کرشاهی و کوه یخاب اشاره کرد. 

آدرس: استان اصفهان، شهر کاشان، آران و بیدگل، بلوار ارتش، جاده مرنجاب، کویر مرنجاب

ارگ تاریخی مورچه خورت | نشانگر هنر معماری ایرانیان

عکس ارگ تاریخی مورچه خورت

ارگ تاریخی خشتی مورچه خورت از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است که نشانگر هنر معماری ایرانیان در تاریخ است. این ارگ عظیم دومین قطعه مسکونی در ایران است که گفته می‌‌شود قدمت آن مربوط به دوره قبل صفوی است. ارگ تاریخی مورچه خورت معماری هنرمندانه، منحصر‌به‌فرد و پیچیده‌ای که دارد و در آن زمان مانع نفوذ دشمنان به داخل شهر می‌شد. در نهایت باید بگوییم که اگر به بنا‌های تاریخی و هنر معماری ایرانی علاقه‌مند هستید، دیدار از ارگ تاریخی مورچه خورت برای شما بسیار لذت‌بخش و جذاب خواهد بود. 

آدرس: اصفهان، شاهین شهر، قلعه تاریخی مورچه خورت

جاهای دیدنی اصفهان در زمستان

شهرستان اردستان | شهری با جاذبه‌های تاریخی بی‌همتا 

عکس شهرستان اردستان

شهرستان اردستان با جاذبه‌های تاریخی و کهن، از محبوب‌ترین مقاصد برای گردشگرانی است که از تماشای آثار و بنا‌های تاریخی لذت می‌برند. در ادامه دوتا از جاذبه‌های دیدنی محبوب و مورد‌توجه این شهر را معرفی کرده‌ایم. 

 • مسجد جامع اردستان 

عکس مسجد جامع اردستان 

مسجد جامع اردستان با معماری منحصر‌به‌فرد و با‌شکوهی که دارد، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. جالب است بدانید که این مسجد اولین مسجد دو‌طبقه و دومین مسجد چهار‌ایوانی در تاریخ اسلام است که معماری آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. به‌طور مثال مسجد جامع اردستان به شکلی ساخته شده است که هوای داخل آن در تمام فصول سال بدون هیچ‌گونه وسیله سرمایشی یا گرمایشی، معتدل و مناسب برای حضور نمازگزاران باشد. علاوه‌بر این‌ها تماشای کتیبه‌هایی از آیات قرآن با خط کوفی و ثلث، گچ‌بری‌های ظریف و هنرمندانه، گنبد دو‌پوششه و… در این مسجد، چشمان شما را نوازش می‌کنند.

آدرس: اصفهان، اردستان، مرکز محله محال، مسجد جامع اردستان
 • قنات دو‌طرفه مون اردستان 

قنات دو‌ طبقه مون از خاص‌ترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان و از شگفت‌انگیز‌ترین سازه‌های ایرانیان در گذشته است. این قنات تنها قنات دو‌طبقه در جهان است که آب در هر طبقه از آن به‌صورت کاملاً مستقل جریان دارد. در این قنات آب طبقه بالایی به پایین نفوذ نمی‌کند و جالب‌تر اینکه آب جاری در هر طبقه از لحاظ سختی و دبی متفاوت با دیگری است. این شاهکار معماری ایرانی دارای ۴۰ حلقه چاه بوده و طول مسیر آن نزدیک به ۴ کیلو‌متر است. بد نیست بدانید که این قنات خارق‌العاده به‌عنوان بیستمین اثر ایرانی به ثبت جهانی رسیده است. از‌این‌رو دیدار از آن برای هر ایرانی باعث ایجاد احساس شگفتی و افتخار خواهد شد. 

آدرس: استان اصفهان، اردستان، خیابان شهید فائق، مقابل اداره ثبت اسناد، قنات دو طبقه مون

پیست اسکی فریدون شهر | مرتفع‌ترین پیست اسکی در ایران

عکس پیست اسکی فریدون شهر

پیست اسکی فریدون شهر از محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی اطراف اصفهان در فصل زمستان است. این پست اسکی مرتفع‌ترین پیست اسکی ایران بوده و هر ساله مقصد بیش از ۳۰ هزار نفر برای تفریح و سرگرمی است. وجود امکانات رفاهی و تفریحی‌ای همچون تله‌اسکی، بالابر ویژه اسکی‌بازان، سالن با سیستم گرمایشی، اقامتگاه‌هایی برای استراحت، رستوران، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی، پارکینگ و برف‌کوب در این پیست اسکی باعث ایجاد رفاه حال شما شده و لحظاتی خاطره‌انگیز را برای شما رقم خواهد زد.

آدرس: اصفهان، ۶ کیلومتری غرب شهر فریدون‌شهر، ارتفاعات گردنه روستای چغیورت

ارگ شیخ بهایی نجف آباد | یادگاری از دوره صفوی

ارگ شیخ بهایی نجف آباد

ارگ شیخ بهایی یا برج خارون نجف آباد از بنا‌های منحصر‌به‌فرد تاریخی بوده که در دوره صفوی ساخته شده است. این سازه تاریخی در باغی به وسعت ۳ هزار متر‌مربع قرار داشته و دارای ۷ برج مرتفع ۱۴‌متری است. جالب است بدانید که ۶ برج از این ارگ آشیانه کبوتران بوده است و در آن زمان از کود این کبوتران نیز برای کشاورزی استفاده می‌کردند. ارگ شیخ بهایی نجف آباد در سال ۱۳۸۲ توسط شهرداری این شهر مرمت و بازسازی شد و پس از دو سال به مرکزی تفریحی با فضای سبزی زیبا، نور‌پردازی چشم‌نواز، آب‌نمایی تماشایی، کافه و چایخانه، تبدیل شده است. 

آدرس: استان اصفهان، شهر نجف آباد، محله جوی خارون، بلوار بهارستان، ارگ شیخ بهایی

چشمه آبگرم ورتون | چشمه‌ای با خاصیت درمانی

عکس چشمه آبگرم ورتون

چشمه آبگرم ورتون با خاصیت درمانی‌ که دارد، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. از خواص درمانی این چشمه آبگرم می‌توان به تسکین درد‌های رماتیسم و عصبی اشاره کرد. همچنین نوشیدن آب این چشمه باعث افزایش ترشح معده می‌شود. باید اشاره کنیم که در این منطقه حمام‌های عمومی و خصوصی‌ای نیز ساخته شده است تا گردشگران بتوانند برای برخورداری از خواص آب این چشمه آب گرم، از آن‌ها استفاده کنند. 

آدرس: شهر اصفهان، از اصفهان به‌سمت نائین، ۱۰ کیلومتر بعد از روستای ورتون، آب‌گرم ورتون

کاروانسرای سگزی | سازه‌ای تاریخی در روستای سگزی اصفهان

عکس کاروانسرای سگزی

کاروانسرای سگزی از دیگر جاهای دیدنی اطراف اصفهان بوده که قدمت آن مربوط به دوره صفوی است. این سازه تاریخی به‌صورت کاملاً قرینه ساخته شده و دارای ۴ ایوان و ۶ اتاق است. علاوه‌بر این‌ها ۴ برج در چهار گوشه این بنا و ۳ نیم‌‌برج نیز در این کاروانسرا وجود دارند. بخش‌هایی از این بنای زیبا نیز آجرکاری شده است که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. 

آدرس: اصفهان، ۴۲ کیلومتری جاده نائین، روستای سگزی، کاروانسرای سگزی

شهرستان نائین | شهری تاریخی در اصفهان 

نائین نام شهری تاریخی و زیبا در استان اصفهان است که قدمتی سه‌هزار‌ساله دارد؛ به همین دلیل نیز جاذبه‌های تاریخی جالب‌توجهی در آن وجود دارند که در ادامه به معرفی معروف‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • خانه فاطمی

عکس خانه فاطمی

خانه فاطمی ها نائین از جاهای دیدنی اطراف اصفهان در شهر نائین بوده که در دوره قاجار بنا شده است. این بنای تاریخی با معماری زیبا، گچ‌بری‌های ظریف، در و پنجره‌های مشبک و… زیبایی بصری بسیاری دارد که دیدار از آن برای بسیاری از گردشگران لذت‌بخش است. 

آدرس:‌ استان اصفهان، شهرستان نائین، محله نوآباد، مقابل بازار تاریخی شهر نائین، خانه فاطمی‌ها
 • موزه مردم شناسی کویر نائین (خانه پیرنیا)

موزه مردم شناسی کویر (خانه پیرنیا)  یادگاری از دوره صفویه بوده و از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان نائین در اصفهان است. از ویژگی‌های جالب‌توجه و خاص این خانه می‌توان به گچ‌بری‌های ظریف و زیبا، نقاشی‌های روی دیوار، اتاق تشریفات و اتاق ویژه حاکم اشاره کرد. موزه مردم شناسی خانه نائینی نیز دارای ۱۰ بخش مجزا برای نمایش اشیاء با موضوع مردم‌شناسی است که دیدار از آن جذابیت بسیاری دارد. 

آدرس: استان اصفهان، نائین، خیابان مسجد جامع نائین، روبه‌روی مسجد جامع، خانه استاد پیرنیا نائین

حال که در این مطلب همراه با ره بال آسمان به جای‌جای استان اصفهان در مرکز ایران سفر کرده و با گوشه‌و‌کنار جاهای دیدنی اطراف اصفهان آشنا شدید، وقت آن رسیده تا وسایل خود را جمع کرده و همراه عزیزانتان به اصفهان، نصف جهان، سفر کنید. در نهایت برای ما بنویسید که کدام جاذبه دیدنی از بین جاذبه‌های معرفی شده، بیش از همه نظر شما را به خود جلب کرد؟ دوست دارید ابتدا از کدام از آن‌ها دیدن کنید؟ فراموش نکنید که نظر و تجربیاتتان را با ما و مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

بله. مرتفع‌ترین پیست اسکی ایران پیست اسکی فریدون شهر اصفهان است که تنها ۶ کیلو‌متر با فریدون شهر فاصله دارد.

از جاهای دیدنی اطراف اصفهان که بهترین زمان دیدار از آن‌ها فصل پاییز است، می‌توان به کویر مرنجاب، کویر ورزنه و ارگ تاریخی مورچه‌خورت اشاره کرد.

کویر مرنجاب و کویر ورزنه در نزدیکی اصفهان، با امکانات تفریحی و رفاهی‌ای که فراهم کرده‌اند، مکانی مناسب برای کمپ و شب‌مانی‌اند.

بله. پارک جنگلی خوانسار در نزدیکی اصفهان از زیبا‌ترین پارک‌های جنگلی ایران با فضای دل‌چسب و آب‌و‌هوایی متبوع است.

شهرستان نائین از قدیمی‌ترین شهرتسنان‌های استان اصفهان است که تمدنی سه‌هزار ساله دارد.

11 نظرات
 1. n.elahe می گوید

  سلام واقعا عالی ئوشتید
  هم به خاطر اینکه عکس هم گذاشتید
  هم آدرس هر کدوم دقیق گفتید خیلی عالی بود

  1. بانو تقیان می گوید

   الهه عزیز، بابت نظر مثبتتون ممنونیم. ما هم انرژی گرفتیم برای کارهای بیشتر.

 2. داریوش می گوید

  چرا از خمینی شهر چیزی نذاشتید؟؟؟

  1. بانو تقیان می گوید

   سلام داریوش عزیز
   لطفا اگه جاذبه ای مدنظرتون هست، برای ما بنویسید تا در مقاله بیاریم.

  2. محمد می گوید

   سلام
   چشمه لادر از خمینی شهر

 3. داریوش می گوید

  چشمه لادر خمینی شهر پل معلق و زیپ لاین هم داره.
  خانه های تاریخی سرتیپ سدهی و‌مجیر؛ مساجد تاریخی خوزان و گاردر و دستگرد و فروشان؛ عصارخانه ورنوسفادران؛ برج کبوتر دستگرد و جوی آباد؛ امامزاده سید محمد؛ کوچه باغات و مادی گاردر؛ بام سبز و… از دیگر جاذبه های تاریخی خمینی شهر هستند

  1. بانو تقیان می گوید

   ممنونیم داریوش عزیز برای دقت و لطفتون، حتماً در به‌روز‌رسانی مقاله از راهنمایی‌های شما هم استفاده می‌کنیم.

 4. Reyhaneh می گوید

  بسیار کاربردی بود متشکر
  مسجد تاریخی اشترجان هم بنایی زیبا از زمان سلجوقیان است

  1. بانو تقیان می گوید

   ریحانه عزیز، ممنونیم از انرژی مثبتی که منتقل کردید.

 5. مهرداد می گوید

  سلام ممنون از شما سد خميران در شهرستان تيران و كرون واقع شده ا

  1. بانو تقیان می گوید

   سلام مهرداد عزیز. ممنونیم برای توضیحتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.