آبشارهای ایران | زیباترین سقوط آزاد رودها

0

در هر گوشه از ایران یک جاذبه گردشگری بسیار زیبا نهفته است. امروز قصد داریم تا درباره یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران با شما صحبت کنیم. آبشارهای ایران یکی از بهترین بخش‌های طبیعت‌ این کشور به شمار می‌آیند. ایران دارای مناطق کوهستانی متعدد است. به همین خاطر می‌توانیم شاهد حضور آبشارهای متعدد در این کشور باشیم. با ما همراه باشید تا بکرترین و دست‌نخورده‌ترین آبشارهای ایران را بشناسید.

آبشار مارگون | استان فارس

نمایی از آبشار مارگون

برای تماشای آبشار مارگون باید به استان فارس و شهرستان سپیدان سفر کنید. این آبشار حدود 70 متر ارتفاع دارد. زمانی که اولین بار آبشار مارگون را مشاهده کنید، چند لحظه‌ مات این زیبایی خواهید شد. این آبشار از بالای صخره به پایین می‌ریزد. در مسیر خود چندین و چند انشعاب مختلف می‌شود. زیبایی این آبشار در میان بهشتی گمشده، وصف‌ناپذیر است. برای دسترسی به این آبشار، به مهارت کوهنوردی نیاز نیست؛ اما باید آمادگی جسمانی مناسبی داشته باشید.

آبشار لاتون | استان گیلان

در استان گیلان و جنوب شهرستان آستارا، می‌توانید شاهد مرتفع‌ترین آبشار ایران باشید. با دیدن این آبشار، نفستان در سینه حبس خواهد شد. زیبایی این آبشار وصف‌ناپذیر است. اصلاً نمی‌توان این آبشار را دید و عاشق آن نشد. این آبشار در منطقه‌ای زیبا با نام «لوندویل» قرار دارد. آبشار لاتون از آب چشمه‌‌های روستای کوته کومه سرچشمه می‌گیرد. لاتون در دل منطقه‌ای زیبا و سرسبز واقع شده است. در نزدیکی این آبشار، درختان میوه همانند گلابی، زردآلو، فندق، سیب و گردو به چشم می‌خورند. آبشار لاتون هنوز هم بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. شما می‌توانید در این منطقه، شاهد حضور حیوانات مختلف همانند راکون، روباه، خرس، خارپشت و حتی گرگ باشید.

نمایی از پیاده روی آبشار لاتون

برای دسترسی به این آبشار، باید ابتدا خودتان را به شهرستان آستارا برسانید. از آنجا حدود 15 کیلومتر به‌سمت جنوب و مرز اردبیل حرکت کنید. سپس با کمک تابلوهای راهنما، مسیر خود را تا شهر لندویل و روستای کوته کومه ادامه دهید. در نهایت باید حدود 4 ساعت در جنگل پیاده‌روی کنید تا به آبشار برسید. برای تماشای آبشار، به مهارت کوهنوردی نیازی نیست؛ اما باید از آمادگی جسمانی مناسب برخوردار باشید. البته برخی ورزشکاران، از کنار آبشار بالا می‌روند تا از چشم‌انداز بالای آن لذت ببرند.

آبشار لاتون با 105 متر ارتفاع، بلند‌ترین آبشار ایران است.

آبشار بیشه | لرستان

آبشار بیشه با 48 متر ارتفاع و 10 متر عرض، یکی از زیباترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. این آبشار در سرزمین آبشارها، یعنی استان لرستان قرار دارد. آب این آبشار از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد. این آبشار از دل ارتفاعات زاگرس به پایین می‌ریزد و چندین و چند شاخه می‌شود. نهایتاً آب آبشار به یک حوضچه سنگی بزرگ می‌ریزد. در اطراف آبشار بیشه، مناظری خیره‌کننده و نفس‌گیر وجود دارند. مناظری که شاید مثال آن را تنها در مستندهای تلویزیونی دیده باشید. به همین خاطر، از نظر بسیاری این آبشار زیباترین آبشار ایران است.

برای دسترسی به این آبشار باید خودتان را به خرم آباد برسانید. آبشار بیشه در 65کیلومتری خرم آباد قرار دارد. برای بازدید از آبشار بیشه، باید حدود 2 تا 3 ساعت پیاده‌روی کنید. به همین خاطر داشتن آمادگی جسمانی کافی، اکیداً توصیه می‌شود.

آبشار یخی | آمل

نمایی از آبشار یخی

همه ما به دیدن آبشارهای جاری عادت داریم؛ اما این آبشار متفاوت است. این آبشار در تمام ماه‌های سال به‌غیر از تیر و مرداد، یخ زد است! آبشار یخی در ارتفاع ۵هزار و ۱۰۰متری از سطح دریا قرار دارد. به همین خاطر آب‌وهوای اطراف آن بسیار سرد و کوهستانی است. همین مسئله باعث می‌شود تا آب این آبشار 10 ماه سال یخ بسته باشد. جالب است بدانید حتی در چله تابستان نیز فقط چند ساعت در روز یخ این آبشار باز می‌شود.

با تماشای این آبشار، انگار در حال تماشای فیلم‌های آخرالزمانی هستید. فیلم‌هایی که زمین نابود شده و همه جا یخ بسته است. این آبشار 70 متر ارتفاع و 3 متر عرض دارد. پس باید انتظار یک آبشار یخی بسیار بزرگ را داشته باشید. لازم به ذکر است دسترسی به آبشار یخی می‌تواند بسیار دشوار باشد. به همین خاطر باید حتماً همراه تیم‌های کوهنوردی سفر کنید. همراه‌داشتن تجهیزات ایمنی نیز اکیداً توصیه می‌شود. برای دیدن این عظمت باشکوه، حتماً سری به آمل بزنید.

آبشارهای شیرآباد | استان گلستان

نمای زیبای آبشار های شیرآباد

اگر تصویر آبشارهای شیرآباد را ببینید، قطعاً تصور می‌کنید این تصویر به یک کشور خارجی تعلق دارد. این آبشار یکی از زیباتری آبشارهای ایران محسوب می‌شود. آبشارهای شیرآباد در استان گلستان و 55کیلومتری گرگان واقع شده است. شاید تصور کنید چرا آن را با نام آبشارهای شیرآباد می‌شناسیم؟ در حقیقت آبشارهای شیرآباد از مجموع 7 آبشار تشکیل شده است. برای دسترسی به آبشار اول باید حدود 20 دقیقه پیاده‌روی کنید. آبشار اول 25 متر ارتفاع دارد. آب این آبشار در حوضچه‌ای فیروزه‌ای رنگ می‌ریزد.

آبشار زیبای شیرآباد در روستای شیرآباد استان گلستان

این حوضچه با صخره‌های تیره رنگ و خزه‌بسته احاطه شده است. منظره‌ای که این حوضچه خلق می‌کند، فرای تصور است. به طوری که زبان قابلیت وصف این صحنه را ندارد. شاید برای شما جالب باشد بدانید عمق این حوضچه به حدود 80 متر می‌رسد. شما می‌توانید مسیر خود را به‌سمت بالای کوه ادامه دهید تا آبشارهای دیگر شیرآباد را مشاهده کنید. ارتفاع آخرین آبشار به حدود 30 متر می‌رسد. برای بازدید از این آبشارها، باید از آمادگی جسمانی کافی برخوردار باشید. در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد.

آبشار آسیاب خرابه | آذربایجان شرقی

نمایی از آبشار آسیاب خرابه

حال به‌سمت شمال‌غرب ایران و آذربایجان شرقی می‌رویم. آذربایجان شرقی یکی از زیباترین استان‌های ایران با مناطق بکر کوهستانی است. در نزدیکی شهرستان جلفا، یکی از زیباترین آبشارهای ایران انتظار شما را می‌کشد که آبشار آسیاب خرابه نام دارد. این آبشار جزء آبشارهای کمتر شناخته‌شده به حساب می‌آید. به همین خاطر گردشگران و ورزشکاران کمی را در محوطه آن مشاهده خواهید کرد. آبشار آسیاب خرابه تقریباً در فاصله 5کیلومتری از روستای مینجان آباد قرار دارد.

دلیل نام‌گذاری این آبشار شاید برای شما عجیب باشد؛ اما با ورود به محوطه آبشار، متوجه علت آن خواهید شد. در گذشته دور، در این محل آسیابی آبی وجود داشته. این آسیاب از قدرت آب آبشار استفاده می‌کرد. البته امروزه آسیاب نابود شده و فقط خرابه‌هایی از آن باقی مانده است. برای دسترسی به این آبشار، ابتدا خودتان را به روستای مینجان آباد برسانید. سپس از آنجا وارد مسیر آبشار شوید. برای بازدید از این آبشار، باید حدود 30 تا 60 دقیقه پیاده‌روی کنید.

آبشار شِوی | خوزستان

نمایی از آبشار شِوی

در این قسمت قصد داریم تا سری به خوزستان و شهرستان دزفول بزنیم. در این منطقه یکی از زیباترین آبشارهای ایران، یعنی آبشار شوی قرار دارد. آب این آبشار از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد. اغراق نیست اگر بگوییم حتی دوربین‌های عکاسی نیز قادر به ثبت این زیبایی نیستند. حتی اگر بارها و بارها از این آبشار دیدن کنید، باز هم از زیبایی آن سیر نخواهید شد. این آبشار در منطقه‌ای بسیار سرسبز و زیبا واقع شده است. به یمن حضور این آبشار، پوشش گیاهی غنی و سرسبزی را می‌توانید مشاهده کنید. روی سنگ‌ها خزه بسته شده و همین مسئله، مناظری سبز و خیره‌کننده را ایجاد می‌کند.

نمایی از آب تنی آبشار شِوی

آبشار از قسمت‌های مختلف کوه به پایین می‌ریزد. صدای آبشار همانند سمفونی بتهوون شما را عاشق و شیفته خود می‌کند. هوا دلپذیر است. پرندگان آواز می‌خوانند. گاه‌وبی‌گاه نیز می‌توانید شاهد حضور یک حیوان زیبا باشید. در طول این آبشار، چندین و چند حوضچه مختلف ایجاد می‌شود. هر حوضچه می‌تواند گزینه مناسبی برای آبتنی باشد. خوشبختانه برای دسترسی به این آبشار، می‌توانید از ایستگاه قطار تله زنگ استفاده کنید. این ایستگاه در نزدیک‌ترین فاصله تا آبشار قرار دارد. از این ایستگاه تا آبشار، حدود 10 کیلومتر فاصله است.

آبشار نوژیان | لرستان

تصویری از آبشار نوژیان

در سرزمین آبشارها، مگر می‌توان انتظار تماشای زیباترین آبشارهای ایران را نداشت؟ آبشار نوژیان یکی دیگر از زیباترین و البته بلندترین آبشارهای ایران است. این آبشار در استان لرستان قرار دارد. ارتفاع آبشار نوژیان به حدود 95 متر می‌رسد. آبشار نوژیان 5 متر عرض دارد و یکی از آبشارهای بزرگ به حساب می‌آید. این آبشار در یک منطقه جنگلی با همین نام قرار دارد. آب نوژیان از ارتفاعات تاف سرچشمه می‌گیرد. دسترسی به این آبشار کمی دشوار است. به همین خاطر خوشبختانه تا به امروز هنوز بکر و زیبا باقی مانده است.

این آبشار در 51کیلومتری جنوب‌شرق خرم آباد قرار دارد. برای دسترسی به آن ابتدا باید خودتان را به شهر الیگودرز برسانید. از آنجا وارد جاده مومد حسن شوید. سپس باید به‌سمت آبشار آب سفید حرکت کنید. بعد از حدود 2 ساعت پیاده‌روی، نهایتاً به آبشار نوژیان خواهید رسید. دسترسی به این آبشار نه ساده و نه سخت است. پس باید آمادگی جسمانی کافی داشته باشید.

آبشار ویسادار | گیلان

نمایی از آبشار ویسادار

آبشار ویسادار با 16 متر ارتفاع، سومین آبشار مرتفع گیلان محسوب می‌شود. این آبشار در 62کیلومتری رشت و 16کیلومتری پره‌سر قرار دارد. آبشار ویسادار را می‌توان یکی از منحصر‌به‌فردترین آبشارهای ایران دانست. این آبشار داخل یک غار می‌ریزد. به همین خاطر منظره‌ای عجیب و خاص را خلق می‌کند. برای دسترسی به این آبشار، باید کمی پیاده‌روی را به جان بخرید؛ اما نهایتاً از این خستگی پشیمان نخواهید بود.

نمایی از پل فلزی آبشار ویسادار

این آبشار با قدرت فراوان، به داخل حوضچه‌ای درون غار می‌ریزد. به همین خاطر بسیاری از گردشگران، خودشان به داخل غار می‌رسانند تا زیر این آبشار قرار بگیرند. فشار آب بسیار قدرتمند است. همچنین سردی آب را نمی‌توان نادیده گرفت. زمانی که زیر این آبشار قرار بگیرید. تمام خستگی کل عمر خود را فراموش خواهید کرد. اگر قصد دارید تا تعدادی محدود از آبشارهای ایران را برای تماشا انتخاب کنید، ویسادار را در لیست خود قرار دهید.

آبشار سمیرم | اصفهان

کمتر کسی درباره جاذبه‌های طبیعی اصفهان اطلاع دارد. در حقیقت همه ما اصفهان را به آثار فرهنگی و تاریخی بسیار مهم می‌شناسیم. حال آن روی سکه اصفهان را باید بشناسید. در 160کیلومتری اصفهان و 4 کیلومتری شرق شهرستان سمیرم، آبشاری زیبا واقع شده است. این آبشار جزء محبوب‌ترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید.

ظاهر این آبشار بسیار زیبا و تماشایی است. به همین خاطر همه ساله بسیاری از مسافران، از این آبشار بازدید می‌کنند. سمیرم یک محیط خانوادگی محسوب می‌شود. در محوطه این آبشار شما می‌توانید از پارکینگ و سایر خدمات رفاهی بهره‌مند شوید. برای دسترسی به آبشار، فقط 5 دقیقه پیاده‌روی نیاز است. از این رو دیگر نیازی نیست تا نگران پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت باشید. بهترین زمان بازدید از این آبشار نیز اوایل فصل بهار است.

آبشار سنگان | تهران

کمی بالاتر از روستای سولقان و در نزدیکی پایتخت، یکی دیگر از آبشارهای ایران، یعنی آبشار سنگان پنهان شده است. همان طور  که از نام این آبشار بر می‌آید، آب از دل کوه و صخره به پایین سقوط می‌کند. این آبشار در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد. اگر ساکن تهران هستید، در کمتر از یک ساعت می‌توانید خودتان را به این آبشار برسانید. در فصل زمستان، محوطه این آبشار شدیداً سرد می‌شود. به همین خاطر حتی بخش‌های از آبشار نیز یخ می‌بندد. ارتفاع قندیل‌های یخ بعضاً به حدود 40 متر نیز می‌رسد. همین مسئله باعث می‌شود چه تابستان و چه زمستان، بازدید از این آبشار توصیه شود.

آبشار اخلمد | خراسان رضوی

تصویری از آبشار اخلمد

از زیباترین آبشارهای ایران که در استان خراسان رضوی قرار گرفته و در منطقه کوهستانی روستای اخلمد مشهد جاری می‌شود، آبشار اخلمد است. این آبشار از روی ارتفاعات سنگی ۴۵متری به سمت زمین فرو می‌ریزد. به‌خاطر رطوبت همیشگی حاصل از جریان آب، سطح سنگ‌ها پوشیده از خزه‌های سبزرنگ است. همچنین سقوط آب از ارتفاع بلند این آبشار، مه زیبا و چشم‌نوازی می‌سازد که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. تا فاصله ۲کیلومتری از آبشار، کوه‌های سخت و مرتفع دورتادور آبشار را در بر گرفته‌اند. همین موضوع باعث شده است تا مسیر دسترسی به آبشار اخلمد، تنگ و سنگلاخ و پیاه‌روی به سمت آن کمی دشوار باشد.

آبشار گنج نامه | همدان

تصویر آبشار گنج نامه همدان

شاید تصور کنید غار علیصدر جزء معدود جاذبه‌های گردشگری همدان است. این در حالی است که در فاصله 5کیلومتری همدان، آبشاری زیبا به وجود دارد. نام این آبشار گنج نامه است و ابتدای جاده همدان به تویسرکان قرار دارد. ارتفاع این آبشار به حدود 12 متر می‌رسد. آبشار گنج نامه در محیطی کاملاً کوهستانی و سنگلاخی قرار دارد. همین مسئله دسترسی به آن را کمی دشوار می‌کند. در نزدیکی دیوارهای این غار، دو کتیبه تاریخی به چشم می‌خورد. این کتیبه‌های به دوران هخامنشی تعلق دارند. پس می‌توانید علاوه بر تماشای زیبایی آبشار، کمی تاریخ را نیز مرور کنید.

آبشار کبودوال | گلستان

نمایی از آبشار کبودوال

آبشار کبودوال را می‌توان یکی از معروف‌ترین آبشارهای ایران دانست. بسیاری از طبیعت‌گردان، این آبشار را به‌خوبی می‌شناسند. جالب است بدانید بسیاری از گردشگران، به یک بار بازدید از این آبشار قانع نمی‌شوند. به همین خاطر همواره می‌توانید شاهد افرادی باشید که چندمین بار است از این آبشار دیدن می‌کنند. ارتفاع آبشار کبودوال به حدود 6 متر می‌رسد. این یعنی کبودوال آبشاری مرتفع نیست. با این وجود در طول همین 6 متر طوری خرامان و زیبا به پایین می‌ریزد که روح شما را می‌رباید. در همین نزدیکی آبشار لوه نیز وجود دارد که دیدنش شما را سرحال می آورد.

دسترسی به آبشار کبودوال نسبتاً ساده است. به همین خاطر به داشتن مهارت‌های کوهنوردی یا صخره‌نوردی نیازی نیست. این آبشار را به‌عنوان یکی از زیباترین آبشارهای خزه‌ای ایران می‌شناسند. زمانی که به آبشار می‌رسید، تصور می‌کنید در مستند‌های تلویزیونی حضور دارید. برای دسترسی به این آبشار، باید حدود 2 کیلومتر پیاده‌روی را به جان بخرید. البته این مسیر پیاده‌روی در دل جنگل است و بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

آبشار آب سفید | لرستان

نمایی از آبشار آب سفید

آبشار آب سفید نیز یکی دیگر از آبشارهای زیبای ایران است که در لرستان قرار دارد. همان طور که از نام این آبشار مشخص است، آبی سفید رنگ دارد. این به‌دلیل فشار قدرتمند آب است. آبشار آب سفید حدود 69 متر ارتفاع دارد. این آبشار از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد. آب با فشار قوی از دیواره صخره‌ای کوه بیرون می‌زند. به همین خاطر آب پرفشار به رنگ سفید در می‌آید. این مسئله منظره‌ای خیره‌کننده را به وجود می‌آورد. آبشار آب سفید هنوز هم جزء زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران به شمار می‌آید. برای دسترسی به این آبشار باید خودتان را ابتدا به الیگودرز برسانید. مسیر را به‌سمت روستاهای برم و سپس مسگری ادامه دهید. در منطقه مرزی استان لرستان و استان اصفهان، می‌توانید شاهد آبشار آب سفید باشید.

آبشار کمردوغ | کهگیلویه و بویراحمد

در  استان کهگیلویه و بویراحمد یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد. این آبشار هفتمین آبشار بلند در تمام ایران به حساب می‌آید. آبشار کمردوغ در میان تنگه‌ای بسیار زیبا قرار دارد. آبشار کمردوغ آبشاری کمتر شناخته شده محسوب می‌شود. به همین خاطر این آبشار بسیار بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. ارتفاع این آبشار به حدود 100 متر می‌رسد. جالب است بدانید آبشار کمردوغ حدود 60 متر عرض دارد. همین مسئله، آن را به یکی از خاص‌ترین آبشارهای ایران تبدیل می‌کند.

نمایی از حوضچه‌ای با آب فیروزه‌ای آبشار کمردوغ

زمانی که به این آبشار نگاه می‌کنید، با خودتان می‌گویید بی‌تردید خداوند زمان بیشتری را برای خلق این مکان صرف کرده است. آبشار با انشعاب‌های مختلف از ارتفاعات کوه به پایین می‌ریزد. بخشی از آن از جلوی یک غار طبیعی عبور می‌کند. بخشی دیگر به حوضچه‌ای با آب فیروزه‌ای می‌ریزد. این آبشار در ارتفاعات قرار دارد و می‌خواهید با دست خود ابرها را لمس کنید. آبشار کمردوغ را باید جزء زیباترین آبشارهای ایران دانست.

آبشار لوه | گلستان

نمایی از آبشار لوه واقع درجنگل های سر سبز

در شهر گرگان و نزدیکی شهرستان مینودشت، می‌توانید نظاره‌گر یکی از زیباترین آبشارهای ایران باشید. اگر در بازدید از آبشار لوه هستید، کافی است یک بار تصویر آن را در اینترنت جست‌وجو کنید. فقط با دیدن این عکس، شاید چند لحظه بدون پلک‌زدن به آن خیره شوید. این آبشار در دل یکی از سرسبزترین جنگل های ایران قرار دارد. در این جنگل، درختان شما را محاصره می‌کنند و اجازه ورود هیچ نوع انرژی منفی را نمی‌دهند. در کنار این آبشار جز صدای آب و پرندگان، صدای دیگری نمی‌شنوید.

نمایی از آبشار لوه

از زیبایی این آبشار هرچه بگوییم، کم است. زبان قادر به وصف این حجم از زیبایی نیست. آبشار لوه از ارتفاع 75متری به داخل یک حوضچه می‌ریزد. آب این حوضچه فیروزه‌ای مایل به سبز است. دور‌تا‌دور آبشار، سنگ‌ها خزه بسته‌اند. در محوطه این آبشار، صده‌ها درخت کهنسال به چشم می‌خورد. درختانی که بیش از 15 متر ارتفاع دارند. این آبشار 5 طبقه دارد و شما را شیفته خود می‌کند. برای دسترسی به این آبشار باید خودتان را به گرگان برسانید. این آبشار در نزدیکی پارک ملی گلستان قرار دارد.

آبشار گزو | سوادکوه

نمایی از آبشار گزو

شاید بسیاری از طبیعت‌گردان هم نام آبشار گزو را نشنیده باشند. این آبشار در منطقه سوادکوه و نزدیکی شهر زیرآب قرار دارد. آبشار گزو را می‌توان یکی از زیباترین آبشارهای ایران دانست. این آبشار در منطقه بکر و دل جنگل واقع شده است. به همین خاطر مسیر ماشین‌رو ندارد. پس باید پیاده‌روی نسبتاً طولانی در منطقه جنگلی و کوهستانی را به جان بخرید. در این منطقه درختان کهنسال بلوط با آبشار همنشینی می‌کنند. روی زمین، ده‌ها گونه گیاهان دارویی به چشم می‌خورد. پرندگان روی درختان آواز می‌خوانند.

این آبشار حدود 75 متر ارتفاع دارد. زمانی که به آبشار گزو می‌رسید، نفستان از عظمت در سینه حبس خواهد شد. این آبشار دیوار صخره‌ای بسیار بلند دارد. از طرف دیگر صخره‌ها در قسمت بالایی فاصله کمی از هم پیدا می‌کنند. این فاصله آنقدر کم می‌شود که به‌سختی می‌توانید شاهد نور آفتاب باشید. همین مسئله باعث شهرت هرچه بیشتر آبشار گزو شده است. این آبشار در جنگل لفور قرار دارد. به همین خاطر بسیاری از طبیعت‌گردان، حین پیاده‌روی در لفور، سری به این آبشار نیز می‌زنند.

آبشار زیارت | گلستان

نمایی از آبشار زیارت گلستان

روستای زیارت در 19کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد. این روستا جزء قدیمی‌ترین مناطق استان گلستان به حساب می‌آید. اگر روی نقشه را نگاه کنید، این روستا در دل جنگل و کوهپایه واقع شده است. تقریباً می‌توان گفت که پروردگار از هیچ نعمتی برای مردم این روستا کم نگذاشته است. در این روستا می‌توانید از مناظر طبیعی بی‌شمار دیدن کنید.

نمایی از مسیر رسیدن به آبشار زیارت گلستان

در دل جنگل‌های اطراف روستای زیارت، یکی از زیباترین آبشارهای ایران نهفته است که آبشار زیارت نام دارد. این آبشار 15 متر ارتفاع دارد و داخل یک حوضچه بزرگ می‌ریزد. این حوضچه گزینه مناسبی برای آب‌تنی در تابستان محسوب می‌شود. خوشبختانه دسترسی به این آبشار نسبتاً ساده است. شما با حدود 15 دقیقه پیاده‌روی، به آبشار دسترسی پیدا خواهید کرد. با وجود این، آبشار زیارت کمتر شناخته شده است. پس هنوز هم ظاهری تقریباً بکر و دست‌نخورده دارد.

آبشار بولا | ساری

 نمایی از آبشار بولا

آبشار اوبن، یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران است. این آبشار در شهر ساری و منطقه‌ای حفاظت‌شده با همین نام قرار دارد. مسیر دسترسی به این آبشار ماشین‌رو نیست. به همین خاطر باید بخش عمده آن را داخل جنگل با پای پیاده طی کنید. البته در طول مسیر آنقدر مات و مبهوت مناظر خواهید شد که دوری مسیر را احساس نخواهید کرد. این آبشار در مسیر کوهستانی قرار ندارد. پس برای دسترسی به آن به مهارت کوه‌نوردی یا صخره‌نوردی نیاز نخواهید داشت. در عین حال باید آمادگی بدنی مناسبی داشته باشید.

نمایی از مسیر پیمودن به آبشار بولا

در طول مسیر از صدها درخت مختلف همانند گلابی، راش و آلوچه دیدن خواهید کرد. محیط این آبشار بسیار بکر و دست‌نخورده است. با تدابیر سازمان محیط‌زیست، حیوانات در آرامش کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید چند گونه کمیاب پرنده را در این منطقه مشاهده کنید. آب‌وهوای این آبشار بسیار معتدل و لذت‌بخش است. به همین خاطر بسیاری آن را آبشار چهار فصل می‌دانند. این آبشار خیلی مرتفع نیست؛ اما مناظری خیره‌کننده را به وجود می‌آورد. صخره‌های اطراف همگی خزه بسته‌اند. به همین خاطر جز سرسبزی و زیبایی منظره‌ای دیگر را نخواهید دید.

آبشار شیرز | کوهدشت

نمایی از آبشار شیرزه

خب کاملاً مشخص است که زیبایی‌های استان لرستان تمامی ندارد. در این استان می‌توانید شاهد چندین و چند آبشار کوچک و بزرگ متعدد باشید. یکی از این آبشارها، آبشار شیرز کوهدشت است. این آبشار در اطراف شهر کوهدشت واقع شده است. در نزدیکی این شهر، تنگه‌ای زیبا و دست‌نخورده به چشم می‌خورد. برای پیمودن این مسیر، باید آمادگی جسمانی کافی داشته باشید. مسیر کاملاً کوهستانی و دشوار است. در میان این دره، رودی کم‌عمق جریان دارد. همین رود نیز باعث به‌وجود‌آمدن این تنگه در طی سالیان دراز شده است. جالب است بدانید قدمت این تنگه به دوران پارینه سنگی می‌رسد. پس شما می‌توانید یک تیر و دو نشان بزنید. با پیمودن مسیر تنگه و حدود 2 ساعت پیاده‌روی، نهایتاً به آبشار شیرز خواهید رسید.

به سبب کوهستانی‌بودن منطقه، بهترین زمان بازدید از آن 6 ماه اول سال است. اگر آمادگی جسمانی کافی برای پیاده‌روی ندارید، می‌توانید از طریق جاده اولادقبا اقدام کنید. شما با کمک این جاده می‌توانید تا 2کیلومتری آبشار نزدیک شوید. مابقی مسیر خاکی است. اگر وسیله نقلیه آفرود داشته باشید، این مسیر را نیز می‌توانید با خودرو ادامه دهید. خودروهای معمولی نیز مجبور می‌شوند وسیله نقلیه خود را در پارکینگ همین قسمت رها کنند و مسیر را پیاده ادامه دهند.

آبشار پیران | کرمانشاه

نمایی از آبشار پیران

آبشار پیران با حدود 100 متر ارتفاع، یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید. این آبشار در نزدیکی سرپل ذهاب واقع شده است. آبشار پیران، در منطقه‌ای کاملاً کوهستانی قرار دارد. تا چند سال پیش، فقط کوه‌نوردان و صخره‌نوردان قادر به تماشای زیبایی این آبشار بودند. حتی مسیر صخره‌نوردی آبشار پیران نیز مسیر بسیار دشواری برای ورزشکاران است. خوشبختانه چند سالی می‌شود که در این کوهستان، پلکانی مخصوص نصب کرده‌اند. به این شکل مسافران معمولی نیز می‌توانند خودشان را بر فراز این آبشار برسانند.

نمایی از مسیر رسیدن به آبشار پیران

البته برای بازدید از آبشار پیران، دو راه پیش رو دارید. مسیر اول از طریق روستای ژالگه است. شما طی این مسیر باید تمام کوهستان را بالا بروید. در نهایت بر فراز آبشار خواهید رسید. مزیت اصلی این مسیر، چشم‌اندازی است که در نهایت نصیب شما می‌شود. مسیر دوم از سمت روستای پیران است. شما از طریق این مسیر پای آبشار خواهید رسید. مسیر دوم پیاده‌روی کمتری دارد. حتی مسیر پیاده‌روی آن نیز سنگ‌فرش شده است. به همین خاطر افرادی که آمادگی جسمانی کافی ندارند، می‌توانند از مسیر دوم استفاده کنند.

  • آبشار یخی هملون | تهران

نمایی از آبشار یخی هملون

پیش از این درباره آبشارهای یخی صحبت کردیم. اگر به‌خاطر داشته باشید، یکی از این آبشارها در شهرستان آمل قرار دارد. حال باید بدانید در نزدیکی پایتخت، یک آبشار یخی دیگر با نام هملون وجود دارد. این آبشار یکی از زیباترین و خاص‌ترین آبشارهای ایران است. آبشار هملون در سمت شمال‌شرقی تهران و داخل جاده میگون به شمشک واقع شده است. جالب است بدانید این آبشار در تمام ماه‌های سال به‌غیر از تابستان یخ زده است. حتی در تابستان نیز فقط چند ساعت در روز آب جریان پیدا می‌کند.

نمایی از تماشای مردم از آبشار یخی هملون

همین مسئله باعث خلق مناظری خیره‌کننده می‌شود. بسیاری از گردشگران فقط برای تماشای مناظر یخی این آبشار، سختی مسیر را به جان می‌خرند. بسیاری از ورزشکاران نیز صعود این آبشار را یک چالش بزرگ می‌دانند. آن‌ها مهارت خود را در بالا‌رفتن از صخره‌های یخی به چالش می‌کشند. بد نیست بدانید در نزدیکی این آبشار، یک مرکز یخ‌نوردی برای علاقه‌مندان تأسیس شده است. پس اگر به صعود از آبشار یخی علاقه‌مند هستید، می‌‌توانید در این کلاس‌ها شرکت کنید.

آبشار شاهاندشت | مازندران

آبشار شاهاندشت با حدود 62متر ارتفاع، یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای استان مازندران محسوب می‌شود. این آبشار در دل طبیعت بکر قرار گرفته است. به همین خاطر مسیر دسترسی ماشین‌رو ندارد. شما باید دل به طبیعت بدهید و چند ساعتی پیاده‌روی را به جان بخرید. البته در طول مسیر با تماشای مناظر خیره‌کننده طبیعی، زمان بر شما بسیار سریع خواهد گذشت. این منطقه به‌سبب موقعیت استراتژیک خاص، محلی برای استقرار نیروهای نظامی گذشتگان ما نیز بوده است. در نزدیکی این آبشار می‌توانید از قلعه‌ای تاریخی دیدن کنید. قدمت این قلعه به حدود 3هزار سال می‌رسد. این قلعه ملک بهمن نام دارد و دقیقاً در کنار آبشار شاهاندشت واقع شده است.

نمایی از بازدید آبشار شاهاندشت

برای دسترسی به این آبشار باید ابتدا خودتان را به شهرستان آمل برسانید. از آنجا به‌سمت روستای شاهاندشت راهی شوید. این آبشار در نزدیکی این روستا قرار دارد. در نزدیکی آبشار، محلی مناسب برای اتراق و استراحت تعبیه شده است. پس چادر و لوازم پیک‌نیک را همراه بیاورید. آبشار درون یک حوضچه سنگی بسیار زیبا با آب زلال می‌ریزد. در فصل تابستان، این حوضچه گزینه مناسبی برای رفع خستگی و آب‌تنی محسوب می‌شود.

 آبشار تیرکان | بابل

آبشار تیرکان بابل

تیرکان یا همان هفت آبشار، جزء آبشارهای کمتر شناخته‌شده محسوب می‌شود. این آبشار در دل روستایی با همین نام قرار دارد. آبشار تیرکان، آبشاری کم‌ارتفاع است. به همین خاطر جریان آب آرامی دارد. آب این آبشار به درون حوضچه‌ای طبیعی و سنگی می‌ریزد. آب این حوضچه‌ای فیروزه‌ای و زلال است. فضای اطراف آبشار به‌حدی زیباست که روح و روان شما را از آشفتگی آزاد می‌کند.

عکس از آب جاری آبشار تیرکان بابل

این آبشار در دل جنگل قرار دارد. به همین خاطر فاقد مسیر ماشین‌رو است. پس باید به دل جنگل بزنید و حدود 2 ساعت پیاده‌روی را به جان بخرید. در طول مسیر از منطقه کالبوکوشت و جنگل درازکلا عبور خواهید کرد. در این مسیر می‌توانید از درختان کهنسال و قطور توسکا، شردار و ازگل دیدن کنید. پیاده‌روی در این مناطق جنگلی، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی در ذهن شما خواهد بود. سختی و طولانی‌بودن مسیر باعث شده تا این آبشار هنوز بکر و دست‌نخورده بماند.

آبشار آق سو | گلستان

نمایی از آبشار آق سو

در فاصله 40کیلومتری از شهر «گالیکش» استان گلستان، یکی از زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد. نام این آبشار، آق سو است. برای دسترسی به این آبشار، باید از تنگه‌ای با نام تنگه گلو عبور کنید. این تنگه ظاهری شبیه به تنگه واشی دارد. آب با فشار قوی از این تنگه عبور می‌کند. همین مسئله عبور از تنگه را کمی دشوار خواهد کرد. پس باید آمادگی جسمانی کافی برای عبور از خلاف جهت آب را داشته باشید. مسیر را باید حدود یک ساعت ادامه دهید تا به تونل گلستان برسید. زمانی که به تونل رسیدید، می‌توانید شاهد زیبایی آبشار آق سو باشید.

عکس از مسیر پلکانی آب جاری از آبشار آق سو

این آبشار زیبا یکی از بکرترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید. به‌سبب دوری راه و سختی مسیر، کمتر کسی از آن بازدید می‌کند. زیبایی طبیعت بکر نوش ‌جان کسانی که سختی مسیر را به جان می‌خرند. این آبشار حدود 70 متر ارتفاع دارد و از دل مناطق سنگی و کوهستانی به بیرون می‌ریزد. فقط زمانی که این آبشار را از نزدیک مشاهده کنید، عظمت آن را درک خواهید کرد. در نزدیکی این آبشار، دریاچه یا همان حوضچه‌ای کوچک نیز دیده می‌شود. آب این حوضچه تعریفی جدید از رنگ آبی فیروزه‌ای را به شما معرفی می‌کند.

آبشار وروار | کرمان

عکس از نمای روبه‌روی آبشار وروار

جالب است بدانید در چند کیلومتری جنوب شهر کرمان، بلندترین آبشار خاورمیانه وجود دارد. ارتفاع این آبشار به حدود 174 متر می‌رسد. آب این آبشار از رود «فرق» سرچشمه می‌گیرد. برای دسترسی به آبشار وروار باید خودتان را به شهرستان عنبرآباد کرمان برسانید. بهترین مسیر دسترسی، جاده جیرفت – کهنوج است.

این آبشار از دل دیواری سنگی به زمین می‌ریزد. زمانی که بخواهید قسمت بالایی آبشار را ببینید، سرتان گیج خواهد رفت. تا زمانی که از نزدیک آبشار وروار جیرفت را نبینید، عظمت آن را درک نخواهید کرد. برای دسترسی به این آبشار، فقط به آمادگی جسمانی کافی نیاز است. پس اگر کمی اهل ماجراجویی هستید، بهتر است سری به این آبشار بزنید.

آبشار وراور با 174 متر ارتفاع، بلند‌ترین آبشار تمام خاورمیانه است.

خب دوستان و همراهان عزیز ره بال آسمان ، نظر شما درباره بهترین و زیباترین آبشارهای ایران چیست؟ آیا به نظر شما نام آبشاری از این لیست جا مانده است؟ به ما کمک کنید تا کنار هم این لیست را تکمیل کنیم. آیا تا کنون از هیچ یک از این آبشارها دیدن کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما و سایر همراهان به اشتراک بگذارید.

آبشار آب سفید را برخی به‌عنوان عروس آبشارهای ایران می‌شناسند.

آبشار وروار با 174 متر ارتفاع، بلندترین آبشار ایران است.

بر اساس نظرات، بسیاری از مسافران آبشار شوی را به‌عنوان زیباترین آبشار ایران می‌شناسند.

بیشترین آبشارهای ایران در منطقه لرستان قرار دارند. به همین خاطر است که این استان را با نام «سرزمین آبشارها» می‌شناسند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.