موزه های مشهد | لیست کامل به همراه عکس و آدرس

2

مشهد یک شهر توریستی مهم ایران به حساب می‌آید که به واسطه حرم امام رضا، گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را جذب خود می‌کند و خرید بلیط وسایل نقلیه مختلف مانند بلیط هواپیما مشهد بسیار پرطرفدار است؛ اما اینکه شهر مشهد را فقط به‌عنوان یک شهر مذهبی بشناسیم، بسیار اشتباه است. در مشهد می‌توانید جاذبه‌های گردشگری متعدد، همانند انواع موزه، انواع پارک و انواع مناطق ییلاقی و تفریحی را بیابید که همگی بسیار زیبا هستند و ارزش بازدید را دارند. امروز قصد داریم تا موزه های مشهد را به شما عزیزان معرفی کنیم. با ما همراه باشید تا آن‌ها را بهتر بشناسید.

موزه بزرگ خراسان

نمایی از موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان یکی از مهم‌ترین موزه ‌های مشهد در خراسان رضوی به حساب می‌آید که در نزدیکی پارک کوهسنگی واقع شده است. این موزه 4 ورودی متفاوت دارد و می‌توانید از چهار جهت مختلف، وارد این موزه شوید. موزه بزرگ خراسان در سال 1393 در یک ساختمان 12طبقه افتتاح شد و بخش بزرگی با نام دکتر میرفندرسکی دارد. داخل موزه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و در تمامی بخش‌ها، مخازنی برای نگهداری از اشیای مختلف تاریخی را مشاهده خواهید کرد.

نمایی ازبازدید از موزه بزرگ خراسان

هر طبقه از موزه بزرگ خراسان، به تاریخی خاص اختصاص دارد. در بخش‌هایی از این موزه می‌توانید آثاری متعلق به دوران هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان را بیابید. در بخش‌های دوران اسلامی این موزه، می‌توانید شاهد قرآن‌هایی باشید که به ائمه‌اطهار منسوب هستند. به‌غیر از این آثار، انواع قرآن‌های نفیس، شیشه، کتاب و فرشینه‌های ارزشمند دوره‌های مختلف تاریخی نیز در این موزه نگهداری می‌شوند. این موزه شامل امکانات رفاهی و خدماتی کامل مثل سالن اجتماعات، کتابخانه، نمازخانه، سرویس بهداشتی و راهنمای موزه است.

اطلاعات بازدید از موزه بزرگ خراسان

هزینه بازدید۵ هزار تومان
ساعات بازدیدهر روز هفته از ساعت 9 صبح تا 7 عصر
شماره تماس05137269070
آدرسمشهد، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ منطقه‌ای خراسان

موزه های آستان قدس رضوی

نمایی از موزه های آستان قدس رضوی

موزه ‌های آستان قدس رضوی در مجموعه آستان قدس رضوی واقع شده  و یکی دیگر از موزه های مشهد است. بخش موزه آستان‌ قدس رضوی، دارای مساحتی بالغ بر هزار و 300 مترمربع است. در این موزه آثار هنری و صنایع دستی با قدمت بیش از هزار سال نگهداری می‌شوند. بازدید از آن‌ها را به شما عزیزان و هنردوستان توصیه می‌کنیم. معماری موزه، ظاهری بسیار زیبا دارد و بر اساس سبک معماری ایرانی اسلامی بنا شده است. چنین طراحی معماری یک چالش بزرگ به حساب می‌آید و در بخش‌های مختلف آن، می‌توانید سبک‌ دوران متفاوتی از معماری ایرانی را مشاهده کنید.

نکته جالب توجه درباره موزه آستان قدس رضوی این است که اکثر اشیای موجود در آن، اهدایی هستند. در این موزه از صدها قالی، ظروف زینتی، سلاح سرد و گرم و انواع قرآن نفیس نگهداری می‌شود. این موزه دارای ساختمان‌های مختلفی از جمله ساختمان موزه مرکزی، ساختمان موزه قرآن، ساختمان موزه فرش، حمام مهدی قلی بیگ و کتابخانه وابسته است.

 • موزه مرکزی

در ساختمان موزه مرکزی آستان قدس می‌توانید شاهد گنجینه حرم رضوی، تمبر و اسکناس، نجوم و ساعت، سلاح‌ سرد و گرم، ظروف زینتی، هنرهای تجسمی، صدف و حلزون‌های دریایی، سکه و انواع مدال باشید.

 • موزه فرش

نمایی از موزه فرش

ساختمان موزه فرش دارای سه طبقه متعدد است. ساخت و جمع‌آوری آثار داخل این موزه از سال 1382 تا 1389 به طول انجامید و نهایتاً در سال 1390 افتتاح شد. در طبقه اول می‌توانید شاهد انواع قالی‌های بافت مناطق شرق و مرکز کشور باشید. در طبقه اول قالی‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب کشور و عشایر به چشم می‌خورند. همچنین طبقه زیرهمکف نیز به انواع قالی‌های دوره صفوی اختصاص داده شده است.

 • موزه قرآن

در ساختمان موزه قرآن، شاهد بخش‌های گنجینه قرآن، آثار اهدایی سید علی خامنه‌ای، آثار اهدایی استاد فرشچیان و همچنین تالار مرقعات و ابزار کتابت خواهید بود.

 • حمام مهدی قلی بیگ

نمایی از حمام مهدی قلی بیگ

حمام مهدی قلی بیگ نیز توسط فردی با همین نام ساخته شده است. بعدها آن را به آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند. در گذشته این حمام به صورت رایگان در اختیار زائران امام رضا قرار می‌گرفت. تا سال 1376، همه ساله صدها زائر از این حمام استفاده می‌کردند تا نهایتاً به‌تدریج استفاده از حمام‌های عمومی منسوخ شد. به همین خاطر در سال 1385، کاربری این حمام را به موزه تغییر دادند. در حال حاضر داخل این حمام می‌توانید انواع پوشاک سنتی اقوام مختلف، وسایل سنتی حمام، لوازم آرایش و وسایلی که برای حمام نیاز است را مشاهده کنید. بخش کتابخانه نیز دارای هزاران جلد کتاب نفیس است که در 80 سال گذشته آن را وقف آستان قدس کرده‌اند.

هزینه ورودی موزه مرکزی و موزه فرش5هزار تومان
هزینه ورودی موزه قرآن و تالار آثار استاد فرشچیان2هزار تومان
هزینه ورودی از موزه مردم‌شناسی۲هزار تومان
ساعت بازدید موزه مرکزی۸ صبح تا ۱۸ عصر | تعطیلات نوروز و تابستان: ۸ صبح تا ۸:۴۵ شب
ساعت بازدید موزه قرآن و تالار آثار استاد فرشچیان، موزه فرش و موزه مردم‌شناسیهر روز از ۸ صبح تا ۱۱:۳۰ ظهر
شماره تماس05132241105
آدرساستان خراسان رضوی، مشهد، حرم مطهر امام رضا، صحن کوثر
آدرس ویسایتmuseum.razavi.ir
برای اطلاع از دیگر دانستنی‌های سفر به مشهد، مقاله زیر را بخوانید:
راهنمای سفر مشهد

باغ موزه نادری مشهد

نادرشاه افشار یکی از مهم‌ترین و مقتدرترین پادشاهان ایرانی بوده است که فتوحات بسیاری را در کارنامه او می‌توان مشاهده کرد. نادرشاه در شهر مشهد به خاک سپرده شده است و آرامگاه او بعد از آرامگاه امام رضا، یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد به حساب می‌آید. ساختمان اصلی باغ موزه نادری در سال 1342، توسط هوشنگ سیحون، یکی از نوابغ معماری ایران طراحی شد. در کنار آرامگاه نادرشاه، دو تالار بزرگ در باغ نادری به چشم می‌خورد که به موزه تعلق دارند. در این دو سالن که از جمله موزه های مشهد هستند می‌توانید شاهد آثاری زیبا و انواع اسلحه باشید که به دوران نادرشاه افشار تعلق دارند.

علاوه بر آرامگاه کوچک نادرشاه که بر اساس اسناد تاریخی، شخص نادرشاه دستور ساخت آن را صادر کرده بود، می‌توانید شاهد مجسمه وی نیز باشید. در این مجسمه که توسط ابوالحسن صدیقی، از شاگردان کمال الملک ساخته شده است، می‌توانید تصویر نادرشاه افشار را به همراه سربازانش تماشا کنید. جالب است بدانید که آرامگاه محمد تقی خان پسیان، یکی از سرداران بنام خراسان نیز در همین باغ موزه قرار دارد.

اطلاعات بازدید از باغ موزه نادری مشهد

هزینه بازدید۵هزار تومان
ساعت بازدیدساعات بازدید در فصول گرم سال ( بهار و تابستان): از 7:30 صبح تا 20 شب
ساعات بازدید در فصول سرد سال ( پاییز و زمستان): از 7:30 صبح تا 17 عصر
شماره تماس05132224888
آدرسمشهد، چهار راه شهدا، آرامگاه نادر، موزه باغ نادری
نکات مهم این آرامگاه در ۵ روز اول فروردین و سوگواری‌های رسمی تعطیل می‌شود

موزه آیین‌های پهلوانی مشهد یا شه لافتی

نمایی ازموزه آیین‌های پهلوانی مشهد یا شه لافتی

موزه آیین‌های پهلوانی مشهد را می‌توان یکی از موزه های مشهد دانست که آن را به‌طور اختصاصی به ورزش باستانی ایرانی یا همان زورخانه اختصاص داده‌اند. مرشد علی اکبر قاسمی، معروف به پهلوان رستم، یکی از پهلوانان معروف ایرانی بود که در مشهد زندگی می‌کرد. او برای آنکه آیین‌های پهلوانی و ورزش سنتی ایرانی برای نسل بعدی به جا بماند، اقدام به ساخت یک موزه با همین نام کرد. نکته جالب توجه درباره موزه شه لافتی مشهد این است که شخص مرشد علی اکبر قاسمی تمامی مراحل افتتاح این موزه را به‌تنهایی انجام داد. تمامی آثاری که در این موزه به چشم می‌خورد حاصل 45 سال سفر پهلوان به شهرهای مختلف کشور هستند.

نمایی ازآثار موزه آیین‌های پهلوانی مشهد یا شه لافتی

این موزه حدود 2هزار مترمربع مساحت دارد و شامل دو بخش مجزا می‌شود. در یک بخش بزرگ از موزه، شاهد گود زورخانه خواهید بود. جالب است بدانید که هنوز هم پهلوانان در این زورخانه ورزش می‌کنند و می‌توانید به تماشای آن‌ها بنشینید. در بخش دوم وسایل قدیمی پهلوانان، لباس‌های آن‌ها و آیین پهلوانی را مشاهده خواهید کرد. تقریباً می‌توان گفت که چنین موزه‌ای در سراسر ایران وجود ندارد و بازدید از آن قطعاً جذابیت خاصی به همراه خواهد داشت.

اطلاعات بازدید از موزه آیین‌های پهلوانی مشهد یا شه لافتی

هزینه بازدیدرایگان
ساعات بازدید۸ صبح تا ۴ عصر
شماره تماس09367662114
آدرسمشهد، جاده توس، بلوار شاهنامه، چهار برج، بهار ۲۴

موزه توس

نمایی از آثار موزه توس

یکی دیگر از موزه های مشهد موزه توس است. همان طور که از نام این موزه مشخص است، در شهر توس و نه مشهد قرار دارد. البته توس دارای فاصله بسیاری تا شهر مشهد نیست و به همین خاطر آن را جزء موزه های مشهد به حساب آوردیم. موزه توس را تقریباً می‌توان یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین موزه های مشهد دانست که به استاد شعر و ادب فارسی، ابوالقاسم فردوسی اختصاص یافته است. این موزه در بخش پایینی آرامگاه فردوسی قرار دارد و همه ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند. ساختمان موزه نیز همراه با سازه اصلی آرامگاه، به دست استاد معماری ایران، یعنی استاد هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است.

نمایی از ارامگاه فردوسی موزه توس

در بخش داخلی موزه می‌توانید شاهد آثار سنگی ماقبل تاریخ، انواع پیه‌سوز، عطردان و آثار دیگری باشید که طی حفاری به دست آمده‌اند. همان طور که انتظار می‌رود، در این موزه از انواع شاهنامه نفیس نیز نگهداری می‌شود که بسیار ارزنده و گران‌بها هستند. اشیا و آثار موجود در این موزه به‌صورت کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند. یک بخش از آن به قطعات سفالی دوره اسلام و پیش از اسلام و انواع سکه‌های دوره اسلام اختصاص یافته است. بخش دوم مخصوص وسایل سوارکاری، سپر، گرز، وسایل موسیقی و انواع تیروکمان است. در بخش سوم می‌توانید شاهد انواع ظروف سفالی لعاب‌دار، ظروف سفالی معمولی و ظروف مفرقی باشید که به قرن چهار و پنجم میلادی تعلق دارند. در بخش پنجم موزه نیز شاهد انواع نقاشی خواهید بود که متعلق به دوران گذشته هستند.

اطلاعات بازدید از موزه توس

هزینه بازدیدبرای افراد ایرانی مبلغ 5 هزارتومان و برای افراد خارجی مبلغ ۵۰ هزارتومان.
ساعات بازدیددر نیمه اول سال از ساعت 8 صبح تا 8 شب
در نیمه دوم سال از ساعت 8 صبح تا 5 عصر
شماره تماس05132663825
آدرسخراسان رضوی، مشهد، کیلومتر ۲۰ آزاد راه کنار گذر شمالی، شهر توس

موزه نان مشهد

نمایی از موزه نان مشهد

موزه نان مشهد اولین موزه تخصصی نان در تمام کشور و حتی خاورمیانه است که در سال 1390 در مشهد افتتاح شد. در سراسر جهان فقط 13 موزه نان وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها در کشورهای آلمان، روسیه، برزیل، لیتوانی، اسپانیا و سوئیس هستند و چند سالی است که شاهد حضور موزه نان در ایران نیز هستیم. در این موزه به صورت اختصاصی درباره تولید نان صحبت می‌شود. نان مایه برکت است و به همین خاطر باید برای آن اهمیت بسیاری قائل شد.

این موزه دارای بخش‌های متعددی از جمله غرفه کشاورزی، آسیاب بانی، آتش و رقص اپر است. در بخش کشاورزی شاهد مراحل بذرافشانی، خرمن‌کوبی، گندم‌چینی و چک‌زدن خواهید بود. در بخش آسیاب‌بانی، دستاس، آسیاب و آسباد را مشاهده خواهید کرد. در بخش آتش، شاهد تنور سنگی، انواع تنور سفالی، تنور مال، تنور عشایری، تنوع حیاطی، تنوع ایستاده و ساج خواهید بود. رقص اپر یا همان رقص افر، نوعی رقص باستانی است که از دوران اشکانیان به یادگار مانده است. در آن دوران برای شکرگزاری بابت محصولات کشاورزی این رقص را انجام می‌دادند که در این بخش با آن نیز آشنا خواهید شد.

اطلاعات بازدید از موزه نان مشهد

هزینه بازدید۵هزار تومان
ساعات بازدید05135425006
شماره تماسشنبه تا پنجشنبه 7 صبح تا ۲:۳۰ بعدازظهر
آدرسخراسان رضوی، مشهد،کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت مشهد
نکات مهمالبته روزهای تعطیل نیز برای بازدید تعطیل خواهد بود.

موزه آب

در کنار موزه نان، موزه‌ای با نام آب نیز در مشهد وجود دارد. آب در گذشته به همین سادگی که ما از آن استفاده می‌کنیم، در اختیار همه نبود. برای به دست آوردن آب، باید مراحل سختی را پشت سر می‌گذاشتند. استخراج، انبار کردن و همچنین توزیع آب در گذشته یک چالش بسیار بزرگ محسوب می‌شد. با این وجود باید بدانید که مردم ایران از گذشته جزء اقوامی بودند که بهترین روش را برای برداشت و توزیع آب در اختیار داشتند.

در گذشته و حتی از دوران هخامنشیان، مردم ایران از روش‌های مختلفی همانند احداث قنات، ساخت آب‌انبار و یخدان و از این قبیل ابتکارات برای نگه‌داری و انتقال آب استفاده می‌کردند. پس چه بهتر که موزه‌ای احداث می‌شد تا این ابتکار و خلاقیت را به تمامی دنیا نشان داد. موزه آب مشهد از سال 1378 فعالیت خود را آغاز کرد. در این موزه می‌توانید شاهد انواع سازه‌های معروف و وسایل قدیمی باشید که برای برداشت، نگهداری و انتقال آب شرب از آن‌ها استفاده می‌کردند. بازدید از این موزه در میان جاهای تفریحی مشهد می‌تواند بسیار جذاب باشد.

اطلاعات بازدید از موزه آب

هزینه بازدید۵هزار تومان
ساعات بازدید۸ صبح تا 2 بعدازظهر
شماره تماس05137617011
آدرسخراسان رضوی، مشهد، بلوار سازمان آب، اداره آب منطقه‌ای خراسان

موزه علوم زمین

نمایی ازموزه علوم زمین

موزه علوم زمین یکی دیگر از موزه های مشهد است که اگر به زمین‌شناسی علاقه‌مند باشید، برای شما جذابیت بسیاری خواهد داشت. در این موزه که در سال 1385 افتتاح شد، از بیش از 700 نمونه کانی، 100 نمونه سنگ، 14 نمونه عنصر طبیعی، 50 نمونه فسیل و 60 نمونه سنگ ارزشمند قیمتی نگهداری می‌شود. این موزه 450 مترمربع مساحت دارد و یکی از موزه‌های بسیار نفیس در زمینه علوم زمین‌شناسی به حساب می‌آید.

اطلاعات بازدید از موزه علوم زمین

هزینه بازدیدبازدید انفرادی: ۱۵ هزار تومان
دانشجویان و دانش‌آموزان: ۷ هزار تومان
ساعات بازدیدشنبه تا پنجشنبه به‌غیر از ایام تعطیل از ساعت 10 صبح تا یک ظهر و ۴ عصر تا 8 شب
شماره تماس05138212406
آدرسمشهد، بلوار فکوری، میان فکوری ۵۵ و ۵۷

موزه مردم‌شناسی رباط ویرانی

در هر شهر یک موزه مردم‌شناسی وجود دارد تا به‌واسطه آن مسافران را با فرهنگ و دیرینه آن منطقه آشنا کنند. موزه مردم‌شناسی رباط ویرانی به فرهنگ، پیشینه، پیشه و شغل مردم محلی خراسان از گذشته تا به امروز می‌پردازد. جالب است بدانید که این موزه در ساختمانی بنا شده است که قدمت آن به دوران تیموری باز می‌گردد. این موزه مجموعاً دارای 9 اتاق مختلف با سقف‌های جناقی شکل است که هشت اتاق به‌صورت قرینه رو‌به‌روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. در موزه مردم‌شناسی رباط ویرانی آثار باستانی کشف شده در این منطقه را به نمایش می‌گذارند. با مراجعه به این موزه، فرهنگ مردم مشهد و خراسان را بهتر از قبل درک خواهید کرد.

اطلاعات بازدید از موزه مردم‌شناسی رباط ویرانی

هزینه بازدید۱۵ هزار تومان
ساعات بازدیدهمه روزه از ساعت 8 صبح تا 5 عصر
شماره تماس05134372522
آدرسمشهد، ۱۰کیلومتری جاده مشهد به شاندیز، ویرانی ۱۹

خب دوستان عزیز ره بال آسمان شما به‌صورت کامل با موزه های مشهد آشنا شدید. از کدام یک از موزه های مشهد بازدید کرده‌اید؟ به نظر شما کدام یک از موزه های مشهد جذابیت بیشتری دارند؟ اصلاً با خرید بلیط چه وسیله نقلیه‌ای می‌خواهید سراغ دیدن این موزه‌ها بروید؟ بلیط قطار مشهد یا بلیط اتوبوس مشهد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ره بال آسمان به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همه ما بی‌صبرانه منتظر دیدن نظرات و تجربیات شما عزیزان همراه هستیم؛ پس ما را بیش از این منتظر نگذارید.

موزه نادری در آدرس چهار راه شهدا، آرامگاه نادر، موزه باغ نادری قرار دارد.

موزه توس در شهر توس و آرامگاه فردوسی قرار دارد.

این موزه شامل ساختمان موزه مرکزی، ساختمان موزه قرآن، ساختمان موزه فرش، حمام مهدی قلی بیگ و کتابخانه می‌شود.

این موزه در آدرس کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت مشهد قرار دارد.

2 نظرات
 1. میثم می گوید

  مشهد چه همه موزه داشته؟؟ اما به نظر من فقط موزه های آستان قدس رصوی ارزش دیدن دارن. توی باقی موزه ها چیز شگفت انگیزی نمی‌بینه آدم.

  1. بانو تقیان می گوید

   میثم عزیز، هر کسی سلیقه‌ای داره خب!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.