جاهای دیدنی دبی که حتماً باید سری به آنها بزنید

0

جاهای دیدنی دبی را می‌توان از دیدگاه‌‌های مختلفی بررسی کرد. در واقع کمتر کسی را دیده‌ایم که دیدگاه کاملی برای بررسی دیدنی‌های دبی داشته باشد. این رویکرد باعث شده تا گردشگران بدون داشتن اطلاعات کافی، به‌سادگی در میان فهرست بی‌شمار جاهای دیدنی دبی سردرگم شوند. انصافاً هم باید به گردشگران حق داد؛ چرا که دبی به‌تنهایی به اندازه نیمی از شهرهای اطراف در منطقه جای دیدنی دارد.

از طرف دیگر حیف است راهی دبی شوید و چیزی از دیدنی های دبی از قلم بیندازید. از آنجایی که همیشه سعی کرده‌ایم همسفری همراه برای گردشگران ره بال آسمان باشیم، فهرست کاملی از جاهای دیدنی دبی آماده‌‌کرده‌ایم. برای اینکه راحت‌تر جاهای دیدنی دبی را بررسی کنید، دسته‌بندی مشخصی را برای این مراکز دیدنی آماده‌کرده‌ایم. در این دسته‌بندی دست شما را می‌گیریم و با هم گشتی در برج‌های سربه‌فلک‌کشیده دبی می‌زنیم و مراکز خرید پرزرق‌و‌برق این شهر را زیر پا می‌گذاریم.

از آنجایی که هیچ‌ شهری در منطقه به اندازه دبی سرگرمی ندارد، در ادامه با هم بهترین مراکز تفریحی دبی را بررسی می‌کنیم و چرخی در مراکز تاریخی و فرهنگی این شهر می‌زنیم. به شما قول می‌دهیم در این فهرست چیزی از جاهای دیدنی دبی قلم نیفتاده است. امیدواریم به لطف این اطلاعات، یکی از بهترین سفرهای خود به دبی را تجربه کنید.

تماشای جاهای دیدنی دبی را با آسمان‌خراش‌های این شهر آغاز کنید

در گذشته‌های نه‌چندان دور به ساختمان‌هایی که ارتفاع آن‌ها از ۱۵۰ متر بلندتر بود، آسمان‌خراش می‌گفتند. این تعریف از آن زمان تاکنون باقی مانده است. اما همان‌گونه که بهتر از ما می‌دانید آسمان‌خراش‌های امروزی بسیار بلندتر از آسمان‌خراش‌های نسبتاً قدیمی‌ هستند. به لحاظ تعریفی که از آسمان‌خراش داشتیم، دبی رتبه اول را به لحاظ تعداد آسمان‌خراش دارد.

تصویری از برج های دبی
امروزه بیشتر از ۷۵۰ آسمان‌خراش در دبی سربه‌فلک‌کشیده‌اند. در نتیجه امکان ندارد راهی دبی شوید و چشم‌ شما به آسمان‌خراش‌های این شهر نیفتد. دبی به داشتن لوکس‌ترین آسمان‌خراش‌های دنیا نیز به خود افتخار می‌کند. به همین دلیل فهرست جاهای دیدنی دبی را با مروری بر بلند‌ترین و مجلل‌ترین آسمان‌خراش‌های دبی آغاز می‌کنیم.

برج خلیفه

اولین آسمان‌خراش از فهرست جاهای دیدنی دبی را به برج خلیفه اختصاص داده‌ایم. دلیل قرار گرفتن برج خلیفه در صدر این جدول،‌ ارتفاع بیش‌از‌حد آن است. برج خلیفه که با نام برج دبی نیز شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۰ سربه‌فلک کشید. این برج با مجموع ارتفاع ۸۲۸.۸ متر، بلندترین آسمان‌خراش در سرتاسر دنیاست. نورپردازی زیبای برج خلیفه این آسمان‌خراش را به یکی از دیدنی های دبی در شب تبدیل کرده‌است.

جالب است بدانید مراحل ساخت برج خلیفه در اواسط کار به دلیل کمبود منابع مالی متوقف شد. به همین دلیل شیخ ابوظبی و خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی برای ادامه ساخت این برج آستین بالا زدند. برج خلیفه در منطقه دان‌تان دبی (Downtown Dubai)، واقع در بلوار شیخ محمدبن راشد قرار گرفته است.

گردشگران در روزهای یک‌شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ‍۱۰ شب و پنجشنبه تا شنبه از ۱۰ صبح تا پاسی از شب می‌توانند از برج خلیفه بازدید کنند. برای بازدید از برج خلیفه به چیزی حدود ۳ ساعت زمان نیاز دارید.

هزینه بلیط بازدید از برج خلیفه برای بزرگسالان ۱۰۰ درهم و کودکان ۴ تا ۱۲ سال ۷۵ درهم است.

برج سیان

بی‌دلیل نیست که دبی به شهر آسمان‌خراش‌های سربه‌فلک کشیده معروف است. برای اثبات این ادعا کافی است پس از برج خلیفه، نگاهی به برج سیان (Cayan Tower)، بیندازید. این برج به لحاظ معماری پیچیده‌ترین آسمان‌خراش دنیاست. چیزی که برج سیان را از دیگر برج‌های دنیا متفاوت می‌سازد، معماری مارپیچ آن است. به لطف این معماری، برج سیان در منحنی صافی با زاویه ۹۰ درجه به دور خود پیچیده و سر به آسمان گذاشته است.

به لطف چنین معماری، تمامی واحد‌های برج سیان، نمای تماشایی به دریا و محیط اطراف دبی دارند. معماری پیچیده این برج در کنار زیبایی، شرایط را برای نورگیری بهترین واحد‌ها و همچنین مقاومت برج در برابر بادهای شدید صحرایی را فراهم کرده است. درهای برج سیان همه‌روزه از ساعت ۸ صبح به روی گردشگران باز است.

برج سیان در ارتفاعات البرشا در محله دبی مارینا واقع شده است.

برج مارینا ۱۰۱

تصویری روبه رو از برج مارینا 101

این برج در منطقه مارینا دبی واقع شده و با ۴۲۵ متر ارتفاع، بیرق خود را در کرانه آسمان برافراشته است. به لطف این ارتفاع برج مارینا در جایگاه سی‌امین برج بلند دنیا قرار دارد و پس از برج خلیفه، دومین برج بلند دبی است. همان‌گونه که از نام برج مارینا ۱۰۱ (Marina 101)، پیداست، این برج ۱۰۱ طبقه دارد. به لطف چنین طراحی برج مارینا ۱۰۱ به یکی از تماشایی‌ترین جاهای دیدنی دبی تبدیل شده است.

۳۳ طبقه آغازین این برج به هتل راک هارد (Rock Hard Hotel)، با ۲۸۱ اتاق لوکس اختصاص دارد. از طبقه ۳۴ به بعد با واحد‌های مسکونی و تجاری روبه‌رو هستیم و در طبقه‌های بالایی چندین رستوران اشرافی قرار دارد.

برای بازدید از برج مارینا ۱۰۱، راه منطقه مارینا دبی را در پیش بگیرید.

برج العرب دبی

مراحل ساخت برج العرب به‌عنوان یکی از چشمگیرترین دستاوردهای صنعت معماری در سال ۱۹۹۴ آغاز شد و ۵ سال بعد به پایان رسید. این برج، در واقع هتلی بسیار شیک و اعیانی است که ۳۲۱ ارتفاع دارد. بنای عظیم هتل برج العرب بر روی جزیره‌ای مصنوعی با مساحتی حدود ۲۸۰ متر بنا شده و با یکی از بهترین هتل‌های ۵ ستاره دنیا روبه‌رو هستیم. امکانات رفاهی و خدمات اشرافی این هتل به اندازه‌ای است که بعضی از اهالی صنعت‌هتل‌داری، برج العرب را تنها هتل ۷ ستاره دنیا می‌دانند.

هتل برج العرب دبی به لحاظ ارتفاع جایگاه پنجمین هتل مرتفع دنیا را از آن خود کرده ‌است. کاملاً مشخص است وقتی از یکی از بهترین هتل‌های دنیا صحبت می‌کنیم، با هتلی گران‌قیمت در دبی روبه‌رو هستیم. به همین دلیل اگر به فکر اقامت در هتلی لوکس در دبی هستید، هتل برج العرب تجربه‌ای را از هتل‌گردی در اختیار شما قرار می‌دهد که در کمتر هتلی در “جاهای دیدنی دبی” تجربه خواهید کرد.

برای بازدید از برج العرب دبی راهی خیابان ساحلی جمیرا شوید.

جاهای دیدنی دبی که از تاریخ این شهر حکایت دارد

تصویری از برج های دبی

جاهای دیدنی دبی با جاذبه‌های مدرن و امروزی بیشتر توجه گردشگران را جلب می‌کند. غافل از اینکه بازدید از آثار باستانی و قدیمی هر سرزمینی، نقش مهمی در آشنایی با فرهنگِ مردمان این سرزمین دارد. دبی شهری کوچک است که پیشینه‌ای کوتاه در تاریخ دارد. به همین دلیل با بازدید از جاهای دیدنی دبی که از تاریخ این شهر حکایت می‌کنند،‌ به‌سرعت در جریان پیشینه و فرهنگ مردمان این سرزمین قرار خواهید گرفت. در نتیجه در ادامه با هم نگاهی به بهترین جاهای دیدنی دبی می‌اندازیم که به لحاظ مردم‌شناسی و تاریخی اهمیت دارد.

موزه دبی

تصویری از قلعه الفهیدی دبی

مردمان دبی قدیم نیز همانند اهالی دیگر سرزمین‌های باستانی با بنا کردن قلعه، از جان و ناموس خود در برابر هجوم بیگانگان دفاع می‌کردند. به همین دلیل در میان برج‌های مدرن سربه‌فلک‌کشیده، قلعه‌ای باستانی در دبی وجود دارد که تاریخ ساخت آن به سده ۱۷ میلادی باز می‌گردد. این قلعه با نام قلعه آل فهیدی در میان مردمان دبی امروزی شناخته می‌شود.

تصویری از موزه قلعه الفهیدی دبی

قلعه آل فهیدی در نقش کاخ سلطان، دژی مستحکم، زاغه مهمات و زندانی فرار ناپذیر به مردمان دبی خدمت کرد. در نهایت نیز در سال ۱۹۷۱ این قلعه باستانی بازنشسته شد تا رازهایی که در سینه داشت را در نقش موزه‌ای بزرگ پیش روی گردشگران و اهالی منطقه قرار دهد. انواع اشیای باستانی و عتیقه، لوازم زندگی مردمان دبی باستان و تجهیزاتی مربوط به دوران کشف‌ نفت در موزه دبی به چشم می‌خورد.

تصویری از موزه قعله الفهیدی

ممکن است بازدید از موزه، زرق و برق دیگر جاهای دیدنی دبی را نداشته باشد؛ اما به شما قول می‌دهیم گشت‌و‌گذار در موزه دبی دید شما را به مردمان این منطقه تغییر خواهد داد. درهای موزه دبی از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ شب به‌ روی گردشگران باز است. موزه دبی در روزهای جمعه از ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر تا ۸:۳۰ شب پذیرای گردشگران است. بزرگسالان برای بازدید از موزه دبی باید ۳ درهم امارات و کودکان زیر ۱۲ سال یک درهم امارات پرداخت کنند.

موزه دبی روبه‌روی مسجد جامع در خیابان الفهیدی واقع شده است.

مرکز فرهنگی شیخ محمد

مرکز فرهنگی شیخ محمد در واقع خانه‌ای بزرگ و باستانی است. مدت‌ها پیش مالک این خانه آن را به کارهای فرهنگی اختصاص داد. در این منزل قدیمی با سبک‌و‌سیاق زندگی مردمان دبی قدیم آشنا خواهید شد. از طرف دیگر فرصتی برای امتحان انواع غذاهای سنتی دبی در رستوران مرکز فرهنگی شیخ محمد پیدا می‌کنید.

مرکز فرهنگی شیخ محمد تنها مکان در میان جاهای دیدنی دبی است که نمایی زیبا به منطقه باستاکیا کوارتر دارد. این منطقه از محله‌های قدیمی ایرانی‌ها در دبی به‌حساب می‌آید. درهای مرکز فرهنگی شیخ محمد از یک‌شنبه تا پنجشنبه هر هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر و شنبه‌ها از ۹ صبح تا یک بعدازظهر به روی گردشگران باز است.

هزینه‌ صبحانه‌ یا ناهاری مفصل در رستوران سنتی این مرکز چیزی حدود ۹۰ درهم امارات تمام می‌شود. برای صرف شام در این مرکز نیز باید حدود ۱۰۰ درهم امارات کنار بگذارید.

مرکز فرهنگی شیخ محمد در منطقه الفهیدی واقع در جاده المصلی پلاک ۱۶ قرار دارد.

محله بستکیه دبی

تصویری از محله بستکیه دبی

اگر با تماشای زرق‌و‌برق دبی، دلتنگ ایران شدید. سری به محله بستکیه بزنید. این منطقه، قدیمی‌ترین محله دبی است و عمر خانه‌های آن به سده نوزدهم میلادی باز می‌گردد. از قرار معلوم در آن زمان تاجرین و صیادان ایرانی از شهر بستک در استان هرمزگان به این محله آمده‌اند و رحل اقامت گزیده‌‌اند. به همین دلیل معماری خانه‌های محله بستکیه دبی با معماری منازل شهرهای جنوبی ایران شباهت‌های زیادی دارد. این شرایط محله بستکیه را به بهترین جای دبی برای زندگی ایرانیان نیز تبدیل کرده‌ است.

تصویری از محله ی بستکیه دبی

بافت قدیمی محله بستکیه دبی، این منطقه را به بورس سوغاتی مبدل نموده ‌است. در نتیجه در کنار اینکه از ساختمان‌های آجری با ستون‌هایی از نخل بازدید می‌کنید. فرصتی مهیا می‌شود تا گشتی در سوغاتی‌‌فروشی‌ها بزنید و با دستی پر این محله را ترک کنید. در نزدیکی محله بستکیه نهری خروشان وجود دارد تا گردشگران ماجراجو شجاعت خود را با قایق‌رانی در این نهر امتحان کنند.

برای بازدید از بستکیه، سراغ این محله را در دبی بگیرید.

جاهای دیدنی دبی را با پارک‌های سرسبز این شهر آغاز کنید

مراکز خرید و سرگرمی‌های دبی به اندازه‌ای است که حتی پرحوصله‌ترین گردشگران را نیز خسته می‌کند. اینجاست که پارک‌های سرسبز دبی به کمک گردشگران می‌آیند تا به لطف این پارک‌ها، حسابی خستگی در کنند. دبی نزدیک به ۸ پارک سرسبز و خوش‌منظره دارد که در ادامه به تماشایی‌ترین این پارک‌ها اشاره می‌کنیم.

پارک خور دبی

تصویری الخور دبی

پارک خور که در میان گردشگران با نام خور دبی نیز شهرت دارد، پارکی وسیع و سرسبز است که هر تفریحی در آن پیدا می‌شود. در این پارک مکان‌هایی برای طبخ کباب و خوراکی‌های منقلی وجود دارد. در گوشه‌و‌کنار پارک خور دبی رستوران‌های مجلل و کافه‌های شیک نیز به چشم می‌‌خورد. به لطف این رستوران‌ها گردشگران در کنار استراحت و تفریح در پارک خور دبی، فرصتی پیدا می‌کنند تا دلی از عزا در بیاورند.

تصویری از پارک خور دبی

دلفین بی دبی نیز در همسایگی پارک خور قرار گرفته است. شهربازی، پیست‌ اتوموبیل‌رانی کابلی و انواع تفریح‌ها و سرگرمی‌های متنوع در حاشیه پارک خور دبی وجود دارد. در نتیجه اگر می‌خواهید با یک تیر ۲ نشان بزنید و در بازدید از جاهای دیدنی دبی، بساط تفریح و شادی خود را برقرار کنید، پارک خور دبی دقیقاً همان‌ جایی است که دنبال آن می‌گردید.

نمایی از قطار بازی در پارک خور دبی

هزینه ورودی پارک خور دبی چیزی حدود ۵ درهم امارات است. برای بازدید از پارک خور دبی یک‌شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ راهی این پارک شوید و پنج‌شنبه تا جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب راه این پارک را در پیش بگیرید.

برای رسیدن به پارک خور دبی راهی منطقه کریک این شهر شوید.

پارک ساحلی المزار

تصویری از پارک ساحلی المزار دبی

در این قسمت به سرسبزترین پارک دبی رسیدیم. ۶۰۰ اصله نخل، ۶هزار گونه گیاه و ۳۰۰ درخت نارگیل پوشش گیاهی پارک ساحلی المزار را تشکیل می‌دهد. هما‌‌ن‌گونه که از نام این پارک پیداست، در کنار پوشش گیاهی، با ساحل نیز همسایه است. این شرایط فرصتی را مهیا می‌کند تا گردشگران با گشت‌و‌گذار در میان جاهای دیدنی دبی، فرصتی برای گشت‌و‌گذار در میان دارودرخت پارک المزار و ساحل زیبای آن پیدا کنند.

نمایی از پارک ساحلی المزار دبی

پارک ساحلی المزار به اندازه‌ای دیدنی دارد که می‌توانید یک روز کامل را به گشت‌‌وگذار در این پارک اختصاص دهید. خوشبختانه مسئولان پارک به فکر مراجعه‌کنندگان بوده‌‌اند و در این پارک کابین‌هایی برای استراحت وجود دارد. هزینه بلیط ورودی پارک ساحلی المزار برای هر نفر ۵ درهم امارات است. برای اجاره کابین نیز باید حدود ۲۰۰ درهم پرداخت کنید. درهای پارک ساحلی المزار یک‌شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب به روی گردشگران باز است. این پارک پنج‌شنبه‌ تا شنبه هر هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب به گردشگران خدمت‌رسانی می‌کند.

پارک ساحلی المزار در منطقه دیره دبی قرار گرفته است.

باغ معجزه دبی

تصویری از باغ گل معجزه دبی

باغ معجزه یکی از جاهای دیدنی دبی است که به بهشت علاقه‌مندان گل‌و‌گیاه تبدیل شده. این باغ به اندازه‌ای جاذبه‌های تماشایی دارد که مطمئن هستیم حتی اگر اهل گل‌و‌گیاه هم نباشید، باز هم محو تماشای باغ معجزه دبی خواهید شد. برای اثبات این ادعا بد نیست بدانید از باغی صحبت می‌کنیم که با ۴۵ میلیون گل بنا شده است. بوی خوش این گل‌ها از صدها متر دورتر به مشام می‌رسد.

در همسایگی باغ معجزه، باغی بزرگ از پروانه‌‌های رنگارنگ قرار گرفته تا گردشگران پس از گشت‌و‌گذار درمیان گل‌های دیدنی، سری به پروانه‌های زیبا بزنند. باغ معجزه در تابستان هر سال به‌دلیل گرمای هوای دبی تعطیل است. به‌غیر از تابستان باغ معجزه دبی در روزهای عادی از ساعت ۲بعدازظهر تا ۸ شب پذیرای گردشگران است. این پارک در روزهای تعطیلِ آخر هفته از ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب به گردشگران خدمت‌رسانی می‌کند.

مساجد تماشایی دبی

شهر مسلمان‌نشینی را سراغ نداریم که در آن خبری از مساجد قدیمی نباشد. در دبی نیز ماجرا از همین قرار است و در جای‌جای این شهر مساجد کهن و تماشایی به چشم می‌خورد. بعضی از این مساجد ریشه در تاریخ دبی دارد و به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن‌ها گذشت. در میان جاهای دیدنی دبی مساجدی را نیز شاهد هستیم که معماری مدرن و امروزی دارند. به همین دلیل خالی از لطف نیست تا در فهرست جاهای دیدنی دبی، نگاهی به تماشایی‌ترین مساجد این شهر بیاندازیم.

مسجد جمیرا دبی

تصویری از مسجد جمیرا دبی

برای تماشای مسجد جمیرا کافی است نگاهی به اسکناس‌های ۵۰۰ درهمی امارات بیندازید. این مسجد به اندازه‌ای درمیان مردمان دبی جایگاه دارد که به‌عنوان نمادی از این شهر شناخته می‌شود. جالب است بدانید برخلاف معروف‌بودن مسجد جمیرا، سال ساخت آن به دوران دبی مدرن باز می‌گردد و در سال ۱۹۷۶ بنا شده است. زیباترین مسجد دبی چیزی حدود ۱۳۰۰ نمازگزار را در خود جای می‌دهد.

تصویری از مسجد جمیرا دبی

منطقه جمیرا از دیرباز تاکنون به‌عنوان یکی از مناطق اعیان‌نشین دبی به‌حساب می‌آید. در نتیجه در این منطقه فرصتی فراهم می‌شود تا از دیگر جاهای دیدنی دبی نیز بازدید کنید. به همین دلیل در کنار بازدید از مسجد جمیرا دبی می‌تو‌انید سری به دیگر مناطق اشرافی دبی بزنید.

مسجد جمیرا دبی در منطقه جمیرا واقع شده ‌است.

مسجد الفاروق عمر ابن خطاب

تصویری از مسجد مسجد الفاروق عمر ابن خطاب

از آنجایی که یکی دو سده از پا گرفتن دبی نمی‌گذرد، زیباترین مساجد این شهر قدمت چندانی ندارند. برای نمونه می‌توان به مسجد الفاروق عمر ابن خطاب اشاره کرد. این مسجد در سال ۱۹۸۶ بنا شد و یکی از جدیدترین مساجد دبی است. این مسجد تماشایی که در میان اهالی دبی به مسجد آبی نیز معروف است، چیزی حدود ۲ هزار نمازگزار را در خود جای می‌دهد.

مسجد الفاروق را به این دلیل در فهرست جاهای دیدنی دبی قرار دادیم چرا که شباهت‌های زیادی به مسجد سلطان احمد استانبول دارد. این مسجد ۴ گلدسته، ۲۱ گنبد و ۱۲۴ پنجره دارد. در کنار مسجد، کتابخانه‌ای بزرگ با ظرفیت ۴ هزار جلد کتاب نیز در این مکان تعبیه‌شده تا عبادت مومنین با کسب علم و دانش همراه باشد.

مسجد الفاروق در همسایگی خیابان الوصل قرار دارد.

مسجد علی ابن ابی طالب

همان‌گونه که از نام این مسجد پیداست، مسجد علی ابن ابی طالب (ع) به شیعه‌های دبی اختصاص دارد. جالب است بدانید مسجد علی ابن ابی طالب در میان مردم دبی به مسجد ایرانی‌ نیز مشهور شده. به لحاظ معماری در این مسجد شاهد الگوهای ساخت مساجد ایرانی‌ هستیم. به همین دلیل مسجد علی ابن ابی طالب در فهرست جاهای دیدنی دبی جایگاه‌ خاصی میان ایرانی‌ها پیدا کرده است.

برای بازدید از این مسجد تماشایی سری به خیابان علی ابن ابی طالب دبی بزنید.

مسجد سطوا

مسجد سطوا یکی دیگر از مساجد ایرانی دبی است که هنر معماری ایرانی را به نمایش می‌گذارد. هنرمندان کاشی‌کار ایرانی برای مسجد سطوا سنگ‌تمام گذاشته‌اند تا این مسجد در کنار محلی برای رازو نیاز با پروردگار، به مکانی چشم‌نواز برای گردشگران تبدیل شود.

جالب است بدانید هلال‌احمر ایران در سال ۱۹۷۹ برای ساخت این مسجد همت گماشت. مسجد سطوا در میان اهالی دبی به مسجد امام حسین (ع)، نیز مشهور است. این مسجد ایرانی فاصله کمی با مسجد زیبای جمیرا دارد. در نتیجه اگر در بازدید از جاهای دیدنی دبی قصد مسجد‌گردی دارید می‌توانید در کنار تماشای زیبایی‌های مسجد جمیرا، سری به مسجد سطوا هم بزنید.

مسجد سطوا در محله سطوا دبی قرار دارد.

جاهای دیدنی دبی که دل علاقه‌مندان فرهنگ و هنر را می‌رباید

گردشگرانی اهل دلی را سراغ داریم که زرق‌و‌برق دبی چشم آن‌ها را نمی‌‌گیرد و به دنبال جاهای دیدنی دبی می‌گردند که ویژگی فرهنگی داشته باشد. خوشبختانه این گردشگران از دبی دست خالی بیرون نمی‌آیند؛ زیرا دبی به لحاظ جاهای دیدنی فرهنگی نیز گردشگران را دست‌خالی رهسپار وطن نمی‌کند. در میان تمامی جاهای دیدنی دبی، چند مکان را سراغ داریم که اعتبار فرهنگی بیشتری دارند. در ادامه به این جاهای فرهنگی اشاره می‌کنیم تا گشت‌وگذاری فرهنگی در دبی داشته باشید.

موزه لوور ابوظبی

بدون شک با شنیدن نام موزه لوور به یاد این موزه افتاده‌اید که در فرانسه واقع شده است؛ اما جالب است بدانید موزه لوور تنها به فرانسه ختم نمی‌شود و در ابوظبی نیز در میان تمامی جاهای دیدنی ابوظبی، موزه لوور جایگاه ویژه‌ای دارد. ماجرای ساخت موزه لوور ابوظبی به سال ۲۰۰۷ باز می‌گردد. در آن زمان مجلس فرانسه ساخت موزه‌ای در ابوظبی را تأیید کرد. به دنبال آن معماران فرانسوی به دبی آمدند و موزه‌ای زیبا در این شهر بنا کردند.

موزه لوور ابوظبی، بزرگ‌ترین موزه در شبه جزیره عربستان متشکل از کشورهای عمان، کویت، عربستان سعودی، یمن، قطر، امارات متحده عربی و بحرین است. آثار باستانیِ سرتاسر دنیا در این موزه به نمایش گذاشته شده است. هدف ساخت موزه لوور ابوظبی، ایجاد پلی میان فرهنگ شرقی و تمدن غربی است. ساختمان موزه لوور ابوظبی به لحاظ طراحی و معماری نیز به یکی از ساختمان‌‌های مشهورِ دبی تبدیل شده است. به همین دلیل اگر اهل موزه‌گردی هستید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت تماشای موزه لوور ابوظبی را از دست ندهید.

هزینه بلیط ورودی موزه لوور ابوظبی ۶۰ درهم است.

درهای موزه لوور ابوظبی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب به روی گردشگران باز است. پنج‌شنبه تا جمعه نیز این موزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب به گردشگران خدمت‌رسانی می‌کند.

موزه لوور ابوظبی در جزیره سعدیات واقع شده است.

سالن اپرای دبی

تصویری از اپرا دبی

سالن اپرای دبی با هدف تعامل با موسیقی و هنر بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. این سالن چیزی حدود ۲ هزار تماشاگر را در خود جای می‌دهد. در کنار اپرا که هدف اصلی ساخت این سالن است، در سالن اپرای دبی انواع هنرهای نمایشی و موسیقی برگزار می‌شود. در هر زمان از سال که راهی دبی شوید، می‌توانید در سالن اپرای دبی خودتان را مهمان برنامه‌ای هنری از بهترین هنرمندان بین‌المللی کنید.

تصویری از ساختمان سالن اپرا دبی

این سالن اپرا بی‌دلیل به فهرست بهترین جاهای دیدنی دبی راه پیدا نکرده و معماری آن نیز شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. ساختمان سالن اپرای دبی از بیرون نمایی کشتی‌مانند دارد. سالن اپرای دبی میزبان خوش‌صداترین خواننده‌های اپرا، گروه‌های تئاتر بین‌المللی و طرازاول‌ترین هنرمندان دنیاست. این سالن به رغم قدمت کمی که دارد، توانسته در چند سال اخیر بهترین جایزه‌های بین‌المللی اجرای نمایش را از آن خود کند. در قسمت پشت سالن اپرای دبی رستورانی بسیار مجلل قرار دارد تا علاقه‌مندان به برنامه‌های هنری، خودشان را مهمان شام یا ناهاری خوشمزه کنند.

سالن اپرای دبی در خیابان شیخ محمد بن رشید و نزدیک برج خلیفه واقع شده است.

منطقه هنری السرکال دبی

تصویری ازگالری هنری امنطقه هنری السرکال دبیلسرکال دبی

به هر کجای منطقه هنری السرکال دبی که نگاهی بیندازید، چشمتان به گالری هنری یا آموزشگاه فرهنگی روشن خواهد شد. در این منطقه بهترین طراحان، مجسمه‌سازان، نقاشان، خوشنویسان و دیگر هنرمندان امارات دور هم جمع شده‌اند.

تصویری از منطقه هنری السرکال دبی

از آنجایی که هنر نزد ایرانیان است و بس، در منطقه هنری اسرکال دبی با ایرانی‌های هنرمند بی‌شماری نیز روبه‌رو خواهید شد. کافه‌های این منطقه را نیز می‌توان از دیگر جاذبه های گردشگری آن دانست. کافه‌های این منطقه بساط دورهمی هنرمندان را فراهم کرده تا چهره‌های سرشناس در این کافه‌ها دور هم جمع شوند و با جوانان در ارتباط باشند. پیشنهاد می‌کنیم اگر هنردوست هستید و می‌خواهید سری به جاهای دیدنی دبی بزنید که رنگ‌وبویی از فرهنگ و هنر در آن باشد، حتماً راه منطقه السرکال دبی را در پیش بگیرید. گالری‌های هنری این منطقه از ساعت ۷ صبح تا پاسی از شب پذیرای گردشگران و هنردوستان هستند.

منطقه هنری السرکال دبی در منطقه صنعتی القوز قرار دارد.

قاب دبی

حیف است سری به دبی بزنید و بزرگ‌ترین قاب دنیا را از نزدیک تماشا نکنید. قاب دبی سازه‌ای عظیم است که با بتن آرمه، فولاد و آلومینیوم ساخته شده. قاب دبی پنجره‌ای از تمدن مردمان دبی قدیم به اهالی دبی امروزی و متمدن است. به همین دلیل نیز در مکانی جانمایی شده که نمادهای دبی مدرن به چشم بخورد و از طرف دیگر بازدیدکنندگان چشم‌اندازی به محله‌های قدیمی دبی داشته باشند. این روزها قاب دبی به نمادی فرهنگی درمیان جاهای دیدنی دبی تبدیل شده است. بزرگ‌ترین قاب دنیا ۱۵۰ متر ارتفاع و ۱۰۵ متر عرض دارد.

برای بازدید از قاب دبی باید مسیر دروازه ستارگان بوستان زیبل دبی را در پیش بگیرید.

پارک‌های آبی دبی

دبی شهر گرما و آفتاب سوزنده است. در نتیجه بعید به نظر می‌رسد در میان تمامی جاهای دیدنی دبی، تفریحی به اندازه پارک‌های آبی دبی به گردشگران خوش بگذرد. به همین دلیل در گوشه‌و‌کنار دبی مراکز تفریحی آبی قد علم کرده‌اند. از آنجایی که می‌خواهیم به گردشگران ره بال آسمان بیشتر از هر گردشگر دیگری خوش بگذرد، در ادامه به بهترین پارک‌ های آبی دبی اشاره می‌کنیم. ناگفته نماند پارک‌های آبی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم ممنوعیتی برای پوشش بانوان ندارند؛ در نتیجه گردشگران بانو با خیال راحت می‌توانند با هر لباسی که راحت هستند در این پارک‌ها تفریح کنند.

پارک آبی لگولند دبی

تصویری از پارک آبی لگولند دبی

پارک آبی لگولند دبی یکی از جدیدترین پارک‌های آبی دبی است. در نتیجه تفریح‌های این پارک نیز نسبت به دیگر پارک‌های آبی دبی مدرن‌تر به نظر می‌رسد. لگولند بهترین انتخاب برای گردشگرانی است که به همراه خانواده و فرزندان راهی دبی شده‌اند. این پارک شهربازی لگو بسیار مجهزی دارد که ساعت‌ها کودکان را سرگرم نگه می‌دارد.

تصویری از پارک آبی لگولند دبی

قسمت مخصوص تفریحات بزرگسالان پارک آبی لگولند نیز انواع تفریح‌های هیجان‌انگیز آبی را در اختیار بزرگسالان قرار می‌دهد. این پارک در میان دیگر جاهای دیدنی دبی به‌عنوان مرکزی برای تفریحات خانوادگی شناخته می‌‌شود. در این پارک آبی لگولند دبی چندین رستوران و کافه مجهز نیز قرار دارد تا گردشگری از آن با شکم گرسنه بیرون نرود. درهای پارک آبی لگولند دبی همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر به روی گردشگران باز است.

هزینه بلیط ورودی پارک آبی لگولند حدود ۲۳۵ درهم امارات است. برای رسیدن به پارک آبی لگولند راه خیابان شیخ‌زاید دبی را در پیش بگیرید.

آکواریوم دبی

تصویری از آکواریوم دبی

آکواریوم دبی نه‌تنها درمیان جاهای دیدنی دبی، بلکه در منطقه زبانزد خاص و عام است. این آکواریوم چیزی حدود ۱۰ میلیون لیتر آب گنجایش دارد تا هزاران گونه آبزی را در خود جای دهد. کاملاً مشخص است وقتی از آکواریومی با ۱۰ میلیون لیتر گنجایش صحبت می‌کنیم با محفظه شیشه‌ای معمولی روبه‌رو نیستیم. این آکواریوم تونلی شیشه‌ای با نمای ۲۷۰ درجه دارد تا گردشگران به تماشای زیبایی‌های دریا و گونه‌های جانوری آن بنشینند.

تصویری از آکواریوم دبی

تونل شیشه‌ای که از آن صحبت می‌کنیم در دنیا نظیر ندارد و در کتاب رکوردهای جهانی گینس مقام بزرگ‌ترین تونل آکریلیک دنیا را از آن خود کرده‌است. اختاپوس‌های بزرگ، شیرماهی، اسب‌آبی، عروس‌‌های زیبای دریایی، پنگوئن‌های بامزه و لاک‌پشت‌های مهربان در این آکواریوم در کنار کوسه‌های خطرناک زندگی می‌کنند. وجود گونه‌های دریایی متنوع آکواریوم دبی را به یکی از جاهای دیدنی برای کودکان تبدیل کرده ‌است.

نمایی از تمساح در اکواریم دبی

آکواریوم بزرگی که از آن صحبت می‌کنیم در مرکز خرید دبی مال قرار دارد. در نتیجه می‌توانید بدون پرداخت هزینه ورودی، از قسمت شیشه‌ای بیرون این آکواریوم به رایگان دیدن کنید. از این لحاظ می‌توان آکواریوم دبی را به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی دبی با هزینه بازدید مناسب قرار داد. با پرداخت هزینه بلیط ورودی آکواریوم دبی، امکان بازدید گشت‌و‌گذار با قایق شیشه‌ای، عبور از تونل عظیم آکواریوم دبی و تماشای باغ‌وحش نزدیک این آکواریوم فراهم می‌شود.

تصویری از دو قواص در آکواریوم دبی

هزینه بلیط ورودی آکواریوم دبی ۱۲۰ درهم امارات متحده عربی است. درهای آکواریوم دبی از یک‌شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب باز است. پنجشنبه‌ها تا شنبه نیز این آکواریوم از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ شب پذیرای گردشگران است.

آکواریوم دبی در جاده شیخ زاید و خیابان دوحه قرار دارد.

پارک آبی وایلد وادی دبی

تصویری از پارک آبی وایلد وادی

به شما قول می‌دهیم نظیر سرگرمی‌های پارک آبی وایلد وادی دبی را در هیچ کدام از جاهای دیدنی دبی پیدا نخواهید کرد. در پارک آبی وایلد وادی که به آن پارک آبی دبی هم گفته می شود، حدود ۳۰ وسیله تفریحی هیجان‌انگیز انتظار گردشگران را می‌کشد. پارک آبی وایلد وادی دبی طیف گسترده‌ای از تفریحات هیجان‌انگیز تا سرگرمی‌های آرامش‌بخش را در اختیار گردشگران می‌گذارد.

تصویری از بالای پارک آبی وایلد وادی

به لطف این امکانات، پارک آبی وایلد وادی برای افراد مسن، کودکان و حتی بانوان باردار نیز تفریح‌های سرگرم‌کننده‌ای دارد. چندین رستوران، سالن مخصوص اسپا و آلاچیق‌های ساحلی را می‌توان از امکانات رفاهی پارک آبی وایلد وادی دبی دانست. درهای پارک آبی وایلد وادی دبی در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصر و روزهای تعطیل از تا ساعت ۱۰ شب به روی گردشگران باز است.

هزینه بلیط این پارک برای بزرگسالان حدود ۳۴۰ درهم و کودکان ۲۹۰ درهم امارات متحده عربی است. پارک آبی وایلد وادی دبی در ساحل زیبای جمیرا قرار گرفته است.

جاهای دیدنی دبی برای گردشگران پردل‌و‌جرئت

سرگرمی‌های هیجان‌انگیز دبی جایگاه ویژه‌ای درمیان جاهای دیدنی دبی دارد. خوشبختانه در دبی انواع تفریح‌های هیجان‌انگیز و مخاطره‌آمیز به چشم می‌خورد تا به لطف این سرگرمی‌ها، گردشگران حسابی انرژی خود را تخلیه کنند. در این قسمت به تفریح‌هایی اشاره می‌کنیم که از هر تفریح‌ دیگری در دبی هیجان‌انگیزتر است.

کوه جیص

تصویری از کوه جیص دبی

در همسایگی دبی منطقه‌ای با نام راس الخیمه وجود دارد. در این منطقه رشته‌کوه‌های جیص با بلندای ۲ هزار متر خودنمایی می‌کند. با کوه‌پیمایی در این منطقه با منظره‌ای زیبا از آسمان‌خراش‌های بلند دبی روبه‌رو خواهید شد.

تصویری از زی لاین در کوه جیص دبی

کوه جیص را به دلیل زیپ‌لاین هیجان‌انگیزی که دارد در فهرست جاهای دیدنی دبی قرار داد‌ه‌ایم. برای رسیدن به این زیپ‌لاین باید از نردبانی طولانی بالا بروید تا به زپ‌لاینی هیجان‌انگیز برسید. این زیپ‌لاین حدود ۳ هزار متر طول دارد. در همسایگی کوه جیص، دژی باستانی با نام ضایه نیز به چشم می‌خورد. قدمت این قلعه به سده ۱۸ میلادی باز می‌گردد و تماشای آن خالی از لطف نیست.

برای رسیدن به کوه جیص و صحرای ال وادی باید مسیر جاده دبی تا منطقه راس الخیمه را در پیش بگیرید.

صحرای ال وادی

تصویری از کویر ال وادی

گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی دبی به دنبال سافاری دبی و تفریح‌های هیجان‌انگیز صحرایی هستند باید راهی صحرای ال وادی شوند. در این صحرا اسب‌های تیز‌تک، شترهای مهربان و سرگرمی‌های مخاطره‌آمیز انتظار گردشگران را می‌کشد.

جاذبه های صحرای ال وادی به اندازه‌ای است که در این مکان چندین هتل اشرافی با امکانات رفاهی ویژه احداث شده. هتل ریتز کارلتون در میان این هتل‌ها بیشتر خودنمایی می‌کند. این هتل منظره‌ای بسیار زیبا دارد که در کمتر جایی از جاهای دیدنی دبی به چشم می‌خورد.

تصویری از خودرو در دل صحرای ال وادی

خودروهای شاسی‌بلند در دل صحرای ال وادی پیش روی گردشگران صف کشیده‌اند تا بساط سافاری‌های مخاطره‌آمیز را فراهم کنند. در کنار تفریحاتی که به آن‌ها اشاره کردیم، تماشای کمپ‌ صحرانشینان منطقه نیز برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود. در این منطقه انواع خوراکی‌های محلی برای گردشگران طبخ می‌شود تا زندگی در دل صحرا حسابی به تن و جان شما بنشیند.

مراکز خرید دبی

دبی مراکز خریدی دارد که در منطقه نظیر آن‌ها پیدا نمی‌شود. از آنجایی که هیچ سفری بدون پاساژگردی به پایان نمی‌رسد، خالی از لطف نیست اگر در فهرست جاهای دیدنی دبی به مراکز خرید تماشایی این شهر اشاره کنیم‌.

مرکز خرید مرکاتو

تصویری از مرکز خرید مرکاتو

دبی هزار و یک مرکز خرید کوچک و بزرگ دارد؛ اما معماری خاص مرکز خرید مرکاتو باعث شد این مرکز را در فهرست جاهای دیدنی دبی قرار دهیم. جالب است بدانید مرکاتو در زبان ایتالیایی به معنای خرید کردن و بازار رفتن است. انتخاب این اسم و معماری مربوط به دوران رنسانس این مرکز خرید از ریشه‌های آن در فرهنگ اروپا و به‌خصوص ایتالیا حکایت دارد.

تصویری از مغازه های مرکز خرید مرکاتو

مسیر اطراف مرکز خرید مرکاتو همانند خیابان‌های ایتالیای باستان، کاملاً سنگ‌فرش شده است. در مرکز خرید مرکاتو انواع برند‌های معتبر بین‌المللی دور هم جمع‌ شده‌اند تا این مرکز به لحاظ فراوانی جنس نیز چیزی کم‌و‌کسر نداشته باشد. رستوران‌های شیک و اشرافی، کافه‌های دنج و فروشنده‌های خوش برخورد مرکز خرید مرکاتو را به یکی از جاهای دیدنی دبی تبدیل کرده‌است.
مرکز خرید مرکاتو در ساحل زیبای جمیرا واقع شده است.

درهای این مرکز خرید همه‌روزه از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب به روی گردشگران باز است.

مرکز خرید دبی مال

تصویری از مرکز خرید مال دبی

دبی مال همیشه جای خود را در اول فهرست بهترین جاهای دیدنی دبی حفظ کرده‌ است. این مرکز خرید در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و در آن زمان توانست در عرض یک سال نزدیک به ۳۷ میلیون بازدیدکننده جذب کند. دبی مال کعبه آمال علاقه‌مندان شیرینی و شکلات است؛‌ زیرا بزرگ‌ترین شیرینی‌فروشی دنیا با مساحت ۹۳۰ متر در این مرکز خرید قرار دارد.

تصویری از المان در مرکز خرید دبی

حضور ۷۰ برند از میان برند‌های معتبر صنعت‌ بین‌المللی پوشاک در مرکز خرید دبی مال از اعتبار این مرکز خرید حکایت دارد. در این مرکز خرید آکواریوم دبی،‌ باغ‌وحش،‌ پیست اسکیت روی یخ و ۲۲ سالن سینما تعبیه شده است. به لطف این امکانات مرکز خرید دبی مال همیشه شلوغ و پر رونق است.

درهای مرکز خرید دبی مال همه‌روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب به روی گردشگران و مشتریان باز است. این مرکز خرید در خیابان فایننشال سنتر دبی واقع شده است.

جاهای دیدنی دبی به مکان‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم ختم نمی‌شود و این شهر صدها جاذبه تماشایی دیگر نیز دارد. اما به شما قول می‌دهیم از تماشای جاهای دیدنی دبی که به آنها اشاره‌کردیم، سیر نخواهید شد. از آنجایی که مطمئن هستیم شما هم تجربه‌های خاطره‌انگیزی از تماشای جاهای دیدنی دبی دارید، در قسمت نظرات برای ما دیگر گردشگران ره بال آسمان را از تجربه‌های سودمند و خاطره‌های شیرین از سفر به دبی خود بهره‌مند سازید.

ارزانترین سفرهای خارج از کشور

برج خلیفه معروف‌ترین و زیباترین آسمان‌خراش دبی به‌ حساب می‌آید.

دبی‌ مال یکی از تماشایی‌ترین مراکز خرید دبی است.

پارک ساحلی المزار به‌عنوان بهترین پارک دبی شناخته می‌شود.

مسجد علی ابن ابی طالب بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مسجد شیعیان دبی به حساب می‌آید.

سالن اپرای دبی معروف‌ترین مرکز فرهنگی این شهر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.