جاهای دیدنی یزد | از آتش امیر چحماق تا آب انبار!

4 262

یزد، دومین شهر تاریخی جهان است و لقب آن شهر بادگیرها شناخته می شود. اگر عاشق کویر نوردی و رصد ستارگان زیبا در تاریکی زود هنگام شب های پاییز و هوای معتدل بهار هستید، یزد قطعا یک انتخاب فوق العاده است. همه کسانی که به این شهر زیبا سفر کرده اند در مورد یک موضوع مشخص اتفاق نظر دارند و آن هم سکوت و سکونی است که به محض ورود به این شهر احساس می کنید؛ چرا که به شهر زیبای دوچرخه ها سفر کرده اید و کمتر شنیدن صدای بوق و اگزوز ماشین ها را نباید بسیار عجیب بشمارید. یزد شهریست با لقب آتش و آفتاب، جایی که در آن آتشکده معروف زرتشتیان وجود دارد و همه ساله زرتشتیان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای عبادت خدای آتش به این مکان سفر می کنند و از دیدنی های یزد بازدید میکنند.

جاهای دیدنی یزد کم نیست و وقتی به نقطه نقطه شهر قنات ها و شیرینی ها سفر کنید، آرامش و ذوق هنر معماری در دوران قدیم را کاملا احساس می کنید. چه در میدان امیر چخماق قدم بزنید و چه اینکه در کوه ماسه یزد به گرفتن حمام آفتاب مشغول باشید. برای سفر به دارالعباده ایران و بازدید از جاهای دیدنی یزد کافیست بلیط هواپیما خود را به سادگی از ره بال آسمان تهیه کنید. سخن کوتاه کنیم و به معرفی جاذبه های دیدنی یزد، همراه با اطلاعات آنها بپردازیم.

مجموعه امیر چخماق یزد

مجموعه امیر چخماق یزد

مجموعه امیر چخماق که در میدان امام شهر یزد واقع شده است در دوره تیموریان و در سال 841 هجری قمری بنا شده است. دستور ساخت این مجموعه عظیم و با شکوه توسط امیر جلال الدین چخماق (چقماق) که از طرف شاهرخ به حکومت یزد برگزیده شده بود، داده شد. در اسناد تاریخی ذکر شده است که، امیر چخماق برای ساخت این بنا از همسرش فاطمه خاتون کمک بسیاری گرفته است. این مجموعه شامل مسجدی با شکوه، تکیه، مدرسه، آب انبار و حمام عمومی می باشد. همچنین مقبره بانوی امیر چخماق (فاطمه خاتون) در ضلع شمالی این مجموعه قرار دارد. از دیگر بخش های دیدنی و جالب مجموعه امیر چخماق یزد به قنات  خانه و چاه آب سرد آن می توان اشاره کرد. خانقاه و کاروانسرای زمان تیموریان سخن از معماری دوره تیموریان دارد، اما اوج شاهکار و زیبایی مجموعه امیر چخماق را باید در مقرنس کاری ها و سنگ های مرمرین مسجد جامع جستجو کرد. رنگ سبز چشم نواز کاشی ها و معرق کاری های ظریف آن جلوه جدیدی از آرامش را برای چشم تان خاطره انگیز می کند.

مسجد جامع اصفهان | زیبای تاریخی در دل شهری که دوستش داریم
اینم بخون!

دسته بندی جاذبهجاذبه تاریخی-فرهنگی
ساعات بازدیدبرای شما عزیزان بازدید از این مکان زیبا در همه ی ساعات روز امکان پذیر است
روزهای بازدیدهمه روزه
یمت ورودی برای ایرانی و غیر ایرانیرایگان
آدرس میدان امیر چخماقیزد- خیابان امام خمینی- چهارراه شهدا

 آتشکده بهرام (آتش ورهرام)

 آتشکده بهرام (آتش ورهرام)

دیدنی های یزد کم نیست اما در میان آن ها آتشکده بهرام شهرتی جهانی دارد. تماشای شعله آتشی که 1500 سال از بر افروختن آن می گذرد (آن هم از فاصله نزدیک) یک تجربه جالب و بی نظیر است. این آتشکده هنوز هم عبادتگاه زرتشتیان بوده و همه ساله سفر به این مکان عبادت خود را با آیین خاصی به جا می آورند. برای ورود به این آتشکده لازم است آداب خاصی رعایت شود و زنان با روسری سفید و مردان با کلاه سفید وارد شوند، همچنین برای حفظ تقدس این مکان افراد باید بدون کفش وارد شوند.

اتاقی که آتش در آن نگهداری می شود در وسط ساختمان و به دور از نور خورشید می باشد و اتاق های نیایش در اطراف این اتاق بنا شده اند. این شعله 1500 ساله، از آتشکده کاریان در لارستان است. این شعله آتش که در یک مجمر برنزی نگه داری می شود چندین بار جابجا شده است، ابتدا از لارستان به عقدا منتقل شد و پس از 700 سال ماندن در عقدا، 300 سال بعدی را در اردکان نگه داری شده است. مقصد پایانی برای این شعله فیروزه ای رنگ در خانه بزرگ ترین موبد آن زمان، در شهر یزد بوده است و نام این موبد تیرانداز آذر گشسب بود که در محله خلف خان علی زندگی می کرد.

 آتشکده بهرام یزد

گردشگران و بازدید کنندگان این شعله را از پشت یک قاب شیشه ای که برای حفاظت آتش از باد و باران دورن آن قرار گرفته است، می بینند. نگهبان محافظ آتش شخصی به نام هیربد است. ساختمان آتشکده در زمان پهلوی اول به همت جمعی از زرتشتیان و پارسیان هندوستان در وسط حیاطی سر سبز با درختان کاج و سرو سر به فلک کشیده بنا شده است.

دسته بندی جاذبهجاذبه تاریخی-فرهنگی
ساعات بازدید9:00 صبح الی 17:00 عصر
قیمت ورودی برای ایرانی و غیر ایرانی5000 تومان
آدرسیزد- خیابان کاشانی

ویدیوی جذاب از جاذبه های تاریخی یزد

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد

از دیگر جاهای دیدنی یزد، می توان از نگین سبز رنگ این شهر یعنی باغ دولت آباد نام برد. این باغ بزرگ محل سکونت محمد تقی خان بافقی، سر سلسله خان های بزرگ یزد بوده است. دستور ساخت باغ دولت آباد در اواخر دوره افشاریه داده شد و ساخت آن تا اوایل سلسله زندیه ادامه داشت. عمر این بنای با شکوه 280 سال می باشد و علت شکل گیری آن بخاطر وجود یک قنات بوده است. بلند ترین بادگیر جهان به ارتفاع 8/33 متر در یکی از اتاق های این عمارت قرار گرفته که یکی از جاذبه دیدنی یزد برای توریست های خارجی می باشد و در دیگر اتاق ها حوض های مدوری قرار دارد که آب آن ها همیشه خنک می باشد. از قسمت های جذاب دیگر این عمارت میتوان به هشتی و تالار آیینه اشاره کرد. در اتاق های این باغ کافه های سنتی و با صفای زیادی مشغول پذیرایی از بازدید کنندگان می باشند که ساعات حضور شما در باغ دولت آباد را دلپذیرتر می کنند.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان | بهشتی در قلب ایران
اینم بخون!

دسته بندی جاذبهجاذبه فرهنگیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانی2500 تومان
ساعات بازدید9:00 صبح الی 17:00 عصرقیمت ورودی برای گردشگران خارجی15000 تومان
روزهای بازدیدهمه روزه به جز ایام عاشورا و تعطیلات رسمی شهادت هاآدرسزد- محله فهادان، کوچه رختشویخانه- کوچه حمام نو

مدرسه ضیائیه یزد

مدرسه ضیائیه یزد

از دیگر دیدنی های یزد، می توان به مدرسه ضیائیه که ساخت آن به سال 631 هجری قمری باز می گردد، اشاره کرد. ساخت این مدرسه در این سال به دستور مولانا ضیا الدین رضی شروع شد اما تمام کننده کار ساخت این مدرسه در سال 705 به دست پسران آن مرحوم بود. این مدرسه به زندان اسکندر معروف است، زیرا در زیر این بنا زندانی نیز ساخته شده است. گنبد خشتی این مسجد با آن گچ بری ها و رنگ آمیزی آبرنگی شبستانش در نوع خود بی نظیر است و معماری مدرسه ضیائیه یزد با الهام از ساختمان سازی دوران مغول ساخته شده است که البته دوره تاریخی ساخت این مدرسه مربوط به زمان ایلخانان می باشد.

دسته بندی جاذبهجاذبه فرهنگیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانی2500 تومان
ساعات بازدید9:00 صبح الی 17:00 عصرقیمت ورودی برای گردشگران خارجی15000 تومان
روزهای بازدیدهمه روزه به جز ایام عاشورا و تعطیلات رسمی شهادت هاآدرسیزد- محله فهادان، کوچه رختشویخانه- کوچه حمام نو

خانه شاه شجاع در یزد

خانه شاه شجاع در یزد

نام این خانه برگرفته از شاه شجاع، سر سلسله آل مظفر می باشد. این خانه تاریخی محل زندگی رشتیان ساکن در یزد بوده است و در نزدیکی میدان امیر چخماق واقع شده که در همسایگی آتشکده بهرام و محله زرتشتیان می باشد. به استناد کتیبه های داخل خانه رشتیان، سال ساخت این بنا به 1177یعنی قرن 12 هجری قمری باز می گردد. از شاخصه های معماری خانه شاه شجاع می توان به داشتن 4 ورودی با بادگیرهای بلند و 3 حیاط کوچک و بزرگ و زیرزمین های خنک و آرام ماوای اهالی خانه در روزهای گرم تابستانی بوده است، اشاره کرد. در واقع وجود قنات در زیرزمین این خانه های کاهگلی باعث گردش هوای خنک در تالار ها بوده است.

دسته بندی جاذبهجاذبه تاریخیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانیرایگان
ساعات بازدیدهمه ساعات روزقیمت ورودی برای گردشگران خارجیرایگان
روزهای بازدیدهمه روزهآدرسیزد- حوالی خیابان امام- خانه تاریخی شاه شجاع یزد

باغ عمارت کلاه فرنگی

باغ عمارت کلاه فرنگی

از دیگر مکان های تاریخی یزد که آن هم به دست رشتیان ساکن این شهر ساخته شده است، عمارت کلاه فرنگی می باشد. معماری این عمارت برگرفته از الگوی کلاه فرنگی در بناهای تاریخی تبریز می باشد. باغ عمارت کلاه فرنگی از آن زرتشتیان بوده است ولی مالک کنونی آن حسن دشتی می باشد که پیش از انقلاب این بنا را از زرتشتیان خریداری می کند. بر خلاف سایر بناهای تاریخی مسکونی (در شهر یزد) باغ عمارت کلاه فرنگی، زیرزمین نداشته و آب قنات رحمت آباد از که از زیر این ساختمان عبور می کرده، به داخل حوض می ریخته است.

کلوت شهداد | گرم‌ترین خوشامدگویی به سبک کویر
اینم بخون!

عمارت زیبای کلاه فرنگی به دلیل عدم رسیدگی صاحبان شخصی آن و بارش شدید باران تا حد زیادی تخریب شده است و تنها چند اتاق و یک حوض باقی مانده است و به جز درختان انار این باغ سایر درختان توت، انجیر و خرمالوی آن هیچ حاصلی ندارند. در حال حاضر یک ساختمان آجری زیبا در مکان همین عمارت بنا شده است که محل پذیرایی از گردشگران می باشد.

دسته بندی جاذبهمیراث فرهنگیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانی3000 تومان
ساعات بازدیداز 8:00 صبح الی 19:00قیمت ورودی برای گردشگران خارجی15000 تومان
روزهای بازدیدهمه روزه به جز ایام شهادتآدرسیزد- محله رحمت آباد

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد

این مسجد با شکوه که جزو مجموعه امیر چخماق یزد می باشد در خیابان امام خمینی واقع شده است. ساخت این مسجد یک قرن کامل به طول انجامید و در پایان این شاهکار معماری سنتی خلق شد. سنگ بنای مسجد جامع در زمان ساسانیان گذاشته شد و در دوره تیموریان ساخت آن ادامه داشت و گنبد زیبا و مناره های مسجد در زمان حاکمیت ایلخانان و سردر بلند آن به دستور شاهرخ ساخته شد. از مسجد جامع یزد با نام شاهکار معماری قرن نهم هجری یاد می شود.

دسته بندی جاذبهتاریخی-فرهنگیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانیرایگان (بازدید از گنجینه 1000 تومان)
ساعات بازدیداز 8:00 الی 19:00 عصرقیمت ورودی برای گردشگران خارجیرایگان (بازدید از گنجینه 8000 تومان)
روزهای بازدیدهمه روزهآدرسیزد- خیابان امام خمینی- مقابل برج ساعت- انتهای خیابان مسجد جامع

ساباط ها، سایه بانی همیشگی

هنگامی که در محله های قدیمی یزد قدم بزنید، کوچه های دالانی شکل، موسوم به ساباط ها را می بینید. گرمای خورشید در میانه روز و بخصوص در تابستان، رفت و آمد را برای افراد مشکل می کند. این راهروهای مسقف یک سایه بان همیشگی بوده و قدم زدن در این کوچه ها را دلپذیر می کرده و سکوهایی نیز برای نشستن در دیواره ها تعبیه شده است.

نارین قلعه (نارنج قلعه)

نارین قلعه

ساخت قلعه ها در زمان های قدیم برای حفظ و صیانت شهر از هجوم نیروهای خارجی بسیار مرسوم بوده است. این دژ مستحکم در 5 مرحله ساخته شده و قدمت آن به زمان پیش از اسلام باز می گردد که در زمان اشکانیان شروع و در زمان مظفریان تعمیرات اندکی در آن صورت گرفت. اولین و سخت ترین مرحله ساخت نارین قلعه، مربوط به کندن زمین و ایجاد فضاهایی برای گذاشتن سنگ بنا بوده است. محل بنای این قلعه در بالای یکی از تپه های شهر و مشرف بر شهر میبد می باشد. نارین قلعه مساحت 3 هکتاری دارد  و تعداد طبقات آن عدد 7 ذکر شده است. همچنین در اطراف آن خندق هایی حفر شده است که در بعضی از نقاط عمق آن به 1 فرسنگ هم می رسد.

آتشکده میمند | آتشی نهفته در دل کوه
اینم بخون!

دسته بندی جاذبهتاریخیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانی2500 تومان
ساعات بازدید9:00 صبح الی 19:00 عصرقیمت ورودی برای گردشگران خارجی15000 تومان
روزهای بازدیدهمه روزه به جز ایام تعطیلآدرسیزد- شهر تاریخی میبد

موزه آب یزد

موزه آب یزد

یکی دیگر از جاذبه های اولین شهر خشتی ایران موزه آب یزد در خانه کلاهدوز ها می باشد. این موزه که در سال 1379 همزمان با اولین گردهمایی بین المللی کاریز افتتاح شد، اهمیت آب، برای مردمان کویر را نشان می دهد. نام شهر یزد به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی زیاد و داشتن بناهای خشتی زیبا در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و از آن به عنوان یک شهر بین المللی هم یاد می شود. با ره بال به این شهر آرام و تاریخی سفر کنید تا یک خاطره لذت بخش در تمام عمرتان، برای شما رقم بخورد.

در مناطق کویری، موزه های آب دیگری نیز هست اما آنچه موزه آب یزد را از سایر موزه های آب متمایز می کند، وجود رشته کاریز 100 ساله‌ای است که از وسط این خانه عبور می کند و در روزگاران قدیم مردم این خانه با دلو و طناب از این چاه آب مورد نیازشان را بر می داشتند.

سطح اول | محل برخورد دو قنات

موزه آب یزد | محل برخورد دو قنات

موزه آب یزد شامل 5 طبقه می باشد که در پایین ترین طبقه آن انشعابات دو کاریز رحیم آباد و زارج قرار دارد. جالب اینجاست که ماریز زارج با 2000 سال قدمت و 75 کیلومتر طول هنوز هم بخشی از آب مورد نیاز این منطقه را فراهم می کند.

سطح دوم | انبار نگهداری آذوقه

موزه آب یزد | انبار نگهداری آذوقه

بخش دوم که به آن پایاب می گویند، محلی برای نگهداری مواد غذایی با روش های خاص بوده است. پایاب یک ساختمان با عمق 10 متری است که فضایی 8 ضلعی با یک دمای تقریبا ثابت در کل طول سال (حدودا 14 درجه) می باشد. در بخش پایاب نیز حوضی قرار دارد که باعث مطبوع بودن هوای فضای انبار می شده است.

سطح سوم | اقامتگاه تابستانه

در این بخش از موزه آب اتاق ها و دالان های متعددی وجود دارد که هر کدام متعلق به یک فرد خاص بوده است و در تمام فصل گرما در آن اتاق ها ساکن بوده اند.

سطح چهارم | محل سکونت افراد و اتاق مهمان ها

در این بخش از خانه، اتاق های 5 دری، تالارها، اتاق ارسی و آشپزخانه وجود داشته است. همچنین محل زندگی خدمتکاران در این بخش از حیاط خانه بوده است.

سطح آخر | پشت بام خانه

موزه آب یزد | پشت بام خانه

البته که پشت بام این خانه با خانه های دیگر متفاوت است. پشت بام موزه آب در واقع به چاه خانه معروف است و با استفاده از چرخ چاه، آب چاه های معروف به چهل گز را می کشیدند و برای آشامیدن، پخت و پز و انجام امور بهداشتی خانه از آن استفاده می کرده اند.  دو نفر از خدمتکاران مامور برداشتن آب از قنات رحیم آباد بودند و با انتقال آب مصرفی به طبقه ی همکف، اعضای دیگر از آن استفاده می کردند. لوله کشی هایی که 150 سال قبل در این خانه انجام شده است بسیار جالب و دیدنی است.

دریاچه کفه نمک سیرجان | نمایش خیره‌کننده تلألو نور ماه در بلورهای نمک
اینم بخون!

دسته بندی جاذبهتاریخی-فرهنگیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانی2000 تومان
ساعات بازدیداز 8:00 صبح الی 14:30 و از 15:30 تا 19:00 عصرقیمت ورودی برای گردشگران خارجی15000 تومان
روزهای بازدیدهمه روزه حتی ایام تعطیل و شهادت هاآدرسیزد- میدان امیر چخماق- خیابان قیام- چهارراه شهدا

آب انبار شش بادگیری یزد

آب انبار شش بادگیری یزد

آب انبار شش بادگیری، بیشترین تعداد بادگیر را در میان آب انبار های دنیا دارد. این آب انبار در محله شش بادگیرها واقع است و در سال 1379 هجری قمری به دستور حاج حسین میرالله بنا شده است و در ابتدا دارای 3 بادگیر بوده، اما در طی این سال ها 3 بادگیر دیگر به آن اضافه شده که البته قدمت 3 بادگیر دیگر به خوبی قابل تشخیص می باشد. از دیگر ویژگی های معماری آب انبار یزد، داشتن دو ورودی در شمال و جنوب آن و مخزنی با حجم نگهداری 2000 متر مکعب آب می باشد.

ورودی آب انبار در قسمت جنوبی ساختمان می باشد و بین پله های 25 و 26 آن، یک هشتی با سنگ فرش آجری طراحی شده. مخزن شیر آب انبار در قسمت شمالی ساختمان می باشد که کاملا قرینه هماهنگ با قسمت جنوبی است و ارتفاع مخزن آب حدود 6/12 متر و بادگیرها هر کدام 10 متر ارتفاع دارند. گنبد آب انبار تخم مرغی شکل می باشد و در طی چندین سال ساخته شده و به طور کلی ساخت این بنا 180 سال پیش و در دوره قاجاریه بوده و در سال 1357 به ثبت جهانی رسیده است. نکته جالب دیگری که در مورد این آب انبار وجود دارد این است که، دو عدد شیر به مخزن آب متصل است که یکی برای برداشت آب مسلمین و دیگری برای برداشت آب اقلیت زرتشتی بوده است. برای رسیدن به آب انبار در عمق 12 متری، باید از 55 پله گذر کرد.

دسته بندی جاذبهتاریخیقیمت ورودی برای گردشگران ایرانی رایگان؛ امکان بازدید فقط از بیرون می باشد.
ساعات بازدیدکل روزقیمت ورودی برای گردشگران خارجیرایگان؛ امکان بازدید فقط از بیرون می باشد.
روزهای بازدیدمه روزه حتی ایام تعطیل و شهادت هاآدرسیزد- خیابان دهم فروردین- محله شش بادگیری
4 نظرات
 1. سیاوش می گوید

  واقعا انرژی بخش بود مرسی واقعا مرسی دلم خاست برم از نزدیک همه جاهای دیدنی یزد رو ببینم چون این عکسایی که من دیدم با روح ادم بازی میکن بازم ممنون

 2. سیامک می گوید

  هیچ جای دنیا به نظرم بهتر از یزد نیست خیلی زیباست خیلی ،پیشنهاد میکنم حتما برید ببینید حتی تو عکس نمیشه از قشنگیاش لذت برد
  درضمن فالوده یزدی رو تو باغ دولت آباد هم پیشنهاد میدم

 3. Ahmad می گوید

  سلام وقت بخیر…مدرسه ضیائیه همون زندان اسکندر هست؟؟؟

  1. مهرداد ایزی می گوید

   سلام احمد عزیز

   بله درسته زندان اسکندر یا همون مدرسه ضیائیه از جاهای بسیار دیدنی شهر زیبای یزد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.