تالاب های ایران | زیستگاهی امن برای پرندگان زیبا

0

تالاب های ایران بی‌شمار هستند. این تالاب‌ها کمک بسیاری به محیط‌زیست می‌کنند. تالاب‌ها معمولاً مکانی امن و عالی برای زندگی پرندگان محسوب می‌شوند. حتی پرندگان مهاجر نیز تالاب‌ها را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند. وجود تالاب‌ها باعث تعدیل آب‌وهوا می‌شود. یک تالاب حتی می‌تواند رطوبت مناطق اطراف خود را نیز تأمین کند. تالاب های ایران دارای زیبایی‌های منحصر‌به‌فردی هستند. در این مناطق می‌توانید از بکرترین مناظر طبیعی لذت ببرید. با ما همراه باشید تا نگاهی به تالاب های ایران و آدرسشان روی نقشه بیندازیم.

تالاب های کویری ایران

 • تالاب آق گل

نمایی ازتالاب آق گل

تالاب آق گل یا همان تالاب کردخورد یکی دیگر از تالاب های ایران است که در استان همدان قرار دارد. برای تماشای زیبایی این تالاب، باید خودتان را به شهرستان ملایر برسانید. تالاب آق گل در نزدیکی این شهرستان قرار دارد. تالاب آق گل را می‌توان یکی از تالاب‌های کویری و فصلی ایران دانست. در 6 ماه اول سال، آب این تالاب به‌شدت کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین 6 ماه دوم سال بهترین زمان بازدید از تالاب آق گل است. شاید با تماشای تصاویر تالاب آق گل و یک مقایسه ساده، متوجه شوید که تالاب‌هایی زیباتر از این تالاب نیز در ایران وجود دارند.

نمایی از پرندگان مهاجر تالاب آق گل

در حقیقت دلیل شهرت این تالاب، حضور پرندگان مهاجر است. چندین قرن است که پرندگان مهاجر این مکان را برای اقامت موقت خود انتخاب می‌کنند. پس اگر به پرنده نگری علاقه‌مند هستید، بهتر است اواخر پاییز تا اوایل بهار را برای بازدید خود انتخاب کنید. در این بازه زمانی، شاهد حضور هزاران پرنده مهاجر در این منطقه خواهید بود. فراموش نکنید این پرندگان به‌سرعت از وجود انسان‌ها مطلع می‌شوند. زمانی که این پرندگان احساس ترس کنند، مکانی دیگر را برای مهاجرت انتخاب خواهند کرد. پس باید مراقب رفتار خودمان باشیم.

 • تالاب پساب

نمایی از تالاب پساب

این تالاب یک تالاب مصنوعی است. تالاب پساب یزد در اثر رهاسازی آب‌های پسماند تصفیه فاضلاب یزد در مناطق کویری به وجود آمده است. شاید تصور کنید این مسئله اصلاً  خوشایند نیست؛ اما همین تالاب مصنوعی، باعث به‌وجود‌آمدن پوشش جانوری بسیار خاصی در بیابان شده است. همان طور که می‌دانید، یزد یک شهر تماماً کویری است. حیواناتی که در حاشیه این شهر زندگی می‌کنند، با مشکل کم‌آبی رو‌به‌رو هستند. ساخت این تالاب کوچک باعث شده تا حیوانات زندگی بهتری در منطقه داشته باشند.

نمایی از کویری بودن تالاب پساب

همچنین وجود چنین تالابی در میان گرمای کویر، می‌تواند یک پارادوکس بسیار زیبا را ایجاد کند. در بین کویرگردی‌های خود می‌توانید از این تالاب عجیب و زیبا نیز دیدن کنید. اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید، بهتر است تجهیزات عکاسی خود را همراه بیاورید. در این منطقه می‌توانید تصاویری به‌یاد‌ماندنی و تماشایی را خلق کنید.

زیباترین تالاب های ایران

 • تالاب قوچ گلی

نمایی ازتالاب قوچ گلی

تالاب قوچ گلی جزء تالاب‌های کمتر شناخته‌شده ایران است. این تالاب زیبا و خاص در منطقه ارسباران و شهرستان اهر واقع شده است. برای دسترسی به این تالاب، باید خودتان را به ارتفاعات قوشاداغ برسانید. این تالاب در مناطق کوهستانی ارسباران واقع شده است. تالاب قوج گلی، حدود 130 کیلومتر از شهر اهر فاصله دارد. قوشاداغ، نام منطقه‌ای مرتفع و بسیار خوش‌آب‌وهواست. در این منطقه چمنزارهایی سرسبز به همراه گل‌های خوش‌رنگ به چشم می‌خورند. همین طور که از میان چمنزارهای سرسبز و گل‌های رنگارنگ عبور می‌کنید، چشمتان به جمال تالاب قوچ گلی خواهد افتاد. بهترین زمان بازدید از این تالاب، فصل بهار و تابستان است. در این فصل اطراف تالاب تماماً سرسبز و پوشیده از گل‌های کوچک رنگارنگ می‌شود.

نمایی ازمناطق کوهستانی تالاب قوچ گلی

این تالاب در مناطق کوهستانی واقع شده. به همین خاطر باید انتظار تماشای چشم‌اندازی خیره‌کننده را داشته باشید. لازم به ذکر است برای دسترسی به این تالاب، باید حدود یک تا دو ساعت پیاده‌روی را به جان بخرید یا در تورهای آفرود شرکت کنید.

 • مرداب کندوچال

نمایی ازمرداب کندوچال

مرداب کندوچال چالوس بی‌تردید یکی از زیباترین تالاب های ایران است. این تالاب در دل پارک جنگلی فین در چالوس قرار دارد. دسترسی به این تالاب از نظر زیبایی دست‌کمی از زیبایی خود تالاب ندارد. در طول مسیر از جاده‌های جنگلی و کوهستانی عبور خواهید کرد. از زمانی که وارد جنگل فین می‌شوید، زیبایی‌های طبیعت در هر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شوند. زمانی که چشمتان به جمال مرداب کندوچال روشن می‌شود، قلبتان از سینه بیرون خواهد زد. شاید مشابه این منظره را فقط روی کارت‌های پستال دیده باشید.

روی مرداب نیلوفرهای آبی جا خوش کرده‌اند. درختان خزه بسته‌اند و پرندگانی کمیاب در بین درختان مشغول بازی هستند. خوشبختانه امکان اقامت در این پارک جنگلی تماشایی وجود دارد. شما می‌تواند چند روزی در این منطقه حضور داشته باشید. باور کنید که هر روز این جنگل برای شما زیباتر از قبل خواهد بود. قایق‌سواری روی این مرداب یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین خاطرات شما را شکل می‌دهد.

 • تالاب لیپار

نمایی کلی از تالاب لیپار

تالاب لیپار یکی از معروف ترین تالاب های ایران در سطح جهانی است. این تالاب، آب صورتی رنگ دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید فقط مشابه این تالاب در کشور استرالیا وجود دارد. این تالاب تماشایی در جنوب ایران و در لیست جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان جا خوش کرده است. دلیل رنگ عجیب این تالاب، وجود نوعی جلبک خاص در آن است. بد نیست بدانید این جلبک کاربرد بسیاری در صنایع تولید لوازم آرایشی دارد. تالاب لیپار یک تالاب آب‌شور محسوب می‌شود. در این تالاب گونه‌ای میگوی آب شور با نام آرتمیا زندگی می‌کند.

وجود آرتمیا باعث شده تا فلامینگوها نیز به این تالاب مهاجرت کنند. علاوه‌بر پرندگان مهاجر، صدها گونه پرنده بومی دیگر نیز در این تالاب زندگی می‌کنند. متأسفانه خبر ناخوشایند این است که تالاب لیپار بدترین روزهای خود را تجربه می‌کند. اگر به فکر شرایط آن نباشند، طی چند سال آینده دیگر ردی از این تالاب روی نقشه نخواهد بود.

 • تالاب ارژن

نمایی از تالاب ارژن

تالاب ارژن یکی از تالاب‌های استان فارس در دشت ارژن است. این تالاب حدود 2هزار هکتار وسعت دارد و در 60کیلومتری شیراز واقع شده است. تالاب یا همان دریاچه ارژن مکانی عالی برای مهاجرت پرندگان کشورهای همسایه محسوب می‌شود. به همین خاطر در فصل زمستان می‌توانیم شاهد حضور صدها گونه پرنده مختلف در این منطقه باشیم. جالب است بدانید در سال 1350، سازمان یونسکو این تالاب را در فهرست ذخایر طبیعی جهان ثبت کرد. از‌این‌رو تالاب ارژن جزء مناطق حفاظت‌شده محسوب می‌شود و شکار در آن ممنوع است. دورتادور تالاب ارژن تا چشم کار می‌کند، مراتع سرسبز و چمنزارهای بزرگ به چشم می‌خورد. بازدید از این تالاب می‌تواند حال دل شما را خوش کند.

 • تالاب کرچنگ

تالاب کرچنگ قائمشهر یکی از تالاب‌های عجیب مازندران است. این تالاب در قائم شهر قرار دارد. برای دسترسی به این تالاب باید از جاده بین روستای سارو کلا و کوتنا استفاده کنید. از طریق این جاده به روستای کرچنگ خواهید رسید. در نزدیکی روستا، تالابی زیبا و اسرارآمیز با نام تالاب کرچنگ را مشاهده خواهید کرد. این تالاب از نظر ظاهری بسیار خاص و منحصر‌به‌فرد است. درختان این تالاب شباهت بسیاری به تالاب ارواح دارند. به همین خاطر این تالاب نیز شهرت بسیاری پیدا کرده است. با وجود این، گردشگران بسیاری از وجود این تالاب آگاهی ندارند. از‌این‌رو تالاب کرچنگ هنوز هم بکر و دست‌نخورده باقی مانده است.

 • تالاب انزلی

نمایی ازتالاب انزلی

یکی از زیباترین تالاب های ایرن را می‌توانید در استان گیلان و جایی در نزدیکی دریای خزر بیابید. این تالاب که در شهر انزلی قرار دارد با نام تالاب انزلی شناخته می‌شود. اگر در روزهای پایانی بهار و اوایل تابستان سری به این تالاب بزنید، نیلوفرهای زیبای مردابی شما را شگفت‌زده می‌کنند. تالاب انزلی یکی از اولین تالاب‌هایی است ک به ثبت جهانی رسیده است. آمیختن آب شور دریا و آب شیرین رودخانه‌ها در این تالاب سبب شده است خاصیت تخمیری آن تا چندین برابر افزایش یابد. همین موهبت باعث شده انواع ماهی‌های مهاجر در آب این منطقه به زاد و ولد بپردازند. به جز فضای بسیار شاعرانه نیلوفرهای تالاب، حضور اسب‌ها و دام‌هایی که برای چرا آمده‌اند و پرنده‌های مهاجر، جذابیت آن را چند برابر کرده است.

 • تالاب تیربیجان

در 15کیلومتری روستای دبوی جنوبی و نزدیکی آمل، می‌توانیم شاهد یکی از زیباترین تالاب های ایران باشیم. این تالاب، تیربیجان نام دارد. در این تالاب می‌توانید شاهد زیباترین منظره از نیلوفرهای آبی باشید. تالاب‌های بسیاری با نیلوفر آبی در استان مازندران وجود دارند. تیربیجان هم یکی از چندین تالاب نیلوفر آبی مازندران محسوب می‌شود. جالب است بدانید نیلوفر آبی در فرهنگ ایرانی مقدس به حساب می‌آید. اگر تاریخ را مرور کنیم، خواهیم دید که گل نیلوفر، نمادی از ایزدبانو آناهیتا است. به همین خاطر از دوران ساسانی، این گل ارزش بسیاری در فرهنگ ایرانی داشته است. این تالاب در اوایل تیرماه مملو از گل‌های نیلوفر صورتی می‌شود. بازدید از این تالاب را فقط در همین فصل توصیه می‌کنیم.

 • تالاب فراخین

نمایی ازتالاب فراخین

تالاب فراخین جزء تالاب‌های کمتر شناخته‌شده است. شاید بسیاری از گردشگران حتی نام این تالاب را نیز نشنیده باشند. همین مسئله باعث شده تا تالاب فراخین به یک تالاب بکر و دست‌نخورده تبدیل شود. این تالاب در نزدیکی نوشهر قرار دارد. برای دسترسی به تالاب فراخین باید ابتدا خودتان را از چالوس به مرزن‌آباد برسانید. از آنجا به‌سمت نوشهر حرکت کنید. در میانه مسیر یک جاده فرعی وجود دارد. در ابتدای این جاده می‌توانید تابلوی «کبابی آذربایجان» را مشاهده کنید. پس از چند کیلومتر مسیر خاکی، به یک جاده معدنی خواهید رسید. مسیر را ادامه دهید تا به یک رودخانه کم‌عمق برخورد کنید. این نشان می‌دهد که در مسیر درست هستید.

تصویری از غار دانیال

همین طور که ادامه دهید، به تالاب فراخین خواهید رسید. این تالاب همانند یک بیشه سرسبز و انبوه است. فراخین در ارتفاع 2هزار و 200متری از سطح دریا قرار دارد. به همین خاطر آب‌وهوای آن نسبتاً سرد است. همچنین غار آبی دانیال که شهرت بسیاری دارد نیز در همین نزدیکی واقع شده است. پس خودتان را برای ماجراجویی آماده کنید.

 • تالاب سوها

نمایی ازتالاب سوها

تالاب سوها یکی از زلال‌ترین تالاب‌های ایران است. این تالاب در شهرستان سوها از توابع اردبیل قرار دارد. این تالاب در دل مراتع سرسبز و چمنزارها واقع شده است. زمانی که برای اولین‌بار تالاب یا همان دریاچه سوها را مشاهده کنید، جذب زلالی آب آن خواهید شد. از مسافت دور، این تالاب همانند سنگی فیروزه در میان چمنزارهای سرسبز است. وجود این تالاب باعث به‌وجود‌آمدن پوشش گیاهی بسیار زیبا شده است. همچنین اکوسیستمی پویا را می‌توان در این منطقه شاهد بود. در این تالاب ماهی‌های بسیاری حضور دارند. پس اگر به ماهی‌گیری علاقه‌مند هستید، تجهیزات خود را فراموش نکنید. لازم به ذکر است تالاب سوها فقط 35 کیلومتر از اردبیل فاصله دارد. پس از این شهر به‌سادگی می‌توانید خودتان را به سوها برسانید.

 • تالاب سوستان

نمایی از تالاب سوستان

تالاب سوستان یکی از مهم‌ترین ذخایر زیست‌بوم در استان گیلان محسوب می‌شود. این تالاب در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد. برای دسترسی به تالاب سوستان، باید خودتان را به لاهیجان برسانید. دسترسی از لاهیجان تا تالاب سوستان به‌راحتی انجام می‌شود. این تالاب در میان چمنزارهایی سرسبز و درختانی کهنسال قرار دارد. زمانی که از میان درختان عبور می‌کنید، ناگهان چشمتان به تالابی زلال و آبی می‌خورد. دورتادور تالاب نیزارهایی زیبا به چشم می‌خورند.

نمایی ازنیزارها تالاب سوستان

این نیزارها مکانی امن برای زندگی انواع پرندگان کوچک همانند حواصیل و آبچیلک است. در این منطقه، اکوسیستمی بسیار پویا وجود دارد. صدها گونه حیوان و جاندار مختلف در تالاب سوستان مشغول به زندگی هستند. خوشبختانه این تالاب هنوز شهرت بسیاری پیدا نکرده است. به همین خاطر ظاهری بکر و دست‌نخورده دارد. بیشتر مردم محلی از این منطقه دیدن می‌کنند. اگر شما نیز قصد بازدید از این تالاب را دارید، بهتر است 6 ماه دوم سال را برای بازدید خود انتخاب کنید. در فصل پاییز و زمستان، سطح تالاب به بیشترین مقدار خود می‌رسد.

 • تالاب آت گلی

نمایی از تالاب آت گلی

تالاب آت گلی یکی از رؤیایی‌ترین تالاب های ایران است. این تالاب در 35 کیلومتری جنوب مشگین‌شهر قرار دارد. تالاب آت گلی در میان مناطق کوهستانی از دل خاک پدیدار شده است. صخره‌ای صیقلی و سفید‌رنگ در کنار این تالاب همانند خورشید می‌درخشد. سمت دیگر تالاب با چمنزارهایی سرسبز محاصره شده است. حتی با دیدن تصاویر این تالاب نیز می‌خواهید پای برهنه روی این چمنزار قدم بزنید و خودتان را به آت گلی برسانید. آب تالاب همانند اشک چشم زلال است.

انعکاس نور خورشید در این تالاب، شما را به مرز بین خواب و رؤیا می‌برد. جالب است بدانید افسانه‌هایی شنیدنی نیز درباره این تالاب سینه به سینه روایت می‌شود. بر اساس این افسانه‌ها، اسب بابک خرمدین، پس از کشته‌شدن او، به اسبی سرکش تبدیل شد. او از دست مردم فرار کرد و به تالاب آت گلی پناه برد. برخی بر این باور هستند که گاهی این اسب از دل تالاب بیرون می‌آید و در زیر نور ماه کمی زمین را زیر سم‌های خود می‌کوبد. با این تفاسیر بازدید از این تالاب می‌تواند بسیار رؤیایی و فراموش‌نشدنی باشد.

 • تالاب قو

نمایی از تالاب قو

تالاب قو یک تالاب طبیعی نیست. این تالاب به دست انسان و با هدف جذب گردشگر ساخته شده است. با وجود این ظاهر تالاب قو بسیار زیبایی و تماشایی است. تالاب قو در جنوب عروس شهرهای ایران، یعنی رامسر قرار دارد. برای دسترسی به این تالاب، باید خودتان را به روستای بکر جواهرده برسانید. روستای جواهرده یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی رامسر محسوب می‌شود. این روستا در دل جنگل‌های انبوه رامسر قرار دارد. تصور کنید در میان این جنگل سرسبز، تالابی زیبا و تماشایی ساخته شده است.

بازید از تالاب قو

همان طور که انتظار می‌رود، در نزدیکی این تالاب انواع امکانات رفاهی و خدماتی را نیز تعبیه کرده‌اند. به همین خاطر بازدید از این تالاب برای افرادی که به‌صورت خانوادگی سفر می‌کنند، بسیار مناسب خواهد بود. در نزدیکی این تالاب، چند آلاچیق و کلبه چوبی برای استراحت و اقامت مسافران نیز در نظر گرفته شده است. به یاد داشته باشید تالاب قو در مناطق کوهستانی قرار دارد. به همین خاطر بهترین زمان بازدید از آن، 6 ماه اول سال است.

بزرگ ترین تالاب های ایران

 • تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم یکی از بزرگ‌ترین تالاب های ایران است که در مرز مشترک ایران و عراق قرار دارد. این تالاب از کرخه در ایران و دجله در عراق تغذیه می‌شود تا روزی حلال را سر سفره حاشیه‌نشان خود ببرد. متأسفانه در دولت صدام حسین، این تالاب عمداً به سمت خشکی پیش رفت. پس از آن نیز در طول جنگ ایران و عراق، صدمات فراوانی دید. این روزها مسئولان متوجه اهمیت حضور در این تالاب شده‌اند و در صدد هستند تا جانی دوباره به آن ببخشند. زنده‌شدن هورالعظیم کمک بزرگی به توقف حضور ریزگردها در استان خوزستان می‌کند. اگر در 6 ماه دوم سال به این تالاب سر بزنید، از تماشای گاومیش‌هایی که در آب آن آب‌تنی می‌کنند و صدها پرنده مهاجر زیبا، به هیجان می‌آیید. مختصات جغرافیایی این تالاب روی نقشه زیر آمده است.

 • تالاب میانکاله بهشهر

نمایی از تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله یکی از معروف‌ترین تالاب های ایران به حساب می‌آید. این تالاب در 12کیلومتری بهشهر واقع شده است. برای دسترسی به این تالاب نیازی نیست که مسیرهای سخت را پشت سر بگذارید. این تالاب از نظر زیست‌محیطی اهمیت بسیاری دارد. به‌حدی که از سال 1348، تحت محافظت سازمان حفاظت از محیط‌زیست قرار دارد. این تالاب جزء تالاب‌های بین‌المللی ایران به حساب می‌آید. حتی آن را جزء ذخایر بین‌المللی زیست‌بوم به حساب می‌آورند.

نمایی ازفلامینگوهای تالاب میانکاله بهشهر

تالاب میانکاله با 68هزار کیلومتر وسعت، جزء بزرگ‌ترین تالاب‌ها به شمار می‌آید. در این منطقه حدود 100 گونه پرنده مهاجر همه‌ساله زندگی می‌کنند. غیر از فصل مهاجرت، صدها گونه پرنده بومی دیگر نیز در این منطقه مشغول گذران زندگی خود هستند. از‌این‌رو اگر به تماشای پرندگان خاصی همانند فلامینگو علاقه دارید، حتماً باید از تالاب میانکاله دیدن کنید. برای آنکه شاهد حضور این پرندگان باشید، باید پاییز و زمستان را برای سفر خود انتخاب نمایید.

 • تالاب نامور

تالاب نامور یکی دیگر از تالاب های ایران است. این تالاب در منطقه صفر مرزی قرار دارد. تالاب نامور جزء خاک ایران است؛ اما در نزدیکی مرز ترکیه واقع شده است. برای دسترسی به این تالاب، باید خودتان را به چالدران برسانید. وسعت تالاب نامور به حدود 180هکتار می‌رسد. به همین خاطر می‌توان آن را جزء بزرگ ترین تالاب های ایران دانست.

نمایی ازپرندگان تالاب نامور

این تالاب محل زندگی صدها گونه مختلف جاندار است. در این میان، پرنده‌ای کمیاب زندگی می‌کند. این پرنده نوعی خاص درنا است. اگر خوش‌شانس باشید، در سفر به تالاب نامور، می‌توانید از این پرنده زیبا نیز دیدن کنید. این گونه درنا دارای پرهای تاجی سرخ و سیاه است. از نظر ظاهری می‌توان گفت که این گونه، زیباترین گونه درنا به حساب می‌آید. تالاب نامور را باید یک نوع تالاب فصلی دانست. سطح آب این تالاب در فصل پاییز و زمستان افزایش پیدا می‌کند. پس 6 ماه دوم سال بهترین زمان بازدید از تالاب نامور محسوب می‌شود.

 • تالاب هشیلان

نمایی ازتالاب هشیلان

تالاب هشیلان یکی از زیباترین تالاب های ایران به حساب می‌آید. این تالاب در استان کرمانشاه و دهستان الهیار خانی واقع شده است. تالاب هشیلان 450 هکتار وسعت دارد. زمانی که تصاویر این تالاب را مشاهده می‌کنید، شاید تا چند لحظه خودتان را در این محوطه زیبا تجسم کنید. لازم به ذکر است که تالاب هشیلان دسترسی ساده‌ای دارد. یعنی شما با ماشین تا چند قدمی این تالاب می‌توانید پیش بروید. تالاب هشیلان یکی از مهم‌ترین ذخایر زیست‌بوم به حساب می‌آید.

در این منطقه می‌توانید شاهد انواع پرندگان، خزندگان، دو‌زیست‌ها و پستانداران باشید. در بازدید از این تالاب، فراموش نکنید که ما مهمان طبیعت و حیوانات هستیم؛ در نتیجه باید مراقب رفتارمان باشیم تا این حیوانات زیبا از تالاب کوچ نکنند. در نزدیکی تالاب هشیلان جاذبه‌های تاریخی همانند طاق بستان و جاهای دیدنی طبیعی دیگر همانند پارک کوهستان وجود دارد. پس شما می‌توانید حداقل یک روز کامل در این تالاب سرگرم باشید.

 • تالاب تنیان

نمایی از تالاب در تنیان

تالاب تنیان در یکی از روستاهای سرسبز گیلان، یعنی صومعه‌سرا قرار دارد. صومعه‌سرا در نزدیکی فومن واقع شده است. هر وجب از این روستا، یک جاذبه طبیعی بسیار زیبا را در خود جای می‌دهد. تالاب تنیان یکی از زیباترین جاهای دیدنی صومعه‌سرا و یکی از چشم‌نوازترین تالاب های ایران محسوب می‌شود. این تالاب در کنار دامنه کوهستان قرار دارد.

نمایی ازطبیعت تالاب در تنیان

دورتادور این تالاب را مراتع سرسبز و چمنزارهای انبوه فراگرفته است. وجود این تالاب، باعث به‌وجود‌آمدن پوشش گیاهی خاصی شده است. در میان نیزارهای اطراف تالاب و بین درختان صنوبر، پرندگان بسیاری مشغول زندگی هستند. این تالاب زیستگاهی امن برای صدها گونه پرنده مختلف و آبزیان متعدد محسوب می‌شود. تالاب تنیان جزء تالاب‌های کمتر شناخته‌شده است. به همین خاطر بیشتر بازدیدکنندگان از این تالاب را مردم محلی تشکیل می‌دهند. در صورتی که قصد بازدید از این تالاب را دارید، بهتر است 6 ماه دوم سال را انتخاب کنید.

 • تالاب ازگن

نمایی ازتالاب ازگن

تالاب ازگن یکی دیگر از صدها جاذبه طبیعی و زیبای دورود محسوب می‌شود. همه ما دورود را به دریاچه گهر می‌شناسیم؛ اما اگر راهی دورود شدید، باید سری به تالاب ازگن نیز بزنید. همه گردشگران دریاچه گهر را می‌شناسند؛ اما کمتر کسی از وجود تالاب ازگن اطلاع دارد. برای بازدید از این تالاب، باید حدود یک ساعت کوه‌پیمایی را به جان بخرید. در انتهای مسیر، به تالاب زیبای ازگن خواهید رسید.

نمایی ازقله قارون

این تالاب در نزدیکی قله قارون با ارتفاع ۲هزار و 200 متر از سطح دریا قرار دارد. آب تالاب ازگن نیز از برف‌های ذوب‌شده این قله تأمین می‌شود. لازم به ذکر است تالاب ازگن یک تالاب فصلی بوده و در ابتدای بهار پرآب است. در سایر فصل‌های سال، آب این تالاب کاملاً خشک می‌شود. همچنین به یا داد داشته باشید آبشار گرمه، یکی از زیباترین آبشارهای دورود نیز در نزدیکی این تالاب قرار دارد. پس می‌توانید یک تیر و دو نشان بزنید.

 • تالاب سادوا

نمایی ازتالاب سادوا

شاید نام تالاب سادوا نیز برای شما آشنا نباشد. این تالاب یکی از زیباترین تالاب های ایران است که در استان مازندران و شهر ساری قرار دارد. برای بازدید از این تالاب، باید خودتان را به منطقه شاهدژ برسانید. شاهدژ دقیقاً در شمالی‌ترین منطقه سمنان و جنوب‌ترین منطقه ساری قرار دارد. این منطقه تا ارتفاع ۲هزار و 500متری، پوشیده از جنگل‌های انبوه است. در میان دامنه این جنگل خنک کوهستانی، تالابی زیبا با آب شیرین جا خوش کرده است. این تالاب یکی از بکرترین تالاب های ایران به شمار می‌آید. برای بازدید از این تالاب زیبا، باید حدود یک ساعت و نیم کوه‌پیمایی نسبتاً سخت را به جا بخرید. زمانی که به منطقه شاهدژ صعود کنید، چشم‌اندازی تماشایی انتظارتان را می‌کشد.

 • تالاب جوکندان

تالاب جوکندان بخشی از منطقه حفاظت‌شده لیسار است. این تالاب در شهرستان تالش و نزدیکی دریاچه خزر قرار دارد. این تالاب یک تالاب جوان به حساب می‌آید. جالب است بدانید تالاب جوکندان در دهه 70 شمسی، در اثر پیشروی آب دریای خزر به وجود آمده است. یعنی پیش از آن، خبری از تالاب جوکندان بر روی نقشه نبود.

برای دسترسی به این تالاب، باید خودتان را به تالش و روستای لیسار برسانید. تالاب جوکندان در 5کیلومتری این روستا قرار دارد. بازدید از این تالاب را می‌توانید در برنامه سفر به تالش قرار دهید. لازم به ذکر است دریاچه نئور نیز در نزدیکی همین تالاب قرار دارد. پس می‌توانید یک تیر و چند بزنید. همچنین به یاد داشته باشید تالاب جوکندان هنوز بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. پس حین بازدید کاری کنیم که هیچ اثری از ما در طبیعت باقی نماند.

 • تالاب نیلوفر آبی

نمایی از تالاب نیلوفر آبی

در 800متری جاده اصلی ساری – نکا، تالابی زیبا و بزرگ جا خوش کرده است. این تالاب خانه‌ای امن برای گل‌های ظریفی است که خانه خود را روی آب بنا می‌کنند. درست حدس زدید، در فصل تابستان، تمام سطح آب تالاب، پوشیده از گل‌های نیلوفر آبی می‌شود. از ابتدای تیر ماه، این گل‌های زیبا و خوش‌رنگ باز می‌شوند. اگر به عکاسی علاقه‌مند باشید، می‌توانید این طنازی طبیعت را به تصویر بکشید. پارک نیلوفر آبی ساری حدود 48 هکتار وسعت دارد. این پارک از حوضچه‌های متعدد تشکیل می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین حوضچه‌های نیلوفر آبی، حدود 2 هکتار وسعت دارد. این تالاب علاوه‌بر زیبایی بصری، یک زیستگاه امن و مهم برای انواع جانداران محسوب می‌شود. در آب این تالاب، ماهی‌های متعدد همانند کپور، فیتوفاک و آمور زندگی می‌کنند. اگر به ماهی‌گیری علاقه‌مند هستید، تجهیزات مخصوص را همراه خود بیاورید. در تالاب نیلوفر آبی انواع امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی نیز تعبیه شده است.

 • تالاب بامدژ خوزستان

شاید از نظر زیبایی، این تالاب را با تالاب‌های تماشایی دیگر همانند مرداب کندوچال نتوان قیاس کرد. با وجود این تالاب بامدژ خوزستان، یکی از مهم‌ترین تالاب های ایران به حساب می‌آید. این تالاب یکی از ذخایر مهم زیست‌بوم ایران است. در نزدیکی تالاب بامدژ، بیش از 250 گونه گیاهان مختلف دارویی وجود دارند. همچنین صدها گونه جاندار مختلف نیز در این منطقه زندگی می‌کنند. همه‌ساله پرندگان مهاجر این تالاب را برای اقامت موقت خود انتخاب می‌کنند.

در این منطقه انواع حیوانات همانند گرگ، روباه، شغال، انواع مار، لاک‌پشت، انواع آبزی و ماهی و همچنین پرندگان بومی و غیربومی زندگی می‌کنند. اگر به پرنده‌نگری علاقه‌مند هستید، این تالاب برای شما همانند بهشت موعود خواهد بود. این تالاب در استان خوزستان و 70کیلومتری شوش قرار دارد. دسترسی به این تالاب نسبتاً ساده است. اگر به قصد پرنده‌نگری می‌خواهید از این تالاب دیدن کنید، باید 6 ماه دوم سال را انتخاب نمایید.

 • تالاب گمیشان

تصویری زیبا از تالاب گمیشان

تالاب گمیشان یکی دیگر از معروف‌ترین تالاب های ایران است. این تالاب در بخش شمالی کشور و در مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد. تالاب گمیشان یکی از مهم‌ترین ذخایر ملی ایران به حساب می‌آید. همه‌ساله هزاران پرنده مهاجر مسافتی طول و دراز را طی می‌کنند تا به این تالاب برسند. در فصل مهاجرت، یعنی 6 ماه دوم سال، تالاب گمیشان میزبان هزاران پرنده خاص و زیباست. بسیاری از جمعیت پرندگان مهاجر را فلامینگو، غاز وحشی و عقاب دریایی تشکیل می‌دهد.

علاوه‌بر دوره مهاجرت، در سایر فصل‌ها نیز حدود 80 گونه پرنده بومی در این منطقه زندگی می‌کنند. در این میان می‌توان به عقاب شاهی، اردک سر حنایی، کاکلی، سنقر، چکاوک و چرخ ریسک دم‌دراز اشاره کرد. اگر به پرنده‌نگری و تصویربرداری از حیوانات علاقه‌مند هستید، این مکان برای شما بهترین انتخاب خواهد بود. در این تالاب می‌توانید از انواع پدیده‌های طبیعی همانند پدیده گل افشان نیز دیدن کنید. این تالاب 14هکتار وسعت دارد و تماماً تحت محافظت سازمان حفاظت از محیط‌زیست قرار دارد. پس مراقب رفتار خود باشیم و فراموش نکنیم شکار در این منطقه ممنوع است.

 • تالاب سولوکلی گلستان

نمایی ازتالاب سولوکلی گلستان

تالاب سولوکلی یکی از تالاب‌های زیبای شمال کشور است. این تالاب از جاهای دیدنی استان گلستان قرار دارد. برای دسترسی به این تالاب باید خودتان را به روستای تنگراه برسانید. از آنجا مسیر را به‌سمت روستای قوشه چشمه ادامه دهید. در نزدیکی این روستا، تالابی با نام تالاب سولوکلی جا خوش کرده است. این تالاب جزء بکرترین تالاب های ایران به حساب می‌آید. کمتر کسی از وجود این تالاب اطلاع دارد. به همین خاطر گردشگران محدودی از این تالاب دیدن می‌کنند. تالاب سولوکلی از نظر زیست‌محیطی ارزش بسیار دارد.

در این تالاب بیش از 80 گونه آبزی، خزندگان، مارهای مختلف، پستانداران و پرندگان زندگی می‌کنند. لازم به ذکر است این تالاب محلی مناسب برای زیست انواع زالو محسوب می‌شود. این زالوها برای طب سنتی بسیار ارزشمند هستند. همچنین تنها گونه عنکبوت آبزی ایران نیز در این تالاب زندگی می‌کند.

 • مرداب هسل چالوس

نمایی ازمرداب هسل چالوس

مرداب هسل یا همان تالاب هسل یکی از زیباترین جاهای دیدنی مازندران به حساب می‌آید. این تالاب در 10کیلومتری جنوب‌غرب شهر چالوس واقع شده است. برای بازدید از این مرداب تماشایی، باید از میان جنگل مشل موزی عبور کنید. مسیر دسترسی به این مرداب، از خود آن نیز زیباتر است. هر آنچه از زیبایی طبیعت تصور می‌کنید را در این منطقه خواهید دید. مرداب هسل قدمت بسیاری دارد. وجود این تالاب باعث افزایش رطوبت منطقه شده است؛ به همین خاطر روی اکثر درختان کهنسال، خزه بسته است. درختان خزه‌بسته، مردابی سرسبز در هوایی خوش را در این منطقه می‌توانید مشاهده کنید. دسترسی به مرداب هسل بسیار ساده است. به همین خاطر همواره تورهای یک روزه هسل از تهران و سایر شهرهای ایران برگزار می‌شوند. زیبایی این مرداب در فصل بهار به اوج خود می‌رسد. پس بهتر است بهار و مخصوصاً اردیبهشت را برای سفر خود انتخاب کنید.

خب دوستان عزیز ره بال آسمان،  نظر شما درباره تالاب های ایران چیست؟ به نظر شما وضعیت تالاب های ایران در آینده نزدیک چطور خواهد بود؟ به نظر شما در آینده و زمانی که نقشه تالاب های ایران را بررسی می‌کنیم، چند تالاب از بین رفته است؟ از نظر شما چطور می‌توان به جلوگیری از نابودی این تالاب‌ها کمک کنیم؟ نظرات خود را با ما و سایر همراهان به اشتراک بگذارید.

هور العظیم بزرگ‌ترین تالاب ایران است.

تالاب سولوکلی یکی از بکرترین تالاب های ایران است.

تالاب سادوا یکی از مرتفع‌ترین تالاب های ایران است.

تیربیجان را می‌توان یکی از زیباترین تالاب‌ها دانست.

تالاب میانکاله بهترین تالاب برای پرنده‌نگری محسوب می‌شود.

تالاب‌ها برای زندگی پرندگان و سایر جانداران بسیار حیاتی هستند.

به‌صورت کلی برای بازدید از تالاب‌ها بهتر است 6 ماه دوم سال را انتخاب کنید. البته برای بازدید از تالاب‌های کوهستانی، شش ماه اول سال مناسب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.