جاهای دیدنی قوچان | راهنمای سفر قوچان

0 154

شهرستان قوچان در 148 کیلومتری شمال­ غرب مشهد قرار دارد، و ساختار فعلی این شهر در فاصله­ 10 کیلومتری شهر کهنه قرار گرفته است. این شهر در کتب تاریخی به شهر «خبوشان» یا «خوجان» شناخته می­شده است، و تاریخ ­نویسان این شهر را با شهر باستانی ارسکه یا اشک یکی دانسته­اند. قوچان، در طول تاریخ بارها توسّط زلزله ویران شده است. قوچان جزو معدود شهرهای استان خراسان رضوی است که با وجود داشتن مکان‌های توریستی فراوان، توجّه کم­تری به آن شده است. تپّه­ی چیلغانی، تپّه­ی زوباران، تپّه­ی فتح ­آباد در 5 کیلومتری باختر قوچان، دره‌ شمخال، موزه­ی مردم­شناسی، آرامگاه بابا حسندر روستای خسرویه، آب­گرم شهر کهنه، امام­زاده اسماعیل بن موسی بن جعفر در آبادی توده، قلعه­ی تپّه­ی در 15 کیلومتری شهر قوچان، مدرسه­ی عوضیّه، روستای گوگان، زادگاه جعفرقلی زنگلی ملک الشعرای کرمانج، از جمله جاذبه های دیدنی قوچان هستند، در ادامه راهنمای سفر قوچان با ما همراه باشید.

جغرافیای قوچان

جاذبه های قوچان

قوچان، از شهرهای خراسان شمالی است که از جنوب به شهرستان اسفراین، از طرف غرب به بجنورد، از طرف شرق به اردکان و از طرف شمال به درگز متّصل می­شود. مساحت شهر قوچان حدود ۳٬۸۴۸٫۲۶ کیلومتر مربع است. جمعیّت این شهر طبق آخرین آمارگیری در سال 1395 به ۱۰۱٬۶۰۴ هزار نفر می‌رسد، و از شهرهای پرجمعیّت و با خاک حاصل­خیز در استان خراسان رضوی است. قوچان در مدار جغرافیایی با عرض شمالی 37 درجه و 40 دقیقه از خطِّ استوا و طول شرقی 58 درجه و 58 دقیقه از نصف­النهار گرینویچ قرار دارد!

آب و هوای قوچان

به دلیل تأثیر جریان‌های هوایی قطبی، وجود رشته­کوه‌های هزار مسجد، آلاداغ، محمد بیگ و شاه­جهان، در زمستان بسیار سرد و در تابستان دارای آب و هوایی معتدل است. متوسّط بارش سالانه 12.5 درجه­ی سانتی­گراد، حداکثر دما 35 درجه و حداقل دما (25-) درجه­ی سانتی­گراد است. میزان رطوبت نسبی در تابستان 40%، در بهار 65% و در پاییز 60% است؛ براساس آمار 10 ساله میانگین بارندگی سالیانه در این ناحیه 274 میلی­متر است.

قوچان - 08 April
11°

Possible Light Rain

  • Thu

  • Fri

  • Sat

  • Sun

پوشش گیاهی

از جمله پوشش گیاهی این ناحیه می‌توان به درختانِ میوه‌هایِ وحشی شاملِ انجیر، زرشک، آلبالو، انگور و… اشاره کرد.

پوشش جانوری

در 3 کیلومتری شهر باجگیران که جزو توابع شهرستان قوچان است، منطقه­ی قرچقه با مساحتی بالغ بر 33.059 هکتار واقع شده است که پناهگاه حیواناتی مانند پایکا، کبک دری، خارپشت، هُما، تشی، گربه­ی وحشی، کفتار، روباه و گرگ است، و همچنین از گونه‌های خاصِّ گیاهی می‌توان به گَوَن، اَرَس، کاکوتی، افدرا، گَزنه و… اشاره کرد.

 جاهای دیدنی قوچان | جاذبه‌های طبیعی

دره‌ی شمخال

دره‌ی شمخال

یکی از بهترین جاهای دیدنی قوچان دره شمخال است. دره‌ی شمخال در نزدیکی شهر باجگیران و 80 کیلومتری شهر قوچان قرار گرفته است. علاوه بر وجود رودخانه‌های قرجقه، دربادام و شارک در ورودی درّه‌،‌ با پیوستن رودهای فراوان در طول مسیر زیبایی خاصّی در این منطقه به وجود آمده است.

سد تبارک

سد تبارک

سد تبارک به­خاطر آب و هوای مناسب و باغ‌های فراوانِ اطرافِ آن، عبور رودخانه اترک، کوه‌های بلندی که در مسیر آن قرار گرفته است، و وجود انبوه گیاهان دارویی، پرندگان و ماهی‌های فراوان منطقه­ای جذّاب برای گردشگران است.

آب­گرم شهر کهنه

آب­گرمی است که در 18 کیلومتری شهرستان قوچان واقع شده است و مردم منطقه این چشمه‌های روان و جاری را با نام آب­گرم شهر کهنه می‌شناسند. این آب­گرم، با داشتن خواصِّ‌ آب­های معدنی، با خاصیّتِ درمانی و دمایی نسبتاً بالا، همواره گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

جاهای دیدنی تربت حیدریه | راهنمای سفر تربت حیدریه
اینم بخون!

غار کلر

غار کلر که نام آن از روستای کلر، روستایی در منطقه­ای سرسبز در کنار رودخانه‌های پرآب و درختان انبوه،گرفته شده است، زیبایی خاصّی در منطقه ایجاد کرده است. این غار به دلیل پیشینه‌ی تاریخی و معماری بی­نظیرش، یکی از بهترین آثار تاریخ طبیعی قوچان به شمار می‌رود.

دره‌ی یوسف­خان

درّه‌ی یوسف­خان واقع در 15 کیلومتری شهر قوچان در اطراف جاده­ی سدِّ تبارک قرار دارد، که از لحاظ داشتن کوه‌های بلند و رودخانه‌ی زیبای اترک و چشمه‌های پرآب و وجود انواع درختان و چمن­زارهایی که به منطقه چشم­انداز خاصّی داده است، و همچنین شرایط آب و هوایی متنوّع در طول سال، افراد زیادی را از مناطق دوردست به این بهشتِ گمشده می‌کشاند.

روستای رهورد

روستای رهورد از روستاهای مهم، پررونق و شناخته شده در این منطقه است که همواره در مسیر کاروانیان جاده­ی ابریشم بوده است. روستای رهورد در 35 کیلومتری شهر قوچان قرار گرفته و به دلیل برگزاری مسابقات پهلوانیِ کُشتی در ایّام نوروز، همواره میزبان تماشاچیان زیادی از ساسر ایران‌ در این منطقه است. دو بنای قدیمی امام­زاده سلطان محمود و بنای سردابه هم در نزدیکی این روستا قرار گرفته­اند.

آبشار و دره‌ی سراب

آبشار و دره‌ی سراب

آبشار و‌ دره‌ی سراب در 12 کیلومتری شهرستان قوچان واقع شده است. بلندی‌های مرتفع کوه سنگر و محمّدبیک با ارتفاع نزدیک به 3000 متر در کنار رودخانه­ی سراب و آبشار سراب، زیبایی وصف ناپذیری در این منطقه ایجاد کرده است که نمیشد در راهنمای سفر قوچان به آن اشاره نکرد. اهالی این منطقه این قسمت را با نام «شاشار» می‌شناسند. فضای زیبا و سرسبز در اطراف آبشار و ارتفاع بلند آن، که نزدیک به 20 متر است، چشم­انداز زیبایی به این آبشار داده است. مسیر رسیدن به این آبشار، از راه درّه‌ی سراب می‌گذرد، و گردشگران باید مسافتی 3 کیلومتری را از روستای سراب تا آبشار طی کنند.

روستای دربادام

این روستا در 40 کیلومتری مسیر جاده­ی ترانزیتی قوچان به سمت باجگیران قرار دارد. این روستا به دلیل وجود رودخانه و سبزه­زارهای زیبا، چشم­انداز خاصّی به وجود آورده است، همچنین وجود دو امام­زاده علی بلاغ و امام باد در این مسیر، به توانایی­های این منطقه در جذب گردشگر افزوده است.

روستای شارک

روستای شارک

روستای شارک واقع در 45 کیلومتری شهرستان قوچان در نزدیکی مرز ترکمنستان، با برخورداری از شرایط آب و هوایی مطلوب و وجود رودخانه‌های زیبا و سرسبزی کم­نظیر، چشم­انداز زیبایی دارد و همواره گردشگران زیادی در ایّام تعطیل، از این منطقه دیدن می‌کنند.

سلطان زیرابه

سلطان زیرابه در 35 کیلومتری شهرستان قوچان قرار دارد. مکان‌های زیارتی و تفریحی سلطان زیرابه، چشمه‌های زیبا و پر آب و برگزاری مسابقات کُشتی در عید نوروز، از دیرباز تا کنون، گردشگران زیادی را به طرف این منطقه کشانده است. شرایط آب و هوایی دل­پذیر و وجود باغ‌ها و مزارع بزرگ و زیبا، رویش گیاهان دارویی در منطقه، محوّطه­ی تاریخی شهر جام، همواره سبب جذب گردشگران بسیاری به این منطقه شده است.

جاهای دیدنی نیشابور | راهنمای سفر نیشابور
اینم بخون!

روستای برسلان

روستای برسلان در 40 کیلومتری شهرستان قوچان قرار گرفته است. این روستا به دلیل وجود غارهای بی بدیل و زیبا در داخل صخره‌ها و مناطق سرسبزش، یکی از مکان‌های مناسبِ جذب گردشگران است.

آسیب‌های زیست محیطی

منابع آب استان را می‌توان به دو بخشِ آب‌های زیرزمینی و سطحی تقسیم کرد. کلِّ حجم آب‌های زیرزمینیِ استان بالغ بر 32535 میلیون متر مکعب است؛ بخشی از این ذخایر حدود 6684 میلیون متر مکعب از آب‌های تجدید شونده هستند، امّا با بررسی آمار موجود، از منابع آب در حدود 77587 میلیون متر مکعب برداشت می‌شود؛ این مقدار برداشت آب، بیش­تر از ظرفیّت حجم مصرفی آب‌ها است، و کاهش منابع آب‌های زیرزمینی را به دنبال دارد. احداث جاده‌های جنگلی هم موجب از بین رفتن درختان و بر هم خوردن مسیرهای آبی و افزایش رسوبات رودخانه­ای شده است، و این امر کاهش خاک حاصل­خیز و انقراض گونه‌های جانوری را به دنبال دارد.

تاریخچه قوچان

قوچان، یکی از شهرهای با قدمت و پرآوازه­ی ایران بود، که بنای امروزیش در سال 1313 قمری پدید آمد. این شهر به ­عنوان یکی از پایتخت‌های ایران در زمان اشکانیان، دارای وسعت زیادی بوده و گفته می‌شود که اشک اول، بنیان­گذار این شهر بود و نخستین­بار در این شهر اعلام پادشاهی کرد. با مرور زمان برخی از شهرهای اطراف قوچان مانند بجنورد، اسفراین، نیشابور و… که خود جزو شهرهای مهم و تاریخی بودند، از این شهر جدا شدند. قوچان قبل از اسلام، چیزی حدود دو هزار سال پیش، پایتخت یکی از دولت‌های مقتدر، با موقعیّت جغرافیایی ویژه بود. در بسیاری از متون تاریخی آمده است که قوچان یکی از قدیمی­ترین پایتخت‌های مردم سرزمین پارت بوده است و نام‌هایی همچون آساک، استو و استوا را در طول تاریخ بر آن گذاشته­اند.

جاهای دیدنی سبزوار | راهنمای سفر سبزوار
اینم بخون!

جاذبه های دیدنی قوچان | جاذبه­ های تاریخی

کاروانسرای سهل­ آباد

این کاروانسرا در ۵۵ کیلومتری شهرستان قوچان در روستایی به نام سهل­آباد قرار دارد. رباط سهل­آباد متعلّق به اواخر دوره­ی تیموریان و اوایل دوران صفویّه است. این بنای آجری و سرپوشیده با معماری بی­نظیر و با مساحتی نزدیک به ۴۸۰ متر مربع، در دوران صفویّه به ­عنوان استراحتگاهی برای رهگذران و کاروانیان مورد استفاده بوده است. امروزه این بنا در فهرست آثار ملّی ایران به ثبت رسیده است.

یخدان نمدمال

در جاده­ی قوچان ـ فاروج، بنایی مخروطی­ مانند به صورت خِشتی و گِلی در مجاورت گورستانی قدیمی وجود دارد. این بنای گنبدی­ شکل که به یخدان نمدمال معروف است، پس از گذشت زمان و بر اثر عوامل مختلف به تدریج تخریب شده است. این بنا که دارای دو ورودی در بخش جنوبی و شمالی است یکی از آثار معروف دوران قاجار بوده است.

معماری صخره­ای کلر

در ۲۵ کیلومتری شهرستان قوچان، در روستایی به نام کلر، بر فراز ارتفاعات و صخره‌های این روستا، حفره‌هایی در ابعاد وسیع ایجاد شده است. بر اساس پژوهش‌های انجام شده این اثر در دوران ایلخانی به­عنوان پناهگاهی برای فرقه­ای به نام «شکفیه»، از پیروان اهل تصوّف، که به دلایل سیاسی و مذهبی در آن منطقه زندگی می‌کردند، ساخته شده است. این معماری خاص و جالب با طول ۱۲ متر، دارای ۵ اتاق در ابعاد گوناگون است، و ارتفاع آن به ۱۸۰ سانتی­متر می‌رسد.

 اماکن مذهبی

مجموعه­ امام­زاده سلطان ابراهیم

مجموعه­ امام­زاده سلطان ابراهیم

مجموعه­ی امام­زاده سلطان ابراهیم، در جاده­ی مشهد ـ تهران و در ۱۲ کیلومتری شهرستان قوچان، یکی از اماکن زیارتی معروف این شهرستان،‌ است که قدمت و بنای اولیّه­ی آن به دوران خوارزمشاهیان و در زمان حکومت سلطان محمّد برمی‌گردد. این مجموعه با معماری زیبا شامل ایوان‌هایی نظیر ایوان طلا و ایوان عباسی و چند نقاره­خانه است، که در طی دوران دست­خوش تغییرات زیادی شده است. کاشی­کاری‌ها و مقرنس‌های آینه­کاری شده­ی مربوط به دوران سلجوقیان، و محراب‌های زیبای متعلّق به قرن هفتم هجری، این بنا را باشکوه­تر کرده­اند. این مجموعه­ی مذهبی ـ گردشگری که بسیار مورد احترام مردم قوچان است، همه ساله پذیرای زائران و گردشگران زیادی است.

مقبره­ی امام­زاده سلطان حسین

در ۸ کیلومتری شهرستان قوچان، مقبره­ی امام­زاده سلطان حسین در روستای نوروزی، یکی از مکان‌های مذهبی در این منطقه است. موقعیّت جغرافیایی ویژه و طبیعت بکر و سرسبزی‌های اطرافِ این امام­زاده، و برخورداری از شرایط آب و هوایی مساعد از دیگر مزایایی است که این مکان را به یک منطقه­ی گردشگری تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی نیشابور | راهنمای سفر نیشابور
اینم بخون!

مشاهیر

از مشاهیر قوچان می‌توان آیت­الله شیخ ذبیح­الله قوچانی را نام بُرد. ایشان در 8 جمادی الثانی 1274هـ. ق در قوچان متولّد شد. او در مدّت تحصیل 24 ساله­ی خود از محضر عالمان بزرگی همچون میرزا نصرالله مجتهد خراسانی و میرزا نصرالله تربتی بهره بُرد. این عالِم بزرگ که در ایجاد مشروطه نقش مهمی داشت، در سال 1298 هـ.ق وفات یافت.

قمر آریان، از دیگر نام­داران این خطّه، در یکم فروردین 1301 در قوچان متولّد شد. قمر آریان در دوران دانشگاه از حضور اساتید بزرگی چون علی­اصغر حکمت، استاد محمّد معین و استاد علامّه جلال همایی بهره بُرد. او در همان دوران دانشگاه با زنده یاد دکتر عبدالحسین زرّین­کوب آشنا شد که این آشنایی پس از مدّتی به ازدواج سرانجامید. قمر آریان در زمینه‌ی ترجمه­ی مقالات و آثار فعّالیّت زیادی داشت، و همچنین از مهم­ترین آثار تألیفی او می‌توان به «کمال­الدّین بهزاد» و «چهره­ی مسیح در ادب فارسی» اشاره کرد. قمر آریان پس از سال‌ها فعّالیّت در 23 فروردین 1391 بر اثر بیماری در سن 90 سالگی دیده از جهان فرو بست.

زبان و گویش

در قوچان اقوام مختلفی از فرهنگ‌های متفاوت مانند کرمانج، فارس و ترک در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. کرمانج‌ها از اقوام کُرد ساکن در ترکیه بودند، که در زمان شاه عباس اول برای مقابله با قوم ازبک در منطقه­ی فعلی در خراسان شمالی کوچانده شدند. هم­اکنون بسیاری از کُرد زبان‌هایی که در اروپا ساکن هستند، به زبان کرمانجی تکلُّم می‌کنند. زبان کرمانجی علاوه بر قوچان در شهرستان‌های اطراف مانند بجنورد، شیروان، اسفراین و… هم رواج دارد.

لباس محلّی

لباس محلّی، بخشی از‌ هویّت مردم هر شهر است و لباس محلّی مردم خراسان شمالی و علی­الخصوص شهر قوچان با زیبایی کم­نظیرش، بیان­گر شکوه فرهنگ مردم این منطقه است. لباس سنّتی برای مردان در این منطقه شلوار گشاد کُردی، دستمال گردن، جوراب کُردی، شالِ کمر و کلاه است. شلوار با ساق‌های رنگی، شال‌های رنگی در نقوش مختلف و پیراهن‌های تزئینی در جنس‌های مختلف پوشش زنان این منطقه را پدید آورده است.

جاهای دیدنی سبزوار | راهنمای سفر سبزوار
اینم بخون!

موسیقی

موسیقی محلّی در این شهر با گوشت و خون مردم عجین شده است، تا جایی که سبکِ خاصِّ موسیقی در شهرستان قوچان با سایر شهرهای ایران متمایز است. معروفترین ساز محلّی در قوچان، و به­طور کلّی استان خراسان شمالی دوتار است، و دوتار نوازان که در تمامی مجالس این منطقه به اجرا می‌پردازند، از احترام خاصّی در بین اهالی این شهر برخوردارند. این سبک موسیقی علاوه بر قوچان در شهر‌های شیروان و بجنورد نیز بسیار رایج است.

غذای محلّی

از غذاهای بومی و خوشمزه­ی شهرستان قوچان، می‌توان به آش آبکش اشاره کرد. مواد اولیّه­ی این آش خوشمزه و در عین حال پرخاصیّت شامل سیر، ماست، رشته­ی آشی، نعناء و ادویه­جات است، و طرز تهیّه­ای بسیار ساده دارد.

از رستوران‌های محلّی قوچان می‌توان کترینگ و غذای مجلل نوری و رستوران خاطره را نام بُرد. سرو بهترین غذاها با کیفیّت و تنوّع بالا، در کنار قیمت مناسب، باعث شده این رستوران‌ها در بین مردم قوچان و رهگذران طرفداران بسیاری داشته باشد.

اقامت قوچان

مجتمع اقامتی ثمین قوچان

مجتمع اقامتی ثمین در قوچان، واقع در دهستان شیرین و در حاشیه­ی رودخانه­ی اترک، در اواخر سال ۹۵ افتتاح شد. در صورتی که قصد سفر به قوچان و آشنایی با جاذبه‌های گردشگری این شهر را دارید می‌توانید در این مجتمع اقامت داشته باشید. این اقامتگاه شامل 4 واحد است که به­طور تقریبی می‌تواند ظرفیّت 20 نفر را پذیرا باشد و هزینه‌ی هر شب اقامت در واحد‌های آن چیزی حدود 100 هزار تومان است.

سوغات قوچان

سوغات بخشی جدا نشدنی از راهنمای سفر قوچان است. در کوه‌های شاه جهان و همچنین دامنه­ی کوه بینالود، از توابع اطراف قوچان به دلیل طبیعت بکر و مراتع سرسبز، شرایط مساعدی برای پرورش زنبور عسل فراهم شده است بنابراین عسل به یکی از سوغات اصلی در منطقه­ی قوچان تبدیل شده است. عسل این ناحیه همانند سایر سوغات قوچان نظیر کشمش و شیره­ی انگور، با کیفیّت و ارگانیک است. کشمش، برگه­ی زردآلو و شیره­ی انگور این منطقه، جزو محصولات صادراتی به خارج از کشور هستند.

جاهای دیدنی تربت حیدریه | راهنمای سفر تربت حیدریه
اینم بخون!

کشاورزی از مشاغل پر رونق در قوچان است و از محصولات کشاورزی در این شهرستان می‌توان به چغندرقند، پیاز، باغ‌های انگور، سیب­زمینی، دانه‌های روغنی نظیر سویا و سایر حبوبات اشاره کرد. همچنین دامپروری و گلّه­داری باعث شده که کره و پنیر و روغن حیوانی در قوچان بسیار پر طرفدار شوند.

صنایع دستی قوچان

نمدمالی به یکی از هنر‌های اصلی در شهرستان قوچان تبدیل شده است. نمد نوعی فرش یا زیرانداز است که از پشم یا کرک حاصل می‌شود و قطعه­ای است که نیاز به بافتن ندارد و از مالیدن با دست حاصل می‌شود. از دیگر صنایع دستی معروف قوچان می‌توان به پوستین­دوزی، سفالگری و آهنگری اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.